Palestina verdeeld in twee staten. Frankrijk beeft een anti-stakingswet Dreigende honing van Arabische Liga. jn Nederlandse delegatie voor besprekingen met commissie voor goede diensten. Zal Duitsland een centrale regering krijgen? Min. Lleftlnsk sprak met Zeeuwse landkouwers. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 De kabel tussen Engeland en Nederland. Waterschap Schouwen. Doch de stakingen duren voort. De Directeur van het E.T.I. voor Zeeland. De U.Y.V. op fte bres voor Waiclierer. Nieuws uit de provincie. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 243b, Giïo 274239. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 811 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per vvootfd MAANDAG 1 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds ,J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.26 u., onder 16.32 u. Maan op 20.49 u., onder 12.52 u. ■Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 2 December: 4.12 u. 2.30 m„ 16.45 u. 2.37 m. Het rommelt in het nabije Oosten. i, De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft het verdelingsplan voor Palestina, nadat op voorstel van Frankrijk de stemming 24 uur was uitgesteld, aangenomen met 33 stemmen voor, 13 tegen, 10 onthoudingen. 1 delegatie was afwezig. f Volgens het verdelingsplan wordt Palestina verdeeld in een Joodse en een Arabische staat, terwijl Jeruzalem internationaal gebied blijft. De algemene vergadering der V. N. zal een com missie aanwijzen, die Palestina bestuurt, als de Engelsen terug trekken en de twee staten nog niet onafhankelijk zyn. Tegen t Augustus 1948 zullen de Engelsen uit Palestina verdwenen zijn. 'v Feestende Joden; demonstrerende Arabieren. Binnen enkele uren nadat de beslissing van de V. N. inzake Palestina bekend werd, werden in Palestina 6 Joden door Arabieren gedood. In de Arabische landen van het Midden-Oosten steeg de spanning bij het uur. De secretaris-generaal van de 7 landen, omvattende Arabische liga, verklaarde, dat het verdeel plan het nabije Oosten in vuur en vlam zal zetten. De premier van de Libanon sprak van een geheim besluit van de Arabische liga, vol gens hetwelk de legers van Syrië en de Libanon onmiddellijk tot ac tie zouden overgaan. In verschillende plaatsen in Pa lestina zijn Joden door Arabieren om het leven gebracht. In de cen trale gevangenis te Acre vielen de Arabische gevangenen tijdens het „luchten" hun Joodse lotgenoten aan. Te Jeruzalem mochten de Brit se troepen, die geen dienst had den de kazernes niet verlaten. In "Tel Aviv vierden de Joden uitbun dig feest en de Arabieren demon streerden tegen de beslissing van de V. N. De premier van Irak voorspelde een ongelofelijk bloedbad. 2000 studenten van de Faroek- universiteit te Alexandrië gingen in staking en besloten het Arabi sche hpge comité mede te delen, dat zij bereid zijn hun leven voor Palestina te geven en nog slechts op het bevel van de Moefti wach ten. De Egyptische regering heeft 't .politietoezicht verscherpt, tenein de de daar woonachtige Joden en Joods eigendom te beschermen, in geval van anti-Joodse demon straties. Irgoen nog niet tevreden. De Palestijnse Joodse verzets groep Irgoen Zwai Leoemi heeft in een racfiouitzending verklaard, dat zij „in tegenstelling tot in het buitenland verspreide berichten" haar strijd voor een verenigd Pa lestina met Jeruzalem als hoofd stad zal voortzetten. „Als men de Joden aanvalt", aldus zeide de radiospreker, „zul len wij terugslaan, niet alleen te gen de aanvallers, maar eveneens tegen de Engelsen, die hen steeds aanstoken." De groep Stern verklaarde zich echter eens met de .beslissing der V. N. en zeide tot overeenstem ming te willen komen met de an dere volken in het Midden-Oosten „tegen het buitenlands imperia lisme". Arabische resolutie. Het Arabische comité besloot de hoge commissaris voor Pales tina mede te delen, dat het Enge land alleen verantwoordelijk stelt voor de verdeling van