rovimig^/M ^ORT SANATOGEN tarverftopEf Isü onierverhuur toegestaan. Credieten voor jeugdherberg en sportveld. Nederlandse akkerbouw leed verlies. Niouwe perspectieven voor de smokkelhandel. UcuhaliicH als gentleman-infereker. Bij alle inspannend werk! r NED. CHE. LANDARBÊIDERS- BOND AFD. OOST ZEEUWSCH- VT. A ANDEREN BIJEEN. Donderdag 11 December 1947 hield het district Oost-Zeeuwsch- Vlaanderenvan de Ned. Chr. Landarbeidersbond haar jaar lijkse grote vergadering in de Geref. Kérk te Zoute Spui. De vergadering stond onder leiding van de districtsvoorzit- ter de heer W. Faas van Zaam- slag. Na de opening sprak de hoofd bestuurder voor Zeeland de heer A. Vingerling uit Goes over: „Om de fundamenten". De fun damenten waarop het gebouw der Chr. Vakbeweging rust, blij ven ook na de oorlog dezelfde, maar zij dienen verbreed in deze zin, dat alle arbeiders be seffen moeten waar het om gaat, wanneer de strijd zwaar der wordt. Na de pauze sprak de Bónds- seci'-penningmeester, de heer H. Oudekerk uit Utrecht over „Roepingsbesef". Hij wees er op dat ieder een roeping heeft, een taak heeft te vervullen en dat daar dan on getwijfeld zegen op zal rusten. Alle na-oorlogse „slaapkoppen" moeten wakker geschud om te zien wat er in deze wereld gaan de is. Het slotwoord werd gespro ken door Ds Talma Ned. Herv. predikant te Zaamslag. De gehouden collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" bracht ruim acht en dertig gulden op. Het kerkge bouw was geheel gevuld. bij het Centraal Verkoopkan toor van mosselen te Bergen op Zoom tegen de uitsluiting geprotesteerd en licentie aange vraagd, om in de mosselhandel op Frankrijk te worden inge schakeld. HENGSTENKEURING TE AXEL. Het Nederl. Trekpaard hield een hengstenkeurlng op het sport terrein bij de watertoren te Axel. Er was prima materiaal aan gevoerd en bekende stallen kwa men met hun beste exemplaren op deze keuring. - Goedgekeurd voor dekking wer den: Marquis van Passluis 132515, eig. Abrah. Haak, Zaamslag; La- fleur 139766 eig. Stallen de Dob- belaere, IJzendijke; Acron van Frits 140329 eig. fa. F. Dekker te Axel; Roosevelt 141569 eig. Abr. Haak te Zaamslag; Monty van Zandberg 141857 eig. J. Koster en J. Scheele te Boschkapelle; Frank van Kruisberg 142684 eig. fa. F. Dekker, Axel; Jan v. 't Voor werk 140027 eig. Fa. F. Dekker te Axel; AJex van Heille 142022 eig. M. d'Hoore Sluis; Benno van Nico 142916 eig. fa. F. Dekker, Axel. Opgenomen in het keurstamboek en tevens goedgekeurd voor dek king werden: Nico v. Luntershoek 135893 eig. H. Kerckhaart, Bre da, H. de Maat, Stoppeldijk en Jac. de Putter, Axel; Nico van jt Hoogland 130339 eig. A. Serra- rens, Ossenisse. Er werden meer dan 50 paarden gekeurd. Op Woensdag 28 Jan. en op Donderdag 29 Jan. zullen nieuwe keuringen te Axel en Hulst wor den gehouden. BOND VAN OVERHEIDSPER SONEEL AFD. VREDERUST VERGADERDE. De afdeling „Vrederust" te Bergen op Zoom, aangesloten bij de Chr. Boud van Overheids personeel hield Woensdag j.l. een algemene vergadering. Na opening en enkele mededelingen sprak de heer de Bruin uit Den Haag over „Gods Recht en so ciale gerechtigheid". Spr. behandelde het werk der Chr. vakbeweging en wees er op, dat ook in de verpleging nauwe samenwerking tussen besturen en het verplegend per soneel noodzakelijk is. Men schreeuwt om meisjes voor de sanatoria en inrichtin gen. Daar moet verandering in komen. Het Nederlandse volk moet leren zien, dat het gaat om een volksbelang. Het is een Christen onwaardig dat broeders en zusters niet gehol pen kunnen worden. Maar het is ook onwaardig, dat gehan deld wordt over het personeel en zonder het personeel. Met klem drong hij er daar om op aan de verpleging niet te verlaten, maar te steunen in woord en daad, opdat men haar op een hoog peil voere, naar de eis van de Christelijke be ginselen. Een uitvoerige gedachtewisse ling volgde op dit referaat. Ten slotte sprak Ds van den Berg