Schoolstrijd in Duitsland. DUC SCHUURPOEDER ürovintiek&'Wf De Boeren en de Benelux. De Spoorwegen gaan moderniseren. Financiën in de Tweede Kamer Speekenbrink zet Nederl. standpunt uiteen. Producten van atoomwapens in de V. S. Grootscheepse toepassing van nieuwe technieken. SPAART ZEEP EN SCHUIMT WgJP Aardige verrassing voor schoolkinderen Bozwaren, verklaringen en suggesties Q&wowteH strijd Socialistische Schoolwet te Berlijn randt het recht van de ouders aan. Onder socialistische invloed is door het stedelijk parlement te Berljjn een besluit genomen t.a.v. de hervorming van het onder was. Do daardoor bekrachtigde schoolwet blijkt in ernstige mate te tasten aan het recht voor vrjj godsdienstig onderwijs door de oioJaM aan de kinderen te geven. Het sluiten van het parlementair Je-hurt heeft daarom geen einde gemaakt aan het gesprek. Iwiagendeel: de strijd ontbrandt. Gewetensvrijheid. De voorstanders van een gods dienstig georiënteerd onderwijs gjjn in het geweer geroepen te- Sen een nieuwe schoolwet, die e bijzondere scholen heeft uit geschakeld en die het gods dienstonderricht buiten het ka der van het normale onderwijs heeft geplaatst. Zowel de Evan gelische als de Rooms-Katho- lieke Kerk hebben scherpe pro testen doen horen tegen de nieuwe toestand. Die protesten «tellen vast, dat het elementaire recht van de ouders om hun kin deren een godsdienstige opvoe ding te geven zou zijn aange tast. In een verklaring, die Zon dag in de R.-K. Berlijnse ker ken werd voorgelezen, wordt gezegd, dat vrijheid van religie en ouderlijke rechten niet door een parlementsmeerderheid kun nen worden opgeheven en dat kerk en ouders dan ook alle wettelijke middelen zullen aan grijpen om „het recht der ouders en de gewetensvrijheid te her stellen". De Berlijnse schoolhervor ming is een onderdeel van een lange reeks van hervormingen. De ontwikkeling heeft zich ook op dit gebied langs de lijnen van de zone-indeling voltrokken en men is in de verschillende de len van Duitsland geheel an dere wegen gegaan. In de Sovjetzone is men het radicaalst geweest. Men zou hier van een revolutie op on derwijsgebied kunnen spreken. Ir. Mei 1946 werd de „democra tisering der scholen" geprocla meerd. Grondslag voor de her vorming is afgezien van de uitschakeling van het gods dienstonderricht uit het normale leerprogramma een uitbrei ding van de lagere school een koste van de middelbare. Over al in de zone geldt thans het parool „eenheidsschool" en deze achtklassige lagere school moet alle kinderen, onafhankelijk van hun sociale afkomst, een oplei ding garanderen, die met hun neigingen en bekwaamheden overeenstemt. Op de Middelbare school heeft men de oude talen tot keuze vakken gemaakt en onder de moderne talen neemt het Rus sisch de eerste plaats in. In de andere zone's is men minder radicaal. De eenheids- school is niet zo consequent in gevoerd en men heeft vooral minder tradities prijs gegeven. Wat wel merkwaardig is, is dat in elke bezettingszone an dere schoolregelen gelden. Zo wordt Duitsland geeste lijk gescheurd. Met opheffing van de eenheidsschool ware meer eenheid hier wel gewenst. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de atoom energie, David E. Ldlienthal, heeft meegedeeld, dat de V. S. bezig zijn nieuwe atoomwapens te fabri ceren, waarbij zowel van uranium als van plutonium wordt gebruik gemaakt. Hij zeide niet, of de nieuwe wa pens bommen zijn op een nieuwe toepassing van de atoomkracht; dergelijke bijzonderheden worden geheim gehouden. De wapens zouden worden op geslagen ln het afgelegen Los A- bamos (New Mexico), waar ook de eerste atoombon is gemaakt. De Amerikaanse regering heeft nimmer iets willen loslaten over de aard en de Inhoud van de atoombommen, die in en na de laatste wereldoorlog