De laatste aanval op de „Hollandse Nieuwe". SMATOMN De moeiten van uitzending en gezinshereniging. Madoera onder Nederlandse controle. Benelux landen gaan zaken doen met Canada. Brand in Amsterdamse Bescherm zelf, bescherm het kind! Maarschalk Sokolofsky ging opnieuw tegen de Y.S. en Engeland te keer. Martin over het Palestijnse vraagstuk. Tussen Schotland en Noorwegen op haringvangst. Wel niet siek (fCW&HMtl stcijd Kremiinleiders suggereren vijanden tot rechtvaardiging hunner macht. (Van een speciale verslaggever.) Wie zo tussen de bergen puin en steen doorloopt in IJmuiden, kan moeilijk geloven, dat hij zich bevindt in wat voor de oorlog (.Europa's eerste vissersplaats was". IJinuiden is echter hard op 5»eg om die ereplaats weer in te nemen. Wie aan IJmuiden denkt, denkt aan de zee, aan de visserij. IJmuiden leeft van de vis, het vangt vis, het verkoopt vis, het transporteert vis, het conserveert vis, het levert ijs voor de vis, het herstelt en proviandeert vissersschepen. Op de straat, in het •afé, bij de kapper, ja overal praat men over viskwaliteit, over Kawlers, over visprijzen en besommingen. IJmuiden is synoniem met vis enhet riekt er ook naar! Toen uw verslaggever dan dezer dagen het aanbod kreeg, de laatste haringvangsten in dit seizoen mee te maken, liet hij deze kans niet voorbij gaan. En zo was dan onlangs op een Maandagmorgen het uur aange broken, waarop ik in de gelegen heid werd gesteld, met de „Vi- kingbank", IJm. 183, „een reisje mee af" te maken, zoals dat heet. Tussen het mastenbos van log gers, kotters en stoomtrawlers maakt de „Vikingbank" een gun stige indruk en zij geldt trou wens ook als de beste van onze vissersvloot. Dat is geen wonder, als men weet dat het schip ge durende de oorlog in Engeland verbleef. Pas toen de Schelde na de bezetting van Antwerpen, van mijnen was gezuiverd, keerde het fiiet zijn kranige bemanning naar het vaderland terug. Toen ik aan boord kwam, gooide men juist 60 ton ijs en 180 ton kolen in de ruimen. Om 11 uur gingen de touwen los en een „goede vangst" van de ach terblijvers klonk over het wa ter, toen de kleine sleepboot ons de haven uitbracht. Nadat deze buiten de pieren had losgegooid en terugkeerde, en de machines van de „Vikingbank" begonnen te draaien bekoelde mijn enthou siasme enigszins, want daar bui tengaats woei een stevige bries en hoge, witgekopte rollers bra ken tegen de voorboeg. Er kwam behoorlijk deining en ik werd een beetje katterig De boot zette koers naar het Noorden met een snelheid van plm. 19 k.m. per uur. 's Dins dagsmiddags waren we op de plaats van bestemming, op 56° 30' N. B. en de schipper besloot de eerste trek te doen. Het grote, zakvormige net, dat door borden van 1.50 x 3 meter horizontaal en verticaal wordt opengehouden, werd neergelaten. Na 2 uur sle pen werd het opgehaald, maar de vangst bestond slechts uit enige manden makreel. De schipper hakte meteen de knoop door en liet 80 mijl verder stomen naar d z.g. „Floden-gronden". Harde werkers. Mijn werk bestond uit het as- «isteren van de kok. Dat is n.l. een belangrijk personage aan boord en hij is in de weer van 's. morgens half vijf tot soms 's avonds 10 uur. Elke dag schilt hij 20 kilo aardappelen, bakt 12 grote broden van een kilo en bakt 10 kilo vis. Het leven van de visserslui is hard en dat zij extra rantsoenen ontvangen, is niet meer dan billijk. 's Woensdagmorgens begon het werk pas goed. We bevonden ons te midden van Nederlandse, En gelse en zelfs Poolse „trolders" en hun aanwezigheid deed een goede vangst verwachten. Inder daad leverde de eerste dag maar liefst 600 kisten op. 