£ïda£ ^RT Amin, de Grootmoefti. We'll come back!... 160 millioen voor onderhoudswerken. Waarschuwing van Triiman. Nadere verklaring over gevangenentransport. Jpfethn zending Russische koopwoede niet bevredigd. Waar Sint Nicolaas kwam „Listige kunstgroep was te ZOUt gebeurtenissen werd reeds het Complot bij de A.T.O. ontmaskerd. PER DOOS 23 CT 3 3-1 De stokebrand van Arabië. Palestina staat brandend in het middelpunt der belangstel- zocht te Berlijn. Hü was persona grata bij Hitler. Goebbels en 't Goese Lyceum vierde St. Nicolaas. Vrijdagmiddag heeft de Goese Lyeeufnvereniging „Vlam" een gezellige middag voor haar le den en het lerarencorps georga niseerd in het Sohuttershof. Na de opening door de voor zitter van Burgh werd een af wisselend programma vlot afge werkt. Hoewel de schetsjes, die opge voerd werden, niet in verband met het schoolleven stonden, vie len deze toch in de smaak. Ook de verschillende muzikale bijdra gen werden zeer gewaardeerd. De voorzitter sloot om kwart voor zes, onder dank aan mede werkers en leraren, deze geslaag de middag. St. Nicolaasvlerlng H.B.S. te Middelburg. Vrijdagmiddag werd in het Concertgebouw door de R.H.B.S. een St. Nicolaas-middag gehou den, waarbij ook het bestuur van de Oudervereniging aanwezig was. De voorzitter van de H.B.S.- Club Mej. W. Broekstra opende de bijeenkomst. Directeur en le- 1 raren deelden ook mede in de verrassingen die St. Nicolaas voor de leerlingen had meege bracht. St. Nicolaas in het Werk kamp Vliegveld te Souburg Reeds vele avonden en halve nachten is er door de bewoners van het kamp vliegveld geploe terd om evenals vorig jaar voor de Souburgse schooljeugd een prettige St. Nicolaasavond te houden. Donderdagavond was dan het avondje gekomen. In de Ka naalstraat was het omstreeks 7 uur een buitengewone drukte, plm. 250 kinderen met begelei ders wachtten vol ongeduld op de komst van St. Nicolaas, die in een door de firma Hoogstraten beschikbaar gestelde auto met zijn zwarte pieten zich bij de stoet aansloot, die voorafgegaan door Souburg's muziekkorps zich naar het vliegveld op weg begaf. De cantine van dit kamp was beschikbaar en de kampcommis sie met Souburgse contactcom missie ontving het jeugdig ge zelschap dat met volle borst de liederen van de muziekinstallatie van de heer Lahr meezong De voorzitter de heer Beeld wees op het grote belang dat hier be vorderd wordt tussen de ingeze tenen en de wederopbouwarbei- ders, die van hun rantsoenen hebben overgespaard en nu als dank vele blijde kindergezichten zien. De uitreiking van zo'n groot aantal verrassingen die bestonden uit fijn afgewerkt speelgoed, spe len en versnaperingen, nam een groot deel van de avond in be slag. Alle werden getracteerd op heerlijke chocolademelk. Een groot kwantum hout voor dit sproken heeft voor de definitieve t ii .1 verdeling. Vooruitlopend op de denkbeeld gesuggereerd van de buitengewoon mooie speelgoed was beschikbaar gesteld door de firma's Hoogstraten en Reinders- ma, terwijl firmanten en perso neel van de firma's van Dongen, Kuipers en Haeck voor schilder en timmerwerk zorgden. Hoe in tens blij waren vele kleintjes toen zij bij St. Nicolaas op het podium mochten komen -die voor elk een goed woord over had, of soms ook wel een vermaning moest toedienen. Namens ouders en kinderen spraken Ir Steneker en de heer Gideonse, hoofd van de Marnix- school hartelijke dankwoorden uit voor de buitengewone pres taties die waren geleverd. De voorzitter bracht ook dank aan de goede Sint en zijn helpers. De commissie en alle medewerkers kunnen op een geslaagden avond terugzien. Sint in arbeiderskamp Koudekerke. Donderdagavond werd in het arbeiderskamp het St. Nicolaas- feest gevierd voor en door de kampbewoners zelf. Een uitnemende pianist bracht de stemming er onmiddellijk in. Er was goede zang en voordracht en later op de avond kwam de Sint met zijn knecht, die elk der kampbewoners een pakketje over reikte. De Burgemeester, dhr J. L. Dregmans, bracht het orga nisatie comité