Sabotage-handelingen blijven voortduren. FRANKRIJK. De Willem Rays maakt zijn maidentrip. Twintig doden bü opzettelijke treinontsporing. Studentenrel in Cairo. Uc&i U zlo&t in Iftdië, Volgende week debat in Britse Lagerhuis. Nationaal monument nadert voltooiing. Er is geen tijd voor propaganda. Nederlandse Rede Kruis vreest reputatie te verliezen. WereM^oedselsitiiatle nog steeds oritiek. Alle winkels op Dinsdagmiddag gesloten? Tribunalen Mpen tot Juni 1948. Uitgave (^Stichting „Zeeuwsch Dagblad". ^Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Koordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; 'Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 815 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woond PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 5 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dlreetenr: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI-.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.31 u., onder 16.30 u. Maan op 1.06 u., onder 14.12 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 6 December: 8.30 u. 1.50 m., 21.25 u. 1.63 m. Frankrijk wankelt sinds enige weken op de rand van de af grond. Onder de ophitsende leiding van de Communisten wordt de de- mocratte ondergraven en dreigt 't land zich te werpen in de armen van de dictatuur. Of dit uiteinde- •lijk de dictatuur van het com munisme of van een andere tota litaire groep zal zijn, kan hier nu worden verwaarloosd. Het is niet te ontkennen, dat op t het moment, dat wij dit schrijven in de algemene toestand enige ontspanning is ingetreden. Naar :de oude beproefde methode heeft het communisme getracht de strijd om de macht van het par lement te verleggen naar de straat.. Eerst de straat, dan de staat, dat is de weg die van de democratie naar de dictatuur leidt. De minister-president Schuman heeft dit streven onderkend en hij heeft de moed getoond ertegen op te treden. Stakingswetten zijn af gekondigd en de regering is ge machtigd een vrij sterke militaire macht op de been te brengen ten einde de situatie te beheersen. Daarnaast keurde het parlement ook een wet op het verhinderen van sabotage goed. Het gevolg hiervan is, dat de staking gaat verlopen. Het kan moeilijk worden gezegd, dat Frankrijk gered is voor dit ogen blik, doch er is verbetering merk baar. Dat is winst. De eerste conclusie, die we uit deze „verbeterde" toestand trekken ls, dat elk gezag, als het optreedt, zijn zegenrijke gevolgen heeft. Indien Frankrijk met grote kracht overgaat gezag te herstel len dan is er nog een mogelijk heid, dat het land aan de greep van de tyrannie ontkomt. De fei ten bewijzen het nu reeds. Men hoede zich bij het lezen van een dergelijke uitspraak voor welk optimisme dan ook. Niets blijkt gemakkelijker om te zetten dan een volksbeweging, die door nood en ellende tot kookhitte ge bracht, veelal bereid is zich te werpen in de handen van het avontuur. - En hoe hachelijk is de Franse toestand. Financiëel dreigt een gi gantische waardevermindering van het geld. Politiek is er een grenzeloze intrige van Sowjet- Rusland, niet via de officiële di plomatieke weg, doch door een in filtratie via do communistische partij. Charles de Gaulle klopte bij de gemeenteraadsverkiezingen hoorbaar op het regeringskasteel. Intussen poogt een midden-rege ring de zaak op de been te hou den. Dat is Frankrijk. Wat zal het redden? Gezag' Het schijnt lichtelijk dwaas, om het gebeuren in Frankrijk te gaan gelijkschakelen met het tra gische gebeuren met de repu bliek Indonesia. Wij zullen dat ook zeker niet doen. Maar één punt van vergelijking is er zeker. Wat Frankrijk onherroepelijk naar de afgrond voeren zal is elke poging om tot een overeenkomst te komen met het communisme. Nog altijd woedt in Frankrijk de revolutie van 1795 na, zoals dat trouwens in vele .delen van de wereld op het ogenblik het ge val is. In dit land, dat eens het grootste en roemruehtste van het continent is geweest, komt het nu voor de zoveelste maal tot een uitbarsting. De chaos, logisch aan de doorwerking van het „Ni Dieu ni i.