het slotwoord. MIDDELBURG. Vergadering woningbouw vereniging. De woningbouwver. „Nieuw- Middelburg" hield Donderdag avond een huishoudelijke ver gadering in het Schuttershof. De penningmeester deed enige mededelingen betreffende de financiëele toestand der ver eniging en in verband daarmede de regeling van de huurprijs, die voorlopig ongewijzigd zal blijven. Naar aanleiding van door enige aanwezigen geuitte klach- ten omtrent de toewijzing van j woningen deelde de secr., de heer J. Mullié, mede, dat de toewijzing volgens schema ge schiedt en voor ieder is te cou- troleren. VLISSINGEN. (Ingez. med.) MOSSELHANDELAREN TE BRUINISSE PROTESTEREN. In kringen van mosselhande- laten te Bruinisse wordt actie gevoerd tegen een huns inziens ongerechtvaardigde uitsluiting yan een groep mosselhandela ren. Een van de oorzaken der uitsluiting schijnt te zijn, dat de handelaren niet hebben ge leverd in de jaren, die als basis werden aangenomen. De han delaren brengen daar tegen in, dat het in die jaren (omstreeks 1937) nu eenmaal onmogelijk was te leveren daar het veer te Zijpe niet bereikt kon wor den wegens de slechte toestand van de weg Anna Jaeobapolder- Steenbergen. Een der oudste exportfirma's, die reeds jaren geleden naar Frankrijk exporteerde, doch in de basisjaren eveneens niet in staat was het veer te Zijpe te bereiken, heeft thans opnieuw Rondvraag-varia. De bewoners van huizen bui- i ten de vroegere nooddijk zul- len deze winter weer extra- I brandstoffen ontvangen, zo deelde de burgemeester in de raadszitting op een vraag van i de heer v. Rooijen mede. Voor de verlichting van de weg naar het Havendorp is vol gens de P.Z.E.M. geen materiaal aanwezig, doch B. en W. zullen al het mogelijke doen ten spoe digste de verlichting hier in orde te krijgen. Dit kreeg de heer Marijs op zijn vraag ten antwoord. Met de bewoners van de Vrij- domweg zullen nieuwe onder handelingen worden geopend i.v.m. het opheffen van de daar bestaande onhoudbare toestand op de weg, die niet verhard is, aldus B. en W. tot de heer v. Rooijen. De heer de Bart verzocht voorzieningen te treffen, om de gevaarlijke situatie, ontstaan door de spoorrails op de Pr. Hendrikweg bij de Vlismar, te doen verdwijnen. Aan zijn grote verwondering, dat enige weken geleden op Zondag bij de Noorderbegraai- plaats een dragline in actie was, gaf de heer Corveleijn uiting. Deze zaak zullen B. en W. onderzoeken. Op een andere vraag van de lieer Corveleijn werd geant woord, dat het nog niet bekend is, of nieuwe woningen op het Eiland van toekomstig Marine personeel zullen worden gere serveerd. Wèl wordt hier een woningcomplex voor Water staatsmensen gebouwd. Momen teel zijn er helaas weer moei lijkheden i.v.m. de herhouw- plicht der vroegere bewoners. - (Van onzê Haagse correspondent). Uit goede bron vernemen wij, dat een dezer dagen de afkondi_ ging te wachten is van een be schikking, houdende bepaalde regelen voor huurverhoging, in dien de huurder gedeelten der woning onderverhuurt. M.a.w.de eigenaar van een woning mag verhoging der huis huur eisen indien de huurder een deel der woning onderver huurt. Voor deze huurverhoging is geen voorafgaande toestemming nodig van het Prijzenbureau On roerende Zaken. Indien een zoon, die reeds voor zijn huwelijk bij zijn ouders inwoonde en na zijn huwelijk blijft inwonen, zonder dat hij nochtans huur of een deel der huur betaalt, zal na zijn huwe lijk niettemin veroorzaken, dat de huiseigenaar de huishuur mag (en zal) verhogen. Vond reeds inwoning plaats op 1 Mei 1940, dan zal de huur niet mogen worden verhoogd. Indien één persoon inwoont, mag de huur met 5 pet worden verhoogd; bij 2 personen 10 pet; bij drie en vier personen 15 pet; bij vijf en zes personen 20 pet. en bij meer dan zes personen 30 pet. Deze extra huurverhoging daalt of stijgt steeds naar ge lang het aantal inwoners daalt of stijgt, en wisselt dus steeds. Gezinsvermeerdering