Agrarisch - industriële structuur zal aan gemoedigd worden. ]Dnivinrig^«M Te dure kunstmeststoffen. B@od.sIag om een duif. Hst zachte weer is voorbij Zes en een half milliard schade door Japanse hezetting. KlacMea over 't beheer van „Het Vr|je v. Sluis' Extra suikerton voor Sint Nisolaas. (f&WOHMfo sidjd ui »«,j PHILIPS De fSconaariscfeie positie van Indonesië. De Ned. Indische regering heeft gegevens gepubliceerd betref fende de schade, geleden door de Japanse bezetting, terwijl tevens de economische vooruitzichten van Indonesië aan een beschouwing werden onderworpen. De schade, geleden tengevolge van de bezetting door de Japan- ners met inbegrip van de verliezen aan levensmiddelen en mine ralen, bedraagt zes en een half milliard gulden. Ondanks de verwarring na de capitulatie der Japanners, het niet terugkeren van orde en rust, meent de Ned. Indische regering de toekomst, wat betreft de perspectieven op economisch gebied, toch met vertrouwen tegemoet te kunnen zien en men is van mening dat ln nauwe samenwerking met Nederland Indonesië veel mogelijkheden heeft. Wat betreft de verwachtingen voor de toekomst wordt in het overzicht gezegd, dat, hoe groot de door de Japanse bezetting aan gerichte schade ook is en welke de economische gevolgen van de politieke onrust op Java en Su matra gedurende de laatste twee jaar ook mogen zjjn, de economi sche vooruitzichten voor Indonesië bepaald worden door de wijze en de mate van samenwerking met Nederland, het land, waarmee In donesië door historische banden zo nauw verbonden is. Het doel van de economische politiek voor de bevolking is de levensstan daard te verhogen. De kern van de zaak ligt in industrialisatie, waarbij een brede economische basis en levensstandaard kan worden bereikt door verbreiding van een zogenaamde basis- en se cundaire industrie, gepaard gaan de aan een aanmoediging tot het produceren van artikelen voor de uitvoer, waarvoor Indonesië ln het bijzonder geschikt is. Het ligt niet in het voornemen Indonesië tot een industrieland te maken, een agrarisch-industriële structuur zal evenwel worden aangemoedigd. Daarom is het niet de bedoeling dat de industrie zal worden geconcentreerd op Ja va, doch dat als beginsel zal wor den aanvaard, dat elk deel van Indonesië zal deelnemen aan de industrialisatie overeenkomstig de mogelijkheden. Plannen. Achtereenvolgens wordt dan een overzicht gegeven van de plannen ten aanzien van de elec- trificatie van Java, het opbou wen van de textielindustrie, de ijzerindustrie en de vestiging van houtverwerkende bedrijven. Bij de uitvoering van de nieuwe plannen zal het plaatsen van Indonesiërs op verantwoordelijke posten voor op staan. Tot dit doel zal aan een aantal Indonesiërs, die daarvoor geschikt zijn, een wetenschappe lijke en practische opleiding wor den gegeven, niet alleen in het buitenland in Nederland en el ders doch ook op inrichtingen van hoger onderwijs op Java. Overdracht der verant woordelijkheid. De Nederlanders koesteren de ernstige en vastbesloten wens een einde te maken aan de vroegere periode van bevoogding en de ver antwoordelijkheid in bestuur en industrie en in steeds toenemen de mate over te dragen aan de Indonesiër, mot het uiteindelijk doel hem geschikt te maken voor het volledig politiek en econo misch bestuur van het land. De uitvoer, .en aanzien van de econo mische vooruitzichten voor de uit voer uit Indonesië van rubber, thee, kinine, cacao-producten, tin, olie, kapok, vezels, peper, suiker, en bauxite, verklaart de Neder- lands-Indtsehe regering, dat deze bij lange na niet het beeld van voor de oorlog vertonen. Verschil lende omstandigheden, zoals ver arming, de moeilijkheden bij het herstel van rust en orde, het her stel van een economisch even wicht en economische zekerheid, de voortgezetet pogingen van sta ten hun eigen economische belan gen "te beschermen (autarkie, de viezen-beperkingen, bescherming van en samenwerking met huh eigen invloedssferen) staan het economisch herstel in de weg van een land, dat op uitvoer is aange wezen. Te Los-Angelos wordt een tentoonstelling gehouden van werken van Hals en Rembrand.t Europese kolenproductie gestegen. De kolenproductie is gestegen in Europa gedurende de maand October. Dit gecombineerd met de vergrote Amerikaanse export geeft de burger weer moed. In het Roergebied is, met een personeelsbezetting welke een sterkte heeft van 98 pet. van voor de oorlog 65 pet. kolen ge dolven van het gemiddelde dat voor de oorlog bereikt werd. Het importcijfer in tal van Europese landen, w.o. ook ons land, is gestegen. Slechts in Zweden en Denemarken is het importcijfer gedaald. Massagraven ontdekt. In een bosstrook nabij Hammel- burg (Amerikaanse zone) zijn 68 massagraven ontdekt, die de lij ken bevatten van 13.000 gealli eerde krijgsgevangenen uit zeven landen. De graven zijn gevonden na uitgebreide onderzoekingen door funetionnarissen van de in ternationale vluchtelingenorgani satie. Aangetroffen werden lijken van Britse, Australische, Franse, Italiaanse Belgische, Russische en Joego-Slavische krijgsgevange nen. gaat tegen oprichting bezetting. Landbouwtentoonstelling te Putten. De Afd. Putten-Ermelo van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, heeft besloten om half Augustus 1948 een grote Land bouwtentoonstelling met fokvee- dag te organiseren. Op de Don derdagavond j.l. gehouden verga dering, werd reeds voor een groot bedrag op een waarborgfonds in geschreven en werden verschil lende commissies van voorberei ding benoemd. Daar er sinds ja ren in deze omgeving geen Land bouwtentoonstelling werd gehou den en het in het voornemen ligt deze tentoonstelling goed te orga niseren, zal dit dè tentoonstelling worden voor 1948 op de Over- Veluwe. Voornaamste bezwaar tijdens de Er is heel wat rumoer ontstaan rondom het beheer van het water schap „Het Vrije van Sluis", dat bij besluit der Prov. Staten van Zeeland van 22 Januari 1941 werd opgericht en 76 voormalige pol ders omvat De voornaamste bezwaren van de ingelanden en grondgebruikers waarvan een deel zich organi seerde in de „Vereniging van grondeigenaren en -gebruikers ln W. Z.-Vlaanderen" (die circa 800 leden telt) gaan naar het oordeel van Ged. Staten, aan wie genoem de vereniging enige malen een schrijven richtte met het verzoek maatregelen te nemen tegen het feit, dat het besluit tot samen voeging, waar 72 der 76 polders tegen waren, onder de Duitsers werd genomen en niet altijd met tact en overleg is uitgevoerd. Niettemin achtten de toenmalige Prov. Staten de bezwaren weinig steekhoudend en besloten, gelet op het algemeen belang, tot sa menvoeging. Andere redenen voor het ont staan van de ontevredenheid moeten werden gezocht ia de slecht» toestand van waterleidin gen en wegen als gevolg van de bezetting, gebrek aan materialen en arbeidskrachten en de in de bevrijdingsdagen ontstane schade. Als gevolg van gestegen lonen en materialen moest het dijkge- schot worden verhoogd, hetgeen ook niet in goede aarde viel bij de ingelanden. Over al deze za ken werden protestvergaderingen gehouden, doch volgens Ged. Sta ten is de verkeerde weg bewan deld, doordat men de klachten niet ter kennis van het water schapsbestuur bracht, maar on derling de sfeer ging bederven. Ook na een door een lid van Ged. Staten bijgewoonde vergadering die aanwezig was om contact met het waterschapsbestuur tot stand te brengen, werden geen resulta ten bereikt. Bij een eind Juli j.l. gevoerde bespreking van enige leden van Ged. Staten met genoemd bestuur is aan eerstgenoemden gebleken, dat aan meerdere der geuite be zwaren reeds was tegemoet ge komen, terwijl andere niet steek houdend of on'gegrond bleken te zijn. Alleen reeds in een district van ca. 550 ha. werden elf nieu we diep gelegde duikers aange troffen met de bijbehorende lei- dingwerken, hetgeen een betere ontwatering waarborgt dan ooit tevoren. Grotere en afdoende ont wateringsplannen zijn in studie. Bovendien zal de verkiezing van de hoofdingelanden en hun Feuilleton. door H. Lourense. 