iravimi^y/g/M ^XÖRT Publicaties Vergelingsziekte tast suikerbieten aan. Illegale Immigranten naar Palestina? .Principieel" verschil tussen eierkoek en cake DE GROTE REISvan^§^^^ Jacht met wapens te Hansweert aangehouden. PROV. STATENLEDEN KRIJGEN GEEN PRESENTIE GELD VOOR HET BIJWONEN VAN AFDELINGSVER GADERINGEN. Op 29 Juli j.l. namen de Prov. Staten een besluit tot wijziging van de Verordening tot regeling van de reis- en verblijfkosten en van het presentiegeld voor de leden der Prov. en Ged. Staten. Daarin werd o.m. besloten, dat de Statenleden ook presentie- geld zouden ontvangen voor het bijwonen van vergaderin gen van de afdelingen en van corrm'asies uit de Staten. Hierop kon echter niet de koninklijke goedkeuring wor- dena verkregen, daar de Min. van Binnenl. Zaken het in strijd achtte met art. 27 der provin ciale wet. Ook na een zeer dringende brief van Ged. Staten, waarin met tal van argumenten het provinciale standpunt werd ver dedigd, werd geen resultaat be reikt. De Staten zullen nu dus het bewuste artikel moeten in trekken en moeten wachten op de door min. Witteman in voor bereiding genomen wijziging van art. 27 der provinciale wet. PROVINCIALE REKENING OVER 1945. De Algemene Rekenkamer heeft op 12 Nov. j.l. de cijfers der provinciale rekening van Zeeland over 1945 deugdelijk verklaard. Uit de balans blijkt, dat het dienstjaar 1945 een na delig slot heeft opgeleverd van f 945.791,87, n.l. van de gewone dienst f 6852,89 en van de bui tengewone dienst f 938.938,98. De ontvangsten van beide diensten waren f 8.892.257,93 en de uitgaven f 9.838.049,80. MIDDELBURG. Eindles cursus sorteren en verpakken van fruit. Op Donderdagavond 20 Nov. vond in de veilinggebouwen de eindles plaats van de cursus voor het sorteren en verpakken van fruit, welke dit najaar werd gegeven door de Nederlandse Fruittelers Organisatie onder leiding van de Tuinbouwvak- onderwijzer de heer A. J. de Jager te N.- en St.-Joosland. De beoordeling geschiede door een jury van 3 deskundige per sonen in tegenwoordigheid van het dag. bestuur der veiling. Alle cursisten behaalden het di ploma. Uit de resultaten bleek duidelijk, dat de lessen met aan dacht waren gevolgd, zodat Walcheren weer 17 verpakkers en sorteerders voor fruit rijker geworden is. VLISSINGEN. Verrassing voor schoolkinderen. Vrijdag werden talrijke klas sen der Vlissingse scholen, ver rast met het bezoek van enige dames en heren behorende tot de groep van „Mennoniten Brethren", die na de bevrijding op Walcheren al zo veel zegen rijk werk verricht hebben. Deze keer kwamen ze met een partij leren schooltassen ge kocht in Amerikaanse winkels, maar ook zelf gemaakt op naai- kransen enz. De grootste ver rassing was nog wel, dat deze tassen vol zaten met allerlei schoolgerief: potloden, penhou ders, bloknotes, kleurtjes enz. Dat de kinderen uitbundig van vreugde waren, laat zich begrij pen. Sommige klassen zongen de milde gevers toe, anderen dankten met een „Thank you so very much" en met een drie werf „Hoera" op Amerika. Zeker zullen de gevers het op prijsv stellen, dat de velletjes postpapier, die zich in de pak jes bevonden, beschreven door ,de kinderen zelf naar hen opge zonden worden. GOES. Vergadering „Het Groene Kruis". Op de tussentijdse vergade ring van de afd. Goes van de vereniging „Het Groene Kruis", die speciaal voor dit doel be legd was, werd tot bestuurslid gekozen in de plaats van de heer J. Dirks, die bedankt had, de heer A. Haeck. Verder werd aangewezen om namens de afd. Goes als lid zitting te nemen in het bestuur van de Stichting Centrum voor Kraamzorg de heer W. van Strien. BIEZELINGE. De mannenvereniging „Calvijn" is weer opgericht. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Ds A. Gruppen, voorzitter, J. M. Fraanje, secretaris, Joh. van Liere, penningmeester, N. Paau- we, bibliothecaris, M. Meyer, al gemeen adjunct, D. Poortvliet, vice-voorzitter. WEMELDINGE. N.I.WXN.-avonden. Woensdag- en Donderdagavond wenden in de zaal van de Gez. Korstanja films gegeven door het plaatselijk NXW.I.N.-comité. De voorzitter de heer M. Flo- russe, deelde mede, dat ruim 100 Kerstpakketten aan de militairen In Indlë uit Wemeldinge verzon den zijn. Men wil nu een radio aankopen. De heer de Witte uit Vlaardin- gen, vertegenwoordiger van de N.I.W.I.N. in Zeeland, zette het doel en streven van de N.I.W.I.N. uiteen. De beide avonden, benevens de kindervoorstelling, zijn een groot succes geworden. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de mandolineclub. LEWEDORP. Ernstig ongeval in de Sloekerkepolder. Toen de heer K. uit Kattendijke Zaterdagmorgen vroeg per motor naar Middelburg reed is hij in de Sloekerkepolder door tot he den onopgehelderde oorzaak met zijn motor komen te vallen. Hjj Is later door voorbijgangers gevonden en met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. WISSENKERKE. Zuster Boarbé sprak. Zuster Baarbé hield Donderdag avond j.l., in de Gereformeerde Kerk alhier een causerie over haar onderwijs- en zendingswerk in Nederlands-Indlë. WESTKAPELLE. Afdeling van Plattelandsvrouwen opgericht. Alhier werd Donderdag onder grote belangstelling een propa- ganda-middag gehouden voor de Bond van Plattelandsvrouwen. Enige leden van het Prov. bestuur waren aanwezig om het doel der vereniging uiteen te zetten. Er kon dadelflk een afdeling worden opgericht waarvoor een 25-tal da mes zich als lid opgaf. Een voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: mevr. de Casem- brootv. d. Feltz, presidente, mej. N. Roelse, secretaresse, mevr. VrijhoefBarto, penoing- meesteresee, de dames P. Minder- houdMinderhoud en M. Minder- houd leden. Iedere maand zal een lezing, demonstratie of Iets der gelijks gehouden worden. Beslo ten werd om in de maand Decem ber een Kerstavond te organise ren. MELISKERKE. Boomplantdag. Woensdag was het de boom plantdag voor Mèliskerke. Om 1.30 werden de leerlingen der bei de scholen verzameld in het ge meenteiokaal. Nadat enkele lie deren gezongen whren, werd een welkomstwoord gesproken door de burgemeester de heer A. J. Huijsman. Daarna werd overgegaan tot het planten der bomen. De heer Brand te Domburg was met zijn personeel aanwezig om de "behulp zame hand te bieden. De eerste bomen werden geplant door de Burgemeester, de Wethouders, se cretaris, a.t.s. de heer v. d. Helde en de beide hoofden van scholen, Daarna plantten vier leerlingen I een boom. Na afloop werden de leerlingen door het gemeentebe stuur getraeteerd. Nadat nog en kele liederen gezongen waren, werden enkele toespraken gehou den waarin men zijn dank uitte voor deze heuglijke gebeurtenis. RETRANCHEMENT. Gemeenteraad. Vorige week vergaderde de Raad dezer gemeente. Besloten werd medewerking te verlenen aan de plannen van de Grind wegcommissie tot verbetering van het weggedeelte Oude Tol— Retranchement. Waarschijnlijk zal dit een klinkerweg wordeu. De legesverordening werd op advies van Gedep. Staten enigs zins gewijzigd. Fllraonderwjjs. De Oudercommissie van de O.D. School zamelde deze zomer gel den ln voor de aanschaffing van een filmprojector, waarmee film- onderwijs zal gegeven worden op school. Dank zij deze gaven kon dit apparaat deze week ln gebruik worden genomen. Op een bijeen komst ln de school zette de heer De Jong, districtshoofd van de Nederlandse Onderwijsfilm aan de ouders het doel en de betekenis van het filmonderwijs uiteen. Adviescommissie. De Adviescommissie voor het toewijzen van woonruimte is na enkele wijzigingen als