't Was nu werken van 's morgens 5 tot 's avonds 9 en soms nog langer, 't Is bijna ongelooflijk wat deze mannen verzetten. Het uieer werd er niet mooier op, maar de vangst bleef stijgen. De tweede dag leverde 500 kisten op en de derde dag gaf bij stormweer zelfs een recordvangst van ruim 800 manden prachtige haring. Na hoogstens een uur moest het net steeds worden opgehaald, anders zou het zijn gescheurd door de geweldige hoeveelheden vis. Soms verspeelt men bij aanhoudende storm van de drie of vier net ten er één of twee, wat vooral met de vele wrakken van vlieg tuigen en schepen tegenwoordig vaak het geval is. Maar hier was het water ruim 125 m. diep, zo dat daar nu niet veel kans op was. Toch hadden de netten het zwaar te verduren, zodat de ma trozen ook de paar uurtjes, waar in ze anders sliepen, nog moes ten opofferen en netten repare ren. Onvermoeid werkten de mannen met hun zuidwesters en hun olie jassen voort; zij gunden zich slechts de tijd om hete kof fie te drinken en vlug te eten. Ondanks het ruige weer deed zeeziekte zich niet meer gelden en ik begon me thuis te voelen tussen de hardwerkende, goedge humeurde kerels, wier gekruide opmerkingen en grote schreeuwen bij tijden over de onafzienbare watermassa's klonken. 's Avonds om 10 uur kunnen de schippers van op zee zijnde schepen verbinding met elkaar krijgen. Men informeert naar el- maar so lusteloos Ge behoeft juist geen ziek bed gehad te hebben om U slap en lusteloos te voelen. Juist na tijden van spanning, óók van tekort aan lichame lijk en geestelijk voedsel, zijn' die verschijnselen aan de orde van den dag. Neem een tijdje Sanatogen. Dit zenuwster kend voedsel brengt Uw zenuwgestel weer op peil en ge komt ook lichamelijk weer op krachten. (Ingez. Med.) Feuilleton. 51) door H. Lourense. Op de avond van Aay's be grafenisdag, is zij moeder over twee kinderen van hem. Te vroeg, naar de dokter zegt. 'tïs geen blijvertje. De man heeft gelijk. Nog voor Bertha weer op is, rijdt een eenvoudige zwarte koets, van de „Laatste Aanleg", naar het kinderkerkhof. Er is geen enkel familielid bij tegenwoor dig. Twee offers heeft de dood gevraagd, binnen enkele dagen, beiden buitenshuis gestorven, en ver van elkaar in het graf gelegd, en toch door bloedsban den verbonden. Ruim een week later neemt Bertha haar intrek weer m haar huisje aan de Straatweg. De eerste tijd kan ze zich wel redden. Wat ér dan ook van Aay gezegd wordt, voor z'n ge zin heeft hij zorg gehad. De winter kan ze afwachten, ze hoeft geen gebrek te vrezen. Maar daarna? Van de kant van de oude Aaks heeft ze niets te verwachten. Tijdens Aay's leven hebben ze z1' a niet met haar bemoeid, na zijn dood verwacht ze dat te minder. Best. Ze zal zelf haar weg wel zoe ken, en vinden! kaars vangsten en geeft goede raad als men zelf op een rijke visgrond is aangekomen. De schipper en de le machinist roe pen dan tevens door naar huis, zodat hun familieleden hen iedere avond door de radio kunnen ho ren. Tevens kan de schipper zes maal in het etmaal verbinding krijgen met Radio Scheveningen voor het opgeven en ontvangen van berichten. Toevallig ontving juist de schipper zelf op de derde dag de tijding, dat zijn gezin was uitgebreid met een welvarende dochter van 9 pond! En het zou den geen zeelui zijn, als dit niet met een extra-oorlam was ge vierd: Ook voor het signaleren van mijnen is de radio-ontvang- en zendinstallatie van onschatbare waarde. De thuisreis. De vierde dag leverde een goede 400 manden haring op. De schipper vond het welletjes en trouwens ook de voorraad ijs en zout was uitgeput. Na 4 dagen vissen konden we met een re cordvangst van 2500 manden vis de terugtocht aanvaarden. De 750 P. K. sterke machine (die 10 ton kolen per etmaal verslindt) werd weer op volle kracht ingeschakeld en nu had den de mannen tenminste weer de tijd een „sjekkie te roken en 's nachts een paar uur te slapen. Zes dagen na ons vertrek lagen we weer voor de pieren van IJmuiden. Langzaam voer de 45 meter lange, en nu erg diep lig gende „Vikingbank" de haven binnen. Zo gauw de boot stil lag, was het een bedrijvigheid van belang, daar er nog 10 ton ijs op de vis moest, waar de schip per in zee reeds radiografisch op dracht voor had gegeven. 