52) o— Is er wel een dag geweest, sinds die grauwe wintermorgen, dat hij niet aan hem gedacht heeft? 't Is ook niet te verge ten! Niet alleen om de schande, die hij over een goed klinkende naam heeft gebracht. Dat slijt wel. Over een jaar spreekt nie mand er meer over. Dan wordt het op de achtergrond gedron gen door andere dingen. Neen, 't zwaarste is, dat zijn jongen daar, vlak bij huis, een zaam is gestorven, en dat hij het niet geweten heeft. Hoog stens een kwartier nadat het noodlottig schot was afgegaan, heeft h(j hier gestaan. Had hij toen maar iets gemerkt, mogelijk had er toen nog hulp gehaald kunnen worderl! De dokter zegt wel, dat dit toch niet gebaat zou hebben, maar dat zegt hij mogelijk maar tot troost. Kon hij het maar overdoen! Maar 't is voorbij, voorgoed, Tenslotte was het toch Aay's stijfhoofdigheid, die hem de deur uitdreef. Als vader heeft hij niet an ders mogen en kunnen hande len. Is dit zo? Of zou er niet een andere, een betere weg te vinden ge weest zijn, waardoor Aay „thuis" gekomen zou zijn. Kan het niet zo zijn, dat Aay met een zacht woord en wat toegeeflijkei houding, niet zo gedreven zou hebben? Janna plaatsvervangers binnenkort re glementair in handen van de in gelanden worden gelegd. Voor de eerste periode van 6 jaren ge schiedde de benoeming van het dagelijks bestuur n.l. door het Dep. van Waterstaat op aanbe veling van Ged. Staten. upCifH Zo zegt Staalbaard. „Ik weet, hoe veel gemak, genot en tijdbesparing er schuilen m de „PHILlSHAVE". Ik zo» tedere man zonder onder scheid met een Philips „PHILl SHAVE" Staalbaard willen beden ken! Dan vliegt ook zijn baard eraf! EUclrisch droogubcerapparaa! kV. PHILIPS" VERKOOP-MIJ V, NEDERLAND, EINDHOVEN (Ingez. Med.) In Hiroshima zal, ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de atoombom, een Katholieke kerk gébouwd worden. Knipperlicht-installatie op automobielen. Zonderlinge situatie. Vele nieuwe auto's zijn tegen woordig niet met de riehtings- aanwijzers met het gebruike lijke type, maar met een knip- perliehtinstallatie uitgerust. De Nederlandse verkeerswetgeving erkend dit systeem van rich ting-verandering-aangeven niet. Hoewel het in de bedoeling ligt bij de invoering van de nieuwe verkeerswet gedurende een lange overgangstermijn de knip perlichten toe te laten, is het gebruik vooralsnog verboden. De K.N.A.C. heeft het Openbaar Ministerie opmerkzaam gemaakt op de zonderlinge situatie. Ontwerp nieuwe Kerkorde nan de Generale Synode aangeboden. Hoofdlijnen van het Ontwerp. heeft dat vaak betoogd. Maar als dat zo is, wel, dan heeft hij nog een niet geloste schuld tegenover die vrouw in het huisje aan de Straatweg! Hij zal eens informeren, hoe die er zich doorslaat. Of neen, laat hij voorzichtiger zijn, en Toon de Biet eens pol sen. Hiermee tracht Marten Aaks de nooit zwijgende stem van zijn knagend geweten te sussen. Als hij er eindelijk eens met Toon de Biet over spreekt, wordt hij hierdoor niet veel wij zer. En z'n zorg vermindert er ook niet door. Integendeel! „Die dochter van Malle Mien, boer? 