ZEEUWSCH DAGBLAD Londense conferentie voorlopig mislukt Geen érnstige klachten tegen Baron van Harinxma. Nogmaalshst gevangenentraaspsrt. DE MASSA. Rusland weigerde accoord te gaan. Parüse Jaarbeurs 1948. De besprekingen op de Renviile. H. M. de Koningin ere-doctor van Leuvens Universiteit. 'tGaat goed...! Besloten tot vestiging kiein intiustrie-terrein. Brits-NeSerlandse handels besprekingen. Zal het koud worden? Zeerovers trachtten Nederlands schip te kapen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- stT. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 824 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per wooud PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 16 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTKA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.43 u., onder 16.29 u. Maan op 12.24 u., onder 21.04 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 17 December: 4.36 u. 1.8 5m„ 17.06 u. 1.92 m. In onze na-oorlogse tijd is er onder de Christenen een grote bewogenheid met de massa te constateren. Kerken en vereni gingen zijn in de weer en ze trekken zich het lot van de massa aan, de massa die los-, géslagen van God, het volk ont kerstend. Het verdient alleszins aanbe veling het begrip massa eens te ontleden. Men sukkelt met begrip veelal maar wat heen. Men ziet de massa als een groot aantal individuen op een hoop. Dat mag een menigte van men sen zijn, een massa is het daar om nog niet. Al zal men de massa nooit los kunnen maken van de veel heid van individuen, een me nigte zonder meer is de massa niet. Bedenk slechts, dat een menigte een verzameling van doelbewust denkende mensen, kan zijn, die welbewust streven naar een bepaald doel. Daaraan ontbreekt dan juist het typisch kenmerkende van de massa. De massa dat is de zo gemak kelijk in beweging te brengen verzameling van mensen die vandaag „hosanna" en morgen „kruist hem" roept. Ze be weegt zich voort over het as phalt van de grote stad, ze be gint hard te lopen als „iemand" begint te rennen en ze veroor zaakt een opstopping als „iemand" blijft staan. Een on zer vrienden presteerde het eenS" op een volksfeest een markt met duizenden mensen naar de lucht te laten kijken, louter en alleen door naar boven te wijzen, ter wijl er niets te zien was. De massa juicht als één begint te juichen, de massa bevolkt ker ken en zalen als ze reeds vol zijn. We kennen de massa die door een schilder wordt voortbewo gen en die een waterstaats-in genieur toejuicht. Verantwoordelijkheid kent men niet. Stufkens noemt haar in „Het Evangelie in de jongerenwe- reld", „de doem die op de hon derdduizenden ligt, die hun een zaamheid alleen kunnen over winnen door het bij elkaar kruipen als koeien bij een on weersbui: die hen ten prooi maakt van reclame en propa ganda, van leuzen en gemeen plaatsen." p r is een tijd geweest, dat men *-J de massa dom hield en haar elke levensmogelijkheid ont hield. DÉft was in de jare» van het oppermachtig Liberalisme. Wat de heren beliefden te wij-, zen, had de massa te prijzen. De vorige eeuw heeft er de meest merkwaardige 'staaltjes van ge toond. De levensgenieting was voor de rijke en aanzienlijke, de arme en onaanzienlijke had slechts te zwoegen en te slaven. In de vorm van kinderarbeid zelfs u an kinderen onder de leerplichtige leeftijd van 1947, eiste men zelfs het kind om zichzelf aan levensgenieting te helpen. Hiertegen is in hetjaatst van de vorige eeuw de sociale pro fetie gesproken. Mannen als Talma en Slotemaker de Bruine hebben tot sociale bewustwor ding op de basis van het evan gelie geroepen en die oproep heeft wonderen gewerkt. De so ciale bewustwording