Vandaag begint men weer te werken. Middelburg verwelkomde haar garnizoen. EIEREN LEGGEN. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sowjet-Unie verbreekt handelsbetrekkingen. Besprokingen op de Renville. Spaak zal kwestie ran rertronwen stellen. BUITMDSfgfcL£| Atoombommen zijn te duur. Molotof deed stof opwaaien. Onderwijs aan de orde. Jterscherpt'S maatregelen in Palestina. Veiliifsvsreïiiimg Zuid-Bevelend gaat koelliuisruimfe uitbreiden. Fruitoogst over 5 jaar met 30 pCt. vermeerderd. Bronzen legpenning voor gen.-majoor Berghoys. Ons Kasboekje. „Derde Kerstdag" vrije dag. uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168: Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Op de oude oorlogsbodem de „Renville" Is men in de Indi sche wateren weer aan het be spreken geslagen. Een delegatie van onderdanen van H. M. de Ko ningin en een delegatie van de re publiek, die zich wederrechtelijk tegen het wettig Koninklijk gezag verzet, is hier op neutrale bodem bijeen. Men praat weer. Onder internationale leiding. Nederland Is de leiding kwijt. Men moet ons niet euvel dul den, dat de bitterheid hier dooi* de woorden heen speelt. Rechtens van Gods wege, en voor degenen, die dit niet mochten erkennen, rechtens voor heel de beschaafde wereld, had Nederland die leiding moeten hebben en moeten behou den. Onder Invloed van revolution- naire sentimenten heeft men de leiding verspeeld. Slechts een ogenbiik werd ze genomen. Dat was op Zondag 21 Juli toen de politionele actie begon. Nauwe lijks was men evenwel op gang of men stopte halverwege en men gaf de leiding opnieuw uit han den. Het enig resultaat was, dat een nieuwe bespreking werd ingeluid even „onnuttig en onwaardig" als In de tijd toen Prof. Logemann als minister van Overzeese Ge biedsdelen dit gedurfde woord in 's lands vergaderzalen uitsprak. Men houde het ons ten goede als we uitspreken, dat we ook tegenover deze bespreking uiterst gereserveerd staan. Tot nu toe heeft geen enkele samenspreklng tot enig resultaat geleid Integen deel, men werd door onbetrouw bare revolutionnaren om de tuin gelefd, gemaakte afspraken wer den niet gehouden, ze werden dui zendvoudig geschonden en onze jongens werden tot schietschijf van deoT.R.I. gedegradeerd. Nu praat men weer. Dit praten is principieel onjuist. Er moet gehandeld worden. Prof. Gerbrandy zelde het, mis schien scherp, vorige week in Goes zo: „Het roversnest Djokja moet uitgeroeid worden". In de volksmond zou men dit zeggen: Niet kakelen, eieren leg gen. Daar voelen we veel voor. R—r. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 819. Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per vvooird WOENSDAG 10 Dec. 1947. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KARELSE te Goes, Da R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.37 u., onder 16.29 u. Maan op 7.37 u., onder 15.35 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 11 December. 1.02 u. 1.92 m. 13.16 u. 1.86 m. Het Franse probleem. Sowjet-Unie toont zich gebelgd, doch ook Franse regêring laat,het niet op zich zitten! Nadat de Franse regering deze dag vastgesteld had als termijn waarop stakingen moesten eindigen, heeft de meerderheid in de C.G.T., die tot nu toe op dit punt onverzettelijk was, bevel gegeven om hedenochtend het werk te hervatten. Het besluit werd genomen na een noodbijeen- komst van het nationale stakingscomité, waarin de leiders van de twintig stakende vakverenigingen zitting hebben. Een communique van het Nationale stakings comité deelde mede, dat het comité op 9 Decem ber de vertegenwoordigers der bij de C'.G.T. aan gesloten vakbonden had gehoord en het, als plicht tegenover de arbeiders achtte, met- ingang van heden het werk weer te laten beginnen. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de Sowjet-regering Dinsdag de handelsbesprekingen met Frankrijk heeft afgebroken „me.t het oog op de vijandige hou ding, die de Franse regering te genover de Sowjet-Unie heeft aangenomen". Frankrijk hoopte een contract af te sluiten voor de verscheping van 300.000 ton graan uit de Sow jet-Unie in ruil. voor Franse indu strieproducten. Het afbreken der onderhande lingen hierover werd, aldus radio Moskou, medegedeeld In een nota aan de Franse zaakgelastigde te Moskou waarbij de Franse repa triëringsmissie In de Sowjet-Unie werd bevolen onmiddellijk het land te verlaten. Franse regering aansprakelijk gesteld. De Sowjet-nota, die door radio Moskou werd bekend gemaakt, herwijst naar een Franse medede ling van 6 December, die „aan toont, dat de Franse regering de Sowjet-Russlsch-Franse rep'atri- eringsovereenkomst van 29 Juni T.R.I, vertraagt evacuatie van Chinezen. Gistermorgen heeft de tweede bijeenkomst van de Nederlandse en Republikeinse delegaties plaats gehad. Er werd een subcom missie samengesteld, bestaande uit de voorzitter, van de com missie voor goede diensten en de leiders der beide delegaties, welke de geloofsbrieven der delegatieleden zal onderzoeken. De commissie voor goede diensten stelde voor, dat het wense lijk zou zijn, dat beide delegaties afzonderlijke, informele be sprekingen met vertegenwoordigers van de commissie houden. Beide delegaties stemden hiermede in. De eerste komende dagen zullen deze informele besprekingen plaats hebben. Vandaag wordt de derde bijeen komst - gehouden. Het hoofd van dé Nederlandse delegatie verzocht op deze vergadering een verkla ring te mogen afleggen, terwijl het hoofd van de republikeinse delegatie zich het recht voorbe- 282-ste verjaardag korps Mariniers Vandaag is het 282 jaar gele den, dat het korps mariniers hield eveneens een verklaring af werd gesticht. Ter herdenking hiervan zullen om 12 uur op de begraafplaats Crooswijk te Rot terdam kransen gelegd worden op graven van mariniers. De commandant van het korps ma riniers, generaal-majoor der ma riniers H. F. J. M. A. von Frey- tag Drabbe en de chef-staf van dat korps, luitenant-kolonel der mariniers L. Langeveld, .alsmede deputaties van afdelingen ma riniers in Nederland zullen daar bij tegenwoordig zijn. te, leggen. De technische commis sies tot uitvoering van de wa penstilstand ontmoetten elkander gisterenmiddag op de Renville, waar de hoofden van de beide delegaties met enkele leden voor lopig ook 's nachts verblijf hou den. Iq kringen te Batavia is men van mening, dat de voorstellen van de commissie voor goede dleuAten inhouden, dat zij van l>eide partijen verlangt een om- ichrijving der posities, welke deze op 4 Augustus j.l. innamen, voor dat de order om het vuren te sta ken tot uitvoering werd gebracht. Een demarcatielijn zal worden ge trokken en vervolgens zal een gedemilitariseerde zone worden Ingesteld, die onder controle van waarnemers van de Veiligheids raad zal staan. Officiële Nederlandse gegevens* Van officiële zqde wordt ge meld, dat de Nederlandse verlie zen op 8 December bedroegen 1 gesneuveld en 6 gewonden. Op Java en Sumatra hadden weer ge vechtshandelingen plaats tegen Nederlandse posten en patrouilles. Op Midden-Java werden geïnfil treerde republikeinse strijdgroe pen verdreven. De tweede groep Chinese eva cuees van Djombang naar Neder lands gebied werd oorspronkelijk 9 December in Modjokerto ver wacht. Later meldde men van re publikeinse zijde aan het interna tionale Rode Kruis, dat het trans port op Maandag 8 December zou aankomen. Hierop werden van Nederlandse zijde maatregelen ge troffen, doch het transport kwam niet. Later werd vernomen, dat het transport weer was uitgesteld tot gisteren. Van republikeinse zijde in het brughoofd voor de brug bij Gamboean met een bom opgeblazen, nadat de Nederlan ders het Vrijdag hadden gebruikt voor het slaan van een brug om het vervoer der evacuees te ver gemakkelijken. Er moet thans een nieuwe brug ■worden geslagen over het gat, dat een middellijn van 12 meter heeft. 