frovintieiSawEr Concept Nieuwe Kerkorde overhandigd. voor minder spanning tussen loon en prijzen. Commissie der V. N. voor Palestina. Net van zweefvliegterreinen. GEMEENTERADEN Plannen in de West voor M a.s. Regeringsjubileum. HULSTKAMP Het scheepje van de Neerland? geonomie zit danig in de modder. £)e spanning tussen lonen en prij- W biedt geen ruimte meer voor Économische ontplooiing en redu- ipecrt de koopkracht. Het gevolg dh, dat de k>on trek kenden (en te- ■echt) aandringen op hoger loon W lagere prijs. De voornaamste levensmiddelen echter worden geleverd door boer en tuinder, 'twee categorieën die steen en ■been klagen over de rentabiliteit van hun ondernemingen (en te- Vecht). levensmiddelen goedko per, vraagt de arbeider. Levens middelen duurder, gebiedt de boer. De regering komt er schijn baar niet meer uit. Nu is het kluwen ook vrijwel niet te ont warren, want zodra de positie van de ene groep wordt verbe terd, moet dit noodzakelijkerwijs geschieden ten koste van een an dere groep, die dan op haar beurt weer beweert een te groot deel aan de nationale armoede te dra gen. Maarnu heeft men toch de oplossing gevonden (sic.). Het blijkt n.l. dat de industrie nog al aardige winsten heeft ge maakt. Uitstekend. Dus zo redeneert de regering de in dustrie moet de winstmarges ver lagen, vrijwillig of gedwongen. Dit betekent een verlaging van de prijzen, die ten goede komt aan de gebruiker. Zodoende zou er minder spanning ontstaan tus sen Ionen en prijzen, zou loons verhoging en daarmee inflatie achterwege kunnen blijven, kort ommisschien dat er nog een kansje zou blijken te bestaan om via deze weg mettertijd uit de modder te geraken. Top! zegt de boer. De span ning tussen loon en prijs is voor de consument niet zo dringend als de rentabiliteit van onze on dernemingen voor ons. Dat het landbouw-egalisatiefonds er zo zwak voor staat kunnen wij niet heipen. Nu de industrie haar prij zen verlaagt moet Jan Boezeroen voortaan meer betalen voor de jnelk, het vlees, eieren, boter enz. Voor hem wordt dit prijsverschil gecompenseerd door het goedko per worden der industriële pro ducten en wij kunnen er weer bovenop komen. En de wijze heren in Den Haag krabben eens op hun kale hoof den. Hoera.' Weer een oplossing. De handel moet zijn winstmarge verlagen. De winkeliers hebben in de oorlogsjaren allemaal zo veel verdiend, dat ze wel tegen een stootje kunnen. Dan kunnen we en de boer helpen en de eind- prijzen in het algemeen iets goed koper maken; maar men reken de buiten de waard. De midden standers en speciaal de kruide niers hebben al beloofd zich tot het uiterste te zullen verzetten en vandaar ook, dat de bespre kingen tussen het Directoraat- Generaal van de Prijzen en de Detailhandel nu juist niet zo vlot verlopen als Prof. Brouwers zich i ad voorgesteld. Ook hier zal men vermoedelijk vastlopen. Im mers ons economisch schuitje vaart in een vicieuze cirkel en hoe vriend Beel ook stuurt en peilt, h(j komt er niet uit. Er is slechts één oplossing. Uitbreiding van de export. Onze industrie heeft zich keurig her steld. Nederlandse producten vin den weer afzet in alle wereld delen. Merendeels brengen zij een goede prijs, waardoor de bedrij ven een flinke winst maken, die de regering afroomt voor andere groeperingen, die het minder naar den vleze gaat. Hierop wil len we geen critiek uitoefenen, mits het afromen niet betekent, dat de mogelijkheid tot nieuwe investeringen komt te vervallen. Wat we wel zouden willen is, dat de regering op allerlei manieren de export nog sterker gaat be vorderen. Niet door mooie toe spraken, doch door mooie daden. Alleen grotere export, dus gro tere winsten komende uit het buitenland, kunnen onze natio nale armoede dusdanig verzach ten, dat Nederland op de duur weer een land wordt van living. Die kant moeten we uit. Daar ligt de enige oplossing. Zeker hebben tot op heden onze expor teurs gedaan wat zij