's Maandagsmorgens begon de lossing en de afslag. Een prach tig gezicht, zo'n vijftig vlerkante meter niets anders dan kisten met zilverachtig blauwe haring. De besomming van de reis be droeg niet minder dan f 29.000, wat voor slechts 4 dagen vissen buitengewoon goed was. De bemanning zag men lopen, weigeschoren en verzorgd, en ze glunderden om de goede vangst. Het ioon is goed (de schipper heeft 5 pet., de anderen 1 tot 2 pet. van de besomming), maar daarvoor moet gewerkt worden! Op 50-jarige leeftijd zijn de vis sers afgewerkt. Het vak is zwaar, de schepen zijn zonder enig com fort of accommodatie en weinigen zullen bij het kopen van een haring saan een visstalletje ver moed hebben, wat daaraan voor af ging! F. Boukes. Twee duizend „opbouwwerkers", vijf en dertig honderd andere werkers en drie duizend gezinnen wachten om uit Nederland naar Indië te kunnen vertrekken, terwijl tientallen duizenden geëvacueer- den, die in Indië thuis horen en terug willen, geen transport kunnen vinden. Dit is op het ogenblik de stand van het probleem van de uitzen ding naar Indië, waar de immi gratiedienst te Batavia een op lossing voor moet vinden. Dit zijn de cijfers van het ogenblik, zoals dr Guyt, hoofd van genoemde dienst, deze verstrekte. Elke dag komen er nieuwe aanvragen en oproepen bij, - die, als het trans port niet zeer verbetert, het to taal aantal wachtenden steeds groter zullen maken. Zo wachten op dit ogenblik ruim 2xk maal zo veel gezinnen op hereniging als het vorig jaar om deze tijd. Tegen eind Juli werden In vijf dagen tyds ongeveer 2000 op bouwwerkers met de hoogste pri oriteit opgeroepen. Het waren meest planters die, naar men ver wachtte, direct op de plantages aan het werk zouden kunnen gaan en hard nodig waren. Deze ver wachting is niet geheel ln vervul ling gegaan, maar toch gaat men door met deze mensen te laten uitkomen, opdat deze opgeroepe- nen natuurlijk in Nederland reeds hun schepen achter zich verbrand hebben. Ook een andere verwach ting ging niet ln vervulling: men dacht voor deze mensen vier vliegtuigen extra per week te kunnen inlassen, maar de moei lijkheden van de K.L .M. ln India HOOFDSTUK 16. Als een schaduw glijdt moe der Janna door het huis, sinds de droeve wintermorgen, waar op haar oudste de woning dood weid ingedragen. Wat heeft ze vurig verlangd, na enkele smart volle jaren toch de verzoening tg mogen beleven. 't Heeft niet zo mogen zijn. En wat troost heeft ze over Aay's uitgang uit dit leven naar het toekomende? Zoals de boom valt, blijft hij liggen. Onkreukbaar is het Recht. Zou zij, sterfelijke, daaraan durven tornen? Zijn wegen zijn in het Hei ligdom, daar kan een gewoon mensenkind niet in blikken. Ja, zo staat het in het Woord, maar. Met Mart kan ze over haar moeiten hiermee niet praten. Met Kees gaat dat beter. Die was vroeger nog al thuis in die dingen, en dat is er in de latere jaren niet minder op ge worden. En hij vindt het heel gewoon, om er met een ander over te praten. Tweemaal onderneemt ze een tocht naar de stad, alleen. 'tValt, niet mee in zo'n barre kou, maar ze heeft het er graag voor over. Want Kees vermag soms haar wat te troosten. Volgens hem is de val van een boom zo op pervlakkig niet te beoordelen. Wat weten ze van Aay, in z'n laatste uren? Hij kwam naar huis toen hij geen uitweg meer gooiden roet in het eten en zo is nog slechts een klein deel per vliegtuig of boot in Indië aan gekomen. De uitzending van de gewone werkers, evenals die der vrouwen, werd hierdoor ook ver traagd. Bij de huidige gang van zaken is de wachttijd voor het gezin ln Indië aankomt ongeveer zes maanden, gerekend van de dag, dat de aanvraagformulieren bij de immigratiedienst zijn inge deeld. Dit betekent dus niet, dat het gezin een half jaar later voet aan wal zet, want eerst moet men een huis gevonden hebben. Zonder officiële huisvestingsverklaring wordt geen aanvraag geaccep teerd. De uitzending van het gezin volgt strikt volgens het nummer op de algemene oproeplijst. De nummering geschiedt volgens da tum van aanvrage. Over de maanden April tot en met September van dit