ZEEUWSCH DAGBLAD Frankrijk heeft een nieuwe regering. De taaiste dvaeve PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND En Schuman is Premier. Coöp. Aankoopvereen. Zierikzee hoeft prete uitbreidingsplannen. Activiteit up Kemajoran 90 lillioen pita terug uit Duitsland. Levensmiddelenprijzen herzien Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tei. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 805 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wootfd MAANDAG 24 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZtilDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te VUssingen en Ds W. VROEG INDEWEI' te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.15 u., onder 16.38 u. Maan op 15.27 u., onder 4.16 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 25 November: 11.48 u. 1.59 m., u. m. Nadat Leon Blum er niet in ge slaagd w^s het vertrouwen van de Assemblee te winnen heeft Vincent Auriol zich tot de 61-jarige Schuman, de financiële expert van de M.R.P. gewend met het verzoek een „cen trum" kabinet te vormen. Schuman, die in de regering van Ramadier mi nister van Financiën was, heeft de functie aanvaard op het ogenblik dat er in Frankrijk bijna driekwart mil- lioen georganiseerde arbeiders in sta king waren. Hij kreeg het vertrou wens votum met 412 stemmen voor en 184 tegen. Schuman handhaafde Georges Bi- dault als minister van Buitenlandse aken. Behalve de premier en Bidault heeft de .MR.P. zeven vertegenwoordigers in het kabinet, de Socialisten hebben er zes, de Radicalen, vier, de Onaf- hankelijk-Conservatieven één. Het huidige kabinet is het ne gende sedert de bevrijding. In po litieke kringen was men opgelucht toen het zeker was, dat de nieuwe regering gevormd was, want de binnenlandse toestand Is sedert het aftreden van Ramadier ge stadig slechter geworden. Er staken thans 800.000 tot een millioen arbeiders in verschillen de delen van het land en men vreest dat het stilliggen van de vitale spoorweg- en havendien sten een ernstige terugslag op de Franse economie zal hebben. Schuman's rede in de Assemblee. Schuman's programma was ge kenmerkt door een geest van we- JAe cotcL uwA. De term is van een Ameri kaans journalist. We hebben de zenuwenoorlog gehad, de Blitz krieg, de uitputtingsoorlog, de totale oorlog. Nu spreekt men van „the cold war", de koude oorlog. Dat is de oorlog tussen Rus land en Amerika, die momenteel wordt gevoerd, en waarbij de rest van Europa voorlopig de in zet is. Toen Hitler en Stalin nog vrienden waren en de communis ten in West-Europa met dat ge val soms verlegen zaten, had Hitier een merkwaardig plan. Rusland moest zich naar het Oosten richten, Duitsland naar het Westen en Zuiden. Maar Stalin wilde naar het Westen; hij drong op naar de Oostzee, intrigeerde in Joego slavië en wilde een Polen onder Russische controle. Daarop stuit te de samenwerking af. Tijdens de oorlog hebben de Engelsen en Amerikanen vérgaande concessie aan Rusland gedaan. Rusland zou een brede invloedssfeer hebben. Maar Stalin is niet te verzadi gen. Hij wil in héél Europa de hegemonie hebben. Daartegen voert Amerika de oorlog. Turkije krijgt millioenen dol lars voor vliegtuigen; de Grieken krijgen Amerikaanse stafofficie ren; Italië wordt vriendschappe lijk behandeld; het plan Mars hall moet Europa op de been helpen. Rusland volgt andere metho den. Het heeft het systeem van de „volksdemocratie" in Oost- Europa. Een communistische dictatuur, waarbij de leiders van de oppositie om hals worden ge bracht. Als de communisten een maal in de regering zitten, dan dringen zij de rest op zij-. Dan komen de processen wegens com plotten, wegens samenspanning met de Amerikanen en dergelij- j ke beschuldigingen. Geleidelijk worden de andere partijen murw gemaakt. In West-Europa gaat dat niet. Daar is men, zelfs in Frankrijk, zo wijs geworden, dat de commu nisten er buiten de regering wor den gehouden. En bij de verkie zingen gaat het hun niet voor de wind. Daarom gaan zij over tot de directe actie. In Frankrijk en in Italië is het al