heeft veel Vwranderd en verbeterd. De massa kwam tot ont plooiing. Ze kreeg vrije tijd en een menswaardig loon en velen zijn opgestaan om in culturele arbeid de massa van de vruch ten van de wereld der schep ping te doen genieten. We zijn dankbaar voor deze ontwikkeling. Ze is een gave Gods. Doch zie, een ander, misschien een groter euvel duikt op. De massa, in aanraking ge bracht met de cultuur, grijpt 'naar de vrucht. Evenwel even goed en meer naar de verboden dan naar de goede vrucht. De boze mens, beschikkend over alle raffinement en der zonde, werpt zich op de massa, die er de ontzettende gevolgen van on dervindt. De oorlog doet de rest. Zwaar gedemoraliseerd komt de massa uit de oorlog. Ze verliest de verhoudingen uit het oog. Straks zinkt de massa weg. Los van God. Los van alle normen. O God, daar gaan we, we gaan reddeloos onder. Het Christendom mag tegen over deze gang van 'zaken niet onbewogen staan. Het heeft een roeping. Is het wonder, dat men tot de doorbraakgedachte kwam om zo de nationale waarden van Chns- tendom en cultuur te redden? Dat was de roep. En het antwoord? Wij poneren er tegenover de positie van de kern. R_r. De grote vier te Londen. Zinloze tijdverspilling vanWesterse mogend heden. De raad van de vier ministers van buitenlandse zaken te Londen heeft, na gedurende 3 weken discussies te hebben gevoerd over details van de Duitse herstelbetalingen, de vergadering voor on bepaalde tijd verdaagd. Dit besluit werd genomen nadat Marshall had verklaard, dat „alleen de Sowjet-Unie weigert accoord te gaan". Hieruit blijkt tot welk een zinloze tijdverspilling de Weste lijken zich hebben laten verleiden toen ze, om Molotov te paaien, over detailkwesties begonnen. Wat ze hiermede bereikt hebben is, dat Molotov drie wéken de tijd kreeg om de Westelijken bij de Duitsers af tg schilderen als vijanden van een herenigd Duits land. Ruslands eisen waren te hoog. De 37ste Parijs»1 jaarbeurs zal gehouden worden van 1 tot 17 Mei 1948. Einde. September 1947 hadden exposanten reeds beslag gelegd op 255.000 vierk. meter exposi tieterrein voor deze voorjaars- beurs. De toevloed van aanvragen •ereist uitbreiding van het Pare «Jes Expositions, doch de bouw Tan een nieuwe hal van 12.000 Vierk. meter oppervlakte zal nog met voldoende zijn om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Het was Marshall, die gisteren aan het eind van de bijeenkomst de verdaging voorstelde. Nu er geen accoord, In welke zin ook, was bereikt ten aanzien van de Duitse herstelbetalingen, zag Marshall er bovendien geen enkel nut ln om de andere punten op de agenda te bespreken. Marshall stond afwijzend tegen over het Vrijdag door Molotov gedane voorstel, dat de herstel betalingen zullen worden verricht uit Duitslands lopende productie. Hij bracht de besprekingen op de herstelbetalingen terug, nadat Molotov de bijeenkomst geopend had met het voorstel om het verzoek van het „congres van het Duitse volk", om door de grote vier te werden gehoord, in overweging tè nemen. De andere ministers konden hiermede echter niet accoord gaan. Molotov bracht tevens nog een nieuw voorstel ter oplossiïig van het probleem van het Oostenrijk se vredesverdrag naar voren. De Sowjet-Unie zou twee derde van de olieproductie van oostelijk Oostenrijk ontvangen, ln plaats van negentig procent, die nu als Duits activum wordt verlangd. Marshali's antwoord. Toen Marshall de Russische minister antwoordde, zelde hij, dat er geen overeenstemming be reikt kon worden over het Oos tenrijkse vredesverdrag, omdat de S.U. bezittingen en voorrechten in Oostenrijk eist, welke recht vaardige verlangens verre over- Bidault. De Franse