ZEEUWSCH DAGBLAD De S. S. was een culturele beweging. Frankrijks gezondheidstoestand nog verre van goed. Aan de orde zijn: stakingen en geweldplegingen. Joden en Arabieren vechten in Palestina. Samenstelling Delegatie van het Koninkrijk. Zijn „beleM" als waarnemend commissaris. BUITENLUIS, HET RODE- KRUIS RAPPORT PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op Tweede Kerstdag vlees in restaurants. De Koningin kocht een stukje Middendamterrein. Met gratie en elegance. Dimitrof over de atoombom. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Droefheid en verontwaardiging strijden om de voorrang bij het lezen van het rapport, dat op initiatief van het dagelijks be stuur van het Rode Kruis, in samenwerking met de Grote Ad- vies-commissie van Illegaliteit is tot stand gekomen over de handelingen van het Rode Kruis gedurende de bezettingstijd. Reeds lang liepen er hardnek kige geruchten, dat door de be trokken Nederlandse instanties te Londen en elders niet die hulp aan de zich in Duitse handen bevindende gevangenen was ver leend, die andere landen wel had den verzorgd. Het was bekend: er was een. rapport doch de pu blicatie liet op zich wachten. Hoe ernstig deze zaak is blijkt direct uit het getal gevangenen, dat zich in Duitsland bevond en de aantallen van hen, die niet zijn teruggekeerd. In Duitsland waren ongeveer 10.500 Neder landse krijgsgevangenen, die er het best zijn afgekomen. Van hen worden er slechts 20 vermist. Veel erger is het met de poli tieke gevangenen, waarvan er, van de 28.924 die zich naar Duitsland zagen vervoerd, slechts 6.811 repatrieerden en waarvan er 14.183 als overleden en 7.930 als vermist werden opgegeven. Het ergst is het n»et de 110.000 gedeporteerde joden, waarvan er 104.000 het leven lieten. Nu moeten we, om de verant woordelijkheid goed vast te stel len, vasthouden dat verreweg het grootste deel van de ongelukki- gen de dood vonden In vernieti gingskampen, terwijl van de laat ste groep duizenden via de gas kamers de dood werden inge jaagd. De vernietigingsmethodes van het Duitse nationaal-socialis- me werkten perfect. .De schuld moet rusten op wie de schuld heeft. Zelfs al stellen we dit vast, dan nog moet er ergernis in ons hart zijn, dat aan deze men sen niet die hulp verleend werd, waarop zij in de eerste plaats recht hadden. En dat blijkt uit het rapport zonneklaar. Vrijwel alle andere landen hebben het gepresteerd hun gevangenen via pakketten hulp te verlenen; de Nederlandse instanties slaag den niet. Het zwaarst wewlen daardoor de politieke gevangenen en de Joden getroffen en juist zij had den het eerst recht op onze hulp. Wij zijn nimmer sterke voor standers geweest van het ver lenen van materiele hulp aan de illegaliteit, uitgezonderd wape nen. De strijd tegen de vijand werd vrijwillig aanvaard en zij was het offer van ons geld en ons goed waard. Doch als de vrijwilligers gegrepen werden en zich weerloos moesten laten mis handelen, dan waren zij vóór al les object van onze voortdurende zorg. Die taak te verwaarlozen was zonder meer te laken. Als dit al geldt voor ons in het be- gette gebied, hoeveel, te meer gold het dan nog voor hen die in het buitenland vrij waren. Geen moeite, geen zorg, geen geld had door hen gespaard mo gen worden. En ziedaar: het rapport meldt dat „een tekort aan initiatief, durf en fantasie en een teveel aaq formalisme en bureaucratie oorzaak zijn, dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren die, naar men selijke berekening, te redden waren geweest." Dit steekt ons in het hart. Hier is verontwaardiging