-'aitre", geen God geen mees- 'ter, verbonden, heerst er nu. In zulk een situatie gaat het dan al tijd één van twee kanten uit: naar de dictatuur van het communis me of de.dictatuur nan wat men uiterst rechts pleegt te noemen. In Frankrijk is dit in de gegeven omstandigheden de Gaulle. Dat wij het communisme verfoeien voor Frankrijk, behoeft geen be toog, doch we zouden evenmin graag beweren, dat we het Gaui- lisme voor Frankrijk begeren. Ge» zien de historische voorbeelden, leidt het geen twijfel of ook dit laatste bewind zal een autoritair karakter dragen. Redding kan het dan niet brengen. Slechts ver drukking. Van Schuman wordt gemeld, dat hij een Christelijk man is. Als dit waar ls, dan zal hij niet tot halve maatregelen moeten be sluiten, doch onvoorwaardelijk moeten buigen voor het Goddelijk bevel aangaande het gezag. Halve politiek of compromis haat tegen de revolutie niet, slechts de eis van het Evangelie brengt redding. Hier hebben we het punt van vergelijking met de republiek op Java en de houding van Neder land daartegenover. Halve maat regelen deden tegenover de revo- lutie-Soekarno het geheel vast lopen. We zitten er diep mee in het slop. Voor Indië: geen compromis, doch gezag. Voor Frankrijk: geen compro mis, 'doch gezag. Rjr. Frankrijk zieker dan ooit. Schuman's anti-sabotagewet, die ^gisterochtend werd aangenomen, heeft in strijd met de verwach tingen, geen merkbare verbetering gebracht in Frankrijks ziektetoestand. Sabotage, botsingen met de politie en vechtpartijen blijven aan de orde van de dag. De regering heeft voor ieder lid van de Nationale Veiligheidsdiensten en andere politie organisaties, die deel nemen aan de regeringsacties om de orde te handhaven, per dag een gratificatie van 100 Francs uitgeloofd. Demonstrerende studenten heb ben te Cairo getracht de Ame- kaanse universiteit te bestormen. Zij vluchtten echter in paniek, toen bereden politie het vuur opende. De demonstranten sta ken twee tramwagens voor de Universiteit in brand. Azzam Pasja, secretaris-generaal der ^Arabische Liga, deelde heden te Cairo mede, dat overaï in Egyp te wervingsbureaux voor de Ara bische legers zijn geopend. Communisten op instructie van het stakingscomité. Woensdag is by Atrecht ten gevolge van sabotage een trein ontspoord, waurby 20 doden te betreuren waren. Ook de nacht treinen Parijs-Rouaan en Parys- Orleans zijn tot ontsporing ge bracht, doch hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk te Atrecht tot nu toe zyn 21 doden onder de ge derailleerde wagens gevonden op „technische wijze" voorbereid, zoals de regering heeft verklaard, is het eerste incident dat persoon lijke slachtoffers heeft veroor zaakt. Thorez, de secr.-generaal van de Franse Communistische Partij, vergeleek in een toespraak \ot mijnwerkers „De misdaad van Atrecht" met de Rijksdagbrand destijds door Goering gesticht om als reden te dienen voor onder drukking der communisten in Duitsland. Volgens een communiqué van het Franse ministerie van binnen landse zaken zijn echter vijf be ambten van de genationaliseerde Franse spoorwegmaatschappij, le den van de Franse Communisti sche Partij en de Communistische bond van Republikeinse Jeugd, gearresteerd. Zij hebben bekend medeplichtig te zijn -geweest aan een aanslag op de spoorlijn tus- schen Menecy en Balancourt In de nacht van 2 op 3 December en gehandeld te hebben op instruc tie van een stakingscommissie te Parijs. Botsingen. Bij botsingen tussen politie en stakers te Valence in Zuid-Qost Frankrijk zijn twee stakers ge dood, terwijl verscheidene stakers en politie-agenten gewond raak ten. Te