jaar be droeg het totaal der aanvragen voor gezinshereniging 3894. Een totaal van 2573 Is in deze maan den ln het kader der gezinsher eniging ln Indië aangekomen. Wat de toekomst betreft, deel de dr Guyt mede, dat de gezins hereniging van oorlogsvrijwilli gers, die in Indië worden gede- zag! Want het staat wei vast, dat Aay in het nauw gedreven was. De veldwachter heeft in een praterige bui iets verteld van de achtervolging op die avond. En dan: was Aay geen kind van veel gebeden? Zwijgend heeft moeder Janna geknikt. Ja, hij was een kind van veel gebeden, meer dan de anderen. Welnu, tot de vrome Monica is eens gezegd, dat een kind van veel gebed niet verloren kan gaan. Dat is ook bevestigd in het leven van haar zoon, de Kerkvader Augustinus. Janna heeft niet zo veel ver stand van dat soort dingen. Maar Kees is er aardig in thuis. En hij heeft ook nog wel gerede voorbeelden uit het Woord, dat valt evenmin tegen te spreken. Maar als Janna weer thuis is, ontvalt haar al de troost, die ze op haar moeilijke tocht ver gaderd heeft, zodra ze Marten er in wil laten delen. ,,'tls goed bedoeld van Kees, Janna. Hij wil ons over 'et zwaartepunt heen helpe. Maar mit alle respek daarvoor, 'et wil d'r bij myn zo maar niet in. 't Is geen rechtzinnige leer, die Kees navolgt." Weg is alle steun, waaraan Janna zich vastklampt in haar wanhoop als zielsbedroefde moeder. „Niet rechtzinnig, nee. 'tls as de domené zee op de begrafenis. „Me motte de dode late ruste." Och ja, dat zal wel. Maar dit moblliseerd, de volgorde der alge mene lijst zal beïnvloeden. Priori teitsverlening voor hen wordt bil lijk geacht, omdat zij als militair in de onmogelijkheid verkeerden gezinshereniging aan te vragen. Voorts zal door het versnelde tempo, waarin de opbouwwerkers overkomen, ook het aantal aan vragen voor gezinshereniging stij gen. Zij krijgen echter geen toe stemming voor huisvesting van het gezin ln de grote wooncentra. Men tracht hulzen ln te richten in de nabijheid van de uiteinde lijke bestemmingsplaats en boven dien Is deze categorie werkers nu in de gelegenheid gesteld gezins hereniging aan te vragen zonder huisvestingsverklaring. Zo zul len zij uiteindelijk pas in een on gunstige positie komen te verke ren, indien de situatie op hun standplaats zich niet wijzigt bin nen het tijdsverloop, dat norma liter met de gezinshereniging is gemoeid. By het nieuwe schema van de afvaarten van de Oranje en de Ruys tot October 1948 kost het overbrengen van de huidige op de wachtlijst staande gezinnen globaal getaxeerd nog zeker acht a negen maanden en voor vrou wen met kinderen zal de wacht tijd nog langer zijn. In December wordt de „Indrapoera" en mis schien de „Sibajak" ln Indië ver wacht. Een ernstig vraagstuk is dat van de gezinnen met kinderen, vooral kleine kinderen. Alleen de „Oranje" heeft hutaecomodatie, zodat een voorsprong voor de vrouwen zonder kleine kinderen is ontstaan. Alleen door de kinder- accomodatle te verruimen, aldus dr Guyt, kan deze onbillijkheid weggenomen worden. Door het in leggen van extra schepen met ruimaccomodatie wordt de tegen stelling steeds schrijnender. De B.P.M. Iaat vrouwen en kin deren overkomen ln gecharterde De Nederlands-Indische rege ring heeft een communique gepu bliceerd, waarin erkend wordt, dat de Nederlanders sinds enkele dagen het gehele eiland Madoera onder controle hebben gekregen. Madoera op de hoogte van de i Noord-Oost kust van Java gele- j gen, was evenals Java en Suma- j tra in twee zones verdeeld. Vol- gens het regeringscommunique j zijn de plaatselijke burgerlijke Nederlandse en Indonesische autoriteiten begonnen kleding en levensmiddelen aldaar uit te de len. Volgens Setiadjlt betekent dit, dat de Nederlanders de repu blikeinse zone van Madoera mili tair bezet hebben. „Een aparte schending van de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende het „staakt het vuren". Hij voegde er aan toe, dat hij deze aangele genheid zal voorleggen aan de Nederlandse