Frankrüks kleinste, maar beste leger. %0¥inrieS§7/M? Bet Vreemdelingen-Legioen. Bestaat voor het merendeel uit Duitsers. Bestrijding van ruMveetukrciilose in Zeeland. Repuhlikeinse Regering dient memorandum in. {f&WOHHlto strijd PHILiPS WèïWhme TONY WFN CMnees collaborateur i uil i if in li, in dienst van Snekariio Het ls wel een schokkend gezicht zo kort na de oorlog die blonde blauwogige Duitsers te zien marcheren door de straten van de Noord-Afrikaanse stadjes. Deze te zien vechten in Indo-China en hen Duitse liederen te horen zingen als zij door de Franse steden trekken. De spijtige opmerking, dat Frankrijk bezig ls de grondslag te leggen voor de nieuwe Duitse Weermacht, kan eens maar al te waar zijn. Frankrijk is echter niet van zijn standpunt afgeweken, dat het reeds 116 jaren inneemt. Ook nu worden de Duitse jongemannen ii. de gelederen van het Légion-Etrangère toegelaten. HIJ DIE HIER KOMT, KEERT NIET MEER TERUG. Van de buitenlandse soldaten, die in het Franse Vreemdelingen legioen dienst hebben genomen, vormen de Duitsers de meerder heid. Dit mag op het eerste ge zicht erg vreemd lijken, ook als men bekijkt op welke slagvelden de legionaires in het verleden en m de laatste oorlog hun lauwe ren hebben behaaldop de Krlm, tijdens de opstand ln Indo-China in 1883, aan de Somme en bij Verdun in de jaren 1916'17, en tijdens de grote veldtocht in Noord-Afrika van Tobrouk tot Blzerta onder leiding van de gro te Generaal Leelerq, en niet te vergeten de stormloop op de Duitse vesting in 1944. De bewoners van Fez en Sidi- Bel-Abbes konden hun ogen nau welijks geloven toen zij de para de gadesloegen. Waren de man nen van Veldmaarschalk Rom mel's Afrika Korps terugge keerd? Langs de rijen stom ver baasde Marokkanen, Algerijnen en Tunesiërs stapten in onberis pelijke ganzenpas, stram en fier, dezelfde knapen die enkele jaren geleden ontstuimig opdrongen naar Cairo. Duitse klanken galm den, toen zij weer in het gewone mars-tempo verder marcheerden; de liederen waarmede geheel Europa en Noord-Afrika ver trouwd was geraakt „Mein Ka- raerad" en „Lill Marleen". Het was geen hallucinatie. Inderdaad, opnieuw marcheerde de Wehr- macht door de pittoreske straten van Fez Saida en Sidi-Bel-Abbes, weer 15.000 soldaten onder deze roemrijke „étandard" en de Fran sen hopen dit jaar nog hun aan tal tot 20.000 te kunnen opvoe ren. Majoor Boulanger noemt het niet alleen de beste gevechtseen heid van het Franse leger maar ook van de gehele wereld. Het legioen draagt nog steeds de naam „groep zonder naam", het ls nog steeds een toevlucht voor alle mannen die hun fami lie, milieu en vaderland willen ontvluchten: De kerels, die zich aanmelden mogen nog steeds een valse naam opgeven, zij hoeven niet eens op te geven hun land van geboorte. Lichte overtredin gen worden nog niet gestraft, zwaarder en des te meedogenlo zer echter hij, die over politiek praat. Hij wordt voor 35 dagen opgesloten. En zo als van ouds biedt het Iegioenleven zijn eigen ruwe, romantische bekoring: het nachtleven in de Arabische kroe gen, donkerogige Arabische meis jes, maanden lange patrouilles door de gloeiende woestijn op zoek naar rovers. Het is zeer begrijpelijk, dat Frankrijk de beste legioensolda ten verdeeld heeft over Indo-Chi na, Marokko, Algiers en Tunis, Sergeant Plate vertelt in dit artikel hoe sedert meer dan honderd jaar in het Vreemde lingen Legioen vele nationali teiten maar vooral Duitsers onder leiding van Franse of ficieren tot Frankrijks keur troepen worden omgesmeed. daar het in deze gebieden momen teel niet rustig is. Roemvolle traditie. Het Légion-Etrangère heeft in 116 jaren van haar bestaan lau weren geoogst over geheel de we reld. Doch geen regiment is zo beroemd geworden als de 13e hal ve infanterie brigade. Deze brigade bestond uit twee in plaats van drie bataljons en zij werd aangevoerd door de 35- jarige kolonel Brigit de Sairlgne, en heeft