Nog geen ontknoping van het drama. Djogja's argumentatie klopt niet..... Ccmmentaar op republikeins memorandum. De Ëelpscbe Konings kwestie. Moordenaars van CloMs gegrepen. De afwikkeling der geldzuivering. B.B.C.-uitzenfling over Nederland. Stichting v. d. Landbouw teleurgesteld. Directeur E.T.I. voor Zeeland benoemd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Palestina moet nog wachten Koninklijke Marine krijgt Engelse torpedobootjager. Ruimere mogelijkheden voor geblokkeerd tegoed. BENZINE WEER DUURDER. Wat zal regering doen? Aanslag op Franse generaal. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Er is vrijwel altijd nog een af keurend oordeel, wanneer balda dig optreden opzettelijke vernie lingen aanricht. B.v. wanneer een groepje herriemakers een ordelij ke bijeenkomst tracht te versto ren; of wanneer langs openbare wegen publiek eigendom niet wordt ontzien. En het wordt te recht nodig geacht, dat aan zulk een handelwijze paal en perk moet worden gesteld. Het schijnt echter, dat een der gelijke wijze van handelen in het toch al moeilijke bestaan der vol keren heden ten dage een gevaar lijke kans van slagen heeft. Wat uit Frankrijk wordt gemeld, grenst aan het ongelooflijke. Niet alleen is het aantal stakers be nauwend, maar de praetijken, waaruit alle bezinning en verant woordelijkheidsgevoel is geweken. Onder pressie en bedreiging pro beert men in feite het leven te brengen tot de chaos. De ijlings gedane toezeggingen van de nieu we premier, Schuman, tracht men aanstonds te neutraliseren. Want, het mag niet tot een op lossing komen. Hier kan men niet spreken van een sociale strijd. Hier is bewuste toeleg tot zulk een ontwrichting van het leven, dat daaruit de ondergang van de huidige staat moet voortkomen. Aan het nastreven van politieke doeleinden wordt alles opgeof ferd. Bewust moet 't roer worden omgegooid en 't oog moet gesla gen worden op Rusland. En... als de chaos daartoe kan bijdragen, welnudan is die chaos wel kom! Zover kan het fanatisme ten slotte brengen, dat alle nationale belangen vergeten zijn, dat de grootste ellende van het volksle ven geen halt meer doet houden op de weg, waarlangs de verwe zenlijking van het Marxistische dogma wordt gezocht. Rusland heeft dat zelf doorleefd bij de geboorte-weeën van de Bolsjewis tische staat. En het schijnt, dat de communistische propaganda in deze tijd andere volken het zelfde pad opdrijft, 't Oosten van Europa gaf daarvan reeds voor beelden. Italië en Frankrijk vol gen. Wie zal daarna aan de beurt zijn Ontwrichting laat het volke- renleven zien. Niet alleen in het vervangen van de orde door de chaos. Ook in de verdraaiïlng van de begrippen: waarheid, zedelijk heid en recht. Want, verdwijnen moet de orde, die tot heden onder de volken werd gevonden. De nor men, die aan het leven werden aangelegd, moeten verdwijnen. Wat waarheid en recht is, dat be paalt de menselijke gedachte. Geen autoriteit meer bulten de mens, waarvoor wij moeten bui gen. Maar de ideeën van de mens zullen tot gelding komen. Dat Is de achtergrond van het huidige gebeuren in Europa. Het is inderdaad de kracht van de psr udo-religie, die de samenleving bedreigt. De godsdienst van de aarde, die de gedachten afbrengt van alles, wat boven het tijdelij ke uitgaat. Dat is de bange con sequentie, welke het communisme brengt. En, aangezien dat de meeste kans van slagen heeft in de chaos, daarom is het parool: ontwrichting! Niemand mag het oog daarvoor sluiten. Ook mag de gedachte niet le ven, dat dit toch wel wat heel erg gemaakt is. De ordelijke ontwik keling van het leven, de persoon lijke vrijheid, de maatschappij en de op