Persoonlijk contact tussen bewindhebbers is noodzakelijk. Urnen met aarde uit elf provinciën Iiijgezst te Amsterdam. ARBEIDS VREUGDE. Wat zal Egypte doen, buigen of barsten? Russen in Frankrijk werden gearresteerd. „Knechting der politieke minderheid". PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerika wil een vrij Italië. Radar als afweer tegen - atoombommen. G.D.U. onder Russische druk. Belgische koningskwestie nog niets vooruit? Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Indië. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". •Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 27428D. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen; Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Onlangs is Ir. M. G. IJdo, aan de Technische Hogeschool te Delft gepromoveerd op een proef schrift, dat het resultaat was van interviews met 2000 arbeiders, handelend over de arbeidsvreug de. Hij is daarbij tot de belang rijke ontdekking gekomen, dat minstens 1/, deel van de Neder landse werkende bevolking geen arbeidsvreugde kent. Dit hangt samen met verschil lende factoren, aldus betoogt de promovendus. Heel de onderlinge verhouding en de situatie waarin de werkende mens verkeert be- invloed de vreugde bij het werk. Er is een sfeer in het bedrijf ten goede of ten kwade. Daarnaast zijn er externe fac toren. De verhouding tot de chef o.a. Daarbij blijkt dat geld heus r'.et de enige waarderingsfactor voor de prestatie is, iets waarvan wij steeds al wel overtuigd waren. Een vriendelijke groet, een waar derend woord van de directeur of van de chef speelt een grote rol. Toch is de kwestie van* het loon een zeer belangrijke factor. Al speelt in deze tijd het tekort een partij mee in het concert der on tevredenheid, ook allerlei andere omstandigheden beïnvloeden de dissonant. Luister slechts naar hetgeen we via „Trouw" daaruit citeren: „Van de mannen was slechts 35 tevreden, 25 maar matig /tevreden en 40 ontevreden. Waarom ook later uiteenlopend resultaat. Slechts 12 vond het te weinig om rond te komen en 13 had helemaal geen motief. Vergelijking met andéren speelt echter een belangrijke rol. Niet minder dan 44 wilde meer loon, omdat men zich achtergesteld voelde bij wat anderen verdien den, terwijl 31 m.eer loon wilde om zich ruimer te kunnen bewe gen. De grootste ontevredenheid vindt men bij jonge mensen van 20 tot 25 jaar. Dit is de groep, die trouwplannen heeft, en waar mee blijkbaar te weinig rekening •wordt gehouden. De interviews hebben ontstel lende resultaten aan het licht ge bracht over de toepassing der ta rieven in verschillende bedrijven. Slechts, 32 bleek de tarieveii' bepaald goed te vinden, 21 maar matig en 47 slecht. Ruim 80 van de mannen, die in ta rief werkten, was van mening, dat bij hoge oververdjensten de tarie ven zouden worden verlaagd. Hieruit valt te verklaren waarom de meeste arbeiders slechts naar een vast percentage oververdien- ste toewerken, nl. in de regel 20 a 25 Wij moeten het punt van de arbeidsvreugde in deze tijd niet uit het oog verliezen. Ook al zal dit proefschrift voor de indu striecentra allereerst van beteke nis zijn, ook voor het kleine be drijf heeft het iets te zeggen. Het moet zelfs spreken tot de arbei ders op het platteland. m ons geslagen en verarmde Nederland is er maar één middel waardoor we uit de economische chaos kunnen komen en dat is: hard werken en sober leven. Kan er één ding zijn, dat zowel het harder werken als het sobere le ven meer beïnvloed dan de ar beidsvreugde? Beslist niet. Het prikkelt tot het werk en het houdt de werkende mens tevreden in zijn huis en bij wat hij bereikt heeft. Het is daarom dat we de wen ken die Dr IJdo aan persverte genwoordigers gaf voor de ver hoging van de arbeidsvreugde, een plaats geven- in onze kolom men. Het zijn: In tal van bedrijven hapert het in de top. Er moet eenheid in de leiding komen en er moet een teamgeest worden