zijn gebruikt Het is echter bekend, dat bij de vervaardiging zowel uranium-235 als plutonium dat uit dit ura nium wordt verkregen kan ge bruikt worden. Dilienthal zeide, dat de V. S. ongeveer 2.5 milliard dollar aan de ontwikkeling van de atoom energie hebben besteed. Nederlandse Spoorwegen gaat van de nood een deugd maken. De grote verwoestingen in het bedrijf maken het niet alleen mogelijk tractie, veiligheid en comfort te verbeteren, doch ooit geheel te moderniseren. gen zal grote zorg worden be steed. Kunstlicht, de toepassing van buislampen is niet onmoge lijk, zal de reizigers goed doen lezen. Ook zullen de treinen zo veel mogelijk in stroomlijnvorm worden gebouwd. Voor het binnenlands verkeer zal de automatische koppeling geleidelijk aan volledig worden toegepast. Omvang van het vervoer. De omvar.g van het vervoer vertoont een steeds snellere groei. In 1946 was het aantal reizigerskilometers gestegen tot 5.6 milliard. Ook voor het goederenvervoer zullen de spoorwegen, ondanks de opkomst van de jongere ver keersmiddelen een belangrijke plaats blijven innemen. In het kader van de toekomstige coör dinatie van de verschillende vervoerstakken zullen de spoorwegen nauw samenwerken met het vervoer te water, over de weg en door de lucht. n Te Lake Success koestert men sterke vermoedens, dat Dr R. Bunche, het hoofd van de afdeling der V.N. voor het beheer, tot hoofd zal worden benoemd van de staf der V.N., die aan de com missie voor Palestina zal worden toegevoegd. Truman heeft tussentijdse hulp- velening en hulp op lange termijn aan de 61.000 leden tellende Na vajo-Indianen in een reservaat In Nieuw Mexico voorgesteld. De Franse autoriteiten van het departement Seine en Oise hebben het Sowjet-Russische repatri- eringskamp Beaugard bij Parijs overgenomen. De Sowjet-Russi- sche burgers hadden het kamp tij dens het weekeinde verlaten. Conferentie te Havanna. Critiek op de rede van Gani. Op de plenaire zitting van de economische conferentie te Ha vanna op 1 December heeft de Nederlandse gedelegeerde Speeken brink de algemene vergadering toegesproken. Hij verklaarde, dat, ofschoon 't ontwerp-handvest op de conferen tie van Genève reeds was aange nomen, de Nederlandse delegatie niet geheel bevredigd is. Met na me wordt het als een gemis ge voeld, dat bepaalde schikkingen betreffende het transportwezen in het ontwerp ontbreken. Over het karakter der Neder landse delegatie verklaarde de heer Speekenbrink: „De Neder landse delegatie vertegenwoordigt alle samenstellende delen van het Koninkrijk. Daarom ziet u in de delegatie vertegenwoordigers van Nederland, Nederlands-Indië, Su riname en Curasao." Voorts reageerde Speekenbrink op enige opmerkingen van de re publikeinse vertegenwoordiger Gani aan het adres der Nederlan ders betreffende het onderwijs en de gezondheidszorg in Nederlands- Indië. In Indonesië waren vijf univer siteiten, dértig hogere scholen, vijftig middelbare scholen, dui zend lagere scholen van West-Eu ropees model en dertien duizend Indonesische scholen. Het Nederlands onderwijssys- over alle delen des Rijks. teem heeft meer voor Indonesië gedaan dan statistieken kunnen bewijzen. Juist door dit onderwijs werden culturele, economische, politieke en sociale idealen gevoed, die nu in Indonesië zo'n grote rol spelen Toen Gani het aantal artsen van voor de oorlog noemde sprak hij alleen over de gouvernements artsen, niet over de particuliere dokters en de zendlngs- en mis sie-artsen en militaire geneeshe ren en over de gouvernementele gezondheidsdienst. Verder wees spr. op het lage sterftecijfer. Epidemieën kwamen vrijwel niet meer voor. Deze fei ten geven Nederland reden trots te zijn op zijn bestuur ln Indone sië. Natuurlijk heeft ook Neder land fouten gemaakt, maar nie