'k Weet niet, waar die te- geswoordig uithangt. Tege de Pase is ze al weggetrokke na de stad, as ik 'et wel 'eb. D'r huisie staat leeg". „O, dan ken ik beter is bij Kees informere. Die weet zowat alle nieuwtjes." „Dat zei je niet veel geve, boer! Ze is na Zwart Nazaret na 'k hoor. Maar niemand schijnt te wete, waar ze ange land is. Ja, wie bemoeit zich nou ook mit zo'n vrouwmens." „Och, dat mot je niet zo zegge: Me wete d'r zo weinig van af." „Nou, van hore zegge weet ik anders genög. Maar 'k zal is zien, boer. As ik wat te wete kom, zei ik 'et derek doorgeve, dat beloof ik 'ie." Daarmee moet Marten het stellen. Want Toon de Biet is niet van zins meer te zeggen. Door een dwaas gevoel van medelijden met zijn boer, verzwijgt hg de in de zitting var. de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die in de Domkerk te Utrecht ge houden werd, heeft Prof. Dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel als voorzitter van de commissie voor de Kerkorde en in tegenwoordigheid van de leden dezer commissie, het ontwerp aan de praeses der Generale Sy node overhandigd. Ofschoon de besprekingen over de inhoud van het ontwerp eerst naar wij menen te weten, in de vergaderingen der Generale Sy node van Januari a s. zullen wor den geopend, kan thans reeds een en ander over de hoofdlijnen van het ontwerp worden mede gedeeld. Het ontwerp bestaat uit een kerkorde van 27 artikelen en een reeks van 20 daarbij behorende nadere regelingen, z.g. ordinan tiën. Hierin werd gekozen voor een presbyteriale-synodale orde, hetgeen inhoudt, dat de ambten niet op zichzelf, maar in het ver band van de vergaderingen tot hun recht zullen moeten komen. Het betreft de ambten van die naren des Woords, ouderlingen en diakenen, die zich in hun arbeid laten bepalen door het. oogmerk dat zij het Evangelie van Chris tus in Kerk en Wereld hebben te dienen. Dat geldt voor de ker keraden der gemeenten, wier verantwoordelijkheid voor eigen ressort wordt onderstreept voor de classicale vergaderingen, de Provinciale kerkvergaderingen en de Generale Synode. Daarbij heeft de Generale Synode inzon derheid tot taak leiding te geven aan het leven en werken der Kerk op haar verschillende ar beidsvelden, opzicht te houden over de Kerk jegens overheid en volk van het Evangelie van Jezus Christus, gehoor gevende aan de roeping inzake de eenheid der Christelijke Kerk. Bijzondere aandacht verdient, waarheid. Toon behoeft geen informa ties te nemen. Hij weet het be ter, dan welke spoelingjager ook. Komt hij niet het verst van allen in de stad, heel aan de Haven? Nou, daar ziet hij haar vaak genoeg. Maar dat wil hij niet aan de boer vertellen. Die heeft het er al moeilijk genoeg mee. Bovendien heeft de naam van de boer nog klank onder Zuid veen, en daar dient over ge waakt. Anders, hij zou aan een ieder, die er belang in stelt kunnen vertellen, dat hij die vrouw ge regeld bij de Ekster ziet. Ze schijnt daar zo'n beetje de boel bij te houden, 'tls niet veel bij zonders, huishoudster in een kroeg. Maar ja, wat kan je van zo een verwachten? Ze draait zich als een zeug in d'r eigen vuil. D'r is niet veel aan haar verloren! 't Is jammer van dat jochie. Dat is een aardig kereltje geworden, net als z'n vader vroeger. Maar wat is daar aan te doen? 't Is voor Mart een grote te leurstelling, als hij op een goede dag van Toon verneemt, dat diens nasponngen op niets zijn uitgelopen. Mart's hoop is nu op Kees ge vestigd. Mogelijk kan die, via een of andere kennis wel wat te weten komen. Voor de vrouw zou hij niet zoveel moeite maken, maar er is ook een kind. En dat is een kind van Aay. Daar is hij dan toch, nou ja, nog zo'n beetje de grootvader van. (Wordt vervolgd.) dat de Kerk belijdende Kerk heeft te zijn. Hiertoe schenkt dit ontwerp volledige ruimte, waar de Kerk telkens opnieuw belijdt in haar prediking, getui genissen, gebeden en liederen, dat Christus Hoofd der Kerk is en Heer der wereld. De Kerk draagt dus een apostolisch karakter en gaat als zodanig uit in de wereld (Israël, Zending etc.), ook in de niet-gekerstende wereld. Voor deze taak lean de Kerk zich bedienen van allerlei raden en werkgroepen, teneinde zich zo deskundig mogelijk te doen voorlichten op de verschillende terreinen. Wat de ambten betreft worden onder de dienaren des Woords geteld gewone predikan ten, zendingspredikanten en pre dikant-evangelisten, terwijl onder de ouderlingen worden