hulde en noemde daarbij de namen van P. Haak, J. Nieuwkoop, D. v. d. Wal en J. C. Overstegen. In tegenstel ling met andere kampen is de opzet hier gelukt, hetgeen zijn oorzaak vindt in de goede pro paganda n.l. het rondzenden van de schets van het kampleven. Spr. roemde de uitnemende kampgeest. Na hem voerde de boekhouder van het kamp de heer De Wit I nog het woord, terwijl de voor zitter met een dankwoord voor de medewerking de rij sloot. St. Nicolaas te Zonnemaire. Ook dit jaar bezocht St. Nico laas met Zwarte Piet weer de Bewaarschool en de openbare la gere school, alhier. De kinderen genoten intens van de vele attracties, terwijl de vele aanwezige ouderen genoten van de gezichten der kleintjes. Naast vijf sinaasappelen kreeg ieder kind ook nog diverse ver snaperingen, zoals suikerbeestjes, koekjes, chocolade enz. De kinderen der bewaarschool kregen bovendien nog speelgoed en chocolade. Ook de kinderen der bijzondere school kregen sinaasappelen. Wij vernamen dat de organisa toren de volle medewerking had den der plaatselijke winkeliers en particulieren met financiële steun. De heer Verhulst was zo bereidwillig zijn auto gratis af te staan voor het verveer van de Sint. MIDDELBURG. „Patrimonium". Voor de afd. Middelburg van „Patrimonium" hield de heer A. Maas j.l. Woensdag een lezing over het communisme, getiteld: „Achter het ijzeren gordijn". Tot goed verstaan van land en volk is kennis der historie noodzakelijk. Spr. heeft deze uit nemend getekend. De ontwikkeling van het grote Rusland met z'n enorme moge lijkheden ging en gaat, zowel on der de monarchie der Tsaren, als onder de dictatuur der Revo lutie, onder groot lijden, vooral van boeren en arbeiders. Ondanks schone leuzen en beloften is er noch vrijheid, noch welvaart. De levensstandaard is ontzettend hoog, hetgeen spr. met cijfers aantoonde. De Grieks Orthod. Kerk heeft nimmer invloed doen gelden op het politieke en maatschappelijke leven. Vandaar dat de Revolutie- leer een gunstige voedingsbodem vond. Het communisme, zoals het zich in deze tijd openbaart, is vooral voor de christenen het gevaar voor de wereld. Hieruit zou de eindstrijd kunnen ont staan tussen geloof en ongeloof. Spr. wees daarom op de zegen rijke werking van het Evangelie ook voor het soc.-maatschappe- lijk leven zoals we dat in Neder land kennen en waaruit blijkt dat alleen in gebondenheid aan Gods woord waarachtige vrijheid te verkrijgen is. Adventssamenkomst. Woensdagavond wordt in de Hofpleinkerk een grote Ad- ventsevangelisatiesamenkomst gehouden. Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij naar de in dit no. voorkomende adverten tie. VLISSINGEN. Aanbesteding. Vrijdag werd door architect Boot uit Middelburg ten behoeve van de firma Gebr. van den Berg te Vlissingen aanbesteed, het bouwen van 2 bovenwoningen op een bestaande garage aan de Slijkstraat 18-20. Inschrijvers waren Fa. Jansen 28.660, C. Hoogendam f 28.897, ia. Landsman en Smit f30.589, Fa. Hopman f 32.000, Fa. van der Berg en v. d. Klis f 34.900, allen te Vlissingen. THOLEN. Voor onze militairen in Indië. De R.K. Toneelver. „Ons Ge noegen" hoopt a.s. Vrijdagavond 12 dezer in de zaal van hotel Hoek, een uitvoering te geven, waarvan de baten komen voor onze jongens in Indië. Het toneelstuk „Eén die niet geteld wordt' 'zal worden opge voerd, een en ander met bege leiding van muziek en zang. De in de Ned. Hèrv. kerk gehouden collecte voor de pak- kettenactie voor de Thoolse mili tairen in Indië bracht op f 190.30. De afd. Tholen van de Chr. Landarbeidersbond gaf Woens dagavond j.l. in de zaal van Van Zanten een propaganda-avond. Na opening door de voorzitter, de heer Jac. Vermaas, hield het hoofdbestuurslid de heer G. v. d. Schelde een causerie over het onderwerp: „Waarom organiseren ln de Chr. Landarb. Bond?". Het was een leerzame lezing, die met aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Na een dankwoord van de voorzitter gaven zich eni ge nieuwe leden op. Soldaat W. de Voogd van 3-IH R.I., afkomstig