mand in deze vergadering, aldus Speekenbrink, zal pretenderen on feilbaar te zijn. Dat er op deze vergadering een delegatie van 't Koninkrijk der Nederlanden, ver tegenwoordigende het Rijk in al zijn delen, aanwezig is, benevens een afzonderlijke delegatie van de Indonesische Republiek, zou ver warring kunnen stichten. Spreker hechtte er waarde aan om de situatie volledig duidelijk te maken. Niet om hier politiek te bedrijven, maar omdat artikel 66 van het Handvest hier in het geding komt. Dit artikel handelt over leden en niet-leden der orga nisatie, alsmede over van hen af hankelijke gebieden en hun verte genwoordiging. Nederland betreurt dat de re constructie van het Koninkrijk niet alleen in Indonesië, maar ook in de West nog niet tot een be vredigend einde is gebracht, doch persoonlijk Is spreker er van over tuigd dat wijsheid en geduld ten slotte zullen zegevieren. Hij wenste niet de minste twij fel te laten bestaan, dat geduren de het reconstructieproces het Koninkrijk der Nederlanden krach tens internationaal recht de vol ledige souvereine macht behoudt 'n Erdal-prcductdus goed Verliest penicilline aan effect? „Het „wondermiddel" penicilli ne verliest aan effect, omdat de kiemen, die het aanvalt, snel een verhoogde weerstand ontwikke len", aldus verklaart Dr Mary Barber ln de „British Medical Journal", het officiële orgaan van de Britse vereniging van medici. De dokters bevinden, aldus Mary Barber, dat de kiemen, die normaal gemakkelijk kunnen wor den vernietigd, nieuwe en sterkere kiemen vormen. De mate, waarin dit geschiedt, is zodanig, dat zij ennigszins alarmerend is. Sir Alexander Fleming, de Brit se uitvinder van penicilline, ver klaarde tegenover Reuter, dat er voor bovengenoemd verschijnsel, dat in de eerste tijd na de ont dekking van het middel nog niet helemaal bekend was, gevaar be staat, maar dat er niets tegen te doen is. „Zowel ln de V.S. als ln Enge land aldus sir Alexander zetten wij het onderzoek voort om het antwoord te vinden". Het Sowjet-blad „Prawda" heeft een hevige aanval op de Zweedse pers gedaan, die het be schuldigt van het overnemen van Amerikaanse „gangster-metho den". vim Poffen. Een vriendelijke „opmerker" heeft ontdekt, dat zich in het maatschappelijk verkeer „voor oorlogse" toestanden beginnen af te tekenen. Hij heeft n.l. ge hoord, dat er bij de midden stand weer wordt gepoft. Dan maakt hij de ietwat leu tige opmerking; „Tijdens de oor log werd er ook niet gepoft". Bijna schreven we; was het maar waar. Poffen dat is eigenlijk het le ven op een andermans zak. Voor wat liefs zou ik wel wil len, dat de Duitsers dat niet hadden gedaan. Een schulden last van pl.m. 25 milliard leert het ons wel anders. Ze poften en-gros. Daarom vinden we poffen niet bepaald „vooroorlogs". Overigens „opmerker" merkt terecht op, dat we nu eenmaal moeten leren toe te komen met het beschikbare loon. ,Dat moet voor, in en na de oorlog. Er zijn wel eens minder juiste dingen opgemerkt. En: zonder poffen zal de mid denstand boffen. O zo! GOES. Met glunderende gezichten namen de kinderen van de Christe lijke Lagere School in de Nieuwstraat gisteren hnn pakketje in ont vangst, dat zy, door middel van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, van de Amerikaanse schoolkinderen hebben gekregen. Ook op andere scholen werden pakketten uitgereikt, die met evenveel enthousiasme ontvangen werden. Onder leiding van het onderwij- steeg op bij het inspecteren der In de loop van de komende jaren zullen werken worden uit gevoerd ter bestrijding van twee hinderlijke verschijnselen n.l. zakking en golving, opdat het toekomstige treinverkeer met de gewenste snelheid veilig zal zijn. Vooral op de lijnen met frequent en snel verkeer zullen de rails langer en zwaarder worden. Dit