commissie voor goe de diensten. Van zijn kant heeft de woord voerder van de Nederlands-Indi sche regering bekend ontkend, dat Nederlandse troepen op Ma doera opereren, en verklaard: „Wij hebben Madoera niet bezet, maar laten er patrouilles rond trekken". buitenlandse vliegtuigen, waartoe toestemming gegeven wordt on der voorwaarde, dat de 'helft der plaatsen voor „gewone" gezins- herenigingsgevallen beschikbaar wordt gesteld. Het probleem der gehuwde vrouwelijke werksters, die in In dië nooit een kantoor zullen zien, ls o.a. aangepakt, door de beper king, dat alleen zij, die voor Janu ari 1942 reeds in een soortgelijke betrekking werkzaam waren, toe stemming krijgen. Nederlandse autoriteiten te Montreal zijn van mening, dat het handelsverkeer van Canada met de Beneluxlanden in het ka der van de tariefovereenkomsten van Genève belangrijk zal toe nemen. Vooral nu de invoer uit de V.S. beperkt is. Voor'de Bene luxlanden zullen de tarieven voor Canadese tarwe, verse en ge droogde appelen en timmerhout verlaagd worden. In deze landen zullen klaver voor veevoeder, vis, asbest en metalen als koper, en aluminium ook verder vrij mo gen worden Ingevoerd. Ten aanzien van deze minera len schreef het dagblad „Le Ca nada" in een hoofdartikel over de nieuwe impuls die Qubec's mijnindustrie zal krijgen, doordat geen invoerrechten worden gehe ven op koper, nikkel en allumi- nlum. In Canada zullen de rechten op artikelen zoals tabak, alcohol, textiel, aardewerk en glas aan merkelijk worden verlaagd. Te Montreal is onlangs aan gekomen als vertegenwoordiger van het Canada-instituut te Rot terdam de heer J. A. Krijgsman, vroeger verbonden aan de Rotter damse Kamer van Koophandel. Deze zal optreden als secretaris van een uit Canadese en Neder- Bomaanslag te Rome. Vrijdagavond is in het gebouw van de Christelijk Democrati sche partij (de partij van de mi nister-president De Gasperi) te Rome een bom ontploft. Er schij nen enkele personen gewond te zijn. Schaken. De derde partij van de wed strijd tussen O'keliy de Galway en de Leidenaar C. B. v. d. Berg is na 60 zetten afgebroken. Attlee smeedt het ijzer als het heet is. Informele besprekingen te te Londen, De Britse premier, Clement Attlee, maakt thans gebruik van de aanwezigheid der vertegen woordigers van het Britse Ge menebest te Londen, ter gelegen heid van het huwelijk van Prin ses Elizabeth, om afzonderlijke informele besprekingen te hou den over economische kwesties en de dollarpositie. Hrj heeft reeds lange besprekingen ge voerd met de premier van Zuid- Afrika, generaal Jan Smuts, en naar verwachting zal hij ook Mackenzie King, de Canadese premier en anderen bij zich ont vangen. landse zakenlieden bestaande commissie, welke thans wordt gevormd en die ten deel heeft de bevordering van het handels verkeer tussen Canada en Neder land. Deze commissie zal zich vermoedelijk ontwikkelen tot een Nederlandse Kamer van Koop van Koophandel voor Canada en een zusterorganisatie worden van het Canada-instituut te Rot terdam. Ongewenst vrouwen- bezoek op schepen. Maatregelen om hieraan een einde te maken. Na de bevrijding van ons land komt in de Rotterdamse haven een verschijnsel voor, dat voor de oorlog betrekkelijk zelden viel waar te nemen, n.l. het bezoek van vrouwen van twijfelachtige reputatie aan schepen. Niet al leen prostituees, maar ook jonge meisjes en zelfs kinderen worden veelvuldig aan boord aangetrof fen. In een gehouden bij eenkomst met belanghebbenden bij het havengebeuren, heeft de burgemeester deze wantoestand belicht en medegedeeld, dat tegen dit euvel door de politie in de laatste tijd reeds krachtig wordt opgetreden. Dit kan echter slechts dan voldoende effect sorteren, al dus de burgemeester, Indien al len, die bij de bedrijvigheid ia de haven betrokken zijn, medewer king verlenen. Het resultaat van deze bijeen komst ls geweest, dat besloten is een beroep te doen op de ge zagvoerder van alle binnen komende schepen en wel door middel van een