ge kweekt. Het bedrijf moet gezien worden als een eenheid, waarin ook de werknemer als mens de plaats krijgt die hem toekomt. b. Kweek goede onderlinge verhoudingen. Men zorge voor een goede rechtvaardige jarief- stelling. De garantie' dient ge geven, dat de tarieven niet „ge sneden" worden. c. De leiding erkenne de zgn. „informele organisatie" en sti- mulere deze waar het kan. De werkende mens moet in de pro blemen gekend worden. Dit ver hoogt zijn gevoel van eigen waarde en daardoor krijgt hij pleizier in 't werk. d. Men zorge voor een goede band met het bedrijf. De werk nemer moet niet de indruk heb ben, dat hij slechts een nummer is. Hij moet als een persoonlijk heid erkend en gewaardeerd' worden. e. Niet alleen de chefs en de bazen moeten efficiency-cur- sussen volgen. Daar hebben - ook de werknemers uecht op. Men moet hun behulpzaam zijn bij het behalen der tarieven door het geven van waarde volle aanwijzingen. Men neme deze wenken ter barte. Ze zijn van belang voor -de mens, voor het gezin en voor de samenleving. R—r. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 823. Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooikl MAANDAG 15 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking: van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg:, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.42 u., onder 1629 u. Maan op 12.01 u., onder 19.53. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 16 December: 3.58 u., 1.95 m., 16.26 u., 2.02. Dr Bcel naar de Oost. Nieuwe beschuldigingen van de republiek. 'Zaterdagmorgen is de minister-president, Dr L. J. M. Beel, in gezelschap van" zijn secretaris per K.L.M.^ Constellation naar Indië vertrokken. Dr Beel zeide voor zijn vetrek, dat zijn reis uitslui tend een zakelijk karakter had en niets te maken heeft met personen. Gezien de gecompliceerde pro blemen, achtte de minister-president het nood zakelijk, dat er direct contact is voor de uitoefe ning van het bewind. De ministers Jonkman en Drees zullen ook spoedig uit Nederland ver trekken. Ministar Neher sprak met Sjarifoeddin. Voor zgn vertrek stond hij de talrijke journalisten, die zich om hem heen hadden verzameld in de koffiekamer bij het vliegveld even te woord. „Men heeft de Indruk gewekt", zo zeide de min.-pres., „dat deze- reis iets te maken zou hebben met personen. Dit moet ik uitdrukkelijk ontkennen. Mijn reis heeft uitsluitend een zakelijk karakter. Het is niet te verwon deren, dat af en toe de noodzaak gevoeld wordt, dat enige minis ters naar Indonesië gaan. Wanneer men zich realiseert hoe gecom pliceerd de problemen zijn, waar mede men te doen heeft, is het vanzelfsprekend, dat direct con tact noodzakelijk is voor de uit oefening van het bewind. De In donesische problemen moeten wij hier, zowel als in Indonesië be handelen. Men moet daar oog voor hebben, dat uiteraard de ligging der problemen, die een ipterna-* tionaal Nederlands, maar last but not least een Indonesisch karak ter hebben, vereisen, dat wij trachtten ze niet alleen te zien vanuit' de omgeving, waarin wij leven, doch ook van de andere zijde. Daarom moet de leiding, die belast is met de uitoefening van het-bewind op gezette tijden het contact levendig houden. De Indische kwestie is niet al leen een probleem van Neder land en de republiek, het is een internationale kwestie. Wij willen zelf bepalen hoe een nauwe sa menwerking moet geschieden en op welke wijze uiterst moeilijke problemen moeten worden opge lost. Ook door prominente figu ren in Indonesië zelf is de gedach te aan federatie naar voren ge bracht. Overleg en contact met deze mensen is in hoofdzaak de aanleiding tot mijn reis. Wan neer men zegt, dat mijn reis het gevolg zou zgn van een conflict tussen de landvoogden redering, moet ik, dat sterk tegenspreken". Dr Beel zal op zijn reis ook troepenonderdelen bezoeken. Hij gaat niet ajleen naar Java. Mi nister Jonkman, die deze week nog' met zijn begroting bezig is, zal spoedig volgen, terwijl minis ter Drees oorspronkelijk Zater dag mee zou gegaan zijn, maar iets later vertrekt. Nieuwe beschuldigingen. De republikeinse minister van ktaat voor voedselvoorziening heeft o.m. verklaard, dat onder de middelen, die door de Neder landers zijn toegepast, om Indië President Truman heeft, in verband met het vertrek uit Li- vorno van het merendeel der zich nog. in Italië bevindende Ameri kaanse troepen, een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de Verenigde Staten, ofschoon zij volgens de bepalingen van het vredesverdrag hun troepen uit Italië terugtrekken, -belangstel ling blijven hebben in het behou den van een vrij en onafhankelijk Italië. „Mocht gaan blijken, dat de vrijheid of de onafhankelijk heid van Italië rechtstreeks of onrechtstreeks wordt bedreigd, dan zullen de Verenigde Staten, als ondertekenaar van het vredes verdrag en als lid van de Ver. Naties zich verplicht gevoelen maatregelen te beramen ter handhaving van vrede en veilig heid". opnieuw te onderwerpen, ook de ondermijning van de republikeinse economie een plaats heeft. Hij deelde mede, dat de moeilijkhe den van de republiek in tiet niet vallen, vergeleken bij die van de bevolking in de door Nederland bezette gebieden. De minister van arbeid zeide, dat de lonen in het jaar 1947 nominaal het zesvoudige zijn van die in '39, doch dat de reële waar de slechts een zesde deel daar van is, zodat de arbeiders van hun loon slechts 5 dagen kunnen leven. Van Zeeland weer „aar Batavia. Paul van Zeeland, lid der com missie van drie, is vanmorgen met het Indië-vliegtuig der K.L.M. naar Batavia vertrokken. Van Zeeland heeft, naar hij mededeelde, gedurende zijn ver blijf in België, geregeld contact onderhouden met de overige le den van de commissie van drie, maar hij zeide zich over de aard van dit contact niet te kunnen uitlaten. Hij was van mening, "dat de reis der Nederlandse ministers een gunstige invloed op de gang van zaken zal uitoefenen, omdat „persoonlek contact nimmer scha delijk, doch alleen bevorderlijk is". Neher bezoekt Sjarifoeddin. Naar het Franse persbureau AFP meldt, heeft de republikein se eerste minister, Sjarifoeddin, gistermiddag gedurende drie kwartier een onderhoud gehad met minister Neher. Het onder houd had plaats op verzoek van minister Neher. Op. een vraag over het onderwerp van bespre king antwoordde Sjarifoeddin slechts,dat men gesproken had over het punt, dat reeds uit de dagbladen bekend was en voegde hieraan toe, dat de „delicate si tuatie" hem niet veroorloofde verdere mededelingen te doen. Commissie va» naar Madoera, onderzoek Er is besloten een onderzoek team, bestaande uit civiele en militaire assistenten van elke de legatie uit de commissie van goede diensten, naar Madoera te zenden. De staf der commissie zal enigszins worden uitgebreid om onderzoekploegen naar uitgezoch te plaatsen op Java, Sumatra en Madoera te zenden om zich van tjjd tot tijd ter plaatse op de hoogte te stellen. o Volgens de correspondent van het Zondagsblad „The People" op Nieuw-Zeeland, heeft een groep Engelse geleerden aldaar op het gebied van radar een opmerke lijke ontdekking gedaan, die' een antwoord kan worden op het ge vaar van de atoombom. Op grond van deze ontdekking zou radar ln de toekomst zelfs tegen raket- bommen en raketvliegtuigen ge bruikt kunnen worden. Hun na dering zou namelijk op 800 K.M. afstand regds op een scherm ge signaleerd worden, zodat men- de tijd zou hebben om met radar bestuurde projectielen af te schieten. Uit Christelijk-Democratische bron te Berlijn verluidt, dat een niet nader genoemde leider van de Chr.-Democratische Unie ln Thlirlngen (Sowjet-zone) uit deze zone Is gezet, omdat hij gewei gerd heeft deel te nemen aan het onlangs gehouden „Duitse Volks congres", dat door de socialisti sche eenheidspartij in de Sowjet- zone was georganiseerd. De lei der vertoeft thans in een der westelijke sectoren van Berlijn. In Saksen, eveneens in de Sow- jet zone, lijdt volgens dezelfde bron een der C.D.U.-ieiders aan overspanning, tengevolge van de pogingen der Sowjets 'hem tot deelneming aan het congres te bewegen. Het te Berlijn verschijnende blad van de C.D.U. „Neue Zeit" mocht, naar verluidt, geen volle dig verslag publiceren van de jongste bestuursvergadering der C.D.U. Aan de Roemeens-Hongaarse grens zijn ongeveer 100 smokke laars gearresteerd en geweldige hoeveelheden goederen ln beslag genomen, zo meldt het Boedapes- ter blad „Vilag". Brits plan voor oplossing van geschil tussen Engeland en Arabië. Uit Egypte komen nog steeds berichten binnen, die spreken van een eventuele Arabische actie tegen Palestina. Te Cairo heeft een demonstratie plaats gevonden, zoals de Ejjyptenaren er zelden een hebben medegemaakt, die gericht was tegen de Zionisten, Engeland en de Verenigde Staten. Betrouwbare berichten uit Cai ro maken melding van geheime besprekingen, die zouden zijn ge voerd over een eventuele Arabi sche actie ten aanzien van Pale stina. Er zouden door de. gehei me militaire commissie van de bijeenkomst yan de raad der Ara bische Liga „strijdplannen" voor Palestina zijn opgesteld. Leden van de geheime commissie zouden o.a. zijn generaal Haidar Pasja, de Egyptische minister van ver dediging en generaals van de ge nerale staven van Irak, Libanon en Syrië. Tussen de zestigduizend en hon derdduizend personen hebben te Cairo een massademonstratie ge houden tegen de verdeling van Palestina. Een Bedoeiennen-leider schoot daarbij zijn geweer in de lucht af om kracht bij te zetten Franse Regering ontving protestnota. De Franse regering heeft van de Russische ambassade te Parijjs een nieuwe nota- ontvangen, waarin geprotesteerd wordt tegen het arresteren van Russische burgers. De Franse regering heeft de Russische direct van antwoord gediend en verklaard, dat deze mensen niet' gearresteerd, doch uitgezet zijn. In de Russische nota wordt pro test aangetekend tegen het feit, dat er Vrijdag te Parijs en Mar seille Sowjetburgers gevangen genomen waren, terwijl ze boven dien onmiddellijke invrijheidstel ling eiste van deze Russen. De oorzaak van deze arresta tie zou zijn, dat de Franse rege ring hen verdacht van tegen haar gerichte activiteit. Het Franse antwoord. Het Franse departement van buitenlandse zaken "heeft naar naar aanleiding van deze nota, geantwoord, dat verschillende van, de betrokken Russen niet gearres teerd zijn, doch uit het land gezet. Koningin en Prinselijk Paar Ipgden krans bij tijdelijk monument. Zaterdagmiddag hebben de Commissarissen der Koningin van de elf provinciën op plechtige wijze de urnen, gevuld met aarde uit de plaatsen waar verzetstrijders gesneuveld zijn of hevig gevochten is, in het tijdelijk nationaal monument te Amster dam bijgezet. H. M. de Koningin, het Prinselijk Paar en tal van autoriteiten woonden de plechtigheid bij. PLECHTIGHEID IN DE NIEUWE KERK. Ongeveer duizend genodigden, vertegenwoordigers van alle maat schappelijke geledingen uit het gehele land, waren in de Nieu we Kerk aanwezig. Men zag er deputaties van Marine, Land- en Luchtmacht, alsmede vertegen woordigers uit verschillende amb telijke en particuliere groeperin gen. In de banken om het preek- gestoelte heen hadden talrijke hoogwaardigheidsbekleders plaats genomen: De burgemeester van Amster dam, de heer Arn. J. d'Ailly, de Amsterdamse Wethouders en hjt college van B. en W. van Rotter dam. Voorts waren aanwezig de president van de Hoge Raad, Mr' Dr J. H. Donner, Generaal Win kelman, Lt.-Adm. C. L. Helfrich, Lt.-Gen. J. Kruis en Gen.-Maj. H. Koot. Verder een groot aantal burgemeesters uit verschillende plaatsen des lands, de minister van Binnenlandse Zaken Mr Dr P. J. Wltteman, verscheidene le den van de hofhouding van 't Ko ninklijk Huls en vertegenwoordi gers van de B.S. en andere ver zetsorganisaties. Onder doodse stilte droeg Mevr. C. L. WitsenElias het Wilhel mus voor, terwijl Laurens Bogt- man het „To God our strength" van Handel zong.' Toen kwam de minister van Staat; Jhr F. Beelaerts van Blok land, aan het woord, die het ver langen tot uiting bracht, dat leef de ln de harten van vele Neder landers, om een nationaal gedenk teken op te richten. Dit monu ment, dat zal staan op „gewijde" grond uit alle provinciën, zal een herinnering zijn aan de vijf jaren van vijandelijke tyrannie en sa distische onderdrukking. Het zal echter ook spreken van een krachtige geest van verzet en het vaste vertrouwen in de over winning, aldus Jhr Beelaerts van Blokland. Nadat Laurens Bogtman het „Domiene deus meus" van Con- stantijn Huygens had gezongen, verlieten allen de kerk. DE BIJZETTING OP HET DAMTERREIN. In gezelschap van de Commis sarissen der Koningin ging Prins Bernhard naar het Palels op de Dam. Om drie uur kwam H. M. de Koningin, gevolgd door de Prins en Prinses uit het Paleis, van waar zij zich naar het plantsoen op het Midden-Damterrein bega ven, waar het tijdelijk monument ls gebouwd. Bij het plantsoen, werd het Koninklijk gezelschap begroet door de voorzitter van de natio nale monumenteneommissie, Jhr Dr M. L. van Holthe tot Echten en de penningmeester W. van Hall. Nadat Hare Majesteit en het Prinselijk Paar hadden plaats ge nomen, plaatsten de Commissa rissen der Koningin de urnen in de daarvoor bestemde nissen van het tijdelijk monument. Geduren de het plaatsen der urnen, speel de het carillon van het Konink lijk Paleis op de Dam. Na de bijzetting der urnen hesen twee mariniers onder plech tige klanken van het Wilhelmus de vlag in de mast, die voor het tijdelijk monument is opgerlöht. De Koningin, daarbij geassis teerd door haar adjudant J. C. Buhrmann, legde een krans bij het monument. De Prinses en de Prins legden eveneens een krans aan de voet van het gedenkteken, waarna minister Wltteman tenslotte na mens de regering een krans plaatste. Daarna volgde de overdracht van de aarde uit de elf provin cies aan de burgemeester van Amsterdam door Jhr Dr M. L. van Holthe tot Echten. Sedert de leiding van het Sow- jet-Russlsehe repatriëringskamp Beauregard verleden maand door Frankrijk is overgenomen, heb ben de Franse autoriteiten in to taal 32 Sowjet-Russische burgers doen aanhouden, die reeds uitge zet zijn of uitgezet zullen worden. Twaalf der aangehoudenen, beho rend tot de Sowjet-Repatriërings- mlssie in Frankrijk, kregen bevel 9 December Frankrijk te verla ten. Zeven van de twaalf negeer den dit bevel. Zij zijn de afge lopen drie dagen vastgehouden en worden thans uitgezet. Voorts wordt vernomen, dat de maatregelen betreffende de repa triëring van Sowjet-burgers ver scherpt zullen worden. Sowjet- Russen, die naar hun eigen land willen terugkeren, zullen Indlvi- duële inplaats van collectieve paspoorten krijgen. Personen met dubbele nationaliteit zullen niet mogen vertrekken, evenmin als ln Frankrijk geboren kinderen van Russische ouders. aan een vurige rede, waarin hij te kennen gaf voor Palestina te willen strijden. Deze demonstratie wordt als een def grootste beschouwd,- waarvan Egypte ooit getuige ls geweest. De menigte droeg ba nieren mee, gericht tegen de Zio nisten, Engeland en de V.S. Brits plan tot regeling van geschil. Volgens een Egyptisch blad zou de voorzitter van de Kamer van afgevaardigden van Irak, Za terdagmiddag uit Londen te Cai ro arriveren met een Brits plan „ter regeling van alle geschillen tussen Groot-Brittannië en de Arabische wereld". Het vraagstuk Palestina zou „de sleutel zijn" voor de regeling van -de geschillen tussen Groot- Brittannië en de Arabieren in Egypte, de Soedan, Libye, Transjordanië, Irak, Noord-Afri- ka en Palestina. Indien de Arabische leiders Jiet plan in principe zouden aanvaar den, zou er In Cairo een Brits- Arabische ronde-tafelconferentie worden belegd. Verklaring van Weizmann. Dr Weizmann, de mogelijke eerste president van de Joodse staat, heeft verklaard, dat de Ver. Naties een symbolische strijdmacht in Palestina behoren te vestigen. Gen.