rovintitogHs ^STORT GEMEENTERADEN Duitse reactie op politieke toestand. Streekbureau Walcheren wordt voorlopig niet opgeheven. Een deputatie van het Mid- 'delburgse gemeentebestuur, be staande uit de wethouders J. W. Kögeler en L. J. van 't West- jende, alsmede de directeur -van gemeentewerken de heer A. J. Jw. Mathijssen en de hfeer J. Ph. 'Koene, gemeentesecretaris, heeft Vrijdag j.l. besprekingen gevoerd op het Departement van Weder- 'opbouw en Volkshuisvesting in [verband met de voorgenomen op heffing van de Streekbureaux voor de Wederopbouw en de over name van het werk door de ge meentelijke diensten. O.m. nam aan deze besprekingen deel de secr.-gen. van het Departement, Ir H. W. Mouton. Besloten werd, dat voorlopig voor het komende halfjaar het Streekbureau Walcheren de Mid delburgse wederopbouwgevallen nog zal blijven verzorgen, o.a. met het oog op met het mate- rialengebrek verband houdende factoren. Het zal voorts nog geruime tijd duren, voordat de liquidatie der verschillende wederopbouw- bureaux en de inschakeling der gemeentediensten een feit zal zijn. VERENIGING VAN CHR. ONDERWIJZERS. De afdeling N.- en Z.-Beve- land van de vereniging van Chr. Onderwijzers hield onder voor zitterschap van de heer H. C. v. Donk te Goes een drukbezochte Kerstvergadering. Na een openingswoord van de voorzitter, die naar aanleiding van Hosea 211 wees op de rijkdom van het Advent van de Zoon, „in Wie het roepen Gods uit het Egypte der zonde tot rust komt", werd inplaats van de heer L. C. Velthuyzen, die wegens drukke werkzaamheden aftrad als secretaris, tot be stuurslid gekozen de heer B. J. J. R. Walrecht van Biezelinge. Vervolgens hield de heer J. C. Keim van Kapelle een referaat over „De gecroonde Wolf", d.i. Herodes de Grote. In de pauze, die gezellig vër- liep, declameerde de heer W. v. d. Heide -„Cadille" van Mevr. Hoogstraten Schoch, en „Der Wijzen Weg". Later gaf hij enige humoristische stukjes, n.l. „Biedt zich aan" door Brugmans en „Aan de Lus" van Jan Wilna, 't Geheel werd afgewisseld met samenzang. Besloten werd op 7 Febr. a.s. de heer A. Weiss uit Rotterdam te laten optreden, die de „Ward- methodé" zal demonstreren met een schoolklasje. De zeer leerrijke vergadering werd door de heer Swart uit Wemeldinge met dank aan Gcd gesloten. OUD- GEMEENTESECRETARIS VAN MIDDELBURG IN VRIJHEID GESTELD. Vrijdag stond voor de recht bank te Zutphen terecht de oud- gem. secr. van Middelburg, Mr M. W. G. v. d. V., beschuldigd van het ten eigen bate aanwen den van de aflossingssom van een lening aan de Ambachtsschool te Middelburg uit het Bomme van den Broeckefonds gedurende de jaren 1936 tot en met 1943. Bo vendien had hij bij enige bank instellingen een 10-tal obligaties als zijn eigendom aangegeven. Deze obligaties behoorden echter toe aan de Gebr. de K. te Mid delburg, die er geen weg mede wisten i.v.m. belastingaangiften. Mr v. d. V. erkende deze ten lasteleggingen. De officier van justitie wees op de ernst van de ze handelingen, gepleegd door iemand, die zeer gezien was en zijn krachten volledig in dienst heeft gesteld van de M'burgse gemeenschap en liefdadige instel lingen. Hij eiste tenslotte een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek voorarrest. Mr v. Deinse Jr. te Middel burg wees in het pleidooi er op, dat het enige verwondering baar de, dat geen regelmatige con trole op besch.'s administratie werd uitgeoefend, terwijl hij toch voor zijn beleid geheel was ge dechargeerd. Deels uit zwakheid, deels uit vrees om het vertrou wen te verliezen, heeft besch. het steeds uitgesteld, de gelden hun juiste bestemming te geven. Nie mand- heeft echter schade onder vonden, wat betreft de onjuiste eigendomsopgave der obligaties; deze zijn n.l. nog alle aanwezig. De verdediger achtte één der oorzaken van de verkeerde han delwijze psychische storingen, die ook in de familie van besch. voorkomen. Verd. verzocht er rekening me de te houden, dat besch. reeds zwaar getroffen is en verzocht onmiddellijke invrijheidstelling, aan