bij de onderhuurders kan geen reden zijn tot huurverhoging. Deze ingrijpende maatregel be tekent dus geen algemene huurverhoging. Daaraan kan voorlopig niet worden gedacht. Om evenwel niettemin de huis eigenaren enigszins tegemoet te komen, mede omdat hun huizen aan extra slijtage onderhevig zijn naarmate er meerdere per sonen inwonen, is deze regeling in het leven geroepen. Men wijst er nog op, dat de huurders, die de kamers ver huren relatief in een zeer gun stige positie verkeren, temeer nog daar wel vast staat dat in vele gevallen schandelijke prij zen worden gevraagd. Vooral daardoor acht men deze maat regel gerechtvaardigd. Gemeenteraad Vlissingen. Een aantal benoemingen. In de Vrijdagmiddag j.l. gehou den raadszitting onder voorzitter- f schap van burgem. Kolff waren met kennisgeving afwezig: mevr. Hartjes en de heren Andriessen, Ventevogei, v. Poelje en van Scliijndel. N.a.v. het jaarverslag van de schoolartsendienst over 1946 vroeg de heer König (Arb.), of het geen overweging verdient aan het werk van de schoolarts een nazorg te verbinden en zo moge lijk voor M'burg en Vlissingen te zamen een schoolarts voor deze gevallen aan te stellen. De zaak zal worden onderzocht. De heer Marijs (A.R.) vroeg, of de prijs der schoolmelk niet kon worden verlaagd, wanneer meer dan één kind per gezin daarvan profiteert. Wethouder Poppe deelde mede, dat door 2200 kinderen melk wordt gpnomen en door 177 niet als gevolg van onvermogen, on verschilligheid der ouders etc. Er is thans een overeenkomst met de fabrikant, als gevolg waarvan ook de onvermogenden ervan pro fiteren. Aan de heer E. 'Andriessen werd om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleend als lid der Comm. van Toezicht, ingev. art. 8 der Woonruimte^ et 1947. Het verzoek van het „Wit-Gele- Kruls" om het subsidie over 1947 te verhogen tot f 700 en ook dat voor 1948 op f700 te bepalen werd in handen gesteld van B. en W. Benoemingen etc. Eervol ontslag werd verleend -i aan de heer G. v. d. Kreke als soofd der openbare school E. voor v.g.l.o. en als ieraar aan de gem. Mlddelb. Handelsavondschool. De heren Mr B. Kolff en M. A. v. Poperlng werden benoemd tot leden der Comm. van Beheer van de M'burgVllssingse rijweg. In de vacature Andriessen werd be noemd de heer F. Schets en tot regent van het Burger Weeshuis de heer J. Waverijn. Definitief be noemd tot leraar aan de Avond school voor N.O. werden de heren N. J. Dekker, J. A. de Bert en G. E- Bak. tot tijd. leraar de heren N. J. Dekker, G. F. Bak (voor an- - vakken), w. Brizee, C. A. Kqmermans en A. G. A. Verdonk. Tot tijd. leraar aan de gem. dag school voor de Nijverheid de heren C. Broodman, D. v. Mourik, J. R. Rem en P. E. Enters. Benoemd tot leden ln de Comm. van Toez. op het L.O. de heren E. Beuwsma, C. H. Bouma en* C. A. Kamer mans. Aangehouden werd het voorstel de vaststelling van een nieuwe vermakelijkheidsbelasting. Credieten. Een aanvullend crediet van een pompgemaal bij de waterto ren. Toegestaan werd een crediet van f 4500 wegens herstel inun- datieschade aan de Duinpoortweg etc., van f 1000 voor de aankoop van een woonwagen, van f1250 voor aankoop en ln orde brengen van een houten barak, van f 1575 voor aankoop cabine van een vuil nisauto, van f5000 voor het ont werpen van plannen voor de ev. bouw van een nieuw tehuis voor Ouden van Dagen. Afwijzend beschikt werd t.a.v. het advies van de Tuchtunie te 's-Gravenhage betreffende het verlenen van opsporingsbevoegd heid aan het onderwijzend per soneel. Besloten werd voor 1948 met de N.V. Bank voor Ned. gemeen ten een rek.-crt.