opgenomen de kerkvoogden, die wel een eigen college vormen ter behartiging van de stoffelijke belangen der gemeente, doch waarmede duide lijk gestreefd wordt naar een op lossing van het vraagstuk bestuur en beheer. Naast de ambten worden in de arbeide der Kerk zgn. bedieningen voorgesteld met betrekking tot de geestelijke vorming van de jeugd, de cateehesse en het diako- naat. Langs deze weg zullen nieu we werkers (-sters) in dienst der Kerk kunnen worden uit gezon den, wier opleiding en bevoegd heden zijn geregeld en die in nauw verband met de ambtsdragers In het kerkelijk werk hun taak zul len verrichten. Het is duidelijk, dat de Kerk geen belijdende Kerk kan zijn zon der dat zjj in gehoorzaamheid aan haar Heer over ambtsdragers en leden opzicht oefent, een opzicht dat het geestelijk leven betreft zomede de vervulling van ambten en bedieningen en dat tot doel heeft de opbouw van de gemeente en de bevordering van haar dienst in de wereld. Het opzicht over belijdenis en wandel van ambtsdragers en le den wordt gehouden door broe derlijke samenspreklng en herder lijk vermaan, terwijl de Kerk, in dien nodig, tot de oefening van tucht overgaat. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de bonnen 026 en 524 aangewezen zijn voor het extra rantsoen van 200 gram suiker of versnaperingen, oï 40 gram jam voor St. Nico- laas. Deze bonnen zijn geldig t.m. 13 December a.s. Eerste vlucht van het grootste vliegtuig ter wereld. Het grootste vliegtuig ter we reld, de XC 99, heeft met goed gevolg zijn eerste proefvlucht volbracht. Het toestel, dat 133 ton weegt en door 6 motoren van elk 3000 p.k. wordt voort bewogen, kan 400 volledig uit geruste manschappen vervoeren met een gemiddelde snelheid van 500 kilometer per uur over een afstand van 13.000 k.m. De bouw, die 4 jaar geduurd heeft, heeft de Amerikaanse lucht vloot, waar het toestel voor is vervaardigd, 15 millioen dollar gekost. In Italië hebben zwarte han delaars in sigaretten een „vak bond" opgericht In 1950 vooroorlogs aantal auto's? In 1945 hoopte de Regering, dat in 1950 het aantal personen auto's op 100.000 zou kunnen zijn gebracht. In 1946 werden oorspronkelijk deviezen voor 25.000 personenauto's beschik baar gesteld. Men verwachtte voor 1947 een invoer van 35.000 personenauto's, voor 1948 25.000 stuks en voor 1949 en 1950 jaar lijks 18 a 20.000 automobielen. In 1945 werden 204 personen auto's ingevoerd, in 1946 pl.m. 7700 en in de eerste acht maan den van 1947 pl.m. 9400 stuks. Bovendien kwam een aantal auto's uit de dumps. Momenteel nen het kader van het plan- Marshall was gevraagd om een invoer in 1947 van nog 14.500 personenauto's, in 1948, 1949, 1950 en 1951 telkecjare 19.500 wagens, waarvan 7500 als uit breiding en 12.000 als vervan ging van versleten materieel. Met behulp van het plan- Marshall zou het dus volgens de K.N.A.C. kunnen gelukken in 1950 het personenautopark kwantitatief en kwalitatief op hetzelfde peil te brengen als op 1 Mei 1940 n.l. 104.000 stuks. De Nederlandse natuuronder zoeker en schrijver dr W. C. N. van der Sleen, heeft een tocht van vijf maanden van kust tot kust door Canada gemaakt. Hij kan het aantal personenauto's verzamelt materiaal voor een worden geraamd op 68.000. Bin- boek over dit land. lijk het slachtoffer is geworden boete van f 15. Tuchtrechter voor de prijzen te Middelburg. Verkoper kreeg 500 boete. De zitting van Donderdagmid- tijd toen er nog zo weinig van dag j.l. stond in het teken van dergelijke artikelen te krijgen de kunstmeststoffen. waren en dat zijn cliënt eigen- Als eerste verscheen J. C. K. 7;'-n.