volgt sa mengesteld: G. de Smidt, Abr. Dlerkx, Chr. Lauret, J. Lucieer- de Bert en H. Zwier. HAAMSTEDE. „Priscilla" bestond 12'/2 jaar. Woensdagavond werd het 12 jarig jubileum der Vrouwenver eniging „Priscilla" op feestelijke wijze herdacht, onder leiding van Mevr. Roëll. Mej. Bon hield een Inleiding over 2 Petr. 1. De oprichtster, Mevr. Kentie uit Sneek, hield een interessante lezing over „Mathilde Vrede". Een zeer gevarieerd program ma van samenspraken en voor dracht wérd daarna afgewerkt. Het middernachtelijk uur was reeds geslagen toen door de heer C. Bolijn deze geslaagde avond werd gesloten. Er waren veel felicitaties, die vergezeld gingen van bloemen. De vereniging heeft in de afgelopen jaren vele kledingstukken ver vaardigd voor de kinderen der Zondagschool ln deze gemeente. BRUINISSE. NXW.I.N.-actie. Bij het plaatselijk N.I.W.I.N.- comité bestaat gelegenheid aan onze jongens overzee z.g. „Ver jaardagpakketten" te verzenden. Zij die hiervoor interesse heb ben kunnen zloh tot de comité- leden wenden om nadere inlich tingen. Het herstel en de verbouwing van de O.L. school is, een week na de aanbesteding, gegund aan de laagste inschrijvers Gebrs. en P. van Dale te Retranchement voor f19226. Te Bruinisse is een commissie opgericht ter bestrijding van de ratten. Zij bestaat uit de heren: F. D. van Vessem, B. Jonker, D. van den Berge Mz., C. Kik Lz. en W. Jumelet Az. Onder veel belangstelling bracht Woensdagavond j.l. de muziekvereeniging van Kortgene te Kamperland een serenade, i. v. b. het huwelijk van de heer Wolse en mej. T. de Haze. In het Keuringsdistrict Hein- kenszand werd een dezer dagen bij een huisslachting door de veearts Boudeling een varken voor consumptie afgekeurd. De collecte op Klaproosdag heeft te Nisse f38,63 opge bracht. ,Gele roest" veroorzaakt grote schade aan gerst. Verbod van verbouw van zaad in Zeeland. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland heeft aan de Provinciale Staten het verzoek gericht, om i.v.m. het optreden van de vergelingsziekte een ver ordening uit te vaardigen waar bij de teelt van suiker- en voe derbietenzaad voor zaadwinning in het belang van de voor Zee land economisch zo belangrijke suikerbieteneultuur wordt ver boden. Nu was de teelt van deze za den tot op heden van zeer ge ringe betekenis, ook ai omdat de zaadopbrengst hier meestal lager was dan in het Noorden van Nederland. Mede gelet op 'het feit, dat pogingen worden aangewend, met name op Tho- len en Schouwen-Duiveiand met 't oog op de zeer grote arbeids- moeilijkheden in de specifieke zaadteeltgebieden, om contrae ten af te sluiten voor de teelt van voederbietenzaad, wordt verzocht deze teelt in de gehele provincie te verbieden. Hoe be langrijk de suikerbietencultuur is, blijkt wel uit het feit, dat de bebouwde oppervlakte in 1946 13.876 ha was. De Stichting verzoekt ook soortgelijke maatregelen te ne men fea.v. de bestrijding der z.g. gele roest in de gerst. Vooral de teelt van zomergerst heeft grote economische waarde voor Zeeland. Zo wordt de meeste brouwgeret in onze provincie verbouwd. In 1946 was 22.822 ha met zomergerst bebouwd, met wintergerst slechts 246 ha. Het is met het oog op 't ern stige besmettingsgevaar, dat 't nemen van maatregelen wordt voorgesteld. Ged. Staten hebben adviezen wonnen van de rijksland- bouwconsulenten, van het dage lijks bestuur der Z.L.M. en van het Instituut voor rationele sui kerproductie te B. o. Zoom. Uit de ingekomen antwoorden is ge bleken, dat dit jaar de verge lingsziekte in Zeeland zeer hef tig optreedt. In Z.