Puteaux heeft de politie traangasbommen gebruikt. Te St Ouen hebben 3200 stakers ge- poogd een electrische centrale binnen te dringen. Te Clermont Ferrand is het hoofdbureau van de socialistische partij vernield. Electrische hoog spanningsinstallaties tussen Bor deaux én Bayonnes zijn met springstof vernietigd. Vrij hevig zijn de botsingen te Marseille geweest, o.a. bij het voornaamste spoorwegstation, dat door de stakers bezet werd ge houden. De politie verdreef hen. Ongeveer 100 arrestaties hebben plaats gehad, meestal wegens het handelden hlnderen van de politie bij de be scherming van werkwilligen. In de voorsteden hebben de sta kers gepoogd voedseizendingen tegen te houden. Vliegveld Marseille ge sloten. Het vliegveld van Marseille, Marignane is tijdelijk gesloten in verband met de stakingen. Als gevolg hiervan zal op de K.L.M.- dienst Amsterdam-Lydda, welke 's Maandags via Genève-Rome en 's Woensdags via Marseille-Rome wordt gevlogen, het traject Am- sterdam-Rome tot nader order des Woensdags rechtstreeks wor den gevlogen. Bomaanslag op Thorez. Even voor elf uur gisteravond is voor de woning van -Maurice Thorez, secretaris-generaal van de Franse communistische party, een bom ontploft. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Gistermorgen vroeg heeft de Franse Nationale vergadering met 413 tegen 183 stemmen „het wetsontwerp ter bescher ming van de vrijheid van ar beid" goedgekehrd. De strekking van de wet kan in de volgende vijf punten worden samengevat: 1. Een iéder, die door bedrei ging, geweld of mishandeling het stiileggén van werkzaam heden heeft bewerkt of gaan de gehouden, wordt gestraft met 5 jaar gevangenis en een boete tot een maximumbedrag van 500.000 francs. 2. De straffen worden ver dubbeld, indien de inbreuk op de vrijheid van arbeid gepaard gaat met het dragen van wa pens, het binnendringen van particuliere woningen of iede re andere daad van sabotage. Als sabotage worden aange merkt: het vernielen of be schadigen van machines,, ge reedschappen, uitrustingen en voertuigen, evenals Iedere daad, die de veiligheid van personen in gevaar brengt. 3. Soortgelijke straffen ais bovengenoemd gelden voor hen, die in geschrift of op an dere wijze tot sabotage, die gepleegd of beproefd is, aan gespoord hebben. 4. Het stakingsrecht zal ten volle van kracht blijven. 5. De wet biijft tot en met 29 Februari 1948 van kracht. Arabieren zijn agresfsief. Volgende week Donderdag en Vrijdag zal in het Britse Lager huis het debat over Palestina worden gebonden. Dit werd van daag in het Lagerhuis meegedeeld door de voorzitter, Herbert Morrison. Morrison voegde daaraan toe, dat de minister van koloniën, Arthur Creech Jones,' van de gelegenheid gebruik zou maken om zijn beloofde verklaring over Palestina af te leggen. Te Londen neemt men aan, dat de regering volgende week de datum zaj bekend maken, waarop Engeland zich voorstelt zijn mandaat in Palestina te, beëindigen. Zorgt dat hy het „Zeeuwsch Dagblad" krtfgt. üw bijdrage storten op Giro 214289, Goes. De urnenbewaarplaats in het Damplantsoen in de hoofdstad, het voorlopig nationaal monu ment, nadert haar voltooiing. Zij bestaat uit een open colonnade, met de openzijde naar de Dam ge richt en geplaatst In het achter ste gedeelte van het Damplant soen, zodat het grote mkldenga zon van dit plantsoen vrij blijft en als voorgrond dient, j In de elf velden tussen de pij lers van de colonnade is het on dergedeelte van de muur door een boogopening doorbroken. In deze boogopening is een laag voetstok Gl'Ote Vier. geplaatst, waarop de urn met de 1 aarde uit de desbetreffende pro vincie zal worden geplaatst. Ter aanvulling en verduidelijking van het uit de aard der zaak kleine opschrift op de urn is het bovengedeelte van het muurveld versierd rnet het provinciewa pen. De pijlers zijn afgedekt met een dekplaat