konden. Laat nu de regering ook eens wat doen, b.v. de helft van de papierlawine der vakgroepen, be drijfschappen, rijksbureaux, voor schriften van links en van rechts eens voor J.A.P.I. beteugelen. Ongetwijfeld is dit de beste ex port-stimulans, die er te vinden is. Mosje Shertok, woordvoerder van het Joodse bureau, ant woordde op de Egyptische ver klaring, dat een milïioen Joden in Arabische landen wellicht aan levensgevaar zullen worden blootgesteld in geval van ver deling van Palestina, met de woorden; „Het Joodse volk is niet van plan zich door derge lijke dreigementen af te laten schrikken". „Het opbouwen van do Joodse gemeenten in Pales tina heeft de krachten gevergd van drie generaties van Joodse pioniers. Bij het productief ma ken van de bodem zijn duizen den jonge levens door uitput ting of malaria omgekomen" aldus vervolgde Shertok. De Joden hebben in alle landan een minderheid. In Palestina heben zij alleen een kins een meerderheid te vormen. De on gelijkheid is tragisch en over weldigend. Het is ondenkbaar dat een beschaafde wereld niet in staat of niet bereid is dit mi nium aan rechtvaardigheid te verschaffen". Djamai Hoesseini, sprekend voor het Arabische hoge comité, seide, dat Palestina krachtens een permanent bezit van eeuwen Arabisch is. Het Ara bisch hoge comité is bereid zo kort mogelijke t(jd het bestuur in Palestina over te nemen, met alle daaraan verbonden verant woordelijkheden, waarbij de rechten der minderheid zouden worden gegarandeerd. Verdeling van Palestina zal een algemene opstand in de Arabische wereld tot gevolg hebben. Ik moet er op wijzen, dat wjj als een blok voortdurend besloten zijn tot de laatste man te vechten tegen het bestaan in ons land van een Joodse staat, hoe klein deze ook moge zijn". Een Arabische resolutie, waar in wordt gevraagd, dat de juri dische kwesties, die met de ver deling van Palestina verband „Praat elkander niet naar beneden, broeders!" (Van onze Utrechtse correspondent.) Bioeders, ik stel thans aan de orde punt 78 van onze agenda: „Aanbieding van het concept ener nieuwe Kerkorde". Deze woor den klonken uit de mond van Ds W. A. Zeydner, praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in de Synodevergadering, welke Maandagmiddag in de Domkerk te Utrecht werd gehouden. En hiermede brak weer een historisch moment aan in de geschie denis der Ned. Herv. Kerk. De hoofdlijnen van het concept plaat sten wij gisteren reeds. Op 31 October 1945 geschiedde het eerste feit van betekenis: toen kwam de Ned. Herv. Kerk voor het eerst na 1618 in gene rale synode bijeen. Het gehate „reglement van 1816" werd ter zijde geschoven. In de twee ja ren, die verliepen sinds dat mo ment is er hard gewerkt aan de voornèamste taak, welke de sy node te verrichten had: de voor bereiding ener nieuwe kerkorde. Met een korte toespraak heeft prof. dr S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, hoogleraar te Utrecht en voorzitter van de commissie, die het concept der Kerkorde moest samenstellen, de overhandiging van het ontwerp ingeleid. Daarbij herdacht Jjij eerst prof. mr Paul Scholten, die reeds in bezettingstijd zijn krach ten voor dit werk volledig gaf. Midden in zijn arbeid nam God hem in 1946 weg. De Kerk joeg ons voort! Het waren dertien heterogene mannen, die twee jaar lang elke maand gedurende drie dagen in café De Valk te Nunspeet sa menkwamen. Er moest daar har de arbeid verricht worden. De kerk joeg ons voort, zeide prof. P kelbaeh, maai- de deur bleef dient, want wij konden geen en kel onderdeel van het concept in discussie brengen zolang niet het hele ontwerp gereed was. Zo ver is het thans gekomen. Toch vroeg prof. Berkelbach aan de synode toestemming om alvorens de concept-kerkorde aan de openbaarheid wordt prijs gegeven een bespreking te mogen hebben met de meest uit eenlopende penvoerders in de Hervormde Kerk. Daarna zullen ook andere kerken voor een sa- menspreking