ZEEUWSCH DAGBLAD Succesvolle bijeenkomst van het Comité Rijkseenheid. Noodkreet KLUTSEN. Van oorlogsboden tot neutraal terrein PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Enthousiaste Zeeuwen betuigden aanhankelijkheid. voor onze jongens in Indië. Impressies van de Renville Wij krijgen nieuwe tientjes; Binnen een jaar nieuw Radio-bestel. Onlusten in het Heilige Land. Uitgave Stichting „Keeuwseh Dagblad". 'Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2433, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Enige tjjd geleden heeft Ds J. J. Buskes, de bekende Ned. Herv. predikant, overtuigd lid van de Partij van de Arbeid een ar tikel geschreven in „Het Vrije Volk". Hij betoogt daarin o.rn. dat als men zijn oud-leermeester Prof. Dr F. W. Grosheide, een gerefor meerd man, en de heer H. A. Lunshof, volgens hem een rasecht liberaal, door elkaar klutst, de fi guur Colijn ontstaat. Hij bedoelt daarmede te zeggen „een over- tuigd gereformeerd man, doen ln sociaal opzicht een zuivere libe raal". Hoewel Ds Buskes deze stout moedige beeldspraak ernstig be doelt, zullen we haar toch maar met een korreltje zout nemen. Ze Is iet of wat satyrlsch en alzo is ze het best te waarderen. Maar van klutsen gesproken? We kunnen rustig vaststellen, dat er bij de „doorbraak", die door Ds Buskes met zoveel talent wordt voorgestaan, nogal wat door elkaar is geklutst. En nog ls men niet geslaagd. Op de basis van de christelijke waarden van barmhartigheid, waarheid, gerechtigheid en naas tenliefde werd alles samenge bracht, bijeen vergaard en in de Ned. Volksbeweging tot een een heid geklutst. De oude S.D.A.P., de Chr. Democratische Unie, de Vrijzinnig Democraten en Christe nen, die men uit verschillende par tijen requireerde, werden ln één politieke bedding geleid en samen- geklutst tot de Partij van de Ar beid. Dat was het wat we kregen. Wat zijn de gevolgen? Niet veel fraais. Van de oude S.D.A.P. is een be langrijk deel, dat de felle revolu tionaire sentimenten van Troel stra en het Marxisme niet verge ten kon, bij de Communisten te recht gekomen en als we ons niet vergissen, dan is het proces, dat in deze richting werkt, nog niet ten einde. Een deel van de Vrijzinnig De mocraten, het hopeloze getreuzel en- de halve maatregelen moe scheidde zich, onder leiding van Mr P. J. Oud, af en het komt misschien terecht bij de gedemo cratiseerde oude liberalen. We wachten met enige spanning af hoe groot deze afsplintering zal zijn. De doorgebroken christenen vormen een partijtje in de partij in een Protestantse Werkgemeen- schap, waarin diverse menings verschillen tot uiting komen. Eén van hen, de heer J. H. Scheps, is nu weer bezig de oude illegali teit individueel te bundelen, om haar zo tot politieke actie te bren gen. Ook een klutspartij, die onze bewondering niet heeft. Het is een wonderlijke mengel moes geworden. Wat men bereikt heeft is slechts dit, dat de verbur gerlijkte S.D.A.P. met de reeds met haar samengegroeide groepen gemene zaak heeft gemaakt. Een enkele uit het lood geslagen christelijke man, die de weg terug niet heeft kunnen vinden, bleef nog achter. Het klutsen had geer. bijzonder resultaat en het was zeker niet in het belang van de na de oorlog zo hoog geprezen eenheid van het volk. Nog juister is de conclusie: het door elkaar klutsen is onmogelijk gebleken. Van kutsen gesproken. Veel erger is, dat men na de oorlog, vla het klutsglas, gepoogd heeft om Christendom en huma nisme samen te voegen. Dit zijn dan de gelijkwaardige peilers die do westerse cultuur dragen. Op de vorming van deze cultuur is het christendom van enorme waarde geweest, doch met precies