los. Andere landen zullen volgen. Het is dui delijk, dat de communisten hun consignes hebben. In ons land begint er ook teke ning te komen. De heer Wage naar is in de Tweede Kamer gaan opspelen op een toon, die men niet van hem gewend was. Even scheen het, alsof hij uit de gratie was, evenals Koejemans. Felle agitatoren als Paul de Groot en Fred. Schoonenburg schenen naar voren te komen. Maar Wagenaar en Koejemans derzijdse toenaderen en een bre de basis met het oog op de moei lijkheden. Na te hebhen gereleveerd, dat hij zekere veranderingen in de wijze van stemmen binnen de vak verenigingen voorstond, zei Schu man, dat de regering, die hij zich voorstelde te vormen de hulp uit het buitenland, die Frankrijk be hoefde, zeer verwelkomde en dat zij de strijd tegen inflatie zou aan binden. De regering zou voorts opkomen voor de eenheid van het Franse imperium. Ten aanzien van de buitenlandse politie ver klaarde Schuman, dat hij oorlog „niet onvermijdelijk" achtte, en hij verklaarde vervolgens, „Wij zullen niets doen om de verdeeld heid ln de wereld te doen toene men". Schuman werd door de meesten toegejuicht, niet echter door de Communisten. Jacques Duclos, die voor de Communisten sprak, ver klaarde, dat zijn partij tegen Schuman zou stemmen, daar deze volgens de Communisten niet ge acht kon worden de belangen van de werkende klassen te verdedi gen. Tenslotte volgde de stemming. De uitslag werd 412 stemmen voor en 184 tegen. Schuman verklaarde, nadat hij de nieuwe ministerlijst aan de Schuman werd in 1919 voor het eerst tot lid van het parle ment gekozen. In September 1940 werd hij door de Gestapo in Metz gearresteerd, nadat maarschalk Petain in de plaats gekomen was voor Paul Re- naud Schuman, die destijds de functie van onder-minister van Buitenlandse Zaken vervulde, werd na een opsluiting van 7 maanden naar Duitsland over gebracht. Hrj wist echter 18 maanden later te ontsnappen, daarbij geholpen door de on dergrondse beweging en omdat hij vloeiend Duits .sprak, was li" in staat Lyon in de vrije zone van Frankrijk te berei ken. (Soc.); Onderwijs: M. Naogelen (Soc.); Financiën en Economische Zaken: R. Mayer (Radicaal); Openbare Werken: C. Pineau (Soc.); Justitie: A. Marie (Rad.); Wederopbouw: R. Coty (Onafhan kelijk Conservatief)Overzeese Gebiedsdelen: P. CosteFloret (M.R.P.)Einnenlandse Zaken: J. Moch (Soc.); Industriële pro ductie: R. Lacoste (Soc.); Oud- Strijders: F. Mitterand (Rad.); Volksgezondheid en Bevolking: Tentoonstelling Neder landse schildersprenten in Zeeland. Zaterdagmiddag werd te Mid delburg, de onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit te houden tentoonstelling Neder landse Schildersprenten geopend. Voor deze gelegenheid was een kleine groep genodigden bijeenge komen in de groene zaal van het Schuttershof, waar Mr F. W. Adriaanse als voorzitter der Z.V.U. een inleidend woord sprak. Het verheugde spr. dat dhr J. W. Kögeler namens het gemeentebe stuur aanwezig was. Mr Adriaanse schetste in het kort het doel van deze expositie. Het ga'at hier n.l. om de populari sering van de schilderskunst, zo wel in het belang van de kunste naar als van het publiek. Hier is door samenwerking van de schil der en de techniek een nieuw pro cédé ontstaan, voor een belangrijk deel gebaseerd op die van de li tho, gecombineerd met offsetdruk. Het resultaat komt het meest overeen met een gekleurd litho grafie, doch demonstreert daar naast geheel eigen mogelijkheden. Het gaat thans om het contact tussen kunstenaar en publiek. Dhr Kögeler verrichtte hierna met een korte rede de opening en sprak namens het gemeentebe stuur zijn sympathie uit voor het streven van de Z.V.U. bij deze ge legenheid. Spr. hoopte, dat de ten- toonstelling volledig zal slagen in haar opzet en dat velen een be zoek aan de expositie zullen bren gen. Hierna werd een bezoek ge bracht aan het Kunstmuseum, waar de tentoonstelling wordt ge houden. Hier zijn een 38-tal werken ver zameld van 8 verschillende schil ders. Het valt voor de leek, die een bezoek gaat brengen zeker niet mee om al het geëxposeerde