minister van buiten landse zaken Bidault verklaarde, dat de Franse regering het Vrij dag door Molotov gedane voor stel (waar Marshall afwijzend tegenover stond) om herstelbeta lingen. voor Rusland uit de Duit se lopende productie niet recht streeks heeft afgewezen. De Franse regering kan niet eerder een beslissing nemen voor zij de beschikking krijgt over cijfer materiaal. Frankrijk hoopt, dat herstel betalingen zullen geschieden in de vorm van kapltaaltransfers, daar hierdoor de slachtoffers van Duitsland geholpen worden bij het herstel van hun economie en tegelijkertijd de Duitse industri ële productie beperkt wordt. Indien herstelbetalingen uit de lopende productie eenv verhoging van de Duitse productie betekent, kan de Franse delegatie haar instemming niet betuigen. Molotov verdedigt zich. In antwoord "hierop zeide Mo lotov, dat er geen poging is ge daan om de Sowjetverklaring, dat slechts een waarde van 33 mil- lioen dollar aan materiaal uit de Westelijke zone van Duitsland ter beschikking van de twintig ontvangende landen Is gesteld, te weerleggen. „De Sowjet-delegatie kan deze toestand niet .aanvaar-s den". De Russische minister verdedig de zijn voorstel van Vrijdag door te zeggen, dat, terwijl herstel betalingen uit de lopende produc tie de geallieerden voordeel zou den schenken, de Duitsers er niet door zouden verliezen. Engeland, de V.S. en Frank rijk staan het herstel van Duits land in de weg door het niet toe staan van herstelbetalingen uit de lopende productie, zeide Mo lotov. Hij stelde vervolgens voor, dat de rest van het economische ont werp der Sowjet-delegatie para graaf voor paragraaf zou worden besproken „om een vertragende algemene discussie te vermijden". Bevin wil antwoord. Bevin, de Engelse minister, achtte het onmogelijk, dat een land herstelbetalingen uit de lo pende productie kan verrichten als het niet over voldoende voed sel en grondstoffen beschikt. Wij wensen nog steeds ant woord op de vraag: „Wordt het wegvoeren van Duitse onderne mingen uit de Sowjetzone ge staakt?", zo ging Bevin voort. Het antwoord ls van fundamen teel belang voor de herstelbeta- lingskwestle. Tenslotte Molotov zou geen Rus van zijn tijd zijn, wanneer hij tenslotte de schuld van deze gang van za ken niet op een ander schoof. Volgens hem hadden Bevin en Marshall zich niet aan de agen da gehouden. Zij waren derhalve voor de gang van zaken verant woordelijk en niet de Sowjet-dele gatie, die „de feiten gaf zoals ze waren". Molotov gaf verder nog richt lijnen aan hoe het wel moest met Duitsland en zelde over het ver dagen van de zitting, dat dit kan worden beschouwd als een besluit om op dezelfde eenzijdige wijze te handelen als tevoren. Maar als de drie andere delegaties er voor zijn, zal ik er ook mede accoord gaan. Het is echter voor hun eigen verantwoording. Men kan niet tegen "dg Sowjet-regering spre ken als tegen de huidige Griekse regering. De plaatsvervangers zullen vandaag het Oostenrijkse vredes verdrag bespreken en het Russi sche voorstel t.a.v. de Oosten rijkse olieproductie. Marshall Dinsdag naar de Verr" Staten. De „Heilige Koe", de particu liere DC-4 Skymaster van presi dent Truman, zal Dinsdag naar Londen vertrekken om minister Marshall te halen. .Informele besprekingen wer pen meer vrucht af. In verband met het feit, dat er bijna eén week lang geen ple naire zittingen van de delegaties op de Renville zijn gehouden, verneemt Aneta van gezagheb bende zijde, dat de commissie van goede diensten van oordeel is, dat voor 't ogenblik in formele afzon derlijke besprekingen met de de legaties meer vrucht afwerpen. Men kon niet-zeggen, wanneer de eerstvolgende plenaire zitting zou plaats hebben. Aneta verneemt voorts, dat de aanstelling van de Amerikaanse gedelegeerde in de commissie van goede diensten, Prof. Frank Gra ham, voor de ónderhandelingen op de Renville door de Ameri kaanse Senaat eenstemmig «is goedgekeurd. NEDERLANDSE VERLIEZEN. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse ver liezen gedurende het afgelopen weekeinde één gesneuvelde en vier gewonden hebben bedragen. Doctor Honoris Causa. Als blijk van, erkenning van- en waardering voor haar grote verdiensten in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tijdens de jongste oorlog, heeft de universiteit van Leuven H. M. de Koningin het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aangeboden. Deze aanbieding en de overreiking van de bul geschiedde gister middag om half één in de rode eetsalon van het Koninklijk paleis te Amsterdam door een delegatie van Leuvense hoogleraren. Verder waren bij de plechtig heid aanwezig de heer L. C. Nemry, ambassadeur van België in Nederland, de Rectores Mag- nlfiei van de Vrije- en van de Amsterdamse Gemeente-universi teit, verschillende professoren en anderen. Om half een kwam de Konin gin de zaal binnen en werd door de heer Nemry aan de delegatie leden voorgesteld. H. M. was ge kleed ln een zwart zijden robe, afgezet met een lichtgroene sjerp, de delegatieleden waren allen in vol ornaat met alle aan hun waardigheden verbonden on derscheidingstekenen. Na redevoeringen van Mgr v. Wayenbergh en Proff. Collin, die treffen. Indien de Sowjet-eisen werden Ingewilligd, zou dit ten koste gaan van de Oostenrijkse onaf hankelijkheid en een overtreding betekenen van de vorige over eenkomst. Marshall laakte de houding van de S.U., omdat zij geweigerd heeft Inlichtingen te verstrekken over goederen, die zij reeds als I herstelbetaling wegvoert uit Duitsland en bovendien Inlichtin gen weigert "te verstrekken over zaken, die voor een accoord van essentieel belang zijn. Een belangrijk deel der indu strie in de oostelijke zone van Duitsland is ondergebracht ln een geweldige Sowjet-trust, die speciale voorrechten geniet en,' vermoedelijk voor altijd, boven de Duitse wet is gesteld. Deze practijken der Sowjet-Unie in Oost-Duitsland hebben verhin derd, dat Duitsland zijn rol In I het herstel van Europa speelt, I zeide Marshall. Zelfs hebben zij de noodzaak voor hulp van de V.S. en Engeland, om West- i Duitsland in staat te stellen te leven, zeer vergroot. De Sowjet-U.nie vraagt voor zichzelf en Polen herstelbetalin gen ter waarde van 10 milliard dollar, tegen de waarde van 1938, hetgeen neer komt op vijftien mil liard dollar thans. Deze els kan op practlsche economische gron den onmogelijk worden Ingewil ligd. Naar aanleiding van de pu blicatie inzake het gebeurue met het gevangenentranspoft van Bondowoso naar Soerabaja, zoals Aneta dit bekend heeft gemaakt op 6 Dec. j.I. en de daarop volgende perscommenta ren wijst de Dienst Legercon- tacten in een perscommuniqué er op, dat er geen „rapport-van Vredenburch-Spoor-Abdoelka- dir" bestaat. De legercommandant begaf zich n.l. op 4 Dee. naar Soera baja teneinde zich op de hoogte te stellen van de achtergrond der feiten en de vorderingen van het onderzoek door de ter zake ingestelde commissie. Ge neraal Spoor werd hierbij ver gezeld door de heren Abdoelka- dir, van Vredenburch en Rit- man van de regeringsvoorlich tingsdienst. Over zijn bevindin gen te Soerabaja heeft de le gercommandant een vertrouwe lijk rapport aan de landvoogd ingediend. De berichtgeving over het gebeurde, zoals deze o.a. ge schiedde in vorengenoemd Ane- taberieht, vond plaats buiten medeweten van de legercom mandant of de heren Abdoelka- dir en van Vredenburch, die daarvoor dan ook generlei ver antwoordelijkheid op 'zich kun nen nemen, terwijl er evenmin Reeds verschillende abonné's bestelden dezer dagen een abonnement op het „Zeeuwsch Dagblad" voor hun zoon in Indië. Zij namen daarbij de Volledige portokosten voor eigen rekening. Een voorbeeld ter navol ging! De kosten bedragen, indien alle kosten dóór de abonné's betaald worden, f 23.50 per drie maanden. Voor deze prijs wordt ons blad Iedere dag per luchtpost naar Indië verzon den. VOOR DE NIWIN-COMITé'S! De secr.