uit Grijpskerke, is op 5 Augustus 1947 gesneuveld bij Delitoe- wa. Hij werd eerst opgegeven als vermist. RENESSE. Woensdag a.s. zal in verband met het fusilleren van de tien dappere verzetsstrijders in 1944, een, door de G.O.I.W. kring Re- nesse, georganiseerde herdenking plaats vinden. In de Ned. Herv. Kerk zal des namiddags om 2 uur een dienst plaats hebben, waarna de deel nemers zich in volgorde naar het Kerkhof zullen begeven, waar Ds Cramer het woord zal voeren. In de kerk wordt ver volgens weer een afscheidswoord gesproken. Deelname wordt op hoge prijs gesteld. De kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente te Vlissingen benoemde tot koster en kos teres het echtpaar Jansinghde Veij te Koudekerke. De heer W. A. Rookus te 's Heer Hendrikskinderen is bij beschikking van de Minister van Financiën benoemd tot ad junct-accountant bij de Rijks accountantsdienst en werkzaam gesteld bij de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst te Amsterdam. Een Middelburgse banket bakker kreeg de laatste tijd klachten van zijn klanten, dat de taartjes, die hij aan zijn clientèle verkocht, zo geweldig zout waren. Onge nietbaar soms. De arme bakker begreep er niets van, wanneer een klant zijn verontwaardiging kwam luchtên, dat de inge leverde suiker en boter ver loren waren Tot hem een licht opging! Hij instrueerde zijn winkel personeel in het vervolg di rect de ingeleverde suiker op „echtheid" te controleren en het duurde niet lang, of de oorzaak van de zoutheid van het gebak was vast gesteld. Een „dame", die des bak kers zaak trouw bezocht en dikwijls zakjes met de voor gebak vereiste ingrediënten inleverde, deed dat weer en toen één der winkelbedien den de „suikerzak" open maakte, bleek zich onder een dun suikerlaagje een grote hoeveelheid zout te bevinden. Een telefoontje naar de politie en even later zat de „dame" onder het mes. Zij vertelde, niet genoeg aan haar suikerrantsoen te hebben en toch zo geweldig veel van gebak te houden. Daarom had zij het al meer malen met zout geprobeerd en werkelijk, het gelukte, totdat ze pech had. Prompt maakte de politie proces-verbaal op wegens oplichting, want het is nu eenmaal niet toegestaan „derden door listige kunst grepen te bewegen tot afgif te van enig goed". Onze bakker is volkomen gerehabiliteerd en voortaan behoeven zijn klanten niet ongerust meer te zijn! Grootmoefti van Jeruzalem als president van de Arabische staat, 1 die nog in de luiers ligt. De bla- den hebben opnieuw zijn foto ge publiceerd, zijn curriculum vitae uitgeplozen. Het was geen moei lijk werk. Grasduin maar eens kris-kras in de wereldpers der laatste decennia. De Britten zullen u zeggen, dat hij een ondankbare is en een re bel. Misschien is het wel, omdat I Haj Amin el Hoessein zich geen j gewillige speelbal heeft getoond toen hij aanvankelijk geloofde aan de Britse belofte van een zelfstandig Groot-Arabië, om daarna de stokebrand in het Midden-Oosten te worden. Lon den beproefde hem eerst te paaien door amnestie te verle nen voor een 10-jarige hechtenis- straf en hem bovendien in 1926 te doen benoemen tot Groot moefti en president van de Op perste Arabische raad. Amin kwam nu pas in zijn element. Als lieder van 313 millioen Moham medanen predikte hij het verzet tegen de Britten en toen in 1937 het beruchte plan voor Joodse immigratie werd afgekondigd, ontketende hij een oproer. Hij moest in de heilige catacomben van de Omar-Moskee vluchten. De Britten zullen u zeggen dat hij vogelvrij werd verklaard en er een losprijs van 20.000 pond op zijn hoofd stond. En ze zul len er aan toevoegen, dat de Grootmoefti één van de „grote afwezigen" te Neurenberg was. Droeg hij niet mede de verant woordelijkheid voor de uitmoor ding van zes millioen Europese Joden Ook in de Duitse pers heeft de Moefti opgeld gemaakt, vooral dan in de jaren '41'42 toen hij, na het Iraaks verzet tot het uiterste te hebben gestijfd de Britten bezetten het land teza men met de Russen protectie (Ingez. meu. ling