het recht gebaseerde staat, lopen alle gevaar. En daarbij van zelfsprekend het meest de chris telijke ordeningen. Wie zich theoretisch op de hoogte stelde van het communis tisch idealisme, en wie de com mentaar daarop uit de feiten van de dag leert kennen, die ontdekt het, met welk een passie er op ontwrichting wordt aangestuurd. Staat eigenlijk de voortdurende mislukking van elke conferentie over de Europese problemen niet in hetzelfde teken? Vertelde Be- vin in Londen op de vergadering van de Grote Vier niet, dat hij geen definitie meer wist voor de mocratie, imperialisme en souve- reiniteit In zulk een tijd is waakzaam heid nodig. Maar ook: roepings besef. Want deze ontwikkeling betekent een inbreuk maken op Gods wereld. Het is een ver vreemding van duistere machten. Daartegenover gaat niet alleen de waarschuwende, getuigende stem van het Christendom uit, maar ook de positieve greep, om het leven te bewaren voor ont wrichtende invloeden. De politieke en sociale actie moet nu op over tuigende wijze het volksleven aan pakken, en oproepen voor de er kenning van het recht des Heren. Nederland is nog bevoorrecht, vergeleken bq andere landen, waar hier het christelijk geloof nog een positieve kracht bete kent. Maar, de bewustwording moet groeien, dat er een gemeen schappelijk waarnemen van de wacht des Heren van ons wordt geëist. Waar kan meer heilig vuur en een aandachtige strijd tegen het ongeloof worden aangetrof fen dan daar, waar de erkenning leeft van God als de volstrekte Eigenaar van alle dingen En toch, juist in Christel, kring ha pert het maar al te veel aan rech te bezieling, aan eenparig de schouder zetten onder de taak, om het leven te dienen in gehoor zaamheid aan de Here. Moet ook het zich ontwikkelend gevaar ons hlet bewegen, om tot redding van velen in te grijpen? Voelen wij onze verantwoordelijkheid bij de gang, die het leven neemt? Deze vragen roepen om ons antwoord. Het gaat er om, wat1 ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 810 Ahonnementsprtys 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per ra.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooird ZATERDAG 29 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOF8TRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.23 u., onder 16.34 u. Maan op 18.09 u., onder 11.11 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 30 November: 2.45 u. 2.33 m., 15.00 u. 2.40 m. VOOR DE ZONDAG Een woordvoerder van de Nederlands-Indische regering kwalifi ceerde het memorandum van de Republikeinse regering aan de commissie voor goede diensten dat 25 November door Setiadjit aan de voorzitter van de week van deze commissie is aangeboden als „een merkwaardig stuk". Het belangrijkste punt in het me morandum is de erkenning, dat de bevolking de Nederlanders als bevrijders inplaats van als aanvallers ontvangt. Dit immers ligt besloten in de opmerking, dat de voedsel- en kledingtekorten, veroorzaakt „door de Japanse bezetting en ver ergerd door de Nederlandse blokkade" zo groot waren, dat de bevolking klaar stond iedereen welkom te heten, die in deze levens behoefte voorzag". verschroeide-aarde-politiek van de republiek een funest wapen is geweest, hoewel de republiek thans zegt, dat de Nederlanders zelf verantwoordelijk zijn voorde tekorten. Nog erger is het zoaLs in de Karolanden op Noord-Suma- tra dat de gehele, voor arbeid gesehikte bevolking van de sa- wahs wordt verjaagd en met de hongerdood wordt bedreigd, om dat de T.N.I. de bevolking in de bergen vasthoudt, waar zij zieh moet voeden met boombladeren, terwijl de goede bouwgrond braak bljjft liggen". Een geheel ander aspect dat in