komt het comfortabel rijden ten goede en vermindert de slijtage. Voor de spoorbruggen zullen nieuwe constructies worden toe gepast. De vervanging van stoom- door electrische-, diesel- electrische en dieseltractie maakt een veel eenvoudiger inrichting van stations en em placementen mogelijk. Evenals in Amsterdam C.S. en Den Haag H.S. het geval is, zal men, indien mogelijk, bij de nieuwe stations de voorhal brengen op het peil van de vloer der sta tionstunnels. In de steden zullen de gelijk vloerse overwegen worden opgeruimd door verhoging van de baan. De spoorweg zal voorts zo diep mogelijk in de stadskern moeten doordringen en zal tevens de bewoners van de stadsrand vervoergelegen- heid moeten geven. Nieuwe tractievormen. De belangrijkste veranderin gen, die zich zullen voltrekken ^ijn wel die op het gebied der tractievormen. De grote ver woestingen in het spoorwegbe drijf hebben ruimte gemaakt voor een grootscheepse toepas sing van nieuwe technieken en de stoomtractie zal in de toe komst geheel worden verlaten. Behalve electrische treinen zal men zowel diesel-electrische lo comotieven als diesel-electri sche motorrijtuigen gaan gebrui ken. Wellicht zal zelfs de hete luchtmotor worden ingescha keld, vooral omdat deze de toe passing van eenvoudige over brenging doet verwachten. Comfort. Aan de verlichting der rijtui- „Schenlt je koffie o! schenk je thee, dan van de Gruyler, alle twee", legl BijJehnnJjc blij. „Dan heb je exira geurigheid; De feestavond krijgt fleurigheid: Daar hóórt de Gruyfer bijl "i Is betere waar. Dal is bekendl En korting krijgt UI Tien prncenlf' DE KOFFIE- EN THEEZAAK Geurige koffie 62. 75. 64 cf. per 250 grxn Thee Eddpluk 74, 70.64. 54 ct. p 100 gnm Codeine-vrije koffie 113 ct pe» 250 gram (Ingez. Med.) Feuilleton. door H. Lourense. 60) o— Ze gaat op de grond zitten, de rug tegen de muur geleund, blij, de koude wind niet meer te voelen. „Late me weggaan moe, 't is hier zo donker", klaagt het kind. „Stil maar, me benne thuis, 'k Zal dadelijk wat ete hale, maar 'k mót eve zitte." Als van heel ver hoort ze haar eigen stem. Ze tast in de mantelzak. Ge lukkig, het portret heeft zo nog. Ze neemt het in de hand, trekt haar kind vaster tegen zich aan. Dat verwarmt haar en het kind beiden. Opeens is het, alsof alles om haar heen beweegt. Haar hart klopt gejaagd, de slapen bon zen. Ze trekt haar jongen vas ter tegen zich aan. Oververmoeid is hjj in slaap gevallen, waaruit hij zelfs niet ontwaakt, als de steun hem ont zinkt Bewusteloos zijgt de moeder ineen. Na enkele uren ontwaakt de jongen, koud en huiverig. „Moe, moeder", klaagt hjj. Hij krijgt geen antwoord. Hij tast om zich heen, voelt een kille hand, trekt de zijne huiverend terug. „Moe, moeder", schreit hij zacht, maar geen geluid ver stoort de stilte, dan het klagend gehuil van de wind door de ope ningen in het dak. Het kind wordt bang, drukt zich stijf te gen de roerloze gestalte naast zich, schreiend, tot de slaap zich weer over hem ontfermt. Vroeg in de andere morgen staat de Ongedoopte bij de veldwachter aan de deur. ,,'kWil me niet in jou zake moeie, maar je mag wel is gaan kijke bij 'et huisie van Malle Mien, 't Is daar lang niet pluis, geloof ik." „Zo, en waarom niet?" „Nou, 'k ben d'r gistereavond tege tiene langs gekomme en toen hoorde ik d'r allerlei vreemde geluide. Net of d'r een kind schreeuwde, zei 'k maar zegge. Maar 't was effectief om d'r 'et kippevel van te krijge. Dat zal k je zegge." „Wel, je zou zegge. Maar wat mos jij daar zo laat?" „Op huis an, wat anders? „D'r strope d'r weer een paar, die ik maar niet in de gate ken krijge. Wees gewaarschuwd, dat ik je niet betrap, mannetje." „Zie je mijn daar soms op an? Nou, ik ken bij de domené in- De Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behan