dezelf de betekenis moet het humanis me worden gewaardeerd. Voor het politieke leven mag het geen ver schil meer maken, omdat het daar gaat om het socialisme, de mees-t juiste verdeling can het maat schappelijk goed. Zo worden beide begrippen samengevoegd, bijeen vergaard, geklutst. Men had moeten begrijpen: op het terrein van van het culturele leven, dat is ook het terrein van de politiek, is het klutsen van geestelijke waarden onmogelijk. Het christendom mag niet an ders worden gezien dan betrokken op Jezus Christus, Die in de we reld kwam om wat in zonde ge vallen was te redden. Om zalig te maken wat verloren was. Het humanisme mag niet anders gezien worden, dan betrok ken op de in wezen goede mens, die van deze wereld door het be trachten van te waarderen deug den als liefde, waarheid, barmhar tigheid e.a., nog heel wat hoopt te kunnen maken. Het moge or mensen dan al schijnen, dat aarden van deze beiden gelijk zijn, in wezen staan zij diametraal tegenover elkaar. Geen verbinding via het kluts glas, doch als men verbindt, slechts de botsing. Wie het toch waagt Christen- i en humanisme te verbinden, i weten dat hij, al klutsende -- Christendom verliest en het humanisme overhoudt. De geschiedenis is er om dat te bewijzen. Rr. 3e JAARGANG No. 814 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooitd DONDERDAG 4 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREUSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.30 u., onder 16.31 u. Maan op u., onder 13.58 u. Laatste Kwartier 1.55 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 5 December: 7.13 u. 1.66 m„ 20.06 u. 1.74 m. Gerbrandy en Winkelman spraken te Goes. (Van onze verslaggevers.) Indië verloren, rampspoed geboren. „Zeeuwen uit de ganse Provincie en masse in verschillende zalen in openbare vergaderingen, uitgaande van het Provinciaal Comité Handha ving Rijkseenheid, bijeen, smeken Uwe Majesteit eerbiedig, te willen be vorderen, dat er ten opzichte van Ned. Oost-Indië waar de belangen van millioenen met voeten worden getreden, en waar Neerlands zonen onnodig ten offer vallen door de Regering een waardiger houding worde aangenomen tot waarachtig heil van beide volken, die door de historie onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn, en nu dreigen ten on der te gaan! Zij bidden Uwe Majesteit de kracht en de wijsheid toe, die nodig zijn om uit deze droeve impasse te geraken, waarin het Koninkrijk zich thans bevindt". Bovenstaand telegram werd gisteravond voorgelezen op de mas sale bijeenkomsten, die gehouden werden in de Schouwburgzaal Juliana en het Schuttershof onder auspiciën van het Provinciaal Comité Handhaving Rijkseenheid en waar het woord gevoerd werd door H. Exc. Prof. Mr P. S. Gerbrandy en Generaal b. d. H. J. Winkelman. De beide zalen waren nauwelijks groot genoeg om de honderden toehoorders, die uit alle delen der provincie bijeengestroomd wa ren, van een plaats te voorzien. Mochten de opgehangen spandoeken reeds op de noodzaak wijzen thans tot daden te komen, de beide sprekers wisten dit nog te accentueren. Het donderend applaus dat hen ten deel viel bewees dit. Enthousiaste verwel koming. Begroet met een daverend ap plaus betrad Prof. Mr P. S. Ger brandy de zaal Krijger. De voorzitter van het comité, de heer R. Zuidema, opende, na dat het zesde couplet van 't Wil helmus staande was gezongen, de avond met een welkomstwoord, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de massale opkomst. Spreker memoreerde de oorlogsjaren, waarin ons de stem van Prof. Gerbrandy, die wij konden beluis teren over Radio Oranje, zoveel moed heeft gegeven. Allerminst heeft