-i...rrjI te Colijnsplaat, die omstreeks April '47 als niet erkende han delaar in kunstmeststoffen aan landbouwers 30 ton van dit goedje had verkocht voor f 30 per 10 kg., terwijl de hoogst- toelaatbare prijs f 14,30 per 100 k.g. bedroeg. Besch. zei reeds lang geleden vergunning aange vraagd te hebben en het pro duct zelf bij de boeren te heb ben gebracht. Zelf had hij de prijs bepaald, maar daarvoor hadden de boeren het graag voor over; zelf had hij aan zijn schip een grote schadepost geleden. Mr A. H. Kuipers liet uitkomen, dat door het laatste beseh. zeer zwaar gedupeerd was geworden. Alle vervoerkosten, werklonen etc. betaalde besch. zelf. De uit spraak luidde f 500 boete. Daarop kwamen de diverse kopers van voornoemde kunst meststoffen voor. Allen waren landbouwer van beroep en una niem waren hun verklaringen, dat ze niet te veel kunstmest stoffen ontvingen voor hun be drijf en dat ze om de groei van hun producten te bevorderen, hadden gekocht, al was het te gen veel te hoge prijs. De opge legde boeten waren klein, n.l. f 25 voor I. L. v. d. M. te Kats, H. Th. de L. te Colijnsplaat, C. A. G. en P. H. I. te Wissen- kerke, M. de R„ M. A. v. d. W„ M. T., A. M. en J. C. H„ allen te Colijnsplaat. De zaken van twee kopers werden aangehouden, omdat het onderzoek nog niet de juiste klaarheid had gebracht. J. M. de V. te Middelburg had handvegers tegen te dure prij zen verkocht. Besch. verklaar de, dat zijn winstmarge goed was, doch zijn inkoop fout, waarom hij het contact met zijn leverancier B. verbroken had ten gevolge waarvan hij meermalen van zekere B„ die zieh als eesa koopman van grote allure voor deed. Boete f 45. De zaak contra J. G. te Mid delburg, die samen met I. A. G. en A. G„ beide te Middel burg en A. W. te Goes een le dige vrachtauto had opgetakeld en vervoerd en daarvoor een prijs in rekening hadden ge bracht, werd terzijde gelegd. De zaak contra A. W. L. te Vlissingen, die voor een pand te S. te hoge huur had gevor derd, werd aangehouden. P. K. te Middelburg had zak kammetjes te duur te koop aan geboden en enige te duur ver kocht. Hij zou gekocht hebben van fa. L. uit Rotterdam, welke fa. meermalen wegens onjuiste prijzen* was bekeurd. Besch. zou geen onjuiste winstmarge geno men hebben. Boete f 15. A. J. D. te Middelburg zag zijn zaak betreffende straatbe zems door de tuchtrechter ter zijde gelegd. J. H. H. te Kruiningen, in wiens inrichting waar spijzen en dranken werden verkocht, geen prijsaanduiding was opge hangen, werd gestraft met een POOLSE CLUB. Op initiatief van Kapelaan Kamschoër te Vlissingen is een Poolse club opgericht, waarin de zeer vele te Vlissingen verblijven de Polen die op de Schelde ar beiden worden ondergebracht. Voor deze buitenlanders wordt thans een keurig ontspannings- iokaal in gereedheid gebracht, dat gelegen is aan de Wilhelmina- straat tegenover de Stenenbeer. De officiële opening is bepaald op Dinsdag 25 Nov. 's avonds half 8. INBREKERSBENDE TE BERGEN OP ZOOM. ONTMASKERD. Het is de Bergen op Zoomse politie gelukt een inbrekersben de te ontmaskeren die reeds ge durende een half jaar de stad en haar omgeving onveilig maakt. De dieven hebben bij verschillende firma's textielgoe- deren, geld, sieraden, consu- mentencredietbonnen en een hele brandkast met geld, juwe len en waardepapieren buitge maakt. Niet minder dan 20 personen zijn bij het complot betrokken. De meeste betrokkenen wonen te Bergen op Zoom, doch ook enkele personen uit Stavenisse zijn er bij betrokken. De zes hoofddaders zijn voor de Officier van Justitie te Breda geleid. ADOPTIE GEVRAAGD. Victor H. Scales, Amerikaans onderminister van Financiëtf, prijsmoeilijkheden had. Mr F. W. j heeft verklaard, dat o.a. de vol- Adriaanse weer ei- op, dat deze gende plaatsen te kennen heb- transacties nog stammen uit de hen gegeven, dat zij graag door Arrend.