-pennlngmeester van het Niwln-comité te Wissen- kerke schrijft ons: ,,In onze vergadering van 12 Deo. besloten wij een bedrag van f50.beschikbaar te stellen voor verzending van 't „Zeeuwsch Dagblad" voor on ze jongens ln Indië. Dit geld heb ik thans gegireerd." Een prachtig werk. Welke comité's volgen nü? Een steekje laten vallen, is mogelijk. Het ministerie' van buitenlandse zaken heeft voor publicatie vrijgegeven de bevindingen van de commissie-Cleveringa, die de houding van de Ne derlandse diplomatieke en consulaire ambtenaren tegenover de Nederlandse uitgewekenen heeft onderzocht. Dit eerste rapport raakt de huidige ambassadeur te Brussel, Baron Van Harinxma thoe Slooten, van wie de commissie zegt, dat hii werk heeft verricht, dat gewaardeerd dient te worden, al is het niet onmogelijk, dat hij hier of daar een steek heeft laten vallen. Van gegronde redenen voor ernstige klachten is de commissie niets gebleken. Een zestal klachten. Nadat voor een tweetal weken geleden de pakketten-commissie van het Nederlandse Rode Kruis een rapport had uitgebracht over het beleid van het hoofdbestuur dezer organisatie, waarvan Mr B. Th. Baron van Harinxma thoe Slooten voorzitter was, ls thans Gemeenteraad Middelburg. Vil ook Middelburg annexeren? NIEUWE SALARISVERORDENING AANGENOMEN. In de gisterenmiddag gehouden raadszitting werd besloten aan Ged. Staten mede te delen, dat de Raad geen bezwaar hééft te gen de voorgestelde grenswijzi ging met Nieuw- en St.-Joosland, De heer L. A. Schenk (Arb.) vroeg in dit verband, hoe het in de toekomst zal gaan met de Nieuwe Vlissingseweg, dit i.v.m. de wensen van Vlissingen tot an nexatie van Souburg. Hy gaf in overweging, dat wanneer straks de vaststelling van de definitieve grenzen der Walcherense gemeenten aan de orde komt, B. en W. er op zul len staan, dat de Abeelse Zand weg aan Middelburg komt. De annexatie van een deel van St.- Laurens achtte zeer urgent. Nieuwe salarisverordening. Na een breedvoerige discussie, waarin diverse raadsleden als hun mening uitspraken, dat B. en W. niet ver genoeg waren gegaan bij de vaststelling van één nieuwe algemene salarisverordening van het gemeentepersoneel, werd de verordening aangenomen.* Van de zijde van B. en W, werd er op bewezen, dat deze verordening slechts tijdelijk is en er niet kan gewacht worden op de nieuwe definitieve salarisregellng. De heer J. Hoek (A.R.) was van mening,- dat B. en W. toch wat bang zijn geweest en, door dat zij slechts wilden consolide ren, niet voldoende rekening heb ben gehouden met de opmerkin gen der commissie voor georga niseerd overleg. Volgens de bur gemeester zal de nieuwe salaris regeling zo spoedig mogelijk in de Raad worden gebracht. Klein-lndustrleterrein. Ook het voorstel tot Inrichting van een klein-industrieterreln c.a. aan de Oude Veerseweg, deed vele tongen loskomen. De heer A. Sehuitema (Arb.) zag liever, dat langs de toegangs weg naar dit terrein niet twee voetpaden, doch één voetpad en een rijwielpad komen. Naar de mening van de heer M. Wattel (A.R.) was er ln het voorstel te royaal met de dure grond omgesprongen. Hij betwij felde, of de kosten van inrichting van het terrein gedekt zouden worden uit de verkoopwaarde van de grond ad f 4.