Luioiw krijgt geen loonsverhoging. Een overbevolkt Duitsland regering het vertrouwen Krijgt Het Republikeins memorandum en de vernielingen op Java. -i S*".'" &SS5SB ai *y" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND een Wereldgevaar zegt Bidault. Brand te Middelburg. Gelijkstelling met andere bedrijfstakken van de baan? Mijlpaal in restauratie Middelburgs Stadhuis Stakingen in Finland. Uitgre Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 809 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooird VRIJDAG 28 NOV. 1947 HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de bijeenkomst van de vier minis ters te Londen gewaarschuwd tegen de gevaren, die een overbevolkt Duitsland oplevert. Bidault meende, dat er geen massa-overbrenging van Duitsers naar Duitsland meer moest plaats heb ben, terwijl voorts de veiligheid van Duitslands buren gegarandeert behoort te zijn. Een overbevolkt Duitsland, zo zei hij, vormt een gevaar voor de wereld. Bidault zeide, de eisen van Bel gië en Tsjecho-Slowakije te zien als uiting van het streven om de grenzen tussen deze landen en Duitsland te rectificeren. De aan spraken van Nederland en Luxemburg zijn daarentegen hoofdzakelijk gebaseerd op de schade, die deze landen door toe doen van Duitsland in de oorlog hebben geleden. Bidault betoogde in zijn rede verder, dat het vraagstuk der emigratie uit Duitsland onder het oog moest worden gezien. Als de krijgsgevangenen terugkeren, zal de bevolkingsdichtheid van Duits land 200 inwoners per vierkante km zijn. De in Duitsland verblij vende verplaatste personen moes ten naar elders worden overge bracht, bijv. naar Frankrijk. Hij zeide, dat er in geen geval nieuwe bevolkingsgroepen naar Duitsland worden overgebracht. Bevin, de Britse minister, steun de Bidault, terwijl Molotof niet accoord kon gaan met de voor stellen. Hij beschouwde het Duitse vraagstuk als een onderdeel van het geheel der pro blemen, samenhangend met het vredesverdrag. Molotof deed de volgende voor stellen: 1. Men erkenne, dat de te spreken over het verdrag; 3. Men ga ervan uit, dat het vredes- vedrag ondertekend moet worden door een Duitse regering en door een Duits parlement geratificeerd moet worden; 4. De vredesconfe rentie zal bestaan uit vertegen woordigers van China, Frankrijk, Groot Brittannië, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, alsmede van de landen, die aan Duitsland grenzen en de landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest; 5. De besluiten van Jalta en Pots dam moeten de basis vormen voor een vredesverdrag met Duitsland. Marshall was van mening, dat het Britse plan tot de vorming van een centrale Duitse regering zoals Bevin de Britse minister dat nog eens uiteenzette, aangenomen diende te worden. Alvorens men het er echter over eens was, dat het Britse plan als basis voor de discussie aanvaard diende te worden, kwam men over Duitslands Oostelijke grens met Polen te spreken. Daarbij traden wederom menings verschillen aan de dag. Zowel Be vin als Marshall richtten zich te gen de bewering van de Sowjet- minister, die op het standpunt staat, dat de te Potsdam vastge- stelde Oder-Neisse-grens tussen vorming van een democratische Dultsland en Pole„ derinitief is. regering voor geheel Duitsland in overeenstemming is met de te Potsdam genomen besluiten; 2. Men stelle vast, dat ter vredes conferentie een Duitse regering de gelegenheid zal hebben zich uit Volgens de V.S. en Froot-Brittan- nië betreft het een voorlopige grens, waaromtrent ter vredes conferentie verder beslist moet worden. Frankrijk's crftieko stadium De Franse minister-president, Schuman, die gisteravond aan