-Vlaanderen b.v. is het bietengewas voor 95 100 pet. vergelingsziek. Zon der overdrijving kan voor 1947 de oogst in kg gemiddeld op 20 pet. beneden normaal worden gesteld en het suikergehalte ge middeld op 1.5 pet. beneden nor maal. Onderzoekingen hebben geleerd, dat het verlies aan sui keropbrengsten bij door verge lingsziekte aangetaste planten rond 25 pet. kan bedragen. Wat de z.g. gele roest onder de gerst betreft is het volgens deskundigen inderdaad juist dat de wintergerst een groot be smettingsgevaar oplevert voor de zomergerst. De door roest- zwammen veroorzaakte schade heeft soms een oogstdervin; van 10 a 15 pet. ten gevolge. Alle genoemde deskundigen zijn het erover eens, dat slechts eén teeltverbod verdere uitbrei ding van deze ziekten kan voor komen. Daar ook kroten voor de vergelingsziekte vatbaar zijn dienen deze in het verbod hé- trokken te worden. Er zullen enige uitzonderin gen op het verbod mogelijk zijn, b.v. voor de bedrijven, die de se lectie van suiker- en voederbie ten verrichten. Het betreft hier vermoedelijk een drietal grote bedrijven en een kleiner bedrijf. Een e.v. teeltverbod kan t.a.v. de wintergerst voor 1948 geen effect meer sorteren, daar de zaaitijd reeds verstreken is. Historische trap van het Prinsenhof ontdekt. Balthasar Gerarts vluchtte hierlangs. Bij de thans plaats hebbend* restauratie van het Prinsenhof te Delft, waar het volgend jaar de Herdenkingstentoonstelling van de Vrede van Munster 1648 1948 plaats zal hebben, is een zeer bijzondere ontdekking ge daan. Men heeft n.l. een achter de muren ingemetselde trap kunnen blootleggen, waarvan men tot dusver het bestaan niet kende. Wel vermoedde men, dat ten tijde van Willem van Oranje daar ter plaatse de situatie an ders was geweest, doch 't bleef bij een veronderstelling. Daar door kon ook nooit de voorstel ling van de vlucht van de dader, Balthasar Gerarts, in overeen stemming worden gebracht met de wijze, waarop deze in 't pro tocol van Rombertus van Uyien- burgh (vader van Saskia, Rem brandt's vrouw) is verhaald, n.l. dat de moordenaar over de binnenhaven en door de tuin naar de stadswal (thans Phoe- nixstraat) vluchtte en daar ge grepen werd. Immers, Rembrandts schoon vader die op de noodlottige dag van 10 Juli 1684 bij Willem van Oranje te gast was, behoorde tot de eersten, die die gewonde Prins hulp verleenden. Aan hem danken wij ook het bovenge noemde nauwkeurige protocol der gebeurtenissen. Mr J. K. v. der Haagen heeft enige jaren geleden een artikel gepubliceerd dat de tegenstrijdigheid van dit protocol met de situatie in het Prinsenhof, zoals zij de laatste jaren was, aantoonde. Nu de achter muren ingemetselde trap echter weer is vrijgelegd, stem men de feiten geheel overeen met de situatie. Deze uit een historisch oogpunt zo zeer be langrijke ontdekking heeft al- lerwege grote belangstelling ge wekt. Het spreekt vanzelf, dal de trap thans in het Restaura tieplan is opgenomen. De tien duizenden bezoekers van de Herdenkingstentoonstelling zul len er zich. het volgende jaar van kunnen overtuigen. Onderdeel van grote organisatie? In de middensluis te Hansweert ligt op het ogenblik een wit geschilderd, volkomen zeewaardig jacht, de „Zonnetij IV". Het jacht was afkomstig uit Nederland en gaf als bestemming op Breskens. Verder dan Hansweert is het echter niet gekomen. De douane heeft het schip in beslag genomen en het wordt door mare chaussee bewaakt. Toen de „Zonnetij" te Hans weert arriveerde heeft de douane, die een tip had gekre gen, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Aan boord bevonden zich II personen, een Joods ge zin bestaande uit vier personen en een niet-Joods gezin, waar van de man ingenieur is, drie man bemanning, twee voor bui tengaats en een voor binnengaats. Bij fouillering bleken enkele mannen een scherp geladen re volver te bezitten. Dit was voldoende voor een nog intensiever onderzoek. De gehele