Britse troepen zullen 15 Mei Palestina verlaten. NOG DRIE MINISTERS NAAR INDIË. Engelse onderscheiding voor Zeeuwse doktoren. Fransen, Zuid-Amerikanen en Zuid-Afrikanen in Joods Legioen. GoiiYerneur van Palestina iievoefid hij decreet te regeren. Duits monopolie-systeem van de baan. Boel Drees en Jonkman gaan gevoerde beleid aan de praGtyk toetsen. Minister Mansholt maakt het leven goedkoper. De Radio-omroep in de Tweede Kamer. Dr Jens en dr Fransen van de Putte beloond. BEGRIP TONEN. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 60-jarig bestaan Ned. Heidemaatschappij. 'BINNENLANDS JOURNAAL Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie' 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In de memorie van antwoord hebben de "ministers van over zeese gebiedsdelen nog eens geantwoord op vragen van Kamerleden betreffende de houding van de Indische amb tenaren en van de departe mentsambtenaren. De ministers willen het recht van ieder, die in 's lands dienst is, erkennen, dat hij denken mag wat hij wil. Krachtens de grondwet is ieder Nederlander benoembaar voor de landsbediening, onge acht zijn staatkundig inzicht. Doch dan volgt deze merk waardige zinsnede: „Toch stelt de regering daarnaast, dat het staatkundig beleid dpor haar wordt bepaald en niet mag w,orden doorkruisd door amb- tenaren, die onvoldoende be grip tot uitdrukking zouden brengen voor strekking en geest van de doelstellingen van het regeringsbeleid". Ambtenaren moeten dus be grip tonen. Dat zijn woorden, die ons on aangenaam in de oren klinken. Wij kennen dat woord nog uit de Duitse tijd. De nieuwe orde waser. Het volk, mee eens of niet, moest begrip tonen. Wie geen begrip toonde werd ver nietigd. Het concentratiekamp ontsloot zich voor hen en het vuurpeleton stond voor hen met het geweer in de aanslag ge reed. Wie wel begrip toonde zag de Nederlandse voedselvoorraden in het verkeerde keelgat schieten. Wie wel begrip toonde was spoedig slavenarbeider in het land van de vijand. Wie wel begrip toonde werd een half jaar Nat.-Socialistisch opgevoed in de arbeidsdienst. Wie wel begrip toonde we kunnen nog wel even door gaan. Dit staat vast: met de exe gese van het begrip tonen moet men voorzichtig zijn. Tijdens de bezetting beteken de het, dat men zonder meer het Duitse Nationaal-Socialis- tische lied nazong. Wat betekent het nu? Wat doen de ministers met de mensen, die wel begrip to nen? Krijgen die promotie? Wat doen de ministers met de mensen, die in hun ogen geen begrip tonen. Worden die ontslagen Wie beoordeelt dat. begrip tonen 'Als de beoordeling ligt in handen van den minister, en dat lijkt logisch, dan kan dit betekenen je reinste geestelijke dwang, zelfs terreur. Wij hopen, dat de ambtena ren beerip tonen en dat ze zich tegen deze opvatting verzetten. Wij achten de mlnistrlële op vatting zeer gevaarlijk. R—r. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 821. Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooiïd VRIJDAG 12 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.39 u., onder 16.28 u. Maan op 9.55 u., onder 16.48 Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 13 December: 2.15 u„ 2.03 m., 14.33 u., 2. Palestijnse kwestie in Britse Lagerhuis. In zijn uiteenzetting aangaande de houding van Groot-Brittannië met betrekking tot de verdeling van Palestina heeft de Britse minister van koloniën, Creech Jones, in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land het mandaat op vijftien Mei a.s. hoopt over te dragen. De datum zou echter tevens afhangen van het resultaat van besprekingen met de V. N. Greech Jones voegde er aan toe, dat de Britse regering het plan had tegen 1 Augustus 1948 de Britse troepen terug te trekken. Indien in de komen de maanden illegale immigratie aangemoedigd zou worden, zo betoogde hij voorts ,dan zou een ern stige toestand in het leven worden geroepen, waar bij ordelijk terugtrekken zeer moeilijk zou zijn even als het 'overdragen yan de macht. Majoor Samuel Weiser, voorzitter van het Joodse Legioen, dat een expedltionnaire macht van Britse Joden wil vormen ter ver dediging van Palestina, heeft heden verklaard, dat er in Frankrijk, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika delen van het Joodse Legioen wor den gevormd, die tezamen uit 100.000 man zullen bestaan. Als oorzaak voor de omstandig heid, dat eerst het mandaat zal wordenovergedragen, terwijl pas daarna de Britse troepen verdwij nen, gaf Jones het feit op, dat volledige uitoefening van het mandaat niet meer mogelijk zal zijn, wanneer de troepen bezig zijn het land te verlaten. Jones sprak voor een geheel ge vuld Lagerhuis en opende met zijn verklaring het tweedaags de bat over Palestina. Hij deed een dringend beroep op Arabieren ^n Joden. Jones achtte het veront rustend, dat de commissie der V. N. haar taak in Palestina zon der voldoende steun zou aanvan gen. Het plan wordt immers hevig bestreden door een krachtige min derheid. Hij meende voorts, dat Engeland -„schandelijk belasterd" was in verband met het grote aandeel, dat het in de ontwikke ling van Palestina heeft gehad. „Epgeland legt het mandaat ener zijds met een verlicht hart neer, terwijl het dit anderzijds toch be treurt", aldus Jones. De vroegere minister van kolo niën, Oliver Stanley, opende het debat voor de oppositie en onder steunde de beslissing van de re gering tot overdracht van het mandaat, doch noemde het tra gisch, v dat Engeland zich uit Pa lestina moest terugtrekken, nadat Arabische Liga wil het zonder de Veiligheidsraad stellen. De uit afgevaardigden van 6 landen bestaande werkcommissie *voor de toekomstige status van Palestina is het erover eens ge worden, dat de gouverneur v?,n Palestina, die na de Britse ont ruiming in functie treedt, de bevoegdheid moet worden verleend om bij decreet te regeren indien het geval zich voordoet en „de nodige maatregelen moet kunnen nemen". Vage ginselen. i Geheime besprekingen Tot dusverre heeft de commis sie slechts een voorlopige over eenkomst bereikt met betrekking tot enkele vage beginselen, deze zijn o.m.: 1. Dat het statuut voor Pales tina zoveel mogelijk erkenning dient te houden met de verschil len tussen de inwoners van het land. 2. Het niet te veel moet afwij ken van de huidige toestanden. 3. Dat, de instellingen voor on derwijs, gezondheidszorg en an dere openbare diensten door de regering worden bekostigd maar dat bijkomende faciliteiten even tueel door particulieren worden bekostigd. 4. Dat het onderwijs in de beide officiële talen Arabisch en Hebreeuws) mogelijk gemaakt moet worden. Men verwacht, dat de commis sie baar werkzaamheden tot het einde van deze week zal voort zetten en .vervolgens tot Januari de bijeenkomsten zal verdagen. Intussen zullen twee groepen deskundigen een begin maken met de opstelling van het sta tuut van Palestina. Hitler wordt „gezuiverd" Tegen Hitler en zijn vrouw, Eva Braun, zal een zuiverings- proces gevoerd worden teneinde uit te maken, wat er met hun landgoederen gebeurt. Krachtens De Arabieren en de kwestie Palestina. Te Cairo wordt van betrouw bare zijde vernomen, dat de Ara bische Liga besloten heeft de kwestie Palestina niét aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Emir Feisal van Saoedi-Aara- die, de premiers van Irak, Trans- jordanië en de Libanon en leden van de raad der Liga zijn gister morgen in Cairo bijeengekomen. 