Stakingsgolf over Frankrijk. Geen ontruiming van bezet gebied. Regering nam maatregelen. Moet Zeeland op deze wijze geholpen worden? Van den Berg waarschuwt voor oorlog, Het loonpeil in de landbonw. Het „boek der behoeften" van de Unesco. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Drama op de Schelde? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCtf DAGBLAD Se JAARGANG No. 806 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooiïd DINSDAG 25 NOV. 1?47 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking?van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. De stakingsgolf over Frankrijk rolt voort. Het algemeen vak verbond heeft de Premier Schuman om een dringend onderhond verzocht. De Professoren van de Parijse universiteiten werden door de bond van hoogleraren verzocht het werk neer te leggen, doch zjj hebben hierop niet gereageerd. De nieuwe regering heeft na 4'/2 uur vergaderd te hebben, bekend gemaakt, dat zü een algemene oplossing ziet in het vraag stuk der lonen en prijzen. Gisteren morgen waren twee voort, niettegenstaande de groei- stations te Parijs, het Gare du ende oppositie van de onderwij- Nord en het Gare Saint Lazare, zers. geheel gesloten, terwijl op vier i Ook de mijnwerkers in de om- andere slechts een beperkte dienstgeving van Parijs gingen niet aan werd waargenomen. Later werdhet werk, terwijl de arbeiders ln ook de dienst op de voornaamste de confectie-lndustrie door hun lijnen van het station Saint La- vakverenigingen werden uitgeno- zare hervat. Van het Gare de Ly- j digd te staken, on af werden reizigers voor Zuid-1 Oost Frankrijk, Zwitserland en i De spoorwegstaking heeft zich naar het Noorden uitgebreid tot de stad Lens ln het departement Pas de Calais, een belangrijk ko- lencentrum. Postende stakers ver hinderen alle treinverkeer. De treinen uit Parijs worden omge leid. De regering heeft op de Pargse postkantoren circulaires verspreid waarin de stakers wordt aange raden onmiddellijk het werk te hervatten. Zij, die dit advies niet opvolgen, zullen tot nader order worden geschorst. Italië per autobus naar Melun ge bracht, waar zij op de expresse- treinen konden stappen. Bij de steenkoolmijnen in het Noorden werd de staking door 150.000 mijnwerkers voortgezet terwijl er vijfduizend weer aan het werk gingen. De havenarbeiders van Bor deaux, Lorlent, La Rochelle, Caen en Le Havre hebben zich bij de 800.000 Franse arbeiders gevoegd, die momenteel in staking zijn. Te Marseille en Nice ligt het werk aan de havens al 14 dagen lang stil. Men vreest, dat alle haven arbeiders en zeelieden in het ge hele land het werk neer zullen leggen. Het algemeen vakverbond heeft de premier, Schuman, om een dringend onderhoud verzocht in verband met de totstandkoming van een nieuwe regering en het voortrollen van de stakingsgolf. Het nieuwe kabinet kwam gis teren bijeen. Na vier en een half uur verga derd te hebben is bekend ge- ging van het bevel om het vuren maakt, dat de regering een alge- te staken alle publicaties van de mene oplossing van het vraagstuk republikeinse regering verre van De verstrekking van serviespunten. Op vragen van de heer Andries- sen betreffende de verstrekking van serviespunten heeft de minis ter van Economische Zaken, S. L. Mansholt, het volgende geant woord: Sinds Augustus 1945 zijn, be halve huwenden, ook een aantal overige verbrulks-categorieën, die geacht werden daarvoor ln de eerste plaats in aanmerking te komen o.m. oorlogsslachtoffers repatrlërenden, horecabedrijven, scheepvaartmaatschappijen ln de distributie van serviesgoederen betrokken. Bovendien is, vooral met het oog op de