van hardsteen, die de pijlers onderling verbindt. Op de voorzijde van deze dek plaat wordt in eenvoudige blok- letters de volgende tekst gehakt, die werd opgesteld door prof. N. A. Donkersloot (Anthon e Donker) „Aarde, door het offer gewijd, samengebracht uit gans het land, teken tot in verren tijd van heugenis en vasten band' Arabische demonstraties in verschillende landen. Arabische demonstranten heb ben te Alexandrië, Cairo en Bag dad Europese gebouwen aange vallen uit protest tegen het be sluit der Verenigde Naties. In Palestina heeft zich het 80.000 man sterke vertedigingsle- ger van de Joodse verzetsbewe ging Haganah bevel gekregen mede te helpen aan de verdedi ging van de Joden tegen Arabi sche gewelddaden, die men mor gen verwacht. Te Alexandrië bestormden 5000 demonstranten onder het zwaaien van knuppels en ijzeren staven luid schreeuwend het politiecor- don om het Britse algemeen con- suiaat. De politie trok de gummi stok en 4 personen werden ge wond. Een eerdere poging, het Nederlandse consulaat aan te val len, werd door de politie verijdeld. Te Bagdad verschaften Arabi- Het is niet alleen in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag, waar men een gevecht moet leveren om een trammetje te kunnen „pikken", ook 'Batavia kent men volle trams. De raad van ministers, van buitenlandse zaken der Grote Vier te Londen slaagde er ook gisteren niet in tot overeenstemming te komen, daar Molotof gedurende de gehele zitting weigerde het Franse voorstel betreffende de definitie van Duitse activa in Oos ten ryk in gedetailleerde beschouwing te nemen of een concrete opgave te verstrekken van de activa, waarop de U.S.S.R. aan spraak maakt. Vertragingstactiek. Molotof bleef zelfs weigeren toen Marshall op de man af om een dergelijke concrete lijst ver zocht. Wel beschuldigde Molotof de drie Westerse mogendheden er van, dat zij in Oostenrijk inter- oi venieerden en trachtten door ^Tet ontwerp is van de archi- voorwaarden voor economische lecten A. Komter en Ir A. J van der Steur, uit Amsterdam. De beeldhouwers, die de provin ciewapens uitvoeren zijn: Jan Gregoire, Hubert van Lith, Frits Sieger en W. IJzerdraat. President Truman is in zijn eigen vliegtuig uit Washington naar Key West in Florida ver trokken voor een vacantie van vijf dagen. Men verzoekt ons opneming sche demonstranten zich toegang i van de volgende mededeling: F.A.O. laat waarschuwende stern horen. De Voedsel- en Landbouw organisatie der V.N., de F.A.O., heeft gisteren gewaarschuwd, dat de wereld-voedselsituatie dit jaar even c-ritick is als op enig ander tijdstip na het einde van de laatste wereldoorlog. Zij voegde hieraan toe, dat de vooruitzichten voor het seizoen 1948/49 even ongunstig zijn. Graantekorten. Wijzende op de ernstige graan tekorten, waarmede vele lan den in de komende maanden te kampen zullen hebben, merkt de Voedsel- e'n Landbouworga nisatie in een rapport op: „Het is duidelijk, dat er meer pogin gen tot besparing en internatio nale verdeling van voedsel zul len moeten worden aangewend, wil men voorkomen, dat het voedselverbruik in deze landen in aanzienlijke mate wordt be perkt. „De situatie in het Verre Oosten wordt in het rapport uiterst ernstig genoemd. Een lichtpunt vormt Australië, dat in dit seizoen waarschijnlijk een tarwe-oogst zal hebben, die 2 Wie wil verhoord worden? Over het regeringsbeleid 1840—1945. De enquête-commissie regerings beleid 1940—1945 roept allen op, die er prijs op stellen ln verband met de ingestelde enquête ver hoord te worden. Uiteraard zal de commissie zelf beoordelen wie zij zal willen ho ren. Men kan zich echter melden voor 22 December a.s., met naam en adres en nauwkeurige opgave van het onderwerp, waarover men verklaringen zal willen afleggen. De commissie zal voorts gaar ne alleen die stukken hebben, die op dit beleid betrekking