'Men vermoedt, dat de besprekin gen over de verspreiding van ge regelde Arabische legers langs de Palestijnse grenzen in het groot ste geheim achter de schermen worden voortgezet. o Een stam uit Equatoriaal Togo, welks gebied voor een deel door Frankrijk en voor een ander deel door Engeland bestuurd wordt, heeft een verzoekschrift aan de beheersraad van de V.N. gezon den om onder een bestuur ge plaatst te worden. De beheers raad heeff een commissie van on derzoek naar de plaats gezonden. Vervroegde bonaan wijzing in verband met de Kerstdagen. In verband met de noodzake lijkheid de bonnenlijst, welke in de Kerstweek gepubliceerd moet worden op een zodanig tijdstip te de zuiveringswetten wordt land i ^oon. verschijnen, dat tijdig op de geconfisqueerd van 1'daarin aanerewezen bonnen ge- gens de rechtbank igen'h Indïe van hen, die vol- hoofdschul- digen'h zijn. lien Adolf Hitler en Eva Braun veroordeeld worden, zuilen hun landerijen, welke samen met die van enlgé andere nazi-leiders, die voor hun proces zijn overle den, ettelijke millloenen Mark waard zijn, geconfisqueerd kun nen worden. het daar zo veel had tot stand gebracht Thans moest men zien, dat men zo spoedig mogelijk weg kwam. Ivor Thomas (lab.) criti- seèrde daarop het besluit der V. N„ waarvan hij vreesde, dat het hierdoor in discrediet zouden ra ken. De toestand in Palestina zelf. De laatste dagen zijn er weer verscheidene slachtoffers geval len. Het aantal doden de laatste 12 dagen sinds het verdelingsbe sluit der V. N„ bedraagt thans 160, terwijl er 50Ö personen ge- wpnd werden. Engeland heeft de politiemacht te Jaffa met 110 speciale Arabi sche politie-agenten versterft en een plaatselijke Arabische politie macht ipgesteld onder controle van de gemeenteraad te Jaffa. Te Tel Aviv zal een Joodse burger wacht van ongeveer 450 man zon der poiitiestatus de beveiligings- taak van de Britse politie over nemen. Zij zullen alleen in gebie den, waar de Britse en Arabische politie zich heeft teruggetrokken, wapens mogen dragen. Te Jeruzalem heeft de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi de Britse regering van samenwerking met de Arabieren bij de aanvallen op Joden beschul digd en gedreigd de „oorlog" te gen de Britse strijdkrachten voort te zetten, indien geen eind wordt gemaakt aan deze „politiek". De V. S. en de guerilla in Griekenland. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken overweegt de militaire hulp aan de Griekse regering in de strijd tegen de guerilla voort te zetten, aldus heeft George Moghee, functlonna- ris aan het ministerie van bui tenlandse zaken voor de hulp aan Griekenland en Turkije, te Taco- ma (staat Washington) ver klaard. Volgens Moghee zal het plan- Marshall zich bezig houden met de economisch» aangelegenheden van Griekenland, doch verdere buitenlandse militaire hulp nodig hebben, negen mlllioen dollar, die oorspronkelijk voor het herstel van Griekenland bestemd waren, zijn volgens Moghee reeds voor militaire doeleinden aangewend. De Londense conferentie. Een „trailertje". In de constructie-werkplaats van de firma „Deka" te Aalst, wordt voor een expeditiebedrijf te 's-Hertogenboseh een reus van een aanhangwagen met een laad vermogen van 40.000 kilo ge bouwd. De wagen,' die de volgende week zal proefrijden, is bjjna 12 meter lang en 2.75 meter breed, heeft vier en twintig wielen en weegt vol belast 53 ton. Grote brand te Amsterdam. Gisteravond heeft ln hèt fa brieksgebouw van Sier's Woning- Inrichting te Amsterdam-Noord, een felle brand gewoed, waarbij het gehele gebouw met inventaris machinerieën en voorraad verlo ren is gegaan. Met 13 stralen van de aange rukte motorwagens en het drij vende vuurkanon j.Jason" streden c.a. 50 manschappen van de Am sterdamse brandweer een uur lang tegen 't vuur, doch zij kon den niet beletten, dat in diezelfde tijd het gebouw tot de grond toe afbrandde. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Volgens persberichten hebben in Epirus belangrijke bewegingen der verzetsstrijders plaats. Een groep van 1000 man zou een berg bij de Albanese grens bezet heb ben. Naar het A.N.P. verneemt zijn de ministers Beel, Drees en Jonkman voornemens binnenkort zich voor besprekingen naar Indonesië te begeven. De noodzaak is gebleken om het algemeen rege ringsbeleid ten aanzien van het Indonesisch vraag stuk door nader persoonlijk contact te toetsen aan de thans in Indonesië heersende verhoudingen en na kennisneming daarvan ter plaatse err iüe- vrsr- leg met de betrokken instanties daar te lande dat beleid nader te bepalen. Het besluit betreffende de reis der ministers naar Indië is gistermorgen in een buitengewone zitting van liet kabinet ge nomen. De minister-president Dr J. l7. M. Beel zal rjseds Zater dagmorgen per constellation naar Batavia vertrekken. Het ligt in de bedoeling, dat de ministers Drees en Jonkman volgende week Woensdag volgen. Dit laatste staat echter nog. niet geheel vast. Tijdens de afwezigheid van minister-president Beel en minister Drees, zal minister Van Maarseveen optreden als eerste plaats vervangende voorzitter van de ministerraad. Als tweede plaats vervangende voorzitter zal minister Lieftinck optreden. Anak Agoeng heeft van pre sident Soekawati de opdracht ontvangen een nieuw kabinet in Oost-Indonesië te vormen. Marshali's verklaring over de in- en uitvoer programma's, finan ciering van het beheer op de Duitse betalingsbalans hangt sa men met de herstelbetalingskwes tie en deze komt vandaag pas ter sprake. Nadat Bevin zich accoord had verklaard met het gecombineer de Frans-Amerikaanse voorstel tot wijziging van het wetsontwerp dat Woensdag was ingediend, werden de ministers het eens over het Britse voorstel tot vernieti ging van de Duitse monopolie. Op voorstel van Bevin besloot men de Sowjet-voorstellen inzake vestiging van centrale economi sche departementen in Duitsland en afschaffing van- de Brits-Ame rikaanse fusie-overeenkomst te bespreken na het Britse ontwerp, dat deze punten niet bevat. Overeenstemming werd nog be reikt over een Frans voorstel om de distributie van grondstoffen voor de Duitse sleutelindustrieën onder toezicht van de geallieerde bestuursraad te plaatsen. Dit voorstel is door Engeland en de Raden Abdoel Kadir, voorzitter van de Nederlandse onderhande lingscommissie. De onderhandelingen op DE RENVILLE. Ten aanzien van de Nederlands- Republikeinse onderhandelingen kan het volgende worden gemeld: hedenmorgen heeft de commissie voor goede diensten aan boord van de Renville een informele bij eenkomst gehad met de republi keinse delegatie met het doel, .zo meldt een republikeinse bron, om o.m. tot een basis te geraken voor de onderhandelingen.. He denmiddag is de delegatie van 't koninkrijk hiertoe uitgenodigd. De verklaring, welke Abdoelka- dir als voorzitter van de Neder landse delegatie heeft afgelegd, duurde bijna een uur. Na Abdoel- kadir kwam Sjarifoedin aan het woord, die gedurende een half uur sprak. Beide verklaringen werden in 't Indonesisch gedaan. Volgens Anèta zei Abdoel Kadir dat de politieke onderhandelin gen onvruchtbaar zouden blijven, zolang de order tot het staken der vijandelijkheden niet effec tief is. Volgens een onofficiële bron heeft de Australische ver tegenwoordiger van de commissie voor goede diensten T. K. Critchley hierop de vraag ge steld of dit betekende, dat de Nederlandse delegatie niet verder wilde onderhandelen. Hierop luidde het Nederlandse antwoord, Republikeinen houden zich niet aan afspraak. Het republikeinse ministerie van voorlichting deelde gis teren over Radio D jog ja mede, dat de besprekingen nog - niet bevredigend waren verlopen. Van Nederlandse zijde had" men, volgens Djogja, de voorstellen van de commissie van goede diensten verworpen, terwijl mert" wist dat men van Indonesische zijde met deze voorstellen accoord was gegaan. De Nederlandse delegatie zal tegen deze republikeinse visie protest