ZEEUWSCH DAGBLAD Geen beslissing over Britse voorsteilen. GEZAG. Bidault legde zijn voornaamste grondbeginselen voor. „Communiste» geen politieke partij", Bloem en zetmeelproiSucten weer op de lion. Zwarte handel in Radio-actief metaal. Mackenzie King over hulpverlening. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zegt Marshali's .adviseur. Adv&wb ii Emigratie-stichting opgericht. I Op de „pof" Is Uw \/e-doafde in India? Asscher en Cohen in vrijheid De P. R. A. in Zeeland verdwijnt. Middelburg gaat feestvieren. Een half jaar voor „Zingende rot". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Id onze dagen, levende middenin de gezagscrisis, is het vrij een voudig de fundatie van het gezag aan te geven. Romeinen 13 spreekt duidelijke taalAlle macht (geconsolideerde macht) ls uit God en de machten die er zijn, zijn van God verordineerd. Nauwelijks hebben we deze woorden echter neergeschreven of de vragen dringen zich al aan ons op. De oorlogstijd bewees, dat er tal van mensen waren, die een vijandelijke bezettende macht als een van God gestelde overheid be titelden en die daarom meenden, dat Romeinen 13 alle verzet tegen de vijand verbood. Deze ene restrictie aanvaardde men slechts: Indien er van de bezet tende macht een bevel uitgaat, dat dutdelijk Ingaat tegen het ge bod Gods, dan is ongehoorzaam heid plicht. Wij hebben er altijd voor ge waakt om macht identiek te ver klaren met geweld en tyrannie. Zelfs al zou er bij de bezettende Duitse macht sprake zijn geweest van eén geconsolideerd gezag en zelfs al zou het oorlogsrecht de bezettende macht tot overheid hebben verklaard (hetgeen wij uitdrukkelijk ontkennen), dan nog zouden we een lans willen breken tegen de stelling dat gehoorzaam heid tegenover de Duitsers plicht was. Hun wijze van optreden was dusdanig tyranniek en dusdanig in strijd met de ,,in het land gel dende wetten", dat er argumen ten bij de vleet te noemen waren om de gehoorzaamheidsplicht te genover hen te betwisten. Wij mogen niet vergeten, dat als de Schrift ons de gehoorzaam heid aan het gezag voorschrijft, diezelfde Schrift de overheid bindt aan de handelingen naar het recht. Wie dat recht met voeten treedt mag niet gehoorzaamd worden en moet worden weer staan. Dit gold temeer toen de weg van de constitutie afgeslo ten bleek te zyn en toen alle rechtmatige protesten geen an der resultaat hadden dan het ver ergeren van de toestand. Verzet was plicht." Hierom en om veel meer redenen. Se JAARGANG No. 816 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wootfd ZATERDAG 6 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: IACQ, DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI-SE te Goes, Ds R. SLOFSTBA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.32 u., onder 16.30 u. Maan op 2.26 u., onder 14.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 7 December: 9.52 u. 1.42 m„ 22.39 u. 1.64 m. Bidault heeft op de conferentie der Grote Vier zjjn drie voor naamste grondbeginselen genoemd waardoor zijn regering zich laat lelden bjj het bepalen van haar houding inzake de toekom stige economische regeling in Duitsland. Marshall verklaarde, dat de grondbeginselen en de politieke organisatie niet te scheiden onderwerpen zyn en de Raad van Ministers, alvorens een besluit te nemen over de aard van een Duitse regering, de grondbeginselen moeten vaststellen, die voor wande zijn voor het functionneren van een dergelijke regering Er vonden echter geen algemene discussies over de Britse voor stellen plaats, zodat er geen beslissingen werden genomen. Hij spralj de hoop uit, dat Mo- lotof kleur zal bekennen met be trekking tot de omstandigheden, die een Centrale Duitse regering tot een