het memorandum tot uiting komt is, dat blijkbaar wordt getracht de Veiligheidsraad te bewegen zich opnieuw, hangende de be sprekingen, met de zaak te be moeien. Indien de republiek al mocht menen, dat zij geen reke ning behoeft te houden met de onderhandelingspartner, dan is het toch wel op z'n minst vreemd te noemen, dat zij klaarblijkelijk ook geen rekening houdt met de commissie voor goede diensten, wanneer zij zich over haar hoofd richt tot de Veiligheidsraad". De woordvoerder besloot met te zeggen: „Zeer beslist is de vernietiging van de tegenstand van de republiek niet het doel geweest van de Nederlandse re gering, hetgeen overigens ten overvloede door de Nederlandse regering in het departement zo wel als in de Veiligheidsraad is duidelijk gemaakt. Djogja geeft hiermede toe, dat het zich van de aanvang af verzet heeft te gen de uitvoering van Linggad- jati. Ook aan legenden komt een einde. De woordvoerder meende, dat de republikeinse erkenning een einde maakt aan de legenden, dat alles in de republiek zo goed is als het maar wezen kan en dat eigenlijk maar enkele steden voor 21 Juli zouden zijn bezet, terwijl het platteland practisch ondar republikeins beheer was gebleven. Zodoende keert de ge hele argumentatie van Djogja zich tegen zichzelf. Zij bewijst de juistheid van de stelling in het consulair rapport, dat niet meer dan 50 pet. van de Indonesische bevolking gere kend kan worden tot de bewuste nationalisten te behoren, d.i. de belangrijkste bovenlaag van de Indonesische maatschappij. De woordvoerder voegde er aan toe, dat een niet onbelangrijk deel van deze 50 pet. overigens de weg van samenwerking met de Nederlanders had gekozen. Bijzonder treffend is het beeld in het document gegeven van de economische achteruitgang in de republiek." De woordvoerder zei, dat met volstrekte duidelijkheid kan worden aangetoond, dat de bewering, als zou dit hoofdzake lijk te wijten zijn aan de Neder landse bezetting van de verschil lende gebieden en aan de z.g.n. economische blokkade, geheel on juist is. Geen economische blokkade. Er is nooit sprake geweest van een economische blokkade. Ver boden is de invoer van wapenen en de uitvoer van gestolen goe deren, welke beide begrijpelijk zijn, aldus de woordvoerder. Voorts wees hij er op, dat de VOLKOMEN TARTEN VAN DE WAARHEID. Radio Djogja ging Donderdag avond zelfs zo ver te beweren, dat vier Nederlandse divisies ge reed stonden het republikeins ge bied binnen te vallen. De uitzending werd gerelayeerd naar Indië en Australië en de bevolking van de republiek wer den aangespoord niet te evacu eren, maar rustig te blijven en tegenstand te bieden. Deze mededelingen van Radio- Djogja worden in een commu niqué van de legervoorlichtings- dienst genoemd: „Een volkomen tarten van de waarheid". Naar thans bekend is gewor den, zijn Woensdagmiddag tussen de Katholieke ministers en ver tegenwoordigers van het Natio naal Comité tot oplossing van het konlngsvraagstuk besprekingen gevoerd. Gistermorgen hebben Van Zeeland, Lohest, De Schrij ver en Vleeschauer een langdurig onderhoud gehad met minister Spaak. In verhand hiermede deed het bericht de ronde, dat de Kath. Volkspartij hij de regering heeft aangedrongen op het zoeken naar een spoedige oplossing. In som mige kringen meent men zelfs te weten, dat de Katholieke minis ters met ontslag hebben gedreigd voor het geval hun socialistische collega's hun standpunt niet zou den wijzigen. Gisteravond hebben verschei dene ministers der Katholieke Volkspartij besprekingen gevoerd met leden van hun partij over de koningskwestie. Oi/udettking,. Gij dwaasin déze nacht! Luk. 12 20. Wie is die rijke