Besprekingen op de Renville zijn begonnen CONCURRENTIE, Molotof diende voorstellen in. Duiker door springlading gedood PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 Geloof en goede wil in alle redevoeringen Graham: Geen toverkracht Vierschaar van groene tafels Ghr. Vakbondleiders naar Scandinavië. Franse regering kwam met haar voorwaarden, C. G. T. besloot actie voort te zetten. Arabisch-Palestijnse Regering gevormd. Ons Kasboekje. Immers neen! Belgisch Kabinet in spoedzitting bijeen. Tragisch ongeval tsij de Iersekse Posthrgg Christelijke Textiel- hazelaren te Goes hijeen. Stirling uitgave „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terr.oazen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De regionale persdienst van het Ministerievan Economische Zaken zendt ons een communi qué, dat we hier laten volgen: Op de onlangs gehouden pers conferentie heeft Prof. Brouwers o.m. het volgende gezegd: t,Verdere verlaging van het prijspeil is bereikbaar door met alle beschikbare middelen de con- t currentie aan te wakkeren. Door de schaarste is het nationale be drijfsleven nu reeds jaren laèg aan de concurrentie ontwend. Al streeft de prijsbeheer sing er nog zo ernstig naar de prijzen te baseren op de kosten van het efficiënte bedrijf, zij slaagt daar met de momenteel beschikbarfe middelen toch slechts onvolkomen in. Geeft men de ondernemer een direct belang bij de prijsverlaging, dan zal hij daarop veel krachtiger reageeren. Nu de druk van boven- gf straks zijn grenzen zal hebben bereikt, vooral wanneer geen stij ging van de arbeidsproductiviteit zich voordoet, zal in samenwer king tussen overheid en bedrijfs leven in toenemende mate op de concurrentie moeten worden over geschakeld om tot definitief ge stabiliseerde verhoudingen te ge raken. De concurrentie kan, doel matig gebruikt, een der machtig ste wapenen in hét arsenaal der geleide economie zijn". In de gemeente Terneuzen deed het volgende geval voor: Woensdag 12 November arri veerden een paar groëntehande- laren uit Holland met grote wa gens vol groenten. De spruitjes werden per emmervol verkbcht voor f 0.75 tot f 1.de bloem kool van f 0.03 tot f 0.25 per stuk, druiven f 0.50 per kg. etc. Als een lopend vuurtje verspreidde dit nieuws zich over Terneuzen. Ge volg: een grote toeloop van het publiek. Enkele groentenhandelaren ln Terneuzen waren hiervan niet ge diend en protesteerden. Zij eisten, dat onmiddellijk zou worden inge grepen, want dit was oneerlijke concurrentie. Nadat de prijzen- contröle zich ter plaatse overtuigd had, dat de Hollandse groenten- handelaren in bezit waren van een erkenning, ls, dezet verkoop zelfs aanbevolen. De handelaren te Terneuzen is duidelijk gemaakt, dat er ook een andere weg tot verkopen is, dan altijd maar vast te houden aan de hen toegestane maximum winstmarge. Moppe rend gingen ze heen. Het publiek was tevreden. Gevolg: De Zaterdagmorgen daaraan volgend waren de groen ten aanmerkelijk goedkoper in Terneuzen dan voor Woensdag. Zo moet het gaan om voor ieder- eén de moeilijkheden zoveel mo- gelijkte verlichten. De handel heeft zeker ook nog een andere taak dan star vast te houden aan grote winsten." De regionale voorlichtingsamb tenaar merkt, naar aanleiding van dit voorval op, dat hier blijkt dat met goede samenwerking nog •wel wat te bereiken is in het al gemeen belang. Wij zijn het met deze conclusie in de verste verte niet eens. Met „'goede samenwerking" heeft dit geval niets te maken. Wij laten in het midden of de ambtenaren bevoegd waren hier in te grijpen, evenmin willen we uitspreken, dat de Neuzense mid denstand hier hgt recht tot pro test had. Laten we erop letten wat hier aan de orde is. Er komen handelaren uit Hol land, die schijnbaar