over de Kerkorde worden uitgenodigd. Nu begint het pas. De Kerkorde is er nog niet, verklaarde prof. Berkelbach. Wij hebben hier het concept en nu begint het pas. De kerk moet thans verbeteren wat de com missie met intense scholing heeft Feuilleton. fewOHHshijd 53) door H. Lourense. HOOFDSTUK 17. Het is, zoals Toon de Biet heeft vastgesteld. Bertha is naar Vaartdam verhuisd. Z'n verdere veronderstellingen mis sen echter alle grond. Alleen de nood dreef haar weg uit haar huisje. Gedurende de lange koude winter heeft ze zich kunnen redden. Ze heeft gehoopt, dat de men sen in de veranderde omstan digheden, een andere houding zouden aannemen. 't Bleek niet zo te zijn. Nie mand die zich iets laat gelegen liggen, aan Bertha, van Aay de stroper. Als er iemand is, die hier helpen moet, dan is dit in de eerste plaats de oude Aaks. Zo lang deze zich niet met haar in laat, weten de anderen zich af zijdig te moeten houden, 't Zou gelijk staan, met de man in het ongelijk stellen! Met dat al begint er gebrek te komen in het huisje aan de Straatweg. Eten is nog wel, maar voor een vrouw en een kind van bijna vier jaar, is meer nodig dan een paar mud aardappelen, en een pot of wat inmaak. deen goede Sint voor een vrouw of meisje, wanneer ze als geschenk niet een tube Himti Gelei heeft ontvangen. (Ingez. Med.) houden, naar het internationaal gerechtshof zullen worden ver wezen, werd met twintig tegen achttien bij elf onthoudingen verworpen. Drie delegaties wa ren afwezig. Met zorg ziet Bertha dan ook de dag naderen, waarop ze haar laatste geld zal hebban uitge geven. Meermalen overweegt ze een tocht naar de Zwarte Kaay. Ze komt er niet toe. De vrees, een gesloten deur te vinden, weer houdt haar. Ze vermoedt niets van de weifelende houding van de oude Aaks in dezen. Had iemand het haar gezegd, ze zou direct naar „Ouderzegen" gegaan zijn. Maar nu, neen. Deze man is steeds het beletsel voor haar geweest, om tot een eerbaar hu welijk te komen. De nood stijgt hoger. Het laatste geld is zo goed als uitgegeven. Daar staat op een avond, zo tussen licht en don ker, een oude bekende voor de deur. 't Halve Kruikie! „Ken ik d'r inkomme?" Bertha moet even haar weer zien voor de man overwinnen, vóór ze zeggen kan: „As 'ie een boodschap heb, die je an de deur niet af ken geve, ja!" De man loopt in enen door naar de kamer, alsof hij bang is, in de keuken afgepoeierd te worden. Daarvoor acht hij z'n verhouding tot Aay Aaks te goed geweest. Of heeft hij deze soms niet altijd het volle pond uitbetaald? In de kamer installeert hij zich in de grote armstoel bij het raam, alsof hij vooreerst niet samengesteld. In verband hier mede uitte prof. Berkelbach zijn teleurstelling over het feit, dat zovele hervormden kleinerend over hun kerk spreken en hij gaf het advies: het is ónze kerk en ten opzichte van haar geldt wat de apostel schreef: Praat elkan der niet naar beneden, broeders! Er zij veel gebed in de kerk, nu de Synode haar discussie over de kerkorde gaat beginnen. Dr G. J. Vos heeft gezegd, zo vervolgde prof. Berkelbach, dat de Kerkorde de stijl van de kerk is. Onze kerk kende stijl in de oorlogsjaren en daarna toen 1816 omver werd geworpen. Zal zij nu ook stijl kennen of zal zij slechts van partijgangers weten? Wij zijn samen uit de smeltoven der verdrukking gekomen. Gaan wij samen verder? Bedenken wij, dat de periode van Wezel en Emden tot aan Dordrecht toe wel een andere was, maar de kerk was dezelfde. In ootmoed aanvaard. Prof. Berkelbach zeide over het ontwerp zelf, dat de commissie voor ogen zag een kerk uit de reformatie, die een Christusbe- lijdende volkskerk wil zijn en die een apostolische en rnissionnaire taak heeft te vervullen. De kerk orde is niet omvangrijk. Zij be staat uit 27 artikelen met een uitgebreid aanhangsel. Namens de Synode heeft Ds W. A. Zeydner het concept in ontvangst genomen. Hij zeide, dat in grote ootmoed te doen. Dat deze