'Als de republiek op deze wijze doorgaat zullen de Chinezen een langere afstand te voet moeten afleggen, aangezien het onmoge lijk is een eenvoudige brug te leg gen over een gat van grotere af metingen. Ernstig ongeval te Middelburg. Gisterenmiddag is op het met kolen geladen schip „Geranco", afkomstig uit Raamsdonk, een ernstig ongeval gebeurd, dat de 20-jarige schippersknecht W. Honcoop beide voeten heeft ge kost. Het schip lag bij de Stations- brug en moest door een sleepboot worden weggesleept. Waarschijn lijk heeft Honcoop op het mo ment, dat de staaldraad tussen de belde vaartuigen werd aange trokken, njet zijn benen in een lus van deze draad gestaan. Juist boven de enkels werden beide voeten afgekneld. Hij is per zie kenauto naar het Gasthuis over gebracht. De algemene staking, die van daag te middernacht in Rome zou uitbreken is gisteravond afgelast, daar de regering de eisen om een werkverschaffingsplan voor de werklozen heeft aanvaard. 1945 annuleert en het werk van de Sowjet-repatrlëringscommissie wil beëindigen. Verder beschuldigt Frankrijk twee leden van deze commissie van revolutionaire ac ties tegen Frankrijk". „De Sowjet-regering", zo gaat de nota verder, „beschouwt deze beschuldiging tegen twee leden van de Sowjet-repatriërlngscom- missie als gemene laster, die moet dienen om de maatregelen t.a.v. Sowjet-burgers ln het kamp Beauregard en Sowjet-burgers in Frankrijk te rechtvaardigen en het Franse volk om de tuin te leiden. De Sowjet-regering be schouwt dergelijke daden van de Franse regering als vijandig en in strijd met de geest van het ver bond van wederzijdsebijstand tus sen de Sowjet-Unie en Frankrijk. Zij stelt de Franse regering aan sprakelijk voor de gevolgen hier van". Twe,e kwesties. Een woordvoerder van het Franse ministerie Van buitenland se zaken heeft verklaard, dat men in regeringskringen met verras sing "heeft kennis genomen van het besluit der Sowjet-regering om de handelsbesprekingen af te breken. De Franse regering beschouw de deze kwestie als twee geheel verschillende. Sowjets uitgewezen. Nadat de S. U. de handelsbe sprekingen met Frankrijk had af gebroken, heeft de Franse rege ring de Sowjet-repatrieringsmis- sie uitgewezen wegens „handelin gen, in strijd met de veiligheid van Frankrijk, door zekere lan den bedreven". De woordvoerder van het de partement verklaarde, dat hier niet bepaald sprake behoeft te zijn van spionnage. De zaak had iets uitstaande met de stakings golf en de „door communisten ge leide relletjes" in Frankrijk. Er is ook weer een Sowjet- burger, werkzaam aan de Sowjet ambassade in Frankrijk, gearres teerd. Staking verloopt. De postbodes in Marseille zijn weer aan het werk gegaan. Ook op de telefoon- en telegraafkan toren te Marseille wordt weer normaal gewerkt. De geleidelijke hervatting van het werk in de op Parijs na grootste Franse stad, is een aanwijzing te meer, dat de Franse stakingen verlopen. Door de waakzaamheid van enige spoorwegarbeiders te Cler mont Ferrand, belast met het on derhoud -van spoorbanen, ls de exprestrein ParijsNimes voor ontsporing behoed. De mannen zagen, dat onbekenden een explo sieve lading onder de spoorbaan even buiten de stad aanbrachten. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek Ingesteld. Mackenzie King over Europa. Mackenzie King, de Canadese minister-president, heeft voor het Canadese huis van afge vaardigden verklaard, dat de toestand in Europa „dreigen der" is dan ooit voor het uitbre ken van de tweede wereldoor log het geval was. Hij hing een somber beeld op van de bespre kingen te Londen over Duitsland en Oostenrijk en zeide, dat de communisten, onder leiding van Moskou, 'er op uit waren de on rust gaande te houden. Volgens Mackenzie King zijn er aanwij zingen, dat de Sowjet-Unie een centrale regering in Duitsland wenst, welke onder leiding van Moskou zou- staan. De Belgische Koningskwestie. De socialistische fracties van de Belgische kamer en de senaat zyn gistermorgen in vergadering bijeengekomen. De minister-president, Spaak, heeft tijdens dëze bijeenkomst een- rapport uitgebracht over de koningskwestie. Beide fracties hebben hierna Busset opgedragen by de regering een dringende interpellatie in te dienen. Na afloop van deze interpellatie zal Spaak de kwestie van vertrouwen stellen. Mocht de kamer niet haar vertrouwen uitspreken in de regering, dan lykt ontbinding van het parlement onvermijdelijk, aldus verklaarden sommige fractieleden. 