Voorzichtig optimisme ten aanzien van bereikte resultaten. Meest belangrijke conferentie in de geschiedenis begonnen S-een ^MneA^oifieid tycmAeA m££A. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Besprekingen worden aanmerkelijk bemoeilijkt door afwezigheid van Van Zeeland. Minister Neher naar Indië. Geen kerkelijke geschillen in de Kiesvereniging Eervol ontslag voor Minister van Marine. Bevin Zal Franse regering eisen bespreken? Nederland bereid V. N. te ontvangen. 'BINNENLANDS JAX1RNAAL Oud-illegalen hebben nieuw weekblad. De Amerikaanse export en de tussentijdse hulp aan Europa- Verdelingsplan Palestina aanvaard! Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274239. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korto Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Langs een omweg (over Indlë) 1 kwam het volgend gedicht uit „De in ons bezit. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 807 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woond WOENSDAG 26 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZÏTIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.18 u., onder 16.36 u. Maan op 16.03 u., onder 7.01 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 27 November: 0.54 u. 2.04 m., 13.05 u. 2.02 m. Waarheid" alarm. Ook naar dit lieflijk land drong 't laf bericht. Men ziet mij aan, want ik ben Nederlander. Maar heden was ik liever ieder ander: Een Kaïnsteken gloeit op mijn gezicht. Vandaag spuw ik mijn land genoten uit, W'er leugens geen Wilhelmus doet verstommen, Die een jong broedervolk bezien ais buit, Eu zachte bruine klnd'ren slaan met bommen. Naar wat nog oor heeft roept mijn schorre keel: Gfl kunt van 't ware volk de schande weren Door wel de hand der moorde naars lam te slaan! Soekarno is de vijand niet, maar Beel; Niet Sjarifoeddin, Spoor dient men te keren, Voor ons kroost verbloed Is voor een waan. Het is een gedicht van Theun de Vries, die het schreef in de Ar dennen op 23 Juli 1947. De gedachten vermenigvuldigen zich ln een mens (behalve ln een communistisch mens) bij het le zen van deze poëzie. Eerste gedachte. Waarom zendt de dichter een soortgelijk sonnet niet naar het land achter 't stalen gordijn Daar zal men beter naar hem luisteren, dan ln zijn „vader land"; want daar vindt hij enkel een willig oor, immers het oor van geestverwanten. Hij behoeft zich daar niet schor te schreeuwen... en waarschijnlijk ook niet zoveel te spuwen. Daar is immers naar verhouding het ware volk veel tal rijker dan bij ons, daar Is eigenlijk alleen maar waar volk... En men mag hem daar vrijuit gelijk geven immers... Tweede gedachte. Laat Theun de Vries zich toch niet schamen, want hij is geen Nederlander. Zie maar naar de communisten ln de laatste oorlog vóór en na de ver anderde houding van Rusland. Derde gedachte. Wat wordt be doeld met het derde couplet?! Is dat opruien of niet? Vierde gedachte. Mag dat maar zo in ons land, zó pogen het volk te vergiftigen? Is het toelaten van deze soort van dichtkunst op de publieke macht misschien „ac tieve cultuurpolitiek" Of ls het de taak der overheid deze „hand der moordenaars lam te slaan?" Vijfde gedachte. Het communis me is toch wel echt een satani sche macht: het is duidelijk een kind van de „vader der leugenen". Zesde gedachte. Spot zal daar om niets, overheidsingrijpen (hoe wel geboden) zal niet genoeg hel pen tegen zo'n opdringende volks- en geloofsvijand. Er moet p r 1 n- e 1 p i e 1 gestreden worden door de christenen en dus bidden. Mis schien zal God dan nog een ver blijdende uitkomst geven (ook on der de communisten!) vóór de ontzettende eindstrijd tussen christendom en humanisme In- zijn-uiterste-konsekwentie