aanbieding door de commis sieleden eenparig kon geschieden achtte hij een werk van God, die naar Zijn gemaakt bestek de ar beiders doet bouwen. Hij noemde het verheugend, dat dit concept niet de vrucht is van loven en bieden met tenslotte een com promis maar dat het samenge steld werd in gebondenheid aan de Heilige Schrift en staande op de bodem van de belijdenis der martelaren. Als Gods zegen op het werk rust, besloot Ds Zeydner, dan gaat het door. De gehele kerk zal in de discussie over dit ont werp worden gemengd. Zij zal niet voor een fait accompli ko men staan. Met een gebed van Franciscus Junius werd de plechtigheid be ëindigd. De Domorganist Stoffel van Vliegen liet hierna de melo die van psalm 89 horen. Des avonds kwam de Herv. gemeente van Utrecht met de Synode in bidstond bijeen. Ds A. J. Brinkman, voorzitter van de Utrechtse kerkeraad leidde het samenzijn, dat uitliep in een avondmaalsviering. voornemens is te vertrekken. Bertha ziet toe. Wat zou de man hebben? Deze staart met een wijs ge zicht naar de zoldering, alsof hetgeen hij te vertellen heeft daar geschreven, neen, getekend staat. Want het Halve Kruikie kent geen letter zo groot als een kóe. Bertha leunt aan de tafel te genover hem, de kleine Aay dicht tegen haar aan. Niet heel zeker van 's mans bedoelingen, voelt zich veiliger achter een kleine verschansing. „Zo ik je al zee, ik wou ]e graag effe spreke over een voor jou belangrijke zaak." 't Klinkt nog al! Bertha kijkt zeker wat ver wonderd, want met nadruk ver zekert de man nog eens: „Ja, voor jou, zo 'k zeg!" Hij wacht even. Dat geeft wat meer effect. „Je mot dan wete, een ken nis van me in Zwart Nazaret, is al jare wewenaar. Geen kindere." Hij knikt bevestigend. „Geen kindere, zo 'k zeg. Nou, die zoekt een goeie huishoudster." Bertha blijft waar ze is. Haar vertrouwen heeft de man aan de andere kant niet. „'k Sting al z'n leve op beste voet mit Aay. 'k Heb 'urn nooit voor een cent benadeeld, al zeg ik 'et zelf. En as 'ie me is wat in kemissie gaf, nou, dan ging dat d'r altijd 'et eerste uit. De man zei z'n eige in z'n graf Vader van atoombom doet beroep op Stalin. De Amerikaanse geleerde op het gebied van de atoom-energie ar Leo Szilard, bijgenaamd „va der van de atoombom", heeft in een open brief voorgesteld, dat Stalin het volk van de Verenig de Staten zou mededelen, hoe naar zijn inzicht de volkeren van Amerika en de Sowjet-Unie met elkander in vrede zouden kunnen leven. Szilard stelt voor dat Stalin „rechtstreeks en persoonlijk", desnoods eens per maand, tot het Amerikaanse volk zal spreken, en dat de Amerikaanse Presi dent even dikwijls het woord zal richten tot het Russische als tot het Amerikaanse volk onder een even grote mate van pu bliciteit over en weer. \JtoUwid-iHfy- Engeland, is uiterst zuinig op zijn brandstoffen en ener gie. Elke Engelsman behoort dat althans te zijn volgens de bepalingen van de maat regelen ter bezuiniging op brandstoffen en energie van 19Jf2. Een firma had zich echter niet voldoende aan die maatregelen gestoord en zag zich tot een boete veroor deeld. De firma had name lijk in een etalage een blik vanger opgesteld, die in be weging werd gebracht door een droge batterij van J/V2 volt. De pleiter van de firma argumenteerde, dat deze bat terij een stroomcapaciteit had wan slechts een vierdv. i- zendste ampere en dat de energie, vertegenwoordigd door drie ons steenkool, vol doende zou zijn om het appa raat een jaar lang in bedrijf te houden. Doch de politie rechter hield het er bij, dat de batterij electrische ener gie geproduceerd had, in wel ke vorm dan ook, en dat die energie door de ruitenwisser was verbruikt, in strijd met het verbod van de betreffen- maatregelen. Duits complot? De Kopenhaagse politie heeft „een complot tot het naar Zuid- Amerika zenden van zeventien Duitse vliegtuigdeskundigen" ontdekt. Het complot werd ontdekt na de arrestatie van een Duitse professor