dwaas? Is dat de kapitalist? Hij was het vaak. Vooral in Jezus' dagen wa ren de contrasten groot en schrijnend tussen arm en rijk. Allengs zijn, althans in ge kerstende landen, die tegen stellingen minder scherp, verzacht, overbrugd. „Ziet, gij hebt vele goede ren" kon vóór de oorlog ook tot vele arbeiders, tot vele „rode" arbeiders gezegd: vele goederen, opgelegd voor vele jaren. Wélke groep had niet zijn partij-huizen afge broken en grotere gebouwd in groeiend machtsbesef? Vooral de eertijds machte loze massa was het, die bij- cengaarde in haar begeerte naar het: eet, drink, wees vrolijk en geniet! Waarvóór al 't geploeter en zelfs de oorlog, anders dan voor de verwidling van die „rust"? Nu niet voor één. Maar voor iedereen! Daarom past dit harde: Gij dwaas, in déze nacht! voor ieder die met zijn ziél wil leven van 't geen waar van de ziel niet leven kan: de goederen dézer aarde. Al waren ze bijeengevoegd in één cultuurgemeenschap, zodat de ganse mensheid als tot zichzelf zou kunnen zeg gen: neem rust, eet, drink, wees vrolijk! De mens, de mensheid had het alles zo goed overlegd, „kalkuliert" naar logisch wetenschappelijk vijf-jaren plan. Het kón niet falen. Maar telkens weer blelcen de meest grondigen, één fac tor te hebben vergeten: die van boven!Gód! Welk econoom, welk cijfe raar hééft nu toch ook wer kelijk bij zijn „opzet" iets aan zulk gekwezél? Heeft niet zó ongeveer nog onlangs weer een communist in ons parlement het rekenen met de ,ponde" gehoond? Houd mij, realist, uw on wezenlijke, vrome praatjes alsjeblieft van 't lijf! Ik re ken enkel met de harde wer kelijkheid! Opeens de nóg harder hoon des hemels: Gij dwaas! in déze nacht! Voor Nederland kwam zulk een nacht van 9 op 10 Mei 19J,0. Zijn wij, nog gespaarde „dwazen", wijs geworden De nachtenwaarin de ver geten God de ziel van de dwaas komt opeisen, zijn voor ieder verschillend. Maar de eis komt! Vroeg of laat, hij komt, harder dan de hardste rea list: en hetgeen gij bereid hebt, wiens zal het zijn? Alzo zal het zijn met ieder, die zichzelf schatten heeft vergaderd hij zij werkge ver of werknemer! en niet rijk is enkel in God! Axel. D. J. Couvée. Stemming is uitgesteld! Over het lot van Palestina is nog geen beslissing gevallen. De Arabieren zowel als de Joden zullen dus geduld moeten oefenen. De Moefti heeft door een boodschap in de Arabische pers de Arabieren opgeroepen voor de „Heilige taak" om vaderland, eer, volk en geld te verdedigen. De Joden hebben zich naar de oude klaagmuur in Jeruzalem begeven om te bidden voor de recht vaardigheid van de Joodse zaak. Nadat China in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties had medegedeeld, zich afzijdig te houden bij de stemming over de verdeling van Palestina, kwam de afgevaardigde van Pakistan, Sir Zafroellah Khan aan het woord, die zich verheugde dat de voorzit ter een beroep had gedaan op de afgevaardigden om de bespreking van de kwestie rustig en onbe vooroordeeld te voeren. Pleitend voor de Arabische zaak riep Zaf roellah Khan uit: „Gij Westerse landen, denkt er aan, dat gij mor gen misschien vrienden en bond genoten in het Midden-Oosten nodig zult hebben!" De toestand in Palestina zelf. Inmiddels hadden grenspatrouil- les van het Joodse verdedigings- leger, die naar schatting 80.000 man sterk zijn, ter verdediging van afgelegen Joodse nederzettin gen de Noord en Noord-Oost gren zen van Palestina betrokken, in afwachting van de beslissing. De Moefti vaardigde ondertussen zijn boodschap uit en de Arabische lei ders kregen instructie om zich on middellijk na het bekend worden vat de beslissing naar het Ara bische hoofdkwartier in de