gezinnen met kinderen, aan alle ingezetenen tot de leeftijd van 21 jaar een aantal punten voor de aankoop van ser viesgoederen verstrekt. De minister erkent, dat ondanks hierboven genoemde maatregel zich vooral in gezinnen met kinde ren moeilijkheden als gevolg van een tekort aan serviesgoederen kunnen voordoen. De beschikbare hoeveelheid van deze goederen heeft evenwel tot dusverre geen ruimere voorziening toegelaten. Het is dan ook voorshands niet mogelijk het distributiesysteem te wijzigen in die zin, dat meer punten worden verstrekt. Niettemin is de minister van oordeel, dat de bedoelde voorzie ning verbetering behoeft. De moeilijkheden te dezer zake heb ben dan ook bij voortduring zijn aandacht. der lonen en prijzen nastreeft en van plan is de voorwaarden te scheppen, waaronder openbare or de en vrije arbeid verzekerd zijn. Staatssecretaris Pierre Abelin, heeft meegedeeld, dat er „ver moedelijk een algemene loonsver hoging zal plaats hebben en dat lonen en prijzen in evenwicht zui len moeten zfln". Men meent hier uit te "moeten opmaken, dat de prijzen van een aantal industrie producten opnieuw omhoog zullen gaan. Abelin voegde er aan toe, dat elke maatregel met betrek king tot lonen en prijzen alleen ef fect kan hebben, indien de open bare orde gehandhaafd blijft. Ook de havenarbeiders te Ca lais en Boulogne Sur Mer gingen ln staking. Een staking op het Gare du Nord te Parijs belemmer de het verkeer met Brussel en andere Noord-Europese steden. De hond van hoogleraren ver zocht de professoren van de Pa rijse universiteiten het werk neer te leggen. Dit verzoek werd aan geplakt op de muren van de uni- lingen en waarschijnlijk ook aan versiteiten. De hoogleraren wens- de verkwisting van de republi- ten er echter niet op te reageren, keinse buitenlandse vertegenwoor- De staking van 12.000 onderwij- I digers, die het land maar op kos- zers van lagere scholen duurt ten jagen. Politiek-verdachten maken zich verdienstelijk, doch beuren flink salaris. ^>rige week is het bestuur hoorlijke salarissen, der Stichting Wereldactie voorWij staan op het standpunt, Zeeland te Amsterdam in dat hulp aan Zeeland als uit- Zeeuwsch-Vlaanderen geweest, vloeisel van de gedachte „voor om aan de burgemeesters van het volk door het volk" goed Sluis, Schoondijke, Oostburg, is, doch dat dit dient te ge- Aardenburg en Cadzand ieder een bedrag van f 6000 te over handigen. Ook Westkapeile kreeg dit bedrag. Het geld werd bij eengebracht door inzamelingen op tentoonstellingen, door gif ten van grote bedrijven in het land enz. Wij zouden voor deze prach- De Ned. Indische regering: Op 29 November zal, indien er niets tussenbeide komt in Palem- bang de radio-leger-contacten voor Zuid-Sumatra geopend worden. Een woordvoerder van het repu- De situatie bjj Palembang. blikeins ministerie van Voorlich- Ongeveer 75 pet van het bezet ting heeft voor radio Djogja ver- te gebied is thans geheel of ge klaard, dat sedert de uitvaardl- deeltelijk gepacificeerd. Bijna alle volksscholen zijn weer geopend ondanks het groot gebrek aan leermiddelen en onderwijzers. De medische dienst werkt weer, hoe wel het gebrek aan medicijnen het arbeidsveld der artsen be perkt. De rechtsspraak in deze streken is geleidelijk hersteld. De voedselsituatie, ln het bijzonder de rijstpositle, blijft voor het ge hele bezette gebied bevredigend. De rijstprijs vertoonde, na een aanvankelijke daling, een zekere stijging, evenals dit trouwens met de meeste pasarprodueten het ge val was. Zender voor Palembang. Naar het te Palembang ver schijnende dagblad „Pewarta" van de dienst der legercontacten Zuid-Sumatra verneemt, zal in dien er niets tussenbeide komt op 29 November a.s. in Palembang de radio-leger-contacten voor Zuid-Sumatra geopend worden. De P.T.T.