levende realiteit en niet tot een schijn zullen maken. Molotof bestreed het Ameri kaanse verwijt, dat de U.S.S.R, geen economische eenheid van Duitsland wilde en hij verklaarde op grond van- het rapport-Harrl- man over het plan-Marshall, dat normale levensstandaard voor 't Duitse volk. Frankrijk eist alleen dat Duitsland zijn middelen in geen geval zal gebruiken voor de voorbereiding, van agressie en dat het herstel van Dnitsland geen voorrang krijgt boven dat van de geallieerde landen. In het belang van de veiligheid wil Frankrijk, dat het Ruhrgebied een speciaal bestuur krijgt,1 waar van de status verzekerd moet worden door het sluiten van een garantieverdrag, gelijk aan het door de Amerikaanse regering voorgesteld. 2. Duitsland moet In de vorm Bidauld's grondbeginselen wa-1 agenda deze apart stelt. Volgens de V. S. van West-Dultsland een ren de volgende: hem moet de raad van ministers onafhankelijke staat willen ma- 1. Frankrijk is niet gekant te-alvorens een besluit te nemen ken. gen herleving van een vreedzame over de aard van een Duitse rege-1 Bevin stelde vervolgens drie Duitse economie, noch tegen een ring, de gemeenschappelijke bases voor discussie voor, doch grondbeginselen vaststellen, die Molotof verklaarde, dat het Brit- voorwaarde zijn voor het doelma- document met aanvullende tig functionneren van een derge lijke regering, te weten: Persoonlijke vrijheid. Afschaffing van de zonegren- 1 zen, behalve als grenzen 'van de bezettingsgebieden. Goederen, personen en gedach ten moeten ongehinderd toegang hebben tot geheel Duitsland. grondbeginselen van de overeen komst van Potsdam een der voorgestelde bases de kwestie der herstelbetalingen niet behan delde, hoewel de overeenkomst van Potsdam betreffende de her stelbetalingen nog niet was uit gevoerd. De overige tijd van de vergade ring werd in beslag genomen door Duidelijk vaststellen van de de redevoeringen van Marshall en economische lasten, die de Duit-j Bevin, die antwoordden op de se bevolking moet dragen. j door Molotof naar voren gebrach- Bovendien acht Marshall vast-i te beschuldigingen, zodat geen al- stelling van de betrekkingen tus- gemene discussie over de Britse Nu er in de jaren na de bevrij ding reden is tot ernstige klacht over het regeringsbeleid, nu deskundige Nederlanders pu bliek met kracht protesteren te gen handelingen van het Kabinet die naar hun mening in strijd zijn met de Grondwet, nu er moet worden gevraagd of de handelin gen door regeringspersonen in directe strijd zijn met het Godde lijk gebod aangaande het gezag, nu menen velen, dat er eigenlijk gehandeld moet worden als ln de jaren van de bezetting. Men over weegt het in het leven roepen van ondergrondse verzetsgroepen, men vraagt zich af of dienstweigering niet noodzakelijk is. „Moeten we", zo vroeg ons kortgeleden iemand, „het bijltje er niet bij neergooien en aze jongens in Indië niet ad viseren de wapens neer te leg gen?" Het is geen geheim, dat deze vraag hier en in Indië vele malen wordt gesteld. In de gedachtenwereld van hen die zo redeneren heeft zich eigen lijk een demoralisatieproces voltrokken. Demoraliseren is niet altijd alleen dit, dat men door de oorlog het verschil tussen „mijn en dijn" niet overziet. Ook niet dat men, losgeslagen van de grondslagen van het leven, in bor deel en dancing levensvulling zoekt. Demoraliseren. Is ook, en is zelfs ln de eerste plaats, dat in de gedachtenwereld der mensen iets wordt losgewrikt, waardoor men de onderscheiding van het een van het ander niet meer on derkent. Dan gaat men gelijk schakelen. In het aan de orde zijnde geval ls het dan dit, dat men meent in gelijke verhouding te staan tegen over de Duitsers als tegenover de huidige