de Nationale Vergadering het vertrouwensvotum voor /.ijn nieuwe regering verzocht, verklaarde, dat de regering slechts in het uiterste geval haar toevlucht tot geweld zal nemen. Schuman zeide, dat de regering de staking van haar ergste ge volgen wil beroven door „met alle ter beschikking staande middelen de diensten doorgang te doen vin den, die voor het leven van het land onmisbaar zijn". De minister-president stelde verdere onderhandelingen met de vakverenigingen in het vooruit zicht en verklaarde, dat de rege ring eerst door overreding en daarna met gezag te werk zal gaan. Alle sabotagedaden zullen worden gestraft. „De regering zal al het moge lijke doen ten gunste van de ar beiders", zo verklaarde Schuman, doch hij voegde er aan toe, dat zekere personen van de houding der arbeiders gebruik willen ma ken. Hij waarschuwde „de ophit sers" en verklaarde, dat de re gering besloten is de openbare orde te handhaven. Geen onmiddellijke staking. De practlsch algemene staking in Frankrijk, welke thans meer dan twee millioen man omvat, bij de spoorwegen, de metaalindu strie, de bouwerij, de ambtenaren, verkeer, textiel-industrle, mijnen, gasfabrieken, maalderijen, chemi sche industrie, havenarbeiders en onderwijzend personeel, vertoont neiging zich alsnog uit te breiden nadat het nieuwe voorstel van de minister-president tot loonsverho ging officieus van de hand is ge wezen. Het nationale Franse ambtena- renverbond, dat 11 ambtenaren- organisaties met 2.000.000 leden omvat, heeft Donderdagavond Desfourneaux, de Franse of ficiële beul, is gisteren ook in staking gegaan. Hij weigerde 8 ter dood veroordeelden te guil lotineren. Hij verlangt het salaris van een afdelingschef in Rijks dienst en een toelage voor elk hoofd, dat hij doet vallen. NAZI-SMOKKEL NAAR ARGENTINIË In samenwerking met de En gelse autoriteiten is het de Deen se en Zweedse politie gelukt in Hamburg een grote organisatie te ontdekken, die tot nu toe onge veer 150 Duitse nazi's, oorlogsmis dadigers, hogere militairen en rjj- ke zakenlieden over Scandinavië naar Zuid-Amerika heeft gesmok keld. De aanleiding tot dit onderzoek was de arrestatie van een Duits ingenieur, die onder valse naam met een Argentijnse pas het vlieg tuig naar Buenos Aires wilde be stijgen. Deze Duitsers is een bekend vilegtuigdeskundlge, die tijdens de oorlog een zeer belangrijk appa- Gisterenmiddag circa 4 uur brak brand uit op de zolder van de stoffeerderswerkplaats van de heer H. du Bois aan de Turfkade. In een minimum van tijd had het vuur zich medegedeeld aan de hier opgeslagen voorraden kapok en aan het dak. De inventaris van de werk plaats kon door het personeel in veiligheid worden gebracht, o.m. een tweetal vaten solutie, waar van er één grotendeels over de straat leegliep. De brandweer, die zeer vlug ter plaatse was, kon het vuur spoedig met vier stralen bedwingen. De door vuur en water aange brachte schade is aanzienlijk. De oorzaak van de brand is tot he den onbekend; verzekering dekt de schade. Burgemeester en wethouders namen de blussingswerkzaamhe- den in ogenschouw. raat voor de balancering van Jaffa's en sinaasappelen vliegtuigen heeft uitgevonden. De leider der smokkelorganisa tie is een 35-jarige Deense offi cier, die sinds de capitulatie van Duitsland leider van een afdeling Duitse soldaten was, die in Dene marken met de opruiming van landmijnen was heiast. In deze functie heeft hij met vluchtelin gen, die hij In zijn auto verbor gen hield, dikwijls de Deens- Duitse grens gepasseerd, zonder te worden onderzocht. De meeste vluchtelingen werden van Dene marken naar Zweden gebracht, om van daaruit de reis over de oceaan te