-dienst zal de zorg van deze zender op zich nemen, ter wijl legerlnstantles voor het per soneel van de contrólekamer, om roep en studio zullen zorgdragen. Hen heeft ten Oosten van Tji- taroem een uitstekend bewapende bende gezien, die opvallend beter bewapend ls dan de rest van de republikeinse weermacht, voor wie het feit, dat iedere man bewa pend ls, een ongekende luxe bete kent. Dit korps kent echter de lands taal niet. Er zijn veel Minangka- bauers en Batakkers onder en de leden van het korps worden dan ook door de bevolking als onge wenste indringers beschouwd. In tegenspraak met anderslui dende berichten heeft de Ned.- Indlsche regering de volgende verklaring verstrekt „Het staat vast, dat onder de huidige omstandigheden nergens tot ontruiming van bezet gebied zal worden overgegaan. Overal, waar Nederlandse troepen zijn, zullen zij blijven. Over aflossi-.g wordt inderdaad overieg gepleegd. Aflossing zal echter niet plaats hebben, voordat de aflossenden de hun wachtende taak volledig hebben overgenomen". rustverstorend zijn geweest, ter wijl ook de niet officiële uitzen dingen over het algemeen niet ge richt waren op het verstoren van de rust en orde. Anderzijds behoort men van Ne derlandse zijde meer aandacht te besteden aan de eigen uitzendin gen. De vijandige houding tegen de republiek in de Nederlandse pers in Indonesië en in het bijzon der in de tijdschriften van de strijdkrachten in Nederland is nog duidelijk merkbaar, aldus de ver klaring. Verkwistende vertegenwoordigers In de algemene debatten ln het K.N.I.P. heeft Dr Halim (partij loos) crltlek geleverd op de luxu euze levenswijze van de republi keinse vertegenwoordigers in Sin gapore. Het falen van de regering met betrekking tot het verkrijgen van deviezen was volgens Dr Halim waarschijnlijk te wijten aan het ontbreken van vaststaande rege- schieden door mensen, die in de bezetting zich als goede Neder landers hebben gedragen en die het werk voor Zeeland niet ver richten als beroep met een goede beloning. Toen de Stichting haar werk zaamheden begon, heeft het be duur diverse burgemeesters der tige bedragen, waaruit blijkt, j getroffen plaatsen in Zeeland dat Zeeland niet vergeten wordt, j verzocht zitting te nemen in het de hoogste waardering hebben, i comité van aanbeveling. Deze ware het niet, dat over dezeburgemeesters hebben aan dit Stichting, welke zich de wijdse I verzoek voldaan. Wij kunnen naam „Wereldactie" geeft, hetthans echter mededelen, dat zij een en ander te vertellen valt, zich allen hebber, teruggetrok- dat een ander licht op de zaak I ken. werpt. j Ook willen wij de aandacht De gegevens, waarover wij t.a.v. de Stichting en speciaal de hierbij betrokken personen beschikken, nopen ons, een waarschuwend woerd te laten vestigen op het eigenaardige feit, dat het bestuur van de Stichting bewust geen contact heeft willen zoeken met de in Zeeland bestaande instellingen Complot in Egypte? De Egyptische politie heeft iedere publicatie van nieuws be treffende een samenzwering, waarbij Egyptische legerofficieren zouden zijn betrokken, verboden. De wachtposten bij de parle mentsgebouwen zijn versterkt en een onderzoek is in volle gang. Het verbod volgde op een be richt in de avondbladen, dat „twaalf leden van het openbaar ministerie een geheim onderzoek instelden naar een z.g. complot tegen een hoge functionnaris" en dat 14 woningen waren doorzocht. In de mededeling van de politie wordt geen melding gemaakt van arrestaties. Traditionele Amerikaanse