ge rechtvaardigd De dingen die hier genoemd worden staan niet alleen. Of herinneren we ons niet meer hoe tijdens de oorlog het Lon- dense „Vrij Nederland" eens de klacht ophief, dat Nederlanders in Londen de oorlog vierden en niet voerden Wij hebben kennis gepomen van de rapporten van „Engeland vaarders" (ook in dit rapport ge noemd) die bij hun pogingen, om zich bij de geallieerde legers te voegen, eenvoudig in de steek werden gelaten. Ze kregen geen gehoor. Smeekbeden per brief werden niet eens" beantwoord. Ze moesten zichzelf maar redden. Dit alles verraadt een menta liteit, die in flagrante strijd is met de fiere Nederlandse geest waarop we ons allen zo graag beroepen. Bij alle deernis die we met de getroffen gevangenen en hun nabestaanden hebben; we mogen daarbij nu niet blijven staan. Er is nog een - rapport, dat de naam van Prof. Cleveringa draagt, dat ook dient te worden gepubliceerd. Wellicht geeft straks de parle mentaire enquette over deze pun ten ook meer licht. Het volle licht moet er over opgaan. En daarna dient er zonder aan zien des persoons gehandeld te worden. Rr. 3e JAARGANG No. 813 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cènt per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooud WOENSDAG 8 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- tm oudergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.28 u., onder 16.31 u. Maan op 23.43 u., onder 13.41 u. Jf Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 4 December: 6.06 u. 1.92 m.f 18.49 u. 1.98 m. De crisis in Frankrijk. In Frankrijk is de toestand nog niets verbeterd. Overal wordt gestaakt en worden geweldplegingen verricht door de niet werklustige Fransen. Voor het eerst sedert de bevrijding droegen de "Parijse politie-agenten weer stalen helmen. Wel een bewijs dat het binnen Frankrijks grenzen nog niet pluis is. Op de spoorwegen wordt het verkeer weer druk ker; de hoofdlijnen zouden, naar men berichtte, weer bereden worden. Dat de stakingsleiders alle mo gelijke moeite doen om de stakin gen voortgang te doen vinden, blijkt uit het feit, dat zij thans gelden trachten in te zamelen om de stakers te kunnen onderhou den. Het totaal van de door de com munistische parlementsleden ter beschikking van de stakers ge stelde maandsalaris bedraagt ruim 8 millioen francs. Uit Marseille wordt gemeld, dat de spanning tussen stakers enerzijds, politie- en legerstrijd- kraehten anderzijds, toeneemt. De botsingen worden steeds heviger. Stakers zijn verscheidene fabrie ken binnengedrongen en hebben deze gesloten. 2000 stakers buiten Parijs heb ben een tractor gebruikt om een bres te maken in de muur van de fabriek van Salmson, waar (an ders dan in-de fabrieken van Re nault bij Boulogne-Bllancourt) niet gestaakt wordt. Troepen ver hinderden de stakers echter bij Salmson binnen te dringen. Te Marseille hebben de stakers drie telefoonkantoren doen slui ten en ze bezet gehouden. Bij de Metro zijn tengevolge van sabotage vier rijtuigen van een Metro-trein tot ontsporing ge komen. Te Parijs hebben 20" arrestaties plaats gehad onder beschuldiging van inbreuk op het recht om te werken en de verspreiding van opruiende pamfletten. Hierin worden Parijse arbeiders en het Franse volk o.m. aange spoord zich te verzetten. „Het fascisme zal niet slagen. Frank rijk zal nooit een volk van slaven zijn". Bij La Rochelle hebben po'it'e. en gemechaniseerde troepen traangas gebruikt tegen 500 sta kers, die de mijnen, waar wordt gewerkt, poogden binnen te drin gen. De stakers antwoordden met steenworpen. Het