twee wereldoorlogen uit gevochten van het begin tot het einde. Zij bestond geheel uit vrij willigers, die de wapens hadden opgenomen tegen Franco. Zij vochten eerst in Narvik in 1940 en werden nadien In een Engelse haven ontscheept. Met de Amerikanen rukten zij Tripolis binnen en vochten zij aan zij met de vrije Fransen, ook na men zij deel aan de gevechten ln Zuid-Italië, waren present toen de geallieerde troepen Zuid-Frank rijk binnenvielen en vochten zich een weg tot diep in Duitsland. Na de oorlog (na even op adem gekomen te zijn) ging het weer naar Indo-China, waar zij thans in bittere gevechten met Tonki nezen gewikkeld zijn. Als een Fransman met U over l La Légion-Etrangère spreekt, kijk, dan denkt hrj aan de 13e halve infanterie brigade, en hjj tracht de Duitsers te vergeten, die thans wederom het grootste contingent der buitenlandse legi oensoldaten vormen. In 1946 en 1947 werden ruim 40.000 runderen onderzocht. Verschenen is het eerste ver- j den door de verschillende eiian- maar nu sinds maanden in hetslag van de Stichting „Provin- clen in Zeeland. ciale Gezondheidsdienst voor Het bestuur bestaat uit elf le- tenue met het fiere witte kepi en rode epouletten van het Légion- Etrangère. Duitse soldaten hebben altijd in grote getale in het Légion-Etran gère gediend. Het werd opgericht in 1831 In Toulon. In 1834 dien den er reeds 5600 manschappen in, toen die om het bezit van Al giers streden. Van de zes batal jons, waaruit het legioen in 1834 bestond, waren het le, 2e, 3e en 6e uit Duitsers samengesteld, het 4e uit Spanjaarden en het 5e uit Polen en Italianen. Op het einde van de tweede wereldoorlog, in 1945, was er van het legioen niet veel meer overgebleven. De sol daten hadden vijf jaren van bit ter vechten, van Narvik tot Duin kerken, op de Noord-Afrikaanse vlakte, in Zuid-Italië, Zuid-Frank rijk en in Duitsland doorstaan. De gelederen waren zeer gedund, doch op het ogenblik dienen er dieren in Zeeland" te Goes over 19461947. Reeds in 1937 werd in Zeeland opgericht een Ver. tot Bestrijding van tuberculose onder het Rundvee, die voor de oorlog goed werk heeft verricht, doch die, om te kunnen profi teren van subsidie uit een door de regering gevormd fonds, na de oorlog moest worden omge zet in een stichting. Deze kwam op 23 Januari 1946 in principe tot stand; reeds op I Maart dav. kon de eerste algemene verga dering worden gehouden. In tegenstelling tot de vroe gere vereniging, waarvan het bestuur bestond uit vertegen woordigers der landbouworga nisaties, is deze stichting geheel van ouderen af opgebouwd, n.l. direct steunend op de aangeslo tenen. De leden zijn verdeeld in acht kringen, die gevormd wor- Besprekingen van Min. Neher. De vice-president Setiadjit heeft gisterenmorgen namens de republikeinse regering uan de Commissie van Drie een memo randum overhandigd, waarin ver zocht wordt, onmiddellijk aan dacht te schenken aan de economi sche positie der republiek, nu deze wordt aangetast door „ongewet tigde militaire actie van Neder landse zijde". Voorts wordt verzocht maatre gelen te nemen om een einde te maken aan het met geweld onder breken van economische betrek kingen en communicaties door de Nederlanders. In het memorandum wordt de Nederlandse regering er voorts van beschuldigd, de republiek te hebben willen afsnijden van de voornaamste voedselproducerende gebieden op Java en Sumatra en het wijst erop, dat leder uitstel van consolidering van de toestand de economische positie der repu bliek zal verzwakken. Een woordvoerder van de Ne derlands-Indische regering heeft tegenover Aneta verklaard, dat minister Neher naar Indië komt om met Jhr Mr van Vredenburgh Feuilleton. door H. Lourense. 