regering. Hiertegen gaat onze ernstige waarschuwing uit. Op 5 Mei 1945 voor geheel Neder land, en voor Zeeland enige tijd eerder, ontstond een prlnciptëel andere toestand als in de jaren 1940'45. Toen stonden we tegen over de vijand, waarmede we op de wapenen in een oorlog waren gewikkeld. Thans staan we tegen over een wettige overheid, de van God gestelde macht. Ten aanzien van beide spreekt de Schrift een klare taal. Zij pre dikt geen weerloosheid tegen hen die onze wetten schenden en onze eigendommen en grenzen niet eer biedigen. Zij predikt integendeel de verdediging van ons recht, ons goed, ons leven. Zij predikt wel onderworpenheid aan de macht, die uit God is en zij houdt ons nadrukkelijk voor „ook de kwa den" gehoorzaam te zijn. Daarom moet tegenover onze huidige re gering alle Illegale activiteit als ongeoorloofd worden beschouwd en daarom moeten alle daden van geweld worden afgewezen. Natuurlijk mogen wij ons ver zetten. Maar slechts in de weg van het recht. Dat ls de weg die de constitutie aanwijst, de weg van het vrije woord, het protest, via de stem van de Volksvertegenwoordiging, vla de weg van de politieke ac tiviteit. Zo alleen zal het gezag ln ons leven realiteit worden. Zo alleen beleven we het God delijk gebod aangaande het gezag. R—r. van herstelbetalingen zijn bijdra- i sen de geallieerde bestuursraad voorstellen plaats had en er geen en de Duitse regering noodzake- beslissingen werden genomen, lijk. Frankrijk in de tweede fase. De Franse regering is nu in de tweede fase van haar stryd met de communisten, wier uiteindelijke doelen nog in nevelen ge huld zijn. Het algemene gevoelen te Parijs was gisteravond, dat de regering er in zal slagen de sabotageactie meester te worden, evenals zij de stakingen meester schijnt te worden en men wendt zich reeds tot het volgende probleem, het brengen van enige sta biliteit in de financiële en economische toestand. John Foster Dulles, de speciale adviseur van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft op een perscon ferentie te Parys verklaard, dat hij de Communistische party van Frankrijk niet als een Franse politieke partij beschouwt. Stakers oefenen censuur uit. VOOR DE ZONDAG ge leveren tot het herstel van de chaos, die het heeft geschapen. 3. Duitsland moet zo spoedig mogelijk de bezettende mogend heden ontlasten en zijn betalings balans uit eigen middelen in even wicht brengen. De Franse rege ring heeft er geen bezwaar tegen dat geheel Duitsland als economi sche eenheid wordt behandeld, zonder iets af te doen aan de sta tus van het Ruhrgebied en het Rijnland en op voorwaarde, dat het Saargebied ln de economische en monetaire invloedssfeer van Frankrijk wordt gebracht. Bidault verklaarde, dat deze kerngedachten niet veranderd zijn sinds de conferentie te Moskou. Hij legde er de nadruk op, dat Duitsland een bepaalde hoeveel heid steenkool, waaronder cokes, n?.ar de geallieerde landen moet exporteren en dat de staalproduc- tie permanent beperkt moet wor den tot 10 a 12 millioen tpn per jaar onder voorbehoud, dat aan Frankrijk's vraag om steenkool en cokes wordt voldaan. Verder verzocht hij om een ern- Men roept tot mij uit Seïr: Wachter, wat is er van den nacht? Wachter, wat is er van den nacht? De wachter zeide: De morgenstond is gekomen en het is nog nacht; wilt gijlieden vragen, vraagt, keert weder. Het is donker, heel donker. Ook is het stil, heel stil. Je ziet niets, je hoort niets. Het is angstig, dreigend van stilte. Heel flauw zie je de omtrekken van een stads muur in het pikke-duister en als je goed luistert, hoor je voetstappen op de muur, de voetstappen van de trouwe wachter, die noch slaapt noch sluimert. Ineens dringt een stem door de