Liba non te begeven. Een Frans voorstel heeft de spanning verlengd. De stemming zal 24 uur worden uitgesteld. De volgende bijeenkomst der V.N. is bepaald op vanavond 10 uur. Moderne Icarus. Het nteuwsorgaan van de „Scandinavian Airlines Sy stem" weet te melden, dat een Amerikaanse helicopter-fa- briek een veilige versie van Icarus' wassen vleugels op de markt wil brengen. De toekomstige „Vliegende man" behoeft geen angst te hebben, dat de zon zijn vleu gels zal doen smelten. In een rugzak zal hij een motor mee voeren, die een boven zijn hoofd bevestigde propeller in beweging brengt. In Januari a.s. begint te Neu renberg het proces tegen veld maarschalk Hugo Sperrle, die in 1940 en 1941 de luchtaanvallen op Engeland leidde, en twaalf hoge Duitse legerofficieren en 'n admiraal. Zij worden beschuldigd van misdaden tegen de mens heid en oorlogsmisdaden. ieder voor zijn deel straks zal hebben bijgedragen tot volbren gen van de grote opdracht, waar mee wij in deze wereld staan. Van de zegen van het Evange lie de natie zoeken te doordrin gen, en tegenover alle ontwrich ting door getuigenis en voorbeeld het leven binden aan de eeuwige Waarheid! Tegenover het heir der slopers het getal der bouwers. Tegenover de revolutie het Evan gelie. s. Geen resultaten over Duitse grenzen. Ook Vrijdag heeft de conferen tie der vier ministers van Buiten landse Zaken geen resultaat opge leverd wat betreft de door Frank rijk beoogde instelling van twee commissies voor do bepaling der Duitse grenzen. Bevin meende, dat de commis sies onmiddellijk ingesteld zouden kunnen worden onder voorwaar de, dat de raad der vier ministers het eens zouden worden over de „Fundamentele Duitse kwesties". Marshall en Bidault stemden in met het voorstel tot het in het leven roepen der commissies, maar hadden bezwaar tegen de beperkende voorwaarde. Molotof wenste in dit stadium het voor stel niet te hespreken. Het Britse voorstel hield in, dat de plaatsvervangers voor Duits land de betrokken commissies in het leven zouden roepen en dat de commissies samengesteld zouden zijn uit vertegenwoordigers der vier grote mogendheden, alsmede een reeks andere belanghebbende landen, onder meer de buursta ten en de staten, die aan de ge wapende strijd tegen Duitsland hebben deelgenomen. In plaats van twee commissies zou men één enkele commissie kunnen instel len. Het gehele voorstel zou komen te vervallen, als de raad van mi nisters het niet eens zou worden over de fundamentele kwesties aangaande Duitsland. De commis sies zouden volmacht ontvangen om alle aanspraken met betrek king tot Duitsland, voor zover de ze aanspraken van territoriale aard zijn, te onderzoeken. De ge volgen van de betrokken aanspra ken voor Duitsland moesten daar bij bepaald worden en er moet rapport worden uitgebracht ter gelegenheid van de volgende bij eenkomst van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken. Massa-arrestaties aan Oostenrijks-Hongaarse grens. Volgens een telegram uit Boedapest van het Sowjet-Rus- sische nieuwsbureau Tass, dat aanhalingen deed uit kranten berichten, hebben de Hongaarse autoriteiten aan de grens met Oostenrijk een speciale controle van papieren georganiseerd, waarbij over een grensgedeeite van ongeveer 15 kilometer, in een week tijds meer dan 600 personen werden gearresteerd. Het bleken voor het het meren deel Duitsers te zijn, waaronder voormalige S.S.