naar waarde te schatten. Hot schijnt P. Chapuis (M.R.P.); Landbouw: president had voorgelegd, tegen- P. Peiimiin (M.R.P.)Staatssecre- -i Tir::tnotraTrAoo-r! QQTI hot Viiiroou over de pers: „Mijn regering is een ploeg, welke boven alles be sloten is te handelen en zo wëfctg mogelijk te praten. Wij staan voor vele moeilijkheden. Wij rekenen op de discipline en vastbesloten heid van het Franse volk. In het Franse Kabinet hebben thans de volgende personen zit ting: Strijdkrachten: P. H. Teitgen (M.R.P.); Arbeid: D. Mayer taris, toegevoegd aan het bureau van de premier: P. Abelin (M.R. P.)Staatssecretaris voor Oorlog: P. Éechard Soe.Staatssecreta ris voor Marine: J. P. Dupraz (M. R.P.); Staatssecretaris voor Luchtvaart: A. Maroselli (Rad.); Staatssecretaris voor Duitse aan gelegenheden: P. Sehneiter (M.R. P:)Minister voor Volksgezond heid en Bevolking is: mevrouw G. Poinso-Chapuis. Een vale grijze lucht hangt boven ons en een milde wind rulst door de haast kale bo men. En 't is alsof die zachte wind niet past bjj al die andere symptomen, die zo duidelijk spreken van aardse verganke lijkheid. Op de Loose weg in Apel doorn vertrekt een begrafenis stoet. Het is de laatste gang van de dode naar het kerkhof. Onze vriend en medewerker Wim Reugebrlnk zal ter aarde worden besteld. Uit de vaal-grijze lucht stroomt het water. De wind neemt toe en de laatste resten van de voor kort nog groene bomen dwarrelen naar bene den Langzaam nadert de stoet het kerkhof, waar reeds velen wachten. Even later staan fa milie, vrienden en kennissen rondom een geopend graf. Ds Smelik zegt, dat bij dit graf ook het laatste woord niet is aan de dood. Wim had zijn Hei land lief. Hij geloofde in Hem als zijn Verlosser. De dood is verslonden tot overwinning en wij mogen weten, dat Wim bij zjjn hemelse Vader is. Samen zingen wij Psalm 73 12. De voorzitter van de „Stich ting Zeeuwsch Dagblad", de heer J. Laport, spreekt gevoel volle woorden van dank voor alles wat Wim in zijn halfjarig verblijf in Goes voor ons blad heeft gedaan. Met alles wat hij had, diende hjj de Christelijke pers en hij deed dat met grote liefde en toewijding. We had den nog zoveel verwachting van hem. De Here sterke ons allen en in het bijzonder Wim's ouders, broers en zuster, opdat wij eenswillend zullen zijn met Hem, die alle ding regeert. De directeur van Zeeuwsch Dagblad brengt de gevoelens tot uiting, die er leven ln de kring van Wim's naaste mede werkers. Wim heeft in Goes veel gegeven; hij mocht er ook veel ontvangen. Welk een troost ligt er in de wetenschap, dat Wim, die vocht om het mooie en schone van dit aardse leven te ontdekken, nu zijn mag in het Sion Gods, de vol komenheid der schoonheid. Barend Vingerling spreekt dank- en troostwoorden uit naam van de Goese J.V.-ers. Als w(j het kerkhof veriaten vermenigvuldigen zich onze gedachten. We mogen danken voor de blijken van Gods liefde en gunst, die in Wim's leven zichtbaar waren en voor alles wat we ln hem ontvingen. De „Litteraire revue" zullen we voorlopig missen in ons blad; ook „Moeders hoekje" en het kinderverhaal van „Oom Wim". Het leven gaat verder. Nü zonder Wim. Hoe kan dat? En toch, God heeft Wim's levensdraad geen minuut te vroeg afgesneden! Precies op tijd is Wim ge gaan in de vreugde van zijn Heer! Zijn taak beneden was af. Zijn opdracht boven is be gonnen. En dat is de grote troost voor allen, die hem lief hadden. tijke administratie zal waar schijnljjk het aanstellen van een administrateur voor het gehele ons toe, dat de gewone bezoeker eiland noodzakelijk maken. Bunkers te Bruinisse dienen te worden opgeruimd. In de Donderdagavond gehou-belangrijke uitbreidingsplannen den vergadering van de Land- ,op stapel staan, o.m. een droog- bouwver., afd. van de Z.L.M. te inrichting en een poterbewaar- Bruinisse, werd o.m. gesproken plaats. over 't komende Pensioenfonds Volgens mededelingen van voor de Landbouw. De omvang-1 „Landbouwherstel" kunnen de lüiro -,-t„„i levensonderhoudvergoedingen" in Januari tegemoet worden ge zien. De algehele afwikkeling een keus