van 't „instituut voor wetenschappelijk luchtvaarton- derzoek" te Berlijn, die in het bezit van een vals paspoort voor Argentinië op het vliegveld van Kopenhagen werd aangehouden. De deskundigen zullen binnen kort voor een Duitse rechtbank moeten verschijnen. Volgens de Daily Herald zou, naar men meent, een der bij het complot betrokkenen het land verlaten hebben. De C.O.A.K. 9 December naar Middelburg. Het staat thans vast, d?t op Dinsdag 9 December a.s. de school van de Centrale Opleiding Administratief Kader (De C. O. A. K.), voorheen de S.D.O.A., op nieuw in gebruik zal worden ge nomen. Die dag zullen circa 400 mili tairen per trein in Middelburg arriveren. Zij komen uit Kam pen, waar zij gedurende ongeveer vijf weken in de eerste beginse len van het „militaire ambacht" zijn ingewijd. De eigenlijke cur sus begint eerst in Middelburg. Aan deze opleiding is circa 45 man kader verbonden. De man schappen zijn verdeeld in een tweetal compagnies. De comman- 1 dant der 2e Compagnie is de le luit. P. F. H. v. Esch en de commandant der 3e Compagnie de le luit. L. A. M. Verhoef. De manschappen van de 2e Compagnie zullen gelegerd wor den in het achterste gedeelte van de kazerne aan de Noordstraat, dat, dank zij de werkzaamheoen der Genie, voor dit doel weer ge schikt is gemaakt. Een gedeelte van de manschappen der 3e Compagnie zal onderdak vinden in het opgeknapte Militair Hos pitaal en het andere gedeelte zal in de hierboven genoemde ka zerne worden gehuisvest. De ontvangst zal met enige plechtigheid gepaard gaan. Enige hoge militaire autoriteiten uit Den Haag worden verwacht en des middags zal een défilé plaats vinden voor de Commissaris der Koningin en het gemeentebestuur van Middelburg. DE HEEK LANNOYE ALS STATENLID GEïNSTAL- LEEKD. Gistermorgen opende de Comm. der Koningin, Jhr Mr J. W. Quaries van Ufford, de tweede gewone zitting der Prov. Staten van Zeeland in het Schuttershof te Middelburg. Na het uitspreken van het ambtsgebed deelde de voorzitter mede, dat de heer E. J. v. Ruym- beke ontslag nam als lid der Prov. Staten. Hij dankte hem voor de diensten de Provincie bewezen. De voorzitter van het Centr. Stembureau benoemde in zijn plaats de heer Th. Lannoye te Aardenburg, die deze benoe ming aanvaardde. Na onderzoek der geloofsbrieven legde de heer Lannoye de bij de wet vereiste eden af. Afwezig waren de heren v. d. Ende, v. d. Spiegel en Boender wegens ongesteldheid en Jhr Mr Schorer wegens zijn aanwezig heid ter vergadering van de Ge- Walcheren, Z.-Vlaander en en Haamstede krijgen een secundair vliegveld. Het Ministerie van Waterstaat en Verkeer heeft mededelingen gedaan over plannen tot het aan leggen van vliegvelden. Secun daire vliegvelden liggen of zullen komen in Rotterdam, Leeuwar den, Gromngen, Twente, Eindho ven, Zuid-Limburg, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen, Haamste de en TexeL Bij al deze is de Staat finan- tieel geïnteresseerd, hetgeen niet het geval is bij particuliere vlieg velden (b.v. Ypenburg). Al deze genoemde vliegvelden zullen wor den geëxploiteerd door een N.V. waarin het Rijk de meerderheid aandelen zal bezitten. Ook zal de streek, die bij een bepaald vliegveld belang heeft participe ren. Wanneer het geheel goed zal functionneren acht de Rege ring op voldoende wijze voldaan aan de vliegbehoefte. Aanleg van meerdere velden wordt niet al leen bezwaarlijk geacht in ver band met de kosten, doch ook met betrekking tot het verlies van landbouw- of recreatiegron- den, daar voor een klein veld zelfs ca. 60 H.A. nodig is. Zou de helicoptère in opkomst komen, dan zou met veel kleine re terreinen kunnen worden vol staan, maar dit vliegtuig biedt voorlopig slechts plaats aan twee personen, is dus zeer onecono misch en nog lang niet uit het proefstadium getreden. Deze plannen moeten dan ook thans orndraaie' as ik et lieg". Hij wacht even, dat brengt wat spanning. „Waarom ik' dat nou alle maal zeg? Wel, toen ik d'r van hoorde, van die huishoudster dan, toen doch ik derek om jou, Berth. Jij zei tegeswoordig niet wete, waar je van rond mót komme, denk 'k. 