55) o— Dan klinkt een onaangenaam krakende stem; „O, ik begrijp 'et. Jij ben m'n nieuwe huishoud ster." Een gevoel van hartgrondige afkeer voor dit menselijk ge drocht, doet Bertha een ogen blik overwegen, onmiddellijk de lange weg terug te aanvaarden. Ze bedenkt zich. Ze is besloten deze betrek king, als het enigszins mogelijk blijkt, aan te nemen. Ze moet eerst maar eens praten. Maar dan zal ze deze zelfsverzekerde bochel even op z'n nunjmer zet ten. Spottend kijkt ze het on- ogelijke kereltje aan; haar don kere ogen priemen fel in de flets-blauwe drankogen van het gedrocht naast de tapkast. „M'n nieuwe huishoudster?" vlijmt haar stem. „Zover is 'et nog niet. 'kZal eerst es mótte wete, waar 'k an toe ben." Ze had zich de moeite kun nen sparen. Haar spot glijdt langs de gebochelde af. Hij hijst zich op de verhoging achter de tapkast, zet zich daar op een kruk. Dan kaatst hij: „O zo, wil de juffrouw wete waar ze an toe is? Nou dat ken. 't Is zakelijk. 'kHad zo gedacht, een de verdere gang van zaken te be spreken. Op de vraag hoelang de minister ln Indlë zal blijven, kon de regering geen antwoord geven. In officiële Indische kringen ls men verheugd, dat minister Neher thans opnieuw naar Indonesië gaat. (Ingez. Med.) •m Tatarescu, de onlangs afgetre den Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken, ls afgezet als voorzitter van de Liberale partij. Een reorganisatiecommissie, die onder leiding van de vroegere mi nister van Industrie en Handel Bejan staat, heeft de macht aan zich getrokken. daalder mit de volle kost. Dat joch van je ken uit de pot mee- ete. 't Halvekruikie het me al les van je verteld. Je zei 'et wel mit twee hande angrijpe, zo'n mooi anbod. Ik neem je, omdat die kerel van je altijd een beste leverancier voor me geweest is. Want je begrijpt, dat ik d'r op aeze voorwaarde zat ken krijge." Weer overweegt Bertha, om zonder een enkel weerwoord te vertrekken. Ze doet het niet. De ontvangst valt bitter te gen. Het Halvekruikie is erg vrijmoedig geweest bij z'n voor spraak, en daardoor weet dat mormel achter de tapkast zich zeker van zijn zaak. Wat zal ze? Ze heeft niet veel keus, ze moet wel haast! „Nou, hoe is 't", kraakt de stem van de bochel. „Je hapt zeker toe, nou?" Hoewel Bertha geen enkel blijk van instemming met deze veronderstelling geeft, vervolgt hij na enkele ogenblikken: „Dat doch ik wel. Nou, 't zal je hier an niks ontbreke. Ik houw van een goeie pot, en mit het werk mót je 'tzelf maar regele. Me vorige huishoudster heb ik ook altijd vrij gelate. Alleen as ze 't al te gortig maakte, heb ik d'r wat van gezeid. Maar dat viel nooit in goeie aarde. Ver- leje week nog, toen hier de vlagge van de zoldering hinge. Maar daar was de juffrouw niet van gediend. Ze is vort gegaan. den en twee adviserende leden, n.l. de Rijksveeteeltconsulent en een vertegenwoordiger van de Afd. Zeeland van de Mij. voor Dierengeneeskunde. Op 21 De cember 1946 werd tot directeur benoemd dr G. Wagenar te Goes Voorzitter is de heer A. Geschie- re J. Hzn. te Grijpskerke, die ook reeds vanaf 1937 voorzitter der vereniging was. Secr.-penn. is de heer A. Cappon te Goes. In het verslag wordt uitvoerig ingegaan op de maatregelen, die getroffen werden tot het tuber- culose-vrij maken van de Wal- eherse veestapel. In de verslag jaren werden op Walcheren in het geinundeerde gebied 3360 runderen onderzocht, waarvan re 403 reageerden. De aansluiting bij de stichting is thans voor de Walcherse veehouders verplicht. Dank wordt gebracht aan de heren Irs. Herweijer en Toxo- peus van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, die dit belang rijke werk op Walcheren moge lijk maakten, aan de heer Wie- lemaker, districtsbureauhouder en aan de heren Kleinepier, De Bruijne, De Voogd en Wonder- gem, die steeds weer bereid ble ken onder steeds strenger voor waarden de aankopen te ver zorgen van het vee, dat aan de Walcherse veehouders werd te ruggeleverd. Teneinde enige Indruk te geven van de omvang van het werk, dat deze Stichting in het belang van een gezonde veestapel ln onze provincie verricht, volgen hieron der enige cijfers. Van het totale