welk verzoek werd voldaan. De uitspraak werd bepaald op 23 December a.s. MIDDELBURG DANKT TRUMAN. Charles Wolverton, leider van de Amerikaanse congrescom missie voor hulpverlening aan het buitenland, die in de afge lopen zomer een bezoek bracht aan Nederland, heeft jfresident Truman een gedenkpenning overhandigd uit naam van jhr mr Sandberg tot Essenburg, de burgemeester van Middelburg, uit dankbaarheid voor de gebo den Amerikaanse hulp. MIDDELBURG Hervormde Mannenvereaiging „IN DIENST DER KERK." In het gebouw Koorkerkhof is een oprichtingsvergadering van de plaatselijke afdeling van Ue Hervormde mannenverenlging „In dienst der kerk" gehouden. De vergadering stond onder leiding van ds F. Don, die het doel van de vereniging uiteenzette n.l. versterking van de onderlinge band, bespreking van de Bijbel, leer en geschiedenis der kerk en ook van maatschappelijke proble men, teneinde beter onze houding te kunnen bepalen, en tenslote kadervorming. Daarna hield Ds A. de Vries 'n inleiding over Genesis 3, waarop *een geanimeerde bespreking volg de. Nadat de 30 aanwezigen zich opgegeven hadden als lid werd de verkiezing van een Bestuur uit gesteld tot een volgende vergade ring en werd er een minimale contributie vastgesteld. Voor S. L M. A. V. I. De S. I. M. A. V. I. van de V. V. V. organiseerde Zaterdagmid- OUDELANDE In de gemeenteraadsvergade ring werd adhaesie betuigd aan het request van de gemeente Diever tot afschaffing van de classificatie der gemeenten. Op de bezwaarschriften tegen de aanslag Hondenbelasting van' de heren P. van Schalk en M. Kloosterman werd afwijzend be schikt. Besloten werd om huis, schuur enz. van Wed. Mallekote en het restant van de winkel en het pak huis van M. de Vrleze, welke per celen ten behoeve van woning bouw zijn aangekocht, bij inschrij ving voor afbraak te verkopen. Het verzoek van de heer A. Goud tot aankoop van de gemeen te van een strookje grond naast zijn woning werd ingewilligd. Het waterleidingnet zal uitge breid worden door de Achterweg aan te sluiten. Hiertoe wordt ge durende 10 jaar f 300 waterver bruik gegarandeerd. Aan de lei ding komen ongeveer 15 percelen te liggen. Vervolgens werd een bedrag be schikbaar gesteld, te verdelen over enkele jaren, voor aanschaf fing van nieuwe leermiddelen voor de openbare lagere school, o.a. in verband metjije invoering van bijbelonderwijs. De veldwachterswoning c.a. wordt voor 3 jaar aan het Rijk verhuurd ten behoeve van de Rijkspolitie. Het plantsoentje naast het ge meentehuls zal worden vernieuwd. De legesverordening werd enigs zins gewjjzlgd. Bij de rondvraag werd uitvoerig gesproken over de van de P.Z.E. M. ontvangen voorstellen tot elec- trificatie van de Magere Hoek enz. Het jaarlijks te garanderen stroomverbruik varieert van f 60 tot f 200, terwijl het ineens te storten bedrag is vastgesteld op rt f 3000. De gemeente zal zich gedurende 15 jaar garant moeten stellen voor de rente ad 5 pet van f 6720. In totaal komen ongeveer 33 percelen aan dit net te liggen. De heer Rijk zag gaarne nog wat gunstiger voorwaarden, vooral wat het ineens te storten bedrag betreft. WISSENKERKE. Vrijdag vergaderde de raad onder voorzitterschap van bur gemeester van der Maas. 'Mede gedeeld werd, dat het in de ja rige vergadering genomen be sluit tot toekenning van een op- bouwtoelage voor het gemeente- personeel niet de goedkeuring van Ged. Staten heeft kunnen verkrijgen. Besloten werd het sportterein te Wissenkerke wederom voor eèn jaar van de hreer S. J. Dees i e huren, nadat de heer Bustraan zijn bezwaren hiertegen naar voren had gebracht. Op het verzoek van de heer M. C. Zuijdweg e.a. om toeken ning van de gebruikelijke bij drage in de huur van een elee- triciteitsleiding buiten de be. bouwde kom werd gunstig be schikt. De in een vorige vergadering vastgestelde verordening op de haven- en liggelden werd nog enigszins gewijzigd ten oozichte van de omschrijving van de te betalen eenheid. Door de Minister van O., K. en W. is wederom rijks vergoe