-Rechtbank Middelburg. Beestachtige moord te Axel. Op 12 Juli 1947 speelde zich te Axel een drama af, dat het leven kostte aan de 48-jarige Abraham Oppe. Laatstgenoemde passeerde op die datum de woning van de fa milie den E. in de Oosterstraat en werd toen na een kleine strub beling met een riek aangevallen door de 34-jarige C. den E. Be 31-jarige J. den E„ de broer van C. kwam op het gerucht uit huis lopen en sloeg Oppe met een stok tengevolge waarvan Oppe de an dere dag is overleden. Bij bet onderzoek kwam aan het licht, dat er reeds enige we ken onenigheid bestond tussen de familie van verdachten en de fa milie Oppe. Op 14 Juni was een vreemde duif op het hok van de familie Oppe komen vliegen. De ze duif werd door C. de Coninck, schoonzoon van Oppe, getoond aan de vader en een broer van verdachten, waarop deze zelden: „Dat is een duif van ons". De C. zei dat het een Belgische duif was en dat hij hem zou laten wegvliegen. Hierover ontstond een woordenwisseling welke ein digde in handtastelijkheden tus sen de broer van verdachten en de C„ waarbij de vrouw van de C. zich niet onbetuigd liet en een klomp op het hoofd van P. den E. stuk sloeg. Elke Zaterdagavond hadden er ontmoetingen plaats tussen ver dachten en Oppe, al dan niet ein digend ln handtastelijkheden. Toen op 12 Jul! verd. C. den E. voor de woning van zijn ouders stond passeerde A. Oppe daar per rijwiel. Er werden wederzijds enige woorden gewiseld, waarop Oppe afstapte en terugkeerde naar verdachte. Wie toen begon nen is met slaan of schoppen, staat niet vast. C. den E. liep daarop zijn ouder lijke woning In en riep: „Daar is hij weer", pakte een riek en be gaf zich weer naar buiten waar hij O. met de riek bewerkte door hem te slaan en te steken. J. den E. heeft toen een stuk hout gepakt en daarmede op O. losgeslagen. Het dramatische eind van deze vechtpartij was, dat O. met verschillende wonden aan hoofd en borst op de straat bleef liggen en verdachten even later werden gearresteerd.O. is de volgende dag zonder bij bewust zijn te zgn gekomen overleden. De Off. van Just, begon met de feiten na te gaan over de ge spannen verhouding tussen partij en en dat alles over een duif. Hij zeide dat het slachtoffer gewoon in elkaar is geslagen. Verdachte C. is de hoofddader, J. is er ook nog met een stok bij gekomen. Het slachtoffer is eenvoudig af gemaakt De eis tegen C. den E. was 4 jaar gev. met aftrek en tegen J. den E. 1 jaar gev. met aftrek. Mr E. F. Roelofs, de verdedi ger, zeide dat bg verd. sub 2 ge«n opzet aanwezig was; wat C. den E. betreft sloot hij zich aan bij het Reelasseringsrapport dat voorstelt werken in Veenhuizen. Koude nachten op komst. Aan de periode van buitenge woon zacht weer is een einde gekomen. Nadat ons land en kele dagen achtereen in een Zuid-Westelijke luchtstroming was gelegen met aanvoer van warme en zeer vochtige lucht, ontwikkelde zieh gisteren bij Ierland een storing, die aan zienlijk in betekenis toenam en over de Noordzee in de rich ting van het Skagerrak trok. Het koude front van deze sto ring verplaatste zich naar het Zuid-Oosten en passeerde gis teravond laat ons land. Dit veroorzaakte flinke buien en stormachtige wind. De lucht achter het front is kouder en belangrijk droger en het tempe ratuurverschil met de achter ons liggende dagen zal dan ook groot zijn, vooral des nachts, wanneer de temperatuur tot om en bij het vriespunt zal gaan dalen. Bestuur van het C.N.V. uitgebreid. Het Bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond be sloot, in verband met de toene mende omvang van de arbeid van het verbond, over te gaan tot het aanstellen van een zesde bezoldigde bestuurder. De bij het C.N.V. aangesloten organi saties zijn uitgenodigd candida- ten hiervoor te stellen. In een op 29 Januari a.s. te houden buitengewone algemene verga dering kan dan de verkiezing gehouden worden. Te Japan zijn grote stakingen uitgebroken. Jacob Kaiser, voorzitter van de Christelijk-Democratische Unie in de Sowjet-zone van Duitsland en Dr Josef Mueller, voorzitter van de Christelgk-Socialistische Unie, hebben de ministers van buiten landse zaken der grote vier ver zocht verdeling van Duitsland te voorkomen. m. Het