brief, uit te rei ken door de havenloodsen. Hiermede zal echter niet kun nen worden volstaan, aldus bur gemeester Oud. Het is n.l. niet te verwachten, dat alle gezag voerders uit eigen beweging vol komen zullen medewerken. Daar om zal de Rotterdamse commis sie tot verbetering van de ver- blijfsvoorwaarden der zeelieden in de haven („zeemanswelvaren") zich tot de binnen- en buiten landse reders wenden, teneinde aldus te bereiken, dat aan de gezagvoerders de verplich ting wordt opgelegd de vrouwen, die niet tot de familie van de bemanning of de passagiers be horen en niet voor werkzaam heden aan boord moeten zijn, het verblijf op de schepen te ver bieden. geeft geen rust aan haar arme gefolterde hart. En ze weet ook wel, dat Marten geen vrede heeft met z'n zienswijze, hoe hij dat ook voor haar tracht te verbergen. Waarom brengt hij anders zo vaak z'n nachten haast slapeloos door? ,,'tBen de zorrege", zegt hij. Dat kan zijn. Maar vroeger had hij toch zeker niet minder zorgen, en toen had hij niet zo veel last van slapeloosheid. Intussen verstrijkt de winter. Het voorjaar komt, koud en guur. 't Is eigenlijk maar een verlengstuk van de winter. De beesten gaan de wei in, veel later dan gewoonlijk. De zomer volgt met weinig gras voor de beesten, en een schrale hooioogst. Op een van de weinige zoele avonden, die dit jaargetijde geeft, loopt Marten de Kaay een eind op. De beesten lopen nog rond, zoekend naar wat schrale gras sprietjes. Anders liggen de die ren om deze tijd rustig te her kauwen. Maar nu moet er, mid den in de zomer, nog volop bij gevoerd worden. Waar moet dat heen? Zo zal het nog op gedwongen' verkoop uitdraaien in het na- jaar, door gebrek aan voer. En/ de stal is niet eens vol meer! Marten loopt naar huis terug. Bij het rietlandjeblijft hij staan. De plek van Aay's boot. Aay! (Wordt vervolgd.) Engels prinselijk paar op huwelijksreis in eigen land. Het postkantoortje van het dorpje Romsey in Hampshire werd gisterochtend overstroomd met brieven en telegrammen voor Prinses Elizabeth en Prins Philip, die de eerste dag van hun huwelijksreis rustig doorbrach ten op een herenhuis van Philip's oom, Lord Mountbatten, de gou verneur-generaal van India. De hekken van het landhuis werden door de politie bewaakt, daar de Prinses de wens te ken nen had gegeven de eerste da gen van de wittebroodsweken ongestoord door te brengen. Duitse volkswagens ook in België. Naar in kringen der Belgi sche auto-industrie verluidt, zal een eerste contingent onderde len, bestemd voor de bouw van 1500 volkswagen begin 1948 uit Duitsland in België worden in gevoerd. Deze wagens zullen in België worden gemonteerd. Ook de volkswagens, bestemd voor Nederland, zouden in Bel gië worden gemonteerd. De kostprijs van de afgewerkte volkswagens zou in België fr. 33.000 bedragen. Rekening houdend met de winstmarges zou men zich in België een der gelijk wagentje dan tegen een bedrag van fr. 40.000 tot fr. 45.000 kunnen aanschaffen. Op het ogenblik moeten voor een auto in België bedragen worden neergelegd, die, al naar gelang van het merk, variëren van 80.000 tot 150.000 fr. gezien. Zij zouden op weg van Warschau naar Danzlg ver dwaald zijn. Volgens het bericht uit Kali ningrad zou het duidelijk zijn, dat beide personen niet ver dwaald waren, doch een speciale opdracht hadden, en heel goed wisten waar zij zich bevonden. Doch zij zouden niet op de hoog te geweest zijn van de Sowjet- Russlsche grensbewaking! Franse havenarbeiders staken vandaag. Vrijdagavond is voor van daag een algemene staking van Franse havenarbeiders afge kondigd. Marcel Flouret, voorzitter van de bestuursraad van het genatio naliseerde Franse spoorwegnet, heeft in een beroep op de arbei ders met klem betoogd, dat een staking van spoorwegarbeiders „catastrophale gevolgen" zou hebben voor de Franse economie. Desondanks breidt de .spoorweg staking zich als een lopend vuur tje uit, terwijl de mijnwerssta- king zich eveneens uitbreidt. Catastrofe