Palestina, daar de Arabieren van mening zijn, dat Engeland heeft gewei gerd Palestina aan zijn Arabische bewoners te geven. In een manifest aan allé Ara bieren verklaart het comité: „Koninkrijken worden op lijken gevestigd. Laten Joden er zich van bewust zijn, dat zij eerst golven en nog eens golven men sen zullen moeten neermaaien". Naar een „democratische volkspartij"? Van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid en het be stuur van het „Comité tot voor bereiding van de oprichting van een democratische volkspartij" vernemen wij, dat deze instanties goedkeuring hebben gehecht aan het resultaat van de besprekingen tussen de delegaties uit beide be sturen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat thans de voorstellen zullen wor den voorgelegd aan de hogere partijinstanties. Ds Joh. H. Rietberg f In de ouderdom van bijna 63 jaar is te Maassluik na een korte, hevige ongesteldheid overleden ds Joh. H. Rietberg, de nestor van de Geref. predikanten aldaar. Met hem ontvalt aan de Geref. kerken een man, die op talentvolle wijze tal van jaren haar zaak met de pen gediend heeft. Ds Rietberg diende de kerken van Koudekerk a. d. Rijn en Bun schoten-Spakenburg, om zich 30 Mei 1920 aan de Geref. kerk van Maassluis A te verbinden. Bon voor 1 ei. Op 11 December zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden aangewezen voor één ei. In vele gevallen zal öp deze bon, evenals de vorige keer, één el van klasse 5 kunnen wor den geleverd. De laatste dagen is in de poli tieke toestand in België een ze kere spanning waar te nemen en (loen allerlei wilde geruchten de (ronde over een regeringscrisis. De voornaamste reden hiervoor is wel de koningskwestie,'die na dat het partijbestuur van de BeL gische socialistische partij had la ten weten, dat het zijn ingenomen standpunt onverzettelijk zal hand haven en nadat het nationaal (ka tholiek) congres tijdens de mas sabetoging van j.l. Zondag nog eens met klem op de spoedige te rugkeer van de koning had aan gedrongen, opnieuw de gemoede ren in België ten zeerste bezig houdt. De besprekingen, die de afge vaardigden der katholieke volks partij Donderdag met Spaak heb ben gehad, hebben in de pers aan leiding gegeven tot commentaar, dat een regeringscrisis in 't voor uitzicht stelt. In het bijzonder wordt er op ge wezen, dat de katholieke volks vertegenwoordigers zouden aftre den, indien de socialisten hun hou ding ten opzichte van 't konlngs- vraagstuk niet wijzigen. De directeur-generaal van de Britse posterijen, is Zaterdag met de kabelboot „Monarch" te Vlis- singerr gearriveerd en na een kort •onderhoud met - de heer T. van Houweilngen, de directeur-gene raal van de Nederlandse Posterij en, des middags per vliegtuig van Schiphol naar Engeland terug ge keerd. Het bezoek stond 'in verband met de voltooiing van de nieuwe kabelverbinding tussen Aldeburgh (Suffolk) en Domburg (Walche ren). Langs deze kabel zullen 84 te lefoongespreken tegelijkertijd ge voerd kunnen worden. De nieuwe kabel zal_in het begin van het ko mend jaar commercieel in gebruik ■genomen worden. In de spoedeisende vergadering van het Waterschap Schouwen werd de heer B. T. G. de Vrieze te Haamstedef ais hoofdingeland gëïnstalleerd, terwijl verder de lo pende leningen werden geconver teerd. 5. leiders verklaard werd, de bedoe ling hebben de staking voort te voornaamsteschonken. Zaterdagmorgen is de Franse nationale vergadering, onder -• l'Tankryks nieuwe minister-prè6ident Robert Schumann, bijeengekomen ter bespreking van een anti-stakings wet. Na felle woorden van Schumann tegen de communisten en een heftige' woordenwisseling tussen communistische en niet commu nistische leden heeft de Franse assemblee met 408 tegen 184 stemmen de anti-stakingswet aangenomen. Volgens Schumann zal de anti- stakingswet de straffen voor sa botagedaden vergroten. De rechts procedure in dergelijke gevallen versnellen en de regering de nood zakelijke «wettelijke