dagelijks bestuur van het vakverbond der mijnwerkers in de Britse zone van Duitsland heeft besloten ondanks alle be zwaren loyale medewerking te verlenen" aan de nieuwe Duitse steenkolenraad. Amerikaanse steden geadopteerd willen worden: Aardenburg, Breskens, Sluis, Bergen op Zoom en Lage Zwaluwe. HERVORMDE MANNEN- ORGANISATIE. De Herv. Mannenorganisatie „In dienst der Kerk", hield Don derdagavond j.l. streekvergade- ringen te Middelburg, Goes en Terneuzen. Ds Krop, uit Gronin gen wees in zijn uitstekende rede, op de grote taak van de Herv. Kerk in deze tijd, op haar grote verantwoordelijkheid, haar grote kansen, maar ook haar grote verantwoordelijkheid. Wij Her vormden lieten tot nu toe alles te veel over aan de-dominee. We moeten komen tot kadervorming in de Kerk. Er moet een kem zijn, waarop de gemeente steu nen kan. Het lid van het hoofdbestuur, C. Dronkers, sprak daarna over: Als het getij verlooptHij bracht onder de aandacht de Chr. Nat. Werkmansbond, die de Her vormde mannen bundelde. Door allerlei oorzaken moet nu echter een nieuwe vorm gekozen wor den voor het oude werk. De bijeenkomst te Middelburg stond o.l.v. ds Don, die te Goes onder voorzitterschap van ds Odé. Men zal trachten plaatselijke afdelingen op te richten, voor zover deze nog niet bestaan. GELDLENINGEN DER PROV. ZEELAND. Uit de staat van geldleningen ten laste van de Provincie Zee land over 1948 blijkt, dat op 1 Januari 1948 het restant der 24 lopende geldleningen f 16.619.667 zal bedragen. In 1948 zal f 1.103.583 worden afgelost. De ten laste van 1948 komende rente is f479.145,01. PROVINCIALE JAARREKENING OVER 1944. De rekening j}er prov. inkom sten en uitgaven over 1944 sluit voor de gewone dienst in debet en credit op f 2.848.452,62. De inkomsten voor de buitengewone dienst zijn f 9.504.589,70 en de uitgaven flö.078.723,90, zodat het nadelig slot van de buiten- gew. dienst bedraagt f 574.134,20. DE NOVEMBER-PROPAGANDA VAN HET C.N.V. In een 260 plaatsen van ons land heeft of zullen dezer dagen de Nov.-propaganda-ver- gaderingen gehouden worden. Op elke vergadering voeren een 2-tal sprekers namens het Chr. Nat. Vakverbond3 het woord. Het onderwerp in brede zin luidt: „Naar vernieuwing der .samenleving". De eerste spreker behandelt het onder werp: „Chr. vernieuwing der samenleving". De tweede spre ker: „De plaats van de arbei der in de vernieuwde samen leving". Overal in den lande in stad en dorp wordt aan deze vergaderingen herinnerd door grote en minder grote platen. Ook in Goes is zulks het geval. Op a.s. Donderdag 27 Nov. zal in de „Prins van Oranje" deze vergadering plaats hebben, waar als spre kers hopen op te treden de he ren C. J. v. Mastrigt, de nieu we voorzitter van de Ned. Chr. Landarb. Bond en A. de Bloeme, lid H.B. Chr. Houtbewerkers- bond, terwijl Drs C. Stam een slotwoord hoopt te spreken. „Internos" van Biezelinge geeft muzikale afwisseling en ook declamatie staat op 't program. Men zie de advertentie in dit nummer. In Middelburg zal de prop. vergadering plaats hebben op Vrijdag 28 Nov. a.s. Sprekers zijn aldaar dhrn W. Strijbis, 2e Voorz. C.N.V. en B. Roolvink, H.B.-lid Chr. Metaalbewerkers- bond. MIDDELBURG. Lezing over wederopbouw van het Stadhuis. Donderdagavond zal de archi tect van het Middelburgse Stad huis, Ir. A. v. d. Steur e.i„ in het Schuttershof een lezing houden over de wederopbouw van het Stadhuis. Deze lezing gaat uit van het Dep. Zeeland van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel. Gebrek aan hotelruimte. Het bestuur der V.V.V. in Walcheren, te Middelburg, heeft aan het college van B. en W. de zer gemeente een rapport doen toekomen betreffende het ge brek aan hotelruimte in de Zeeuwse hoofdstad. In een oe- geleidend schrijven wordt net college verzocht, niets ongedaan te laten ten einde te bewerk-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2