ZEEUWSCH DAGBLAD Marshall's adviseur bezocht Parijs. Zal Prins-Regent de V. S. bezoeken Koning Gustaaf 41 jaar op Zweedse troon. Qniferlioud met De Gaulle, een beleefdheidsbezoek. BEDRIJFS ORGANISATIE. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND C. G. T. heeft Regeringsvoorstellen afgewezen. Toestand verbetert langzaam. Duitsland krijst nieuw geld. Vlissingen krijgt maritiem spoorwegstation. Geruchten deen de ronde. Politieke Raad van Arabische Liga vandaag bijeen. Jonge bomen op Middelbnrg's Noordbolwerk. ungave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In de kring van de A.R.-partij ls verschenen een belangrijk rap port inzake het vraagstuk van de bedrijfsorganisatie. Heel lang is er op een dergelijk rapport gewacht. Wij kenden vanuit socialistisch standpunt het z.g.n. Vooront werp-Vos, dat ons een kijk gaf op een door de Partij van de Ar- beide voorgestane bedrijfsorde- ning. Daarnaast bestond er een door het R.K. vormingscentrum uitgebracht rapport, dat ons voorlichtte over het Roomse standpunt in deze materie. Wat ons ontbrak was een dergelijk rapport, dat van de zijde der pro testant-Christelijke politici voor lichting over bedrijfsorganisatie geven zou. Er ls lang op gewacht en veel om gevraagd Of dit vragen altijd billijk was, mag met recht worden betwist. Jaren geleden had de A.R.-partij haar gedachten reeds ln een zeer uitvoerig ordenings rapport neergelegd en ofschoon dat stuk nu wel wat verouderd is, men scheen het soms geheel ver geten te zijn. Dat men het vraagstuk in de Christelijke kring niet uit het oog verloor, bewezen de talrijke refe raten, die zowel In C.H. als A.R. kring gehouden werden en de besprekingen, die men er bij die gelegenheden aan wijdde. Nog onlangs kwamen de samen werkende sociale organisaties van werkgevers en werknemers tot zeer belangrijke conclusies op dit punt. Het C.N.V. zat nimmer met de handen in de schoot. En toch, zulk een rapport was nodig. Het voorontwerp-Vos draagt maar al te sterk het stem pel van een „socialistische" or dening. Het overheidsingrijpen is daarin typisch naar socialitische structuur, sterker dan het zelf bestuur der bedrijven en daarin is een niet ongevaarlijke tendens naar steeds sterkere overheidsbe- heersing van het leven der maat schappij gelegen. Het R.K. rapport is gebaseerd op het subsidiairlteits-beginsel waarin de hiërarchische verhou ding van de hogere over de lage re orde domineert. In de lagere, de „natuurlijk orde", bestaat dan een hiërarchie, waarin de staat fungeert als „hoogste" gemeen schap ter behartiging van het al gemeen welzijn. Ook in dit sy steem, dat in zijn practische con clusies niet zo gevaarlijk is als het socialistische, is de vrijheid niet gewaarborgd. Het richt naar de dictatuur van Je staat over het leven van de maatschappij en de hiërarchie wordt reëel zodra dit. om der wille Tan het „algemeen wHijri* noodzakelijk mocht zijn. Zo komt de vrijheid, de kern van de Nederlandse nationale ge dachte in het geding. Wij zien het gevaar vooral hier in. dat het kabinet bij de behan deling van dit vraagstuk o.m. deze beide rapporten in studie heeft genomen. Zelfs al zou men dan nog zo onbevooroordeeld te genover de zaak gaan staan, dan nog oefenen zulke rapporten een funeste invloed uit. Vandaar dat we een Christelijk rapport brood nodig achten. Wat is nu het typisch Christe lijke van het verschenen rapport Dit: Het gaat uit van het reformatorisch beginsel van de souvereinlteit in eigen kring, een beginsel, dat op zijn beurt weer gefundeerd is op de scheppings ordinantie Gods, Die alle dingen schiep naar zijn aard. „God stelde, aldus het rap port voor de in wezen verschil lende kringen Zijn wetten. Die kringen zijn originais (naar eigen aard) zelfstandig en neven geschikt. Dat wil niet zeggen, dat ze