deling van de begroting van fi nanciën. De heer van der We ij den (K.V.P.) klaagt over de ver ouderde grondslagen der grondbe lasting en over de zware druk welke gelegd wordt op landbou wers en huiseigenaren. Hij bepleit afschaffing van de door de Duitsers verdubbelde grondbelasting en merkt voorts op, dat de f 10.000 vrijstelling voor land- en tuinbouwers bij de toe passing der vermogensaanwasbe- lasting met de andere hand weer wordt teruggenomen. De heer van der Feltz (C.H.) merkt op, dat de aangifte biljetten voor de verschillende be lastingen uitermate gecompliceerd zijn geworden. Zelfs ontwikkelde Nederlanders kunnen het zonder belasting-consulent niet foutloos invullen. Spr. zou het billijk achten als er ook kinderaftrek werd toege staan voor studerende kinderen boven 25 jaar, die door de bezet ting hun studie hebben afgebro-1 ken. Ten aanzien van de regeling der materiële oorlogsschade geeft hij te kennen zeer teleurgesteld te zijn, dat het wetsontwerp zo lang op zich laat wachten. Het is nodig de vergoedingen over de jaren 1944 tot en met 1947 spoedig uit te keren; het ver trouwen der Walcherse bevolking dient hersteld te worden. De heer H o f s t r a (Arb.) be spreekt de gecompliceerdheid der belastingwetgeving; de belas tingplichtige wordt het z.i. te moeilijk gemaakt. De heer T e u 1 i n g s (K.V.P. gaat nader in op hetgeen de mi nister geantwoord heeft op zijn schriftelijke vragen inzake voor lopige verzachting der bepalingen van de dividendbeperking. Spr. betoogt, dat de minister door verhoging der omzetbelas ting een doel tracht te bereiken, dat ligt in de sfeer van de dienst der prijsbeheersing. De toestanden in het assuran- tlebedrijf acht hij onbevredigend. De heer van den Heuvel (A.R.) vraagt o.m. de aandacht voor de oorlogsslachtoffers In ver- fermere. Me hebbe gistereavond bij 'um an huis vergaderd. Maar gaat d'r nou gauw na toe, d'r is vast wat an de hand." ,,'kZal wel is zien. Maar 'k mót eerst wete, of dat met jou zuivere koffie is." „Dat mót je dan zelf wete. Maar as 'ie zo doorgaat mit mijn te veraffrontere, gaan ik me beklag bij de burgemeester doen." Nijdig stapt de Ongedoopte weg. Van z'n doodangst de vorige avond, toen hij het bewuste huisje voorbij gerend is, rept hij niet. Wat heeft een ander daar mee te maken? De veldwachter haast zich niet. 't Spookte volgens zeggen daar al, toen hij hier kwam. En toen was het huisje be woond. Laat staan nu, waar de wind vrij spel heeft door de re ten en scheuren van het bouw vallige ding! Als hij er, laat op de middag band met diverse belastingen. Zij worden veelal onjuist behandeld. Tal van Inspecteurs treden op ri goureuze wijze op dit terrein op. De wijze, waarop uitvoering is gegeven aan de vrijstelling van de tweede f 10.000 besparing bij de vermogensaanwasbelasting, acht spr. niet loyaal. De heer de Wilde (A.R.) herinnert eraan, dat hij geen voor stander is van de goedkoopgeld- politiek der regering. Maar als men nu eenmaal staat op het standpunt dat de rente niet meer dan 3 pet moet .zijn, dan is het onjuist de rente der voorschotten voor gemeentelijke woningbouw op 4 pet. te bepalen. In verband met de kwestie der assurantiebezorgers merkt spr. op, dat de bedrijfsgroep make laars in assurantiën een voorzitter heeft, aan wie het vertrouwen door de provinciale groepen ip op gezegd. De betrokkene wil geen voorzitter meer zijn, maar wordt toch door de minister gehand haafd. Dit acht spr. onjuist. Hij ziet er een doorwerking van Duit se methoden in. Hij vraagt of er ook Duitse methodes bij de fiscale recherche worden toegepast. De heer Engelbertlnk (K.V.P.) acht de wijze, waarop de boeren hun aandeel moeten bijdra gen in de bescherming van het na tuurschoon, onrechtvaardig. Hij bepleit een