-overeenkomst tot een. maximum van f 1.000.000 aan te gaan en idem met de N.V. A'damse Bank tot een. maximum van f250.000. Tot ten hoogste een bedrag van f 3.000.000 zullen voor 1948 en '49 kasgeldleningen worden aangegaan. Goedgekeurd werden de reke ningen over 1945 van het Gast huis, het Burger Weeshuis en de gem. instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Jeugdherberg. Een crediet van f 12.800 werd toegestaan t.b.v. het water- en winddlchtmaken van een gedeelte van het oude Gasthuis aan de Hel- Iebardierstraat, teneinde dit te bestemmen voer jeugdherberg ter vervanging van die vóór de oor log ln de Willem TTT kazerne was gevestigd, welke kazerne voorlo pig als arbeiderskamp Ingericht zal blijven. Besloten werd de gemeentel, kinderbijslagverordening aan te passen aan de op dit punt gelden de rijksregeling. Vastgesteld werd een verordening op de heffing en Invordering van schoolgeld voor de gem. dagschool voor de Nijver heid. Sportveld. Een crediet van f8000 werd verleend voor de aanleg van een sportveld op het v.m. vliegveld en van f 1950 voor aanleg van een oefenterrein op dezelfde plaats. Verwacht wordt, dat deze velden zeker 10 jaren in gebruik zijn. De heer Knoop (Vrijh.) had lie ver gezien, dat plannen voor aan leg van nieuwe sportvelden bij de duinen waren ingediend. Wat nu voorgesteld wordt is eigenlijk een lapmiddel. De heer Corvelijn (K. V.F.) verzocht ln elk geval een behoorlijke outillage hier aan te brengen. Weth. v. Poperlng bestreed de mening, alsof het bedrag wegge gooid geld zou zijn. Uitvoering van de nieuwe plannen zal nog wel even op zich laten wachten. Ook al zullen die zijn uitgevoerd, dan nog blijven de terreinen op het v.m. vliegveld voorlopig voor het aangegeven doel geschikt. Ook voor athletlek- en andere sporten zullen de velden kunnen worden gebruikt. Voorshands zal een voorlopige outillage worden aangebracht; üjdlen blijkt, dat het nieuwe sportcentrum (waarvoor Ned. Volksherstel f 30.000 schonk) een betere outillage wor den gemaakt. f 600 werd verleend voor aan- koop van een lasapparaat t.b de reinigingsdienst. Z.h.s. werden aangenomen voorstellen tot: het geven van naam Korenbloemstraat aan geprojecteerde straat ln het ver lengde van de Scheldestraat tus sen Singel en Lellënlaan; het uit betalen van een voorschot op pen sioen, toelage of pensioen daarop tot een bedrag van het pensioen van één kwartaal aan hen, die uit de gemeentekas pensioen ontvan gen; het vaststellen van regelen omtrent de toepassing van art. 1 der Woonruimtewet 1947. Een crediet van f3500 werd verleend voor het opgraven en het vervoer der op de Noorderbe graafplaats ter aarde bestelde ken van 550 Duitse militairen. volledige kosten van het opgraven komen voor rekening van Rijk. b.v. de de de het Schade door vorst en droogte geschat op 30 a 35 millioen gulden. Hoe groot de strenge vorst en nadien de grote droogte zowel voor de opbrengst van het met tarwe en rogge bezaaide areaal, als die in geld, voo rde telers over 1947 is geweest, kan men concluderen uit beschikbaar ge stelde afgeronde cijfers door het centraalbureau voor de statis. tiek. Voor de oogst 1946 werden 90.000 ha wintertarwe, 32.000 ha zomertarwe en 225.00 ha rogge ingezaaid. De opbrengsten waren resp. 3041 kg, 2631 kg en 2025 kg per hectare. Bij een gemid deld te stellen prijs van f 20 per 100 kg waren de opbrengsten voor de oogst 1946 in geld voor wintertarwe f 54.738.000, voor zomertarwe f 16.838.400 en voor (zomer- en winter-) rogge 91.125.000 of in tot. f 162.800.000 Soldaat eerste klasse J. B. Marinissen van 8 R.S., af komstig uit Vlissingen, is op 4 D6c. j.l. bij Lahat gesneu veld. VLISSINGEN. Jubileum de heer J. Moll. Zaterdag was het 25 jaar ge leden, dat de heer J. Moll, hoofdopzichter bij de gemeente werken, alhier, zijn loopbaan als ambtenaar begon. Toen hij als opzichter van een Amster damse firma naar Vlissingen kwam, werd hij door de heer C. Ouwehand., directeur van ge meentewerken, die bij dit ju bileum de rij der sprekers opende, aangezocht om in ge meentedienst te treden. Spr. ge tuigde van de goede karakter eigenschappen en de werk kracht van de jubilaris en bood hem namens het personeel van gemeentewerken en het ambte narencorps een schilderstuk en een gouden polshorloge aan. Burgemeester Kolff sprak na mens het college van B. en W. De wethouder, de heer M. v. Popering, sprak van de op offering en de plichtsbetrach ting, getoond door de jubilaris. De heren A. de Bijl en A. van D(jk roemden de prettige sa menwerking. Hoofdingenieur Gerber van het streekbureau Walcheren sprak over de grote liefde van de heer Moli voor Vlissingen. Hij bood hem namens het streekbureau een fruitmand aan. De heer W. A. Oudenaarde, hoofd van het sub.