ding toegezegd voor een 2e leer kracht aan de O.L. school tot 1 April 1948. Op diens verzoek werd aan de heer D. Metselaar eervol ontslag verleend als gemeente-genees heer. Het ambtenarenreglement, werd aangevuld met een bepa ling betreffende aanspraken in geval van ziekte. Na enige bespreking werd een verordening vastgesteld tot toe kenning van verplaatsingskos ten. Een vorordening houdende re gelen inzake het in gebruik ne men van woonruimte werd vast gesteld, terwijl de thans zitting hebbende leden der commissie inzake woonrumtevordering al len werden herbenoemd. Bij de rondvraag informeerde de heer Bustraan naar de voor waarden die aan de overslagver eniging te Kamperland zijn ge steld betreffende het gebruik van een kraan op de haven al daar en de aansprakelijkheid voor eventuele schaden, waarop de voorzitter hem de nodige in lichtingen verstrekte. Op voorstel van de heer Kra mer werd besloten bij de P.T.T. te verzoeken gelegenheid te ge ven 's Zaterdagsavonds de post op het postkantoor te laten af halen. De heer de Nooijer zag gaarne een gedeelte van de sloot onder de dijk bij P. Heijboer gedicht, De voorz. deelde mede wat in dit opzicht reeds is gedaan. De heer M. J. Noordhoek, gaf in overweging met het bouwen van woningen voor het bouw plan 1948 niet al te vlug te zijn zolang men nog niet weet of in de naaste toekomst hetzij door emigratie hetzij anderszins het aantal gezinnen niet af neemt. dag j.l. een tweetal popenkast- voorstellingen in de Schouwburg, waarvan de opbrengst bestemd was voor aankoop en verzending van medicijnen en verbandmidde len naar Indlë. Beide malen genoot een grote schare kinderen van het aardige programma dat in de eerste voor stelling de lotgevallen bevatte van „Jan Klaassen en de dief Torre- pats" en in de tweede voorstel ling van „Prinses Primula". Zowel de zaal als de poppen kast was gratis beschikbaar ge steld. De kinderen van „Klnderzorg", die een voorstelling bijwoonden, ontvingen een tractatie, aange boden door personeel van de We deropbouw en het P.B.V.O. Eerste Zeeuwse Autogarage herbouwd. Zaterdagmiddag vond op wel zeeg originele wijze de opening plaats van de op de Markt her bouwde Eerste Zeeuwse Autora- rage van de heer L. Blaas. Voorafgegaan door het Chr. Muziekcorps „Oefening na de Arbeid", reed om ongeveer 3 uur een stoet van auto's der ver schillende cliënten de nieuwe zaak binnen. Hier werd gesproken door de heren Jellema, Ir Rothuizen, Vroom en dokter Frumau als cliënten, door de heer Mullie als voorzitter van het district Wal cheren der B.O.V.A.G., terwijl een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur dezer organisatie eveneens het woord voerde. De voorzitter der ver. „Handelsbe lang", de heer H. A. Weyburg," wees op het bleang van de nieu we zaak voor Middelburg. Hier na was er gelegenheid tot bezich tiging van het zeer modern in gerichte pand. Door schrik sloeg het paard van de melkslijter N. v. d. D. op hol. v. d. D. die een trap te gen de hand kreeg, kon het paard niet houden, terwijl het lemoen van de kar brak. Bij de melkfa briek Walcheren kon men het dier tot staan Jprengen. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: Enige sleutels, enige wanten en handschoenen, rugzak met inhoud grijze hoed, schakelbordkast, enige distributiebescheiden, vis- fuik, paar wanten, dop carbura teur van motorrijwiel, enige por- temonnaies, kindersjaal, combina tietang, boodschappentas, arm bandje, kindertasje inh. boekjes, rijwiel, zakmesje, alpinopet. Op ons kantoor Walstraat 33, zijn de namen bekend van de par ticulieren, die gevonden voorwer pen in hun bezit houden. Vereniging voor Christelijk Onderwijs. Vrijdagavond hield het be stuur van de Ver. "tot bevorde ring van Chr. onderwijs alhier, in het Concertgebouw haar jaarvergadering. De voorz., Ds Hartjes, opende met Ps. 68 10 en las Ps. 111, naar aanleiding waarvan hij zijn openingswoord sprak. Hij bracht hulde aan het personeel voor het overwinnen van de moeilijkheden en de volle inzet van