wordt ingezet. H. De besprekingen in Djogja. AFLOSSING VAN TROEPEN ONDERVINDT VERTRAGING. Na afloop van de besprekingen bleek, dat in conferentiekringen een voorzichtig optimisme heerst met betrekking tot de bereikte resultaten. Dit mag worden afgeleid uit het feit, dat na twee dagen beide delegaties hun regeringen reeds moesten con sulteren. Hoewel het een vijftal Neder-1 De afgeloste troepen dienen ver- landse en buitenlandse journalis ten, die ten tijde vap de bespre kingen van de technische commis sies tot uitvoering van de order om het vuren te staken in Djogja vertoefden, niet mogelijk was om naar Kalioerang, waar de bespre kingen werden gehouden, door te reizen, bleek na afloop van de be sprekingen, dat in conferentie kringen een voorzichtig optimis me heerst ten aanzien van de be reikte resultaten. Het feit, dat beide technische commissies reeds na twee dagen hun respectieve lijke regeringen moesten consul teren over een aantal door de ver tegenwoordigers van de commis sie voor goede diensten aan de technische commissie gedane voorstellen, kwam eerder dan ver wacht was. De volgende bijeenkomst zal weer op Kalioerang worden ge houden. Voor kringen te Djogja was de korte duur van de bespre kingen een verrassing. Een vertragende omstandigheid is echter, dat de Belgische delegatie practiseh dagelijks overleg met haar leider moest plegen. Deze gang van zaken wordt bovendien nog door de afwezigheid van Van Zeeland aanmerkelijk bemoeilijkt. Aflossing van troepen onder vindt vertraging. Lt.-generaal S. H. Spoor, heeft gisteren ln een rede o.m. ver klaard, dat de aflossing van troe pen vertraging heeft ondervonden wegens de ontwikkeling der ge vangen te worden door nieuwe troepen, omdat alle thans be staande posten en eenheden vol- ven, doch ook dient elke vorm van minderwaardigheid te verdwijnen. Willen wij dit land orde, rust en welvaart teruggeven, dan behoort iedereen zijn dienende functie te verstaan. Dit slaat niet alleen op ambtenaren, maar ook en vooral op particuliere ondernemers en bedrijfsleiders. Ik zie het persoon lijk zo, dat men thans de moed dient te hebben, om vrijwillig van Nederlandse, Indonesische, Chine se en Arabische zijde afstand te doen van zgn. historische rech ten, kan een nieuwe historie voor dit land worden opgebouwd. Ook Djogja, aldus Abdoelkadlr heeft de fout begaan te denken, dat men land en volk kan rege ren op verre afstand, afgesloten van de thans bezette gebieden, meent Djogje daar alles te kun nen regelen en op te leggen en is niet op de gedachte gekomen Naar gisteravond tijdens een persexcursie van journalisten door de geteisterde gebieden bekend gemaakt werd, zal de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, de heer L. Neher, zich Maandag a.s. naar Batavia bege ven teneinde besprekingen te voe ren met de commissie van drie. Gedurende zijn afwezigheid zal de minister van Verkeer en Wa terstaat, Ir. H. Vos, als minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting a.l. optreden. ledig gehandhaafd moeten worden evenals „moederlanden", dat. voor de Nederlandse taak: de blij-1 mensen over grenzen en over zee vende beveiliging in de door Ne- wel eens zaken zelf willen ver- derland gecontroleerde gebieden 1 richten", te waarborgen. In de eerste plaats kan afgelost worden het1 Onze verliezen, reserve- en dienstplichtig perso-1 Van officiële zijde wordt ge- neel van het K.N.I.L., alsmede meld, dat de Nederlandse verlie- een derde van het beroepsperso- j zen op 22, 23 en 24 November be- neel van het K.N.I.L., dat voor re- dragen 1 dode en 17 gewonden. operatieverlof in aanmerking komt. Deze aflossing zal ln het tijd vak van half December 