los naast elkander zouden staan. Maatschappij en staat zijn op verlerlei wijze vervlochten, niet te scheiden, maar wel dege lijk te onderschelden in hun we zenlijk verschillend karakter. Het bedrijfsleven is niet een functie van de staat. Daarom moet de bedrijfsorganisatie pri mair zijn een vrijwillige samen werking der vrije organisaties van patroons en arbeiders. Zij moet uit het bedrijf zelf opkomen. Zo veel mogelijk moeten de regelin gen uit vrijwillige samenwerking tot stand komen". Deze opvatting wijst het Chris telijk element in de maatschappe lijke ordening aan. God heeft het nu eenmaal niet zo gewild, dat we uit de Bijbel eenvoudig het wets artikel zouden opslaan, waarin we Zijn wil voor alle zaken van het leven geformuleerd voor ons krij gen. De ordening van het maat schappelijk leven kan daarom slechts de schepping naar de aard der dingen als uitgangspunt kie zen. De nevenschikking der ver schillende levensgebieden, te sa men staande onder het beslag van God en Zijn Woord, voorkomt de overheersing van de een over de ander. Dan wordt tyrannie tegen- borgd" 6n de vriJheid gewaar- Zo staat dit rapport principieel dat "°uur „„^despotisme, Se JAARGANG No. 817 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooird MAANDAG 8 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds ,1. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VKOEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.35 u., onder 16.29 u. Maan op 5.02 u., onder 14.53 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 9 December: 11.53 u. 1.58 m., u. m. Leon Blum, de leider van de socialis ten. Alvorens echter naar Londen te rug te keren, had Dulles Zaterdag avond nog een onderhoud met De Gaulle. Dulles noemde dit onderhoud een „beleefdheidsbezoek" en wilde zich verder over de aard van de be sprekingen niet uitlaten. John Forster Dulles, Marshall's speciale adviseur, is gisteren weer naar Londen teruggekeerd. Hij heeft zijn tijd in Parijs goed besteed naar het schijnt. Hij voerde besprekingen met president Auriol, met de minis ters Schuman, Mayer en André Ma rie, Bidault's plaatsvervanger, terwijl hij ook een bezoek heeft gebracht aan Dat Generaal Marshall zyn invloedrijke medewerker de door Wysjinsky, en dus door Moskou meest gehate U.N.O.-specialist vry-af heeft gegeven van de Londen-conferentie om contact te zoeken met De Gaulle, heeft in Parijs heel wat opzien gebaard. Vooral de Commu nistische parlementsfractie in Frankryk heeft heftig geprotesteerd. In een verklaring werd Dulles' bezoek gebrandmerkt als „on toelaatbare inmenging van de Amerikaanse regering in de aan gelegenheden van Frankrijk", dat zij als een kolonie wil behan delen en „Amerikaanse leiders zijn op cynische wijze naar Parijs gekomen om hun bevelen aan Franse Ministers en politici op te leggen". Het communistische communi que lokte protest uit van René Mayer, de Minister van Finan ciën, die verklaarde dat de ge bruikte termen ontoelaatbaar wa ren. „Gij Communisten, kunt de re gering het recht niet betwisten vrijelijk te onderhandelen met on ze vrienden en geallieerden", al dus Mayer. Inmiddels is ln verschillende delen van Frankrijk een streven merkbaar om weer aan het werk te gaan. Verschillende vakvereni gingen hebben zich tegen staking verklaard en de spoorwegarbei ders te Rennes en de arbeiders van de Bendixfabrieken voor automobielonderdelen te Parrjs hebben besloten vandaag weer te gaan werken. De situatie in het spoorwegverkeer ls eveneens ver beterd. Alle treindiensten zijn weer normaal, uitgezonderd de lijn ParijsToulouse. Regeringsvoorstel afgewezen. Gisteravond heeft de Franse Minister van Arbeid, Daniël Mayer, de regeringsvoorstellen tot beëindigen van de staking aan een delegatie van de C.G.T. meegedeeld, hierbij later de op merking