stilte. Een angstige wanhopige stem. Ze komt van verre. XJit. de nacht. XJit de eenzaamheid. Uit de wan hoop. Wachter, wachter, wat is er van den nacht? De wachter hoort de stem en antwoordt. De morgen stond is gekomen, maar nog is het nacht. In het Oosten even langs de horizon, de eerste streep van de aanbrekende morgen. Hij ziet het, omdat hij op de muur staat. Maar voor ieder onder is het nog nacht. Stik donkere nacht. Kom straks maar weer vrd- gen. Geef 't niet op, hou vol. Kom gerust terug; 't is nog wel nacht, maar de morgen stond komt! Is dit een adventstekst We horen liever een ande re tekst: de nacht is voorbij gegaan, de dag is nabij ge komen, de duisternis is ver dwenen, het waarachtige licht schijnt nu! Hier klinkt het zoo intens komt! weemoedigde morgenstond is gekomen en nog is het nacht. Men zou dit kunnen opvat ten als ongeloof en als een niet aanvaarden van de be loften: het blijft toch alles bij het oude Het brengt ons aller stem ming onder vjoorden, zelfs in Advent, ook in Advent 19j7. De morgenstond is geko men en nog is het nacht. De stem klinkt uit Seïr. Seïr is Ezau's erfdeel. Een land van kale heuvels, woest en onherbergzaam. Onvrucht baar en eenzam-verlaten. Hier schijnt de zon der ge nade niet. Hier vind je geen stromen van levenswater. Dit land- is niet gezegend,, maar gevloekt. Bedoeld wordt dus: het land van duisternis en zonde. Klinkt niet van overal uit deze wereld de wanhopige kreet: Wachter, wat is er van de nacht? En moet het ant woord niet luiden: de mor genstond is gekomen en nog is het nacht! De nacht der zondeblijft, dl "komt Christus, al is hij gekomen, die het licht der wereld is. Ligt dat aan ons, dat wc de duisternis liever hebben dan het licht? De woorden luiden niet tuchtigend, maar beschrijven de toestand, zooals het nu eenmaal is. Duisternis be- Jesaja 21 11, 12. dekt de aarde. Deze wereld is en blijft plaats van donker en zonde. De aarde heeft het onschuldige bloed van Abel gedronken. Elke wet, die op aarde wiïndelt wordt onrein. Jeruzalem is door Gods ge nade ons aller moeder, maar de aarde ook. De aarde kun nen we nooit als moeder ver loochenen. Zoolang de aarde bestaan zal, blijft de nacht. De aarde wordt nooit tot eer. hemel Deze aarde brengt dis- telen en doornen voort Toch ligt er een enorme troost in deze tekst. Men kan zeggen: al is bet morgen, toch is het nacht. En dan is het waar, maar 't maakt wanhopig. Men kan 't ook zeggen: het is nacht, maar toch is het morgen. Dat is ook waar, maar nu vervult het ons met oneindi ge moed en diep vertrouwen. De morgen is het begin van de dag. Wel is er zonde, maar er is vergeving van zonden. En daarmede is prin cipieel de macht der zonde vernietigd. Helaas, het is nog nacht. Dat weten we allen, in alle 'mogelijke opzichten. Maar toch is het morgen. Door de trouw Gods. Door de komen de Christus. Eenmaal wordt het de gro te Advent. Dm zal de heer lijkheid des Heer en de aarde verlichten. J. S. HARTJES. Vlissingen. Volgens een speciale correspon- nabij het tuighuis en het sfation, dent van het rechtse blad „Fran- belde door de stakers bezet. Wel- ce Soir", werd Saint Etienne, het iswaar hebben de stakers geen grootste (jzer- en staalcentrum inwapenvoorraden uit de depots te Midden-Frankrijk, parctisch door hunner beschikking, maar men de stakers bestuurd. Met stokken vreest voor botsingen bij eniger- stige poging, gestolen geallieerde en knuppels gewapende mannen lel poging om de stakers te ver-' eigendommen te herkrijgen. Een patrouilleren langs de straten. wijderen. te uitgebreid programma van her-Voorbijgangers moeten zich Naar aanleiding van de schiet- stelbetalingen in fabrleksgoede-1 identificeren. Deze nieuwe „auto- partij te