sinds de U.N.O. zich uitge- Ribbentrop. De Duitsers wilden hem gebruiken als oproerkraaier in het Midden-Oosten, toen Rom mel naar Kaïro vluchtte. De Grootmoefti sprak over de Duit se wereldzender tot zijn discipe len. Diegenen die hij kon berei ken, liet hij inlijven in een „Ara bische Freiheitslegion". De tul band, de baard en de tropenuni- form maakten van zijn soldaten het curiosum der Berlijnse stra ten. Naderhand toog Amin naar Rome, waar hij op het Quirinaal antichambreerde. Over zender Bari proclameerde hij de heilige Noodwoningen in een garage. Als men In de gelegenheid wordt gesteld een „officiële" excursie mee te maken, krijgt men vele en veelsoortige mensen te spreken, die stof te over bieden voor wat krantenartikelen. Met alle respect voor die mededelingen, willen wij ons thans echter bepalen tot de dingen, die wij tijdens zo'n excursie door getroffen gebieden in Zeeland, Limburg en Gelderland maakten. Eerst enkele getallen om enig inzicht te verschaffen in de bouw activiteit sinds de oorlog: er zijn bijna 13.000 noodwoningen en noodboerderijen neergezet, perma nente woningen zijn er 6688 ge reed en 33.717 in aanbouw, seml- permanente woningen 350 gereed, 536 in aanbouw, tenslotte boerde rijeen 82 gereed, 820 in aanbouw. Wat de laatsten, de boerderijen betreft: het kan zijn, dat het een gevolg was van het feit, dat we ln verschillende plaatsen eerst te gen schemer arriveerden, maar in ieder geval hebben we er slechts enkele van die 82 gezien, allen in de buurt van Groesbeek. En ze mochten er zijn: een ruime, frisse boerderjj, riet-gedekt, volkomen passend ln het landschap, met als we t' in de gauwigheid goed telden beneden drie grote voor kamers, keuken en stal. De prijs f 37.000. De omstreken van Groesbeek toonden nog meer interessants: een nieuwe, permanente school voor 12 klassen plaats biedend aan over de 500 leerlingen: fris, licht en luchtig, en niet minder fraai raadhuis, waar de plaats voorlopig uitstekend mee gesteld is. Tijdens de maaltijd met de jour nalisten vertelde min. Neher nog een staaltje over het gevolg, dat het tijdelijk verbod van onder hands werken aan welk soort werk grif een slordige honderd millioen wordt besteed had ge had. t „Eén van de patroons, die door het verbod getroffen werd, dacht er niet aan zijn personeel in de tijd van gedwongen stilstand te doen meehelpen aan de wederop bouw, maar meende het niet beter productief te kunnen doen zijn dan methoutjes hakken. En dat, terwijl in diezelfde plaats huizen stonden, die niet afge bouwd konden worden door ge brek aan arbeidskrachen. Natuur lijk kankerde de patroon om het hardst over het gebrek aan acti viteit van de overheid inzake de- deropbouw. Over tekort aan arbeidskrach ten gesproken: in datzelfde Groesbeek staan honderden pan den geheel klaar, op het schilders- werk na. Zolang de schilders ont breken kunnen die woningen niet betrokken worden. Een oase temidden van de ver woestingen rond Nijmegen vormt het sanatorium Dekkerswald, dat als door een wonder tijdens de fel le strijd ongedeerd bleef. Helaas het is een droef teken is ook daar ruimte tekort. Voorlopig is erin voorzien door het plaatsen van 11 Zweedse barakken, die het aantal bedden met 100 deden stij gen, maar die ook de behoefte aan personeel weer deden toene men. Daar is overigens op inter nationale wijze in voorzien. Als TJ een verpleegster aanspreekt, moet U er niet over verbaasd staan, als ze ln krom Nederlands zegt. dat ze een Poolse is. Evenmin moet U er zich over verwonderen, als U boven een witte dokterjas een geel Chinees gezicht ziet of als U twee geneesheren in gesprek een taal hoort gebruiken, die U wat vreemd voorkomt: het Rus sisch n.l. Maar „van hoever dok toren en verpleegsters ook ko men, ze zijn uitstekend" vertelde glunder de directeur. Tenslotte een curiositeit uit Ochten ln de Betuwe. Het was één modderpoel. „Maar U moet het eens bekijken van de dijk af", zei de burgemeester, „en U het beeld van vorig jaar voor de geest roepen". En