financiële tegemoet koming voor de betrokkenen. De heer Al ge ra (A.R.) ver klaart o.m. het onjuist te vinden, dat van giften die aan de Illegali teit zijn geschonken belasting be taald moet worden. Hij bepleit ontheffing ten deze. Kerstbrieven naar Indië. Van de zijde van het departe ment van Oorlog deelt men ons mede, dat aan de correspondenten ln Nederland van in Indië vertoe vende Nederlandse militairen de gelegenheid wordt geboden aan hun betrekkingen overzee met Kerstmis een speciale kerstbrief te doen uitreiken. Het ligt in de bedoeling, dat de commandanten deze brieven op Kerstavond, bij de gezamenlijke viering van het Kerstfeest, aan de militairen overhandigen. De brieven moeten daartoe vooreerst worden gesloten in een enveloppe, waarop alleen de naam, voorlet ters en het legernummer van de geadresseerden behoort te wor den vermeld, en vervolgens ln 'n tweede omslag, te adresseren aan de commandant van het betrok ken onderdeel. Op deze buiten-en veloppen behoort tevens de aan duiding „Kerstbrief" te worden gesteld. De brief mag niet zwaarder wegen dan 20 gram en moet op de normale wijze worden gefran keerd. Teneinde ervan verzekerd te zijn, dat ook de commandanten van verder afgelegen onderdelen de Kerstbrieven tijdig in hun bezit hebben, moeten deze brieven uiterlijk 9 December a.s. ln Ne derland ter post worden bezorgd. zend personeel hadden de jongens en meisjes, popelend van ongeduld zich opgesteld in de gang van de school. Hun geduld werd nog even op de proef gesteld, daar zij eerst, in bijzijn van Burgemeester W. C. ten Kate en de leden van het Rode Kruis ieder toegesproken werden door de voorzitter van de vereniging „Het Nederlandse Ro de Kruis" afd. Zuid-Beveland- West, de heer J. I. v. Ballegooyen de Jongh. Deze vertelde hen, hoe Ameri kaanse kinderen, op initiatief van het Jeugd-Rode Kruis pakjes ge maakt hadden voor de jeugd in de gehele wereld. Hij wees hen op het doel van dit alles: n.l. bij kin deren liefde en belangstelling te wekken voor hun tijdgenootjes in de andere werelddelen. Het hoofd der school bedankte de heer van Ballegooyen na een luid „Hoera" van de kinderen. Wat er toen volgde is nauwe lijks te beschrijven. Het uitdelen der pakjes begon en, zoals de jeugd isen blijft hopelijk, werden opgewonden de omhulsels verbroken en verheugd gejoel Gewijzigde landbouwpolitiek noodzakelijk. (Van onze Utrechtse correspondent). De reeks van conferenties, die de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond op „Birkhoven" bij Amersfoort heeft belegd, werd deze week voortgezet met een conferentie waarin de deelnemers o.m. een blik op het buitenland is geboden. Terecht merkte de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de C.B.T.B. op, dat er in dit opzicht een kentering viel waar te nemen. Stond voorheen een kwestie als „de zomertijd" meer in het centrum van de belangstelling der boeren, tegenwoordig heeft ook het platte land aandacht voor hetgeen over de grenzen geschiedt. Het Marshall-plan. De heer v., d. Heuvel leidde zijn hoorders in tot de hoofdzaken van geklemd, schreit zacht: „Moe, moeder". De veldwachter bukt zich, grijpt een van de slap neerhan gende handen. Er wordt een por tret zichtbaar. Hij raapt het op, loopt er mee naar het raam. „Aay, de stroper", flitst het door zijn hoofd. Hij rilt onwillekeurig. Dan strekt hij de vrouwenge stalte lang uit op de vloer. „Zo ik doch. Bertha, z'n bij zit", mompelt hij voor zich heen. Even later is hij weer onder weg naar Vlietdorp, dat hij zo pas verlaten heeft. Op z'n arm draagt hij, won der teer voor zijn doen, de kleine Aay. Een paar dagen later is het kind wees. De hulp voor zijn moeder is te laat gekomen. Nog even heeft hij haar ge zien. De laatste herinnering aan haar blijft voor hem en