-lieden, die ille gaal naar Hongarije waren ge komen en andere politieke vluchtelingen, smokkelaars en beruchte misdadigers. Spoediger dan werd verwacht zyn de twee daders van de moord op de Rotterdamse taxichauffeur Clobus gegrepen. Samenwerking tussen de Rijkspolitie te Sassen- heim en Den Haag en de Amster damse, Hilversumse en Rotter damse gemeentepolitie heeft het mogelijk gemaakt, de 21-jarige Henk B. en zijn 16-jarige broer Wim uit Hilversum te ontmaske ren. Nu zij beliend hebben blijft de politie slechts, na te gaan in hoeverre van voorbedachte rade sprake is. Zoals bekend hebben de jongens de chauffeur met een schot in de nek gedood en zijn toen met de taxi, een nieuwe Chevrolet weg gereden, nadat zij de dode achter in de wagen hadden gelegd. Bij Sassenheim is de wagen over de kop geslagen, omdat, vreemd noodlot, de lantaarns van 'n weg versperring aldaar, gestolen wa ren diezelfde avond. De jongens hebben de wagen verlaten en zijn naar Amsterdam gelift waarbij de bereidwillige autobestuurder die hen medenam een zo vreemd verhaal te horen kreeg, dat hij terugreed en de po litie, die juist de vermoorde had ontdekt, de eerste schakel leverde voor het onderzoek. Een vingerafdruk leidde tot ar- arrestatie. De oudste jongen stond n.l. in het politieregister vermeld, voor een reeds eerder gepleegde overval en toen een vingerafdruk op de verongelukte taxi overeen kwam met de afdruk in het poli- tie-register kwam men, na enige deductie tot de oplossing en wer den de jongens door de Hilver sumse politie gearresteerd. Zij ontkenden aanvankelijk ten sterkste, in hun houding gesterkt door een misverstand met een in de taxi gevonden hoed, die de ini tialen W. B. droeg doch de jon gere broer, veel te groot bleek. Tenslotte bleek, dat de hoed toe behoorde aan de vader der jon gens, die de zelfde initialen heeft. Eindelijk vielen zij door de mand. Zij zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Binnenkort zal in Amsterdam arriveren de Britse torpedoboot jager „Garland", die door de Kon. Marine van de „Roysl Navy" zal worden overgeno men. Het schip krijgt bij de Kon. Marine de taak van zee gaand opleidingsschip voor de onderzeebootbestrijding, doch behoudt ten volle zijn gevechts- waarde. De „Garland" komt ter be schikking van de commandant der technische marine-opleidin gen in Amsterdam en in onder houd bij het Amsterdamse ma rine-etablissement. De waterverplaatsing van de bodem bedraagt 1335 ton stan daard; de lengte is ruim 98 me ter, de breedte 10 meter, de diepgang 2,60 meter. Turbines met een vermogen van 34.000 p.k. geven het schip een top snelheid van 36 mijl. De bemanning bestaat uit 145 koppen. De bewapening wordt gevormd door drie kanons van 12 c.M,, 1 kanon van 10,2 c.m., 8 mitrailleurs en 4 torpedo- lanceerbuizen. De Belgische minister van on derwijs, Kamiel Huysmans, wordt in December uit Mexico, waar hij de algemene conferentie der Unesco bijwoont, te Brussel te rug verwacht. Van de minister van Finan- i ciën zijn enige beschikkingen verschenen, welke betrekking hebben op de afwikkeling van de geldzuivering. Deze beschikkin gen geven aan de houders van geblokkeerde rekeningen de ge legenheid hun geblokkeerd te goed op verschillende wijzen aan te wenden. Met vergunning van de ont vanger der directe belastingen kan men zijn niet voor belasting betaling benodigd tegoed doen overboeken op een speciale ge blokkeerde rekening, optie-reke ning genaamd. Het tegoed op een optie-reke ning kan naar keuze worden ge bruikt op de volgende wijzen: a. tot een bedrag van f 3500 kan men zijn geblokkeerd tegoed doen overboeken op een speciale beleggingsrekening, te openen bij een spaarbank, een boerenleen bank, of een gewone bank. In 5 jaarlijkse termijnen wordt deze beleggingsrekening overgeboekt naar vrije rekening. De eerste overboeking naar vrije rekening 'al plaats vinden op 1 Juni '48. b. Houders van een optie-reke