inderdaad dat scheel de nog al wat. „U ziet in het wil de weg een paar nieuwe huizen liggen, U ziet enige modderige wegen, maar dat is nog maar een ellende van korte duur: we heb ben er heel de riolering inzitten, de wegen staan uitgezet; als we ze gaan aanleggen dat kan al gauw zult U eens zien, hoe het wordt". Nee, deze burgemeester zat er niet bij neer: hij zag er mits er integrale schadevergoeding komt nog wel een goede kant aan, dat alles vernieuwd kan wor den, als er tenminste een morele nieuwbouw mee parallel gaat. Maar terzake, de curiositeit: een klein iel noodwoninkje in een knaap van een garageloods, een zelfde beeld biedend als een klein kampeertentje in een grote cir custent. Deze zotte situatie bleek een gevolg te zijn van het weder- opbouwplan, dat een woning eiste van zo'n afmeting, dat de garage ruimte er tegen weg viel, iets waarvoor de eigenaar geen oorlogsslachtoffer, maar „afge keurd" na de bevrijding niet te vinden was, met het gevolg, dat toen hij met zijn noodwoning niet vóór de garage mocht zitten, hij er maar tn ging zitten. oorlog tegen de Britten. De Fransen zullen u vertellen dat de Moefti een woordbreker is. Parijs heeft hem steeds ver troeteld om hem tegen de Brit ten te kunnen uitspelen. Toen hij opgejaagd werd, vond de vogel vrije een asyl in Syrië, dat onder Frans mandaat stond. Na de Duitse nederlaag vluchtte Amin over Zwitserland naar Parijs, waar hjj een mooie villa toege wezen kreeg. De Franse regering behandelde hem als een staats hoofd, maar liet hem bewaken, daar men vreesde, dat de Brit ten de kostbare vogel zouden kidnappen. En toch verdween de Moefti met de stille trom naar Egypte, waar hjj als de grote Arabische leider ontvan gen werd. Hij kan Jeruzalem en heel Arabië in vlam zetten. Ergens in het vlakke, vrucht bare sav/ahland tussen de be groeide bergen en de zandige kust ligt Pekalongan. Het stadje maakt een zinde lijke indruk en bevat idyllische en schilderachtige plekjes. Lom merrijke laantjes met lente groene bomen, grasvelden onder oude waringins, die met hun knoesttakken en verweerde bovengrondse wortels het ge heel een vertrouwde, rustige indruk geven. Ouderwetse, Chinese huizen, er zowel van voren als van ach teren onogelijk uitziend, die de toeschouwer zeker niet zouden doen veronderstellen, dat hier de upperten van de Chinese be volking fortuinen bij elkaar handelt. Zo ziet ge het stadje bij dag. Ik wilde echter vertellen van twee militairen zagen en dach ten toen een oneindig geflonker van sterren de gewijde avond rust over dit stadje had doen neerdalen. Met de komst van onze troe pen was de bioscoop weer be ginnen te draaien en op een avond werd „Pimpernel Smith" vertoond. De film waarin een Engelse ondergrondse werker gevangenen uit Duitse concen tratiekampen bevrijdt. De Hoofdpersoon wordt ten slotte op een grensstation ge vangen genomen, maar ziet kans te ontsnappen. Zijn werk is nog niet voltooid. Met leed wezen moet hij toezien hoe het Naziregiem zijn weg meedogen loos door blijft vreten in een verdrukt volk, maar hij ver dwijnt met de woorden': „We come back... We'll come back Soms kan iemand door be paalde dingen diep onder de indruk komen. Dit was het ge val met de Noord-Hollandse onderofficier, waarmee ik na de voorstelling het theater ver liet. Toen de deuren werden ge opend om de bezoekers uit te laten, moesten we eerst over de lichamen van enkele kinderen heenstappen, die in de voorhal een plaatsje voor de nacht had den gezocht. Zwijgend liepen we de stille straat op en eerst toen de groot ste drukte was geluwd, kwam m'n gezel los. „Eigenaardig, maar we heb ben hier dezelfde taak als de geallieerden in Europa hadden. Het bestrijden van een bepaal de groep om geterroriseerde volken weer hun vrijheid te geven. Gisteren ben ik op patrouille geweest. Er ontstond een ge vecht. We maakten gevangenen. De bevolking had moeten vluch ten, maar morgen zijn er weer bewoners terug, die krijgen dan hun instructies en overmorgen en volgende week wordt de toe stand weer geleidelijk beter, de terroristen blijven weg en het normale leven van vroeger gaat opnieuw beginnen. Het volk durft weer, omdat het weet, dat het op ons kan rekenen. De recherche der Ned. Spoor wegen heeft in samenwerking met die van de gemeentepolitie te Apeldoorn een complot ont maskerd, dat zich zeer geruime tijd vermoedelijk een jaar lang aan diefstallen van met dc A.T.O. vervoerde goederen heeft schuldig gemaakt. De voornaamste schuldige is H. van L., eerst loodsknecht bij de A.T.O. te Apeldoorn, die met de A.T.O.