— per vierk. meter. De begrotingen van het project achtte hij te optimistisch. Een ander bezwaar was, dat het industrieterrein naar achte ren wordt gedrukt ten behoeve van een sportterrein. Het gevolg daarvan kan zijn, dat minder ge gadigden zich melden. Hij stelde voor onmiddellijk te besluiten, dat het sportterrein bestemd zal wor den voor Industrieterrein en een nieuw gedeelte voor speelweide overblijft. Voorts was de heer Wattel voorstander van verbreding van de Oude Veerseweg, als gevolg waarvan de z.i. veel hogere aan- legkosten van een geheel nieuwe weg zouden vervallen. Volgens Weth. Van 't Westende waren de begrotingen juist en was van optimisme geen sprake. Om direct tot wijziging van het plan te besluiten was niet moge lijk, daar in het uitbreidingsplan, dat reeds door Ged. Staten is goedgekeurd, ter plaatse een sportterrein ls ontworpen. Op korte termijn zal er een wijzi gingsvoorstel komen. I.v.m. de ligging van de Oude Veerseweg ls het niet mogelijk, dezte te verbreden; in dit geval zouden uiteindelijk de kosten ho ger worden dan die voor aanleg van een nieuwe weg. De heer P. Meliefste (A.R.) vroeg, of het industrieterrein niet te klein zou zijn, mede i.v.m. overbrenging van diverse klein- industriën, die in de binnenstad rter hinderlijk zijn. De heer J. S. Hoek (A.R.) ver zocht in verband daarmede spoed te betrachten, opdat straks niet een klein-industrieterrein bestaat waarvan geen gebruik wordt ge maakt. Deze zaak bleek de aan dacht van B. en W. te hebben. Daarna werd het voorstel z.h.s. aangenomen. het rapport bekendgemaakt over de houding van Baron Harinxma als diplomatiek ambtenaar belast met de zorg voor uitgewekenen, Engelandvaarders, etc. Omtrent de arbeid vén de heer Van Harinxma zijn een aantal klachten' ingekomen, die voorko men ln een rapport, opgemaakt door een vanwege het dagblad „TrouW" ingestelde commissie. Volgens dit rapport had Baron Van Harinxma, hoge commissa ris voor vluehtelingenaangelegen- heden te Lissabon, op zijn reke ning staan: a. het zenden van pakketjes aan N.S.B.-ers: b. instructies om Engelandvaar ders niet te helpen c. het ontvangen van geregel de remises uit bezet Nederland en wellicht in verband daarmede, verdachte manipulaties met de viezen d. onbevredigend beleid Inzake de verzorging van Engeland vaarders ln het kamp Praia das Macaes; e. "ontoelaatbaar optreden in een splonnagezaak, waarin zijn secretaris de hoofdfiguur was; f. het persoonlijk weigeren van hulp aan Engelandvaarders. In haar rapport gaat de com missie nader in op deze punten, voorzover ze haar aangaan. Wat betreft het zenden van pakketten naar N.S.B.-ers, merkt rapport op, dat dit het geval is geweest met een drietal pak ketten, die verkeerd geadresseerd waren. De adressen van deze pakjes waren uit Londen afkom stig. Wanneer de commissie Iets zegt over de Instructies t.a.v. de Engelandvaarders, komt zij tot de conclusie, dat de heer Van Harinxma zo lang mogelijk legale wegén heeft willen bewandelen, al verleende hij zeker ook zijn medewerking aan illegale acties. Met de geldzendingen uit Ne derland hadden de Duitsers niets te maken en toen zij zich er mee wilden bemoeien, stelden de ont- sprake is van een regeringspu- blicatie in enigerlei vorm. Het commlssariale onderzoek is thans beëindigd, zodat nu het stadium van gerechtelijke ver volging is genaderd." Aneta tekent hierbij aan, dat zijn bericht van 6 Dec. een „be voegde zijde te Batavia" als bron vermeldde en zich niet aandiende als „rapport van Vre denburch-Spoor-Abdoelkadir", noch als