-bureau Wal cheren der Wederopbouw over handigde hem als stoffelijk blijk van waardering, namens dit bu reau enige boekwerken. De heer J. C. Dert, ambtenaar van de ge meentewerken las een felicitatie ln dichtvorm voor. Namens de firma Muis de Winter, dankte de heer de Winter de jubilaris voor alles wat deze in het belang der wederopbouw heeft gedaan. In hartelijke woorden bracht de heer J. Moll, elke spreker afzon derlijk dank en getuigde van de vriendschap en welwillendheid door hem steeds ondervonden. Het ambtenarencorps, dat vrij wel voltallig aanwezig was, felici teerde de heer J. Moll met een handdruk. Sportpark. Op vragen, van de heer C. M. Schillemans hebben B. en W. medegedeeld, dat het bedrag van f 30.000 geschonken door de afd. Zeeland van Nederlands Volksherstel, nog steeds bij deze Stichting berust. Dit geld zal worden bestemd voor de aanleg van een sport park achter de Nolledijk, welk terrein thans wordt opgehoogd. Verschillende plannen voor dit sportpark zijn ontworpen, doch eerst het laatst; vervaardigde In 1947 bestond in oogsttijd het beteelde areaal uit 38.000 ha wintertarwe, 48.400 ha zomer tarwe en 180.000 ha rogge, waar van de gemiddelde opbrengsten 2143 kg, 2331 kg en 1744 kg per hectare waren. De totale op brengsten zijn respectievelijk f 16.266.800, f 22.725.700 en f62.744.000 of totaal f 101.735.000 bij een gemiddelde prijs van f 20 per 100 kg. In geld gracht de wintertarwe per hectare over 1947 f 179.60 minder op dan in 1946, de zomertarwe bracht f 58 per ha minder pp de de rogge f 56.20 per hectare. Gezien het verschil in beteeld areaal over beide jaren kan men uit deze cijfers op verschillende manieren de verminderde in komsten van de akkerbouw voor tarwe en rogge over 1947 be rekenen. De akkers, die over 1946 wel, doch over 1947 geen tarwe of rogge opleverden, werden door gaans met andere gewassen, bij voorbeeld gerst, bezaaid. Een factor, die voor de kostprijs der granen van betekenis was, werd het 'omploegen van bevroren of verdroogd gewas, het inzaaien en de kosten van nieuw zaad. Een ander punt was de lagere prijs voor tarwe en rogge in '47, terwijl bij de schade door vorst en droogte veroorzaakt ook met de aanzienlijk geringer opbrengst van stroo en droogte veroorzaakt ook met de aanzienlijk geringer opbrengst van stroo moet wor_ den gerekend. Sommige deskun digen schatten de geleden schade voor de Nederlandse akkerbouw in vergelijk met 1946 op een be drag tussen de dertig en vijfen dertig millioen gulden. biedt een bevredigende oplos sing. f 30.000 is voor aanleg van het gehele park echter niet vol doende. Zeer binnenkort zullen B. en W. de Raad verzoeken mede te werken aan de mede-oprichting van een stichting voor dit sport park, waarvan de statuten aan de Raad zullen worden voorge legd. GOES. Jaarvergadering. A. R. Kiesvereniging. Vrijdagavond kwam de A.R.- Kiesvereniglng „Nederland en Oranje" ln jaarvergadering bijeen onder leiding van dhr R. Zuidema Na voorlezing van jaarversla gen en afdoening van enige huis houdelijke zaken sprak Ds R. A. Flinterman over onze houding te genover de politleke-delinquenten. Na eerst iets gezegd te hebben over het ontstaan der N.S.B. in de jaren 19301940, stond spre ker hoofdzakelijk stil bij de vraag wat wij nu kunnen doen voor de vele politiek verdoolden, die uit de kampen weer in het maat schappelijk leven terugkeren. "We mogen hen niet aan hun lot overlaten, doch moeten hen voor alles het Evangelie prediken en hen ook laten zien de juiste ver houding tussen gezag en vrijheid. Langs de weg van het huisbezoek moeten we trachten hier te be werken en op het goede pad te brengen. Er volgde op deze inleiding een interessante bespreking, waaruit wel duidelijk bleek, hoe moeilijk de materie van dit onderwerp is. Na een dankwoord voor de spreker werd de samenkomst met dankzegging gesloten. 