wapens ver schaffen tegen hetgeen hij noem de ,,de nieuwe practijken van sa boteurs en van hen, die inbreuk maken op de vrijheid van arbeid". Herhaaldelijk onderbroken door wóedende kreten van de zijde der communisten, zeide Schumann: „Het is uw schuld, da't wij ge dwongen worden deze maatrege len te nemen. Wij moeten ons wa penen tegen alle illegale mach ten"/ Na een korte rede van Schu mann' ontstond er een heftige t woordenwisseling tussen de com munistische en niet-communisti- sche leden der vergadering. Onder protestbetuigingen van communistische zijde ging Schu mann voort: „Indien de stakers na 1 Decem ber de staking voortzetten, zullen êij de Franse valuta ten grave doen dalen". In een artikel v*tn het wets voorstel wordt de regering ge- nlachtigd 80:000 reservisten op te roepen en ter beschikking te stel len van het ministerie van binnen landse zaken. In een ander artikel wordt be paald, dat -personen, die de sta king steunen en medewerking •verlenen aan ophitsing, o.a. door het schrijven van opruiende pers artikelen, gevangenisstraf kunnen krijgen. De communisten, die zagen aan komen, dat het wétsvoorstel aan genomen zou worden, gingen een obstructiepolltiek voeren door al gemene stemmingen over amen dementen te vragen., In zoverre hadden zij hier suc ces mee, dat de assemblee Zondag morgen reeds 20 uulr achtereen vergaderd had. Nadat de zitting op verzoek van de communisten enige tijd was verdaagd, werd het wetsvoor stel in stemming gebracht en in zijn geheel aangenomen. Volgens officieuze kringen zou de wet Zondagnacht 12 uur van kracht worden en tot 1 Juni van kracht blijven. Terwijl de nationale vergade ring nog bijeen -was, is een speci ale kabinetsbijeenkomst bjjeenge- roépen om het verslag over de on derhandelingen tussen de CGT en minister Mayer te horen. Minister Mayer zeide na de ver gadering, dat lyj een aantal voor stellen aan de regering zal voor leggen ais de CGT de stakers op draagt bet werJ* te hervatten. De ze voorstellen zouden o.m. Inhou den vaststelling van een minimum loon tot 1 Juni a.s. en maatrege len ter waarborging van de stabi liteit van de franc. 4 Dé havenarbeiders te Bordeaux hebben besloten het werk te her vatten, evenals de stakers te Le Havre, zo deelde de minister van buitenlandse zaken in het parle ment mede. CGT zal staking voort zetten. Tijdens de behandeling van het voorstel tot een anti-stakings wet zijn door de CGT» pogingen aangewend om de regering te be wegen het voorstelen te trekken. zetten, tot aan de 'eisen is voldaan. Intussen vinden in vele plaatsen opstootjes plaats. Te Etienne moest de politie ge bruik maken van tanks en traan- gasbommen om de menigte, die 't stadhuis poogde In te dringen uit een te jagen. Elders werden er handgranaten naar een commu nistisch hoofdkwartier geworpen. Het treinverkeer is overal In de war, doch het Is opmerkelijk, dat in plaatsen waar de stakers een geheime stemming hielden, met grote meerderheid werd besloten weer aan het werk te gaan. De Parijse politie heeft edities van „Le Soir" en „r Humanité" in beslag genomen, omdat zij op ruiende koppen boven de artike len had staan. Een Frans avondblad heeft ge wag gemaakt van een communis tisch plan de campagne ingeval van burgeroorlog In Frankrijk. Genève-Parijs express ontspoord. De Genève-Parijs express is te Culoz op 64 km ten Oosten van Lyon ontspoord. Naar wordt ge meld is het ongeluk te wijten aan sabotage. De locomotief liep uit de rails en een der goederenwa gens werd vernield. Te Amberieu tussen Culoz en Lyon bleek de kabel, waarmee de wissels worden verzet, te zijn doorgesneden, terwijl op meerdere plaatsen het treinverkeer gestag neerd werd. Naar wjj vernemen is vandaag een ministerieel besluit te ver wachten, waarbjj de delegatie wordt aangewezen, die met de com missie voor goede diensten de politieke besprekingen zal voeren teneinde te komen tot een oplossing van het conflict met de repu bliek. Deze delegatie