nacht werd er door de douane roet goederen ge sjouwd. Men ontdekte karabij nen, stenguns, revolvers en een respectabele hoeveelheid muni tie, bontjassen, waarbij een fraaie Persianer, drank, verre kijkers, Engels en Zuid-Afri kaans geld, alsmede een niet onaanzienlijk bedrag aan Ne derlands geld, een grote hoe veelheid tafelzilver, goud en gouden met edelgesteenten be zette vingen. De goederen zijn in beslag genomen en de men sen in arrest gesteld. Zij zijn voor de Officier van Justitie te Middelburg voorge leid. Een der opvarenden ver klaarde naar Antwerpen te wil len. Alles wijst er echter op, dat men een ander doel in het oog had. Tuigage en want van het fraaie jacht zijn spiksplinter nieuw. Het vermoeden bestaat dan ook, dat men wilde trachten op illegale wijze met de „Zonnetij" naar Palestina uit te wijken. Bij het eerste verhoor herriepen de betrokkenen dan ook hun aan vankelijk afgelegde verklarin gen en zeiden van plan te zijn uit te wijken naar Zuid-Afrika. I In Wemeldinge had de schip per een telegram gekregen naar huis te komen, daar zijn vader stervende was. Op het ogenblik I wordt nog onderzocht of lit soms een waarschuwing geweest kan zijn, dat er in Hansweert gecontroleerd zou worden. Men vermoedt hier n.l. niet met een I individuele poging te doen te 1 hebben. Het onderzoek wordt i met kracht voortgezet. Het jacht i zwalkte reeds enkele dagen rond in de omgeving van de Room- l pot, maar kon daar wegens de I intensieve controle de Ooster- schelde niet verlaten, want alle douaneposten in Nederland wa ren gewaarschuwd. Van de elf personen die, zoals gemeld, aanvankelijk gearresteerd waren zijn er inmiddels weer ze ven op vrije voeten gesteld. Het Joodse echtpaar en de inge nieur met echtgenote bevinden zich nog in verzekerde bewaring. Bij het bedrag aan Nederlands geld, dat aan boord werd gevon den, werden negen oude briefjes van 1000 gulden aangetroffen, wélke indertijd ongeldig zijn ver klaard en ingeleverd hadden moe ten worden. M. J. Kunst. In de ouderdom van ruim 57 jaar is in het ziekenhuis te Voorburg overleden de heer M. J. Kunst, in leven vrijgestelde van de Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders. De heer Kunst die reeds lang ongesteld was, trad nam 25 jaar geleden als vrijgestelde in dienst van de Chr. vakbeweging en arbeidde eerst als plaatselijk bestuurder te Rotterdam en vervolgens speciaal onder de arbeiders in de schoen- en le derindustrie met standplaats 's-Gravenhage. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Maandagmiddag om half één op de algemene begraaf plaats te Voorburg worden ter- aardebesteld. Volgens een congreslid uit Mis souri, heeft men geconstateerd, dat in de Amerikaanse fabriek voor atoombommen te Oakridge, spionnen van alle vijandige naties werkten. Zjj vormden echter geen gevaar, daar zij geen contact met elkaar konden krijgen en om de tuin werden geleld. -» De Japanse regering heeft be kend gemaakt, dat 80.000 voor malige officieren van het Japan se leger en de marine geen open bare functies meer mogen be kleden. m De Amerikaanse militaire auto riteiten zuHen niet voor de lente beslissen, of zij de basis te Ang- magsalik op de Oostkust van Groenland, die de Amerikaanse strijdkrachten enige tijd geleden ontruimd hebben, zullen her openen. Tuchtrechter voor de prijzen te Middelburg. Automatiek, die geld terug geeft. Ter zitting van Woensdag j.l. prima kwaliteit en dus zijn geld werd behandeld de zaak contra waard was. Boete f 30, C. B. te Goes, die omstreeks Augustus '47 ondergoed voor persoonlijk gebruik tegen een te met een boete van f 10. D. F. v. R. te Goes had bo vengenoemde textielgoederen verkocht. Hij ontving een boete van f 10. De zaak tegen A. J. P. v. S. te