'k Wil niet an ouwe wonde peutere, maar ik 'eb me oge niet in me zak, en me ore staan de hele dag wijd ope. Dat mót wel, as je zulke zake an de hand 'eb as ik. Je weet zeker wel wat voor zake ik mit Aay dee? Ik was om zo te zegge tussepersoon. En nou is 't kasseweel, maar die kennis van me in de stad zorgt voor de verdere doorvoer. Daarom ken de man niet iedereen in z'n huis hebbe. Dat snap je wel. 'k Heb toen maar voor je gesproke, en 'um pre cies verteld wie je ben. Nou, hij het d'r wel ore naar. Hij het ook geen bezwaar, dat je die peuter van je meebrengt, 'k Geloof, dat je maar happe mos. Je zei 'et iedere dag niet angebooie krijge!" Hij zwijgt. Bertha blijft nadenkend tegen de tafel geleund staan. De man schijnt niet direct met ver keerde bedoelingen gekomen te zijn. Maar dat voorstel, wat moet ze daarmee? 't Lijkt mooi, te mooi haast om waar te zjjn. (Wordt vervolgd). nog uitgeschakeld blijven, ook omdat we nog moeten afwachten in hoeverre het luchttaxiverkeer zich in ons land een plaats zal kunnen veroveren. Anders staat het met het zweefvliegen. Het is de bedoe ling een net van zweefvliegter- reinen over het land te leggen, zodanig, dat ieder terrein goed bereikbaar zal zijn van een con centratie van middelbare scho len af. Men ziet dit zweefvliegen gaarne sterk bevorderd, o.a. om dat uit de zweefvliegers de pilo ten voor burger- en militaire h1 vaart gerecruteerd kunnen worden. Het centrum zal komen te lig gen bij Teriet tussen Apeldoorn en Arnhem, waar ook de cen trale zweefvliegsehool zal func tionneren. nerale Synode der Ned. Herv. Kerk. Een groot aantal ingekomen stukken, hoofdzakelijk betrek king hebbend op koninklijke be sluiten tot goedkeuring van door de Prov. Staten genomen beslui ten, werd voor kennisgeving aan genomen. Een 14-tal voorstellen van Ged. Staten alsmed eenige kennisge vingen van dit college, werden verwezen naar de afdelingen. Daarna werd de vergadering in afdelingen gesplitst. Tot de eerste afdeling behoren de heren A. Schout en Mr A. J. v. d. Weel, Ged. Staten en voorts A. S. Wisse, P. Raas, D. W. Linden- bergh, P. Meliefste, Mr H. B. Bouwman, L. Cammaert, C. A. Kaan, Jhr Mr F. A. W. J. Scho rer, A. C. de Baare, A. H. S. Stemerding en P. V. M. Vercau- teren. Tot de tweede afdeling de le den van Ged. Staten Mr Dr A. J. J. M. Mes en C. Hamelink en de heren U. Cremers, J. v. d. Peijl, Mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man, C. Boender, Mr W. F. E. baron v. d. Feltz J. L .J. Bruijnzeel, J. S. Visscher, L. F. du Bois, W. A. den Boggende, G. v. Duin en D. Metselaar. Tot de derde afdeling de leden van Ged. Staten C. Philipse en A. L. S. Lockefeer en de heren L. Flikweert, H. C. v. d. Zande, A. den Boer, Th. Lannoye. T. A. v. d. Spiegel, M. de Bruijne, D. Kodde, L. P. v. Oorschot, D. Balkenende, L. J. v. 't Westende en F. Schets. De volgende openbare verga dering werd vastgesteld op Maandag 22 Dec. a.s. des n.m. om 2 uur. Om 10 uur v.m. van die dag zullen de leden der Sta ten het P.Z.E.M.-kantoorgebouw bezichtigen. DISTRICTSBUREAU WEDEROPBOUW BOERDERIJEN Met ingang van 1 December a.s. zullen het Districtsbureau Wederopbouw Boerderijen te Goes en de Rayon-bureaux te Goes en Middelburg worden samengevoegd tot het Districts bureau Wederopbouw Boerde rijen. Dit bureau zal gevestigd worden te Middelburg, Bier kade 11. AFPERSER VOOR BIJZ. GERECHTSHOF. Voor het Bijzonder Gerechts hof zal Vrijdag a.s. verschijnen de 53-jarige schipper Aart Fop pen te Schore, die in Augustus 1944 'n zekere Klaas Siereveld een bedrag van f1140 heeft af geperst wegens door deze aan Foppens vistuig toegebrachte schade, die slechts enkele gul dens bedroeg, dit onder bedrei ging met insluiting in het con centratiekamp Vught en met be hulp van