doende, het meest zal gevoelen voor de landschappen van de schilder Fernhout. Het is zeker ten volle de moeite waard een bezoek aan deze expositie te brengen, terwijl men tevens in staat is gesteld, zich enkele wer ker aan te schaffen. Eveneens Zaterdagmiddag werd in de aula van het Goese Lyceum de tentoonstelling geopend. De voorzitter wekte vooral de jongeren op tot het volgen van de vVaterschapscursus, die mo menteel in Zierikzee wordt ge geven. Verder deelde hij mede, dat de stikstofprijzen voor het a.s. sei zoen belangrijk zijn verlaagd. De, Coop. Aankoopver. te Zie rikzee, die in 1946 een winst maakte van f 15.878.20 heeft Gisterochtend heerste op Ke majoran grote activiteit wegens het vertrek van verschillende be langrijk - personen. Paul van Zee land vertrok vroeg in de morgen per Constellation -aar Nederland, vanwaar hij naar België zal door reizen. Hij werd uitgeleid door Dr van Mook en tal van andere auto riteiten. Kort daarna vertrokken met een Amerikaans vliegtuig Jhr. van Vredenburch, Dr Koets, gene raal Buurman van Vreeden en ko lonel Drost naar Djogja. Volgens Antara is dit toestel te Djogja aangekomen. De com missieleden zijn van daaruit door- gereist naar Kalioerang, alwaar besprekingen zullen worden ge houden. Het zwaartepunt van de bespre kingen der technische commissies (de commissies voor de uitvoering van de order om de vijandelijkhe den te staken) is dus thans naar Djogja verplaatst. Vanzelfspre kend zijn de vertegenwoordigers van de commissie van goede dien sten medegegaan. Morgen zal o.m. min. Tamzil naar Djogja vliegen. De militaire toestand. Volgens het Nederlandse mili taire communiqué van Zaterdag hebben de Nederlandse verliezen op 21 November 2 gesneuvelden en 7 gewonden bedragen. Op Java en Sumatra kwamen beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles voor. Op West-Java, in het grensgebied nabij Leuwiliang, werd gevechts aanraking verkregen met een re publikeinse groep. Op Mtdden-Java. in het grens gebied tien km. Z.O. van Peka- longan, vond een treffen met een BELEDIGING VAN DE BURGEMEESTER. Naar wij vernemen b-sft de Of ficier van Justitie te Middelburg een voorlopig onderzoek gelast tegen wethouder R. te Schoon- dijke, die onlangs een scherpe aanval op de burgemeester van Sehoondijke heeft gedaan en zich daarbij in beledigende zin zou heb ben uitgelaten. Mr van der Weel volgt de heer v. Bommel van Vloten op als lid Raad v. Beroep Dir. Belastingen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes met ingang van 1 Januari 1948 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de Raad van Be roep voor de Directe Belastingen te Middelburg, zulks onder dank zegging voor de in die functie bewezen diensten, en hebben met ingang van genoemde datum be noemd tot lid de heer Mr J. A. van der Weel te Middelburg. Zeepost voor de Cost en de West. Naar Ned. Indië kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Willem Ruys", dat 2 Dec. a.s. vertrekt. Hiertoe moet men de stukken uiterlijk 29 Nov. posten. Naar Curagao'en de overige Ne derlandse overzeese gebiedsdelen in de West vertrekt 9 December het m.s. „Zeehond" ook met deze gelegenheid kan zeepost worden verzonden. Deze moet uiterlijk 6 Dec. gepost zijn. Na de diamanten het goud. Na de diamanten is Zaterdagmorgen tegen tien uur in vier 10 tons trucks van Van Gend en Loos, 30.000 kilo van de door de Duitsers tjjdens de bezetting uit ons land geroofde goudvoorraad naar Amsterdam teruggebracht. Het bestaat voor ongeveer de helft uit baren en voor de andere helft uit gemunt goud, waaron der gouden munten van verschillende Europese landen. In totaal vertegenwoordigt het teruggevoerde goud een waarde van 90 mij hoen gulden. Het was verpakt in 423 kisten, waarvan een groot gedeelte ammunitiekisten, die alle door eigen personeel in de kluizen van de Nederlandsche Bank aan het Rokin te Amsterdam zijn opgeslagen. De ministerraad van Polen heeft besloten Micolajczyk de Poolse nationaliteit te ontnemen. Het was de controleur-generaal van de Nederlandse Bank, reserve kolonel W. C. