Ontworpen grenswijziging van Yiissingen stnit op bezwaren. ROBERT SCHUMAN 28 jonge bomen voor Walcheren. een eenzaam sober vrijgezel. (ftwtoiHtov sicijd Anti-Amerikaanse incidenten in Roemenië. Nieuw voorstel voor woningbouwvereniging. Restauratie U.L.O.-School Singelstraat. Gild-illegalen willen Hoge ambtenaren straffen. Rapport van Adviescommissie onderwerp van discussie. „Times"-mentaliteit. Annexatie van Souburg gewenst geacht. B. en W. hebben de leden van de gemeenteraad doen toekomen een door Ged. Staten opgestelde ontwerp-grensw(jziging der ge meente, waaruit we het volgende ontlenen: Al mag met dankbaarheid wor den geconstateerd, dat het ont werp in grote lijnen tegemoet komt aan de dringende noodza kelijkheid van gebiedsuitbreiding op grond van gebrek aan wo ning- en industrieterrein, zijn B. en W. niettemin van oordeel, dat op sommige punten niet ver ge noeg wordt gegaan. De uitbreiding der bebouwing tn de streek tussen Middelburg en Vllsslngen onder Souburg en Kou- dekerke ls weinig bevredigend ge weest. De lintbebouwing ln ge noemde plattelandsgemeenten, gevolg van een bevolkingsaan was, die grotendeels werd gevoed door de toenemende werkgelegen heid te Vllsslngen, heeft een krachtige ontwikkeling van deze stad tegengewerkt. Industrie en woning complex. B. en W. geloven, dat een ver dere ongunstige ontwikkeling zal worden voorkomen, doch zijn van oordeel, dat een samenvoeging van Vllssingen en Oost- en West- Souburg waarborgen zal bieden voor een harmonische uitbreiding van het Vlissingse industrie en woningcomplex. Thans ls daarom de gelegenheid gekomen eens en voor goed .een bevredigende toe- Btand te scheppen. Zo dit niet geschiedt, ls te vre zen, dat de vruchten voor de ge meente verloren gaan. Ritthem. Wanneer men Ritthem niet als zelfstandige gemeente wil laten voortbestaan en haar toch niet bjj Vllssingenwil voegen, kan zij met de gemeente Nieuw- en St. Joosland worden samengevoegd. B. en W. wijzen op het onregel matige beloop van de nieuw ont worpen grenslijn van oost naar west benoorden het ontworpen nieuwe haventerrein. De hier be schikbaar komende breedte is te gering, wanneer bij terugkeer der Kon. Marine (waarmede ernstig rekening moet worden gehou den), hier sportterreinen en schietbanen moeten worden aan gelegd en barakken gebouwd. Hier dient de grenslijn dan ook te worden verlegd. Grenslijn W.-Souburg. Bezuiden het Marnixpleln is W. Souburg is het nodig, dat de grenslijn nog iets Noordelijker wordt opgeschoven dan het ont werp aangeeft; zij dient te lopen in N.O.-Z.W. richting evenwijdig aan de daar ontworpen lnsteek- haven. Een toevoeging van het Mar nixpleln, het „ScheIde"-dorp en het terrein, waar de rjjksweg het kanaal kruist, zou voor de hand hebben gelegen, al erkennen B. en W., dat de daar wonende be volking op O.-Souburg ls georiën teerd. Wat de grenswijziging met Koudekerke betreft stellen B. en W. voor Ged. Staten te verzoe ken, de nieuwe grens 'zo te doen lopen, dat het tengevolge van het veranderde beloop van de Kleiweg (ten Westen van de Koudekerk- seweg) ontstaande nieuwe weg gedeelte niet op Koudekerks grondgebied komt te liggen. De gedeelten van Koudekerke en Biggekerke, waarin het Vlis singse waterwingebied is gele gen, blijven tot die gemeenten be horen, doch B. en W. namen goe de nota—van de opmerking van Ged. Staten, dat, Indien t.z.t. mocht blijken, dat in het kader van het Walcherse streekplan geen bevredigende oplossing mocht worden verkregen t.a.v. het veilig stellen van dit water wingebied, toevoeging daarvan aan Vlissingen onder het oog zal moeten worden gezien. Bjj de kust. Ook de voorgestelde grenslijn in de nabijheid van de kust ont moet bjj B. en W. bedenkingen. In tegenstelling met de aan vankelijke bedoeling is de nieuwe grens twee strandhoofden Zuid- Oostelijker van het tweede ten N.W. van paal 20 gelegen strand- hoofd ontworpen. Dit is geschied om Koudekerke gelegenheid te geven op de daarvoor het best te missen landbouwgrond een com plex zomerhuisjes tot ontwikke ling' te brengen. Vlissingen heeft echter, aldus B. en W„ ter ont wikkeling van het badleven, het stuk strand nodig, waar thans door G. S. de grenslijn ls getrok ken, omdat juist vanaf dat punt het strand breder wordt, de dui nen belangrijk hoger worden en de strandhoofden verder van el kaar liggen. Mocht het terug brengen der grens naar het oor spronkelijk plan i.v.m. de zomer huisjes op overwegende bezwaren stuiten, dan stellen B .en W. voor Ged. Staten te verzoeken het daarheen te leiden, dat althans Westduin, de hier gelegen duin overgang en het vak strand, waarin paal 20 staat, bij Vlissin gen komen. vDe grenswijziging met Koude kerke beschouwen B. en'W. als zeer spoedeisend, vooral met het oog op de bouw van arbeiders woningen. In het door een bombardement op 17 September 1944 zo zwaar getroffen dorpje Biggekerke was het Woensdag een feest. Niet uitbundig, want dat kon niet bij de gedachte aan de tientallen, die opdie verschrikkelijke dag sneuvelden en bjj het aanschou wen van de gapende wonden in het dorpsbeeld. Maar vreugde heerste er, om dat nu ook èen begin kon worden gemaakt met de herbeplanting van de dorpskern. Het onderwij zend personeel van de school voor christelijk volksonderwijs en van die der Gereformeerde schoolvereeniging had de kinde ren om half twee opgesteld op de stoep naast het raadhuis en daar heeft de burgemeester, de heer J. L. Dregmans, hun ver teld van Walcheren, dat weer groen moet worden en van het mooie, daaraan te mogen mee helpen. Zij hebben daarna geplant, als of het hun dagelijks werk was! 28 bomen is het Kerkplein, op en rond de kerkweide, rijker gewor den. Eén boom voor het raad huis plantten B. e% W. en de secretaris, een tweede was voor rekening* der raadsleden en een derde voor de kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk. Toen het planten afgelopen was, verzamelden de genodigden zich in de raadzaal. Daar heeft Is het toeval dat om Groot-Brittannië en Frankrijk uit de eco nomische chaos te loodsen, een' beroep werd gedaan op twee m^pnen, wier uiterlijk en karakter duidelijk trekken van schraal heid en ascese vertonen? Beiden, Cripps en Schuman, staat de soberheid op het gezicht, beiden zijn onverbeterlijke vegetariërs en nietrokers. Diep godsdienstig zijn ze bovendien, Cripps protes tant, Schuman katholiek. Alle twee advocaat, zegden ze de balie vaarwel, de eerste werd „economisch dictator"; de tweede, aan vankelijk minister van Financiën onder Ramadier, heeft een nieuw Frans kabinet gevormd en staat daarmee op des bres van niet alleen de Franse, maar de hele West-Europese vrijheid. Robert Schuman werd op 29 Juni 1886 een oude Lotharingse familie te Luxemburg geboren. Hij studeerde rechten te Metz en toen reeds besteedde hij veel aandacht aan de problemen in verband met de Elzas en Lotha ringen, twee provincies waarvan Duitsland en Frankrijk elkaar het bezit betwistten. Toen na de eerste wereldoor log de provincies opnieuw Frans werden, kwam hij aan het hoofd van de commissie voor Elzas- Lotharingen. Hij bekleedde deze post tot in 1939. Daarna deed hij in 1939 zijn intrede in het Franse parlement als democra tisch fgevaardigde voor Thion- ville. In Maart 1940 benoemde Paul Reynaud hem tot plaats vervangend staatssecretaris en belastte hem met de zorg voor de vluchtelingen.' Als erkenning voor zijn verdiensten verleende de Belgische regering hem dit Feuilleton. door H. Lourense. 67) o_ Een enkele wip over de sloot brengt hem midden in een nieuwe wereld. Heeft de baas de handigheid van de jonge boerenzoon bewon derd en tovert hij hem daarom een wereld voor ogen, die on werkelijk mooi is? Wie zal het zeggen? Louw luistert met graagte, overlegt al bij zich zelf, dat dit werk ook geen hekSentoer is. Hij hoort over werk door het hele land, tot soms over de grenzen in Zuid en Oost. Werk, dat goed betaald wordt, en bo vendien gelegenheid geeft tot een kijkje in de grote steden. Dat is het, wat hij onbewust gezocht heeft. En de baas vertelt meer. Zelf is hij indertijd boeren knecht geweest. En kijk nu eens? Hier is een ploeg aan het werk van tien man. Dan één van een man of acht onder de rook van Amsterdam, en einde lijk in het Noorden nog een van vier man, de laatsten onder lei ding van een werkbaas. Die daar in 't Noorden heeft de smaak van het trekken te pakken gekregen en wil nu nog meer van de wereld zien. Daar om is hij voornemens, komend jaar de Leopoldorde. Omwille van zijn herhaalde en krachtdadige protesten in het bezetting, werd Schuman door de Duitsers aangehouden en naar het concentratiekamp van Neu- stadt gevoerd. (Zijn vader onder ging hetzelfde lot tijdens de oor log van 1871). In 1942 slaagde hij er in te ontvluchten naaf de onbezette zone, waar hij nadien was te vinden, zoals Ramadier het uitdrukte „sur tous les che- mins de la résistance" (op alle wegen van 't verzet). Na de bevrijding vertegen woordigde Schuman Frankrijk op de eerste zitting van de In ternationale Bank van Weder opbouw. Vrijgezel en bewoner van een eenzaam kamertje ergens te Pa rijs kon Robetr Schaman het perfecte type zijn van de pro fessor van de economie. Het moge waar zijn dat hij in zijn jaar de grote plas over te steken. Te beloven valt er nog niets, maar daar moet dan een ander voor komen. Ja, Louw zal zich eerst dienen in te werken, maar voor iemand met een gladde kop, en een paar flinke handen aan z'n lijf, is dat wel te doen. Louw luistert met klimmen de belangstelling. Waar zal hij op blijven wach ten? Hij heeft Trijn, die met hem lief en leed, ook buiten de boe- renwereld, delen wil. En wat heeft hij hier? Als va geneigd was, het be drijf wat om te zetten, dan zou hij er mogelijk nog iet%' voor voelen om te blijven. Darf eerst wat minder zorgen maken door i een paar overtollige dingen aan de planÊ te slaan, zoals die er fenis van Grietemeu, waar meèr geld bij moet, dan er af komt. En een schraal klampje aan de andere kant van de plas, waar jaar op jaar minder hooi af komt, ook al, omdat er door de grote afstand te weinig zorg aan besteed wordt. Maar ga daar eens over be ginnen?, „As ik me hoofd neergelegd 'eb, ken je regqre. Maar zolang ik d'r ben, zal ik me eigen boontjes doppe." Dat is het vaste antwoord. Dat groot-boer-willen-blijven, wat haalt het uit! Hij heeft al eens meer gezegd: „Doe toch een deel van de beeste weg. Je hebt de burgemeester dank gebracht aan de Stichting Nieuw Walche ren, aan de heer Broerse en zijn aanwezige plaatsvervanger, de heer K. Goudzwaard, die nog wel enige jaren de controle op de be planting van Walcheren zal uit oefenen, aan de heer P. C. Kra mer, op wie hij een bèroep deed zijn krachten aan de herbeplan ting van het eiland te blijven geven, aan de gemeenteraad voor de votering der gelden, aan de •kerkvoogdij voor de buitengewone medewerking bij het beplanten van het Kerkplein in samenhang met die van het Dorpsplein en tenslotte aan het onderwijzend personeel. Spr. zei, dat de ge meente gaarne bereid is ook de zorg voor de jonge bomen op het terrein der kerk op zich te nemen. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat God de wasdom mag geven. Rudolf E. Schoonfeld, Ameri kaans Gezant in Roemenië, Jieeft een rapport ingediend over geval len waarin de Roemeense politie Amerikaans militair en diploma tiek personeel lastig heeft ge vallen, waarin hq wees op de „grootscheepse propaganda cam pagne welke in Roemenië tegen de Verenigde Staten wordt ge voerd. Bij een van deze voorvallen was een secretaris van de Ameri kaanse Legatie betrokken. Toen deze op de avond van 4 Novem ber voor zijn werkzaamheden in een Legatie-auto reed moest hij stoppen voor een auto welke van geen enkel officieel kenteken was voorzien, doch waarin een aantal Roemeense politieagenten in uni form was gezeten, die hem met gericht geweer ondervroegen. Tptdusver hebben de Ameri kaanse vertegenwoordigers nog geen antwoord ontvangen op hun protesten inzake dit incident. Andere incidenten deden zich voor doordat Roemeense autori teiten zich toegang verschaften tot officiële Amerikaanse wonin gen en aldaar een onderzoek in stelden. fiomdaneemb;iomkülen Veket/shqroden. Uilaaqi 2eker! aoes (Ingez. med.) De Britse mijnwerkers hebben alle records ln de steenkoolpro ductie sinds de val van Duinker ken in '1940 geslagen door verle den week bijna 4,3 millioen ton kolen te delven. Variatie ln het menn voor onze jongens ln Indië. 9 Minstens één dag per week gaan de verschillende onderdelen in het Bultenzorgse op de zwijnenjacht. Deze jacht heeft een tweeledig doel: le. de voor de gewassen schadelijke zwijnen, die de sawahs omwroeten, te verdelgen; 2e. om wat variatie te brengen in de soldatenpot. Van een gevangen zwijn worden de poten gebonden om het makkelijker te vervoeren. vrije- uurtjes gedichten leest, toch draagt hij .overal waar hij gaat die ontnuchterende atmos feer van mathe-maticus en eco noom mee. Zelfs wanneer hij in een restaurant zijn middagmaal gaat gebruiken wat zelden ge beurd daar hij gewoonlijk in de parlementszaal eet laat hij niet na scherp de rekening te onderzoeken. Wee de restaurant houder die het vertikt de regle mentaire luxe-belasting te hef fen. Hij kan er van overtuigd- zijn dat de' minister te zijner intentie een verklarend decreet zal aankondigen, zoals onlangs gebeurde, toen Schuman de be lasting op een Melba-perzik niet werd aangerekend. Door zijn collega's werd het „Melba-de- d'r niet voor te vrete, dan die zure spoeling. Je krijgt dan de rest goedkoper mart-klaar, want 'et gras heb 'ie zowat voor de onkoste. As 'ie wil, ken je nog wel een stukkie verhure. Ze benne d'r fel genog op, en 't brengt meer op van pacht, dan je d'r zelf van make ken, as 'ie d'r vee opgooit." Maar geen denken aan. Va houdt zijn poot stijf. Hij zal re geren. Best, maar dan- moet hij er niets van zeggen, als Louw er van door gaat! Die avond zoekt hij de Harre- weg weer op. Is het onhandigheid, waardoor hij gezien wordt? Of interesseert het hem niet, wat de buiten wacht zeggen zal? Voor hij die avond de achter deur inkomt, is het bericht naar „Ouderzegen" hem al voor. Louw is gezien met Trijn van Kees Moerman, van „Iedere morgen, Nieuwe zorgen." En Mart en Janna zijn het er over eens, dat deze jongen hen niet te schande zet. Hij doet het goed, met een dochter uit dat spul. Bovendien een goed kerks kind, als de anderen. Daar niet van. Maar 't is niet de eer ste keer, dat hij die kant iieen trekt. Hij had er eer mee voor de dag dienen te komen. 's Avonds, voor hij z'n slaap plaats opzoekt, vertelt Louw aan z'n moeder dat hij besloten is, het bedrijf te verlaten. Hij heeft een en ander met Trijn doorge- creet" gedoopt. Eerste minister Schuman staat voor een taak, die de laatste tijd nog aldoor zwaarder is ge worden. Ligt hier misschien een aanwijzing ten goede in dat de arbeiders uit het Moesel-depar- tement- toen ze vernamen dat een streekgenoot eerste minister werd, dadelijk het werk hervat ten? Onder grote belangstelling- van de Parijse bevolking is het stof felijk overschot van generaal Le- clerc Maandag van de Cathedraal van Notre Dame, waar de uit vaartdienst werd gecelebreerd, overgebracht naar de Dome des Invalides, waar ook Napoleon en Maarschalk Foch rusten. praat, en ze zijn het er over eens geworden. Waarover dat eens worden pre cies gaat, verzwijgt hij nog ever- Moe moet het maar aan va doorgeven. 't Is de grootste teleurstelling voor de oude boer. Hij heeft zich deze avond ge vleid met de hoop, dat Louw, nu een boerendochter hem wel aan het vee en het land zal bin den, z'n andere plannen uit het hoofd zetten zal. Misgerekend, voor de zoveel ste keer. Ach, hij heeft immers gewe ten, dat Louws hart niet aan het boerenbedrijf gekluisterd zit?' Maar dat deze hem zo in de steek zou laten, dat heeft hij toch nooit gedacht. Om en om woelt hij in het bed. Moet hij dan bakzeil halen en de touwtjes uit handen geven? Moet hij zoveel als openlijk bekennen, voor al de polder- in gfelanden. Marten Aaks, de man die z'n leven-lang op „Ouderzegen" geboerd heeft, stapt op, omdat hij de kar, dié hij in de klei gereden heeft niet meer op de weg kan krijgen? Als Louw de zaak op dezelf de voet wou voortzetten, ja dan Dan misschien nog wel. Maar de hele polder zou met een paar dagen denken, dat hq altijd een te grote staat gevoerd heeft, al is dat dan niet waar. (Wordt vervolgd.) Raadsvoorstellen Middelburg. In de gemeenteraadvergadering van Middelburg, die Maandag 14 December plaats vindt, zullen on derstaande voorstellen, in behan deling worden genomen. Bandenwagen reinigingsdienst. B. en W. verzoeken een credlet van f 600.voor de aankoop van een bandenwagen voor de reini gingsdienst van het Bureau Oor logsbuit, dat deze wagen meer malen te koop heeft aangeboden, doch tegen een te hoge prijs. Be doelde wagen is sedert de bevrij ding in gebruik en van een goede constructie en kan bij ev. motori sering van het bedrijf ook worden gebruikt. Een prijs van f 600. achten B. en W. niet te hoog. Rattenbestrijding. Een credlet van f 2000 wordt gevraagd voor de rattenbestrij ding, welke zal geschieden met Finlratblokjes, die alle knaagdie ren doden, doch onschadelijk zijn voor honden en katten. Zonneschermen gem, huis. Voor de aanschaf van zonne schermen aan de achterzijde van het tijd. gemeentehuis wordt om een credlet van f 1300 verzocht en voor de aankoop van een boek houdmachine voor de gemeentebe drijven (waarmede ln de toe komst gecombineerde kwitanties voor gas, electriclteit en water leiding kunnen worden gemaakt) een crediet van f 9795. Kasgelden. B. en W. stellen voor te be sluiten in 1948 kasgelden op te nemen tot een bedrag van ten hoogste f,2.500.000.— of f500.000 lager dan voor 1947 het geval was. Wachtgeld wijlen Mr Dr J. v. Walré de Bordes. Als gevolg van het plotseling overlijden van de oud-burgemees ter Mr Dr J. van Walré de Bor des heeft de Raad nimmer het voorstel tot het nemen van een beslissing t.a.v. diens wachtgeld en salaris behandeld. B. en W. stellen thans voor, me de op verzoek van de met de na latenschap belaste notaris, tot uitkering over te gaan van het nog verschuldigde wachtgeld en salaris. Verordening besmettelijke ziekten. Voorgesteld wordt te besluiten tot vaststelling van de verorde ning ter voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten in scholen en kinderbe waarplaatsen. Restauratie U.L.O.-school. Het bestuur der „Ver.' Chr. Bur gerschool" verzocht om beschik baarstelling van gelden voor ge hele restauratie van de school aan de Singelstraat, die ernstige oor- logs- en bezettlngsschade heeft geleden. Voorgesteld wordt mede werking te verlenen. Eervol ontslag leerkracht. Daar het gemiddeld aantal leer lingen aan de openb. lagere school C. over 1947 dusdanig ls, dat per 1 Januari a.s. slechts zes leer krachten voor rjjksvergoedlng in aanmerking komen, stellen B. en W. voor eervol ontslag te verle nen aan de heer L. Mlnderhoud. Voorgesteld wordt rechtsherstel te verlenen per 1 Sept. '43 aan drs C. F. Nolte als leraar ln de He breeuwse taal aan het gymna sium. Stichting „Goed Wonen'. Men zal zich herinneren, dat het voorstel tót oprichting van de stichting „Goed Wonen" een vo rige raadszitting door B. en W. is teruggenomen, omdat vele raadsleden van mening waren, dat het bestuur een te ambtelijke samenstelling vertoonde in de ontworpen regeling. Het thans ingediende voorstel komt aan de wensen dier leden tegemoet. Als doel der Stichting wordt nu aangegevenhet bouwen van wo ningen met steun krachtens de „Financieringsregeling Nieuw bouw 1947", het volledig exploite ren en beheren daarvan, het aan kopen van de benodigde bouw gronden etc. Het bestuur zal bestaan uit ten hoogste zeven leden, waarvan één lid deel uitmaakt van het college van B. en W.t twee gemeente raadsleden, de directeur van gem. werken of een technisch ambte naar (ambtshalve) en drie bewo ners der aan de Stichting toebe horende woningen. Het bestuur zal een administra teur benoemen, die voor zijn werk een vergoeding zal ontvangen. De bestuurders mogen 'niet deelne men aan de leveringen of aanne mingen ten behoeve der Stichting. De begroting moet jaarlijks bij de Raad worden ingediend. De Stich ting kan slechts bij besluit van de Raad worden opgeheven. (Van onze Haagse corres pondent.) Op een te Den Haag gehouden vergadering heeft de federatie Zuid-Holland der Organisatie van Oud-Illegale Werkers o.m. van gedachten gewisseld over de verschillende publicaties omtrent het in gebreke blijven van het Rode Krjys en hoge ambtenaren van Buitenlandse Zaken. Indien de regering nalaat om de schuldigen te straffen, zal de Federatie een aanklacht indie nen tegen verscheidene perso nen wegens het veroorzaken van dood door schuld. Tevens werd besloten binnen kort een demonstratie te hou den tegen de „geheime" voor schriften gegeven door minister Maarseveen, die zouden inhou den, dat kleine collaboratieza ken niet meer vervolgd mogen worden. Evans en Truman hebben luchtreis beëindigd. Clifford Evans en George Truman, de twee voormalige piloten van de Amerikaanse luchtvloot, die 9 Augustus in New-Jersey voor een vlucht om de wereld in twee „Piper Cub"- toestellen van 100 P.K. zijn op gestegen, hebben hun tocht voltooid. Zij landden op het punt van uitgang na een reis van 123 dagen in het kleinste type toestel, dat ooit over de Oceaan- of om de wereld is ge vlogen. De „Piper Cub" heeft n.l. slechts een kruissnelheid van 168 K.M. per uur. Regeren met een stempel? In het voorlopig verslag over de Begroting voor Wederopbouw; staat de volgende opmerking, waaraan geen commentaar be hoeft te worden toegevoegd: „Eindelijk merkten sommige leden op, dat in de Nederlandse Staatscourant van 17 Oct. j.L 'n besluit van den President van den Rijksdienst voor het Natio nale Plan afgedrukt staat, geda teerd 7 October 1947 en onderte kend: H. van der Kaa. Naar zij meenden te weten, was Ir. van der Kaa reeds op 2 Augustus '47 overleden. Zij vroegen zich af, hoe een dergelijke pijnlijke ver gissing mogelijk was. Of zet men onder zulke besluiten maar luk raak een stempel ?"- Van tweeën één: of *hier werd een grandioze vergissing begaan of wij hebben hier te doen met een merkwaardig staaltje van bureaucratie. Van doorgedraaide bureaucra ten is van alles te verwachten. Het „Friesch Dagblad" voegt aan dit bericht zelfs toe: „De bureau cratie maakt de doden levend". Centrale diaconale conferentie van Gereformeerde Kerken Taak van de kerk in voorziening van de gezinsnood (Van onze Utrechtse correspondent). Voor de tweede maal in 1947 is een centrale diaconale conferen tie van de Gereformeerde Kerken gehouden. Kwam op de zomcr- conferentie te Hilversum de noodwet-Ouderdomsvoorziening ter sprake, ditmaal ging' het te Utrecht over het probleem van de gezinszorg. In opdracht van de provinciale diaconale conferentie van Zuid-Holland had een commissie van advies een rapport over deze materie samengesteld. In dit rapport, dat verdedigd werd door de heer J. de Boer te Rotterdam, wordt gewezen op de dreigende gezinsnood, die ook in de Gereformeerde Kerken waar neembaar ls. De kerk heeft een taak ln de voorziening van die nood vooral het diaconaat krijgt er mede te maken. Hier komt men dan op het terrein van de vrou welijke hulp ln de gemeente. Daarover verstrekt het rapport uitvoerige richtlijnen. Nadat de voorzitter der confe rentie, Dr J. W. Noteboom te Voorburg de discussie had inge leid, voerden vele sprekers het woord over dit rapport. Het bleek dat ln de Gereformeerde Kerken al overal met vrouwelijke hulp krachten wordt gewerkt. Inzon derheid de grotestadskerken zou den het zonder gezinsverzorgsters en diaconale assistenten niet meer kunnen bolwerken. De tijds omstandigheden vragen nu een maal uitbouw van het diaconale werk. Over de vraag ln hoevere een landelijke organisatie voor Gere formeerde gezinszorg gesticht kan worden, bestond nog wel ver schil van gevoelen. De voornaam ste bezwaren, welke door de Haagse predikant Dr J. Hoek en andere naar voren werden ge bracht, betroffen de vrees dat alle dingen kerkelijk worden gemaakt. Dat hoort ln de Gereformeerde Kerken niet thuis. Men mag de kerk als organisme niet uitscha kelen. Het ambt der gelovigen dient voortdurend te worden ge stimuleerd. In het christelijk le ven moet immers de practijk van het geloof tot uitdrukking komen; niet alle werk der barmhartigheid behoeft diaconaal te zijn. In zijn repülek legde de heer De Boer er de nadruk op, dat het rapport niet anders wil wezen dan een richtlijn; van voorschrift ls geen sprake. Wel hoopt de com missie dat de plaatselijke kerken in grote trekken zullen arbeiden in de richting van het rapport. Met betrekking tot de opleiding van gezinsverzorgsters e.d. kon worden medegedeeld, dat met de deputaten voor de evangelisatie- opleiding samenwerking is ge zocht en yerkregen. In geen en kel opzicht wil de Gereformeerde gezinszorg andere christelijke ac tie op dit gebied remmen. De conferentie hechtte tenslotte haar goedkeuring aan de enigs zins, gewijzigde conclusies van het rapport. Daarin wordt uitge sproken, dat de gezinszorg op het platteland andere organisatori sche vorm vraagt dan ln de ste den. Maar overal dient de kerk in haar drie ambten samen te werken met het ambt der gelovi gen, dat een taak heeft op chris- telijk-soclaal-phllantroplsch ter rein. Het "comité zal nagaan hoe de opleiding geregeld kan worden en in welke vorm de centrale raad voor kerkelijke sociale arbeid tot stand kan komen. De politie te Milaan heeft een groot clandestien wapendepöt ontdekt. Verschillende personen zijn gearresteerd. De Brits-Zweeds-Noorse we tenschappelijke Zuldpoolexpeditie, die ln 1948 zou worden gehouden, zal waarschijnlijk wegens techni sche moeilijkheden bij het be schikbaar stellen van schepen uit gesteld moeten worden. De hertog van Windsor heeft het manuscript van zijn gedenk schriften over zijn kinderjaren, die ln het weekblad Life verschij nen, aan het verenigde zieken huisfonds te New York gegeven. Het manuscript zal publiek wor den verkocht en de opbrengst zal ten bate komen van de 89 New Yorkse ziekenhuizen. De correspondent van de „Times' ln ons land, heeft een uitvoerig artikel gewijd aan de Indonesische politiek der Neder landse regering en het stand punt der partijen tegenover de Indonesische problemen. „Behalve dat Indonesië, aldus dit artikel, voor Nederland van eminent economisch belang ls, plaatst het Nederland voor de noodzaak om een ingrijpende poli tieke en morele beslissing te nemen". De correspondent schat de mate van steun, die de Neder landse regering voor haar over zeese politiek bij haar kiezers ge niet, en wenst hierbij principiële oppositie van oppositie tegen be paalde details te onderscheiden. Hij komt tot de slotsom, dat „de algemene doelstelling de V.S, van Indonesië met Nederland in een unie onder de Nederlandse kroon te brengen, tenslotte in brede kring, zij het met berusting, aan vaard wordt. Het verzet daaren tegen concentreert zich op de methode en is beperkt". Over de economische kant van het probleem schrijft de corres pondent, dat de Nederlandse re gering in geheel Indonesië een wedloop tegen de tijd houdt, vooral daar het een land is, waarmee dollars verdiend kun nen worden. „Het is nauwelijks aan te nemen, dat Nederland op de duur ooit een volledig herstel zal bereiken, indien Indonesië als verlies zou moeten worden afge schreven, zodat men tot elke prijs een zo spoedig mogelijke oplossing nastreeft en het uit geven van de laatste cent waar schijnlijk als een gezonde inves tering zal beschouwen, liever dan zich Indonesië door een verzuim te laten ontglippen". Het artikel besluit met de op merking, dat de behandeling van het probleem in de veiligheids raad „de Nederlanders 'n rijkere kijk gegeven heeft op internatio nale politiek, daar zij voor de oorlog als gevolg van een streng neutraliteitsprincipe afgesloten -zijn geweest voor de normale weerslag, die de betrekking met het buitenland hebben. Deze correspondent van de „Times" is blijkbaar een man, die niet verder ziet dan zijn journalistieke neus lang is, voor-, al uit deopmerking over „het land waarmede dollars yerdiend kunnen worden" komt 'n typische „Times" mentaliteit om het hoek je gluren. Het Britse Lagerhuis heeft het wetsontwerp van de regering tot reorganisatie van het Hogerhui3 in derde lezing aanvaard met 340 tegen 186 stemmen. Dit wetsont werp beknot de tijd, gedurende welke het Hogerhuis gepaalde wetten kan tegenhouden, van twee tot één jaar. Een Amerikaanse Senator heeft bij de Senaat een wetsontwerp In gediend strekkende tot het beper ken van het aantal Sowjet-Russen ln de Verenigde Staten en van de mogelijkheid voor Amerikanen om zich in de Sowjet-Unle op te houden. De Christelijke, Ned. Moderne, Koninklijke en Ned. Katholieke middenstandsbonden hebben het volgende telegram Inzake de re geling der materiële oorlogsscha de aan de minister van Financiën gezonden: „De samenwerkende Ned. Middenstandsbonden dringen met klem aan op een spoedige de finitieve regeling van de materi ele oorlogsschade, waardoor ook de getroffen middenstanders hun vroegere plaats ln het economisch leven wederom volwaardig kun nen innemen". Dr Compton de voorzitter van het Technologisch Instituut te Massachusetts, heeft ln een rede gezegd, dat men er zich ln weten schappelijke kringen ongerust over maakt, dat de Verenigde Staten ten achter geraken bij Europa op het stuk van weten schappelijke ontdekkingen. On danks het feit, aldus Compton, dat de V.S. de beschikking heb ben over veel meer laboratorium- faciliteiten, komen de meeste nieuwe wetenschappelijke ideeën voort uit het,Brein van Europea nen en niet van Amerikanen. - De prominente Zweedse jour nalist Dehlgren, de hoofdredac teur vaiï de „Dagens Nyheter", een van de grootste bladen van Zweden en voorzitter van ver schillende organisaties op jour nalistiek terrein, is op 22 No vember overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2