voorkomen. Gistermiddag Is 'brand uitge broken ln de pompkamer van de ln de IJpolder gelegen petroleum haven. Vrijwel onmiddellijk rukte de Amsterdamse brandweer met groot materiaal uit. Ook de drij vende motorspuit Jason nam aan de blussingswprkzaamheden deel. De pompkamer van de gemeen telijke petroleumhaven was ge heel uitgebrand. Het was een ge luk, dat de wind van de dlcht- bijzijnde petroleumtanks af stond waardoor waarschijnlijk een cata strofe voorkomen is. De brand is ontstaan door het overspringen van een vonk van een lasapparaat. „Plotseling", zo vertelde een lasser, „ontstond een kleine vlam, die wij met een hand zand tracht ten te blussen. Enige seconden later was de pompkamer een vuurzee". De grootte van de schade kan nog niet worden vastgesteld. Wel bestaat de mogelijkheid, dat er niet meer afgeleverd kan worden. Door het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels is de zer dagen een luisterwedstryd ge organiseerd, waaraan Iedere Ne derlander kon meedoen. Naast de geringe subsidie, die het ryk in de kosten voor de kin derbescherming bijdraagt, vormde ieder jaar een bron van inkom sten de verkoop van de kinder postzegel. Deze baten, welke be stemd zijn voor de kinderbescher ming en voor de uitzending van zwakke kinderen, bedragen onge veer f 250.000.hetgeen- een druppel is op een gloeiende plaat. Het is bitter te moeten consta teren, dat het Nederlandse volk niet inziet, dat kinderbescherming een nationale zaak is en geen lief hebberij van een aafital dames en heren, die anders niets te doen hebben. Het kleine Zwitserland brengt door middel van de kinderzegels voor zijn kinderbescherming jaar lijks een milhoen gulden op. Moet Nederland daarbij achter blijven? Teneinde nu de nodige middelen voor de kinderbescherming te ver krijgen, is voor de verkoop van kinderpostzegels een nationale St. "Nicolaas luisterwedstryd ge houden. Op 5 December, op de avond van het kind, zal St. Nico laas voor de microfoon de win naars de prijzen van deze wed strijd: fietsen, radiotoestellen e.d.t bekend maken. Elke luisteraar van jong tot oud kan aan deze wedstrijd deel nemen door Inzending van een briefkaart, met ten minste dertig cent aan gewone postzegels bo ven het normale porto. Op die kaart moet het antwoord geschre ven worden, waarna zij geadres seerd moet worden aan St. Nico laas, Keizersgracht, Amsterdam. Een speciale attractie ls het meedoen van de jeugd der lagere en middelbare scholen aan dit tournooi. helpt dus de ont spoorde jiugd weer in het gareel. Deze schooljeugd kan in klasver- band meedoen. Zij plakt op een briefkaart van 5 ct. een gewone postzegel van 10 cent en levert deze in by onderwijzer of leraar. Deze zendt de kaarten van zyn klas aan: St. Nicolaas, Keizers gracht, Amsterdam. Maarschalk Wassily Sokolofs ky, de Sowjet-Russische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft op de laatste bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad voor Duitsland voor de Londense ver gadering yan de raad van minis ters van buitenlandse zaken alle beschuldigingen herhaald, die de S. U. in het afgelopen jaar tegen de andere bezettende machten heeft geuit. Sokolofsky las een 25 bladzij den tellende verklaring voor, waarin hij zowel Frankrijk als Engeland en de V. S. aanviel. Volgens Sokolofsky is het optre den van de westelijke mogendhe den in Duitsland gericht op het veilig stellen van West-Duits- land, „opdat de imperialisten een basis hebben, vanwaar uit zij een nieuwe oorlog kunnen voe ren". Hij veroordeelde sterk de economische fusie van de Britse en Amerikaanse zone van Duits land en beschuldigde de drie westelijke mogendheden van traagheid en tegenzin om de de- militarisatie en zuivering van Duitsland te voltooien, van schending van het verdrag van Potsdam en van aanslag op de eenheid van Duitsland. Practische toepassing betekent onlusten. De Britse afgevaardigde, John Martin, heeft in de subcommissie voor verdeling van Palestina der V.N. verklaard, dat