Valence in Zuid-Frank- ren bergt volgens Bidault het ge- riteiten" reiken zelfs speciale rijk, waarbij drie persmpen zijn ge vaar ln zich, dat het Industrieel i doorrijvergunningen aan- automo- dood, verklaarde de Franse ml- potentleel van Duitsland onrust- bilisten uit. nister van binnenlandse zaken, barend zal stijgep. i De dagbladen te Saint Etienne Jules Moch, dat de demonstran- Bovendlen zou door betalingen kunnen alleen met toestemming ten, naar het schijnt, het eerst ge- zowel in grondstoffen als in fa- brleksgoederen de hoeveelheid de viezen van de andere landen, die nodig Is om de Duitse betalings balans in evenwicht te brengen, dienovereenkomstig verminderen. Marshall's vier beginselen. van een speciale commissie voor schoten hebben. Leger en politie de censuur verschijnen, die uit de stakers in het krantenbedrijf is samengesteld. Hoewel een woordvoerder van de politie te Saint Etienne het be richt van de „France Soir" over dreven en onwaar noemde, heb- Marshall verklaarde, dat de eco- i ben zich tussen de 1000 en 1500 nomische grondbeginselen en demanschappen van het leger naar politieke organisatie niet te schei- Saint Etienne op weg begeven, den onderwerpen zijn, hoewel de De spanning aldaar is 't hoogst Nieuw-Guinea zou nieuw stamland moeten worden. Te Amsterdam is opgericht de stichting emigratie „Nederland- Overzee", welke zich ten doel stelt plannen uit te werken en voor bereidingen te treffen voor de organisatie van een grootscheepse moderne emigratie van Nederlanders uit het moederland en uit Indië naar Nieuw-Guinea, teneinde aldaar een nieuw Nederlands stamland te vestigen. Het secretariaat van het stich- oorlogse oorzaken groeiende ca- tingsbestuur is gevestigd te Am- tegorie werklozen, en het verlan- sterdam-C„ Keizersgracht 292gen naar emigreren onder een 294. (blijkens een recent opinie-onder- Het bestuur der nieuwe, stich- zoek zeer groot) deel van het Ne- tlch heeft reeds contact, gezocht derlandse volk dat hét van na- met verschillende, op Nieuw Gui- tionaal belang moet worden ge- nea gerichte, verenigingen en in- acht, met spoed en voortvarend- stellingen en overheidsinstanties held alle mogelijkheden te onder en zoekt samenwerking met an- zoeken, welke kunnen leiden tot dere emigratie-verenigingen, zo- het stichten van een nieuw stam-, als de in Indonesië reeds lang be-1 land op Nieuw-Guinea, waar dan staande Nw. Guinea-vereniging, zowel de Ontwortelde Indische Ne- de „Groter Nederland Actie". Het derlanders kunnen worden opge- stelt zich Intussen tot eerste nomen als de Nederlanders uit 't taak: Hier te lande propaganda moederland, die elders nieuwe be te voeren voor dit prachtig stuk staansmogelijkheden willen zoe- Nederlands grondgebied, dat 12 x ken en bij een emigreren naar de „zagen hun leven bedreigd". De communistische afgevaar digde, Maurice Michel, had tevo ren verklaard, dat hij gegronde redenen had om aan te nemen, dat de troepen zonder waarschu wing gevuurd hebben en wel op I instructie van de prefect van po litie. Terwijl de communisten „Moor denaars" riepen, gaf Moch te ken nen, dat Thorez nog geen mees ter over Frankrijk was. Moch verzekerde opdracht te hebben gegeven niet op demon stranten te schieten, maar, zo zei hrj, de stakers zyn gewapend. De Rassemblement Du Peuple Frangals, de partij van De Gaulle, had bekend gemaakt, dat de ge- neraal op 21 December te Saint Etienne, een rede ging houden. Zonder opgaaf van motieven is deze verklaring later Ingetrokken. De republikeinse afgevaardig de Andressen heeft in het Ame rikaanse congres verklaard, dat de U.S.S.R. voor de 500.000 ton tarwe en gerst, die zij het vo rige jaar aan Frankrijk had „ge schonken", door de V.S. ten volle