een gewapende Duit ser. Ook heeft dit heerschap een aantal persoren verraden, die naar de Engelse zender luister den. Onderscheiden. Bij K3. is verleend de ere me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in brons aan: A. van der Vorst te Serooskerke (W.) en G. van Waarde te Drie wegen. Het moederschip „Tanga" en de daarbij behorende flot tieljes mijnenvegers, die bijna 2 weken in onze wateren de illusie van een vlootrevue opriepen, zijn eind vorige week vertrokken naar het Duitse Waddeneiland Borkum. Het doei waarvoor zij gekomen waren, de zuivering van de zeegaten rond Zeeland werd niet bereikt, aangezien „weer en wind" en de daardoor veroorzaakte ruwe zee het wer ken onmogelijk maakte. Een ge deelte van de schepen, n.L die onder Engels commando stonden BORSSELE. I gemeente werd vastgesteld. Het In de op Vrijdag gehouden ge- onderhoud van de graven zal in nor r rom toIo" 0-00 oniori om rioon n o meenteraadsvergadering werd be sloten de heffing van begraaf- reehten in de eerste, tweede en derde klasse resp. te stellen op f20.f10.en f5.—. Het O.L. Schoolgebouw zal her steld worden. Van de totale kos ten, groot f6600.zal een be drag van f4000.ln mindering gebracht worden, zijnde de door het Prov. Bureau van Wederop bouw, geraamde oorlogsschade. Tevens zal worden overgegaan tot aankoop van nieuwe school- meubelen. De oude gingen reeds 107 jaar mee. De kosten zijn ge raamd op f2300. Door dhr Smldt werd gevraagd of plaatselijke verenigingen in de toekomst voor hun repetities ge bruik zouden mogen maken van het gymnastieklokaal. Ook de straatverlichting baarde spr. zorg. De voorzitter deelde hen mede, dat binnen enkele weken de ver lichting ln orde zal zijn. In verband met het binnen kor te tijd vrijkomen van werkkrach ten wilde dhr Smldt gaarne weten hoe de gemeente in deze denkt te handelen. Gedacht werd aan het schoon maken der haven. Hiermede kan echter pas in Januari begonnen worden. NISSE. Vrijdag 21 Nov. kwam de ge meenteraad in openbare verga dering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. D. Jansen. Ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aange nomen. Tot lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim werd gekozen G. Bosman Wz. in de plaats van L. Bosman Johz., die als zodanig had bedankt. Besloten werd het dorpsplein te beplanten met sierbomen, heesters en rozenstruiken. Een nieuwe verordening op de hef fing van begraafrechten in deze het vervolg geschieden door de gemeente. Er werd besloten tot onteige ning van twee percelen bouw grond voor het bouwen van acht woningen. De jaarwedde van de secretaris-penningmeester van 't Burgerlijk Armbestuur werd ver hoogd en de begroting van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1948 goedgekeurd. Tot lid van 't Burgerlijk Arm bestuur werd gekozen M. NieU- wenhuise. Op voorstel van Dr P. A. Kas teel heeft te Willemstad een bij eenkomst van een aantal voor aanstaande personen uit de Cu- ragaose gemeenschap plaats ge had. Hier is de mogelijkheid over wogen om het gouden regerings jubileum van H. M. de Koningin te gedenken met de uitgave van een boekwerk, dat de ontwikke ling van Curacao, meer in het bijzonder gedurende het tijdperk van Harer Majesteits regering, zal beschrijven. Het boek moet zo veel moge lijk worden samengesteld door op Curagao geborenen en het moet een eigen geest ademen. In deze vergadering werd een redactiecommissie benoemd en werd Dr Kasteel uitgenodigd het ere-voorzitterschap van deze commissie op zich te nemen en tevens het eerste artikel voor het gedenkboek te schrijven. De plannen tot het houden van een jaarbeurs op Aruba ter ge legenheid van het regeringsjubi leum nemen reeds vastere vorm aan. Erbarmen, Heer. Op Midden-Java gebeurde het tijdens een actie, dat een pa trouille van de Tijgerbrigade een Javaan gevangen nam. Het joch zat een beetje stom te kijken. Ze vroegen hem iets in het Ne derlands. Geen