makend, dat de C.G.T. snel opdracht moest geven het werk te hervatten, omdat ieder een anders al aan het werk zou zijn. Het centrale stakingscomité heeft echter na een vergadering hekend gemaakt, dat de tegen voorstellen van de regering on voldoende zijn. Het Nationale stakingscomité gaat voort met het publiceren van verklaringen, waarin de sta kers van het begin tot het eind worden geprezen om hun stand vastige houding. De kinderen moeten ook zoet gehouden worden en daarom kondigen de communiques aan, dat de Poolse arbeiders „uit een gebaar van internationale soli dariteit" tien wagons suiker zul len zenden voor de kinderen der stakers. Deze Poolse hulpactie is ontstaan, nadat de leider der Franse Communisten, Thorez, op de terugweg van Moskou een be roep op de Poolse arbeiders ge daan had, hun Franse collega's te helpen. Ook de Britse Communisten hebben besloten hun collega's in Frankrijk te helpen door middel van het zenden van blikjes melk poeder, terwijl zij tevens op de Franse ambassade te Londen een resolutie overhandigd hebben, waarin zij hun zorg uitspreken over de maatregelen die de Franse regering heeft genomen. Opnieuw spoorwegongeluk door sabotage. Naar de Franse politie bekend maakt, ls de expressetrein van Parijs naar Lyon door sabotage nabij Lyon gederailleerd. Er zijn geen slachtoffers te° betreuren en de trein heeft slechts lichte scha de opgelopen. De politie deelde mede, dat de rails van de biels waren ge schroefd. De staking ls het Franse volk niet ln de koude kleren gaan zitten. Volgens officieel te Parijs bekend gemaakte cij fers heeft Frankrijk in de laat ste weken tot 4 December 2 millioen ton steenkool, 400.000 ton ijzer, 130.000 ton gietijzer, 175.000 ton staal en 160.000 ton staalproducten verloren. Naar schatting zijn ruim 1,2 millioen uren in de eleetricl- teitsbedrijven verloren gegaan. Naar door regeringsfunctiona rissen te Washington wordt me degedeeld, heeft het Amerikaanse departement van financiën nieuw geld voor Duitsland en Korea laten drukken voor het geval men er blyvend niet in zal slagen met Oostenrijkse woningen gearriveerd. Er is ln principe besloten, tot het bouwen van een maritiem spoorwegstation te Vlissingen. De voorbereidingen hiervoor verke ren evenwel nog in het eerste sta dium. Verwacht mag echter wor de U.S.S.R. tot overeenstemming den, dat het station gereed zal te komen over de vredesverdra gen. Het drukken van het geld is weken lang geheim gehouden met het oog op de conferentie der vier ministers van buitenlandse zaken te Londen. Deze maatregel bete kent een revaluatie van de Duit se en Koreaanse munt. Een functionaris voor het be stuur der bezette gebieden ver klaarde dat het eerste doel van deze maatregel het tegengaan van inflationistische tendenzen is. Voor men tot het drukken ls overgegaan, heeft men besprekin gen met de Britse autoriteiten gevoerd. Griekenland spot er niet mee. Tijdens een buitengewone bij eenkomst heeft het Griekse Par lement een wetsontwerp goedge keurd volgens welk, voor staking of uitsluiting gedurende de perio de van de „gewapende opstand" levenslange gevangenisstraf of zelfs de doodstraf kan worden geëist. zijn wanneer ln 1948 de Mij. Zee land naar Vlissingen zal terug keren. Drama op St. Nicolaas- avond. Op St. Nicolaasavond heeft zich te Nancy een ontstellend drama afgespeeld, waarbij een oud-mili tair vier personen gedood heeft. Deze oud-militair, geboortig van de Philippijnen, gehuwd met een Frangalse, doch van haar ge scheiden levend, wilde zijn kinde ren, die met de moeder in het huis van zijn schoonouders woon den, verrassen met wat geschen ken. De schoonvader weigerde hem de toegang, waarop de man verdween en zich verdekt opstel de op een binnenplaatsje. Vanuit deze hinderlaag schoot hij de schoonmoeder neer en