een beunha zerij op grote schaal op touw zet ten. Ze verkopen groenten ver onder lonende prijzen. Bloemkool 325 ct. per. stuk en druiven voor 50 ct. per kg. zijn geen prijzen, die voor tuinders en handelaren lonend zijn. Vermoedelijk verkocht men om rotten te voorkomen. Doch dat is geen reeële handel. Men ontvliet slechts grotere stroppen. Wij gunnen overigens het publiek dit buitenkansje. Hoe men hier van „samenwer king in het algemeen belang" kan spreken is ons echter een raadsel Het belang van 't publiek, dat te vreden was, ië nog geen algemeen belang. Hier is zeer beslist ge handeld tegen de belangen van be paalde grote volksgroepen i.e. de tuinbouwers en de middenstan ders, die ook onder het begrip „algemeen" vallen. Samenwerking was hier in het geheel niet. Hier was strijd zonder onderling con tact. Wy hebben van samenwer king een 'ander begrip. De middenstand moet de hoofden bij een steken, niet om de maximum winstmarge te handhaven, ddch om het publiek aan een zo goed en zo goedkoop mogelijk product te helpen. Daarbij zal hij gemeen schappelijk moeten strijden tegen beunhazerij. De middenstand is de rugge- graad van de maatschappij en hij moet het blijven. De prijzencontröledienst zal daarbij de helpenne hand moetén bieden en hij zal zeker niet een poging moeten doen de beunhazen de hand boven het hoofd te hou den. Hij moge bedenken dat een tevreden publiek nog geen bewijs is van een „goed gedrag". De „vox popuü" is niet de „vox Del". De stem van het volk is niet de stem van God. R—r. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 818. Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woottd DINSDAG 9 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds*R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.36 u., onder 16.29 u. Maan op 6.20 u„ onder 15.11. Hoogwater te Vlissingen Woensdag 10 December: 0.21 u. 1.82m„ 12.35 u. 1.72 m. De eerste voltallige vergadering van de ver tegenwoordigers der Nederlands-Indische regering en de Republiek heeft gisteren plaats gehad aan boord van de Renville. De Australiër Kirby die deze week als voorzitter fungeren zou, is na de zitting te hebben bijgewoond, door de Australische Min.-President Joseph Chifley tijdelijk naar zijn land teruggeroepen. Het vertrek staat echter in geen enkel verband met de onderhandelingen. Zijn aanwezigheid aldaar" is noodzakfelijk voor een zit ting van het hof van arbitrage, waarvan hij deel uitmaakt en zal ongeveer 10 dagen duren. Critch- ley, eerste adviseur van de Australische legatie, zal als zijn plaatsvervanger optreden. Reeds om ongeveer 9 uur begon de Amerikaanse sloep van de Renville regelmatig tussen het schip en de kade op en neer te varen om belangstellenden, hoofdzakelijk journalisten en fotografen, naar het schip te brengen. Op het dek van het Amerikaanse transport schip was op een van de laadruimen een carré van groene tafels opgesteld, welke plaats bood voor ongeveer 60 personen, afge bakend door een touw. Voor de "sprekers waren een vijftal microfonen aanwezig, ter wijl de gehele zitting op gramo- foonplaten zou worden opgeno men. Een erewacht van Ameri kaanse mariniers en bemanning stond op het betreffende dek op gesteld, terwijl verder nog op eik dek van het schip een de tachement matrozen een front naar de zee maakte. De vlaggen van de drie naties van de com missie voor goede diensten wa ren op een platform bg de tafel aangebracht. Fluitsignalen en commando's van boord versterk ten de order „Attention star board", waardoor werd aange geven dat de sloep wederom in aantocht was, ditmaal met offi ciële personen. Opening. Precies 10.20 verhief de secre taris-generaal van de Commissie voor goede diensten, T. G. Na- rayan, zich - van zijn zetel en opende