een regeringspublicatie, zodat de berichtgeving van Ane ta door dit communiqué van de dienst legercontracten niet wordt aangetast. De handels- en financiële be sprekingen tussen een Britse en een Nederlandse delegatie zijn op het Britse ministerie van finan ciën begonnen. In .Britse finan ciële kringen verwacht men dat de besprekingen tot een bevre digend resultaat zullen leiden wat het financieel aspect be treft. Wat de handelsbesprekin gen betreft wenst Engeland meer zuivelproducten uit Nederland, terwijl Nederland zijn uitvoer van groenten, fruit en textiel naar Engeland wenst te verho gen. Voorts heeft ons land be langstelling voor het aankopen van machines en andere indus triële' installaties in Engeland. In Engelse kringen verwacht men, dat moeilijkheden zullen ontstaan over de prijzen, welke Groot- Brittannië bereid is voor Neder landse producten te betalen. vangers hier geen prijs op, zo dat de zendingen stopgezet wer den op bevel van de Duitsers. Tot de verzorging van de Enge landvaarders ln het kamp „Prai- da das Macaes" bij Madrid, was de heer Van Harinxma niet ge roepen, al wil .de commissie niet ontkennen, dat een hartelijk ge baar, een geduldig en begrijpend aanhoren, door hem, voor de ge vangenen van betekenis had kun nen zijn. (Volgens een bijgevoegd rapport bghoorde de verzorging dezer gevangenen niet bij hem.) In het rapport ls <geen sprake van een ontoelaatbaar optreden in de splonnagezaak, waarin de heer Van der Woude, zijn secre taris, „de hoofdfiguur was. Het weigeren van hulp aan En gelandvaarders wil de commissie hem niet direct verwijtenx, al had hij vriendelijk tegen hen kunnen hem niet direct verwijten. Conclusie der commissie. Tracht de 'commissie haar oor deel omtrent dhr v. Harinxma samen te vatten, dan meent zij, dat van gegronde redenen voor ernstige klachten haar niets ls gebleken. De heer Van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstan digheden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te wor den. Dat hij hier of daar een steek heeft laten vallen, is moge lijk, doch er is haar niets geble ken van enige aanleiding de staf over zjjn werk te breken. Wel licht ls het mogelijk, dat hq op enkele punten van bijkomstige, doch ln de gegeven omstandig heden toch wel van belangrijke aard, te kort is geschoten. Verder spreekt het over zijn gebrek aan goede samenwerking met andere te Lissabon gestation- neerde ambtenaren. Bij het laatste ls de commissie er wel van overtuigd, dat hij al lerminst de enige schuldige is geweest. Met name de heer Maas Geesteranus, hóófd van de Ned. inlichtingendienst te Lissabon, is haar gebleken geen persoonlijk heid te zijn om bij" de persoon" lijke botsingen uit te gaan van algehele onschuld. En de mogelijkheid, dat ln deze de schuld voornamelijk bij de heer Maes Geesteranus heeft gelegen, ljjkt nog "steeds groot. De commissie ls onaangenaam getroffen door de kennel ijk nijdi ge en kribbige sfeer, die er te Lissabon heerste. Het moet een ellendige indruk gemaakt hebben (en het maakt nog een ellendige indruk), dat, terwijl land en volk betrokken waren in een geweldige worste ling om het bestaan, enige leiders op een belangrijke post, zodanig kibbelden, dat er van een samen werking geen sprake meer was. beiden getuigden van hun eerbied en dankbaarheid voor H. M. „als de hoogste en edelste vertegen woordigster van het Nederlandse volk", nam H. M. de Koningin het woord. Het was haar, zo zeide zij, een behoefte om met een enkel woord uitdrukking te geven aan de er kentelijkheid, die zij jegens de aloude universiteit voelde. Het vervulde haar met vreugde, om de nieuwe band, die thans het Belgische volk aan