zal bestaan uit dezelfde leden, die thans zitting hebben in de Nederlandse contactcommissie. Minister Neher, die vandaag naar Indonesië vertrekt, heeft mee- de opdracht, naast de landvoogd met de commissie voor goede diensten en de delegatie, waar nodig, overleg te plegen. De minister van overzeese gebiedsdelen zal zich bij hen voegen, zodra de omstandigheden dit vereisen. Deze delegatie zal via de Com- Frank Graham, heeft een rede ge- missie van goede diensten bespre- houden, waarin hij o.m. uiteenzet- iHet onder Nederlandse controle staande gebied in Indonesië wordt door een vliegtuig bestrooid met DDT, ter bestrijding van de malaria. Een Dakota aan het werk. De Duitsers krijgen weer hoop. verdrag enerzijds, de vorming van een Duitse regering anderzijds on afhankelijk van eikaar dienen te worden beschouwd. Bevin's voorstel betrof de toe lating van Duitse vertegenwoordi gers ter vredesconferentie ten ein de in de gelegenheid te zijn de opvatting dier vertegenwoordi gers te Ieren kepnen. Er werd aangaande dit voorstel geen be slissing bereikt. Wanneer de berichten der Lon- dense conferentie in de eerste week van het gesprek der vier mi nisters in Duitsland in het alge meen met een zekere' mate van ontspanning ontvangen zijn, dan is dit wei in hoofdzaak toe te schrijven aan de omstandigheid, dat hier de verwachtingen t.a.v. de mogelijkheid om tot een geza menlijk gesprek te komen vrijwel tot nul waren gedaald, zo meldt de Berlijnse correspondent van 't A.N.P. De steeds scherper wordende Amerikaanse en Russische propa- gandastrijd en het op de straat gedragen twistgesprek tussen ge neraal Clay en maarschalk Soko- lowsky op de vooravond der con ferentie, hadden aan de laatste resten van de verwachtingen op de kans Voor een vergelijk ge knaagd. Het is voornamelijk de principi- ele*>vereenstemming tussen Mars hall en Molotof over de noodzaak van een centrale Duitse regering, de ondertekening van een vredes verdrag door deze regering en over het horen van Duitse verte-1 genwoordigers tijdens de vredes- Het hospitaal kerkschip „De conferentie, die grond voor een Hoop", 'dat gedurende vele maan- zekere bemoediging hebben ge- den te midden van de Nederland- I Geen actie tegen Mosley De Britse minister van binnen landse "zaken, Ede, heeft te ken nen gegeven, dat de Britse rege ring niet van plan is de activiteit van Mosley, de voormalige Britse fascistenleider, en de leden van zijn nieuwe beweging te verbie den. Iedere poging om physieke kracht in de plaats te stellen van het be toog, zou niet getolereerd worden. „Ideeën kunnen slechts door idee ën teniet gedaan worden", aldus Ede. In ons nummer van Zaterdag se vissersvloot op de Noordzee maakten we melding van de be kingen met de republiek voeren. Hierboven staan echter Je luitnenant gouverneur generaal, minister Neher en eventueel de minister van overzeese gebieds delen, op wie men bij voorkomen de moeilijkheden of onvoorziene situaties kan terug-vallen. Deze personen zullen, wanneer de nood zakelijkheid daartoe blijkt, ook rechtstreeks met de commissie voor goede diensten in contact treden. Republikeinse diplomatieke betrekkingen. Naar verschillende landen zijn door de republiek personen gebon den, die diplomatieke betrekkin ken aan moeten knopen met de regeringen van die landen. De rep. minister van buitenlandse za ken Salim zeide hierover, dat de republikeinse vertegenwoordiger in Egypte reeds officiële erken ning geniet, hoewel het protocol nog niet is getekend. In New York is reeds een re publikeins voorlichtingskantoor geopend, terwijl aan Palar is op gedragen diplomatieke betrekkin gen aan te knopen met de V. S. Te Londen Is'Dr Soebandrio reeds in contact met het „Foreign Of fice". De gebeurtenisse op Madoera. Omtrent de gebeurtenissen op Madoera meldt het republikeinse persbureau Antara, dat de Neder landers reeds op 9 November de demarcatielijn overschreden en dat op 12 November vanuit Soe- rabaja