formeel de conferentie, waarbij hij tevens een welkomst woord namens de Ver. naties uitsprak. Narayan herinnerde aan de opstelling van het Atlantic Char ter, dat op een schip tot stand was gekomen, evenals de wa penstilstandsovereenkomst met Japan. „Wij allen hopen, dat ook wij, aan boord van de Renville, in staat zullen zijn in de nabije toekomst de vrede voor Indo nesia en zijn bevolking te kup- nen bewerkstelligen", aldus Na rayan. De groene tafels waren met zeildoeken tegen zon en regen beschermd. Ter linkerzijde van Reeds voor de oorlog had het Christelijk Nationaal Vakverborid enige contactpunten in de Scan dinavische landen. In de bezet tingstijd zijn die echter te loor gegaan. Op de conferentie van de Lutherse wereldfederatie te Lund heeft de heer Ruppert, echter nieuwe contacten gelegd. Ten einde deze te verstevigen zullen de heren M. Ruppert en P. F. Fuykschot, voorzitter en secre taris van het C.N.V. deze week te Oslo een vergadering bijwonen van de Noorse Christelijke arbei dersvereniging, een organisatie in de geest van „Patromonium" voorheen. Daags daarna zullen zij in Stockholm een bespreking heb ben onder leiding van Ds ïngmar Stolz, predikant voor sociale dien sten van de Evangelisch-Lutherse kerk in Zweden. volgende zeide: „Wij leden van de commissie voor goede diensten brengen geen toverkracht mede uit Lake Success. Wij zijn geen mensen, die wonderen verrichten, wij zijn gewone mensen. Toch heb ben wij vertrouwen in de mense lijke geest". Hij dankte kapitein Tyree voor ai zijn werk. Het geluk van miilioenen. Na Graham sprak de Australiër Kirby, die zeide, dat men reke- j ning moest houden met de vele I moeilijkheden, welke nog moesten worden overwonnen. Gemis aan samenwerking zou onherroepelijk tot mislukking lei den, aldus Kirby. Hg voegde er aan toe, dat het geluk van miilioenen mensen van deze conferentie afhangt. Alhoewel de vooruitgang, tot nog toe langzaam, is te consta teren, zal de commissie voor goe de diensten door blijven gaan met de uitoefening van haar taak: het verlenen van goede diensten. „Eik van ons", aldus Kirby, „geeft de conferentie het beste wat in hem zit. Wij doen ons best het doel te bereiken". Na Kirby sprak Abdoelkadlr die hoopte, dat de bespreklgen een succesvol verloop zouden hebben en beslissend zouden zijn met resultaat, dat een regeling voor Indonesië tot stand zou wor den gebracht, welke een duur zame waarde zou hebben. Sjarifoeddln, die vervolgens het woord kreeg, verwees in zijn toe spraak naar de pogingen van Sir Archibald Clark Kerr en Lord Killearn, zeggènd, dat het Indo nesische volk deze twee „grote diplomaten" veel dank verschul- woord weer en zei, dat hij, als i' dlSd is. Hij verwees naar andere nieuw lid, niet bevoegd was een conferenties waarbij Roosevelt overzicht te geven van de tot nu 1 aanwezig was, „conferenties, wei- toe bereikte resultaten. Het con- ke de looP der wereldgeschiedenis tact, dat tot nu toe tussen beide veranderd hebben". Tenslotte zei partijen heeft plaatsgehad heeft j de Sjarifoedding, dat de Indonesi- een gunstige sfeer geschapen voor i sche delegatie gereed ls voor het aanvangen van de construe- onderhandelingen, welke alle in vloeden van het kwaad in Indone sië zullen verslaan. De heer Horremans sloot de conferentie en verdaagde deze tot vandaag half tien (Javaanse tijd). Hij-zeide, dat in alle redevoerin gen de woorden „geloof en goede wil" waren gebruikt. „Laten wij missie voor goede diensten, de deze principes niet vergeten", al- heer Frank Graham, die o.pi. het-dus Horreman. De Franse Minister van Arbeid heeft de voorwaarden der regering aan de C.G.T. voorgelegd. Na het onderhoud heeft het comité besloten de actie voort te zetten. De toestand wordt ernstiger. Betogers