men daarom verwacht, dat men nu Prof. Gerbrandy verboden heeft voor de radio te spreken. Rede Prof. Gerbrandy. Prof. Gerbrandy had, zoals hij in het begin van zijn toespraak zeide, allerminst verwacht, dat hij in Holland zou moeten spreken. Daar echter de rechtsstraat in In dië met voeten wordt getreden en de staat in nood is, móet er ge sproken worden en dient men te vragen hoe men nu uit deze im passe kan geraken. Spreker ging in op de taak die een staat zich heeft te stellen en noemde ln dit verband het arti kel 36 van de Ned. Geloofsbelijde nis, waarin als hoofdzaak wordt genoemd, altijd recht te handha ven, opdat de onderdanen van de staat in vrijheid kunnen leven. Dit is het schild boven 't hoofd van de onderdanen. Als er voor 1940 in Indië eens een geval voorkwam, waarbij het recht verkracht werd, dan stond het gehele parlement op en vroeg de minister rekenschap; doch thans gaan millioenen verloren in Indië en men hoort er geen woord over. Vervolgens sprak Prof. Ger brandy over de structuur van de staat. Deze deugt niet. Dat heeft Linggadjatl bewezen. In Londen werden de Konink lijke Besluiten samengesteld op dat men Jhr van Starkenborgh- Stachouwer weer als Gouverneur Generaal aan zou kunnen stellen. Het K.B., D 65, waarbij Dr van Mook werd aangesteld, heeft de Nederlandse regering" gehand haafd, D 66 behoefde niet in wer king te treden. Van Starkenborgh werd ontslagen, Van Mook bleef in dienst en kreeg dictatoriale macht. Dat dit op de Ned.-Indische be volking een verkeerde indruk ge maakt heeft, bewijst, dat deze thans geneigd is te gaan aanpap pen met de Republiek, aldus Prof. Gerbrandy. Op overtuigende wijze wist spr. de interpretatie van linkerzyde te ontzenuwen, dat Ned. Indië een bron voor het kapitaal is. Indië, het deel van onze volks huishouding, is ontgonnen door Nederlanders, die initiatief wisten te ontplooien en ondernemingen gesticht hebben, die later o.a. mo- Rede van Marshall in beslag genomen. I De Russische autoriteiten te f Leipzig hebben 17.000 exemplaren van een rede van Marshall over de Amerikaanse politiek in Duits land in beslag genomen en de ver spreiding van die rede in de Sow- jetzone verboden. Het Amerikaanse militaire be stuur zal bij de Sowjet-autoritei- ten protesteren. gelijk maakten door de belas tingen om een gezondheidszorg in te stellen. Trouwens een geheim rapport, door een Japans generaal tijdens de oorlog opgemaakt, zegt dat In dië een paradijs was. Er moet gebroken worden met het valse beginsel, dat velen nog aanhangen, n.l. de gedachte: Wij zijn vrij, dus zij ook. Indië is altijd vrij geweest, want de bevolking was één met de onze. Zeer ernstig achtte spreker de mening, die in het buitenland geldt, waaruit blijkt, dat de good will, die ons land geniet, langza merhand verdwynt. Hij eindigde zijn gloedvolle toe spraak met de hoop uit te spre ken, dat God, Die, waar mensen immer falen, ook redding kan ge ven uit deze grote nood, ons volk moge steunen in de strijd voor recht en rechtvaardigheid. Namens de toehoorders dankte de heer R. Zuidema Prof. Ger brandy voor zijn rede, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het doel be reikt zal mogen worden. Vervolgens werd door de heer A. C. v. d. Rest uit Goes boven staand telegram voorgelezen. Voor de komst van Generaal b. d. Winkelman, sprak de heer Hemmers uit 's Gravenhage nog een enkel woord, waarin hij op wekte om te komen tot het vor men van actie-comité's, waarbij hij, als woordspeling op Nelsons bekend gezegde citeerde: Neder land verwacht dat iedereen zijn plicht zal doen. Generaal Winkelman. In het Schuttershof" was het de heer J. I. van Ballegoyen