landingsvaartuigen en „nieuwe strijdwanenen" naar Ma doera, zijn gebracht. Het Amerikaanse lid van de commissie voer goede diensten, De UW heeft een landeiyke actie op touw gezet om de Wal- cherse boerenbevolking te steunen in haar strijd tot het verkrijgen van een bevredigende schade-re- geiing. Het hoofdbestuur van de UW alsmede vrouwen van vooraan staande figuren in den lande, o.m. van vele Commissarissen der Ko ningin, zijn Vrijdag j.l. naar Wal cheren geweest en hebben op ini tiatief van het bestuur der Mid delburgse UW en onder leiding van de heer A. Geschiere J. Hzn, de voorzitter der Stichting Gedu peerde Grondgebruikers op Wal cheren, een tocht over het eiland gemaakt, waar zij met vele ge troffenen hebben gesproken en de zwaarst geteisterde gedeelten be zocht hebben. Het doel van deze trip was niet alleen het verkrijgen van een per soonlijke indruk over de heersen de toestanden, doch vooral het de vrouwen van Nederland 'bekend maken met hetgeen Walcheren voor alles nodig heeft: een be hoorlijke financiële schaderegeling Men stelt zich op.het standpunt, dat dit een nationale ereplicht is en dat ook de vrouwen zich niet mogen onttrekken aan de pogin gen, Walcheren uit de nood om hoog te richten. Het ligt in liet voornemen van het Hoofdbestuur, over de kwes tie der schaderegeling een onder- Het is echter nief gelukt en j£_hoi,d met de betrokken ministers CGT zou, zoals door een hareraan te vragen. Of de conferentie, der vier mi- j vertoefde, is voor een verblijf ge- nisters van buitenlandse zaken durende de wintermaanden in de deed Bevin, Engelse minister, I Katwijkse haven gearriveerd, ebn compromis-voorstel in ver-1 Volgens het Atheense nieuws- band met de deelneming van de bureau zijn in de afgelopen 24 uur Duitsehe vertegenwoordigers. Hij vijf vliegtuigen van onbekende legde er daarbij de nadruk op, dat nationaliteit over Griekenland ge- de voorbereiding van het vredes- vlogen. 1 Januari afrekening agrarische schade. Ruim drie uur zijn Zaterdagmorgen ih het gebouw der Provin ciale Griffie te Middelburg besprekingen gevoerd tussen de Minis ter van Financiën, prof. mr. P. Lieftinek (die vergezeld was van enige hoofdambtenaren van zijn departement) en vertegenwoor digers van het agrarisch leven in Zeeland. De besprekingen stonden onder leiding van de Commissaris der Koningin, Jhr Mr. J. W. Quarles van Ufford en aanwezig waren 't voltallige college van Ged. Staten, de Griffier der Staten, Ir. S. Her- weijer, dir. Rijksdienst voor Land- definitieve afrekening van de agrarische schade die tot 1 No vember 1947 werd geleden, per 1 Januari 1948 een aanvang zal ne men. De toezegging werd gedaan, dat bouwherstel, Ir. P. C. D. Toxopeus rje uitvoering van de bijzondere inspecteur van deze Dienst in Zee bedrijfscredietregeling door de land, de heren A. Geschiere J. Hzn en J. L. Dregmaps, resp. voorz. en secr. van de Stichting Gedupeerde Grondgebruikers op Walcheren, afgevaardigden van boerenleenbanken zal worden ver beterd. De z.g.- „kale kosten" voor het herstel der weilanden zullen worden vergoed op dezelfde wijze als reeds geschiedt bij de akker de gedupeerde landbouwers op bouw. De bonnen voor kunstmest, Tholen en Schouwen-Duiveland,t cjie door de Dienst voor Landbouw de voorzitter van de Stichting v.j herstel wordën verstrekt, zullen d. Landbouw in Zeeland, de heer by (ie komende definitieve afreke- G. v. Waes, ir. M. A. Geuze, voor zitter der ZLM, burgem. D. Kod- <le v. Zoutelande, de heer C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent en de heer L. Pieterse, secr. van de Schade-Enquête-Commissie. Een drietal Walcherse land bouwers, die het zwaarst getrof fen zijn door het verlies van hun grond of boerderij, werd in de ge legenheid gesteld, hun problemen naar .voren te bréngen. Burgemeester Kodde gaf een overzicht van de toestanden, die momenteel op Walcheren heersen en de noden, die het deel zijn der boerenbevolking Door Ir Geuze werden de pro blemen van de ex-geïnundeerde gedeelten in onze provincie belicht en werd vooral de aandacht van de minister gevestigd op de heer sende grote geldschaarste. Ook de heer Geschiere ging na der in op de bestaande moeilijk heden en besprak de uitermate slechte financiële positie der boe ren. Door de heer Zwagerman werd in het bijzonder het vraagstuk van het weder in cultuur brengen der weidegronden naar voren ge bracht. Antwoord Minister. Minister Lieftinek heeft de ver schillende sprekers geantwoord en zijn waardering uitgesproken voor het overleg, dat hij met de gedu peerden zelf mocht hebben. Zoveel mogelijk wil de regering tegemoet komen aan de noden,, die hier heersen. Hij deelde voorts mede, dat het ontwerp' van de wet op de Mate riële oorlogsschade dezer dagen het Departement van Financiën ning worden uitbetaald. Na afloop der besprekingen ge bruikte de minister de lunch in Hotel „De Burg". te, dat de commissie goede voor uitgang heeft gemaakt. Dit blijkt, aldus Graham, uit 't voorlopig rapport der technische commissies ter doorvoering van het bestand en de komst van het schip de „Renville", waarop diep gaande besprekingen zullen wor den gehouden. Graham lichtte het strategische belang van Indonesië toe. „Indo nesië is thans, in een tijd, waarin de wereld tekorten heeft aan voedsel en producten, in een ge schil gewikkeld, terwijl het reeds land zou moeten produceren", zei hij. Muizen peuzelen gemeentebegroting op. Weken achtereen hebben de ge meenteambtenaren te Hellendoorn gewerkt om de begroting op pa pier te zetten, nadat B. en W. de concept-begroting hadden vastge steld. In de nacht vaif Vrijdag op Za terdag hebben een aantal muizen die steeds een vaste woonplaats hebben, in, om en onder het ge meentehuis van Hellendoorn, een bezoek gebracht aan het bureau, waarin deze 'concept-begroting, verborgen lag. De muizen hebben zich verza digd aan de begroting en hebben een groot gedeelte daarvan opge peuzeld. De ambtenajfen zullen nu opnieuw weer aan de slag moeten en naar we gernomen hebben is een der raadsleden van plan in de eerstkomende raadsvergadering voor te stéllen een officiële ge- meentekat aan te stellen, zolang er nog geen nieuw gemeentehuis gebouwd kan worden. noeming van de heer W. O. F. Witteboi te Groningen tot direc teur van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland. Zaterdagavond deelde de heer 1 van het Gewestelijk Arbeidsbu- Wittébol ons telefonisch mede dat reau, bijkantoor Tholen, zitting herstel van het carillon kunnen beginnen. De klokken bevinden zich, zo als men weet, reeds in een klok kengieterij te Aarle-Rixtel. THOLEN Zitting Arbeidsbureau. Ten behoeve van werkgevers en werknemers zal de ambtenaar hij zelf van zijn benoeming nog niet op de hoogte was gesteld, waarom hij bok geen nader inlich tingen kon geven omtrent zijn komst naar onze provincie. Wij zijn echter in staat enige persoonlijke gegevens van de heer Witteboi mede te delen. Hij is 36 jaar en ongehuwd. Na zijn gym nasiumtijd te Amsterdam stu deerde hij economische weten schappen aan de Rijksuniversiteit aldaar, in welke wetenschappen hij het 'candidaatsexamen aflegde. Vervolgens was de heer Witteboi werkzaam in het accountantshe- drijf, eerst in overheids- en later in particuliere dienst. Hij behaal de in die tijd diploma's in de fi nanciële rekenkunde, belasting recht en bedrijfseconomie. Door zijn accountantsfunctie kwam hij in contact met het werk^ van de ETI's en in 1943 volgde'zijn be noeming aan de NETO te Gronin gen. Hij was hier een viertal jaren als econoom practisch werkzaam en de laatste negen maanden als waarnemend directeur van dit In stituut. Nog maar kort geleden werd hij benoémd tot adjunct-di recteur. De heer Witteboi is voorts lid van het Nederl. Instituut voor Ef ficiency en van h,et Dep. Gronin gen van de Ned. Mij voor Nijver heid en Handel, alsmede van di verse studiecommissies op sociaal technologisch gebied. TWEEDE KAMERLEDEN'IN WEST-Z.