en stakers gaan voort met saboteren. De Sowjet-Rnssische regering heeft geprotesteerd tegen de z.g.n. „vesvolging" van Sowjet-Russisehe burgers en tegen de behande ling van repatriërende Sowjets. - de commissie voor goede diens ten en haar staf zaten de Ne derlandse gedelegeerden 15 leden Rechts van de -com missie zaten de leden 29 van de Republikeinse delegatie. De voorzitter van de week, Ray mond Horremans, die voor Paul van Zeeland optreedt, zeide als eerste ïpreker, dat hij pas se dert kort in Indonesië vertoefde en gaf al spoedig het woord aan kapitein Tyree, die een welkom uitsprak. De heer Horremans hernam het tieve besprekingen. Voorts zei hij, dat de taak van de commissie voor goede diensten een verzoenend karakter draagt. Graham: geen toverkracht. Na de heer Horremans sprak het Amerikaanse lid van de com- Daniël Mayer, de Min. van Ar beid, heeft de volgende regerings- voorwaarden aan de C.G.T. voor gelegd:. 1. Ér zullen geen sancties we gens staken worden toegepast. 2. Strafbare feiten zullen ver volgd worden. 3. Over de dagen dat gestaakt is, wordt geen loon uitgekeerd. 4. Alle arbeiders, die van 10 December af werken .ontvangen, onafhankelijk van de vraag, of zij gestaakt hebben, pen som van fr. 1500 per maand, welke bepa ling geldt met terugwerkende kracht tot 24 November. 5. Alle arbeiders komen in aan merking (indien zij een gezin heb ben, dat daartoe in de termen valt) voor gezinstoelagen. 6. De regering zal onmiddellijk de grote nationale economische en sociale instellingen raadplegen om te komen tot een toestand, waarin tot Juni 1948 even- v* zen ln brand, nadat Arabische aanvallers deze buurt waren bin nengedrongen. Tevoren had een vuurgevecht met de Haganah plaats gehad. Joodse vrouwen en kinderen zijn in vrachtwagens gevlucht, terwijl, naar verluidt, afdelingen van de Joodse verzets beweging Haganah zich naar het toneel van de strijd hebben bege ven.' Bij een treinbotsing ten Noor den van Calcutta kwamen 7 per sonen om het leven, terwijl 39 personen werden gewond. Nieuw Zeeland wordt bedreigd met een kinderverlammingsepide mie. Men heeft reeds 42 gevallen geconstateerd. Joden wensen aansluiting bij Brits Imperium. Volgens een telegram van de Jeruzalemse correspondent van de conservatieve „Daily Graphic" zouden functionarissen van het Joodse bureau in de laatste twee dagen bij Britse legerautoriteiten gepeild hebben naar de mogelijk heid van aansluiting van de Jood se staat, bij het Britse Imperium. Zij zouden voorgesteld hebben in dat geval bases voor het Britse leger in Palestina ter beschikking te stellen. Naar de New-York Herald Tribune"- echter uit Jeruzalem meldt, heeft het Britse bestuur in Palestina voorgesteld 15 Dee. te beginnen met de ontruiming door politie en troepen van een aantal steden. Arabisch-Palestijnse regering. In officiële kringen te Damas cus is gister verklaard, dat er reeds een Palestijnse regering gevormd is, 'om de toekomstige operaties der Palestijnse Arabie ren en vrijwilligers uit andere landen tegen de verdeling te or ganiseren. Deze regering zou haar zetel te gelegener tijd „ergens in Liba non" vestigen. Volgens een lid van' de Palestijnse vrijheidscom- missie wacht het eerste contin gent vrijwilligers reeds op Pales tijnse grond de hesluiten van de raad der Arabische Liga af. Strijd te Tel Aviv. In het Hatikwah-district van Tel Avlv stonden vele Joodse hui- VOOR ONZE JONGENS IN INDIë. Hieruit verzenden wij het „Zeeuwsch Dagblad" naar In- dië, voor de militairen op de posten. De band met Zee land. N. N„ Heinkenszand, f 3 0: I. K. te Goes f 2,50. Totaal f 12.50. Wie volgt? Geen illegale communis tische immigranten in Amerika. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gis teren medegedeeld, dat de Illegale Immigratie van communisten in de V. S., die meest van Canada en Mexico uit geschied, „alarme rende proporties" heeft aangeno men, en dat er energieke maat regelen zullen worden genomen om deze communisten te arreste ren en uit te wijzen. wicht tussen lonen en prijzen be staat alsmede een evenwicht tus sen alle delen der staatshuishou ding. 7. Hierbij zal meer in het bij zonder een minimumloon worden vastgesteld, dat zal gelden met ingang van 1 December 1947. 8. 'Een delegatie van de econo mische raad zal toezien op de uit voering der beslissingen en alle maatregelen nemen, dié tot in standhouding van het evenwicht nodig zijn. 9. De regering kan aan deze delegatie adviezen vragen, nodig voor eventuele hersteilen van het evenwicht, wanneer er belang rijke wijzigingen in de productie- voorwaarden, de monetaire situa tie of (je koopkracht plaats heb ben. Na het onderhoud tussen het bureau van de federatie van vak verenigingen en de minister van arbeid heeft het nationale sta kingscomité besloten de actie voort te zetten en te versterken. Betogers pogen verkeer te Parjjs te onderbreken. Op verschillende punten in Pa rijs hebben stakers getracht het ondergrondse en busverkeer te onderbreken. Bij enkele busremi ses werden de straten met spij kers bezaaid en werden stenen geworpen door de ramen van vol le voertuigen. Sommige led van het perso neel der openbare vervoersdiens ten werden gemolesteerd. Naar verluidt werd gisteravond het Metro-station Mairie d'Ivry door een twaalftal stakers over vallen, waarbij de stationschef en z(jn assistent werden overmees terd en vastgebonden en de tele foonverbinding naar het hoofd station werd verbroken. Ook voorname onderdelen van treinen werden verwijderd. Sowjet-Russische nota's. De Sowjet-Russische regering heeft de Franse regering twee nota's doen toekomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de „vervolging" van Sowjet-Russi sche burgers in Frankrijk en te gen de behandeling van trierende Sowjet-Russen". „repa- Tolunie tussen Zuid- Afrika en Zuid-Rhodesia. Naar te Pretoria wordt bekend gemaakt, is men over de voor naamste problemen van een tol- unie tussen de Unie van Zuid- Afrika en Zuid-Rhodesia tot over eenstemming gekomen. De tekst van de overeenkomst zal worden bekend gemaakt wanneer de bel de regeringen deze zullen hebben goedgekeurd. fH&ete ft we> stappm? met het zenden van kranten naar onze jongens in Indië? Doe dan mee. Uw bijdrage op Giro 274389 Goes. Het Belgische kabinet is giste renmiddag in een spoedvergade ring bijeen geweest in verband met de verklaring, welke Koning Leopold te Pregny bij Genève heeft afgelegd tegenover een de legatie van de Belgische royalis ten. Aan het einde van de bijeen komst heeft de minister van bin nenlandse zaken, Vermeylen, zich beperkt tot de mededeling, dat het kabinet zijn houding heeft vastgesteld ten aanzien van de laatste ontwikkeling in de Ko ningskwestie. De minister weiger de iedere andere mededeling të doen. a In kringen, die in nauw con tact staan met de regering, is men van mening, dat een ernstig geschil in het Belgische coalitie kabinet over de Koningskwestie tot nog toe is voorkomen. Men gelooft echter in politieke krin gen, dat de verzachtende verkla ring over het gedrag van de Ko ning in het verleden, die de Bel gische regering klaar had voor publicatie in deze week, nog niet zal worden uitgegeven. Dit zou een gevolg zijn van een verste viging der socialistische houding na de gisteren door de Koning afgelegde verklaring, die „ontij dig" werd genoemd. Geen overeenstemming over Britse document. Molotof heeft gisteren nieuwe Sowjet-voorstellen aan de raad voorgelegd, in antwoord op het Zaterdag door Marshall gedane verzoek om „een