aantal stallen ln Zeeland van 13.352 werden er 4.913 onder zocht. Het aantal onderzochte runderen bedroeg in 1946 en 1947 40.246 stuks op een totaal van 101.622. Aan de bestrijding van andere veeziekten kon uiteraard dit eer ste jaar nog niet veel worden ge daan. Ten behoeve van de sehurft- bestrijding werd een gascel aan gekocht. De balans der Stichting per 1 Mei 1947 sluit ln debet en credit met een bedrag van f 124.143,50. Er werd een rijkssubsidie van f 88.00.verleend; een bedrag van ruim f 62.000.kon worden gereserveerd. Ze was mit mijn niet getrouwd, zee ze. Nou, gelukkig maar." Het pafferige gezicht trekt zich om deze geestigheid samen j tot een grijnslach, als een ineen gedrukte gummikop. Als z'n vrolijkheid niet aan stekelijk blijkt, gaat hij ver der: „Van herrie zei je geen last hebbe. 't Is hier een fesoen- lijke kroeg, al zeg ik het zelf. Vechterij wil ik niet, en as d'r een niet helemaal brandschoon meer is, werk ik 'um de deur uit. Maar daar heb jij geen weet van, jij ken in de kamer blijve. Je mót alleen 's morgens hier de boel doen. Kom mee, dan zei ik je de rest van het huis late zien." Hij daalt van de verhoging achter de tapkast af, en schom melt de deur door. Half onwillig volgt Bertha de gedrongen gestalte. Een korte gang, met rechts de deur naar de woonkamer, aan de Haven gelegen. Aan de linkerkant de deur naar de keuken, waarin een raam en een deur uitzicht op, en toegang geven tot een binnenplaatsje. Aan het eind van de gang een trap naar de bovenverdieping. Een grote en een kleine kamer aan de voor kant, een ruim vertrek aan de achterkant van het huis. In een hoek, een trap naar de zolder. De Ekster, deze bijnaam draagt hij, sinds het uithangbord de ge vel siert, gooit de deur van de grote voorkamer open. „Dit vertrek mót jij dan maar Geef hem een PhiliShave U kuni niei beter doen. dan Staalbaard'i raad op te volgen iedere man verlangt naar het gemak en het genot van electrisch scheren met de Philips ..PHILISHAVE-- Staalbaard. Dan vliegt ook zgn baard eraf'. Electrisch droogscbeerapparaat M.V. PHILIPS' VERKOOPHUI V. NEDERLAND. EINDHOVEN (Ingez. Med.) Te Nanking is officieel bekend gemaakt, dat 48 millioen perso nen hulp van de Chinese rege ring behoeven. 33 millioen van deze mensen zijn verplaatste per sonen, die van het toneel van de burgeroorlog zijn gevlucht, de anderen, 15 millioen, zijn ver minkten, slachtoffers van over stromingen en van hongersnood De temporaire krijgsraad te Batavia heeft de Japannees Oga- wa Kiyonori, die tijdens de be zetting hoofd van de gevangenis in Ambarawa is geweest, con form de eis tot de dood veroor deeld. Hij is o.m. schuldig bevon den aan mishandelingen. Te Londen is Dinsdag een in ternationaal orgaan voor toeris me, dat 20 millioen toeristen ver tegenwoordigt, opgericht, ter aanmoediging van het vrije toe ristenverkeer. Bij de ingang van de bureaux van het Communistische blad „Unita" te Rome is een bom ont ploft, geworpen uit een passeren de auto. Er waren geen onge vallen en de schade is gering. Prinses Elizabeth van Enge land en Prins Philip, Hertog van Edinburgh zijn uit Romsey naar Londen teruggekeerd, vanwaar zij zich gisteren nog naar de kustplaats Aberdeenshire in Schotland hebben begeven om de rest van run wittebroodsweken door te brengen. Naar verluidt is boven Has tings (Engeland) een „myste rieuze raket" waargenomen. De raket vloog, aldus de berichten, met grote snelheid. Het militaire tribunaal te Tsjernigof heeft zestien voorma lige Duitse en Hongaarse leger officieren tot 25 jaar opsluiting in een hervormingskamp veroor deeld, zij werden beschuldigd van wreedhelen in de Oekraine en Wit-Rusland. Wegenwacht als speurder. Een van de wegenwachten, die dienst doet op de grote weg Den HaagAmsterdam, constateerde Disdagmorgen, dat een vracht auto, welke hjj de dag tevoren eenzaam langs de kant van de weg had aangetroffen, er nog steeds onbeheerd stond. Dit wek te zijn bevreemding op en aan gezien de wagen geen firmanaam droeg, noteerde hij het nummer van de gele wegenwachtplaquette welke de wagen voerde. Op het A.N.W.B.