-VLAANDEREN. Vrijdag en Zaterdag brachten de Tweede Kamerleden, de heden Posthumus, Nederhorst en Van Walsum een bezoek aan West-Z.- Vlaanderen, waarbij zij werden vergezeld door de leden der Pro vinciale Staten van Zeeland: me vrouw van den Broeke-de Man en de heer Hamelink. Nadat zij Vrijdagavond te Oost- bbrg een bespreking hadden gè- voerd met het bestuur van de vereniging „West-Zeeuws-Vlaan deren", maakten zij Zaterdag een rondrit door dit deel van het land. Achtereenvolgens werden Oost burg, Philippine, Biervliet, IJzen- drjke, Schoondijke, Breskens, Cad- zand, Zuidzande, Sluis en Aarden burg bezocht. In iedere plaats werd, voor zover het een gemeen te betrof, met het bestuur een korte bespreking gehouden. De verschillende moeilijkheden en wensen van de West-Zeeuws- Vlaamse bevolking werden hierbij onder de aandacht der bezoekers gebracht. MIDDELBURG. Beplanting Noordbolwerk. Zaterdagmiddag 6 December a.s. is het weer boomplanten in Mid delburg.- Het ligt n.l. In de bedoe ling om dan met medewerking der bevolking het Noordbolwerk van jonge bomen te voorzien. Het heeft verlaten en voorts, dat de plan is, om indien mogelijk, nog voordat de vorst invalt, alle bol werken te herbeplanten en de ge meentelijke plantsoendienst zet alles op alles om bet zover te krij gen. Op het Noordbolwerk komen 123 bomen. Zij zullen worden ge zet door de leerlingen van de mid delbare-, kweek-, Ulo-, Industrie- en huishoudscholen. Om half twee is er voor de deel- nemeriden een samenkomst in de Schouwburg. De deelnemenden ontvangen t.z.t. een oorkonde. De Molenactie. Een verkleind model van de be kende esch-molen te Delden is. ten geschenke aangeboden aan het Middelburgse Molencomité. De volgende zomer zal deze mo len op de Markt te Middelburg worden geplaatst als propaganda voor de molenactie, die dan tot behoud van de drie molens in de stad wordt gevoerd. VEERE. Herstel van het carillon. Het rijksbureau voor de monu mentenzorg heeft besloten om de maximum-suésidie toe te kennen voor de restauratie van het caril lon te Veere. Deze subsidie be draagt 66 pet. van het benodigde bedrag. Daar in Veere zelf 't resteren de bedrag is bijeengebracht, zal men thans zeer spoedig met het houden iedere Dinsdag te St. Fi- lipsland op het gem.huls van 9.30 tot 1 uur. Iedere Woensdag te St. Annaland in de oude school van 14 tot 14.45 uur. Iedere Don derdag te St. Maartensdijk op het distributiebureau van 14 tot 14.45 uur en iedere Vrijdag te Stavenis- se op het gem.huls van 9.30 tot 10.30 uu*. BKUINÏSSE. Schoenmakerij op wielen. De heer M. Boone, de populaire Bruinisser schoenmaker, die reeds bijna 50 jaar dit ambacht hier uit oefent,- die tijdens de beschietin gen en bombardementen ook zijn zaak verloren zag gaan, heeft be slag gelegd op de „woonwagen" die vorig jaar diende om de solda ten die de wrakken buiten de ha ven bewaakten te herbergen. Het is de bedoeling de wagen ween neer te zetten op de oude plaats van de schoenmakerij. Voor notabel der Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge, is gekozen de heer Adr. de Schipper Az. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig Maandagavond tot In de ochtend op sommige plaat sen nevel of mist. Overigens wis selende bewolking met enkele ver spreide buien, voornamelijk in de kuststrook. Over het algemeen weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag. Nagek. Advertenties. Enige algemene - kennisgeving. Heden overleed, nog ge heel onverwachts, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader Willem Jannis Adriaan Kommers, Weduwnaar van Elisa beth Jobse, in de ouder dom van 70 jaar. Vlissingen, 'Singel 108: C. J. van der Eyk- Kommers. C. V. van der Eyk en Kinderen. Middelburg, Veerse Singel 178: J. W. Kommers. J. Kommers-Minet en Kinderen. Vlissingen, 28 Nov. '47. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 2 Dec. a.s. Vertrek Singel 108 om 2 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1