Centrale stakingscomité heeft bekend gemaakt, dat de Franse pers en radio „buitenge woon grove onwaarheden" aan-1 gaande hervatting van ljet werk I verbreid zouden hebben. In het Moezelgebied, aldus de verklaring van het stakingscomi té, zijn buitenlandse arbeidskrach ten onder bedreiging met machi negeweren uit hun bed gehaald en naar de mijnen gebracht. Hen werd gezegd, dat zij onmiddellijk uitgewezen zouden worden, indien zij niet meegingen. Dreiging voor Monaco. De staking dreigde over te slaan naar het vorstendom Mona co, waar minister De Witasse de bevolking op het hart drukte geen gevolg te geven aan de uitnodi ging om zich bij de algemene sta king in het aangrenzende Franse departement aan te sluiten. De leider van de niet-commu- nistische minderheidsgroep in de CGT, Leon Jouhaux, heeft ver klaard, dat men de moed om met de regering tot een vergelijk te komen niet heeft opgegeven. Zijn groep wil een einde zien aan de „spiraal van lonen en prijzen, die inflatie moet veroorzaken". Ver langd wordt een „werkelijk mini mumsalaris" met doelmatig gega randeerde koopkracht. Winkel- en handelsbedienden over geheel Frankrijk hebben be vel gekregen van bjj de CGT aan gesloten vakverenigingen Vrijdag morgen in staking te gaan. In Noord- en Zuid-West-Frank rijk en langs de Middellandse zee Onlangs heeft de bedrijfshore- ca de regering verzocht onthef fing te verlenen van de beschik- king „vleesloze dagen" op 26 De cember (Tweede Kerstdag). Naar wij vernemen heeft de regering op dit verzoek welwillend be- Bcmkt zodat op Tweede Kerst dag in restaurants e.d. vlees mag worden verstrekt. H. M. de Koningin heeft gis termorgen met haar hofdame, Mevr. L. Th. de Beaufort, een korte wandeling door de binnen stad van Amsterdam gemaakt. In het hoofdpostkantoor kocht H. M. bij de speciale stand kin derpostzegels, waarjia zij zich naar de Dam begaf en in het huisje van de nationale monu mentencommissie een aantal vier kante centimeters Middendam terrein kocht. Een wandeling over het Rokiii besloot dit korte uitstapje, 's Middags reed H. M. de Koningin naar het Paleis Soestdijk. „Echte". Van Meegeren bracht 7500.op. Gisterenmiddag is op een kunstveiling te Amsterdam een door Van Meegeren met zijn eigen naam gesigneerd doek on der de hamer gebracht. Een merkbare deining ging door de zaal, toen de veiling meester met een „nu komt een Van Meegeren", het doek aan kondigde. Blitzlampen flitsten en de radioreporter scharrelde met zijn microfoon naar voren. De in zet was 1000.dóch m een zijn talloze mijnwerkers weer aan I snel tempo werd een eindbod van het werk gegaan. 7500.bereikt. Plannen voor voorlopige Joodse regering. In Palestina zyn de Joden en de Arabieren elkaar aan het be kampen, met het gevolg, dat aan beide zijden slachtoffers vallen. Om de Joden krachtiger optreden tegen hun aartsvijanden moge- lyk te maken, overweegt het Joodse bureau, de V. S. om een lening van 135 millioen dollar te verzoeken. Naar verluidt, zyn bij de Dinsdag te Jeruzalem voorgekomen onlusten 6 Joden en 2 Arabieren gedood en 38 gewond. De Haganah, de Joodse verde digingsorganisatie, heeft in ge heel Palestina 10.000 mannen en vrouwen gemobiliseerd om de po litie bij te staan bij het afweren van Arabische aanvallen, Op de weg van Jaffa naar Je ruzalem en te Safad in Noord- Palestina hebben Arabieren Jood- Gn<ze> \Jözsiut. Met grote vreugde hebben we vernomen, dat H. M. de Koningin de teugels van het bewind weer ln handen heeft genomen. Zij zetelt thans ten paleize te Amsterdam en alle beslom meringen, die aan de landsre gering zijn verbonden, passeren thans weer onder haar verant woordelijkheid. Het interrimaat van de Prinses als regentes heeft slechts zes weken geduurd en de t(jd van rust was voor H. M. de Koningin niet veel meer dan een zeer korte vacantle. De dagen, dat het gouden regeringsjubileum nadert zijn nog maar kort. Het moge onze Vorstin" gegeven zijn deze da gen ln goede gezondheid in dienst- van het vaderland te slijten. Gods zegen zij over Haar. Gisteren heeft, na gepleegd overleg met de Luit.