's-HEER ARENDSKERKE. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is de heer M. N. Nijsse als kan toorhouder van de P.T.T. gepen- pensiormeerd. De heer Nijsse is 27 jaar kantoorhouder geweest in 's-Heer Arendskerke. Hij ver vulde zijn taak met heel veel ambitie en stond voor het pu bliek van 's-Heer Arendskerke altijd klaar. Door de directeur van de F.T.T. te Goes is hem een oor konde overhandigd. Tot zijn opvolger is benoemd dhr de Hulster te Wemeldihge NIEUWDORP. Afloop verkoping. Vrijdag werd door notaris Jonkers publiek verkocht een woonhuis, erf en tuin aan de Havenweg 12, groot 4 A. 20 c.A. aan Wisse van de Guchte te Wolphaartsdijk voor f 5000. ZIERIKZEE. Donderdagmiddag brak een be gin van brand uit op de boven zaal van het „Huls van Nassau". Door energiek ingrijpen van de brandweer wist men erger te voorkomen. RETRANCHEMENT. Filmavond Rode Kruis. De afdeling W.-Z.-Vlaanderen van het Rode Kruis organiseerde Donderdagavond een filmavond. Eén en ander werd toegelicht door het bestuurslid, de heer M. Hoste. Een paar Interessante brj- Veevervoer in gepantserde auto. De grens-beambten van de In spectie Roosendaal hebben de laatste weken jacht gemaakt op een zware drie-tons legertruck van Amerikaanse makelij, waar mede smokkelaars de grensstrook in Zuid-West-Brabant onveilig maakten. Men was er spoedig achter, dat men te doen had met beróepssmokkelaars, die voor het vuur uit karabijnen en stenguns niet uit de weg gingen. Donder dagavond is het de douane ge lukt de wagen te overmeesteren, toen deze even buiten Wouw op de weg naar de grens verscheen. Er waren wachtposten uitgezet, die het naderen van de auto door gaven. Reeds op vrij grote af stand konden zij toen het vuur op de geblindeerde en gepantserde wagen openen. De kogels van de karabijnen en stenguns ketsten achter af op het cm. dikke pantser, waarmede de motor en de cabine beveiligd waren. Boven- fllms gingen vooraf aan de hoofd film: De witte Engel, die zeer ln de smaak viel. De P.T.T. is bezig met het leggen van een telefoonnet. Herstel schoolgebouw. Deze week is men begonnen met de voorbereidende werkzaam heden voor 't herstellen en ver bouwen der school. Enkele klas sen zijn thans ondergebracht ln het gemeentehuls. THOLEN. Drinkt T.B.C.-vrije melk. Uit aan het gemeentebestuur verstrekte gegevens is gebleken, dat niet minder dan 11 van de gevallen van de gevreesde T.B.C. te wijten is aan de besmetting door melk van T.B.C. koeien. Door het gemeentebestuur wordt leder in zijn eigen belang en in het bijzonder in dat van zijn kinderen aangeraden, alleen melk te betrekken van T.B.C.-vrije stal len. Men Informere bij zijn melk- leverancler of hij T.B.C.-vrije melk verkoopt. 1 Dinsdagavond a.s. om 7.30 zal de gemeenteraad van Tholen ln openbare zitting brjeen komen. m De heer P. Baay Jz. te Tholen slaagde te Delft voor het 2e ge deelte candidaats-examen schei kundig ingenieur. Altijd Fit en welgemoed, tegen alle zorgen in. Dat doet de extra weerstand, die ge opbouwt met Sanatogen, het ideale zenuwsterkend voedsel dat ge in deze dagen meer dan ooit nodig hebt. De weldadige werking van Sana togen op Uw zenuwgestel, maakt een heel ander mens van U en de zonkanten van het leven worden ook weer UW deel. Hoi xtnurrslerkond roodtoL (Ingez. Med.) Zo'n enkele keer verschijnt in één of ander blad een artikel, dat door zijn bijzondere typering van andere afwijkt. Zo heeft eens iemand - wij weten heus niet wie de neutraliteit getypeerd als „een manke