's Middags na de opening verzocht minister Spaak de inter- pellant Buset eerst hedenmiddag een uiteenzetting te mogen geven betreffende de koningskwestie. De vergadering verklaarde zich hiermede accoord. In de Belgische Ardennen heerst de winter reeds in al zijn hevigheid. De meeste plaatsen liggen onder een kleed van sneeuw, dat hier en daar 60 cm dik is. Aan de houtstand is veel schade aangericht daar meer dan een millioen dennen onder het gewicht van de vochtige sneeuw bezweken zijn. Volgens een bericht ut Boeka rest van het Joegoslavische pers agentschap Tanjoeng is Buzoju, de vroegere Roemeense gezant, gearresteerd terwijl hij trachtte illegaal de Roemeens-Hongaarse grens te overschrijden, met het doel de Amerikaanse bezetting^k zone van Oostenrijk te bereiken. Hij zou een grote som gelds bij zich gehad hebben. Er werd aan toegevoegd dat hij terecht zou staan wegens het deelnemen aan de „terroristenorganisatie van Dr Maniu". Het vonnis tegen Kolonel Jack W. Durant, die tot 14 jaar cel straf en tuchthuisstraf werd ver oordeeld wegens medeplichtig heid aan het stelen van de Hes- sense kroonjuwelen uit het kas teel Kronberg in Duitsland, is door het Amerikaanse ministerie van oorlog bekrachtigd. De „British European Airways" en de „Cyprus Airways" hebben Maandag de eerste directe lucht- verhinding tussen Engeland en Cyprus geopend. Er zal een maal pa» week in beide richtingen een vlucht ge maakt worden met tussenlandin gen te Marseille, Rome en Athene Het Amerikaanse leger heeft 't congres 490 millioen dollar ver zocht als aanvulling voor de be- zettingskosten van Duitsland, daar Engeland de vastgestelde helft 'der kosten niet kan betalen Een zoon van Cavendish, voor malig ambassadeur in Polen, is schuldig bevonden aan „schan dalig gedrag, dat een officier en heer niet past". Zijn ontslag als vliegofficier wordt door de recht bank geëist. Vliegtuigen te snel, boordwapens te traag!, volgens bevelhebber Amerikaanse luchtvloot. „In geval van een nieuwe oor log zullen wapens gebruikt wor den, die waarschijnlijk doelmati ger en goedkoper zijn dan atoom bommen", heeft generaal George Kenney, bevelhebber der Ameri kaanse legerluchtvloot, te Detroit verklaard. Volgens Generaal Kenney zijn de huidige bommen en boordwa pens der luchtmacht verouderd. „De tegenwoordige bonisoorten zijn aërodynamisch zo slecht, dat niemand weet, waar zij zouden inslaan, indien zij van een mo dern snel vliegtuig uit werden geworpen. Zij zouden waarschijn lijk door de kracht van hun eigen draaiing van zelf tot ontploffing komen, indien zij uit een bom menwerper met een snelheid van ruim 950 kilometer per uur ber den geworpen". Volgens Generaal Kenney moet het tempo, waarmee de boordwa pens vuren, verdubbeld en de ac tieradius van radar vergroot wor den. Grote vier. De vier ministers van buiten landse zaken hebben op de giste ren gehouden vergadering weinig voortgang gemaakt. De vergadering was gewijd aan de bespreking van het Britse en Sowjet-document over de econo mische beginselen van het Duitse probleem. De ministers werden het eens over het gedeelte van het Britse document, dathet opstellen van een gemeenschappelijk export- en importprogram voor geheel Duitsland voorstelde. Aan het einde van de vergade ring legde Molotof een lange ver klaring af over de steenkoolprij zen in de Engels-Amerikaanse zone. Hij zeide, dat deze een te