ondernemen. In verband met de uitreiking der Argentijnse Immigratievisa, worden ernstige beschuldigingen geuit tegen de In Kopenhagen ge vestigde Argentijnse consul. Deze heeft ongetwijfeld niet in goed geloof gehandeld, daar de valsheid van de passen, die hem werden voorgelegd, duidelijk te onderken nen was. na Nieuwjaar. Kort na Nieuwjaar zijn acht millioen kilogram Jaffa-sinaas- appelen aangekocht in Pales tina in ons land te verwach ten. Deze Jaffa's komen op de bon, zowel voor kinderen als voor volwassenen. In ons handelsverdrag met Spanje is aankoop tot veertig millioen kilogram sinaasappelen begrepen. Men kan tussen Januari en April Spaanse sinaasappelen in de Nederlandse winkels verwach ten, ook deze vruchten worden gedistribueerd. Het restant van de Surinaam se sinaasappelen, die thans te koop zijn, zal tot eind December vrij mogen worden verkocht. Daarna worden ook deze sinaas appels gedistribueerd. De republikeinse regering heeft heden een officiële toelichting gepubliceerd op het memorandum, dat zy eergisteren de commissie voor goede diensten heeft aangeboden. In de toelichting wordt herhaald, dat het het doel was van Neder land de republiek te vernietigen, tenzij de republiek bereid was het Nederlandse standpunt te aanvaarden. De toelichting gaat uitvoerig sië en voor consumptie in de gro in op het feit, dat de republiek te centra, en is van vitaal belang afgesneden is van de rijst-produ- voor de voorziening van die delen cerende gebieden, van de zee, van van Indonesië, die een rijsttekort de zoutvoorraden en van de on- hebben. dernemingsproducten om tenslot te in het laatste punt cijfers te geven over de voorraden van de ondernemingsproducten, die thans ter beschikking van de republiek staan. In het punt, betreffende het afsnijden van de rijstgebieden, wordt gezegd, dat de Nederlan ders de surplus-gebieden gescheid- den hebben van de importgebie- den. „Het gèbied, dat thans nog republikeins is, produceert vol doende voedsel, indien tenminste onmiddellijk en op ingrijpende Het in het memorandum gedane verzoek om, onmiddellijk aandacht te schenken aan de economische positie der republiek, waarbij wordt aangedrongen op een bil lijke verdeling o.a. van voedsel in de gebieden, waarover het de- facto-gezag van de republiek door de Nederlanders vóór de militaire acti was erkend, wekt bevreem ding. „Het is duidelijk", aldus de on dememersraad, dat de republiek met de boven gereleveerde syste wijze wordt overgeschakeld op mati3che vernieling van de voor een ander diëet en er geen thans-de rijstvoorziening onontbeerlijke portprobleem bestaat". Dan vol- pellerijen, de voedselvoorziening van de bevolking van geheel In- gen enige cijfers over de rijstpro- ductie. Naar de ondememersraad voor donesië en niet in de laatste plaats van het gebied, waarover zijn nog Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.21 u., onder 16.34 u. Maan op 17.11 u., onder 9.55 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 29 November: 2.06 u. 2.26 m., 14.17 u. 2.31 m. 12 jaar voor Zaal. De voormalige landwachtcom mandant D. Zaal uit Maartens dijk, hoorde voor het Amsterdam-, se Bjjz. Gerechtshof, 12 jaar tegen zich eisen. In de zomer van 1944 had verdachte Zeist tot arbeids terrein, waar hij zeer actief op trad en vele razzia's op onderdui kers en illegale werkers leidde. Zeeuws E.T.I. tot stand gekomen. De stichtingsactie nopens het Zeeuws Economisch Technolo gisch Instituut is door Gedepu teerde Staten en het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeland verleden. De benoeming van een directeur kan volgende week verwacht worden. Nederlandscli Indië mededeelde, het