-Majoor Hildring de vroegere Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken en lid van de delegatie der V.S. bij de Ver. Naties, zeide te voor zien,' dat de .geweldpleging in Pa lestina van onbelangrijke aard zou zijn en niet lang zou duren. Sedert het Kamerdebat over de Koningskwestie heerst er in re geringskringen een .gedrukte en onzekere stemming, zo schrijft de Nieuwe Gids van 13 Dec. Niettegenstaande de -motie van vertrouwen met grote meerder heid werd aangenomen, is het Kabinet-Spaak er niet zo goed af gekomen als de optimisten verwacht hadden, aldus vervolgt het katholieke blad. De vertrou wenscrisis is er en in de komen de maanden zal men op zijn woorden moeten letten, wil men een grotere breuk vermijden. De socialisten hebben evenwel door de houding, die zij Woensdag in de Koningskwestie hebben aan genomen, een politieke flater be gaan, die zwaar zal wegen op hun toekomstige betrekkingen met de Katholieke Volkspartij. Het .socialistische blad „Voor uit" geeft nogmaals uiting aan de onverzettelijkheid der socialis ten ln hetivoningsprobleem en merkt op: „De Koningskwestie ls geen duimbreed nader tot haar oplossing gekomen. Slechts is nogmaals duidelijk komen vast te staan, dat de vier partijen hun standpunt handhaven: een is voor, de ^rie andere zijn tegen een terugkeer van Koning Leo pold". Met de andere socialisti sche bladen ls „Vooruit" van oor deel, dat de Vorst afstand moet doen van de troon. Oud-minister De Wilde te Middelburg. Gevolgen van besluit der V.N. in Palestina. Volgens officiële cijfers zijn, «kidfi het besluit der V.N. tn Pa lestina 84 Joden, 93 Arabieren; 7 leden van de Britse strgdkrach- *en,; 5 leden der Palestijnse po- Höe en een Armeniër gedood. DE BESPREKINGEN OP DE „RENVILLE". Prof. Frank Gra ham, het Amerikaanse hd van de commissie voor goede diensten aam het woord op de eerste bijeenkomst van de belde delegaties en de leden der commissie aan boord van de Renville. Links van Dr Graham de kapitein van de Renville Tyree. „Tegenwoordig is het zo, dat een minister öf ziek óf in Indië is", aldus Mr J. de Wilde, toen hij Zaterdagmiddag op uitnodi ging van het Prov. Córnité der A.R. Kiesverenigingen voor een talrijk gehoor in de Bogardzaal in Middelburg sprak. En hij ver volgde: *.^j „Anders ls de Tweede Kanter attfjd vóór Kerstmis gereed met de behandeling der begrotingen, maar dit jaar niet. De begroting van wederopbouw b.v. moet nog aan de orde komen, maar minis ter Neher zit in Indië, Dat er daar plotseling belangrijke be slissingen genomen moeten wor den, lean natuurlijk, maar wat al die ministers daar nu precies doen, vertellen ze niet, ook niet tegen de Kamer. Zelfs schijnen de leden der enquête-commissie voor het beleid der Londense re gering ook al plannen te hebben om voor het onderzoek naar In dië en Amerika te gaan. Wat wordt er gereisd!" i Van gedetailleerde critiek wilde spr. zich onthouden, want iedere regering maakt fouten in haar i werk. Waarop hij echter duidelijk wees, was de totaal verkeerde lijn in de regeringspolitiek der laatste jaren. Het bleek deze mid dag wel zeer klaar, hoe nauw onze positie samenhangt met de internationale verhoudingende chaos Duitsland, waar het inner lijk met het nat.