menslievendheid. Senator VandenBerg, de gezaghebbende republikiense autoriteit op 't gebied van de Amerikaanse buitenlandse politiek, heeft by de opening van het debat in de Senaat over het wetsvoorstel tot tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk, ervoor ge waarschuwd, dat een afwijzing van deze 597 millioen bedragende hulp door het Congres zou kunnen uitlopen op een oorlog. VandenBerg drong aan op on middellijke goedkeuring van het wetsvoorstel. Voorts beschuldigde hij de Sow jet-Unie van het voeren van een „ongelooflijke lastercam pagne" tegen de V.S. Hij oefende critiek op president Truman, daar deze zijn radicale voorstellen betreffende anti-inflatiemaatrege len in verband gebracht had met het tussentijdse hulp-plan. Dit feit, noch de vrees zich aan het plan-Marshall te binden, zou de senatoren mogen afschrikken om hun stem uit te brengen vóór de tussentijdse hulp, aldus Vanden Berg. Vervolgens gaf VandenBerg uit drukking aan zijn spijt, dat het westontwerp niet tevens de tus sentijdse hulp aan China bevatte. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou echter binnenkort een apart plan voor China indienen, zo zeide hij. VandenBerg somde de redenen op, die de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen waar van hij voorzitter is, ertoe hadden gebracht het wetsontwerp una niem goed te keuren en waarbij hij o.a. noemde; de traditionele Amerikaanse menslievendheid. VandenBerg zëide, dat de Com munistische afbraakploegen reeds op het plan-? larlhall waren losge laten. De V.S. zouden niet voor al tijd in een gebroken wereld kun nen bloeieT Iedere wereldrevolu tie zou de „scalp" van Amerika als eerste prijs opeisen. VandenBerg betoogde, dat het tussentijdse program noch zijn op volger een economische oorlogs verklaring betekende tussen West- en Oost-Europa. Het was dringend nor' dat de handel tus sen Oost en West hersteld werd. De hulpprogramma's beoogden slechts de samenwerking tussen de door de oorlog geteisterde lan den te bevorderen. De voorspelling dat de wet voor tussentijdse- hulp zonder veel te genstand goedgekeurd zou wor den, won aan betekenis, toen na VandenBerg's verklaring vrijwel alle critiek uitbleef. Slechts van de republikeinse senator Morse uit Oregon kwam indirecte oppositie. Nederlandse kinderen uit Duitsland aangekomen. Met enige vertraging arriveerde gistermiddag in Venlo het eerste transport uit -Duitsland van Ne derlandse kinderen, die voor een periode van drie maanden in Ne derlandse gezinnen gastvrijheid zullen vinden. Zoals bekend hoopt het I.K.O. in samenwerking met de bond ter behartiging van de belangen van Nederlanders in Duitsland en met de Nederlandse militaire missie te Berlijn er ln te zullen slagen circa 10.000 Nederlandse kinderen I een verblijf in ons land te ver-1 schaffen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8,17 u., onder 16.37 u. Maan op 15.43 u., onder 5.36 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 26 November: 0.16 u. 7.85 m., 12.27 u. 1.82 m. Bomontploffingen te Brussel. Gisternacht hebben zich in ver schillende wijken van Brussel op nieuw bomontploffingen voorge daan. Er zijn geen personen om het leven gekomen, doch op som mige plaatsen is ernstige schade ontstaan. Tot dusver is er nog geen offi ciële verklaring over de ontplof fingen afgelegd. Men gelooft, dat deze aanslagen deel uitmaken van protesten van voormalige Duitse politieke gevangenen tegen vrij lating van politieke delinquenten. RUSSISCHE VERTRAGINGSTACTIEK. In Washington verwacht men, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, en zijn delegatie „zeer spoedig" naar