grote winstmarge voor de tussen handel lieten. Ten Noorden van Milaan op de Simplon-lijn zijn twee treinen op elkaar gelopen, 18 passagiers werden gewond, van wie verspil- lenden ernstig. Bevin antwoordde, dat Molo tof, door de steenkoolkwestie naar voren te brengen, genoeg rook en stof had doen opwaaien om het ander bespreking zijnde onder werp te verhullen. Hij hoopte, dat de stofwolk de volgende dag naar de grond zou zijn gedwarreld. Tweede Kamer. In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De eerste spreker was de heer wijs. Hij maakte o.m. bezwaar te- v. SI een (Arb.) die een gewei dige klaagzang ophief over het onderwijsbeleid van de minister. De onderwijsvernieuwing zit hem vooral dwars, omdat er z.i. niets van terecht komt. 251 scholen zijn verwoest en 15 werden nog slechts aanbesteed. Er zijn 3000 leerkrachten tekort. Hiertegen kwam zijn partijge noot Peters in, het geweer, die evenals de heer Roos jen (A.- R.) wel lichtpunten ln deze be groting zag, ook al had hij be zwaren. Een afwachtende houding werd door de heer Til anus (C.H.) aangenomen. De aangekondigde wetsontwerpen dienen afgewacht te worden. Zijn geestverwant de heer Krol constateerde met vreugde, dat de minister t.a.v. de vernieuwing met z'n beide benen op de grond bleef staan. De heer Zandt (S.G.P.) toon de' zich in het geheel niet tevre den en sprak over geldverspil ling en geldsmijterij bij het onder- Besprekingen over Palestijnse kwestie uitgesteld in Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad heeft gis teravond besloten de bespreking over de Palestijnse kwestie voor onbepaalde tijd uit te stellen, zon der de vertegenwoordigers van Egypte eh Libanon, die verklarin- Gromyko (U.S.S.R.) drong er bij de raad op aan om de resolu tie der algemene vergadering on middellijk te aanvaarden, doch Faris al Choery (Syrië) maakte bezwaar. Verscherpte maatregelen. Minstens 1500 Palestijnse Ara bieren, die in het Syrische leger een opleiding hadden ontvangen, zijn Palestina clandestien weer binnen gekomen en hebben zich over de strategische punten van het land verspreid. ^Tevens zyn enkele vrachtwagens met wape nen en munitie voor de Arabie ren via Transjordanië in Zuld- Palestina aangekomen. De Britse troepen hebben in gen subsidies aan toneel en lees zalen. De minister beantwoordde de sprekers en daarmede eindigde de algemene beschouwingen over dit hoofdstuk. Bij de diverse onderdelen zullen nog wel verschillende punten de revue passeren. Goebbels' dagboek wordt gepubliceerd. Het dagboek van dr Joseph Goebbels, de propagandaleider van het derde rijk, die tijdens de laatste aanval der Sowjets op Berlijn zelfmoord pleegde, zal ko mende lente in Engeland gepubli ceerd worden. Dé bladen van het dagboek zijn, verspreid over de binnenplaats van Goebbels minis terie, gevonden door een opkoper, die naar nog bruikbare afval zocht. Zijn aandacht werd op de papieren gevestigd door de goede kwaliteit er van en hij kocht het partijtje op, waarna het toeval ligerwijze in handen kwam van een Amerikaan. Het eerste deel van het dagboek, in het Engels vertaald, zal ongeveer tweehon derdvijftigduizend woorden be slaan. Ir G. de Bakker gaat heen Ir W. van Soest tot opvolger benoemd. Ir G. de Bakker, rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant is met in gang van 1 Januari benoemd tot inspecteur voor het Weten schappelijk onderzoek voor de tuinbouw in Den Haag. Tot zijn opvolger is benoemd ir W. van Soest, ingenieur bij de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Goes. In de algemene ledenvergadering van de Veilingsvereniging Zuid-Beveland, welke onder voorzitterschap van de heer J. C. Lenshoek in de Prins van Oranje werd gehouden, is besloten tot het doen inrichten van het voorste gedeelte van de voormalige jamfabriek (achter het station te Goes) tot koelruimte. Bij een toelichting op het betreffende voorstel sprak de rijks- tuinbouwconsulent