-kantoor werd geconsta teerd, dat de wagen toebehoorde aan een chemische fabriek te Dordrecht. De directie daarvan werd vervolgens op de hoogte gebracht. Dit telefoontje wekte voldoening, daar de vrachtauto twee dagen tevoren uit Dor drecht was ontvreemd en naspeu ringen zonder resultaat waren ge bleven. neme. Daar huisde je voorgan ger ook. Ik ken 'et niet hebbe. Dat geschreeuw van die schip pers, 's morges vroeg in de have, me te hinderlijk. Ik houw van uitslape. De zaak gaat toch niet voor een uur of nege ope. 't Is voor jou meteen makkelijk, want dan ken dat jochie van je hiernaast slapeHij stapt dooi de tussendeur het nevenvertrek in. „Je hoeft dan de gang niet over, as 'ie- je soms 's nachts no dig het. De boel, die hier staat ken v/el naar de zolder, dan ken jij je eige spulletje hier zette. Wan neer denk je te komme?" ,,'k Heb, na ik weet nog niet gezegd, dat ik komme wil", houdt Bertha zich groot. „O nee?" Not 'k doch da me 't al knap eens ware! Maar late me dan zegge, de kommende week ten end!" Tegen zoveel brutaliteit voelt Bertha zich machteloos. „Goed", stemt ze toonloos toe. „Dat doch ik wel. 'k Zei mor- rege 'et Halvekruikie zegge, dat 'Je tege volgende Vrijdag je boeltje hierheen brengt. Dan 'eb jij d'r geen last mee. Kom mee, dan neme me d'r een op de goeie afloop." „Dank je, daar begin ik niet an", bitst Bertha gegriefd door de geleden nederlaag. „Mijn een biet, dan neem je thee. Ik spoeg d'r niet in!" (Wordt vervolgd.) (Van onze Indië-redacteur.) Voor de oorlog met Japan woonde Tony Wen in Batavia. Hij was een van de beste Chinese voetballers in de Indische hoofdstad en genoot om die reden een grote populariteit onder de Chinese gemeenschap. Toen echter het Nederlandse leger in de ongelijke strijd tegen de Japanse vijand ten onder was gegaan, vond de Chinese jongeling de tijd aangebroken om zich ten koste van zijn eigen landgenoten te verrijken waar mogelijk was. Tony Wen was collaborateur geworden: één, die steeds verder zou zinken in de poel van ongerechtigheid. kend aantal, dat in de komende kwarteeuw onmogelijk opgebouwd kan worden. De „Chung Hua Tsung Hui" heeft dan ook geen middel onbe proefd gelaten om de Chinese vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, dr Hsia Chin Ling, er van te overtuigen, dat het slechts de Nederlanders kunnen zijn, die de georganiseerde en ongeorgani seerde republikeinse groepen op De Chinese marionet. Mijnheer Wen had echter aan iets niet gedacht; namelijk, dat Japan eens de oorlog zou ver liezen. En toen dat gebeurde wist hij niet, hoe gauw hij partij moest kiezen van de opstandige Indonesische benden, die er on middellijk op uit waren een chaotische toestand in het leven te roepen. Soekarno accepteerde de „po pulaire voetballer" maar al te graag. Immers, door en met deze Tony Wen kon hij pogen de Chi nese bevolkingsgroep, wier steun hij maar al te zeer nodig had tot zich te trekken. Misschien lukte hem dat aanvankelijk ook wel: de Chinezen, en vooral niet te vergeten de Chinese pers in Indië, stond in het geheel niet vijandig tegenover, wat zij noem den, de republikeinse beweging. De politiële acties eerst brach ten de grote omwenteling te weeg. Of liever gezegd: de bar baarse handelingen der republi keinse troepen tijdens de acties veranderden het Chinese stand punt ten opzichte van Soekarno en de zijnen geheel. Maar Tony Wen bleef in Djogja, bleef een marionet van zijn republikeinse medecollabora teur, en bekommerde zich heel weinig over het lot van zijn Chi nese broeders. De Djogjase radio zender bleek hem een machtig apparaat, om zijn minachting en haat uit te spreken tegenover een ieder, die anders dacht dan hij; tegenover een ieder, die niet- republikeins gezind was. Tony