de Jong te Goes, die, nadat het 6e copplet van het Wilhelmus was gezongen, de grote menigte ver welkomde, uiteenzette wat het be tekent, wanneer Indië voor Ne derland verloren is en onder de aandacht bracht wat er momen teel in Indië gebeurt. Generaal b. d. H. J. Winkelman noemde de Indische kwestie een onderwerp, dat donkerder aspec ten heeft dan enig ander. „De oppositie moet spreken totdat zy gewonnen heeft of tot dat de Nederlandse vlag in Indië neergehaald is. En ook dan nog zal zy haar stem verheffen", zei- de Generaal Winkelman, (ap plaus). Een groot deel van ons volk beseft niet wat het betekent, wanneer Indië voor Nederland is verloren en spreker wekte ieder op om andersdenkenden het be lang der zaak en het verkeerde Het verlies van Indië schaadt niet alleen de grote ondernemin gen, maar zeer zeker ook de klei ne man. Dit dringt soms zelfs door tot de leiders van de Party van de arbeid. Indië is niet alleen grondwette lijk een stuk van ons land, zo ging de generaal, telkens onderbroken door een enthousiast applaus voort, maar wat Indië is gewor den, heeft het te janken aan ons uitstekend vooroorlogs beleid. Na zoveel tijd hebben wij dan ook historische rechten om Indië te beschouwen als een stuk van ons zelf. Spreker ging in op de chaos, die thans in Indië heerst. Twee millioen mensen zijn reeds omge komen door moord en nog dage lijks sterven er honderden. De Indische bevolking leeft on der terreur en heeft geen vrijheid van godsdienst en van menings uiting. Vervolgens ging generaal Win kelman in op het verloop van de politieke gebeurtenissen in Indië. Onder aanvoering van Christiso» bezetten de Engelse soldaten een vijftal steden, maar rust en orde herstellen ln het binnenland deden ze niet. En de Nederlandse solda ten kónden het niet, want hen werd geen toestemming verleend om Indië, Nederlands gebied, te betreden. Scherp hekelde spreker het beleid van de Britten en de figuur van Van Mook. De republiek is niets anders dan een waterhoofd, riep spreker uit. Van de aanvang af heeft zij niet de bedoeling gehad zich te houden aan het verdrag van Linggadjati. Ondanks dit alles beloofde de Nederlandse regering de repu bliek nog meer dan in 't verdrag stond. Toen na lang wachten en veel praten de politieke actie werd in gezet, liet men Djogja, vanwaar uit de republiek haar verderfelij ke propaganda leidt, met rust. Generaal Winkelman bracht hulde aan de Nederlandse solda- j ten voor hun geduld en volhar-1 ding. Sprekende over de bemoeiingen van het buitenland zeide hij, dat de regering door haar slechte voorlichting de andere landen op een dwaalspoor had gebracht. Intussen groeit in de republiek de communistische activiteit en er is maar één mogelijkheid om aan deze wanorde een einde te maken, dat is: ophouden met pra ten en oprukken naar Djogja! Tenslotte bond Generaal Win kelman allen op het hart mede te werken om nog iets te bereiken. ,,U kunt veel doen, doe dat. Het is voor" het heil van ons Vader land!" Tijdens de pauze werd de mo gelijkheid geopend om zich als con tribuant van het Provinciaal Co mité op te geven. Het muziekgezelschap Hosanna dat vooraf een rondgang door de stad had gemaakt, heeft in Ju liana voor de muzikale omlijsting gezorgd. Geheimzinnige activiteit in Zuidzeegebied. Op de voorpagina van de Ame rikaanse kranten staat vetge drukt een vreemde naam: ENI- WETOK, en deze uitheemse naam is geen reclame voor tandpasta. Wie een goede atlas heeft kan op de kaart van de Stille Zuid zee ontdekken, dat Eniwetok een eenzaam koraal-eilandje is van de groep der Marshall-eilanden. Op dat eilandje heerst sinds enige tijd geheimzinnige bedrij