in dollars zou zijn be taald. Tevens zouden de V. S. de vervoerskosten hebben gedra gen Andressen zeide, dat hij deze Bij K.B. is aan de heer P. Boon man te Goes de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Onanje Nassau, toegekend. zo groot ls als Nederland, doch zeer dun bevolkt en practisch vol komen onontgonnen. En voorts om aspirant-emigranten op te wekken zich als leden der stich ting aaneen te sluiten, teneinde zich te gelegener tijd in groot ver band tot de regering te kunnen wenden om hulp en steun voor feiten had vastgesteld tijdens vreemde voor ons land verloren net bezoek, dat hij onlangs aan zouden zijn. I Europa heeft gebracht. Citroenen voor de jeugd. Voor personen, geboren in een zebon worden aangewezen, waar een succesvolle uitvoering van de der jaren 1928 tot en met 1933 op naar weps ofwel 400 gram landverhuizingsplannen. zullen 250 gram Italiaanse citroe-brood of een nader te bepalen hoe Het bestuur meent, gezien nen verkrijgbaar worden gesteld, j veelheid van bovengenoemde pro- het steeds toenemende bevoikings In verband hiermede deelt het ducten verkrijgbaar zal worden overschot van Nederland, het C.D.K. medé, dat uiterlijk op 13 gesteld, probleem der hierdoor en door na- December a.s. de bon „Reserve Daar het noodzakelijk is bij het 045" dient te worden ingeleverd begin van de distributie van deze bij een detaillist, die gewoon is producten over een voldoende citroenen e.d. te verkopen. Afle- werkvoorraad bij de winkelier te vering zal geschieden zodra dè de- beschikken, moet de aflevering taillisten bevoorraad zyn. Met ingang van 3 Januari 1948 kunnen de volgende productén Engeland mag restant dollarlening opnemen. De V. S. hebben Engeland ge machtigd het resterende bedrag I weer uitsluitend tegen bonnen ad 400 millioen dollars van zijn het Publiek afgeleverd wor- dollarlening op te nemen. j Vermicelli, vermicellisoep, ma- Er is een regeling getroffen, caroni, spaghetti, noedels, mie, volgens welke het Groot Brittan- j tarwegriesmeel, alle soorten pud- nië niet toegestaan is meer te ko- j dingpoeder, custard, maizena, pen dan het thans doet. Het vrij- j aardappelmeel, aardappelsago, geven van de resterende 400 mil- aardappeltapioca, biscuits, wafels lioen dollar betekent niet, dat crackers, matzes, beschuit, toast, hiermede voor Groot Brittannië koekjes, speculaas, stroopwafels, de noodzaak zal komen te verval- ontbijtkoek en taai-taai. len om nog meer goud aan de V. 1 Het ligt in»de bedoeling om het S. te verkopen, teneinde dollars broodrantsoen eveneens ingaande aan te schaffen, doch in ieder ge-3 Januari 1948 te brengen op ge val zal het tempo der goudverko pen hierdoor worden vertraagd. De 400 millioen dollars zullen niet in eens worden opgenomen, dóch in termynen. van deze artikelen aan de consu ment gedurende enige tijd worden stilgelegd. Dit verbod tot aflevering geldt voor de -volgende producten voor het tijdvak van 8 December 1947 tot 2 Januari 1948: Vermicelli, vermicellisoep, ma- caronle, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten pud dingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, geoxydeerd aard appelmeel, aardappelsago en aard appeltapioca. In het tijdvak van 25 December 1947 tot 9 Januari 1948 voor: gbscuits, wafels, crackers, mat zes, beschuit, toast, koekjes, spe- Berlijn heeft een „Radiummarkt". Een hoge functionnaris van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft te Berlijn verklaard, dat „er zeer sterke be wijzen voor zijn, dat Duitse geleerden grote hoeveelheden meso- thirium éen radio-actief metaal, dat hoofdzakelijk gebruikt wordt voor kernsplitsing en het maken van atoombommen voor de bezettende mogendheden in Duitsland