defactogezag uitoefent, moed- werden blijkens een bericht in het willig in gevaar brengt en daar- te Batavia verschijnende Chinese dagblad Keng Po tussen 18 Octo ber en 10 November niet minder dan 18 rijst pellerijen, toebehoren de aan Chinese eigenaren van Krawang en Tjikampek, bet slachtoffer van de verscbroeide- aarde-politiek van de T.N.I. Reeds eerder werd te Batavia medegedeeld, dat de republiek ge durende de laatste weken haar aanvallen vooral schijnt te richten tegen rijstpellerijen en de daarbij aanwezige voorraden, gelegen in het voornaamste rijstgebied van Java, nl. de Krawangse vlakte. De Tsjecho-Slowaakse politie j Dit gebied leverde vóór de oor- heeft een organisatie voor het log een zeer belangrijk rijst-over- smokkelen van personen uit schot op, beschikbaar voor export Tsjeeho-Slowakije ontdekt. naar andere gebieden van Indone- mede de basis van de economische rehabiliteit aantast. Batavierdiensten tijdelijk gestaakt. De deviezenmoeilijkheden zijn van zodanige invloed op het pas- sagiersverkeer gebleken, dat Mül- ler en Co. besloten hebben de Ba- tavier-passagiersdienst tussen Londen en Rotterdam van 1 De cember a.s. tot begin April 1948 te staken. Men hoopt, dat het vol gend jaar een oplossing zal zijn gevonden, waardoor tot op zekere hoogte de huidige beperkende be palingen zullen komen te verval len. De „Brastagi" is verloren Alle pogingen, om het m.s. „Brastagi", dat enige weken gele den op een koraalrif aan de kust van Zuld-Oost-Afrlka strandde en daarna in brand geraakte, te ber gen, zijn opgegeven. Ook van de gisteren nog in overweging ge nomen mogelijkheid althans het minder ernstig beschadigde ach- terschop te redden moest worden afgezien, wegens de daaraan ver bonden hoge kosten. De beman ning zal zo spoedig mogelijk wor den gerepatrieerd. Het m.s. „Brastagi", een passa giers-vrachtschip, behoort tot re voor deze na-ooriogse tijd nog nieuwe schepen. Het schip werd I Nu de stand van het water in de Rijn weer is gestegen, herleeft de n.l. eerst 3 jaar voor de oorlog ge- I scheepvaart op deze rivier. De grote aken welke nu uit Duitsland bouwd en meet 12.000 ton. loskomen liggen nu bij tientallen bij Loblth op de Douane te wachten klaarde, dat het huidige systeem van poltieke partijen moet worden veranderd door nieuwe verkiezin gen. Hierdoor alleen kan een bur geroorlog worden afgewend. Deze burgeroorlog staat voor de deur, aldus Glacobbi. De vergadering ging om 3.30 uur vannacht over tot stemming over de resolutie, die namens alle regeringspartijen naar voren werd gebracht en waarin het vertrou wen wordt uitgesproken, dat de regering het probleem der prijzen en stakingen kan oplossen en de openbare orde handhaven. De dienst op het Gare du Nord, vanwaar de expresse-treinen voor Londen, Brussel, Amsterdam en andere Europese hoofdsteden ver trekken, ligt geheel stil, ook het locaal verkeer. billijken. Doch er is in de afge lopen maanden iets ernstigs voorgevallen. De regering heelt met twee maten gemeten. Zo wel aan de bouwvakarbeiders als aan de metaalarbeiders wer den loonsverhogingen toege staan, o.a. toen tijdens de po litionele actie in Indië geen bin nenlandse stakingen konden worden gedoogd. Wat is er nu precies gebeurd? Na de bevrijding is het basis- uurloon der landarbeiders afge- I stemd op het uurloon van ge- HEENGAAN VAN MINISTER oefende bouwvakarbeider in de VAN MARINE HANGT SAMEN j ze=d? gemeenteklasse De land arbeider kreeg zodoende 64 cent per uur of 2 cent minder dan de bouwvakarbeider. De landbouw T„ l heeft deze achterstelling nimmer echter tegen onmiddellijke staking Kamer heeft fc^hefr raanuTtc? i als 5"ist aanvaard> doch zich Er is