huis zullen terugkeren, indien Mo- lotof,. de Sowjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, weer zal beginnen met wat men be schouwd als „de gebruikelijke Russische vertragingstactiek". Zowel in officiële als in pers kringen verwacht men, dat de aanstaande zitting der ministers van Buitenlandse Zaken de lang verwachte ontknoping zal opleve ren. Men gelooft, dat Marshall ge kant is tegen de gedachte aan een afzonderlijk vredesverdrag met West-Duitsland, zelfs als de vier ministers niet tot overeenstem ming mochten komen. De Fran sen hebben echter reeds te kennen gegeven, dat zij hun zóne met de Brits-Amerikaanse zullen vereni gen, in geval de conferentie geen positieve resultaten oplevert. De Deense politie is een wijd vertakte organisatie op het spoor gekomen, die de passage van Duitsers naar Argentinië ver zorgde. Men verwacht, dat vele arrestaties zullen worden verricht. J. VAN DER MADE OVERLEDEN. horen en op zijn minst de vraag op sociaal-economisch en cultu- te stellen, of aan het werk van reel-hygiënisch gebied, die toch de Stichting geen eind dient te1 wel in de eerste plaats op de worden gemaakt. j hoogte zijn met hetgeen onze Wat is n.l. het geval? De provincie nodig heeft en die hun voorzitter van de Stichting, de medewerking konden verlenen heer P. C. v. d. Heuvel Sr. te bij de verdeling der gelden etc. Rotterdam, heeft iets, dat sterk Wij zullen het hierbij laten, tegen hem pleit. Hem is n.l. ten Strafrechtelijk is tegen deze laste gelegd collaboratie met de Stichting weinig te beginnen. Duitsers in de oorlogsjaren. Zijn i Echter achten wij het, gezien zoon, mr P. C. v. d. Heuvel Jr.het bovenstaande, van groot be te Amsterdam, die in het begin lang, dat aan het werk van deze de Stichting leidde, is tijdens de „zwaar-belaste" instelling door bezetting N.S.B.'er geweest en niemand meer enige medewer- zit thans, verdacht van andere king wordt gegeven. in de bezetting gepleegde poli- tieke delicten, reeds enige maan den vast. Aan de Stichting zijn diverse personen verbonden als een ad ministrateur, een typiste en een tweetal heren, die grote bedrij ven bezoeken, op tentoonstel lingen stands beheren enz. Alle leden van dit gezelschap waren lid van de N.S.B.; enigen van hen bekleedden zelfs hogere functies in deze beweging en zijn voor een aantal jaren, va- rieërend van drie tot tien, uit de rechten ontzet. Bovendien Belgische Socialisten willen Leopold niet terug, gépractisêerd Het bestuur der Belgische So cialistische partij heeft na een bij eenkomst een verklaring uitgege ven, waarin nogmaals krachtig stelling genomen wordt tegen „iedere poging om Leopold III op de Belgische troon te helpen". „Het reactionnair karakter van deze agitatie kan de binnenlandse vrede slechts verstoren", zo luidt de verklaring verder. Te Noordhorn is op 71-jarige leeftijd overleden de heer J. van der Made, rustend geneesheer, die geruime tijd te Roterdam heeft, waar hij om zijn beminnelijke eigen schappen bij zijn patiënten zeer gezien was. Na zijn Rotterdamse tijd is Van der Made te 's-Heer Arendskerke gevestigd geweest als arts, waar hij zich eveneens bemind wist te maken. In zijn jonge jaren heeft Jan van der Made zich onderscheiden als cricketer in het Leidse Ajax en het Rotterdamse V.O.C. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering op 28 October aan de Stichting voor de Landbouw medegedeeld, dat zij de op 26 Juli gedane voortellen tot verhoging van het basisuurloon in de landbouw afwees. De Stichting van de Landbouw geeft thans in haar orgaan „Mededelingen" een overzicht van datgene, wat in de Tweede Kamer dóór verscheidene sprekers in hun beschouwingen over de algemene regeringspolitiek over het loonpeil in de landbouw en ♦daarmee samenhangende kwesties is gezegd. Achtereenvolgens worden geci teerd de heren Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.). Korthals (P. v. d. Vrijheid), Hofstra (P. v. d. Arb.) en de beschouwingen welke de minister-president op 13 Novem ber wijdde aan de loon- en prijs politiek. Blijkens een hierop aansluitend commentaar is de Stichting voor de Landbouw van mening, dat de Volksvertegenwoordiging en het Nederlandse volk een onjuist beeld moeten krijgen van wat in werkelijkheid is geschied. De Stichting erkent als juist de verklaring van regeringszijde, dat de lonen in de landbouw ver- houdingsgewijzen sedert 1938-'39 meer zijn gestegen dan die in de industrie. Zij meent echter, dat deze constatering zonder enige betekenis is voor een beoordeling van de vraag of het loon in de landbouw uit een oogpunt van na tionale sociale rechtvaardigheid juist is. krijgen zij voor hun werk be- posten. Post voor militairen op I weg naar Indië. Opvarenden van het motor- schip „Kota Inten" kunnen in Sabang en bij aankomst post krijgen, mits deze uiterlijk op 9 en 16 December a.s. gepost wordt. De mogelijkheid bestaat, dat nog in een andere tussenhaven aan de militairen post wordt uitgereikt. Daarom wordt het publiek aangeraden tijdig te Amerika verzamelt voedsel voor Europa. De eerste voedseltrein is van Amerika's Westkust naar de Oost kust overgebracht. We zien hier de trein, die per boot de Hudson rivier over wordt gebracht. De gehele zending zal uit 200 treinen bestaan. Nieuwe prijzen, In aansluiting aan de medede ling over de verhoging van de prijzen van varkensvlees-, zuivel- en melkproducten volgen hier de nieuwe prijzen: Varkensvlees: Fricandeau f2.90 per kg. (oude prijs f 2.55)carbo- nade f 2.55 (f 2.25)spek f 1.90 (f 1.70)poten en krabben f 1. (f0.85); gehakt f 1.85 (onveran derd). Vleeswarenproducten, waarin varkensvlees is verwerkt, stijgen gemiddeld in prijs met één cent per 100 gram. Producten, waarin uitsluitend varkensvlees is ver werkt, ondergaan een prijsverho ging, welke varieert van 7 tot 14 cent per 100 gram. De grootste stijging in deze groep ondergaat blaasham, nl. 14 cent per 100 gr., welk product onderscheiden moet worden van het z.g. hamspek, dat een soort imitatie is en vrijwel ge heel bestaat uit nuchter kalfsvlees en in de prijsverhoging niet is be trokken. Kaas: De prijzen voor kaas per kg zijn: a. volvette kaas met uit zondering van de onder f en h vermelde soorten f 2.20 (oude prijs f 1.85)b. alle soorten 40 plus kaas, al of niet voorzien van kruidnagels en /of komijn, met uit zondering van de onder c. g en i genoemde soorten f 2.(f 1.70) c. 40 plus fabrieks Leidsekaas, 40 plus Friese nagelkaas en 40 plus Kanterkaas f 2.20 (f 1.85)d. 20 plus fabrieks Leidsekaas, 20 plus Friese nagelkaas en 20 plus Kan terkaas. f 1.90 (f 1.60) e. boeren Leidse- en Delftse kaas f 2.10 (fl.80); f. volvette korstloze- (blokkaas) en smeerkaas in ver pakkingen boven 50 gram f 2.30 f2.00); g. 40 plus korstloze (blok- kaas en smeerkaas in verpakkin gen boven 50 gram f2.20 (f 1.90); h. volvette korstloze kaas (blok- kaas) in verpakkingen t.m. 50 gr. f2.70 (f2.40); i. 40 plus korstloze kaas blokkaas) in verpakkingen t.m. 50 gram f2.60 (f2.30). Lim burgse en Hervese kaas per kaas je van 200 gram bij verkoop in de provincie Limburg, jonger dan vier weken f 0.43 (f 0.31) vi'er we ken of ouder f 0.46 (f 0.33). Melk en Melkproducten: in alle rayons stijgt de tot 23 November 1947 geldende melkprijs met 2 cent per liter gestandaardiseerde melk. In het