daarna de schoonvader, toen deze naar buiten rende. Vervolgens drong hij het huis binnen en ver moordde zijn vrouw en de baby. Slechts het oudste kind, dat zich verstopt had, bleef gespaard. De man heeft zich na zijn waanzinnige daad bij de politie aangegeven. De Belgische Koningskwestie. zulk een dreigende vorm'in wf» h n ueglnt aan te n6men- Wie de beheersing van de Staat over het leven erkent opent daar mede onmiskenbaar de poort die de weg naar de Anti-Christ ont sluit. Zien we het goed, dan ligt daar de grote strijd, die de Chris- telijke pol. partijen in de naaste toekomst hebben te voeren. Daarom moet dit rapport, dat behalve de principes ook de prac tische lijnen voor de bedrijfsorga nisatie ontwikkeld, worden gele zen en bestudeerd. R—r. Gevechtenook in Duitsland! Vandaag zal te Caïro de politieke raad van de Arabische Liga bijeenkomen. Op de vergadering, die eerst tot Woensdag was uit gesteld, zal, volgens het Egyptische weekblad „Okbar el Yom", de raad overwegen het besluit der V. N., tot verdeling van Pales tina, op wettige en practische gronden te verwerpen. Zowel de Arabische als de Joodse autoriteiten in Palestina zijn begonnen strijdbare mannen op te roepen. Het Joods bureau heeft de registratie van alle Jo den tussen 17 en 25 jaar bevolen. Naar schatting gaat het om on geveer 70.000 man. De Arabieren hebben gisteren te Jeruzalem twee aanmeldingsbureaux voor vrijwilligers geopend. Commentaar van Sunday Express. Verschillende Engelse bladen voeren een campagne tegen het langer in Palestina houden van Britse troepen. De „Sunday Ex press" schrijft in zyn hoofdarti kel onder het opschrift „Palestina is nu rustig" o.m. het volgende: „Onze mannen moeten blijkbaar doodgeschoten en gebombardeerd worden en ln hinderlagen blijven vallen, terwijl pogingen worden gedaan om het noodlottige plan van de V. N. in werking te doen treden". „De loop der gebeurtenissen", aldus het blad, „toont, dat voor de aanstaande zomer het gehele nabije Oosten in vuur en vlam zal staan. Dit vooruitzicht geeft ons het recht het land nu te verlaten en niet acht maanden later. Gevechten duren voort. Gewapende leden van de Joodse verzetsorganisatie Irgoem Zwai Leoemi hebben een aanval gedaan op het Arabische dorp Aboe Ke- bir ten Zuidoosten van Tel Aviv. Zij maakten, naar Joodse bron nen melden, gebruik van auto matische wapenen. Dertien Ara bieren werden gewond. In de afgelopen week zijn, sinds de aanvaarding van het verde lingsplan door de V. N„ zes en vijftig personen bij de ongeregeld heden in Palestina om het leven gekomen: 31 Joden, 23 Arabieren en twee Armeniërs. Op de grens van de Arabische en de Joodse wijk te Jeruzalem heeft een lid van de Hagahan een handgranaat naar een Arabisch huis geworpen, waardoor drie Arabieren zijn gedood. Ook daar Ook te Ulm in de Amerikaanse zone van Duitsland hebben zich ongeregeldheden tussen Joden en Mohammedanen voorgedaan. De onlusten begonnén toen 40 50 Arabieren en andere Mohamme danen, die een bezoek aan een ziekenhuis te Ulm brachten, Jood se verpleegden aanvielen. Er zijn 23 personen gearresteerd. In de afgelopen week heeft „Le Soir" een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk Koning Leopold bin' nenkort een bezoek zou brengen aan de Verenigde Staten. Andere Belgische bladen wisten te melden, dat dit bericht in diplomatieke kringen werd beves tigd. Verder zou de Amerikaanse ambassade te Londen opdracht hebben gekregen van haar rege ring dit bezoek voor te bereiden en de schikkingen zouden reeds zover zijn gevorderd, dat de naam van de boot, waarmede de Koning de reis zou maken, reeds bekend zou zijn. Sommige dagbladen wisten zelfs te vertellen dat de Koning op het Witte Huis door president Truman zou worden ontvan gen. Waterproof en Kissproof. Op de markt te Ormskirk