Middelburg, die zijn winkelbe diende doosjes sacharinetablet- ten te duur zou hebben doen verkopen, werd door de tucht rechter wegens gebrek aan be wijs terzijde gelegd. Dit was ook het geval met de zaak contra A. C. v. d. R. te Goes. Hem was te laste gelegd het te koop aanbie den van een babyweegschaal voor de prijs van f 90 of f 15 te hoog. Besch. zei, dat hij het be drag van f90 had genoemd, maar tevens had gezegd, dat dit bedrag niet vaststond, daar zijn inkoopsprijs niet bekend was. H. J. A. te Goes had taarten broodjes en en koekjes-te duur verkocht. Hij gaf toe, wat de taarten, en de broodjes betreft, t.a.v. de koekjes bleek, dat hij in de practijk afweek van dat gene wat in zijn receptenboek vermeld stond. Hij kreeg een boete van f 450. A. B. te Veere, die eierkoeken te duur verkocht had, zei, dat 't eigenlijk cakes waren. Ten over vloede had hij enige van zulke koeken ter zitting meegebracht en wilde graag, dat deze werden geproefd, hetgeen eehter door tuchtrechter en griffier niet ge daan werd. Hij verliet de zaal met een waarschuwing. A. B. v. L. te Goes, thans te Rotterdam, had een te hoge huishuur geïncasseerd. Ter ver krijging van nadere inlichtingen werd de zaak aangehouden. H. C. B. te Kruiningen zag zijn zaak betreffende de verkoop van haardenwas terzijde gelegd, daar geen termen voor straf aanwezig werden geacht. De zaak tegen W. R. te Zou- telande, die groenten, fruit en aardappelen ten verkoop had aangeboden, zonder dg.t deze van een prijsaanduiding waren voorzien, werd aangehouden. M. C. R. te Vlissingen, dis stout en lager b;er te duur had 1 verkocht, werd gestraft met een boete van f 15. J. de J. te Vlissingen, had vleeserouquetten te duur ver- kocht. Het was volgens besch. I een moeilijke kwestie, daar de j automatiek alleen maar op een kwartje werkt; binnenkort j hoopt hij brood te kunnen bij leveren. Een oplossing zou kun nen zijn, dat hij het geld, dat te veel is, van te voren bij de cro quette in de automatiek depo neert. De boete bedroeg f 100. A. P. te Heinkenszand had vanaf Nov. '45 tot en met Aug. '47 te hoge huishuur ontvangen. Boete f 45. J. B. te Vlissingen had een tweedjas te duur verkocht. Be sch. beweerde, dat de jas van F. A. te Oostkapelle had tex- tielwaren te duur geprijsd. Deze artikelen waren volgens hem 'n restantje. Boete f 10. Uitspraken bij verstek: M. Z. te Wolfaartsdijk, die 'n woonhuis tegen te hoge prijs had verhuurd. Boete f30. M. A. B. te Goes, die te veel huur had ontvangen, eveneens f30. J. W. J. L. te Ovezande, wel ke z.g.n. kruidkoeken te duur had verkocht. Boete f 75. Winkelsluiting. B. en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis, dat het de winkeliers wordt toegestaan hun winkels in het tijdvak van 1 t.m. 5 en van 2-2 t.m. 24 December 1947 geopend te hebben na 18 uur en tot uiterlijk 22 uur. Uitbreidingsplan. B. en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis dat het door de Raad dezer Gemeente bij Besluit van 23 Juli 1947 vastge stelde uitbreidingsplan met bijbe horende bebouwingsvoorschriften en tekeningen door Gedeputeerde Staten dezer Provincie bij hun Be sluit van 31 October 1947 Nr. 2286/235, 3e Afd. is goedgekeurd en voor ieder ter Secretarie ter inzage is gelegd. Lêgger der wegen. B. en W. van Midelburg bren gen ter kennis, dat een exemplaar van het door hen ingevolge het bepaalde bjj de wegenwet opge maakte ontwerp van de legger van de wegen op 24 November 1947 op de secretarie der gemeen te wordt nedergelegd. Het ontwerp ligt aldaar van die dag tot 30 December 1947 ter In zage van een ieder. Bezwaarschriften tegen het ontwerp worden bij burgemeester en wethouders ingediend en wor den bij het ontwerp voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren kunnen mede worden ingebracht ln een zitting, welke zal worden gehouden in het gemeentehuis op 30 December a.s., des vóórmid dags 10.30 uur. Na de vaststelling van de leg ger' is de openbaarheid van de weg en de verplichting tot onder houd en tot bijdrage in het onder houd van de weg vastgelegd. Wij ziging van onjuiste vermeldingen te dezer zake kan dan nog slechts door rechterlijk vonnis bewerkt worden. B. en W. nodigen belangheb benden daarom uit, zich ervan te overtuigen, of het ontwerp naar hun mening geen onjuistheden bevat en, zo ja, daartegen bin nen de daarvoor gestelde termijn bezwaren in te dienen. Distributiedienst kring Vlissingen. Uitreiking diverse bonkaarten. De Distributiedienst kring Vlissingen maakt bekend, dat de uitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen 2e en 3e pe riode 1948 (18 Jan. t.m. 13 Maart 1948), tabakskaarten QA 802, versnaperingenkaarten QB 802 en gecombineerde kaarten QC 802 (geldig van 18 Jan. Lm. 3 Juli 1948), zal plaats hebben volgens onderstaand schema. Te gelijk zullen schoenenbonnen worden uitgereikt aan perso nen, wier stamkaart eindigt op de cijfers 8, 04, 14, 24, 34 en 44 tegen bon 612 van het inlegvel, benevens aan kinderen, geboren in de maand December van één der jaren 1932 t.m. 1945 of ge boren in de maand Februari 1947 legen bon 604 van het inlegvel. De inwisseïingsbonnen 713 (van de thans geldende bonkaarten) dienen voortaan zonder bon kaart, dus afgeknipt, met de Tweede Distributiestamkaarten te worden aangeboden. Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, loketten 12 en 13: 27 Nov.: de letters A en C. 28 Nov.: letters B tot Blom. 29 Nov.: Blom tot einde B. 1 Dec.: letters D en E. 2 Dec. letters F en G. 3 Dec.: letter H. 4 Dec.: letters I en J. 5 Dec.: letter K. 6 Dec.: letter L. 8 Dec.: letter M. 9 Dec.: letters N en O. 10 Dec.: letters P, Q en R. 11 Dec.: letter S. 12 Dec.: letters T, U en V. 13 Dec.: letters W, X, Y en Z. Oost- en West-Souburg,' Ka naalstraat 60. Niet-zelfverzor- gers: 15 Dec.: letters A, C, D en E. 16 Dee.: letter B. 17 Dec.: letters F, G, H en I. 18 Dee.: letters J, K en L. 19 Dec.: letters M, N, O en P. 20 Dec.: letters Q, R, S, TenU 22 Dec.: letters V, W, X, en Z. Zelfverzorgers: 23 Dec. Havendqrp (Vlissingen) op: 29 Dec.: de letters A t.m. L. 30 Dec.de letters M t.m. Z. Ritthem, ten gemeentehuize op: 18 Dec.: zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers. Meliskerke, ten gemeente huize op: 24 Dec.: zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers. Westkapelle, in het Gemeen tehuis op: Niet-zelfverzorgers: 2 Dec.: de letters A t.m. M van 1012 en 1.30 tot 4 uur. 3 Dee.: de letters N t.m. Z van 1012 en 1.304 uur. Zelfverzorgers: 9 Dec.: letters A Lm. J van 1012 en 1.304 uur. 10 Dec.: de letters K t.m. T van 1012 en 1.304 uur. 12 Dec.: letters U Lm. Z van 1012 uur. Zoutelande in „De Arke" op. Niet-zelfverzorgers I Dec.: van 1012 en 14 u. Zelfverzorgers": 8 Dec.: letters A t.m. L van 1012 en 14 uur. 11 Dec.: letters M t.m. Z van 1012 uur. Biggekerke, Gemeentehuis: Zelfverzorgers en niet-zelfver zorgers: 4 Dec.: Wijk A II Dec.: Wijk B. Koudekerke, Gemeentehuis: Zelfverzorgers en niet-zelf verzorgers: 10 Dec.: Wijk A, no. 1 t.m. 120. Rondom het huwelijk te Londen. Meer dan 2000 personen, de meeste wegens flauw vallen, zijn Donderdag door de ambulance diensten langs de weg geholpen, 37 van hen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Er waren zeer weinig gevallen van gebroken ledematen tenge volge van het gedrang der me nigte. Dit is de eerste huwelijksplech tigheid, die per televisie is uitge zonden. Een Brits persbureau ge bruikte een televisie-apparaat. Naar aanleiding van de beelden, die op het televisiescherm ver