hun persoon die zij geven om het kind te leiden tot het beginsel der Wijsheid en de vreze des Heren. Door de heer H. G. J. de Meij werd een inleiding gehouden over: „Waarom deden wij onze kmderen op de Chr. school?" De heer J. Reijnhout zette de totstandkoming en het gebruik van de schoolfilm uiteen, waar na hij enige van deze filmpjes aan de ouders vertoonde, waar door deze een uitstekende in druk kregen van dit nieuwe hulpmiddel bij het onderwijs. Een dubbel kwartet, samen gesteld uit het onderwijzend personeel, dat over uitstekende stemmen beschikt, bracht en kele toepasselijke liederen ten gehore. Burgemeester A. H. S. Ste- merding van Souburg was aan wezig als Inspecteur van het Chr. Volksonderwijs. Cultureel Techn. Filmmiddag. Zaterdagmiddag werd door de Plaatselijke Unies van Technisch en Administratief personeel te Vlissingen een filmvoorstelling gegeven van enkele technische en populair wetenschappelijke films die waren aangeboden door de N. V. Philips te Eindhoven. De voorzitter van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden afd. Vlissingen, de heer J. Poppe opende de vrij goed be zochte middag en bracht dank aan de heer Boekema van de N. V. Philips, de Bond van R. K. Technici voor het initiatief om deze middag te organiseren en de heer M. van Liere voor het be schikbaarstellen van het journaal. Naast enkele mooie tekenfilms (w.o. Alladin en de Wonderlamp) werd gedraald, Alchemie geheim schrift der Electronen (atoom splitsing) welke op de aanwezigen een diepe indruk maakte, werden enkele smalfilms gedraaid, waar van het geluid niet bijzon der was geslaagd. De heer de Korte van de Algem. Bond van Technici bracht dank voor de belangstelling en wekte op tot trouw in eigen organisaties. Gecomb. Jaarvergadering C. J. M. V. en M. V. Zaterdagavond wetd onder grote belangstelling in het gebouw Con cordia een gecombineerde jaar vergadering gehouden van de C. J. M. V. en de Meisjesvereniging „God blijft getrouw". De voorz., de heer J. Wagenaar opende met gebed en sprak zijn blijdschap uit dat het werk der J. V., die thans 88 jaar en dat van de M. V., die 51 jaar bestaat, nu weer opgang kan vinden in N.J.V. en Meisjes federatie. Het doel is geestelijke verdieping rondomde Bijbel en het streven om met Christus de wereld door te gaan. Men wil trachten jongemensen een bree- dere kijk op het leven van alle dag te geven. Daartoe worden allerlei vormen van ontwikkeling nagestreefd, ook spel en sport wordt beoefend, men tracht el kander te waarderen. Nieuwe le den worden gerecruteerd uit Jon- De spanningen binnen de Sowjet-llnie, De stemming der Duitse bevol king was in de afgelopen weken afgestemd op de toon der be richten van de Londense confe rentie. De commentaren, die ge leverd worden, keren weer tot de reeds voor de aanvang der minis ter-conferentie veelal geuite ver wachting, dat het niet mogelijk zou zijn de basis te leggen voor een effectief veelzijdig bestuur. Een stichting van Duitsland in Oost en West, waarbij het Wes ten van bizone tot trizone zou promoveren, wordt tenminste voor de eerstvolgende jaren on vermijdelijk geacht. De gedachte aan een derge lijke ontwikkeling wórdt voor de in de Oostelijke helft van Duits land levende 20 millioen mensen nog minder aantrekkelijk door 'de jongste politieke spanningen binnen de Sowjet-zone zelf, waar bij naar vrijwel algemene over tuiging niet een partij, doch het beginsel der democratie in het geding is. In politieke kringen alhier wordt de beslissing over de politieke richtlijn van de Christelijke Democratische Unie beschouwd als de belangrijkste, die sedert, de vereniging van de Sociaal-Democratische en Com munistische partijen in de Sow jet-zone is genoemd. Op grond van 'alarmerende berichten, die bij het partij-secretariaat uit een reeks van steden in de zone zijn binnengekomen, wordt aangeno men, dat de vandaag vastgestel de bespreking tussen partijleiders en het militair Sowjet-bestuur het definitieve einde zou bete kenen van de onder Kaiser's