juffrouw, die naar links overhelt". Die uitdruk king is blijven leven, al is het artikel vergeten. In het blad van de A.B.T.B. (de Aartsdoceane Boeren- en Tuindersbond) vonden we een ty pering, die ook recht heeft, om vanwege haar raakheid, voort te leven. Ze staat reeds boven dit artikel. Hoe ze wordt omschre ven? Hier volgt het: „Allerlei mooie uitdrukkingen zijn bedacht om aan de neutrali teit de schijn te geven van iets verhevens. Men spreakt van „Christendom boven geloofsver deeldheid" van een „doorbraak", waardoor alle mensen-onverschil lig hun geloofsopvatting, elkaar de hand kunnen reiken en in echte broederschap samen kun nen leven. Maar al die uithang borden, hoe fraai ook geschilderd, zijn als de kleurige omslagen van de boeken en de opschriften der kranten in de spoorwegkiosk. Het zijn misleidende lokmiddelen en zij bedekken een schamele neutrale inhoud. De kleren maken de man niet; de titels de boeken; de leuzen maken van neutraliteit geen principiële, hechte wereld en levensbeschouwing. Zo stond ik te mijmeren voor de kiosk, tot mijn oog viel op iets, waar heel veel kleuren op stonden. Ik bedoel dat bekende vervolgverhaal van Lord Lister, genaamd Raffles, de gentleman- inbreker. Op de omslag staat de grote held, als heer vermomd: maar hij is een inbreker. Lord Lister is niet een gewone inbre ker, dus met een pet scheef op zijn hoofd, een rode das om de hals, een tas met inbrekerswerk- Met ingang van heden wor den de maximumverkoopprijzen van tomatensap met 15 a 20 pet. verlaagd. Prijzencontrole deed goede vangst. Door ambtenaren van de prijsbeheersing te Delft werd ge constateerd, dat een tweetal banketbakkers te hoge prijzen voor marsepein en banket be rekenden. De ene banketbakker had 800 k.g. boter zwart ge kocht van een grossier te Delft en de andere honderden vlees bonnen van een slager. De bak kers, de grossier en de slager zijn in bewaring gesteld. dien onstaken de smokkelaars een grote schijnwerper aan de voor- en achterzijde van de wagen, om de kömmiezen te verblinden. Plot seling wist een der ambtenaren de linker-achterband van de wa gen zodanig te raken, dat deze meteen leegliep. Vermoedelijk is er toen ook een mankement ont staan aan de remmen, waardoor de achteras warm liep en het stro van de laadbak, waarin 5 koeien werden vervoerd, ln brand ge raakte. De chauffeur en een hel per moesten de wagen verlaten. Zij verdwenen ijlings van het strijdtoneel met een luxe-auto, die als „voorloper" had dienst ge daan. Twee van de koeien moes ten tengevolge van brandwonden worden afgemaakt. De overige wérden in beslag genomen, even als de smokkelwagen, die uit een Belgische legerdump afkomstig blijkt te zijn. In totaal is de wa gen door de ambtenaren zeven maal gesignaleerd. Naar de eige naars ervan wordt een onderzoek ingesteld. Drie voorwaarden voor verwerkelijking plan-Marshall. Senator Bridges, voorzitter van de senaatscommissie voor toewijzigingen, heeft voor de ra dio verklaard, dat het congres van de Amerikaanse regering enkele garanties zal eisen met betrekking tot het» economisch statuut van Duitsland alvorens liet zich ten gunste van het her stelplan voor Europa zal uit spreken. De republikeinse leider zeidg, dat de volgende voorwaar den noodzakelijk waren voor de verwerkelijking van het plan- Marshall: 1. Stopzetting van de leveran ties van industriële uitrusting aan de Sowjet-Unie en landen, die als haar satellieten worden beschouwd. Ook zo de levering van materiaal, waarbij in het program voor herstelbetalingen wordt voorzien, gestaakt moet worden. 2. Vernietiging van de Duitse oorlogsfabrieken. 