de laatste weken groot rumoer ontstaan rondom de land- arbeiderslonen. De Stichting voor de Landbouw had een loonsver hoging gevraagd van 64 tot 70 cent per uur. Deze is door de regering afgewezen, omdat voor de financiering van een dergelijke maatregel geen geld beschikbaar zou zijn. Zy wenste noch een verhoging van de subsidies uit het landbouw-egalisatiefonds, noch een doorberekening der verhoogde lonen in de consumentenprijzen. Dit standpunt is op zichzelf te aldus de heer Bieuwenga, niet MET INDONESISCHE KWESTIE. De onafhankelijke radicale af gevaardlgde Paul Giacobbl, lid van de Gaullistische parlements- fractie, die gisteren nog met de Gaulle heeft geconfereerd, ver- Verdeling van Palestina oorlogsverklaring aan Arabië. De minister-president van Irak, heeft verklaard, dat de verdeling van Palestina voor de Arabische wereld een zaak van leven of dood is. Hij zeide, dat het Arabische le ger alle machten, die het Zionis me steunen, zal bevechten om het Heilige Land te redden. „Irak zal zijn uiterste best doen om de vorming van een Zionisti sche staat te voorkomen", zo zei de hij en voegde er aan toe, dat de Ver. Staten en de U.S.S R. de vriendschap der Arabieren voor altijd verloren hebben. Feller uittte zich senator Mah di, die verklaarde, dat de verde ling van Palestina een oorlogs verklaring aan de Arabieren zou betekenen en dat de Arabieren zich op het moment, dat de V.N. het verdelingsplan aannemen, in staat van oorlog zouden beschou wen en de betrekkingen met elke staat, die het verdelingsplan steunde, zouden verbreken. „De Arabische legers zullen dan het Heilige Land moeten binnentrek ken, zelfs voordat de Britse troe pen zullen zijn teruggetrokken", "de Mahdi. drietal vragen gesteld betreffen de het ontslag van de minister van Marine. Hij vroeg of de minister bereid was mededeling te doen van de overwegingen, die geleid hebben tot de ontslagverlening. Verder vroeg de heer Tilanus of het ontslag verband houdt met het door de regering gevolgde ma- rinebeleid, zoals dit tot uitdruk king komt in de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948, of met de ten aanzien van Indië door de regering gevolgde politiek. De minister-president heeft me degedeeld, dat de heer Schagen van Leeuwen op zjjn eigen ver zoek met ingang van 25 Novem ber op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. Dr Beel verklaarde, dat er vol- Een nieuwe situatie ontstond in Mei 1947. De stichting voor dt landbouw is toen accocrd ge gaan met de handhaving van het uurloon op 64 cent, mits een bedrijfspensioenregeling werd ingesteld en het loonpeil niet in beweging zou komen. Dit laatste nu is geschied door de verbeteringen, die de bouw vakarbeiders de laatste maan den hebben geïncasseerd. Uit gerekend is, dat tegenover de 67 cent van de landbouw (64 cent plus 3 cent pensioenpre mie) in werkelijkheid in de bouwvakken een loon komt te staan van 71 cent (69 cent plus 2 cent pensioenpremie) en bo vendien verbeteringen tot een reële waarde van ca. 3 'A cent ledige overeenstemming bestond,! (vorstverlet etc.). daar de heer Schagen van Leeu- Hierover nu is men in de land- wen dit bij het laatste onderhoud I u°uw verre van te spreken en dat hij met hem had gehad, uit- grote ontstemming in zake drukkelijk heeft bevestigd. de beslissing der regering is tot In antwoord op de derde vraag j tüHng gekomen tijdens een pers van de heer Tilanus verklaardeconferentie van de Stichting Dr Beel, dat de ontslagaanvrage voor den Landbouw. De heer H. van de minister inderdaad samen- B- Bieuwenga, voorzitter van de hangt met zijn beoordeling van de situatie in Indonesië, daar de heer Schagen van Leeuwen