aantekenen, want er was overeengekomen dat slechts de commissie van goede diensten, na gemeenschap pelijk overleg met de beide voorzitters of hun plaatsver vangers, communiques uit zou geven. dat gezegd was, dat volgens het Nèderlandse standpunt' de poli tieke besprekingen niet vrucht baar kunnen zijn, indien de order tot het staken van het vuren niet effectief is. De „Nieuws gier" schrijft: „de Nederlandse delegatie zou zich echter bereid hebben verklaard de politieke besprekingen voort te zetten, hangende het overleg betreffende de order om de vijandelijkheden te staken". Verklaring Agoes Salim. De republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim, verklaarde na af loop van een bespreking van de Commissie van goede diensten dat zulks niet was gezegd, doch met de republikeinse delegatie Prijzen van banket, koek en suikerwerk met ingang van heden 10 verlaagd* Praag zijn twee geheime zenders ontdekt die bediend wer den door twee technische studen ten. Men gaat na of de twee stu- denten voor een politieke orga nisatie werkten. daarin aangewezen bonnen ge kocht kan worden, zal deze lijst gecombineerd worden met die, welke op 18 December bekend ge maakt wordt. Dit houdt ln, dat de aanwijzing der bonnen voor suiker, versnaperingen, bloem en huishoudzeep een week eerder zal geschieden, n.l. op 18 Decem ber in plaats van op 25 Decern:- ber. Men kan er rekening mee houden, dat de eerstvolgende bon aanwijzing na 18 December zal plaats hebben voör suiker, ver snaperingen op 8 Januari a.s. (dus drie weken later), voor bloem op 22 Januari (dus vijf weken later). De bonaanwijzing voor brood0, en tabak 2al op de normale wijze dant en vruchtenborstplaarf sui- geschieden. kerbeestjes, truffels en schuim- De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening acht, in het kader van de loon- en prijspolitiek, de tot nu toe gel dende maximumprijzen voor ban ket, koekjes* en suikerwerk, te hoog en heeft hierin aanleiding gevonden de bestaande prjjzen- verordeningen voor deze produc ten te vernietigen en verlaagde prijzen vast te stellen. Met ingang van vandaag zul len de maximumprijzen van bo terletters, groot- en kleingebak, zoutgebak, luxe gevulde koekjes, pept glacé ed„ cake, koekjes, spe culaas, Limburgse vla van vrioche deeg, gevulde koeken, eierkoeken," amandeibroodjes e.d., appelbollen, van bladerdeeg, gebak van gere zen deeg, suikerborstplaat, fon- pjes voor zover deze door banketbakkers zelf worden Bereid met 10 pet. worden verlaagd. Ook de maximumverkoopprijzen van ln fabrieken vervaardigde banket- en suikerwaren onder gaan met Ingang van heden een overeenkomstige verlaging. De Minister heeft voorts be paald, dat de maximumvdtkoop- prijzen van ontbijtkoek, vruchten- koek, taai-taai en andere koek- soorten, eveneens met ingang van heden verlaagd worden. Al* naar gelang het gewicht van de koek en het percentage honing en/of kunsthoning van het zoetmiddel, dat in het koek is verwerkt, be draagt de prijsverlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. De be- reider is verplicht de consumen tenprijs, alsmede het gewicht van de koek, op de verpakking te ver melden. tegenover de pers: „De bespre kingen vorderen sneller dan ik mij had kunnen indenken". Hét republikeinse dagblad „Soember" meldde echter, dat republikeinse politieke kringen zich pessimistisch uitgelaten hadden over de besprekingen op de. Renville. Het blad voegde er aantoe, dat er echter toch resultaten op de Renville tot stand moesten komen, omdat er anders geen mogelijkheid meer zou bestaan om het Nederlands- Indonesisch geschil op vredelie vende wijze op te lossen. Gisteren kw.am in de •avondver gadering van de Tweede Kamer dezelfde dag was men van half elf tot half zes» reeds met onder wijs bezig geweest bij de af deling Kabinet, de radio ter spra ke, waarhij