1947 tot half Maart 194S plaats hebben. Omstreeks Maart zullen ook af- Uitbreiding distributï Batavia en Buitenzorg. Het distributiesysteem van Ba tavia en Buitenzorg zal geleidelijk worden uitgebreid tot een alge- J. Schouten sprak te Groningen. Op een te Groningen gehou den vergadering is dhr J. Schou ten uitvoerig ingegaan op ver schillende bezwaren t.a.v. het A.R. partijbeleid. Deze bezwaren kwamen in hoofdzaak van vrijge maakte Geref. zijde. De heer Schouten betoogde o. m.: „Een politieke partij moet zich in haar organen bezighouden met haar eigen roeping. De kies vereniging zou de orde des le vens verbreken, indien zij zich het recht aanmatigde, kerkelijke zaken te behandelen". Vandaar ook, dat spreker het afkeurt, dat men de kiesvereniging zou dwin gen kleur te bekennen in zake bepaalde kerkelijke schorsingen. Zelfs al zou spreker behoren tot de vrijgemaakten, dan nog zou hij de eerste zijn, om hiertegen met alle kracht stelling te ne men. Er zijn inderdaad, aldus spreker, verschillende kerkelijke stromingen in de A.R. partij, maar men kan die niet herleiden tot politieke stromingen. De oor zaken van de kerkelijke verdeeld heid liggen niet op en voeren niet tot principieel staalkundig ter rein. „Wij kunnen blijven samen leven", aldus spr., „in levensver banden, waarin wij met elkander staan". gelost zijn de achtergebleven le- j mene distributie. Men verwacht, den van het personeel der voor-(jat in December a.s. voor leder malige gezagsbataljons. Na aan komst van de nieuwe troepen zal het ook mogelijk zijn die militai ren, die met de „Alcantara" uit Engeland vertrokken zijn, af te lossen. Deze aflossing zal even eens ln Maart a.s. haar beslag krijgen. Rede Abdoelkadir. In een rede zeide Abdoelkadir: „Nog zjjn wij Indonesiërs en de Nederlanders doende om tot beter begrip van onze wensen, verlan gens en idealen te komen. Het ls nodig, dat wij al onze gevoelens kunnen beheersen en ons verstand scherpen, teneinde te onderkennen wat goed en wat kwaad is. Ten einde het slechte na te laten en het goede te bevorderen. Het ls niet alleen nodig, dat het superio- gezinshoofd 2 liter rijst ter be schikking wordt gesteld. Hier een foto van het splinter nieuwe zeewaardige jacht, de Zonnetij IV, dat door de douane ln beslag is genomen. Zoals men weet wilde de bemanning naar Afrika, Zuid-Amerika of Palestina uitwijken. By besluit van H. K. H. de Regentes van 24 Nov. 1947 no. 42, is met ingang van 25 Nov. op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan j. j. A. Selia- gen van Leeuwen als Minister van Marine. Als minister van Marine a.i. is benoemd de Minis ter van Oorlog. beurtenis 'en op Java en Sumatra riteitsgevoel opzrj wordt gescho- Spoorwegarbeiders roepen op tot staking. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft het in een open brief van dr Leo Szilard, de „vader van de atoombom", op Stalin ge dane beroep om mededeling van zijn mening omtrent de moge lijkheid van een vredige ver houding tussen de volkeren van de Sowjet-Unie en van de Ver enigde Staten, gediskwalificeerd Het departement verklaarde, dat het publiceren van derge- lijke brief niet in het belang van de Amerikaanse natie was. Volgens een bericht in het blad van de Roemeense natio nale Boerenpartij is Geores Ta- tarescu, voormalig Roemeens vice premier en minister van buitenlandse zaken, ontslagen als voorzitter dezer partij. Tata- rescu werd ontslagen op initia tief van Petre Bejan, voormalig minister van handel en indus trie, die thans benoemd is tot voorzitter van een reorganisa tiecommissie, die als de enige gezaghebbende instantie van de partij zal gelden. Bij gelegenheid van de aan vang der conferentie van de 4 ministers van Buitenlandse Za ken te Londen, hebben alle Oostenrijkse arbeiders geduren de vijf minuten gepauzeerd om te luisteren naar een radio-toe- spraak van de voorzitter van 't Oostenrijks verbond van vak verenigingen, Johann Boehm, waarin deze aandrong op het teruggeven van vrijheid en on afhankelijkheid aan Oostenrrijk. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Hasan Saka, heeft Maandag te Istamboel de arbeidsconferentie van het mid den- en nabije Oosten geopend. Turkije, Egypte, Perzië, Irak, Li banon en Syrië nemen aan de conferentie deel. Verscheidene landen .waaronder de V. S. en Frankrijk, hebben waarnemers gestuurd. In een theater te Kingston (Jamaica) is tengevolge van een explosie brand uitgebroken. Acht bedienden zijn in de vlammen omgekomen. Opgepast. Blijkens een bij de criminele voorl. dienst binnengekomen bericht waarschuwt de Franse politie voor de „Societe Gene rale des Importations H. Ar- noux" te Parijs. Deze maat schappij adverteert in buiten landse bladen met het leveren van pakketten met boter, kof fie, nylon kousen e.d. Zij vraagt het overmaken van een bedrag aan geld vooraf, maar laat. wanneer dit gebeurd ls niets van zich horen. Zo men weet, is aan verschei dene landen in Europa gevraagd of men bereid zou zijn, de vol gende algemene vergadering der Verenigde Naties te ontvangen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandse regering geant woord, dat Nederland tot zoda nige ontvangst gaarne bereid zou zijn. In België worden de practi- sche mogelijkheden nog onder zocht. In Frankrjjk willen spoorwegarbeiders hun eisen kracht bij zetten. Daartoe is door hen een resolutie aan alle vakverenigingen gezonden, waarin zij hen oproept tot een algemene en effectieve staking. De spoorwegarbeiders hebben de volgende eisen gesteld, die huns inziens alleen door een alge mene staking kunnen worden verkregen. 1. Een voorlopige duurtetoeslag van 20 pet. met een minimum van 2500 francs per maand. 2. Herziening van de loonklas- sen. Als het algemeen vakverbond juist ingelicht is, ligt het in de bedoeling, dat de eisen van de spoorwegarbeiders vandaag wor den besproken door de regering. Nader vernemen wij, dat wan neer de regering niet spoedig deze eisen inwilllgd of een oplossing vindt, er grote kans bestaat, dat het Franse nationale vakverbond van spoorwegarbeiders bevel zal geven tot een algemene spoorweg staking. Momenteel ls de staking nog plaatselijk en incidenteel, doch het treinverkeer met België on dervindt er reeds de nodige last van. Hoewel er enige treinen uit gevallen waren, kon men vanuit België gisteren Parijs weer nor maal bereiken. De Sabena heeft twee speciale vliegtuigen op de lijn Brussel Parijs ingeschakeld en als het no dig blijkt zal deze dienst met nog meer toestellen worden uitgebreid. De tuchtrechter voor de prij zen te Rotterdam heeft de zaak tegen de N.V. Unilever grond stoffen maatschappij, welke zo als gemeld, gisteren behandeld zou worden, verdaagd tot Dins dag 2 December a.s. De provinciale staten Zuid Holland hebben gisteren ln het gebouw der Eerste Kamer haar tweede gewone zitting 1947 gehouden onder voorzit terschap van de commissaris der Koningin Mr L. A. Kesper. Het zes maanden oude doch tertje van de familie AM. Prins, wonende aan de Abra ham Kuyperlaan, is in de nacht van 21 op 22 November door verstikking om het leven ge komen, doordat het voorover met het gezichtje in het kussen had gelegen. Zondag is in de gracht van het kasteel te Weert het lijk op- geclregd van de 47-jarige H. Tillmans aldaar, die sedert Za terdagavond vermist werd. Maandagmiddag ging een on bekende man een glashandel in de Nieuwe Molstraat te 