zich in hoofdzaak bezwaard gevoelde door de omstandigheid, dat niet bij voorbaat een limiet werd ge steld aan de tijd, gedurende welke Nederland, rekening houdend met de wensen van de Veiligheidsraad, militair een afwachtende houding aanneemt. sociale afdeling, zeide, dat deze achteruitzetting van de land bouw onaanvaardbaar is te ach ten. De Stichting voor den Ar beid staat in deze zaak volko men achter de landbouw. De regering is in verzuim ge bleven de adviezen van de Stich ting voor de Landbouw en die van de Stichting voor de Arbeid te weerleggen. De landbouw is, van plan zich te laten afschepen met een dooddoener. De regering heeft thans het principe van het geleidelijk aanbrengen van ge lijkstelling tussen landarbeiders en andere arbeiders ten platte- lande verlaten. Hierdoor wordt het loonpeil in de landbouw niet op dezelfde wijze ais in de ove rige bedrijfstakken aan objectie ve richtlijnen getoetst. De voorzitter van de Stichting, de heer H. D. Louwes, verklaar de, dat de boog t.a.v. de land en tuinbouw te sterk gespannen is en dat de regering er op moet rekenen, dat haar beleid zonder meer mislukt, wanneer de land bouw hier niet meer achter staat. De vertegenwoordigers der drie landarbeidersbonden, die de pers conferentie bijwoonden, lieten zich in felle bewoordingen uit. Het heeft er de schijn van alsof de regering, nu de oogst binnen is, meent met de landarbeiders te kunnen handelen, zoals het haar goeddunkt. Volgend jaar zullen zij zich deze behandeling zeer zeker herinneren. Gevreesd werd, dat stakingen niet zullen uitblijven. De heer Bieuwenga wees er op, dat de Stichting aan stakin gen haar medewerking niet zal verlenen, waarna de heer Lou wes nog opmerkte, dat door de regeringspolitiek de discipline, die tot dusver in de landbouw heeft bestaan, ernstig in gevaar wordt gebracht. Hij deed een ernstig beroep op de volksverte genwoordiging en het Nederland se volk om de gerechtvaardigde actie van de landbouw te willen steunen. Complot in Egypte. Maandag zijn 12 officieren en onderofficieren gearresteerd, die er van worden verdacht deel te hebben uitgemaakt van de samen zwering, welke tot doel had het huis van de chef van de generale staf op te blazen en andere hoge functlonnarissen te vermoorden. Men vermoedt, dat de gearres teerden lid zijn van de communis tische partij. De geruchten, als zou het de be doeling van de samenzwering zijn geweest de regering omver te werpen, werden tegengesproken. Middenstandspartij opgericht. Te Utrecht is Woensdag door personen uit het bedrijfsleven een middenstandspartij opge richt, welke ten doel heeft de middenstandsbelangen door eigen fractie in het parlement te laten behandelen. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren: A. Th. van Engh, Den Haag, voorzit ter; W. M. Hartman, Scheve- ningen, secretaris; T. de Bruijn, Gouda, penningmeester; G. de Jager, Leidschendam; J. H. de Sterke, Amsterdam. Afdelingen werden opgericht te Den Haag, Amsterdam, Rot terdam, Kinderdijk, Zoetermeer, Leidschendam, Gouda, Goes, Raamdonksveer, Dr Ir van der Meer plaatste eerste spant. Het zal waarschijnlijk nog nooit zijn voorgekomen in de be wogen geschiedenis van het beroemde Middelburgse Stadhuis, dat op het dak van dit bouwwerk officiële toespraken zijn gehouden. I)at dit gisteren geschiedde had een bijzondere reden: de eerste spant voor het Gothische gedeelte werd geplaatst door Dr Ir Z. IJ. v. d. Meer, dir.