3. Inschakeling van alle Duitse fabrieken, die voor de vredes- productie gebruikt kunnen wor den, bij de aconomische weder oprichting van West-Europa. Bridges voegde hieraan toe, dat „de vrije landen" in de eerste plaats in aanmerking moesten komen voor Amerikaan se goederen. In een uiteenzet ting voor de toewijzingscommis.. sie van de senaat verklaarde de onder-minister van buitenlandse zaken, William Thorp, dat de V. S. voortgingen met het ver zenden van goederen naar de Sowjet-Unie in het kader van de leen- en pachtovereenkomst. De Sowjet-Unie had volgens hem recht op deze goederejj. tuigen in de hand. Aan Lord Lister kun je niet zien, dat hij inbreker is. Hij doet zich heel anders voor. Op het oog denk je met een heer te doen te hebben. Is het zo ook niet met de neu traliteit Uiterlijk eerbiedigt men het Christendom en zegt men, het te willen handhaven en zelfs uit te breiden. Vol verontwaardi ging wijst de aanhanger van de neutraliteit het verwijt van zich af, een vijant van het Christen dom te zijn, of er zelfs maar on verschillig tegenover te staan. Maar in werkelijkheid? In werkelijkheid draagt de neu trale mens een revolver in de zak vim zijn keurig costuum. In zijn hart is hij een inbreker en omdat hij zich anders voordoet, is hij juist gevaarlijker dan zijn collega, aan wie men op een af stand kan zien, wat voor een duister beroep hij uitoefent. Neu traliteit is gevaarlijker dan open lijke vijandschap tegen het Chris tendom. Lord Lister weet zich beschaafd en innemend voor te doen en daarom gelukt het hem in alle kringen binnen te dringen. Neutraliteit gaat ook keurig ge kleed en gedraagt zich als een heer en maakt juist daarom zo veel slachtoffers. Neutraliteit is geen Communisme, want dit voeht een openlijke strijd tegen het geloof. Maar neutraliteit is erger: zij ondermijnt in het ge heim de Christelijke geest en be reidt zo de weg voor het Commu nisme. Neutraliteit is een gentle- man-inbreker. Dat ben ik gapn inzien, toen ik op het station stond te wachten op mijn trein. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Groningen, J. C. v. Nieukerken te Vuren en Dalem. Bedankt voor Drogeham, J. van der Heide te Rhenen; voor Geldermalsen, A. A. Koolhaas te Amersfoort. Geref. Gemeenten. Beroepen te Hendrik Ido Am bacht, A. van Stuijvenberg te Yerseke, die bedankte voor Leerdam. Bijzondere arbeid op Walcheren voor de Classis der Ned. Herv. Kerk. In de - classicale vergadering van. Walcheren der Ned. Herv. Kerk werd vorige week behan deld een door ds G. A. Waar denburg uitgebracht rapport omtrent de nieuwe arbeid, die de Classis op Walcheren zal verrichten, zoals de geestelijke verzorging der arbeiders in de vele kampen, de ziekenzorg en wijkverpleging, het jeugdwerk etc. Aanstelling van een persoon, die gegevens verzamelt en het werk coördineert en activeert, acht de commissie, die voor deze bijzondere arbeidsobjecten werd ingesteld, noodzakelijk. Opnieuw werd gewezen op da noodzakelijkheid van een keb- kelijk jeugd- en buitencentrum, doch gebleken is, dat de in richting van het Kasteel ter, Hoge te hoge kosten mede brengt Door Ds Don werd da oprichting van de Herv. Man- nenver. „In dienst der Kerk" besproken. Tot gedelegeerde ih de Raad voor School en Kei k- benoemde de Classis de heer B. v. Goudoever te Vlissingen. Ds de Vries gaf een toelich ting op de ontworpen classicala boodschap betreffende de poli tieke tegenstellingen in de ge meenten. Met droefheid en be zorgdheid constateert de Clas sicale vergadering, aldus deze boodschap, dat de tegenstellin gen, waarvan het bestaan als zodanig in een gezond politiek leven juist geacht moeten wor den, een belemmering dreigen te vormen voor de eenheid in de gemeente van Christus. Ver klaard wordt, dat iedere lid maat geroepen is zijn houding te bepalen door zijn gehoor zaamheid aan Jezus Christus. Hij is gehouden afwijkende overtuigingen van zijn mede broeders in Christus zonder wantrouwen te dulden. De ge meenten worden opgeroepen met elkaar in vrede en liefde te leven als voortspruitende uit het gemeenschappelijk ge loof. In een volgende vergade ring zal deze boodschap na kleine herziening worden vast-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3