enkel samenvattend document" voor te Jeggen omtrent de Sowjet-voorstellfen voor Duitslands economische een heid. Daar Bevin wegens een lichte ongesteldheid gisteren niet aan wezig kon zijn, werd zijn plaats ingenomen door Lord Pakeham, de voor de Britse zone van Duitsland verantwoordelijke minister. Molotofs voorstellen. Na de Westelijke geallieerden gedrag van ondemocratisch gedrag te hebben beschuldigd, diende Molo tof het Sowjet-Russische docu ment in. De économische princi pes, waarop dit document is ge baseerd, houden onder meer in: 1. Verhoging van de Duitse staatproductle tot 10 of 12.000.000 ton per jaar. 2. Opheffing van de zonegren- zen, nadat de bestuursraad zo spoedig mogelijk centrale Duitse bestuursdepartementen' zal heb ben ingesteld, welke de aangele genheden zullen moeten behande len, waarover centraal genomen beslissingen dienen te vallen. 3. Gemeenschappelijke controle op het Ruhrgebied. 4. Hervorming van het mone taire systeem in het gehele land. 5. Overdracht van de eigendom men van kartels en trusts aan de Duitse staat. 6. Ongeldig verklaring van de overeenkomst tot economische samensmelting der Britse en Amerikaanse zone. Betreffende de herstelbetalin gen zijn o.m. de volgende punten opgenomen:» 1. Vaststelling van de herstel betalingen aan de U.S.S.R. en Polen op 10 billioen dollar. t 2. Betaling door ontmanteling van fabrieken, welke niet nood zakelijk zijn voor de Duitse vre deseconomie, met goederen, Duit se activa in de vreemde en in diensten. 3. De ontmanteling ln de Wes telijke zones, zoals bepaald bij de overeenkomst van Potsdam, moet einde 1948 zijn voltooid. De ministers besloten het Brit se document als basis voor de be sprekingen te aanvaarden en het paragraaf voor paragraaf teza men met het Sowjet-Russische document te behandelen. Nadat hét Britse document in zijn ge heel zal zijn behandeld, zullen de paragrafen ln het Sowjet-docu- ment, die geen equivalent hebben ln het Britse document, worden besproken. De ministers bespraken vervol gens het gedeelte van het Britse document, dat handelt over eco nomische kwesties. Zij kwamen tot overeenstemming behoudens veranderingen ln de formulering. Lord Pakenham wees er op, dat Engeland het nog steeds onmoge lijk acht, de aanspraak der U. S. S. R. op 10 billioen dollar aan herstelbetalingen te aanvaarden. De ministers konden niet tot overeenstemming komen over het tweede gedeelte van het Britse document, dat over de verdeling van de bezettingskosten handelt. Lord Pakenham verklaarde, dat de uitgaven billijk over de bezet tende mogendheden moeten wor den verdeeld. Molotof wilde deze kwestie naar de plaatsvervangers wijzen; daar de ministers zouden moe ten weten om welke bedragen het gaat, alvorens zij een beslis sing kunnen nemen. Nadat de ministers der Wes terse mogendheden de beschuldi gingen hadden tegengesproken,- die Molotof in zijn verklaring na de opening der vergadering had geuit, werd de vergadering ver daagd. Tijdens het met springstoffen opruimen van resten steen onder de Postbrug bij Yerseke, is gistermorgen 11 uur een springlading tot ontploffing gekomen, welke aan de 32-jarige Rotterdamse duiker F. Witte, werkzaam bij het bergingsbedrijf van de firma Hardenberg te WemeSdinge, het leven heeft gekost. Het ongeval. W. onmiddellijk moet zijn gedood. Evenals zovele malen was de duiker F. Witte gistermorgen on der water gegaan om een spring lading aan te brengen bij de res ten steen, die de westelijke vaar geul onder de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland nog versperren'. Nadat hij de spring lading, die bestond uit 100 gram galatine, had aangebracht, werd hij naar boven getrokken door de mannen, die op een pontje naast de brug het zuurstofappa raat bedienden. Boven water werd het deksel van de helm van het duikpak, waarin de man zich bevond, los geschroefd, waarop deze tot zijn helper, die voor de ontsteking zorgde, riep: „Springen maar". Een luide explosie. Niets wees er op, dat er iets verkeerd kon gaan ,doch toen de aangeroepene de ontsteking tot stand bracht, ontstond aan de oppervlakte van het water een luide explosie. Een zuil van wa ter spoot op en even later zagen de manschappen op het pontje, dat de duiker dodelijk getroffen was in het onderlijf, zodat doktershulp dringend noodzake lijk was. Met een juist passeren de luxe auto werd een dokter ge haald.-Er verliepen slechts wei nige ogenblikken voordat Dr W. F. Gnirrep uit Wemeldinge arri veerde, doch deze kon bij nader onderzoek slechts constateren dat De vermoedelijke oorzaak. Een onderzoek omtrent de oor zaak van het ongeval is nog gaande. Hoewel het niet vast staat, wordt aangenomen, dat de zuurstofkabel van de duiker na het aanbrengen van de lading, ln de lont verward is geraakt, waar door hij bij het naar boven komen de springstof losgerukt heeft, die zich aldus naar de oppervlakte bewoog. Bij de explosie moet de ze ontplofbare stof zich onder hem hebben bevonden. Op het de gehele springlading was, ofwel enkel de slagpatroop die ontplof te, vormt nog een punt, dat na der onderzocht wordt. Een der mannen op h*et pontje, de heer J. Stobbelaar, eveneens uit Rotterdam, kreeg nog een scherf in zijn gelaat, waarhij hij een lichte verwonding opliep. De anderen schrokken hevig evenals NederlandChina door de lucht. Van Nederlandse en Chinese zijde is Zaterdag een nieuwe luchtvaartovereenkomst voor de tijd van vier jaren getekend, be treffende drie routes tussen Chi nees en Nederlands grondgebied. De drie eventueel door Chinese zowel als Nederlandse maatschap pijen te bevliegen routes zijn: ten eerste een rechtstreekse tussen China en Nederland via Koen- ming, India, het nabije Oosten en Noord-Afrika; ten tweede een tussen China en Indonesië via de Rhilippijnen; ten derde een andere tussen China en Indonesië via In- do-China, Malakka en Singapore. De Nederlandse luchtvaart- maatschapi>ij zal commerciële landingsrechten krijgen te Sjang hai, Koenming, Kanton en Tient sin. De Chinese maatschappij "te Amsterdam, Batavia, Soerabaja, Medan, Palembang, Ballkpapan, Makassar en Koepang. Succes voor de Gaulle bij verkiezingen te Le Havre Generaal de Gaulle's partij, Rassemblement du Peuple Fran cais, heeft bij de gemeenteraads verkiezing in Frankrrjks tweede havenstad, Le Havre, een nieuw succes geboekt en 16 van de 37 beschikbare zetels behaald. Bij de vorige verkiezing won de R.P.F. 8 zetels. De Communisten, die bij de laatste verkiezingen 16 zetels behaalden, verloren er één, terwijl de „derde macht", de groepering der gematigde socialistische par tijen, 6 zetels won. Deze cijfers zijn ontleend aan de voorlopige telling, waarvan het resultaat Maandagnacht werd be kend gemaakt. Geslaagde operatie op „Willem Ruys". Aan boord van het passagiers schip van .de Kon. Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys" ls een negenjarige jongen geopereerd aan de blinde darm, terwijl het schip zich op ongeveer honderd kilometer van Malta bevond. De minister van gezondheid van Malta, Dr P. Debon, voer in een kleine vissersboot naar de „Wil lem Ruys", ln gezelschap van een assistent en een narcositeur. Van de „Willem Ruys" is geseind, dat zij ln de vroege morgen de reis naar het Verre Oosten heeft voortgezet. De toestand van het patientje ls bevredigend. de brugwachters, die in de direc te nabijheid vertoefden. Zq kre gen echter geen letsel. Het slachtoffer werkte reeds een jaar bij de firma Hardenberg, die op zich had genomen de ob stakels van de verwoeste brug op te ruimen. Hij was gehuwd, had één kind en was in pension te Wemeldinge. Maandag heeft Zweden het 40- jarig regeringsjubileum van zijn Koning, Gustaaf V, gevierd. T.B.C.