Lan cashire had een koopman van wa terdichte regenjassen de gewoon te zijn vrouwelijke clienten te zoenen Ln plaats van textielpun ten te vragen. De man werd een proces aangedaan, waarbij ar- beidsinspectrices die de proef hadden genomen van zijn handel wijze als getuige a charge op traden. De koopman werd tot 12 pond sterling boete veroordeeld „wegens het verkopen van regen jassen zonder punten te vragen en een te hoge prijs". Joegoslaven bij Bari in arrest. Nabij Bart (Italië) zijn Zon dag 79 Joegoslaven, onder wie 10 vrouwen, gearresteerd. Zij wor den beschuldigd „voor een Wes terse mogendheid" te hebben ge- spionneerd. Een geheime radio zender werd door de politie ln be slag genomen. Prins-regent raar Amerika? Een ander bericht, di door het secretariaat van de Fpins-regent is bekend gemaakt ei volgens hetwelk niet de koninf, doch de prins-regent een bezoel zil bren gen aan de Verenigde Staten, is dan ook als een bom ingeslagen in Belgische Koningsgiziide krin gen. Gezien in het licht rër onder handelingen, die de Jaaste dagen in Brussel gevoerd zih over de Koningskwestie, zal d<ze ontwik keling heel wat stof doen op waaien. Verklaring 'an Koning Leopold. Volgens een comminique van het te Brussel zeteleide secreta riaat van de Koning heeft Ko ning Leopold te Pifgny, nabij Genève, een delegate toegespro ken uit „Het congresvoor de op lossing van het Kningsvraag- stuk" een partJoos orgaan, dat onlangs in Belg? werd opge richt. Koning Leopold 2ide o.m.: „Bij het afleggen van e eed tot eer biediging van de rondwet en <Jè wetten van het Belgische volk heb ik verplichtigen op mij ge nomen, waaraan-k mij niet zou Schrijvers rilt gij geld veréenen? De uitgever Farrar, Straus and Company e New-York heeft een oproep gdcht tot schrijvers uit alle lande, om manuscripten van boeken e zenden, die, voor geval zij «Accepteerd worden, met 2000 doars boven de gebrui kelijke tantmes worden gehono reerd. De auteu3 zijn geheel vrij wat betreft the'a en omvang van het werk. mogen onttrekken. Ik ben wanneer officieel bekend zal wor den gemaakt, dat de eer van het hoofd der dynastie door niets ls bevlekt evenals tevoren bereid de verantwoordelijkheid voor deze verplichtingen in het kader van onze instellingen met verdubbel de toewijzing te aanvaarden om voor alle Belgen een element van eenheid en harmonie te zijn en mede te werken aan de nationale wederopbouw en de internatio nale solidariteit". De Koning sprak de delegaties toe, nadat hij een boodschap had ontvangen, waarvan de inhoud op 23 November door „het Congres voor de oplossing van de Ko ningskwestie" was goedgekeurd. Hoewel de verklaring van de Koning geen directe politieke be tekenis heeft, omdat zij is afge legd tegenover een niet-officleel lichaam, zal de Belgische eerste De bijna 18-jarige zoon van Ko ning Leopold van België, Kroon prins Boudewijn, waarover ge ruchten de ronde doen dat hij zijn vader zal opvolgen. minister, Spaak, binnenkort een regeringsverklaring bekend ma ken, volgens welke „de Koning tijdens de oorlog en de Duitse be zetting zijn eer niet heeft ver beurd", doch waarin voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van enkele zijner daden. De veronderstelling is intussen geuit, dat niet alleen de Prins regent, doch ook de Koning een bezoek aan Amerika zou bren gen en dat beide broers elkaar bij president Truman zouden ontmoe ten. Tot heden is evenwel geen enkel bericht ontvangen, dat een dergelijke opvatting zou kunnen rechtvaardigen. Opnieuw werd Zaterdagmiddag een belangrijke stap voorwaarts gedaan op de weg naar de vol ledige herbeplanting van de Mid delburgse bolwerken. Deze middag was n.I. het Noordbolwerk aan de beurt. Voor dat de planting een aanvang nam, hadden zich delegaties van per soneel van grote bedrijven en In