vigheid. Van officiële zijde wordt slechts medegedeeld, dat men er bezig is met de bouw van om vangrijke installaties voor proe ven op grote schaal met atoom wapens. Atoomwapens, meervoud dus, hetgeen doet vermoeden, dat de V. S. buiten de atoombom nog over andere soortgelijke strijd middelen beschikt. Een autoriteit te Washington liet de verslaggevers vrij, om hun eigen conclusies te trekken. Eniwetok, waarvan de bewo ners voorgoed verdreven zijn, is gekozen omdat honderden kilome ters zee het van het vaste land scheiden. Het dichtstbijzijnde land is Nw. Guinea, 2400 km naar het Zuid westen. Sinds geruime tijd zenden wij dagelijks een tachtigtal kranten naar onze jongens, die in Indië het vaderland onder de wapenen dienen. In die tijd hebben wij de meest ontroerende bewijzen van waardering hiervoor uit Indië ontvangen. De jongens hebben maar één verlangen en dat is de band met het vaderland, inzonderheid met de streek en de plaats waarin zij geboren en opgegroeid zijn, te onder houden. De kosten daarvan zijn bijzonder hoog, doch tot nu toe hebben we deze kunnen bekostigen uit milde bijdragen, die uit onze lezerskring bij ons zijn binnengekomen. Enkele kerken hebben deze extra-kosten voor „hun jongens" voor rekening van de kerk genomen. Het fonds is nu echter uitgeput en indien er geen nieuwe bijdragen binnenkomen, zal deze actie aan het einde van deze maand onherroepelijk moeten worden ge staakt. Vandaar, dat we een noodkreet slaken. Niet voor ons, want het brengt ons geen enkel voordeel. Alleen slechts veel extra-werk, dat we gaarne voor onze dappere jongens over hebben. Wij slaken de noodkreet voor de jongens, die toch reeds zoveel missen. Wij vragen: le. Zendt ons giften: Giro 274289, Goes. 2e. Organiseert op uw familie-, verenigings- of feest avonden kleine collecten voor dit doel; 3e. Laten kerkeraden of verenigingen overwegen of ze de kosten niet voor hun rekening kunnen nemen. Houdt de band met onze jonge mensen vast. REDACTIE EN DIRECTIE „ZEEUWSCH DAGBLAD". beleid der regering onder het oog Tante Pos heeft hiermede de prl- te brengen. meur, dat voor het eerst in de ge- Onze Indische correspondent bezocht gisteren de „Renvilie" het schip, waar in de komende dagen over het lot van Indië beslist zal worden, zoals hjj schrijft. In dit artikel geeft hij zijn indrukken weer. De „Renvilie", het schip waar de komende dagen beslist zal wor den over de toekomst van Indië, is op de rede van Tandjong-Priok aangekomen en ligt thans in de buitenhaven op 500 M. uit de wal. De bemanning bestaat uit 281 koppen, waaronder 28 officieren. Bij een bezoek, dat ik aan het schip heb gebracht, viel mij op, dat zij een houding bewaren van de meest strikte orde en neutrali teit. Voor de commissies zijn 70 plaatsen beschikbaar gesteld en aan de leden van de commissie zijn speciale blauw-gekleurde pas sen verstrekt. Voor de pers zijn er echter geen plaatsen gereser veerd. Nederlandse Militaire Politie, die met de scheepspolitie samen werkt draagt er zorg voor, dat er, zomin aan boord, als in Tandjong- Priok, incidenten plaats kunnen vinden. Toch staat de „Renvilie" in ver binding met de wal. De verbin ding bestaat uit vier telefoonlij nen, die door de P.T.T. gelegd zijn. Er komen nieuwe briefjes van f 10.in omloop. Het nieuwe model draagt, evenals de thans gangbare bankbiljetten, de handteke ningen van Mr L. J. A. Trip en Mr J. WestermanHolstijn. Ze zijn gedateerd 7 Mei 1945 en slechts aan de achterzijde genummerd. De voorzijde heeft blauw als hoofdkleur en toont het por tret van Koning Willem I. De achterzijde is Karmozijnrood en draagt een afbeelding van het mijngebied Limburg. De