de heer Van der Zaal (A.R.) betoogde een eind te ma ken aan het onrecht t.o.v. de om roepverenigingen en waarbij hij een wettelijke basis en snelle ver andering in samenstelling van de radioraad bepleitte. Hrj sprak zijn ontstemming uit over de weke lijkse regerlngsuitzending die slechts uit een cabaretvoorstelling De heer Krol (C.H.) sloot zich bij hem aan en hoopte, dat de in vloed der omroepverenigingen niet genivelleerd mochten worden. Het spreekverbod voor Prof. Gerbrandy. De heer Krol bracht tevens ter sprake het spreekverbod door de regeringscommissaris aan Prof. Gerbrandy opgelegd. Het moet ons ernst zijn met de ongerepte handhaving van de rechten der burgers door de grondwet gega randeerd, betoogde hrj. Voorts was hij van oordeel, dat de minis ter wel zeer subjectief was bij de motivering der verwerping van het beroep. Door deze beslissing, welke on behaaglijk aandoet, is niet komen vast te staan hoever het recht van de regering gaat bij de cen suur van radioredevoeringen. Te ruim^ half twaalf verdaagde de voorzitter de vergadering tot hedenmiddag twee uur. De Nederlandse Heidemaat schappij zal 5 Januari 1948 haar 6Ö-jarig bestaan vieren. Dit jubileumjaar zal niet ge vierd worden met een congres of een feestvergadering, zoals bij vorige jubilea liet geval was. Wel zal de geschiedenis van de maatschappij over de afgelopen zestig jaar op schrift gesteld worden in het officiële maand blad, het tijdschrift der Neder landse Heidemaatschappij. Het ligt, in" de bedoeling deze artike len later te bundelen en als boekwerk uit geven. -o Bokking goedkoper, gebakken haring duurder. De maximum-consumentenprijs voor bokking (gerookte of ge stoomde haring) wordt met één cent verlaagd. Voor een bokking mag ten hoogste 9 cent per stuk berekend worden. De maximum verkoopprijs voor gebakken ha ring daarentegen wordt met 2 ct. verhoogd en bedraagt dus 12 ct. per stuk. Tenslotte is bepaald, dat uitgesneden bokking tegen ten hoogste f 0.35 per 100 gram mag worden verkocht. V. S. gewijzigd en houdt verder in, dat bepaalde hoeveelheden Duitse steenkool, cokes en ener gie voor export zijn bestemd. Het aceoord inzake de staal- productie betekent een concessie, van Frankrijk. Bidault zeide, dat hij de Duitse arbeiders nimmer een normaal economisch peil heeft willen onthouden, doch dat Frank rijk bij de bepaling van zijn stand punt steeds zijn veiligheid en het Ruhrgebied in. het oog heeft ge houden. Deze twee punten heb ben voor Frankrijk nog niets aan belangrijkheid verloren, aldus Bi dault. Hij was echter bereid deze vraagstukken voorlopig te laten rusten en het door Bevin voor gestelde cijfer voor de staalpro- ductie te aanvaarden. Wat het wegvoeren uit Duitsland van fa- brieksinstallaties betreft, stelde men vast, dat de definitieve lijst uiterlijk 15 April 1948 door de geallieerde bestuursraad moet zijn opgesteld. De ministers van buitenlandse zaken der grote vier werden" het verder eens, dat het peil der Duitse industrie dient te worden gebaseerd op een jaarlijkse staal- productie van elf en een half mll lioen ton en dit was de belang rijkste beslissing die zij tot dus ver genomen hebben. Nieuwe telefoonkabel EngelandNederland officieel in gebruik. Gisterenmiddag zijn over de nieuwe telefoonkabel tussen Al- deburgh en Domburg officieel de eerste gesprekken gevoerd, waar mede de kabel dus definitie f in gebruik - is genomen. Van Britse zijde opende de Postmaster Generaal, Lhe Rt. hon. Wilfred Paling, met aan Neder landse zijde de directeur-generaal" der P.T.T. in Nederland, de heer Van Hou welingen, de rij van sprekers. De heer Rose, technisch leider bij het leggen van de kabel naar Domburg, deelde ons mede, dat voor deze gesprekken slechts een van -de 84 verbindingen in gebruik genomen was en het Qog tot einde Januari 1948 zal duren alvorens