als zijn verwachting uit, dat de fruitoogst in Zeeland over vijf jaar met 30 pet. vermeerderd zal zijn. gen wilden afleggen, aan te horen, 'het gebied tussen Tel Aviv en Jaffa een avondklok voor de ge hele nacht afgekondigd. Op over treders zal onmiddellijk worden geschoten. Dr Hoessein Chalidi, de secre taris van het Arabische hoge co mité, heeft heden verklaard, dat elke invasie van Joodse ver plaatste personen uit Europa, zal worden gevolgd door een Arabi sche tegeninvasie uit de naburige landen. Toen men hem op een perscon ferentie vroeg, of hij kennis droeg Bij het in behandeling nemen van hét bestuursvoorstel tot uit breiding van de koelhuisruimte, wezen de rijkstuinbouwconsulent .voor koelaangelegenheden te Wa- geningen, Ir T. van Hiele en de rijkstuinbouwconsulent voor Zee land en West-Noord-Brabant, Ir G. de Bakker, op de noodzakelijke, heid van een grotere koelhuis ruimte, daar ten gevolge van gro tere fruitoogsten het bewaren van fruit noodzakelijk wordt. Hier door wordt de markt ontlast van een plotselinge overvloedige fruit- aanvoer en een meer regelmatige j aanvoer van fruit bevorderd. Naar schatting zal de aanvoer van bewaarfruit over een vijftal jaren 2.7 millioen kg. bedragen, terwijl dit in een topjaar kan op lopen tot 3.5 millioen kg. Dit be tekent, vergeleken met thans, een gemiddelde vermeerdering van 30 pet. Uitbreiding van de koelhuis ruimte is tevens dringend nodig, omdat de bestaande ruimte toch geldlening van f 400.000 aan te gaan voor de bouw van de koel huisruimte, aanschaffing van fusts en voor bouwkosten van de pak- en sorteerstations te Oude- lande, 's-Heerenhoek en Kortgene. De bedoeling is, dat, Avanneer de komende jaren geen nadelig saldi te zien geven en onkosten en afschrijvingen kunnen worden verdiend, reeds in 1951 een begin zal worden gemaakt met de af lossing van deze lening. Uit dankbaarheid voor België's steun aan het verdelingsplan voor Palestina heeft een delegatie van het Belgisch Zionisten verbond een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat te Brussel. van een Internationale vrijwilli- reeds teklein is. gersbrigade, die onder leiding De accountant van de velling, van de Britse kapitein Roy Alex ander Farran zou worden ge vormd om aan Arabische zijde te vechten, antwoordde Hoessein Chalidi: „Wij willen hier geen tweede Spanje". de heer G. H. Luyendijk, gaf een financieel overzicht. Tenslotte werd het voorstel met algemene stemmen aangeno men. Eveneens ging er een voor stel onder de hamer door om een „Sweet-seventeen" toonde opvallende belangstelling. Gisterenmiddag ls de Centrale Opleiding Administratief Kader van het Nederlandse leger officieel van Kampen naar Middelburg verplaatst. Voor de oorlog was in de Zeeuwse hoofdstad de S. D. O. A., waarvan de C. O. A. K. de voortzetting is, gevestigd. Het gemeentebestuur heeft na de bevrijding krachtig gepleit voor de terugkeer naar deze stad en zulks met succes. Het gebrek aan ruimte, omdat de kazerne na de bevrijding gedeeltelijk door de brand was verwoest, is er de oorzaak van, dat alleen de tweede en derde compagnie In Middelburg zijn geves tigd. De eerste compagnie zal naar Middelburg komen, zodra de bouw van de nieuwe kazerne, waarmee spoedig begonnen zal worden, gereed is. Toen even voor halfvier de lan ge personentrein aan het Middel burgse station stopte, was daar mede een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de Zeeuwse hoofdstad bereikt. Er was een categorie van de bevolking, dlè met wel zeer op vallende belr-gstelling de stram en keurig in het gelid marche rende militairen gadesloeg. Een niet ingewijde vroeg, ons zelfs, of Middelburgs bevolking voor drie kwart bestond uit „sweet-seven- teens", doch wij hebben hem trachten duidelijk te maken, dat bij „seventeen" nog wel wat op geteld kan worden en dat de Mid delburgse jongelingschap de komst der soldaten met gemeng de gevoelens aanzag Er