z'n le- toch langs moet, loopt hij het ven lang verbonden aan een erf op, en kijkt even door het raam aan de achterkant. Hij schrikt! Vlug loopt hij door de open staande achterdeur naar bin nen. Daar, dicht langs de muur, ligt een vrouw. Een schreiend knaapje heeft er zich aan vast- grote zaal, met allemaal zieke vrouwen, en een vriendelijke juffrouw met een gek mutsje op haar hoofd. Een paar dagen later brengt de veldwachter hem naar een groot huis in de stad, waar alle maal kinderen 'zijn zoals hij (Wordt vervolgd.) voorgekomen. het Marshall-plan, dat vooral de Nederlandse tuinbouw ten goed gaat komen, wanneer het althans in ons land wordt doorgevoerd. De som, die wij aan het buiten land moeten betalen, bedraagt twee milliard meer dan het be drag dat wij van het buitenland hebben te ontvangen. Indien deze toestand niet wordt gewijzigd, dan staat ons een nóg scherpere voedselrantsoenering te wachten en wordt de mogelijkheid om bouwmaterialen ln te voeren nóg kleiner. Voor Frankrijk, Oosten rijk, Italië en Engeland staan de zaken er te dezen opzichte zelfs ongunstiger voor. Het plan-Mars hall beoogt een belangrijk crediet te verlenen aan al deze landen, opdat een chaos worde voorko men. Vervolgens stond de heer v. d. Heuvel stil bij de vraag in hoe verre boeren en tuinders belang kunnen hebben bij de Benelux. Men weet dat de tolunie tussen België, Nederland en Luxemburg het wegnemen van de grens tus sen deze landen ten doel heeft. Dit ls alleszins acceptabel. Want daardoor wordt het afzetgebied voor de Nederlandse producten tweemaal zo groot, terwijl het ter rein om goederen te betrekken eveneens verdubbeld ls. Nu kan, volgens de heer v. d. Heuvel, van een economische unie sprake zijn wanneer gelijkheid van belasting en sociale wetgeving wordt ver kregen en wanneer de economi sche- en prijspolitiek alsmede de valuta gelijk is. Gelijkheid van levensstandaard behoeft niet ver eist te worden. De verwezenlijking van de tol unie vraagt dus een gewijzigde landbouwpolitiek. Zij vraagt ook de opheffing van het ingewikkelde systeem der regelingen, zoals we het in Nederland kennen. Men klaagt ln België al over de pape rassenberg, terwijl men daar nog geen 10 kent van de regelin gen, die ln Nederland bestaan. Op grond hiervan achtte de heer v. d. Heuvel de verwezenlijking van een economische unie niet mogelijk. Er zijn ook andere fac toren ln het geding. Kunnen twee politiek gescheiden landen ooit één worden? Op defensiegebied ls het denkbeeldig maar de andere terreinen laten zich niet gelijk schakelen. Dat ls nog nimmer Impressies van Hongarije. De heer G. Wansink, adjunct secretaris van de C.B.T.B. deelde het een en ander mede over Hon garije, dat hij bezocht had. Het was allerminst een opgewekt re laas. In schijn een vrij land, wordt Hongarije feitelijk beheerst door de Sowjet-politiek. Men redeneert aldus: alleen de Communisten zijn Democraten. Wie niet Communis tisch ls, behoort tot de fascisten! Op grond hiervan noemt men Ne derland" een fascistisch land. Men begrijpt de moeilijkheden die de kerk daar heeft. Om van de nationale armoede in Honga rije maar niet te spreken. Het blijft een angstige vraag wat er van Hongarije waarmee Ne derland van ouds betrekkingen had terecht moet komen. De Papier-puzzle. Uit de Memorie van Ant- woord van de Minister van Bin nenlandse Zaken lichten we de volgende gegevens t.a.v. de pa pierpositie van Nederland. Voor de papierverdeling heeft de Minister onder dag- en nieuwsbladen en periodieken van zijn ambtgenoot van Eco nomische Zaken de beschikking over 3650 ton per maand. Hier van is 2650 ton bestemd voor de dagbladen via het secretariaat van de N.D.P.