de volle capaciteit benut zal kun nen worden^ Van deze 84 verbin dingen, die te Domburg samen komen, worden er 36 naar Venlo en de rest naar Rotterdam ge leid. Het' zal, aldys de heer Rose, einde Januari mogelijk zijn vrij wel dadelijk na het opnemen van de telefoon verbinding tussen bei de landen te verkrijgen zonder dus, zoals voorheen, daarvoor op geroepen te worden. Russisch soldaat schoot op Amerikaans journalist. In de vroegere rijkskanselarij te Berlijn heeft een SowjefcrRus- sische 'soldaat op de Amerikaanse correspondent Richard Kasischke geschoten. Kasischke toonde de wacht zjjn papieren en vroeg, of hij foto's mocht maken. Hem werd echter bevolen weg te gaan. Toen hij vervolgens een praatje maakte met, twee souvenir-verko pers in het kanselarijgebouw, schoot de Russische soldaat met een machinegeweer op hem. De kogels misten echter him doel. De A.N.W.B. heeft bij de be voegde autoriteiten gevraagd om verbetering van de in slechte toestand verkerende weg tussen Strodorpe en Driekwart. Tevens heeft zij bij de minis ter van Onderwijs geprotesteerd tegen de volgens haar onbillijke papierdistributie. Sinds een jaar wordt aan tijdschriften geen pa pier toegewezen voor nieuwe abonnees en nieuwe tijdschriften mogen niet verschijnen. Zij heeft de minister met aandrang ge vraagd deze onrechtvaardige toe stand die. tot overtreding uitlokt, te doen eindigen en het papier, dat in voldoende mate aanwezig zou zijn, zo spoedig mogelijk be schikbaar te stellen. Aan de weggebruikers heeft de A.N.W.B. medegedeeld dat de Wegenwacht op 2e Kerstdag niet zal patrouilleren. In de Ridderzaal te Den Haag heeft de Engelse ambassadeur Sir Neville Bland namens de Engelse Koning gistermorgen aan een aantal officieren eq onderofficieren van Land- on Zeemacht en verschillende burgers o.w. dr H. J. Jens, vroeger chirurg te Vlissingen en de heer S. D. Fransen van de Putte, arts te Baar land, onderscheidingen uitgereikt. Voor hulp en betoonde moed. Dr Jens werd benoemd tot „Honorary Member of the Order of the Britsh Empire wegens zijn grote menslievend heid en zijn medische hulp aan geallieerde soldaten in 1944, terwijl de heer Fransen van Putte dezelfde onderschei ding kreeg voor zijn betoonde moed bij het op 26 Oct. 1944, door de Duitse verdediging heen, uit Goes halen van kaar ten en tekeningen, die hij naar de gealliëerde troepen aan de Zuidkust van Z.-Beveland bracht. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwezig Z.K.H. 'Prins Bernliard; de minister van Bui tenlandse Zaken, C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Oos terhout; de minister van Oorlog en Marine, Mr H. J. L.'Fievez; de Chef van de Generale Staf, luitenant-generaal Mr H. J. Kruis, generaal-majoor P. L. G. Doorman; lqjtenant-admiraal C. E. L. Helfrich, alsmede de Ca nadese Ambassadeur P. Dupuy; de Australische gezant Keith Officer en namens het Zuid- Afrikaanse gezantschap J. K. Uys, eerste legatie-secretaris. De Britse ambassadeur zeide in een korte toespraak o.m., dat deze welverdiende onderschei dingen weliswaar laat komen, doch dat dit door vele omstan-ï digheden gebeurd was buiten zijn schuld. „Nu ik binnenkort 'afscheid ga nemen van dit land en van dit volk, dat ik zo zeer lief heb", aldus Sir Nevile Bland, „moge deze uitreiking van onderscheidingen, waartoe mijn koning mij de vererende opdracht gaf, mijn toegenegen heid symboliseren". Nadien be gon Sir Nevile Bland, die in groot ornaat was, met de uit reiking der onderscheidingen. Enige daarvan waren posthuum. De plechtigheid werd met het spelen van het Engelse en Ne derlandse volkslied besloten. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Weersverwachting, geldig tot hedenavond; Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Iets zachter dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1