omlijsting is groen met rood, terwijl de serieletters en num mers ook in rood gehouden zijn. Het formaat is 7,8 x 13,8 cm. en het watermerk Phoenix. Als curiositeit moge ver meld worden, dat op sommige biljetten een foutief geboorte jaartal van Koning Willem I staat, n.l. 1788. Op andere bil jetten is dit gerectificeerd en is het jaartal 1772 vermeld. Het nieuwe tientje, waarop de beeltenis afedrukt staat van Koning Willem I. schiedenis van Indië vanaf een schip naar wal getelefoneerd kan worden. De „Renvilie", metende 11.090 ton, is in 1944 gebouwd met het oog op troepentransporten en ge durende de laatste jaren heeft het als zodanig doorlopend dienst ge daan, o.a. bjj de landingen te Okinawa. Acht dagen geleden lag het schip nog in Tsingtao, tot plotse ling het bericht kwam, dat het zich naar Indië moest begeven. Deze gegevens verschafte mij de eerste Officier Taylor, toen hij mij begeleide bij de rondgang over het schip, terwijl de tweede luite nant ter zee der Koninklijke Ma rina Kramer, als liaison-officier dienst deed. Het schip maakt een uitsteken de indruk. Het is zeer modern en schoon en de inrichting is voor zien van het uiterste comfort. Trouwens, dat mag ook wel. Het zal zeker medewerken de goede sfeer te verhogen, waaronder de besprekingen noodzakelijk dienen te worden gehouden wil men tast bare resultaten bereiken. De eerste ontmoeting. De eerste ontmoeting tussen de Nederlandse en Republikeinse delegaties zal morgen plaats vinden. De Republikeinse delega tie met Sjariffoeddin als voor zitter zal dan van Djogja naar Batavia vliegen. Een woordvoerder van de R.V.D.-Batavia heeft Dinsdag avond in het wekelijks commen taar de a s. besprekingen belicht, waarbij hij zei, dat de Neder landse delegatie zich steeds op liet standpunt heeft gesteld, dat zij van politieke besprekingen geen resultaat verwacht zolang c.e order om het vuren te sta ken niet op bevredigende wijze in praktijk wordt gebracht. Aar, de andere kant is het een feit. dat aan Nederlandse en aan fe deratieve zijde wordt vastgehou- aan het standpunt, dat men zich alle moeite zal getroosten om het huidige conflict vreedzaam op te lossen. De politionele actie kan dan ook beschouwd worden als het uiterste middel, dat men heeft aangewend omdat een op lossing van de talloze feitelijke moeilijkheden langs andere we gen onmogelijk bleek. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in de Memorie van Antwoord mededeling gedaan, dat het in zijn voornemen ligt het wetsontwerp op het nieuwe radio-bestel in te dienen op een dusdanig tijdstip, dat de behan deling door de Staten-Generaal nog geheel in het lopende zit tingsjaar ten einde kan worden gebracht. Bond van Geref. Mannenverenigingen. Negen Geref. mannenverenigin gen met tezamen 204 leden zijn tot de bona toegetreden, welks ledental thans ruim de 12.000 is gepasseerd. V. N. zoeken onderdak. De V. N. hebben Nederland, België, Frankrijk, Tsjecho-Slowa- kije en Zwitserland gevraagd of het hun mogelijk was de algeme ne vergadering, die in 1948 in Europa zal worden gehouden, te huisvesten, aldus heeft de secre taris-generaal der V. N., Trygve Lie, Woensdag bekend gemaakt. Wordt Helgoland volledig verwoest? Volgens de minister van weder opbouw van Sleeswijk-Holstein heeft men het plan Helgoland Vol ledig te verwoesten, na de explo sie van enige tijd geleden. De mi nister noemde de plannen dwaas. Vrijdag vertrekt een delegatie van de landelijke bedrijfsgroep textiel- en kledingindustrie, aan gesloten bij de E.V.C. naar Lodz (Polen), ter bijwoning van een congres van de Poolse textielar beiders. De Stichting hulpactie van Hongarije deelt mede, dat 't eer ste transport van Hongaarse kin deren, welke bij Nederlandse pleegouders zullen worden opge nomen, wordt Zondag 14 Decem ber in ons land verwacht. Oor spronkelijk zou het reeds 7 Dec. arriveren. BONNENLIJST. Geldig van 7 tot en met 20 December 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 713. 