produceren". De Amerikaanse strijdkrachten hebben op de Berlijnsë zwarte mar^t mesothirium in beslag genomen. Zestig gram mesothirium en Berlijn verklaarde nooit gehoord dezelfde hoeveelheid radium, ter waarde van minstens een millioen dollar, is na een razzia van de# criminele politie in Amerikaanse handen gekomen, aldus genoemde functionnaris. Twintig Duitsers en een Neder lander zijn tijdens de razzia ge arresteerd. Een hoge functionnaris van de Britse bestuursraad stelde het als belangrijk voor, dat de Britten het mesothirium gekocht zouden hebben. De enige bekende voorraden be vinden zich in de Oeral en in het door Polen bezette Silezië. Er zou zich in de vier sectoren van Berlijn geen uitrusting be vinden om dat metaal te bewer ken, zodat het geschikt zou zijn voor kernspliting. Het plaatsvervangend hoofd der Chinese militaire missie te te hebben, dat het metaal in Ber lijn geproduceerd zou worden, noch zou de Chinese missie be langstelling hebben gehad het te kopen. De zegsman wees er op, dat de Sowjet-Unie de mogendheid i§, waarvoor het metaal wordt ge produceerd. Hij verklaarde, dat de Britse autoriteiten een kleine hoeveelheid hadden gekócht en dat de Chinese militaire missie ook graag wat wilde hebben. Zorgt dat hij het „Zeeuwsch Dagblad" krijgt. Uw bijdrage storten op Giro 274289, Goes. Gistermiddag zijn de heer A. Asscher en Prof. D. Cohen uit hun hechtenis ontslagen, waarin zy vier weken en een dag hebben vertoefd. Ze mogen echter, gedurende 't vooronderzoek, niet met elkaar of met getuigen spreken of het land verlaten. Liquidatie op 1 Januari 1948. middeld 2100 gram per week. n.l. culaas, stroopwafels, ontbijtkoek, afwisselend 2000 gram en 2200 gram. Echter zal voor een ge deelte van deze hoeveelheid, n.l. voor 400 gram elke week een keu taai-taai, behalve, indien deze producten zyn bereid van door consumenten ingeleverde grond stoffen. 23, 24 en 26 Juli by het regeringsjubileum. Middelburg maakt zich op om het gouden regeringsjubileum van onze Vorstin in het volgend jaar, luisterrijk te vieren. Als de plan nen verwezenlijkt kunnen worden zullen drie dagen de vlaggen in Zeelands hoofdstad wapperen, n.l. op 23, 24 en 26 Juli 1948. De voornaamste punten van het voorlopige programma zijn een grote historische optocht en een openluchtspel op drie avonden op de Markt, beide ontworpen door Wim Abeleven. Het is om technische redenen "niet mogelijk gebleken alle fees ten ln het land op dezelfde datum te doen plaats vinden en daarom heeft het Nationaal Comité voor de herdenking van het regerings jubileum verzocht de feestvierin gen te spreiden over de periode tussen 15 Juli en 15 September 1948. Om practische redenen heeft het algemeen bestuur van de ver eniging „Uit het Volk Voor het Volk" besloten de feestviering ln Middelburg vast te stellen op D.V. 23, 24 en 26 Juli. Op elk van deze avonden zal het openluchtspél worden opge voerd en op Zaterdagmiddag 24 Juli zal een historische -optocht door de straten trekken. Vooral voor deze optocht is de medewerking van de buurtvereni gingen Nen andere verenigingen gewenst. Reeds is een voorlopig plan van indeling der groepen voor deze optocht opgesteld. Dat zijn er niet minder dan 28, die de Middel burgse en Walcherse historie zul len weergeven van het begin der jaartelling tot heden. Wil deze optocht slagen, dan zullen daar aan ruim 500 gecostumeerden en 87 niet gecostumeerde personen moeten deelnemen. 83 paarden zullen de koetsen in de stoet trek ken. Op Donderdagavond 11 Decem ber a.s. wordt in „De Vergenoe ging" een vergadering belegd, waar de Voltallige besturen van de verenigingen, die wensen deel te nemen, worden uitgenodigd, teneinde de optocht te kunnen in delen. 