's-Gra- venhage binnen. Hij begaf zich naar het achter de winkel ge legen kantoor waar hij de eige naar aantrof. Hij bedreigde deze met een revolver en sloot hem op in een muurkast. Naar later bleek heeft de indringer uit 'n op het bureau liggende actetas Gisterenmiddag om half vijf begon te Londen in het Lancasterhouse de conferentie van de Grote Vier. Niet, zoals verwacht mocht worden, in een sfeer van optimisme. Integendeel, de Engelse bladen en radio ademden een pessimistische sfeer. De ministers van Buitenlandse Za- TieD minutenvoor de aanvang woordiger in de geallieerde be- arriveerde Molotof als eerste en stuursraad te Berlijn, vergezelde stapte onder applaus van enkele Molotof. Hij droeg een schitterend toeschouwers uit zijn auto. Hij blauw-grijs uniform, groette vormelijk. Direct na Mo- De levendige Fransman BIdault, lotof arriveerden Bidault, Bevin i vergezeld van de veteraan gene- en Marshall. De ministers ver-raai Catroux thans ambassa- bleven in de hall, drie minuten deur te Moskou voordat de conferentie zou begin nen. Voor de aankomst der ministers hadden 5 Britse echtgenoten van Russische vrouwen, die geen toe stemming kregen om de Sowjet- Unie te verlaten, gepoogd zich voor Lancaster House op te stel len met borden, waarop in het Russisch en Engels te lezen stond: „Wfj zijn Britse echtgenoten, die gescheiden zijn van onze Russi sche vrouwen". De politie belet te hen, zich ook maar in de buurt van Molotof te vertonen. De aankomst van Molotof droeg een spectaculair karakter. Zijn grote zwarte limousine, met op de van kap een hamer en sikkel en een Russische vlag, werd voorafge gaan door een motorrijder en po litieauto's. Maarschalk Vassily Sokolofsky, de Sowjet-vertegen- glimlachte breed toen hij uitstapte. Bevin, die de conferentie de meest be langrijkste in de wereldgeschiede nis noemde, zag er streng en vast beraden uit. Hij wuifde naar de menigte, rilde en zeide, dat hij het koud had. De grootste ovatie gold Marshall, die als laatste arriveer de. De atmosfeer van de aanvang was niet al te best, want reeds het samenstellen van de agenda leverde geschilpunten. Engeland zou Oostenrijk het eerst op de agenda willen plaatsen, Rusland daarentegen de kwestie Duitsland. En er zijn nog meer en moeilijker geschilpunten gere ken der Grote Vier, Bevin, Marshall, Molotof en Bidault zullen trachten tot overeenstemming te komen over de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk. Het ontwerp-verdrag voor demilitairisering van Duitsland werd op de agenda geplaatst. zen t.a.v. Duitsland bijv. de kwes tie van de herstelbetaling, de in dustrie, de valuta en de voeding van de bevolking. Na enkele besprekingen werd besloten het door Marshall voor gestelde ontwerpverdrag voor de demilitarisering van Duitsland op de agenda te plaatsen. Ook over het opnemen van zes andere pun ten werd men het eens maar aan gaande volgorde van behandeling niet. De twaalf Engelsen, wier Rus sische vrouwen geen visa voor vertrek uit de Sowjet-Unie kun nen krijgen, hebben alle leden van het Britse parlement ver zocht een petitie aan Molotof te tekenen. Ook 10.000 figuren uit het Britse politieke en culturele leven is verzocht de petitie te tekenen. Van de zijde van de G.O.I.W. N. (gemeenschap oud-illegale werkers in Nederland) en de L.O. en L.K.P.