Wen vond nog iets an ders uit; in Djogja en Solo trachtte hij een „Internationale Brigade" te vormen, bestaande uit Chinese jongelui, die de Ne derlanders moesten bestrijden met een ijver en een doorzet tingsvermogen, een betere zaak waardig. Zijn beweging heeft echter geen succes gehad. „Nu men weet aldus het Chinees-Maleise blad Sin Po wie Tony Wen is en wat hij in de Japanse tijd zijn eigen volk heeft aangedaan, laat men zich niet meer door hem om de tuin leiden". Vanzelfsprekend was mijnheer Wen ook tegen de oprichting van de „Pao An Tui", het Chinese Veiligheidscorps, dat overal in de Indische Archipel, op voorstel van de Chinese consul-generaal, gevormd moest worden, en dat bestemd was om die groepen te gen te gaan, welke door moord, roof en brandstichting aan de kost trachtten te komen. Een memorandum als een rouwboek. Wij schreven het reeds: De Chinese gemeenschap staat alles behalve sympathiek tegenover de Djogjase republiek. Geen won der, wanneer er één bevolkings groep in Indië is geweest, die te lijden heeft gehad van het Indo nesische terreurregime, dan is het wel de Chinese. De Federa tie van Chinese verenigingen in Batavia, de zeer machtige „Chung Hua Tsung Hui" heeft onlangs nog een Memorandum uitgegeven, „waarin alle wanda den door de republikeinse benden ten opzichte van de Chinezen ge pleegd" vermeld staan en dat uiteraard een lijvig boekwerk is geworden. Het geschrift ziet er niet al leen uit als een rouwboek (zwart is de band en wit de letters), het is inderdaad een rouwboek: bladzij na bladzij wordt gevuld met namen van Chinezen, die vanaf 21 Aug. vermoord, gemar teld en ontvoerd zijn door de Soekarnistisehe jongeren. De jongste der vermoorden is één jaar, de oudste 72 jaar. Daarnaast zijn lijsten opgeno men van Chinese fabrieken op Java, welke door de republikei nen met de grond gelijk zijn ge maakt; eveneens een indrukwek- effectleve wijze kunnen tegen gaan; een terugtrekken van de Nederlandse troepen zou voor de duizenden Chinezen, die overal verspreid leven in de Indische Archipel, gelijk staan met zelf moord. Tevergeefs echter, de Chinese vertegenwoordiger te Lake Suc cess bleek te veel zijn Russische en Australische collega's naar de ogen te moeten zien om ver-rei kende maatregelen te kunnen treffen, en zodoende kwam er heel weinig terecht van de drin gende Chinese verzoekschriften welke van Batavia uit aan het buitenland gericht werden. Het is thans de Commissie van Drie, waar de Chinese gemeen schap in Indië met gemengde gevoelens naar opziet, hoewel men het moge de buitenstaan der vreemd in de oren klinken er in het geheel niet rouwige om is dat er geen Chinees in zitting heeft. WIM TAUSENT. Sociale Zaken in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer behandelde gistermiddag de begroting voor sociale zaken voor 1948. De heer Smeenk (A.R.) juichte toe, dat de minister geen arbeidsdwang wil uitoefenen i. v. m. de behoefte aan huisper soneel. Spr. is van mening, dat de pogingen, om de lonen en prijzen binnen redelijke perken te houden beter geslaagd zijn aan in vele andere landen. De huidige toestand t.a.v. de landarbeidersionen, achtte hij niet juist, ook al omdat een af vloeiing van landarbeiders naar andere bedrijven het gevolg zou kunnen zijn. Tenslotte vroeg de heer Smeenk maatregelen tegen het euv il der zwarte lonen. De heer Hacke (Vrijh.) ves tigde de aandacht erop, dat de kosten (vacantietoeslagen enz.) voor de werkgevers aanzienlijk gestegen zijn. De oude tegen stelling tussen het sociaal wen selijke en economisch mogelijke komt weer eens om de hoek kijken. De uit de bezettingstijd daterende vereveningsheffingen worden als een grove onbillijK- heid gevoeld. Spr bepleitte de noodzakelijkheid de uitvoerings kosten der diverse regelingen tot een minimum terug te bren gen. De instelling van een loontech- nisch bureau juichte hij toe. Hjj meende, dat aan de wen sen van de