lei ding gevoerde jOTlitiek. Volgens ons verstrekte inlichtingen is in de zone de druk op partijleiders, die zich voor Kaiser's zelfstan dige politiek hebben uitgespro ken, zodanig versterkt, dat ver schillende hunner de vlucht naar de westelijke zone? zouden heb ben verkozen. Het Sowjet-bestuur had verwacht, dat Kaiser reeds in de afgelopen week de leiding zou hebben overgegeven aan een der partijgenoten, die de door het Sowjet-bestuur gewenste koers wil volgen. Het was ver rast door de zelfstandige hou ding, die het partijbestuur heeft aangenomen. De Sowjet-censuur zou niets hebben doorgelaten wat kon wijzen op het feit, dat het gros der partijleiders nog achter Kaiser staat. Het orgaan der Christelijke Democratische Unie zelf heeft geweigerd ver minkingen door de censuur in zijn berichten aangebracht te pu bliceren en heeft in het geheel geen bericht opgenomen. De Ber- lijnse afdeling der partij heeft nogmaals haar vertrouwen in Kaiser uitgesproken, terwijl de „jonge unie", het verbond met jongere partijleden te Berlijn, openlijk tegen de door de S. M. A. aangewende methoden is ge keerd. gens- en Meisjesclubs. Uit het jaarverslag van de penningmees ter, J. Stroo, bleek dat de M.V. 21 leden en de C1J.M.V. 15 leden telt, hetgeen hij beschamend noemde voor een stad van 20.000 inwoners. Toch heerst er een op gewekt verenigingsleven. De vrienden in Indlë worden niet ver geten. Nog steeds hebben belde verenigingen met oorlogsschade te kampen, waarvoor nog geen voldoende regeling is getroffen. Door de penningmeesteresse, werd een overzicht gegeven. Hoe wel bleek dat de financiële zorgen niet gering zijn bleef er een batig saldo. Door gezamelijke leden der verenigingen werd een toneelspel In 3 bedrijven opgevoerd: „In de greep van de Mammon", een uit stekend opgevoerd spel over het Canadese mijnbouwersleven. Aan het eind sprak Ds H. Aal- berseen slotwoord en sloot de samenkomst met gebed. Tentoonstelling C.O.J.O. In het C.J.M.V. gebouw werd Zaterdag door de onderafd. van het N.G.G.O.V. een tentoonstel ling gehouden van het zo sym pathieke werk van de Chr. Onth. Jongeren Organisatie. Dit in alle stilte volbrachte werk, dat be doelt jongens en meisjes van de straat af te houden en waarvoor een aantal jongere leden der ver eniging zich avond aan avond ge ven, verdient aller belangstelling. Met heel weinig middelen is de kmderen, die trots zijn op hun werk en dat er dan ook uitste kend verzorgd uitziet in de af gelopen periode, ook de gedachte bijgebracht dat er nog iets ho gers in het leven kan bestaan. Ze worden er aangenaam bezig gehouden en op rustige wijze wordt hen ook verteld van de grote Kindervriend, die ook hun leven met Zijn zegen wil bekro nen. GOES. De heer H. Verplak gaat heen. De heer H. Verplak, stations chef Ib, alhier, is met ingang van 1 Januari overgeplaatst naar Enschede, waar hij de rang la zal vervullen. Hij heeft hier 10 jaar de scepter gezwaaid. Voorstellen aan de Gemeente raad. Door G. S. is aan het gemeen tebestuur verzocht om de sub sidie ad f 0,10 per inwoner per jaar, die tot nu toe beschik baar werd gesteld voor de „Stichting herstel Zeeland 1945" welke 1 Januari 1948 zal wor den opgeheven, voortaan be schikbaar te stellen ten behoeve van de „Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk" en het „Econ. Techn. In stituut". B. en W. dezer ge meente geven de raad in over weging aan dit verzoek te vol doen. De gedwongen sluiting van het Gasthuis gedurende de pe riode van 4 maanden in verband met het heersen van typhus heeft als gevolg gehad, dat de geraamde bijdrage der gemeen te tot dekking van het tekort in de begroting dier instelling voor het dienstjaar 1947 te laag is geworden. Blijkens een toelichting is een verhoging van de bijdrage wel gewenst en B. en W. hebben daarom de raad in overweging gegeven goedkeuring te hechten aan een wijziging in de begro ting. Ontwikkelingsdag Landbouw Jongeren Gemeenschap. Zaterdag heeft de streek Zuid- Beveland van de Landbouw Jongeren Gemeenschap een ont wikkelingsdag gehouden in het Schuttershof. Na opening volgde samen zang en vervolgens trad de Z.P.M. uit Nisse op met een voordracht. Achtereenvolgens werkten de verschillende afde lingen ieder een gedeelte van het programma af. Er was mu ziek van het L.J.G.