6 September 1948 tenslotte zal speciaal in het teken staan van de kinderen. Ten gevolge van het besluit van de Minister van Justitie, dat di verse instanties voor bijzondere rechtspleging met ingang van 1 Januari 1948 moeten zijn opge heven, zullen de P.R.A.'s te Mid delburg, Goes en Zierik- z e e op die datum worden geliqui deerd. Wij vernemen dat op dit mo ment het werk dezer instellingen geheel gereed zal zijn, zodat zij, ook wanneer genoemde beslissing over de hele linie niet was geko men, toch zouden zijn opgeheven. De archieven en de dossiers zullen in handen worden gesteld van de gemeentepolitie. Voor wat de P.R.A. te Middel burg betreft, die Walcheren en Noord-Beveland bestreek, gaan deze naar de gemeentepolitie te Middelburg. - De politie te Goes krijgt de bescheiden van Zuid-Be veland van de Goese P.R.A. en de gegevens van Schouwen-Duive- land, Tholen en St. Philipsland zal de P.R.A. te Zierlkzee over dragen aan de politie aldaar. De betreffende politiecorpsen zullen, indien nodig, worden be last met hernieuwde onderzoeken etc. Waarschijnlijk zullen de ar chieven en dossiers uiteindelijk naar een centraal punt te Den Haag worden overgebracht. Het grootste gedeelte van het personeel dezer P.R.A.'s zal per 1 Januari a.s. in particuliere of rijksdienst overgaan. Voor dege nen onder hen, die nog geen be- Stumpertjes telegram. Stumpertje, de Korporaal scheepshond van H.M. torpedoja ger „Jan van Galen", heeft na zijn aankomst op Schiphol en be komen van de emoties het vol gende telegram verstuurd: „Jan van Galen". Op weg naar Java. „Miste Van Galen. Einde lijk gevonden K.L.M. thuisge bracht vreugde thans be roemd kranten vol wacht order promotie alles wel Stumper". Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde he den de Haagse koopman H. L. Bartels, bijgenaamd de „Zin gende Rot", die zeven maal uit zijn detentie wist te ontsnappen tot zes maanden en ter beschik kingstelling van de regering. trekking hebben gevonden, zal 'n wachtgeldregeling in werking treden, die voor de gehuwden geldt voor een zesde van de diensttijd bij de P.R.A. doorge bracht en voor de ongehuwden voor een twaalfde van deze peri ode. lingen Collaboratie in bovenge- De Politieke Recherche Afde- noemde plaatsen zullen op 1 Ja nuari a.s. nog niet worden opge heven, daar de werkzaamheden nog niet zijn geëindigd. Maandagmiddag zullen de schoolkinderen het Dorpsplein te Koudekerke beplanten.. De Canadese eerste minister, Mackenzie King, die pas in Ot tawa is terruggekeerd van een bezoek van een maand aan Europa, heeft verklaard, dat Ca nada naar zijn-mening alles ge daan had wat het kon om het herstel van West-Europa te be vorderen en verdere hulpverle ning aan de V. S. moest worden overgelaten. De Canadese premier zeide o.m.: „Wat wij voor Europa kunnen doen hangt af van de toestand waarin wij zelf ver keren. Wat zijn grootte betreft heeft Canada meer hulp ver leend dan ieder ander land ter wereld. Thans valt het ms moeilijk om de dingen te do.n, die we gaarne zouden willen doen". Hij verklaarde, dat er r -n tijd te verliezen was bij de .,a- deropbouw van West-Europa. „Indien de toestand niet spoedig verholpen werd, zou men moei lijk kunnen zeggen, wat er ge beuren kon. Wat er ook zou gebeuren, ieder land zou de te rugslag hiervan ondervinden. „De tijd van de V. S. en an dere landen van dit halfrond is gekomen om alles te doen wat zij kunnen teneinde Europa economisch weer op te richten", aldus de Canadese premier. DE BILT Weersverwachtng avond ZEGT: tot heden- Wisselend bewolkt met opkla ringen. Enkele regenbuien. Aan vankelijk nog krachtige wind uit Zuid-Westelijke richtingen. Nog Iets hogere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1