-stichting (lande lijke organisatie voor hujp aan onderduikers en landelijke knockploegen) wordt medege deeld, dat de beide organisaties hebben besloten met ingang van 28 November tezamen 't week blad „De zwerver" uit te geven. Op hetzelfde tijdstip zal het weekblad „de Vrije stem op korte golf" orgaan der G.O.I.W N. ophouden te bestaan. Het voornaamste doel van het nieuwe blad „De zwerver" is de vriendschappelijke band tus sen de oud-illegale werkers te bewaren en bij het Nederlandse volk een beter begrip voor de een kleinere tas met tweedui- waarde van het verzet te wek- zend gulden gestolen. ken. De Ned. Herv. Kerk krjjgt Nieuwe Kerkorde. Overzicht van de zaal: achter de tafel staande W. A. Zeyner, Gen. Synode, links staande Prof. Berkelbach. De Amerikaanse minister van Landbouw, Anderson, deelde gis teren mede, dat de voor de ex port ln het kader van de tussen tijdse hulp aan Europa bestemde tarwe reeds is gekocht, doch niet verscheept kan worden, alvorens het congres de gelden beschik baar stelt, die benodigd zijn om de voorschotten, die de C.C.C. ten behoeve van de aankoop van deze tarwe heeft betaald, te restitu eren. Zich richtend tot de com missie voor de uitgaven van de Senaat, die een stem heeft in het financieren van de tussentijdse hulp, deelde hjj mede, dat de C.C.C. reeds ongeveer 4 milliard bushels tarwe heeft gekocht, met welke hoeveelheid in de export behoeften tot einde Maart a,s. kan worden voorzien, en dat een hoe veelheid meel is gekocht, voldoen de om de exportbehoeften in De cember en Januari te dekken. In antwoord op de hem gestelde vraag, of dit vooruit aankopen van tarwe de Amerikaanse tarwe- prijzen heeft opgedreven, deelde minister Anderson mede, dat de Belgische regering zich reeds eni ge tijd geleden tot hem heeft ge wend met het verzoek om grote hoeveelheden tarwe aan te kopen, welk verzoek hij evenwel naar Argentinië heeft verwezen, ten einde verhoging van de druk op de Amerikaanse markten te ver mijden. De minister raamt de Ameri kaanse tarweoogst van dit jaar op 1.407.000.000 bushels, doch hij deelde mede, dat de malsoogst wordt geraamd op 2.447 millloen bushels, hetgeen 25 pet. minder is dan de recordopbrengst van het vorige seizoen. Minister Anderson is van mé ning, dat de V.S. 400 a 500 mil lloen bushels tarwe zullen kunnen exporteren. Hij raamt de hoeveel heden graan, die andere landen ln het seizoen 1947-'48 kunnen exporteren op 5.650.000 ton voor Canada (v. j. 6.757.000 ton), voor Australië op 2.350.000 ton (v. j. 1.366.000 ton), voor Argentinië op 5.550.000 ton (v. j. 4.200.000 ton) en voor alle andere landen te zamen op 2.500.000 ton (v. j. 1.197.000 ton). Tenslotte deelde de minister nog mede, dat de V.S. aanzienlijke hoeveelheden rijst, bonen en erwten, vetten en oliën, bepaalde zuivelproducten en ge droogde vruchten en vruchten sappen voor export beschikbaar zullen hebben. Op ons kantoor te Goes ligt ter inzage een lijst van leden van het Marinepersoneel, die tijdens de oorlog ln Indië over leden of vermist zijn en van wie geen nabestaanden bekend zijn. In vele gevallen beschikt de Kon. Marine nog over nalaten schappen van deze gevallenen of over achterstallig tracte- ment. In verband daarmede wor den nabestaanden verzocht zich ln verbinding te stellen met het Bureau Nalatenschap pen van het Ministerie van Marine, Lange Voorhout 26, Den Haag. De kerkzaak dient buiten de politiek te blijven, zeer zeker als zij loopt over de uitleg van be paalde artikelen van confessie of van kerkorde en wat dies meer zij. Spr. zeide gaarne concrete principiële critiek te zullen ver wachten, maar men verlieze zich niet in algemeenheden en vaag heden. Ten slotte deed de heer Schouten een beroep op allen, om in nauwe verbondenheid de A.R. politieke beginselen te belijden en te beleven, daar deze eenheid dringend nodig is, gezien de ern stige tijdsomstandigheden. De commissie voor de verdeling van Palestina heeft gisteren het verdelingsplan voor het Heilige Land aanvaard. Nadat over verscheidene onder delen van het plan nog van ge dachten was