-Gouverneur- Generaal, de aanwijzing plaats gevonden van de delegatie, die besprekingen voert met de commissie van goede diensten en tevens besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de Repu bliek Indonesië tot oplossing van het conflict met die republiek. De Ned" 'lse verliezen in In donesië bedragen van 4 Augustus de datum waarop het staakt het vuren is uitgevaardigd tot 18 November 294 doden, 868 ge wonden en 24 vermisten, aldus een offieiëel Nederlands commun- niqué. Als voorzitter is aangewezen: Raden Abdoelkadir Widjojoat- modjo, directeur-generaal voor algemene zaken, en als plaats vervangend voorzitter: Jhr mr H. L. F. K. van Vredenburgh, bui- tegewoon gezant en gevolmach tigd minister, chef der directie politieke zaken van het ministe rie van buitenlandse zaken. Leden zijn: Dr P. J. Koets, directeur van het kabinet van de gouverneur- generaal; Mr Chr. Soumokil, minister van justitie van de staat Oost- Indonesië; Mr Tengkoe Dzoelkarnain, lid van de voorlopige raad van Oost- Sumatra; Adji Pangeran Kartanegara, voorzitter van de raad van zeif- bestuurders van Oost-Borneo; Mr Masjarif Gelar Lelo Ban- dahare, voorzitter van de Ban- karaad; Mr A. H. van Ophuysen, verte genwoordiger van het Indo-Euro pees verbond; Thio Thiam Tjong, adviseur van de luitenant gouverneur-ge neraal. Secretaris is: Thr A. Th. Baud, adviseur van de Lt. Gouverneur-Generaal. Adjuct-secretaris: Mr C. G. Stuyt, gezantschaps secretaris eerste klasse. Zo spoedig mogelijk zullen als leden dezer commissie worden aangewezen een financieel en een economisch deskundige. Internationale van christ. vakverenigingen. .De raad van de Internationale van Christelijke Vakverenigingen, die te Straatsburg bijeen is ge weest en Gaston Tessier (Frankrijk) tot voorzitter van de internationale gekozen, ter ver vanging van Henri Pauwels, heeft een communique gepubliceerd, waarin de voornaamste kwesties, die tijdens de bijeenkomst behan deld zijn, vermeld worden. De zaak Dieleman. In het Arabische centrum Ram- leh werd een Jood door een Woe dende Arabische menigte gelyncht terwijl te Lydda een Joodse me dische en tandheelkundige kliniek j door Arabieren bestormd en ver- (nield werd. Te Jeruzalem werden Joodse bussen dooi Arablers met stenen bij zij 2 Joden doodden en 1 ver wondden. Weer een wild zwijn op Schouwen geschoten. Maandagmiddag is door de heer N. M. Lijsen, opziener der doma- niale duinen, onder de gemeente Haamstede in de duinen een wild zwrjn van 110 kg geschoten. se vrachtauto's over va',en, waar- j bekogeld en 3 Joden werden ge wond. Berichten uit Tel Aviv melden, dat ten Zuiden van deze stad Jo den uit een voertuig werden ge sleept; een van hen werd gedood, terwijl twee anderen met messen werden gewond. Staking in bloemenhandel opgeheven. De staking in de bloemenhan del is vandaag opgeheven en he den zal men weer als gewoonlijk aan de veilingen kopen. Het com promis-voorstel van IV2 pet. door laatstgenoemden aanvaard, is na de gebeurtenissen van de laatste dagen ingetrokken. De handel zal nu de 2 pet. veilingskosten gaan .betalen. De kooplieden hebben zich -hierbij echter slechts neer gelegd onder protest en het voorbehoud, wederom tot staking over te gaan, als de omstandig heden dat eisen". Volgens inlichtingen uit gezag hebbende Roemeense kringen te Londen zou binnenkort de aan kondiging te verwachten zijn van de verloving van de zes-en-twin tig-jarige koning Michael van Roemenië met Prinses Anne de Bourbon - Parma, dochter van Prins René de Bourbon Parma. Het hoofdbestuur van de Bel gische Communistische partij heeft een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de terugkeer van Koning Leopold voor de eenheid van het land noodlottig zou worden. Het hoofd bestuur is van oordeel dat geen enkele nieuwe factor een wijzi ging van het vroegere standpunt der partij wettigt en onderstreept dat behalve troonsafstand door Leopold III geen andere oplossing mogelijk is. Aleister Crowley, dichter en to venaar, is, hoewel hij beweerde het elixer voor een eeuwig leven uitgevonden te hebben, gisteren op 72-jarigè leeftijd te Nother- wood in Sussex (Engeland) over leden. 52 leden van de grootste bende dieven te Hamburg zijn heden ge arresteerd. De staking van gemeenteperso- neel, die vandaag in geheel Italië zou worden afgekondigd, is uitge steld, daar er in principe tussen de nationale p'ersoneelsbond en Opbouworgaan Zeeland start 1 Januari. Naar wij vérnemen zal op 1 Ja nuari 1948 't opbouworgaan voor Zeeland zijn werkzaamheden be ginnen. Het bureau van het orgaan zal1 worden ondergebracht in het ge bouw aan de Dam te Middelburg, waarin momenteel nog het bureau van de Stichting Herstel Zeeland 1945 is gehuisvest, welke Stich ting per 1 Januari a.s. zal wor den opgeheven. De benoeming van een directeur kan nog deze maand worden te- gemoetgezien, zodat ook deze op het tijdstip, dat het werk van het Opbouworgaan begint, in functie zal treden. Omtrent de persoon van deze functipnnaris is in 't comité van voorbereiding volledige overeen stemming bereikt. Politie in gebreke. „De gebeurtenissen, vooral in Jeruzalem, brengen ons tot de overtuiging, dat de Palestijnse po litie niet bereid is zich ten volle van haar taak te kwijten. De Pa lestijnse regering moet de veilig heid verzekeren of deze taak overdragen aan hen, die haar wil len en kunnen vervullen", aldus sprak een woordvoerder van de Haganak. Plannen voor regering. Volgens het Joods bureau te New York worden voorbereidin gen getroffen voor de samenstel ling van een voorlopige coalitie regering van de onafhankelijke Joodse staat in Palestina. De drie voornaamste Zionistische partijen zouden aan deze regering deelne men. Welingelichte kringen voor spellen, dat Dr Weizmann, de 73- jarige leider van de Zinonistische beweging, tot president zal wor den benoemd. De prijzen van kaarsen. Met ingang van 6 December a.s. zullen de maximum gebrui- kersprijzen voor kaarsen zijnste arine huishoud- en kerstkaarsen 60 cent per pak van 170 gram, en parafine huishoud- en kerstkaar sen 46 cent per pak van 170 gr. Ook voor grotere pakken, tot 300 gram, zijn maximumprijzen vastgesteld. De Willem Ruys vertrok .