-orkest uit Z.-Vlaanderen en werd goede declamatie gegeven. Er was een prijsvraag en een verloting. Kortom er was van alles en voor een ieder wat te doen en le beluisteren. De L.J.G. en de Z.P.M. uit Kruiningen voerden K. Bergs- ma's toneelstuk „Boerenstrjjn" op, dat met veel aandacht ge volgd werd. .Het was een zeer geslaagde middag. KAPELLE Kerstveiling. Op Initiatief van het centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen wordt Woensdagmiddag door de Veilingsvereniging Kapelle-Bieze- linge omgeving een Kerstvei ling gehouden. Voor onze provincie is dit wel iets nieuws. Op deze veiling wordt speciaal het verpakte fruit ln kis ten en in de nieuwe elite verpak kingen geveild. Er wordt een voor deze tijd behoorlijke aan voer verwacht. Vrijdagavond hield de Chris telijke Jongensclub „Samuel" haar Jaarvergadering ln het ver enigingsgebouw Obadja. Er werd een schetsje ln twee bedrijven opgevoerd. Verder een pantomlne en een tableau, terwijl ook binnenspelen werden gei,ou den. De voorzitter de heer S. P. Groenleer hield de dagsluiting. BORSSELE. Vrijdagavond hield de muziek vereniging O.K.K. haar jaarlijk se uitvoering onder leiding van de directeur J. H. C. Ferrée. Een 6-tal muzieknummers werden ten gehore gebracht, waarna enkele schetsen werden opge voerd. WAARDE. Jaarvergadering C.J.M.V. Vorige week heeft de C.J.M.V. haar vergadering gehouden. De avond werd geopend door Ds de Boer. Door de heer Joh. Schrier werd een bijbellezing gehou den, terwijl na de pauze een toneelstuk, genaamd „De Ge broeders Kalkoen" werd opge voerd, dat de spelers een aardig succes opleverde. De volgende avond werd het programma herhaald, waarbij dhr J. C. Gordeau als spreker optrad met als onderwerp: „Tussen doen en zeggen". De be langstelling voor beide avonden was groot. NISSE. Zaterdagavond vertoonde de heer A. v. d. Poest Clement licht beelden over de landbouw en van de bloeiende boomgaarden op Z.- Beveland, De baten van deze avond komen ten goede aan het te stichten jeugdgebouw. BORSSELE. De Jongelingsvereniging „Cal- vijn" hield Vrijdagavond haar eerste jaarvergadering. Nadat de secretaris en penningmeester de jaarverslagen hadden uitge bracht werden inleidingen gehou den, waarop een drukke bespre king volgde. VEERE. Vergadering C.B.T.B. Onder leiding van de heer D. Kasse Dz. vergaderde de Afde ling der C.B.T.B. op Donderdag 11 December. Na het openingswoord en be handeling van verschillende huis houdelijke zaken, sprak Drs Knibbe uit Goes over: „Bedrijfs- pensioen in de Landbouw", waar op een drukke bespreking volgde. Tijdens de rondvraag werden nog een aantal vragen bespro ken en toegelicht. Verloting ten behoeve van de bewaarschool. Ten behoeve vair de te stich ten kleuterschool is door de bur gemeester gratis een prachtig aquarel, geschilderd door de kunstschilder Vaarzon Morel al hier, voorstellende een gezicht op het Veerse Gat bij avond, ter be schikking gesteld om te verloten. De opbrengst van de verkochte lootjes komt ten goede aan het fonds. De heer W. Bliek verleent voor de verkoop daarvan zijn wel willende medewerking. Zodra de beschikbare loten, in totaal 400 stuks uitverkocht zijn zal de trekking plaats hebben ten overstaan van de burgemeester en een of meer leden van het ge meentebestuur. Bij de Geref. Kerk te Lewe- dorp werd als ouderling geko zen in de vacature M. Fraanje de heer K. Fraanje Pz. aldaar. Vandaag viert de oudste in woner van St.-Maartensdijk, mej. de wed. Scherpenisse haar 96ste verjaardag. De wintercollecte te St.