-sanatorium voor Zuiden des lands. Van Protestantse zijde is in nauw contact met „Zonnegloren", met Alg. Diaconale Raad en Herv. Raad voor Kerk én Ziekenzorg, door de Classieale Commissie voor kerkelijk overleg in de classis Breda der Ned. Herv. Kerk gron dig de mogelijkheid van een sana torium voor T.B.C.-lijders in West-Brabant onderzocht. Thans ls op haar initiatief een comité tot stand gekomen, de leden waarvan werden aange wezen door de kerkelijke bestu ren ln het district waarvoor het sanatorium gedacht is en waar voor een grote opzet, naar onder zocht werd, reden van bestaan heeft. Het sanatorium zal ln W. Brabant verrijzen, minstens 250 bedden omvatten en bestemd zijn voor alle Protestantse lijders aan de gevreesde ziekte in deze pro vincies en daarbuiten. -. Ten name van het „Hervormd Sanatorium Comité te Breda" wordt een bankrekening gehou den bij de Amsterdamsche Bank, bijkantoor Breda, gironummer 116580. Door /ie gaven van parti culieren, verenigingen en kerke lijke instanties zal de totstandko ming worden bespoedigd; in ver band met de ieder bekende ernst van de zaak is het wellicht over bodig hierop nog nader aan te dringen. Middenstanders moeten hechter aaneensluiten. Het .is dringend noodzakelijk dat de Christelijke middenstan ders zich vaster aaneensluiten om in regeringskringen hun stem lui der te laten klinken, opdat de re gering inzicht krijgt in de gevol gen, die een verkeerd geleide eco nomie voor de middenstand in het algemeen en de textielhandelaren in het bijzonder, kan hebben. Dit werd naar voren gebracht op de vergadering van Christe lijke textielhandelaren in Zeeland, die onder voorzitterschap van de heer Hamming in de „Koren beurs" gehouden werd. Op deze vergadering sprak de heer Van Eysden, directeur van het Bonds- bureau in Den Haag, over „Winst marge-verlaging en andere drei gende gevaren voor de textielhan del". De heer Van Eysden betoog de, dat de dreigende verlaging van de winstmarge moet worden gezien In het licht van de alge mene regeringspolitlek inzake de verhouding lonen en prijzen. Het moet niet zo zijn, dat de middenstand zwaarder wordt be last dan andere bevolkingsgroe pen. Wel moeten de middenstan ders gezamenlijk de lasten dra gen. De regering heeft ten op zichte van haar, aldus spreker, niet altijd een rechtvaardige po litiek gevolgd en het grote zeer reële gevaar, dat vooral de kleine middenstanders, die overigens een' economisch verantwoorde plaats In de maatschappij heb ben, bedreigt is, dat de thans door de regering gevoerde prijs politiek de sanering in de hand werkt. Hiertegen moet de ld- denstand zich verzetten en om een krachtig verzet te krijgen moet zij zich hecht aaneensluiten» Bij de bespreking op de :da van de heer Van Eysden volgde een levendige discussie, waarbij werd opgemerkt, dat het drin gend noodzakelijk is, dat mensen uit de. middenstand zitting heb ben in de Tweede Kamer. Opgemerkt werd tevens, dat de vakgroep Detex, hoewel onder Duits regiem geboren en nog niet van vreemde smetten vrij, wel de steun verdient van de textielhan delaren, daar zij haar belangen goed behartigt. De heer Van Eysden achtte het dan ook wenselijk, dat aan de vakgroep de gevraagde contribu tie betaald wordt, al stond hij op het standpunt, dat er voor de middenstand een eigen vrije orga nisatie dient te komen. DE BILT ZEGT: Mist. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog plaatselijk mist en enige lichte regen, voor namelijk ln het Noorden en mid den van het land. Overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1