antwoord. Ze vroegen hem iets in het Maleis. Een Javaans ratjetoe waar nie mand iets van begreep als ant woord. De Maleise tolk probeer de de drie woorden Javaans, die hij toevallig kende. Een stroom van Javaanse woorden, waar geen mens een touw aan vast kon knopen „Ach", zegt Kees van Appinge- dam, misschien half met opzet, maar ik houd het er op, dat het per ongeluk was, „wat hebben we an die kerel; schiet 'em toch neer!" Nou moet hier vermeld worden, dat dit „schiet 'm maar neer" het soldatenbargoens voor „laat maar lopen" is en dat trouwens al die grote kerels van de Tijgerbrigade liever een straatje omlopen dan zo maar een mens kapot te schieten. Maar het resultaat was reusachtig. „Oh", kermt de Javaan ineens in zijn beste school-Nederlands, geleerd uit een boekje van 1850: „Erbarmen heer, ik zal u alles vertellen". Toen kon 'ie ineens wel z'n Nederlands, de rakker.... Zeer Oude Genéver Likeuren Dry Gin (Ingez. Med.) is thans toegewezen aan de Hol landse marine. MIDDELBURG Groningse vereniging op Walcheren: „Oet stad en ommeland". Voor bovengenoemde vereni ging trad op Zaterdagavond j L in de Bogaardzaal te Middel burg op de bekende schrijver van de operette „De Linden- borgh". Het gezelschap, dat vroeger „De Lindenborgh" zo succesvol opvoerde is niet meer intact, doch de aanwezigen in de zaal hebben toch „de Lindenborgh" gezien, zij het dan ook zonder artisten en dit laatste bleek helemaal geen bezwaar te zijn voor de auteur van dit prachtige Groningse stuk. Alleen zingt hij, acteert liij, beeld alle rollen uit, speelt alles op de piano, speelt voor orkest, koor en soli;; tegelijk ons de decors in de lucht schilderend en maakt zijn operette, die voor een bezetting van 60 is bedoeld, tot een monoloog. Het in de zaal aanwezige pu bliek vervulde de rol van koor. Expositie Fa. M. H. Boasson. Waneer men een dezer dagen de bovenzaal van de Sociëteit „de Vergenoeging" betreedt, zou inen in de veronderstelling' gaan ver keren, dat alle textlelschaarste tot het verleden is gaan behoren. De groothandel ln textiel, de Fa. Boasson heeft hier n.l. een keur van textielgoederen geëxpo seerd voor haar afnemers ln de provincie. Men heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat het nutti ger effect zal hebben een eigen expositie in te richten, waar de afnemers rustig te woord kunnen worden gestaan en men ln de ge legenheid is zijn orders op te ge ven, dan een stand op de jaar beurs of streekbeurs te openen. Er was dan ook Dinsdagmorgen reeds een flinke toeloop van win keliers uit alle delen der provin cie, die een kijkje kwamen ne men. Deze tentoonstelling in de vorm van een streekbeurs in het klein en bovendien in het centrum van Zeeland biedt zeker grote voor delen voor de handel. VLISSINGEN. j Jubileum-concert „Tovido". De mandoline-vereniging „Tovi do" bestaat a.s. Zaterdag 2o jaar. Dit jubileum wordt herdacht met het geven van een concert in het Concertgebouw. Het programma bevat een achttal muzieknum mers, waaronder een drie-tal com posities van de directeur, de heer Ventevogel. Tevens heeft ook de heer Ven tevogel een jubileum. Hij ls n.l. 25 jaar lang leider van deze ver eniging en heeft alle Ups en downs medegemaakt. Veel ls overwonnen moeten worden om op een behoorlijk muzikaal peil komen te staan. Dat de vereni ging een behoorlijke hoogte heeft bereikt, blijkt wel uit het mooie suces dat deze zomer in de afd. uitmuntendheid ls behaald. Herdenking bij standbeeld van Do Ruyter. In het kader van de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Afdeling Vlissingen en omstreken van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", had ln tegenwoordigheid van de Burgemeester van Vlissin gen de heer Mr B. Kolff, bij het standbeeld van Admiraal de Ruy ter een korte plechtigheid plaats. Door het bestuur van de afdeling Vlissingen werd aan de voet van

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2