de practische toepassing der plannen die de V.N. voor Palestina voorstaan, zoals het uitstippelen der gren zen in overwegend Arabische dor pen, zeker het teken zou zijn voor het uitbreken van onlusten. In dit geval zouden Britse troepen bij de onlusten betrokken worden en de Britse regering zou, aldus Mar tin, dit niet willen riskeren. De sub-commissie heeft haar rapport herzien, teneinde het aan te passen aan de door Engeland aangenomen houding. Eén Augus tus wordt echter gehandhaafd als uiterste datum van beëindiging van het mandaat en terugtrek king der troepen. Thans gaan bouwvak arbeiders in Frankrijk staken. De Parijse bouwvakarbeiders hebben besloten een .staking te beginnen, de werkplaatsen te be zetten en posten uit te zetten. De staking van de metaalbewerkers heeft zleh uitgebreid tot andere fabrieken in Parijs, o.a. te Le Bourget, waar ongeveer 1000 ar beiders werken. In het overige gebied van Frankrijk Is de stakingsgolf in sommige streken aangezwollen tn andere teruggelopen. De arbeiders van de scheepswerven nabij Tou lon besloten met een meerderheid van 55 pet. weer aan het werk te gaan. Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, sprak er zijn leedwezen over uit, dat So kolofsky de oude beschuldigingen heeft herhaald op de laatste ver gadering van de bestuursraad, nu op een volgende bijeenkomst geen antwoord meer kan gegeven wor den. Naar de mening van de Britse afgevaardigde verwacht Soko lofsky geen antwoord, daar de in« zyn verklaring vervatte be schuldigingen reeds herhaalde lijk waren weerlegd. Generaal Koenlg (Frankrijk) zelde, dat hg de verklaring aan zijn regering zou doorgeven en later zou ant woorden. Foster Dulles: Aan de vooravond van zijn ver trek naar Londen als adviseur van Marshall, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft John Foster Dulles (republikein) voor de radio verklaard, dat vol gens de leer van Marx dictator schap de eerste phase is, dan moet volgen het langzaam weg kwijnen van de staat en het over geven van de despotieke macht. Dit laatste is nog niet gebeurd. Om nu hun macht te rechtvaar digen, aldus Foster Dulles, moe ten de leiders van het Kremlin overal vijanden suggereren. De Sowjet-Russische leiders buiten de vrees der volken voor oorlog uit door deze vrees overal op te weHken ten einde hun macht te behouden en uit te breiden. Eerste transport van Nederlandse kinderen uit Duitsland. Maandag 24 November zal het eerste transport van Nederland se kinderen uit Duitsland in ons land aankomen. Het betreft hier een groep van ongeveer 100 kin deren, afkomstig uit München Gladbach en omgeving. Canadezen op Sowjet- Russisch grondgebied. Volgens een bericht uit Kali ningrad (Oost-Rusland), aldus ra dio Moskou, is de Sowjet. Russi sche grens „gesehonden door twee leden van de Canadese mi litaire missie". Een onderdeel van de geallieerde bestuursraad in Duitsland. Volgens verklaring der beide Canadezen hebben zy het gebied van Kaliningrad voor de Sowjet-Russische bezet tingszone van Duitsland aan- De diepzeereis van Prof. Picard. De expeditie van de prof i- soren Picard en Cosyns naar aJ Golf van Guinea, waar zij een. diepzee-onderzoek zullen ver richten, zal waarschijnlijk niet eerder plaats hebben dan-m Augustus van het volgende jaar. Oorspronkelijk had men ver wacht in Februari of Maart te kunnen vertrekken, doch als ge volg van de minder gunstige weersomstandigheden in dit jaargetijde hebben de geleerden gemeend er beter aan te doen hun reis nog wat uit te stellen. Voor onze taalverbetering. Tot lid en voorzitter van de vaste commissie Inzake de schrijf wijze van de Nederlandse taal zyn benoemd: Prof. Dr C. Ié van Haeringen te Utrecht; tot lid en secretaris van de commissie: Dr H. E. Bulskool te Lelden; tot leden: Y. Foppema te Amster dam, Prof. Dr L. C. Michels te Nymegen; Dr P. Minderaa te Zeist, Prof. Dr Gerlach Royenx te Utrecht en Prof. Dr J. B. Ttelrooy te Amsterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2