- Maartensdijk heeft f 24,75 opge bracht. Door het college van Kerk voogden en notabelen te Bieze linge werd tot kerkvoogd her kozen de heer W. Bierens. De werkzaamheden der Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal in tegenstelling met hetgeen tradi tie was dit jaar niet voor Kerstmis gereed zijn met de be handeling der begroting. Het ligt in het voornemen, dat de Kamer ook in de Kerstweekvergadert, waarna voor het gebruikelijke Kerstreces slechts korte tijd zal overblijven, want het ligt in de bedoeling, dat de begrotingsver gaderingen op 6 Januari zullen worden hervat. H. M. Torpedoboot jager „Evertsen" naar Nederland. Gisterochtend om 12 uur ver liet H. M. Torpdeobootjager „Evertsen" met ruim 200 opva renden de haven van Tandjong- priok voor de thuisvaart. Het schip zal onderweg voor vlagver toon verschillende havens aan doen. De lponregeling in de bouwbedrijven. Naar wij vernemen wordt mo menteel, in verband met de po gingen om de zwarte lonen om te zetten in geoorloofde, door werkgevers een nieuwe tariefre geling voor prestatiewërk ont worpen, die ten doel heeft de loonregeling voor de arbeiders gunstiger te maken en tevens de bezwaren tegen het opheffen der zwarte lonen wil ondervangen. Deze ontwerp-tariefregeling zou afwijken van de nu gangbare re geling in de collectieve arbeids overeenkomst, waarbij nooit meer dan 25 pet. boven het weekloon kon worden verdiend. Alvorens in werking te kun nen treden zal deze nieuwe rege ling aan de goedkeuring onder worpen moeten worden van het college van rijksbemiddelaars. Eén ei voor ieder. Op 18 December a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon be kend gemaakt worden, waarop 1 ei verkrijgbaar is. Postbode als detective. Bij verkeerscontrole achter volgde de politie per jeep een motorrijder, die zonder achter licht reed. Men raakte het spoor bijster, doch op aanwij zing van een postbode werden de motorrijder en zijn duopas sagier in een boerderij, waar zij zich verstopt hadden, ge vonden. Nadat de motorrijder proces verbaal had gekregen, onder zocht de politie, .waarom deze zich verstopte. Opnieuw bracht de postbode uitkomst. Hg ont dekte, dat op een bepaald adres een groot pak door de motorrijder werd afgegeven. De politie zocht en vond 25 kilo koffie. Verdacht van zwarte handel werd hierna een der motor duivels gearresteerd. Zijn medeplichtige had kans gezien te verdwijnen. Volkspartij voor vrijheid en democratie. De onderhandelingen tussen de Partij van de Vrijheid en het co mité-Oud hebben resultaat opge leverd. In de volgende maand zullen beide instanties de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie oprichten met Mr Stikker als voorzitter en Mr Oud als ondervoorzitter. Het ligt in het voornemen, dat Mr Oud bij de eerstvolgende kamerverkiezingen lijstaanvoerder zal zijn. Postpakketten per luchtpost. Met ingang van 1 Januari 1948 zullen postpakketten per vlieg tuig verzonden kunnen worden naar Argentinië, Brazilië, Cana da, Columbia, Curagao, Surina me, Unie van Zuid-Afrika, Uru- quay, Venezuela en dé Verenigde Staten van Amerika. De pakket ten worden vervoerd met de rechtstreekse K.L.M.-diensten. Het maximum gewicht bedraagt 10 kg. behalve voor de Unie van Zuid-Afrika, waarheen slechts 5 kg. langs deze weg verstuurd mag worden. W aterstanden. Vreeswijk laag water (Neder- rijn en Lek) 0.26 (—0.07), Lith (laag water Maas) 0.17 (+0.08). Ned. Herv. Kerk. Beroep ente Delft, H. Harkema te Wijk bij Heüsden; te Tiel (2 vacatures), H. W. Bloemhoff te Heilo en B. Nijholt te Eindho ven; te Montfoort, L. Vroegin- dewey te Waddinxveen. Bedankt voor Lutten, C. J. Meilink te Ankeveen; voor Ga meren, J. J. de Heer te Opheus- den; voor Benthuizen, H. A. v. Slooten te Haaften; voor Piers- hil, W. Oosthoek te Zoutelande. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort, Dr H. Holtrop te Scjpeveningen en J. C. Houtzagers te Voorschoten' te Bloemendaal, S. G. Bloem te Hoogkerk en J. B. van Seys te Amsterdam (W.). Beroepen te Gouda, Dr E. Masseling te 's-Gravenzande; te Marum, K. H. R. van der Beek te Zuidhorn; te Oldekerk, H. de Zwart te Warffum; te Terneu- zen, H. Pestman te Den Haag; te Dwingeloo, G. Mejjering, cand. te Leiden. Aangenomen naar Boxum, G. Kuijpers, cand. te Hilversum, die bedankte voor Hoek van Holland, Medemblik, Pesse en Scharen- dijke; naar Rotterdam (vac. A. J. van Sluijs), A. S. Timmer te Apeldoorn. Benoemd tot hulpprediker te Oldebroek, J. .F. van Hulsteyn, em.