het onze ver bindt. „Zij dan zij hebben België en Nederland gestreden ln jaren van bittere nood. Zij aan zij staan onze volkeren ook thans, nauw verbonden met het Luxemburgse, in de strijd om herstel van de zo wreed verstoorde rechtsorde, van het diep geschokte rechtsbesef en de zo ernstig bedreigde wel vaart. Moge de hechte samenwerking der belde landen, waarvan het door mij met zoveel erkentelijk heid en vreugde aanvaarde ere doctoraat een symbool is, in steeds toenemende mate vrucht dragen tot hell van België en Nederland", .aldus H. M. de Ko ningin. Vervolgens nam de Leuvense Rector-Magnificus, thans gedekt met zijn rode bonnet, opnieuw het, woord ter voorlezing van de in latjjn gestelde promotiebul. De in wit kalfsleer gebonden bul werd daarna aan H. M. overhan digd, tegelijk met de telkenen van het eredoctoraat, een wit-blauw zijden lint aan de uiteinden af gezet met stroken hermelijn. Na beëindiging der plechtigheid onderhield de Koningin zich nog enige tijd met de Belgische am bassadeur, Mgr Van Wayenbergh en Prof. Collin, waarna het ge zelschap in de Mozeszaal de lunch gebruikte. Vandaag 'n jaar geleden, begon een winter, die allesln haar voegen deed kraken. De koude, uit Rusland afkomstige lucht drong als, een dief in de nacht ons land. binnen en deed het kwik op verscheidene plaatsen tot 10 graden onder nul zak ken. De volgende dagen, twee slechts, 'brachten zonnig winter weer. De week daarop 21 Dec. was het 15 graden onder ruil. De dag daarop draaide d,e wind naar het Zuiden en deed de temperatuur weer oplopen. Op 24 Dec. viel de dooi in en waaide er een Zuidelijke- en Westelijke wind, tot 5 Januari toen Koning Winter weer een aanval deed en de vorst voor de tweede maal inviel. En dit jaar? Wanneer wij de weerbaar ten naast elkaar beschouwen, zijn de vooruitzichten, wat de temperatuur betreft, enigszins onzeker. Doch in het ongunstig ste geval, zal het voorlopig nog niet veel verder kunnen komen, dan lichte vorst in de nacht en temperatuur om het vriespunt overdag. De van het hoge Noor den afkomstige lucht is wel is waar koud, maar warm verge leken bij de Russische koude, en deze blijft nog steeds op een behoorlijke afstand van onze grenzen. Naar vernomen wordt hebben als passagiers vermomde zeero vers Zondagnacht ter hoogte van de Zuid-Chinese kust in de buurt van Swatow zonder suc ces gepoogd een Nederlands schip te kapen. Het betreffende schip, de 5000 ton metende Van Heutz, keerde naar Honkong terug, waar de politie aan boord ging. De zeerovers hebben het schip 10 uur lang ln hun macht gehad. 6 passagiers eerste klasse warden gevangen genomen, waarna de zeerovers zich ln een motorboot verwijderden. De Van Heutsz vertrok Zon dagochtend uit Hongkong. Op een teken van vermomde handlangers aan boord voeren de zeerovers des nachts ln hun jonk langszij. Zij fouilleerden de passagiers en roofden op hun gemak wat van hun gading was. De 6 gevangen genomen passagiers, die meege voerd werden, zijn alle vooraan staande Chinese functionarissen en kooplieden. Tankschepen in aanvaring. Het Argentijnse tankschip „Los Pozos" en de Venezolaanse tank boot „Tucupita" zijn gistermor gen ter hoogte van de kust van Curagao met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen branden nog steeds. Töt dusver bedraagt het aantal slachtoffers vier doden terwijl er 19 vermisten zijn. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot hedenavand. Zwaarbewolkt. Meest zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regenbuien of motregen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richting. Weinig verandering van tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1