-soc. vrwante communisme' en dé sociaal-demo cratie niet tegen Hitier waren opgewassen en waar thans Rus land zoveel mogelijk vandaan tracht te halen en om tijd té winnen, alle besprekingen over een vredesverdrag traineert. Frankrijk en Italië zijn de prooi van revolutionnalre bewe gingen en Amerika, dat de oor log won, zal Europa helpen, maar niet zonder eigen voordeel. Japan, zo verwacht Mr de Wilde, zal weer een belangrijke mogendheid worden; het is, al verloor het dan de oorlog, er ln geslaagd eên geweldige onrust in het Oosten te wekken, Engeland hëeft zijn wereldpositie prijsge geven; het heeft onze transito handel met Duitsland, zonder welke wij niet kunnen leven, af gesneden. En dan de besprekin gen ln de UNO-vergaderingen: het leek spr., of die meer tot ge volg hebben, dat de volken tegen elkaar worden opgezet dan dat ze tot elkaar worden gebracht. Indië. „Het grofste onrecht, ooit in de wereldgeschiedenis voorgekomen, is de behandeling der Indische kwestie door de Vei ligheidsraad", zo riep spr. uit. Onze regering had moeten wei geren, deze smaad te worden aan gedaan. Hoe zal het nu gaan? Straks Is ze verplicht de uit spraken van de Commissie van Drie te aanvaarden. Ons enig doel had moeten zijn: de haard van Djogja uitroeien. Mr de Wilde vertelde vaak het gevoel te hebben machteloos te staan en soms niet te weten, wat er gebeurt ln deze tijd van knech ting der politieke minderheid. Het ls thans toch wel voor leder duidelijk, dat de heren der „ver nieuwing" ons land niet opbou wen, maar afbreken. Bezwaren bracht hij naar voren i.v.m. de talrijke benoemingen van ka tholieken of P. v. d.A-mensen en het passeren van geschikte en voor benoeminj» in aanmerking komende C.-H.- en A.-R. leden. De conclusie kan niet anders luiden, dan dat dit Kabinet moet verdwijnen en tot het medewer ken daaraan hebben waarschijn lijk medio 1948 de kiezers de kans. Mr de Wilde eindigde niet in pessimisme. Dat kan ook niet, want politiek is geen „zaaltje" van de Christenen zelf. Hij wees erop, dat, al zullen wij dan zeker geen geweldige Invloed heb ben op de beteugeling der demo nische machten, we toch nu voor al ons beginsel moeten doen blij ken en onvoorwaardelijk hebben vast te houden aan de Souverei- nltelt Gods over het ganse men selijke leven. Een flinke bespreking volgde op deze gloedvolle rede. De leiding der vergadering be rustte bij Dr K. Hulzenga. Op de Kerstdagen, op 28 De cember en op Nieuwjaarsdag zul len een aantal militairen in Indië in de gelegenheid worden gesteld met hun familieleden in Neder land een telefoongesprek te voe ren. Hiervoor komen alleen in aanmerking: militairen, die in hospitalen verpleegd worden en in reconvalescentie tehuizen ver toeven, alsmede een aantal mili tairen, die op afgelegen posten verblijven. De A.M.V.J. en de NÏWIN ne men een belangrijk deel der kos ten van de gesprekken, die uit sluitend van Indië uit kunnen worden gevoerd, voor hun reke ning. Zwarte lonen voor veilingpersoneel. Ambtenaren van de prijsbeheer- sing hebben een onderzoek inge steld naar het betalen van te hoge lonen 'aan het jeugdige per soneel, dat bij de groenten- en fruitveilingen op Zuid-Beveland werkt. Daarbij is gebleken, dat enkele veilingen de vastgestelde normen niet ohaanzlenlijk hebben over schreden. In totaal werd van Juli tot October 1947 een bedrag van ruim f 10.000 aan zwart loon betaald. Geen stertocht naar Middelburg. De motorclub „Scheldegouwen" was voornemens op Zaterdag 3 Januari a.s., onder het motto „Plant een boom op Walcheren" een stertocht voor motorrijders en automobilisten naar Middel burg te organiseren. Deze boom- plant-stertocht is eejiter afgelast ln het kader van de actie tot vrijwillige besparing van het zo sterk gestegen benzlnegebrulk. De voor deze dag vastgestelde feestavond in het Schuttershof te Middelburg zal echter wel doorgang vinden. Opgevoerd zal worden de speciaal voor deze avond geschreven motor-revue „De Knalpot". DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Maan dagavond. Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Nagekomen Advertentie. Met leedwezen namen wij kennis van het ont stellende bericht, dat op 9 Dec. j.l. in het Mi litair Hospitaal te Me- dan is overleden, onze beste Vriend RINUS KLOET, op de bloeiende leeftijd van bijna 22 jaren. Zijn Vrienden, J. C. DE BESTE. B. J- VAN DE VELDE. A. J. DE BESTE. Goes, December 1947.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1