-pred. en hulppred. te Apel doorn, die deze benoeming aan- <nam. Bedankt voor Exihorra en voor Schraard, Mr H. S. de Jong te Boerakker. Geref. Kerken (Art. 31). Aangenomen naar Deventer, J. F. de Weger te Rozenburgh, die bedankte voor Goes. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Aalsmeer, N. Brandsma te Rijnsburg en J. M. Visser te Hoogeveen; te Zwolle, W. Heerma te Rotterdam en M. W. Nieuwenhuyze te Den Haag. Oud. Geref. Gemeenten. Bedankt voor De Klomp, J. V. Welzem te Gouda. Geref. Gemeenten. Beroepen te Tholen, T. Dorre- stein te Opheusden. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Middelburg-Vlis- singen (vac. C. F. Nolte), J. H. Smit Duyzentkunst te Leiden. De Amerikaanse hulp aan Griekenland. Blijkens een verklaring van de Amerikaanse missie in Grieken land, hebben de Griekse strijd krachten reeds 100.000.000 dollar aan materiaal ontvangen van de 300.000.000 dollar, die ingevolge de „TTuman-leer" aan Grieken land was toegestaan, terwijl er importlicenties voor goederen ter waarde van 20.450.000 dollar werden uitgegeven en de hulp aan het Griekse volk in totaal 23.689.000 dollar bedroeg. De thans in voortgang zijnde herstelwerkzaamheden vertegen woordigen een uitgave van 7 mil lioen dollar, terwijl 14.300.000 aan de landbouw ten goede zijn gekomen. Ten gevolge van de verbeterde verdeling der belastingen en het heffen van nieuwe belastingen zijn «"de Griekse staatsinkomsten met 600.000.000.000 Drachmen ge stegen. Onderzoek namens commissie van goede diensten op Madoera, Gistermorgen is het gezelschap dat namens de commissie van goede diensten een onderzoek zal instellen naar de toestand op Madoera, in een Amerikaans Da- kotavliegtuig naar de plaats van bestemming vertrokken. Het ge zelschap telt vijftien personen, n.L een vertegenwoordiger van elk der delegaties (voor Austra lië Robert Moore, voor de Ver. Staten Henry Brandis en voor België de Consul-generaal van der Stichelen en de vice-consul VanderBlookt), benevens zeven militaire assistenten, een tolk en drie secretarissen. Het vliegtuig vervoert tevens drie republikei nen die te Djokja zullen worden afgezet. Aimsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 15 December 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V., Goes Nederl. 1938 dito 1947 dito 1937 Dollarlen Ned N.W.S. Spaarcert. Indië 1937 Kol. Bank N. I. Hand. Bk N. Hand My. A.K.U. Bergh. Jurg. Berkel Pat. Calvè Delft Centr. Sulk. Fokker Gelder Zn. Hoogovens Unilever Ned Ford. Ned. Kabel Philips Gl. Wilton F. Billlton Ie. dito He Dordt Olie Kon. Olie A'dam Rubb. Band Rubb. D. Bat. Rubb. O. Java Rubb. Serbadjadi H. Am. Byn. J. C. Japanl. K. N. Stoomb. Kon. Paketv. Scheepv. Unie 100 100 98'/„ 98";„ 98 98*/,. 100'/,, 100*/,, 81% 81 101°/„ 101»/,, 96+ 96+ 194+ 103% 155% 160% 170+ 169 298 298+ 112% 112 181 181% 170 150+ 172+ 284 335 288 366+ 213% 500 420 265+ 294% 147 131 109 187 153 184 174+ 194% 150% 175+ 285+ 340 300 359 206 510 265+ 290+ 146+ 129 108 76 89 194 151 186+ 177 195+ Rott. Lloyd 160+ 162 Stv. Nederl. 169+ 169 H. V. A. 221+ 221%' Java Cult. 107 107 N.I.S.U. 116+ 116 Vorstenl. 56+ 55 D. Bat. My. 143+ Dell My. 161+ 161 Senembah 141+ Muller Ie. 181 177 dito lie 160 159 A'd. Bank 158 158% Holl. Bk. Unie 211 213 Incasso Bk. 160 160 Rott. Bank. 151 150+ Tw. Bank 174 172+ Anaconda 34+ 35% Beth Steel 101% 103 Chrysler Gen. Motors 58 59 Inter Nick 26% 27 Kennecott. 46+ 47% Rep Steel 26+ U. S. Steel 77+ Cit. Service 37% ■10 N. American 18+ 18+ Cont. Oil. 51 Midcont. 47 47% Phil'. OU 59 60 Shell Un. 31+ 33+ Tide Wat. 23% 23% Baltimore 10% 11% Miss K. T. Pennsylv. 16% 16% N. Y Centr. 12% 13% Claims Dordt. Olie f 748,- f 748,50 Claims Kon Olie f 899,50 f 879,-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3