z.g. vollemelkgebied stygt de prijs 3 cent per liter. Alle melkproducten van gestan daardiseerde melk, zoals pap yoghurt, zijn eveneens met 2 cent per liter verhoogd. Noodsignalen stegen op, maar van een schip geen spoor. In de afgelopen nacht heeft zich iets voorgedaan, wat een ernstig drama op zee doet vermoeden. Men zag namelijk in Vlis singen de seinen van een onbekend vaartuig, dat, naar waarnemers ons mededeelden, ten Westen van Nieuwersliiis in Zeeuwsch Vlaanderen, ter hoogte van de Wielingen in nood verkeerde. Direct werd de bemanning van de reddingsboot gealarmeerd en al zeer spoedig verliet het scheep je de haven, om, tezamen met een sleepboot zich naar de vermoe delijke onheilsplaats te begeven en daar assistentie te verlenen. Wie schetst echter de verbazing en ontsteltenis van de bemanning, toen zij, daar aangekomen, van een in nood verkerend schip geen spoor kon bekennen. flen heeft nog enige tijd rond gevaren op zoek naar event, wrakstukken, doch moest ten slotte onverrichterzake terug keren. Men staat hier voor een raadsel. De vuurpijlen zijn absoluut waar genomen, ook elders. Slechts de toekomst zal uitwijzen of hier misschien sprake is van een seheepsdrama, zoals zich 1.1. heeft voorgedaan op de Schelde. Dank van Prinses Eliza beth en Hertog Philip. De Britse Ambassade verzocht ons het volgende mede te delen: „Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben een groot aantal telegrammen en brieven uit Nederland ontvangen waarin hun beider geluk en een mooie toekomst werden toegewenst. Zij zijn diep getroffen door het aantal mensen, dat aan hen ge schreven heeft en door de warme genegenheid, die uit hun woorden sprak. H. K. H. zyn niet in staat al deze brieven en telegrammen persoonlijk te beantwoorden maar zij verzoeken deze algemene ken nisgeving te aanvaarden als uit drukking van hun grote dank baarheid". Maximumprijzen voor kippeneieren. Van mening zijnde, dat het be staan van maximumpryzen in de eierenhandel belemmerend werkt op een regelmatige afzet, heeft het bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren de maximum-prijsregeling van eieren voor producent, ver zamelaar en handelaar opgeheven. In de tweede prijzenverordening Kippeneieren 1947 en de prijzen verordening Eendeneieren 1947 II zijn alleen de maximumprijzen bij levering van handelaar aan gros sier, van grossier aan detaillist en/of industrie en van detaillist aan consument onveranderd ge handhaafd. Experiment met hefschroefvliegtuig. Gisterenochtend landde op een ruimte van slechts enkele tien tallen M2 in de duinen achter het hoofdkantoor van de K.L.M. het hefschroefvliegtuig PH-HAA van de stichting „Hefschroefvliegtuig Nederland". Enkele minuten later steeg het vliegtuig weer recht standig op, op weg naar Schiphol. Te zelf der tijd vertrok van het K.L.M.-kantoor aan de Raamweg een 6-persoons Buick-auto, even eens op weg naar Schiphol. Het lag in de bedoeling het tijdsver schil vast te stellen tussen de reis van de auto en het hefschroef vliegtuig. Het vliegtuig legde de afstand af in 21 minuten, de auto deed er 41 minuten over. Omstreeks één uur werd van Schiphol de terugreis aanvaard, waarbij het vliegtuig nu het na deel had de wind tegen te hebben. Het volbracht de teurgtocht in 34 minuten, terwijl de auto weer 41 minuten voor de rit nodig had. De Unesco (organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur der V.N.) heeft een rapport gepubliceerd, waarin een grimmig beeld gegeven wordt van de verwoestingen. Ook over gebrek aan materiaal, overwerkte onderwijzers en kinde ren met bleke gezichten in vijftien landen, waar de oorlog zijn