-7 Gisteren vertoonde de Lloydkade te Rotterdam een vooroorlogs beeld. Er lag nu eens geen troepenschip gereed, om de reis naar '„De Oost" te ondernemen, doch de Willem Rays, «lie op het punt stond haar „maidentrip" te beginnen. Geen troepènschip en dus geen veelheid van geüniformeerden, be koorlijk in hun eenvoud, die in lange rissen "over de loopbrug aan boord stegen, maar het bonte ge wemel van honderden burgerpas sagiers, aanrijdende taxi's, zwoe gende witkielen en ijverig met- krijt werkende douanebeambten. Er zat voor de Koninklijke Rot terdamse Lloyd nog een feestelijk tintje aan dit vertrek van de „Willem Ruys" Of mag zij niet het ministerie van Binnenlandse i trots zijn, dat haaf nieuwe vlag- Zaken overeenstemming is be-1 geschip, met gratie en elegance Met de handen op de rug, zijn rechters één voor één opnemend, nu en dan de blik richtend op het portret van de Koningin, staat de thans 74-jarige Mr P. Dieleman. te luisteren naar de lange lijst van beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht en die worden voorgelezen door Mr Koole, ad.-secr. van het Tribunaalj dat voor deze zaak bestaat uit Mr Vlaming, voorz. en de leden Jhr Mr Schorer en de heer Ouwehand. Als dit is gebeurd mag hij gaan zitten en gedurende bjjna twee uren wordt nagegaan, hoe zijn beleid als waarnemend commissaris der provincie in de bezettingsjaren in Zeeland is geweest. Af en toe wordt de grjjsaard heftig. Mr Vlaming blijft correct, ook al lijkt het de toehoorder vaak toe, dat wat de beschuldigde in het midden brengt ter verdediging, zjjn verkeerde handelingen eerder ernstiger doet zijn dan het omgekeerde. Het meningsverschil rees ten terecht. Hier erkende mr reeds bij de eerste vraag. Hij Dieleman het schrijven beter achtte het namelijk niet juist, achterwege te hebben kunnen dat hem begunstigend lidmaat- laten. Hij verwarde echter zijn schap der Germaanse S.S. ten functies van deken met die van laste wordt gelegd, immers „hij commissaris. Hij was tegen Jo was slechts begunstiger!" Dat denvervolging, doch beriep zich Mussert in September 1940 deze er op, dat de verantwoording be reikt. De douanediensten te Lyon heb ben verschelden goud- en devie- zensmokkelaars gearresteerd. De beroemde Ghurka-regimen- ten zullen ln het Britse leger blij ven dienen, ondanks het Britse besluit om Voor-Indië te ontrui men. nu eindelijk zijn belangrijke taak gaat aanvangen? Dit feestelijke tintje was duide lijk te bemerken, al was het al leen maar aan de glundere gezich ten van de Lloydmensen en 't feit, dat enige journalisten, die tot Southampton de reis meemaken, zich mede aan boord begaven. Tegen kwart voor drie trokken sleepbootjes de „Willem Ruys" los van de kant. Fladderende zak doeken in wuivende handen, voch tige ogen van de aehterblijvenden de maidentrip van de „Wil lem Ruys" was begonnen. In een verslag over de rede van de Bulgaarse premier, Dimitrof, haalt het Sowjetrussisch blad „Iswestia" de volgende woorden van Dimitrof aan: „De atoombom waarmee de Amerikaanse impe rialisten volken plachten vrees aan te jagen en te chanteren, is thans een boeman voor de mensen met hazenharten en zwakke ze nuwen geworden, nu het geheim en de productie ervan niet langer monopoliesi zijn van de Ameri kaanse imperialisten". organisatie heeft gesticht was hem niet bekend. De opmerking van de voorzitter, dat de S.S. toch eèn begrip was, dat het gehele Nederlandse Volk kende, werd beantwoord -met een: „U wist toen evenmin als ik wat de S.S. was." Lidmaatschap werd door hem ontkend, ook nadat hem een contributiekaart van 1943 ge toond werd en brieven werden voorgelezen. Dat hij een be drag over de Giro betaald heett voor een krans voor een gesneu velde soldaat van de Germaanse S.S., ontkende hij niet. „Dit is juist, doch ik wilde voor een paar gulden geen moeilijkheden maken." Merk waardige geestelijke achter grond! Het „Heil" geschreven onder de brieven aan Miinzer was volgens hem hetzelfde als het „Truly yours" onder een Engel se brief. Politiek weinig geschoold? Mr Dieleman zei maar