schenen. werden berichten opge steld, die naar de kranten wer den doorgegeven. Sportnieuws. THOLEN. Damwedstrijd. Tussen de heren A. M. Geluk en R. Rijkse te Yerseke werd een wedstrijd gespeeld in de halve finale in de voorronde van het persoonlijk damkam pioenschap van Zeeland, welke eindigde met remise. Dammen. Donderdag speelde Krabben- dijke haar eerste wedstrijd voor de competitie tegen G.D.C. III uit Goes. Deze wedstrijd, werd door Krabbendijke ge wonnen met 164. Uitslag: M. Nieuwenhuijzen K. Sinke 20; M. MeeuwseJ. Verstegen 20; H. WolfertPh. Haverhoek 20; Joh. van Oos tenM. Kik 2—0; J. V. d. Pa- reiJ. Roovers 11; J. van de VredeT. van Dalen' 02; L. Zuidweg—A. Eversdijk 11; H. van HussenF. de Koning 20; C. A van OostenM. van 't Westeinde 20; J. van Noor denP. W. Schipper 20. Totaal uitslag 164. Schaken en dammen. Door de Thoolse Schaak- en Damclub werden deze week de volgende wedstrijden gespeeld: Schaken: J. MelseJ. v. Oef- felen 01; J. HeuseveldM. Quist 01; G. H. Streutgers— A. de Vries 10. Dammen: B. W. SchotD. de Vos 2—0; M. Schot—A. La- bruyere 2-0; P. JansenJ. v. Elsacker 02; J. de RijkeE. Koppelaar 20. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 21 Nov. GroentenSpruiten 2453 Andijvie 8.50—21; Witlof H 33; idem stek 515; Rode kool 3.5015; Groene Savoye kool 1118Prei 27Peen II en IH 910; Koolrapen 4.506.50; Uien (stek) 46, alles per 100 kg. Bloemkool I A 2131, idem I 14—23; idem H 6—17; idem IH 27Knoselderij 1112, alles per 100 stuks. KAPELLE - BIEZELINGE. Veiling van 21 Nov. Appels: Jo nathan 2166Goudreinette 8y2'49; Cox's Oranje Pippin 20—65; Sterapels 813; Zure Bellefleurs 1131; Groninger Kroon 1527Court Pendu 3l/217; Ermgaard 10—43; Campagnezoet 1628; Pomme d'Orange 3^-18; Remb. Mortier 7%-17Rode Ribbeiing 12; Hol lands Zoet 14; Rode Paradijs 10; Baldiwin 16; Princesse No ble 5; Peren Contesse de Paris 345; Jodepeer 315 Josephi- nede Malines 813; Doyenne d'Aiencon 8—12t. Saint Remy 929; Pondspeer 825; Gie- ser Wildeman 4%—42; Klei- peer 923; Br. Allex. Lucas Wintersuikerij 1011Emile d' Hijst 13; Zwijndrechtse Wijn peer 4%; Diversen: Uien 8Vz 19; Druiven 1.221.75; Rode Kool 8, alles per kg. Boemkool 15, Koolrapen 2%, per stuk ZIEREKZEE. Veiling van 21 Nov. 1947. Andijvie 1119; Rode Kool 1216Spruiten 4548; Witlof 21—49; Kroten 4; witte Kool 4; Prei 2426; Herfstrapen 6; Druiven 171— 201; Tomaten 1113; Goudrei- netten 2135; Notarisappei 16 24; Ontario 1222; Prince Albert 1723; Bramley Seed ling 15; Contesse de Paris 30 36; Beurré Clairgeau 3334; Jonathan 2751, alles per 100 kg. Knolselderij 311; Bloem kool 31Bospeen 67, alles per 100 stuks. Uienveiling 20 Nov. '4Y. Ge wone uien export f22.42; Drie lingen export 22.Pikkels id. 22.13; Gewone uien binnenland f 18.42; Drielingen idem 18.12, alles per 100 kg. 12 Dec.: Wijk A overige nrs. 15 Dec.: Wijk B no. 1 t.m. 150. 17 Dec.: Wijk B no. 151 t.m. 320. 19 Dec.: Wijk B overige nrs. 20 Deo.: Wük C. DOOR TON EN JOOP SCHELTENS 169. Julia's vader zet grote ogen op, als hij zijn dochtertje met twee jongens voor de deur ziet staan. „W-waar kom jij van daan?!" Hij weet niet hoe hij het heeft. Hij neemt Julia in zijn armen en kust haar. Zo blij is hij dat hij zijn dochtertje terug heeft. De jongens mogen mee naar binnen. Julia moet alles vertel len. „Ja vader, als ik Ties en Thijs niet had ontmoet, dan zou ik nog in Portugal hebben ge zeten." 170. gens! „Jullie zijn kranige jon- Jullie willen natuurlijk naar huis. Ik zal zorgen, dat jullie thuis komen, daar kun je op rekenen. Ui ken wel iemand wacht even." Er wordt ge beld ,,'k Zal wel even open doen", zegt meneer. Hij gaat de kamer uit en doet de voordeur open. Voor hem staat een matroos

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3