ning mogen met vergunning van de Nederlandse bank ten laste van deze rekening onroerende goederen en schepen kopen van hen, die niet voldoende middelen hebben ter betaling van oude belastingen of de speciale hef fingen. c. Het tegoed op optie-rekening kan worden aangewend voor de aankoop ter beurze van door de minister van financiën aan te wijzen effecten. Voorshands zijn echter nog geen effecten aange wezen. d. Ten laste van een optie-re- kening kunnen betaald worden koopsommen terzake van over eenkomsten van levensverzeke ring en spaarverzekering. e. Ten laste van een optie-re kening kan worden ingeschreven op z.g. investeringscertificaten (staatsobligaties). De inschrijver ontvangt in gelijke verhouding stukken van vijf series, waarvan gedurende vijf jaren achtereen volgens elk jaar een serie ter beurze vrij verhandelbaar wordt. Dinsdag 2 Dec. a.s., des na middags 7.257.45, zal de B.B.C, op de 449 M. een uitzending ge ven onder de titel: „There is no inflation in Holland" (Er is geen inflatie in Nederland). Het pro gramma zal ingeleid worden door de heer Tom Hudson. In de uitzending zullen verder vol gen toespraken van de heer W. Drees, minister van Sociale Za ken en van de heren mr D. U. Stikker, voorzitter van het cen traal sociaal werkgeversverbond namens de werkgevers en M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond namens de arbeidersorganisaties. Hoewel deze uitzending in de Engelse taal is, zulen ongetwij feld veel Nederlanders haar gaarne beluisteren. Met ingang van 1 Decemberstijging op de wereldmarkt, de a.s. zal het bijzondere invoer recht op benzine van f 7,80 tot f 11 per 100 liter worden ver hoogd. Bovendien zal krachtens de met België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst van 1 Januari a.s. af het ge wone invoerrecht, waarvan de beffing tijdelijk geschorst was, weer worden geheven, en wel tot een bedrag van 91 cent per 100 liter. Dientengevolge zal, rekening houdend met de recente prijs- prijs voor auto-benzine hier te lande met 5 cent per liter moe ten worden verhoogd. Een re geling, die het directoraat-ge neraal van de prijzen met de aardolie-maatschappijen heeft getroffen, maakt het echter mo gelijk, de verhoging, welke I December a.s. zal ingaan, tot 4 cent per liter te beperken. Van deze datum af zal derhalve de benzineprijs aan de pomp 26 cent per liter bedragen. FRANKRIJK Frankrijk staakt en wacht af, en in Parijs wordt het gewone leven bedreigd met volledige verlam ming. Volgens Reuter is het niet nauwkeurig bekend hoeveel personen staken. Sommigen schatten het aantal op een millioen, terwijl de Communisten be weren, dat het er twee millioen zijn. De regering heeft besloten tot maatregelen, die verbetering in de toestand zullen brengen. Gisteravond heeft het bestuur van het Franse vakverbond van mijnwerkers een staking afgekon digd. In Parijs zijn stakingsbeve len aan alle P.T.T. ambtenaren uitgevaardigd en daar het ver bond van het personeel van gas- en electriciteitsbedrijven zich aan de zijde van de officieel in staking zijnde vakbonden heeft geschaard en het verbond van het Parrjse ge- meentepersoneel met ingang van hedenochtend waarschijnlijk ook zal .staken, zal de lichtstad geen lichtstad meer zijn, doch een oord, waar de bewoners van licht-, wa ter-, telefoon-, post- en telegra fische verbindingen verstoken zullen zijn. Volgens een communiqué van het departement van Publieke Werken en Vervoer zouden er sa botagedaden plaats gehad hebben, welke op bevel van derden zouden zijn uitgevoerd en verontwaardigd van de hand worden gewezen door de overgrote meerderheid der spoorwegmannen. Men zou onder meer