ver woestingen heeft aangericht. Het rapport „Boek der behoeften" ge heten, noemt de meest dringende behoeften van landen van België tot de Philippijnen. Deze behoef ten, aldus Dr Julian Huxley, di recteur-generaal der Unesco, zijn een „wereldtragedie" een der ergste ontdekkingen was deze, dat in Griekenland tussen 60.000 en 100.000 kinderen zonder tehuis rond zouden zwerven zelfs in het hartje van de winter. In Italië moet voor ongeveer 500.000 wezen worden gezorgd. Er is geen materiaal voor het weer inrichten van 250 bibliothe ken. Pierre Joseph Koenig, bevelhebber der Franse bezettingstroepen in Duitsland en generaal Marie Emi- lie Bethouard, bevelhebber der Franse bezettingstroepen ln Oos tenrijk, zullen de conferentie als adviseur bijwonen. MIDDELBURG. Weer elf bomen erby op de Bolwerken. Dè .ambtenaressen en ambtena ren van de Middelburgse gemeen tewerken hadden gisterenmiddag hun penhouders, schrijfmachines en tekenlinialen gelaten voor wat zij waren en in plaats daarvan een stevige schop in de hand geno men, om bij de Selsbultenbrug hun daadwerkelijke bijdrage te leve ren aan de beplanting der Middel burgse bolwerken. In recordtijd en goed (want het gebeurde onder het deskundig oog van de chef van de Plantsoen dienst, de heer D. Tillema) hebben zij als vertegenwoordigers van de verschillende afdelingen van ge meentewerken een elftal iepen en esdoorns in de grond gezet en zich niet gestoord aan de straffe wind, die de boompjes dreigde om ver te werpen. Gemeentewerken had de pri meur, want er zullen nog meer beplantingen door personeel van publiekrechtelijke lichamen en particuliere ondernemingen vol gen. De Middelburgers worden in de gelegenheid gesteld hun eigen bolwerken te beplanten en de di recteur van gemeentewerken neemt gaarne aanvragen tot be planting van allerlei groepen van personeel en van verenigingen in ontvangst. Waarschijnlijk in de tweede week van December zullen de Middelburgse U.L.O.-scholen aan het bomenplanten op het Noord- bolwerk gaan. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond. Veel wind. In het Zuiden van het land: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Noord-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Nagekomen Advertentie. De twee Palestijnse Opperra- bijnen, Herzog en Uziel, hebben de Joden in de gehele wereld opge roepen te bidden, opdat de V.N. zich zullen uitspreken vóór het verdelingsplan voor Palestina. Franse delegatie op de conferentie der vier ministers. Georges Bidault, die in het A-ianae kabinet de porte feuille van Buitenlandse Zaken heeft gehouden, vertrok gisteren per vliegtuig naar Londen ter bij woning van de conferentie van ministers der vier grote mogend heden. De Franse delegatie bestond verder uit de volgende leden: Rene Massigli, Frans ambassa deur in Engeland, generaal Geor ges Catroux, Frans ambassadeur in de S.U., Couvé de Murville, al gemeen directeur van de politieke afdeling en Herve Alphand, alge meen directeur van de economi sche afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, generaal Heden overleed plot seling in het Zieken huis f,Bethesda", onze geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante TANNETJE DE SMIT, geb. de Nooijer, in de leeftijd van 52 jaar. Uit aller naam: JOH. DE NOOIJER. Vlissingen, 22 Nov. '47. Van der Manderestr. 5. Hedên overleed plot seling in het Zieken huis „Bethesda" onze geliefde Schoondochter, Schoonzuster en Tante TANNETJE DE SMIT, geb. de Nooijer, in de leeftijd van 52 jaar. Uit aller naam: G. DE SMIT. Vlissingen, 22 Nov. '47. Scherminkelstraat 30.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1