hebben, willen verzoeken deze stukken eveneens voor 22 December in te zenden. millioen ton groter zal zijn dan in de laatste twee jaar. Met betrekking tot de. vooruit zichten voor het productie-sei zoen 1948/'49 merkt de F.A.O. in haar rapport op. dat de droogte de aanplant in Noord en Zuid-Amerika ernstig heeft vertraagd en in mindere maté ook in West- en Centraal Euro pa. Zij gaf evenwel uiting aan haar hoop, dat de gevolgen hiervan zullen wórden voorko men door toeneming van de productie van kunstmest, land bouwwerktuigen e.d. tot de Britse „Kindergarten", welk gebouw in een ruine werd herschapen. De Egyptische regering heeft In een communiqué bekend ge maakt dat verder alle demonstra ties tegen de verdeling van Pales tina verboden zullen zijn, daar Egypte zijn bezwaren tegen het besluit der V. N. reeds kenbaar heeft gemaakt. De Haganah heeft plannen vol- tooind voor de verdediging van de Joodse wijken te Jeruzalem tegen mogelijke Arabiseehe geweldda den. De stad zal in 10 zones ver deeld worden. In elke zone heeft een officer van de Haganah de leiding, waarbij hij beschikt over „vliegende patrouilles", die ogen blikkelijk kunnen uitrukken naar plaats, waar onlusten dreigen. Palestina. Britse troepen hebben de wacht rondom het oude deel van Jeruza lem betrokken om de Arabieren het uitbreken te beletten. Alle verloven bij de Palèstijnse politie werden ingetrokken en troepen moeten zich Vrijdag van zonsop gang af 24 uur gereed houden. Te Ramlen hebben duizenden Arabieren zich langs de weg' ge schaard om twee Joodse convooi- en ónder politiebewaking te ste nigen, waarbij 2 Joden gewond werden. Het dagelijkse bestuur van het Nederlandse Rode Kruis stelt er prijs op, gezien de reactie van het Nederlandse volk naar aanleiding van de artikelen, verschenen in de pers inzake de publicatie van het rapport der pakkettencom missie, er de aandacht op te ves tigen, dat het ln hoge mate be treurenswaardig en onbillijk ge acht wordt om het huidige, geheel vernieuwde Rode Kruis, opgetre den na de bevrijding, verantwoor delijk te stellen voor datgene wat ln de bezettingstijd is nagelaten. In de publicaties van het rap port is dit onvoldoende naar vo ren gekomen, wellicht doordat 't hoofdbestuur aanvankelijk meen de, dat dit zo vanzelfsprekend was, dat dit niet nog eens onder streept behoefde te worden. De sympathie voor het Rode Kruis komt hierdoor in gedrang als on gewild gevolg van dit onderzoek, hetwelk bovendien op nadrukke lijk verzoek van het huidige be stuur is geschied. Hierdoor wordt de omvangrijke taak van het Ro de Kruis hier en overzee onnodig ernstig belemmerd. En de illegaliteit. Ook de documentatiedienst van de Illegaliteit zendt ons een stuk om te bewijzen wat zij voor de politieke gevangenen deed. Wij wijzen erop, dat door ons noch het huidige Rode Kruis be stuur, noch de illegaliteit in ge breke zijn gesteld. Ons was be kend wat er in" Nederland is ge beurd en veranderd. Voor achter docht is geen enkele reden. Volgens het te Cairo verschij nende blad Al Palagh zou Abdoel Rahman Azzam Pasja, secreta ris-generaal van de Arabische Liga van plan zijn, zijn functie neer te leggen om het bevel te voeren over „De Arabische le gers voor de bevrijding van Pa lestina". Volgens een eerste bekendma king telt de Communistische partij in, Joego-Slavië thans 400.000 leden tegen" 15.000 bij het uitbreken van de oorlog. (Van onze Haagse correspondent). Naar wij uit goede bron vernemen is thans gereed gekomen het ontwerp van wet op de Winkelsluiting. Deze nieuwe wet wil alle bepalingen op dit gebied in één wet verenigen, hetgeen thans niet het geval is. Bovendien zijn er enkele ingrijpende wijzigingen aangebracht. Zo worflt o.m. bepaald, dat het sluitingsuur zowel voor de zomer- als voor de wintermaanden wordt vastgesteld op onveranderlijk 18 uur. Geen bepalingen zyn