-gen. van de Volkshuisvesting. De minister van Wederopbouw sing van de eerste spant als het en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, die niet aanwezig kon zijn, had zijn gelukwensen doen toeko men. De plechtigheid werd bijge woond door het voltallige college van B. en W„ vele leden van de "-emeenteraad, aannemer, uitvoer der, opzichters en het bij de res tauratie betrokken personeel, hoofden van dienst der gemeente, Ir. Gerber, Jhr Ir. J. de Ranitz, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, Dr W. S. Unger, Ir. A. A. Brevet en de architect van het Stadhuis, Ir. A. v. d. Steur. De burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, noemde dit ogenblik van grote betekenis voor de stad. De verslagenheid op 17 Mei 1940, heeft spoedig plaats gemaakt voor de wil tot aanpak ken. Wederopbouwpianneis werden gemaakt; wat de monumenten be treft werd alles in het werk ge steld om het weinig geblevene te behouden en te verstevigen. Thans kunnen wij ons blijde gevoelen, omdat het Stadhuis eerlang weer het bestuur van Middelburg zal kunnen herbergen. Somber geluid Dr van der Meer zei, met vele startsein voor de tweede periode van de opbouw van Walcheren en speciaal van Middelburg. Vervolgens gaf Dr van der Meer het sein tot plaatsing. Reeds in het begin der week was in de Helm een hoge stalen mast gezet, waaraan de spant was verbonden. Deze was ook reeds grotendeels geplaatst en nu moet nog een kleine ruk worden gedaan om ze in evenwicht te brengen. Op het ogenblig, dat dit gebeurde, werd ook de boven aan de spant beves tigde driekleur ontplooid, waar mede de plechtigheid was geëin digd. Bespreking. Reeds in de morgenuren had een bespreking plaatsgevonden met Dr van der Meer ten gemeen tehuize. Door B. en W. werden veie Middelburgse wederopbouw- problemen aan de orde gesteld als de bouw en uitbreiding van ho tels, waaraan de stad dringend behoefte heeft. Uitvoerig werd aandacht be steed aan de opbouw der binnen stad, waarbij gewezen werd op de grote financiële moeilijkheden, die deze belemmeren. Na afloop hier van Is het gezelschap door de Ab dij gereden en heeft het gerestau- banden aan Middelburg verbon- reerde gedeelte van de Lange Jan den te zijn, omdat zijn wederop bouwperiode gelijk is aan die van de stad. Hij ging in. op de huidige moei lijke tijden, die het wederopbouw- werk zeer nadelig beïnvloeden. „Wij zouden winstens anderhalf maal zoveel als voor de oorlog moeten presteren, Indien wij bin nen afzienbare tijd de grote ach terstand op woningbouwgebied willen inhalen", aldus spr. „Doch de arbeidsproductiviteit is min- Deift,der; wij zijn straatarm en aange- Maas- i wezen op lenen van het buiten- tricht, Venlo, Arnhem, Ooster- land; de hoop is gevestigd op het beek, Purmerend, Oosthuizen,plan-Marshall". Koog a. d. Zaan, Leeuwarden. Dr van der Meer zag de plaat- Regering vaardigt mobilisatiebevel uit. In Finland zyn 50.000 rijksambtenaren in staking gegaan, om dat zy het huidige salaris, dat zy verdienen te gering achten voor hun levensonderhoud. De regering heeft de politie opgedragen tele foon en telegraafkantoren te bezetten, terwyl zij een „mobilisatie- bevel" zal uitvaardigen, op grond waarvan 10.000 stakers hun werk moeten hervatten. bekeken. Aan 't Zand werd ge ruime tijd vertoefd in een der in aanbouw zijnde woningen. De dankstondcollecte heeft in de Geref. kerk te Schoondijke ruim f1200 opgebracht. Meer dan de helft van alle rijks ambtenaren in Finland is bij de staking betrokken. In de haven van Helsinki liggen 17 geladen schepen, die niet kunnen vertrek ken omdat er geen ambtenaren zijn om de scheepspapieren in or de te brengen. De politieke par tijen, die met het ook op de 5 De cember te houden gemeenteraads verkiezingen een verkiezingscam pagne voeren, maken voor de ver spreiding van propaganda-materi- aal van boodschappers gebruik, daar bij de