-agent te Eerbeek, G. J. H. een plan tot ontvreemding van goederen in elkaar had ge zet. Van de stukgoederen, bij de A.T.O. Apeldoorn ten vervoer aangeboden, zocht van L. uit wat van zijn gading scheen, de poneerde dit in de wagon, be stemd voor Eerbeek, in welke plaats G. J. H. niets anders had te doen, dan de „abusievelijke gezonden" colli te laten ver dwijnen. Van L., die een bekend zwart handelaar is, haalde geregeld met zijn eigen auto de buit af en zorgde voor het ten gelde maken ervan. Een broer van H. trad als heler op. Later, toen van L., die gewan trouwd werd, tot stalknecht werd gedegradeerd, kocht men vier andere mensen van het loodspersoneel om. President Truman heeft ver klaard, dat Amerika met grote nauwgezetheid over zijn natuur lijke hulpbronnen dient te wa ken en deze te bewaren, opdat het een land „van vrije men sen" zou kunnen blijven. „In dien wij geen lering trekken uit het lot van andere landen, die hun natuurlijke hulpbron nen lieten verkwisten en ver nietigen, zullen wij de wrange vruchten hiervan plukken". Na aanhouding van de zeven bij dit complot betrokkenen, zijn vier hunner in arrest ge steld en naar Zutphen overge bracht. Hoeveel achterover is ge drukt, zal het voortgezette on derzoek moeten uitmaken, doch een bedrag van circa f 100.000 wordt niet onwaarschijnlijk ge acht. Van het gestolene vooral sterke drank, alsook goud en zilver is bij huiszoeking voor een geschatte waarde van f7000 a f 8000 teruggevonden. Tijdelijke internationale overeenkomst voor vrachtautoverkeer. De „New York Times" meldt uit Genève, dat de regeringen van 8 Europese landen, waaronder Nederland en van de drie Weste lijke zones van Duitsland in de economische commissie voor Eu ropa der V.N. zijn overeengeko men met ingang van 1 Januari bij wijze van proef voor de duur van zes maanden de grenzen op te heffen voor het internationaal goederenvervoer per vrachtauto op de grote wegen. De acht bedoelde landen zjjn: Engeland, Frankrijk, Nederland, Zweden, Zwitserland, Italië, Dene marken en Tsjecho-Slowakije. De overeenkomst heeft voorlo pig alleen op het transitoverkeer betrekking, doch op drie landen na hebben alle ondertekenaars van de overeenkomst zich bereid verklaard, ook voor het afleveren van goederen vrachtauto's vrije toegang te verschaffen. Men noemt te Genève deze overeenkomst een van de belang rijkste resultaten van de Europese economische samenwerking sinds de oorlog. Of het volk het fijn vindt, dat wij komen? Zeer zeker in het begin niet overal. De stem van rood-wit heeft met psychologische vaar digheid gesproken en vele een voudige dessabewoners denken niet ver na. Sommigen, vooral de jongeren geloven het direct als men hen zegt: „De blan da's doden iedereen!" En daar om vluchten zij liever. Maar als wij dan komen en er gebeurt niets, dan keren ze terug. De tweede keer is het een schuchtere groet en bjj de derde komst gaan er duimen in de hoogte. Als eerst hun wan trouwen jegens de Nederlanders en vrees voor wraakoefeningen van hun eigen mensen maar zijn verdwenen. Dan komen de be kentenissen los over het beleid van de republikeinse vertegen woordigers. De regering in Djokja pro beert ons werk natuurlijk af breuk te doen, door de eenvou dige bevolking tot moord en brandstichting aan te sporen. Verder proberen zij door on juiste voorlichting de twijfe laars te overtuigen. Em Mer- dekablad schrijft b.v.: Aange zien de republiek goede wortels heeft geschoten in de harten van het volk, enz In ons patrouillegebied zie ik het dagelijks. De goede wor tels zitten in de oppervlakte van een zandige bodem. Na enkele gesprekken van hart tot hart valt de boom meestal om. Radio Djokja zegt: „Nog altijd schijnen de Nederlanders niet te willen inzien, dat een mili taire actie de harten der In donesiërs niet kan winnen"... Dit zal ook wel het geval zijn bij de mensen, die hoog en droog uit de studio deze rede voeringen verspreiden, maar niet aldus is het bij de millioe- nen dorpsbewoners, die zich door de praktijk van het harde leven moeten heenslaan. Men wint de harten van deze men sen niet door afpersing en wil lekeur, maar wel door hen te helpen met rechtvaardigheid als leidraad. Onze patrouilles rukken elke dag uit op zoek naar ongerechtigheid en onrust haarden, die de welvaart belem meren. De republiek is werke lijk een gevel zonder huis. Zou ze niet een gunstiger onthaal vinden, ook bij ons patrouille- gangers, als zij wat meer aan dacht besteedde aan de op bouw van het huis en niet maar voortdurend moeite deed om de gevel naar buiten te verfraai en? In het huis moeten de kin deren met hun rijstnapjes zit ten, maar ze liggen ziekelijk en hongerig te slapen, daar waar bioscoopkaartjes worden ver kocht. Over enkele dagen wordt er hier in het stadje een wezen kolonie geopend, maar onder welke omstandigheden leven de kinderen in het binnenland? We hebben ze gezien vervuild en met ziekelijke dikke buiken als slachtoffers van 'n merdekaan- se zelfoverschatting. Maar... we'll come back... Morgen... en overmorgen om te helpen. Soms moeten we hard optre den maar verruwen doen we niet omdat het aanschouwde leed onze harten week houdt... De palmen staan nog even roerloos langs de kali als de brugleuning verlaten. Achter ons nadert een jeep. Het lamp licht beschijnt het witte vlak van een muur, waarop de scha duw beweegt van een militair, scherp, met brede jonge schou ders en een gevechtspet op het hoofd. Nieuwe tarieven voor abonnementskaarten Nederl. Spoorwegen. In aansluiting op het bericht betreffende de verlaging der abonnementskaarten der Neder landse Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1948, volgen hier nog enige nadere gegevens om trent de definitieve prijzen. De prijzen der algemene abon nementen worden met ongeveer 15 pet. verlaagd. Zij zullen be dragen voor de eerste maand: tweede klasse f 101,50 (thans f 118,75), derde klasse f70,50 (thans f 82,50) en voor elke vol gende maand, mits onmiddellijk aansluitende aan de voorafgaan de, tweede klasse f 81,50 (thans f95), derde klasse f56.50 (thans f66). Ook de prijzen der andere abonnementskaarten (maand en weektrajectkaarten, week en jeugdkaarten) ondergaan een verlaging van circa 15 pet. Volledigheidshalve dient nog te worden opgemerkt, dat voor abonnementen waarvan de gel digheid nog in December 1947 ingaat, doch waarvan de eind datum in Januari 1948 is gele gen, de thans geldende prijzen worden berekend. Een reduc tie wordt hiervoor dus niet ver leend. Van bevoegde zijde verneemt Aneta, dat er geen sprake is ge weest van opzet bij het overlijden van de 46 gevangenen tijdens het transport Bondowoso-Soerabaja op 23 November j.l. Het gebeurde is het resultaat van een samen loop van omstandigheden. Jhr van Vredenburgh, Generaal Spoor en de heer Abdoelkadir hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het transport, dat een dag later vertrok dan in de bedoeling lag in verband met het feit, dat Soe- rabaja niet tijdig kon worden ver wittigd, had een min of meer ge ïmproviseerd treingeleide onder commando van een sergeant-ma joor. Voor hem zou deze reis de laatste zijn, omdat hij te Soera- baja met groot verlof naar Ne derland zou vertrekken. Sedert 1 Augustus zijn er 53 soortgelijke transporten van Oost-Java naar Soerabaja overgebracht met to taal 2826 gevangenen, zonder dat zich daarbij ongevallen hebben voorgedaan. Een van de wagens was op 22 November afgekeurd en wegens onreinheid vervangen door een andere