oude rentetrekkers gehoor moet worden gegeven en was over de toezeggingen van de minister niet voldaan. Z.i. moeten de ambtenaren die zich schuldig maken aan ver spilling van overheidsgeld, on eervol worden ontslagen. WEG BERGEN OP ZOOM— MOERDIJK. In verband met de voltooide herstelling van-de brug bij Kruis land adviseert de K.N.A.C., het verkeer Bergen op ZoomMoer dijk v.v., ter vermijding van de langere route over Breda, te rij den over WouwKruislandOud GastelOudenboschStandaard buiten en Zevenbergen. In Stan daardbuiten is een kort gedeelte der traverse nog in slechte staat. OOK GRIJPSKERKE WORDT WEER GROEN. Het was Dinsdag boomplantdag op Grijpskerke, waar het Kerk plein en de begraafplaats rond de Hervormde Kerk van jonge boompjes werden voorzien. De plechtigheid, die in de voormid dag was vastgesteld, moest door hageljacht en storm worden uit gesteld. Om 1 uur kwamen het college van B. en W. en de schoolkinde ren voor het gemeentehuis bijeen. De kinderen openden de plech tigheid met het zingen van het bekende boomplantlied, waarna burgemeester Bouwman in een korte toespraak wees op deze historische dag, die een symbo lische betekenis heeft. Hij vroeg de kinderen goed voor de bomen te zorgen en ze te ontzien. Hierna werd onder grote be langstelling overgegaan tot het planten der bomen. De heer W. Brand van Dom burg was met zijn personeel aan wezig om de behulpzame hand te bieden. De burgemeester plantte de eerste boom voor het gemeen tehuis, de beide wethouders de tweede. Daarna kwamen aan de beurt de Secretaris, Ds Dorst, het onderwijzend personeel, de gemeentewerkman en de politie. De president-kerkvoogd, de heer J. C. Cevaal en Ds van Loon plantten de eerste boom op de begraafplaats, terwijl de overige bomen werden geplant door de schoolkinderen; Mina Luteijn deed dit voor de woning van haar ouders. Na afloop verzamelden allen zich weer voor het gemeentehuis waar de kinderen uit volle borst het Zeeuwse volkslied zongen als slot van deze plechtigheid, welke van het begin tot het einde ge schiedde onder storm en regen. MIDDELBURG. Filmavond Machinistencursus. Woensdagavond werden in de koffiekamer van het kantoorge bouw der P.Z.E.M. enige door „Profilti" beschikbaar gestelde natuur-, sport- en documentaire films vertoond voor de leden der leerlingverenigingen van de Ma- chinistensehool te Middelburg. De directeur der Machinisten- school, de heer E. Visscher, sprak een openings- en een slotwoord. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie te Middelburg zijn de volgende voorwerpen gedeponeerd en des Zaterdags tussen 19.00 uur en 20.00 uur af te halen: Verschillende huissleutels en portemonnaies, portefeuille met inhoud, geruite sjaal, zilveren armbandje, manchetknoop, blauw kinderwantje. Voor gevonden voorwerpen die bij particulieren in bewaring zijn. raadplege men de lijst op ons kantoor Korte Noordstraat 35. VLISSINGEN. Brandjes. De brandweer werd Woensdag avond gealarmeerd voor een be gin van brand, die ontstaan was in een kast van een woning in de Glacisstraat, waarvan de be timmering doorliep tot in de schoorsteen. Donderdagmorgen werd opge beld dat er in de Kolvenierstraat brand was. Dit is hetzelfde huis waar onlangs een bejaarde vrouw door gasverstikking om het le ven ls gekomen. Hier bleek de brand ook door een ondeugde lijke constructie van de schoor steen te zijn ontstaan. Toen de brandweer arriveerde was een deel van de schoorsteenmantel reeds verbrand. Gelukkig dat de bewoon ster, een oude weduwe, spoedig hetgevaar bemerkte. In beide gevallen heeft men door spoe dige alarmering van de brand weer erger voorkomen. Met em mers water en uitbreken van de brandende houtresten was het gevaar in beide percelen spoedig bezworen. GOES. Wetenschappelijke belangen. Voor de leden van de vereni ging voor wetenschappelijke be langen hield de folklorist de heer A. Brijs Woensdag j.l. een lezing over „De