was nog iemand, die zijn spijt betuigde. Dat was een ta bakswinkelier. „Vierhonderd man, meneer", zei hij verlekkerd,, „als nu de tabak maar van de bon was". De soldaten paradeerden door de stad en defileerden op de Dam voor de Commissaris der Konin gin ln Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford en generaal- majoor Berghuys en op de Markt voor het gemeentebestuur van Middelburg, Generaal-Majoor Berghuys en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten. In de Sociëteit „De Vergenoe ging" verzamelden zich de geno digden na afloop van dit défilé. De burgemeester van Middelburg Jhr Mr<W. C. Sandberg tot Es- senburg sprak hartelijke woorden van ontvangst, waarin hij in het bijzonder memoreerde de moeite die overste Van Pluym, luitenant Van Esch, de comp.-commandant en de Ingenieur der Genie ma joor .Engelbrecht zich getroost hebben om de opleiding terug te doen keren. Een speciaal woord sprak de burgemeester tot gen.-majoor G. leving van voor de oorlog noem de. Hij wenste hem geluk met het toen begonnen werk en sprak de hoop uit, dat het werk een goede toekomst mag hebben, waarna hij hem de bronzen legpenning der stad aanbood. De Comm. van de C.O.A.K., overste Pluym, zei in zijn ant woord, dat het hem persoonlijk pijn deed Kampen te moeten ver laten, doch niet te treuren, nu i de burgemeester het huwelijk tus- f sen Middelburg en de C.O.A.K. In zulke hartelijke bewoordingen had gesloten. Gen.-majoor Berghuys dankte voor de grote verrassing, hem te beurt gevallen. Hij stond stil bij de datum van 1 April 1933, toen de S.D.O.A. uit Breda naar Mid delburg werd overgeplaatst en wijdde enige bijzondere woorden aan de in Indië hun plicht ver vullende administrateurs. Tenslotte voerde nog het woord de hêer I. A. Stofkoper, de oud ste der nog aanwezige leden van het comité tot behoud van het garnizoen. Berghuys, Insp. v. d. Mil. Admi nistratle, die hij een stuwende aantal gemeentebesturen toe Kracht ln de Middelburgse samen- lichten en te bespreken. Bespreking over het plan der Snelcommissie. Dinsdagmiddag a.s. zal in het Schuttershof een vergadering worden gehouden van het college van Ged. Staten onder leiding van de Commissaris der Koningin met de gemeentebesturen van Walche ren l.v.m. het plan van de Snel commissie. Deze vergadering ls bedoeld, om de verschillende be zwaren, die tegen het genoemde plan zijn Ingebracht, door een te VOOR ONZE JONGENS IN INDIë. Waardoor het mogelijk wordt het „Zeeuwsch Dagblad" naar onze jongens in Indië te stu ren. H. A, v, W., Vlissingen 10. Wed. Ph. G., Vlissingen 2. In kas12.50 Tota&l Wie volgt 7 24.50 Samenstelling Hérver- kavelingscommissie. Gisterenmiddag vond in het ge bouw van de Provinciale Griffie te Middelburg, onder voorzitter schap van de Commissaris der Koningin, een bespreking plaats van enige leden van Ged. Staten met Ir C. Staf, dir.-generaal van de landbouw, een hoofdambtenaar van het Departement van Land bouw en de leden der toekomstige Commissie van Toezicht op de Herverkavellngscommlssie voor Walcheren. Deze commissie vormt de schakel tussen de minister van Landbouw - en de Herverkave llngscommlssie. Er werden voorlopige bespre kingen gevoerd omtrent de sa menstelling der H. V.C. Wij ver- nemen, dat het waarschijnlijk wel medio Januari zal worden, voor dat de personen, die ln de H. V- C. zitting zullen nemen, door de Kroon zullen worden benoemd en de officiële installatie zal plaats vinden. (Van onze Haagse corres pondent.) Het personeel van alle rijks diensten zal ook de „derde" Kerstdag, 27 Dec. vrij hebben. Ook het gemeente-personeel van de grote steden heeft op Zater dag na Kerstmis een vrije dag. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Matige tot zwakke wind uit Noord-Oostelijke richting. Over drijvende wolkenvelden. Bijna overal droog weer. In de ochtend hier en daar nevel of mist. Over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1