wei nig politieke scholing en geen tijd en lust gehad te hebben om Nationaal Socialistische bro chures te bestuderen. Derhalve zag hij in de S.S. slechts een culturele beweging (sic!) „en hiervan lid worden, mijne heren, was toch wel het minste dat ik doen kon om mijzelve te handhaven in mijn positie van waarnemend com missaris". Het gewone smoesje, reeds te afgezaagd om indruk te maken. Beter ik als commissa ris, dan dat er een N.S.B.er op mijn plaats benoemd werd. En de bevolking had er baat bij!! En de bevolking had er baat bij, dat bleek wel uit de artike len die de „Commissaris" in het Duitse soldatenblad „Zeelan der Wachtposten" schreef. Mr Vlamings verwijt, dat de ge zagsdrager het voorbeeld moest geven, drong niet tot hem door. .„Ik heb toch niemand aangezet om N.S.B.er te worden" was het antwoord! „Mijn hele tactiek was, succes op te leveren", zeide Mr Diele man, gevraagd naar het schrij ven in Zeelander Wachtposten, en hiermede verstrekte hij de sleutel voor heel zijn houding. Verontwaardigd wees hij er op, dat hem thans het schrijven van enige privé-brleven ten laste wordt gelegd, vergetend, dat, zoals de voorz. zei, hier toch wel erg moeilijk een scheiding tus sen ambt en persoon is te ma ken. In de loop van het verhoor gaf mr Dieleman zijn mening over Duitsland: „Wij hebben gehoopt, dat D'land niet ineen zou .storten, omdat Nederland aan zijn achterland kwijt zou zijn. Ik heb altijd op een com promis gerekend". Geval-v. Zanten. Als 'deken van de Balie te M'burg schreef hij op 3 Mei '41 aan de wnd. secr.-gen. van Justi tie, dat" z.i. mr II. L. v. Zanten te Vlissingen Jood was, zeker wat het ras betrof. Als gevolg hier van werd een onderzoek inge steld en kwam mr v. d. Zanten op de lijst van Joodse advoca- rustte bij de wnd. secr.-gen., die z.i. een goed Nederlander was. Dr Teilegen. In 19£1 heeft mr Dieleman aan Miinzer medegedeeld, dat de Grif fier der Staten, dr B. D. H. Telle- gen niet voldoende contact onder hield met de Duitse overheid en zijn plicht tot loyale samenwer king verwaarloosde. Hij beschul digde hem van „Deutsch-feind- lichkeit". Mr Dieleman verklaar de, dit niet met opzet, doch in de loop van een gesprek met Miinzer te hebben gezegd. Hij Is ervan ge schrokken, toen hij hoorde, dat de zaak aan Althaus, die over per soneelszaken ging, is doorgege ven. De achtergrond van deze mede deling was, dat er verschil van mening bestond tussen hem en dr Teilegen over de vraag, of Zee land in de bezetting vooruit moest worden gebracht om na de oor log zo krachtig mogelijk te zijn (wat mr Dieleman wilde) of dat de zaak slechts aan de gang moest worden gehouden. Stellig ontkende mr Dieleman, dat er tus sen zijn mededeling (die hij later heeft ingetrokken) en de gijze ling van dr Teilegen enig verband heeft bestaan. Ondergedoken ambtenaar. Op 4 Juli 1944 schreef hij aan Miinzer een brief n.a.v. het feit, dat een ambtenaar ter gem. secre tarie van Groede met medeneming van bescheiden was ondergedo ken. Hij vroeg, hoe Münzer hier over dacht en hekelde de menta liteit, die z.i. hieruit sprak en die gevolg was van het voorbeeld van sommige burgemeesters en amb tenaren, die hun post in de steek lieten. Naar zjjn mening kon slechts dan rust en orde bestaan, wanneer onder alle omstandigheden welke regering ook, kon rekenen op het doen van de plicht door de ambtenaren, afgezien van eigen politieke inzichten. Ter zitting verklaarde mr Diele man, dat hij juist in die tjjd een sterk gezag wilde handhaven. Persoonlijk juichte hij het toe, dat bevolkingsregisters en distr. be scheiden werden medegenomen, maar hij moest .optreden in het belang der Zeeuwse bevolking. Op een vraag van de voorzitter betreffende zijn houding tegen over de wettige regering in Lon den (besch. verklaarde, dat, nu deze de souvereiniteit niet kon uitoefenen, hij verantwoording schuldig was aan het college van secr.