stellingen, alsmede afgevaardig den van de klassen der middel bare scholen te Middelburg, in de Schouwburg verzameld. Hier werden zij welkom gehe ten door de heer P. Blaauw na mens het Comité Boomplantdag Middelburg, die dank bracht voor de bereidwilligheid van zovelen, om deze middag een boom te planten. De heer J. Popma vertoonde daarna een serie fraaie lichtbeel den over Walcheren, zoals het nog slechts in veler herinnering voort- Zijn devies: „Met het volk 'Oor mijn land". Vandaag, veertig jaar geleden, besteeg de thans 89-jarige Gus taaf V de Zweedse troon, als op volger van zrjn vader Oscar TL Koning Gustaaf is op 16 Juni 1858 geboren, in zijn jonge jaren ondernam hij vele reizen, die hem in aanraking brachten met Euro pese staatshoofden en vooraan staande politici- Van 1884 tot 1891 was hij, het kader van de Zweeds-Noorse unie, onderkoning Noorwegen. Toen "Gustaaf in Januari 1908, voor het eerst sinds >*0 in 1907 het koningschap aanvaard had, de troonrede uitsprak» zeide hij: „in mijn oprechte v°or de wel vaart en de vooruitgang van mijn land zal trachten mijn taak te /^vullen." Zijn devies was: "Met het volk voor mijn la Koning Gustaaf heeft zonder moeili*heden samengewerkt met miniseries van verschillende po litieke richting. In 1920 werd voor het eerst een sociaal-democraat Zweeds minister-president. De ko ning heeft bewezen gelijke tred met dt sociale ontwikkeling te kuiken louden en zich tevens be wust te kinnen blijven van zrjn verantwoordelijkheid als hoofd van de staat. Na de Duitse inval in Dene marken en Noorwegen bijv. toen ook voor Zweden dreigend gevaar aanwezig was, verzekerde koning Gustaaf Hitier, dat Zweden zijn ertsmijnen tegen iedere aanval zou verdedigen: hij sloeg Hitier aldus het voorwendsel uit de hand de mijnen te moeten beschermen. In 1943 toonde hij zijn mense lijkheid, door Zweden open te stel len voor de vervolgde Deense Jo den, die in groten getale Meraan gehoor gaven en inderdaad tot het einde van de oorlog in Zwe den een veilig onderdak vonden. En bij het overnemen van de macht door de Hongaarse nazi's, toen deze, met de Russen aan de poorten van Boekarest, een mas samoord op Hongaarse Joden ont ketenden, liet hij ernstige woor den van protest tegen deze schan delijke actie horen, bij welke ge legenheid de bekende Zweedse di plomaat Wallenberg waarschijn lijk by het verrichten van zijn menslievend werk werd gedood. Op de drempel van zijn negen tigste verjaardag (in Juni a.s.) is koning Gustaaf meer dan in over drachtelijke zin, de vader van zijn volk. Een oude man, die met zijn trotse en kaarsrechte houding, zijn Spartaanse levenswijze, zijn sportieve geest, aan al zijn onder danen ten voorbeeld kan worden gesteld. leeft, na de bezetting en tenslotte tijdens en na de inundatie. Door de chef van de plantsoen dienst, de heer D. Tillema, werd een deskundige uiteenzetting ge geven over de methode van het planten en de factoren, waarme de de „planters" en de „plant- sters" rekening moesten houden. Na afloop van deze samen komst, trjdens welke de deelne- menden een consumptie werd aan geboden, trok de stoet, vooraf gegaan door de Signaalafdeling van Achilles" en twee brand weerauto's, naar het Noordbol werk. Regen en modder trotserend werd er geplant onder het waak zaam oog van het personeel van de gemeentelijke plantsoendienst en het was een lust om te zien hoe men „peuterde" (het bren gen van grond tussen de wortels door middel van peuter stokken, bij iedere paal, waaraan een boom bevestigd moet worden) en ploeterde. Nadat alle bomen de grond in waren gegaan, trok men met be- modderde schoenen in optocht naar de Dam onder begeleiding van sirene-geloei der brandweer wagens. Op de Dam sprak de heer F. F. Konraad een kort dankwoord, waarna de stoet werd ontbonden. - Te Bad Wiesee (Beieren) heb ben drie personen in de uniform der Amerikaanse militaire politie bij een schilder 70 schilderijen, waaronder een El Greco, gestolen. De schilder hielp zelf bij het in laden, daar hij meende dat de schilderyen door het Amerikaan se leger gevorderd waren. Een aantal jonge Duitse schrij vers uit alle delen van Duitsland heeft zich verenigd in een bond, welke de naam van „Gruppe 47" draagt. Binnenkort zal deze bond het literaire tijdschrift „Der Skorpion" gaan uitgeven. Het overleg tussen de regering, de Nederlandse Spoorwegen en de spoorwegmaatschappij Meche- lenTerneuzen ten aanzien van de spoorwegplannen voor Zeeuws- Vlaanderen zijn nog in volle gang. De Oostenrijkse woningen. De eerste exemplaren van een partij Oostenrijkse woningen zijn te Vlissingen gearriveerd. Op 15 December zal met de plaatsing worden begonnen. Men neemt aan dat zij begin Februari voor bewo ning geschikt zullen zijn. Het overige deel van het toegewezen contingent zal binnenkort zijn aangevoerd. Record-lossing in haven. Het m.s. „Irvlngdale", binnen gelopen met een lading van 4160 ton melasse uit Cuba, was deze lading in 16 uur kwijt. De lading werd met een gemiddelde van 260 ton per uur in de melasse- tanks der N.V. Haven van Vlis singen overgepompt, hetgeen een record voor deze haven betekent. Is l/cittod Ut IncLië? Zorg dat hij het „Zeeuwsch Dagblad" krijgt. Je bijdrage storten op Giro 274289, Goes. Man vermoordde zijn vrouw. De Amersfoortse politie heeft, wegens moord op zijn 29-jarige vrouw, Geesje Pel, de eveneens 29-jarige H. van Zomeren, gear resteerd. Het lijk van de vrouw is Vrij dagmorgen deerlijk verminkt op de spoorbaan Amsterdam-Amers- foort door een voorbijganger ge vonden. De dader heeft bekend. Donderdagavond waren man eu vrouw gaan wandelen. Tussen Amersfoort en Soest, bij de Mid- delhoefseweg heeft v. Z. zijn vrouw met een hard voorwerp de hersens ingeslagen en het stof felijk overschot op de nabijgele gen treinralls gelegd. Na zijn daad heeft hij zich naar het huls van zijn schoenmoeder begeven, en daar zijn verwondering over het wegblijven van zijn vrouw uitgesproken. Het lijk van de vrouw is daar na overreden door de trein uit Amersfoort, maar vertoonde bi) ontdekking sporen, die er op we zen dat hier van moord en niet van zelfmoord of ongeval sprake was. Inmiddels heeft de politie deskundige, dr J. P, L. Hulst, de sectie op de stoffelijke resten van de vrouw verricht. Hoewel de motieven,- die tot deze moord geleid hebben, nog niet duidelijk zijn, kan uit mede delingen van omwonenden worden afgeleid, dat van Zomeren zeer egocentrisch was ingesteld en al les voor zichzelf hield. Van Zomeren, die oorspronke lijk landarbeider is geweest, maakte deel uit van de bewa kingstroepen in het kamp voor politieke delinquenten te Laren. Er blijven drie kinderen achter. D E B I L T Z Mist. EGT: Weersverwachting, geldig tot hedenavond Vrqwel overal nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met en kele opklaringen. Bijna overal droog weer met veranderlijka wind. Weinig verandering ln tem peratuur. Nagekomen Advertentie. Heden overleed na een smartelijk lijden van bijna 4 maanden onze Innig geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder JOHANNA JANNA NIEUWKERK— MONTEAU, in de krachtvolle leef tijd van 44 jaar en 9 maanden. De Here, die geen rekenschap geeft van Zijn daden, sterke ons in deze zware beproe ving. A. A. NIEUWKERK. EVERT PH. NIEUWKERK. ADRI NIEUWKERK- BOUT. PHILIPINA NIEUWKERK en Kleinkind. Poortvliet, 5 Dec. '47. Langstraat A 219. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader SIMON WISSE Pzn., in de gezegende ouder dom van ruim 91 jaren. Uit aller naam, Wed. S. WISSE— DEN HOLLANDER. Oostkapelle, 6 Dec. '47. Randduin.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1