voertuigen tot stoppen hebben gedwongen en stations met stakers hebben doen vollopen, zodat het personeel geen werk kon verrichten. De Communisten zijn blijkbaar niet van plan water in hun vuurrode wijn te doen want zo als het officiële partijorgaan l'Humanité in koeien van letters heeft aangekondigd, zijn er natio nale stakingseommissies gevormd, die de actie der vakbonden, welke aan de staking deelnemen, zullen steunen. De staatssecretaris voor Oor log, Pierre Abelin,, heeft ver klaard, dat de regering heeft be sloten tot maatregelen, die een verbetering in de toestand zullen brengen, door de stakingen ont staan. Abelin gaf hierover geen verdere bijzonderheden. Het par lement zal vandaag hierover na der ingelicht worden. Choeang Abhaiwong, premier van Siam, heeft in zijn eerste officiële verklaring over de poli tiek van zijn regering voor het parlement verklaard, dat Siam alle verdragen met en verplich tingen tegenover het buitenland zal respecteren en zoveel het kan met de V. N. zal samenwerken. Minister Drees' redevoering in de Tweede Kamer heeft aanlei ding gegeven tot een bespreking op het secretariaat van de Stich ting voor de Landbouw, waarby de teleurstelling over het stand punt van de minister niet onder stoelen of banken werd gestoken. Men acht de afwijzende beschik king zeer teleurstellend, omdat minister Drees zich beroept op cij fers van het vorige jaar toen er geen goedgekeurde tarieven be stonden. De vastgestelde tarieven voor accoordwerk in 1947 geven, samen met de uurlonen een totaal ander beeld te zien. De oogstom- standigheden waren t.a.v. de ta rieven zeer gunstig en in het te genovergestelde geval zouden de inkomsten der arbeiders heel wat minder zijn geweest. Men acht het dan ook Inconse quent, dat er vergelijkingen zijn getroffen met een te beperkte groep industrieën, daar de land- bouw-regeling gebaseerd is op de categorie der geoefenden en de vergelijking met de laatste groep zeker scheef komt te liggen. In een gezamenlijke vergade ring van Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeland welke op 24 November te Middel burg is gehouden, is benoemd tot Directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land de heer W. O. F. Wittebol, thans adjunct-directeur van de N.E.T.O. te Groningen. Generaal Leon Montrelay, de commandant van het derde luchtverdedigingsgebied van Frankrijk, is bij een te Bor deaux op hem gepleegde aan slag licht gewond door een schot in de borst en in het zie kenhuis opgenomen. Een kwar tier na de aanslag werd lui tenant Jean Muselier, een zoon van admiraal Emile Muselier, de bevelhebber van de vrije Franse vloot tijdens de oorlog, aangehouden voor ondervraging, aldus is door de politie mede gedeeld. De Herstelbetalingen. Nederland heeft in de dertien de zitting van het intergeallieer- de bureau voor herstelbetalingen het bedrijf van de Land und See leichtbau vliegtuigbouwfabrieken in de watervliegtuigbasis te Schleswig toegewezen gekregen. Gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen is omgekomen Sold. 1ste kl. bij de Koninklijke landmacht, G. H. Wulffaert, van 1-3 R. I. afkomstig uit Sas van Gent, gesneuveld 17 November 1947 in omgeving van Banjoemas. Aanhangers van de linkse par tijen hebben te Rome exempla ren van rechtse bladen uit de kiosken gehaald en deze op straat verbrand. De politie was niet in staat dit te beletten. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond. Geleidelijk wat toenemende wind uit richtingen tussen Noord en Oost, nevelig of zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land. Temperatuur om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1