-1945 en 200 ton voor de nieuwsbladen via het secretariaat van de N.N.P.; de rest, ad 800 ton, is voor alle pe riodieken beschikbaar en wordt verdeeld door het bureau pa pierverdeling pers (B.P.P.). Aangezien een hoeveelheid van 800 ton per maand voor de tijdschriftsector te gering is om aan een minimale behoeftenbe- vrediging tegemoet te komen moest de oplage-stop gehand haafd worden. Er zijn thans circa 250 aanvragers, voor wier aan vragen geen papier beschikbaar is. Van verschillende zijden is aangedrongen op het loslaten van deze gevallen. De Minister ziet in, dat hierdoor een zeer moeilijke toestand is ontstaan, doch anderzijds acht hij het niet verantwoord de bestaande toe wijzingen te verlagen, hetgeen immers zeer ernstige culturele en economische gevolgen met zich zou brengen voor de thans verschijnende bladen.. inhoud. We zijn maar weggegaan, het succes was overweldigend! Loonwerkers vergaderden. In de Prins van Oranje heeft een, slecht bezochte, algemeen gecombineerde vergadering van Zeeuwse Loonwerkers plaats ge had onder voorzitterschap van de heer P. Hollestelle. Na het goedkeuren der notu len werden bij stemming de vol gende personen van de nieuwe afdelingsbesturen voor de pro vincie aangewezen. Dhr P. Hol lestelle voor de dorsers, dhr G. P. Leendertse voor de ploegers en dhr J. P. de Punder voor de oproeiers. Besloten werd om te trachten een Provinciaal secretaris te benoemen en in elke afdeling een propagandavergadering te houden. Barakken. Maandag zijn de 4 barakken op het terrein voor het zieken huis Oostwal in gebruik geno men. Twee barakken zijn gere serveerd voor t.b.c.-patiënten, zal als consultatiebureau dienst doen, terwijl de vierde voor kraamverpleging is. MIDDELBURG. Bloemenwinkels Zaterdag open. In tegenstelling met het bericht van gisteren, dat de bloemenwln- kellers tot Vrijdag a.s. mogen uitverkopen en vanaf Zaterdag hun zaken gesloten moeten hou den, wordt thans vernomen, dat, althans voor wat Zeeland betreft. Zaterdag de bloemenwinkels nor maal geopend zullen zijn. VLISSINGEN. Woensdagmorgen brak er een schoorsteenbrand uit in hst perceel Nieuwendijk 33. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon met het wegne men van de kachel en het weg scheppen van het brandend roet, uitbreiding van de brand voorkomen. Woensdag is in de haven gekomen de Engelse tanker „Ir- vingdale" van Cuba. Het schip heeft 8500 ton melasse aan boord, waarvan de helft te Vlis- singen zal worden gelost, de rest gaat naar Vlaardingen. DOMBURG. Nederl. Chr. Vrouwenbond. Ook in Domburg heeft men een, 36 leden tellende, afdeling van de Nederl. Chr. Vrouwen bond opgericht. In een vergadering hebben de dames mevr. de JongBikker uit Middelburg en mej. Donner uit Goes, gesproken over stre ven van de bond. Er is een be stuur samengesteld bestaande uit: Mevr. M. Jellemavan Dijk, voorz.; Mevr. Goedbloed, vice- voorz.; Mej. Joh. Wisse, secr.; Mevr. Goedhals, 2e secr.; Mej. P. Louwerse, penningm.; Zr. Traas, 2e penningm. RITTHEM. Aanbesteding. Op het bureau Ruilverkaveling aanbesteed het afwerken en be straten van de Dorpsweg met bij behorende werken. De hoogste inschrijver was de firma van Oost voor f 37.400 en de laagste de fir ma A. Poelman en Zn. te Rlttheiu voor f 29.250. GAPLNGE. Vergadering A.R. Kiesvereniging, Voor de eerste keer in dit sei zoen heeft de A.R. kiesvereniging vorige week een vergadering be legd. Het le Kamerlid, de heer J. Hommes, sprak over „Gelei de economie". De vergadering, die onder leiding stond van de heer W. Louwerse, was ondanks het slechte weer goed bezocht. KRUIN INGEN. Serenades. Zaterdagavond bracht het muziekgezelschap „E.M.M." een serenade aan haar oud-be stuurslid de heer S. B. Blok, die 80 jaar werd en daarna aan haar bestuurslid de heer P. Penne, die zijn 65e verjaardag vierde.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2