getroffen voor de middagpauze. Daarnaast zullen, indien dit ontwerp van kracht wordt, voortaan alle winkels over het gehele land iedere Dinsdagmiddag gesloten moeten zyn. De gemeenteraad houdt echter de bevoegdheid om op grond van bijzondere omstandigheden een andere middag te bepalen. Ook de z.g. vacantie-sluifing zal door de raad worden geregeld. Journalisten hadden een snoepreisje en de Radio-Unie had pech. Ergens op de oceaan vervolgt een zeekasteel zyn koers. Het is dc Willem Ruys, het nieuwe vlaggeschip van de Koninklyke Rotterdamse Lloyd, op weg naar Batavia. Southampton ligt reeds ver achter de horizon en de journalis ten, die tot deze Engelse havenplaats een snoepsreisje maakten, zijn reeds lang van boord en weer terug in Holland. Een van hen vertelt hieronder wat hy heeft meegemaakt vanaf het moment, dat het schip zich haast onwillig van de kade te Rotterdam losmaakte. t Het Australische ■parlement heeft de vredesverdragen met Roemenië, Finland, Bulgarije en Hongarije geratificeerd. Het afscheid op de wal Dinsdag was grappig en toch indrukwek kend. Tevoren was er aan boord een beetje opwinding ontstaan, omdat een liftbediende zyn apparaat „a dead lift" was ge worden, d.w.z. het ding bleef hal verwege tussen twee etages han gen en deed hem gelijken op de man, die bij zijn spelletje ganze- borden moet wachten tot hij ver lost wordt. Gelukkig wierp een technicus spoedig het vereiste aantal ogen met de opmerking, dat nieuwe apparaten altijd de kinderziekten te boven moeten komen. Het stijgen zat klaarblijkelijk in de tucht, want de volgende sensatie van de dag was een film operateur, die het evenwicht probeerde te handhaven in een wiebelende houten bak, die toren hoog aan de arm van een gewel dige portaalkraan zweefde. De man verdiende zijn broodje situatie filmde hij de wankel schijnende wereld onder zich. Wij waren nog niet in Maas sluis of iedereen zat al met zijn hoofd door de ronding van de reddingsgordel gewurgd en on derging als een van de 99 onder danen de inspectie van de man in wiens sloep men eventueel onder daan zou kunnen zijn. Na deze sloepenrol was om ongeveer 5 uur de volle zee bereikt. Windhappers bleven over de railing hangen, misschien uit voorzorg, wat helemaal niet no dig was, want binnen was licht, kieur, warmte en gezelligheid. Men zou zich kunnen voorstel len in een duur hotel in het mid den des lands te zijn als de dood vermoeide alk, die op het dek was neergevallen en nu in de „recep tie" door de hofmeester vertroe teld werd, er niet aan herinnerd had, dat de kust reeds ver af was. Hier en daar volgden kennis- zuur, maar ondanks de hachelijke makingen. Een missionaris was er, die terugkeerde naar Timor en drie ploegen in het ruim had staan, omdat hij slechts 30 gulden mee had mogen nemen, en toch over contanten had beschikt, die hij voor zyn missie bijeen had ge gaard. Hij was er zeker van, dat, hoewel het misschien wat op schudding zou geven, de mensen profijt van zijn koop zouden heb ben. Er was nog een bekende aan boord, de 83-jarige heer Willem Ruys Sr, die nog onvermoeid de belangen van de maatschappij be hartigt en ook tot Southampton de tocht heeft meegemaakt. Buiten waaide een frisse bries. Gezagvoerder Vellenga had de snelheid bepaald op 1920 mijl, ómdat de motor, zoals brj een nieuwe auto nog wat ontzien moest worden enheer en knecht aan elkaar gewend moe ten raken. Tegen acht uur Engelse tijd meerde de „Willem Ruys" té Southampton, bij uitzondering aan de kade. Hier gaven reeksen vlaggen, boven de loodsingangen gedra peerd, een feestelijk tintje aan de ze eerste kennismaking. Gezagvoerder Vellenga was in z'n nopjes. „Het schip doet het voortreffelijk", zelde hfl, „en ik ben zeer tevreden". Een drietal medewerkers van de Nederlandse radio-unie, die van het vertrek een reportage hadden gemaakt, ging hier ook van