posterijen gestaakt wordt. De vakvereniging van gemeen- tepersoneel heeft de regering doen weten, dat de gemeentediensten op 20 December het werk zullen neerleggen als niet aan de loon eisen is voldaan. De communistische pers, die byna elke staking sedert de wa penstilstand in 1944 heeft ge steund, is thans tegen de ambte- narenstaklng. De ambtenaren worden door deze pers reaction- nairen genoemd, die de regering met dwangmiddelen willen bestrij den. Een woordvoerder van de bond van rijksambtenaren heeft ver klaard, dat de staking zal voort duren, tot aan alle looneisen is voldaan. Prinses Irene als kabouter geïnstalleerd. Woensdag werd Prinses Irene met twee andere meisjes als ka bouter geïnstallaard in de ka bouterkring van het Nederland se Padvindersgilde te Soestdijk, waarin ook haar oudste zusje is opgenomen. Haar moeder, de Prinses-Regentes, woonde de in stallatie bij. Nieuwe Amerikaanse torpedo. Naar te Washington werd be kend gemaakt, heeft de Ameri kaans emarine in de afgelopen week proeven met een nieuw type torpedo gehouden, waarbij vier vroegere Duitse duikboten zijn ge zonken. Het Amerikaanse depar tement van Marine verklaarde nog niets nader omtrent de tor pedo. De drukkers van de 6 grootste dagbladen te Chicago zijn in sta king gegaan. Zij eisen 15 dollar per week loonsverhoging. De bladen worden thans getypt en vervolgens vermenigvuldigt. Volgens een Sowjet-Russisch- Poolse subcommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de door Duitsers bedreven oor logsmisdaden in grote Duitse concentratiekampen, waaronder dat te Demblin (bij Warschau), zijn meer dan 132.000 Sowjet- Russische krijgsgevangenen door honger, pijniging, de kogel, ver gif of opzettelijke verspreiding van besmettelijke ziekte om het leven gekomen. Samenvoeging van gemeenten in Zuid-Beveland. De commissie tot voorbereiding van wijzigingen der gemeente grenzen in Zeeland heeft in op dracht van Gedeputeerde Staten de samenstelling van een rapport omtrent een herziening der ge meentelijke indeling in de „zak van Zuid-Beveland" ter hand ge nomen. Bij deze herziening zijn dertien gemeenten betrokken met een oppervlakte van 16800 hecta ren en 18200 inwoners. Het doel der herziening Is, naar wij verne men, een reductie van het aantal gemeenten tot 5 a 6. Onder een deel van de bevol king van de nieuwe gemeente Kortgene welke gedurende de be zettingstijd is ontstaan door de samenvoeging van de vroegere Noord-Bevelandse gemeenten Kortgene, Colijnsplaat en Kats bestaat grote tegenstand tegen deze combinatie. Na de bevrijd'.:g richtten in verband hiermede een commissie tot bevordering van de liquidaties dezer samenvoeging alsmede de Christelijk Historisc e Kiesver. zich tot de minister met het verzoek de samenvoeging on gedaan te maken. De minister zond dit verzoekschrift om advies aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en aan de Raad van de nieuwe gemeente Kortgene. Deze Raad sprak zich uit voor de ongedaanmaking van de samenvoeging met 8 tegen 3 stemmen. Thans hebben de ad viserende verenigingen en het col lege van B. en W. van Kortgene van de minister van Binnenland se Zaken via Gedeputeerde Staten bericht ontvangen dat er niet vol doende aanleiding bestaat om op de samenvoeging terug te komen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig fot hedenavond. Afnemend buiïg. Wisselend bewolkt met voorna melijk in de kuststroken enkele regen-, hagel- of natte sneeuw buien. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. Aanvankelijk verder afnemende wind, hoofdza kelijk uit W. richtingen, later tij delijk veranderlijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1