wagen. Gebrek aan ventilatie op deze. uitzonderlijk warme 23 November wordt door de dokters, die het on derzoek instelden, als de waar schijnlijkste doodsoorzaak opgege ven. De wagens waren niet over vol. De instructies voor de ser geant-majoor waren echter onvol doende. Onderweg heeft de trein- geleider uit vrees voor ontvluch ting, welk zijn niet-afzwaaien tot gevolg zou kunnen hebben, geen maatregelen genomen om de wa gens te openen om verse lucht toe te laten en voedsel en water te verstrekken. Het feit, dat hij zijn orders op deze zonderlinge wijze letterlijk uitvoerde is de belang rijkste oorzaak van deze calami teit. Zo zijn door de commissie van onderzoek vergrijpen gecon stateerd, die in geen enkele ver houding staan tot het gebeurde en blijven de betrokkene personen en instanties verantwoordelijk, al dus Aneta. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Krim, W. C. Luuring te Nieuwdorp; te Strijen (2e predpl.), Chr. v. d. Leeden te Hien en Dode waard (Gld.); te Oudwoude-Westergeest, A. C. van Dam te Pijnacker; te Gro ningen (vac. H. J. Langman), mr G. A. Alma te Lisse. Bedankt voor Werkhoven (U.), G. v. d. Zee te Ridderkerk; voor Lopik, H. A. van Slooten te Haaften; voor Nijkerkerveen, C. Batenburg te Alblasserdam; voor Dordrecht, S. Coolsma te Sit- tard; voor Zwijndrecht (3e pred. pl.), J. Sonneveld te Terheijde. Drietal te Delft, H. Harkema te Wijk bij Heusden, A. den Hartogh te Harderwijk, C. A. Korevaar te Gouda. De Britse bezettingsautoritel- ten hebben bekend gemaakt, dat 6000 leden van de Waffen S.S. vrijgelaten zullen worden. Dit geldt echter niet voor officieren en leden van door het Internatio nale gerechtshof als misdadig be stempelde onderdelen. Volgens een wet, die eenstem mig door het Britse Lagerhuis is goedgekeurd, zal aan 2000 bui tenlandse medici en pharmaceu- ten toejgestaan zijn hun beroep in Groot Brlttannië te blijven uitoe fenen. Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., heeft de toewijzlngscom- missie van de Senaat medege deeld, dat de Amerikaanse ambas sade te Moskou geen bevestiging kon geven van d eberlchten, dat de Sowjet-regering op het punt zou staan een devaluatie van het Russische geld in te voeren. HQ verklaarde echter, dat op grond van geruchten hieromtrent „Een koopwoede" was teweeggebracht. Volgens de Amerikaanse ambas sade zouden buitenlandse corres pondenten geen berichten over deze koopwoede mogen doorsei nen. Verder zelde Lovett, dat Mos kou de ongeregeldheden in Frank rijk en Italië had laten samenval len met de behandeling van da hulpverlening aan Europa door het Amerikaanse Congres en do bijeenkomst van de vier ministers te Londen. Amerika moest zich door deze tactiek echter niet van de wijt laten brengen. Hij pree» het Italiaanse en Franse volk voor hun „actief verzet" tegen da communistische pogingen om da politieke en economische struc tuur huner landen te vernietigen. Wat brengt de radio? Ij Dinsdag 9 December. HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws. 9.45 Gram. 9.05 Moiv genwijding. 9.45 Arb. vitamis nen. 10.35 Melodieën. 11.00 Or* gelspel. 12.33 Ons platteland. 12.43 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.45 Gram. 14.00 Met naald en schaar. 16.34 Hoorspel voor de jeugd. 17.30 The Skymasters. 17.45 Rijk over zee. 18.15 Pia no-potpourri. 18.30 Nederl. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.75 Dinsdagavondtrein. 24.30 Con tact. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws. HILVERSUM H, 4.15 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 9.35 Kwartet. 10.55 Door Italië. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Koorwerken. 12.03 Orgelspel. 12.33 Stafmu ziekcorps. 13.00 Nieuws. 13.20 Stafmuziekcorps. 14.00 Piano kwartet. 16.00 De zonnebloem. 17.00 Na schooltijd. 17.25 Ka merorkest. 19.00 Nieuws. 19.20 Septet. 20.00 Nieuws. 20.12 De gewone man. 20.20 Philh. or kest. 22.30 Nieuws. 22.45 Or kest. 23.00 Concert.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3