031 Melk: 3% liter melk. 034 Melk: 6 liter melk. 035 Melk: 6J/2 liter melk. 036 Vlees: 100 gram vlees. 037 Vlees: 400 gram vlees. 038 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 039 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 059 Algemeen: 2000 gram brood (geldig tot en met 13 Dec. a.s.) 058 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 057 Algemeen: 125 gram koffie. 056 Algemeen: 50 gram thee. 054 Algemeen: 250 gram was- poeder. 043 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 13 Dec. a.s.} 046 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 13 Dec. a.s.) Bonkaarten KD, KE 713. 534 Melk: 10 liter melk. 535 Melk: 11 liter melk. 536, 537 Vlees: 100 gram vlees. 538 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 539 Boter: 125 gram margarino of 100 gram vet. 559 Algemeen: 800 gram brood (geldig tot en met 13 Dec. a.s.) 558 Algemeen: 500 gram waspoe- der. 543 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 13 Dec. a.s.) 545 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1013 Brood: 800 gram brood. 1018 Boter: 250 gram boter of Margarine of 200 gram vet. 1012 Margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 1014 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1019 Eieren: 5 eieren. 1017 Melk: 5 liter melk. 1011 Vlees: 300 gram vlees. 1016 Vlees: 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 December ge bruikt worden, met uitzondering van de bonnen voor melk, waar op eerst op Maandag 8 December mag worden gekocht. Vele doden en gewonden. Dr Hoessein Khalidi, de secretaris van het Arabische hoge co mité, heeft op een persconferentie te Jeruzalem verklaard, dat Sir Henry Gurney, de eerste secretaris van het Palestynse bestuur, hem heeft verzocht om de Arabische algemene staking in Pales tina te doen ophouden, daar deze de veiligheid van het land in gevaar zou brengen. Khalidi zeide Sir Gurney ge- I niet van een gevestigde Joodse antwoord te hebben, dat onver- staat kan spreken, voordat deze in de komende 10 jaar 1.5 millioen Joden heeft opgenomen. antwoordelijke elementen bij de gisteren voorgekomen onlusten de zaak in eigen handen hadden ge nomen. Khalidi verklaarde, dat de Ara bieren geen voorbereidingen voor een voorlopige regering treffen en dat er geen Arabische regering zal worden gevormd, „tenzij het een Arabische regering over ge heel Palestina" zou worden. Tussen Tel Aviv en Jaffa heeft een slag van 12 uren gewoed. Ten minste 8 Arabieren en 7 Joden werden gedood en 'n groot aantal gewonden viel aan beide zyden. Naar gisteravond werd bekend gemaakt, zijn brj de onlusten ten gevolge van het verdelingsbesluit reeds 18 Arabieren en 8 Joden gedood, terwijl aan beide zijden meer dan 100 personen werden gewond. De voorzitter van het Joodse bureau, Goerion, heeft op een ver gadering van het algemene Jood se vakverbond verklaard^ dat men Schip gestrand bij Vlissingen. Bij de „Schone Waardin" ter hoogte van het Sloe is het Duitse M.S. „Heinrieh Wilhelm" aan de grond gelopen. Uit Vlissingen is sleepboot hulp vertrokken. Het gestrande schip is ledig. Het was uit Gent vertrokken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot heden avond; Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwak ke en veranderlijke wind. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1