legende van de Wande lende Jood". Voor de pauze behandelde de heer Brijs de verbreiding vein de legende in Europa terwijl hij na de pauze meer het literaire ge deelte besprak. Tot slot las spre ker het eerste hoofdstuk uit het boek van Prof. A. Vermijlen, „De Wandelende Jood". Op 16 December zal de heer Stuvel een lezing houden over „De jacht naar het zwarte goud", Benoeming. De heer P. Boddinglus, vroeger te Goes, die deze zomer slaagde voor het diploma Technisch Amb tenaar van de Rijkswaterstaat, is benoemd te Utrecht. Krijgt Goes een Mannenkoor? Onder auspiciën van het dubbel- mannenkwartet „Octavo" te Goes zal getracht worden te komen tot oprichting van een mannen koor, o.l.v. dhr Jan Kousemaker. Met dit doel wordt binnenkort een vergadering gehouden. Zij, die deze vergadering niet kun nen bezoeken en toch aan de op richting wensen mede te werken, kunnen hun naam en adres op geven aan de secretaris van „Oc tavo", dhr Hendrikse, Schenge- straat 19 of dhr Jan Kousema ker. KLOETINGE. In het verenigingsgebouw werd Dinsdagavond een ouderavond ge houden van de Zondagsschool, welke geopend werd door Ds El- derenbosch. Verder werd het woord gevoerd door dhr Otto en dhr D. Weststrate, die als oud ste leider der Zondagsschool het belangrijke werk dezer stichting schetste vanaf de oprichting. WEMELDINGE. Dinsdagavond werd een goed bezochte vergadering gehouden van de ond. afd. Wemeldinge van de N.C.V. Bond in een lokaal van de Chr. School. Na het huis houdelijk gedeelte sprak de heer J. Hoogerheide over „Het Lied van Debora". HANSWEERT. Pech op het water. De sleepboot „Marco", kapitein v. Son, dreef op de Westerschelde hulpeloos rond tengevolge van het breken van de stuurketting. De „Marco" was op weg van Antwerpen naar Dordrecht. De sleepboot Alida-Adriana snelde de Marco te hulp, doch had daar bij het ongeluk zijn schroef van schroefas af te slaan. Intussen was de stuurketting van de „Marco" gerepareerd en is deze op eigen kracht met zijn sleep de haven te Hansweert binnengelo pen. De Alida-Adriana is door de sleepboot „Sylani" opgepikt en te Hansweert binnengebracht. De sleep van de Alida-Adriana wordt door de „Zuiderzee" verder naar Dordrecht gebracht. LEWEDORP. Uitvoering „De Lofstem". Woensdagavond gaf het Chr. Gem. Koor „De Lofstem" o.l.v. dhr J. van Westen, een tweede uitvoering ln de zaal v. d. Dries die tot ln alle hoeken was bezet. De verschillende nummers, die moeilijker waren dan bij de eer ste uitvoering, zijn warm, met veel voordracht en goed verzorg de uitspraak, en over het alge meen zuiver van toon, gezongen. De bassen kwamen hier en daar wat te fors naar -voren, terwijl de alten ln enkele nummers te zwak waren tegenover de sopra nen. De bariton-solo In Ps. 103 van E. Mobach werd zeer goed gezon gen door de tenor dhr I. de Kok. De twee dames solisten C. Fraanje M. d. en D. den Herder zijn op het goede pad; evenzo da sopraan Mej. M. Fraanje die da „Melodie" van Haydn zong. Het fluitsolo van dhr G. Remijn- se was goed verzorgd, vooral ln „Gebed" van Handel, terwijl de orgelbegeleiding b'ij de heer C. J. Barth weer in vertrouwde han den- was. De uitvoering die getuigde van goede studie, werd door dhr M. Fraanje met gebed geopend en gesloten. ARNEMUIDEN. Bietencampagne geëindigd. De bietencampagne is alhier inzover geëindigd, dat de bieten op de Kade zijn aangevoerd. De Kade is weer hersteld en thans zijn bieten, in plaats' van voor de trein, weer op de Kade gebracht. Voor de landbouwers was dit een zeer aanmerkelijke verbetering, de bieten waren vlugger van het land dan in de vorige jaren toen het vervoer met de trein geschiedde. COLIJNSPLAAT. Dinsdagavond vergaderde de Anti-Revolutionaire Kiesvereni ging in de consistorie der Geref. Kerk onder voorzitterschap van M. J. Contant. Deze hield een inieiding over: „Kuyper als Staatsman". In de plaats van de

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2