-generaal) verklaarde mr Dieleman, nooit stelling te hebben genomen tegen de regering. Hij weigerde op deze vragen verder in te gaan en voegde het Tribu naal toe: „U kunt mij veroordelen zo hard als u wilt". Reeds daar vóór weigerde mr Dieleman ter zitting namen te noemen van personen, van wie hij inlichtingen verkregen had over diverse zaken. -Aan het eind van het verhoor zei mr Dieleman: „Dat er in Zee land zo weinig mensen zijn ge fusilleerd, is te danken aan injjn bewind. Ik heb de Duitsers hier in Zeeland, de belangrijkste pro vincie voor hen, in bedwang ge- honden". Verdediging vroeg vry spraak. Als verdediger had beklaagde Mr F. Bordewijk. Deze was echter door ziekte verhinderd aanwezig te zijn en derhalve werd zijn plei dooi voorgelezen door Mr Anne Bolle, die er nog een aantal op merkingen aan toevoegde. In het pleidooi werd tot uit drukking gebracht, dat Mr Diele man, die een zo diepe genegen heid voor zjjn provincie zou heb-- ben bezeten, en bovendien een grote eerzucht bezat, moeilijk iets anders had kunnen doen dan een politiek van geven en nemen te volgen. Verdachte zou geen profiteur zijn, doch zou met de,Duitsers ge dwongen samen hebben gewerkt. Aan het eind van het pleidooi werd vrijspraak verzocht. Mr Dieleman sprak zelf ook nog enkele woorden ter zijner verdedi ging. Dat hij eerzuchtig was geweest, was niet voor zichzelf, doch voor de provincie "beland, die liij slechts tot de beste provincie van ons land wilde maken. Na een dankwoord aan het Tri bunaal voor het geduld waarmede het verhoor en de verdediging be handeld werd, deeld" hij mee t.z.t. in een brochure rekenschap van zijn daden'te zullen geven. De uitspraak is bepaald op 16 De^mber te Goes. De grote vier. Op Zaterdag 20 December zal in het gebouw Esplanade te Utrecht een samenkomst worden gehouden met de bedoeling te komen tot oprichting van een Nederlandse vredesorganisatie. HET LIDMAATSCHAP DER KLEINEN. Was er in de gang van zaken enige voortgang te bespeuren, men kon het gisteren in Londen weer niet eens wo-den over de samenstelling van de permanente commissie der Duitse vredesconferentie, van de subcommissie en van de inlor- matorische conferentie, die eveneens deel zal uitmaken van de vredesconferentie. Ofschoon de grote vier het er over eens waren, dat sommige der landen, die aan Duitsland de oorlog verklaarden, nauwer bij 't tot stand brengen van het vredes verdrag betrokken dienen te zijn dan andere, verschilde men van mening over de categorieën, waar in verschillende landen moeten worden geplaatst. De kwestie van het lidmaat schap der kleine geallieerden van de vier voornaamste commissies van de vredesconferentie werd naar de plaatsvervangers verwe zen. Molotof verklaarde zich tegen het deelnemen van China aan de vredesconferentie over Duitsland, doch Frankrijk en Engeland ver klaarden zich voorstanders van Chinese deelneming en ook op dit punt kwam men niet tot overeen stemming. DE BILT ZEGT:' Weersverwachting, geldig tot hedenavond Zwaar bewolkt met plaatselijk enige' sneeuw of regen. Aanvan kelijk temperatuur om het vries punt, later tijdelijk weer iets zachter. Meest matige, geleidelijk verder naar Noordelijke richtin gen draaiende wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1