boord, om tezamen met de collega's van de pen op invitatie van de Cunard White Star de juist in de haven liggende „Queen Marie" te gaan bezichtigen. Met een brok in de keel. „Wij komen onze kortegolfzen- der en de hele verdere apparatuur halen voordat u weer zee kiest", hadden ze gezegd. Maar toen ze 's middags het terrein betraden en op de kade kwamen, konden ze net nog met een brok in de keel in de verte het silhouet van de „Willem Ruys" zien. Het schip was eerder vertrokken dan ver wacht was en de hele apparatuur zal nu de reis naar Batavia zon der „bespelers" moeten meema ken, tenzij men het vertrouwd ge noeg vindt alles in een tussenha ven te lossen en retour te zenden. Het enige dat nog gedaan kon worden, een radio-telegram naar boord te sturen, werd nog gedaan Maar voorlopig betekent het een handicap voor de Radio-Unie, die haar beste kortegolfzender nu enige tijd zal moeten missen. hulp Oostenrijk onder slavernij te brengen. Slechts de Sowjetrege- ring had Oostenrijk zonder bijbe doelingen geholpen, aldus Molo tof. Marshall noemde Mólotofs be schuldiging „een verdraaiing van de bedoelingen der Verenigde Staten, zoals men die reeds zo dikwijls had gehoord". Hij zeide echter niet te wen sen, dat de tijd van de conferen tie met onbetamelijke en zwart gallige propaganda zou worden verdaan. Marshall verklaarde, dat men de Oostenrijkse kwestie voorlopig beter'ter zijde kan laten en over gaan op het volgende punt op de agenda: de economische beginse len, die de toekomst van Duits land zullen beheersen. Dit punt zal vandaag in behandeling wor den genomen De Minister van Justitie heeft gistermorgen bij de behandeling der begroting van zijn departe ment in de Tweede Kamer, me degedeeld, dat de tribunalen tot 1 Juni van het volgend jaar zul len blijven werken. „Korporaal Stumpertje" deserteerde! De scheepshond der bemanning van H.M. „Jan van Galen", mo menteel op weg naar Indië, „Kor poraal Stumpertje", sloop ln Lis sabon van boord om op eigen houtje de stad te gaan bezichti gen. Hij was niet op tijd voor het vertrek van de Nederlandse bo dem aanwezig, zodat de tocht zonder hond werd voortgezet. Een van de officieren van de „Jan van Galen" schreef het droe vige verhaal aan zijn vader. Déze bégreep, dat gehandeld moest worden, wilde de stemming aan boord weer op het vroegere peil komen. Na kort beraad belde hij de K. L. M. op. De vertegenwoordiger van deze maatschappij in Lissa bon, in kennis gesteld van het ca- tastrophale gebeuren, begreep on middellijk het belang, dat hier ge diend moest worden en zette een campagne op touw. Het gevolg was, dat het kan toor in Lissabon door tientallen Portugezen met alle mogelijke vormen van het specimen Canis familiaris werd bezocht. Tot op een,goede dag een Portugees bin nentrad met aan een touwtje hon gerig en moe „Stumpertje", die zich op afgesleten voetzóoltjes voortsleepte. „Stumpertje" komt vandaag op Schiphol aan. Hij zal hier verder worden verzorgd door de vc Ier van den officier. Verplichte Ziekenfondspremie De minister van sociale zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de commis sie van advies voor het zleken- ondswezen, om de premie van de verplichte ziekenfondsverzeke ring voor het jaar 1948 te verla gen van 4 tot 3.8 pet. van 't loon, dat voor premieberekening in aanmerking komt. Deze premie wordt, zoals men weet, door werkgever en werkne mer, ieder voor de helft opge bracht. Het aandeel van de werk nemer in de verlaagde premie zal door de werkgever, dié het loon wekelijks betaald, voor het eerst van het loon over de eerste volle werkweek van het jaar 1948 wor den ingehouden. DE B I L T Z E G X: KANS OP REGEN. Weersverwachting tot heden avond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen en matige wind uit zuidelijke richtingen. Zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1