gewisseld om de grenskwestie te laten onderzoe ken door een commissie van des kundigen, (te benoemen door de Veiligheidsraad), besloot de com missie, dat Jeruzalem gedurende tien jaar onder beheer (in de zin van het Handvest der V.N.) moest komen, waarna de bevolking bij referendum zou kunnen uitmaken, in hoeverre verandering van be wind gewenst was. Daarna had de stemming over het verdelingsplan plaats, waarbij vijfentwintig leden vóór stemdent dertien tegen. Zeventien onthiel den zich en twee ontbraken. Tegen stemden: Afghanistan, Cuba, Egypte, India, Iran, Irak, de Libanon, Pakistan, Saoedi- Arabië, Siam, Syrië, Turkije en Jemen. Van gezaghebbende zijde te Je ruzalem wordt vernomen, dat de zeven leden-staten van de Ara bische Liga (Egypte, Transjorda- nië, Libanon, Syrië, Irak, Saoedi- Arabië en Jemen) te Beiroet bij een zullen komen, zodra de Alge mene Vergadering der V.N. haar besluit ten aanzien van Palestina zou hebben genomen. Het complot in Egypte. Volgens nog onbevestigde be richten, behoort generaal Azis El Masri Pasja, voormalig Egyp tisch stafchef, die tijdens de oorlog trachtte te vluchten en later geïnterneerd werd, tot le Egyptische legerofficieren, die gearresteerd zijn op verden king van medeplichtigheid aan een samenzwering om het huis van Luitenant-Generaal Ibra him Attallah Pasja, de Egyp tische stafchef, op te blazen. Onlangs werd gemeld, dat ge neraal El Masri Pasja „opperbe velhebber van de Arabische legers voor de strijd in Pales tina" zou worden. De wet op de algemene sociale verzekering is in het Engelse La gerhuis in tweede lezing aange nomen. Oostkapelle plantte. En Soest hielp erbij. Eén van de guurste November dagen was voor Oostkapelle uit gekozen om een aanvang te ma ken met de herbeplanting van het dorp. Niets is zo onbetrouwbaar als het weer, vooral in de herfst,- maar het gemeentebestuur van Soest, onder leiding van de bur gemeester, baron Bentingh, even als de afgevaardigden van het Adoptiecomité Oostkapelle heeft veel steun en hulp ondervonden van de bevolking van Soest!), mevr. v. d. Zwan en de heer Bij- levelt, hebben de nu en dan tot een storm aanzwellende rukwin den getrotseerd en daadwerkelijk hun bijdrage geleverd aan de her- beplanting van Oostkapelle, die gisterenmiddag begon op het schoolplein en langs de tuin van de dokterswoning. Het was een eenvoudige plech tigheid, zonder muziek en versie ring, maar niettemin een belang rijk ogenblik voor het dorp, waar burgemeester F. G. Sprenger de genodigden in een aan de beplan ting voorafgaande samenkomst welkom heette. Daarbij waren ook aanwezig wethouders en raadsleden van Oostkapelle en de secr. der Stichting „Nieuw Wal cheren", die later allen een boom hebben geplant. In deze samenkomst heeft de burgemeester van Soest gewezen op het grote, doch niet altijd vol doende behartigde belang van bo men voor ons land. Hij deed de verheugende mededeling, dat Soest het volgend jaar een nieuwe actie voor Oostkapelle zal inzet ten, vooral nu bij het bezoek der Soestse afgevaardigden zo duide lijk is gebleken, dat de noden door de thans voltooide actie nog niet geëindigd zijn. Hij gaf uitdruk king aan de verwachting, dat als gevolg van de thans opgedane er varingen een nog groter succes bereikt kan worden. Na de planting maakte het ge zelschap een rondgang door de ge meente. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot hedenavond Zwaar bewolkt met opklarin gen. Regen- en hagelbuien, voor al in het Noorden van het land. Guur weer. Aanvankelijk matige tot krachtige, langs de kust tij delijk stormachtige wind tussen Noordwest en Noord, later wat afnemende wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1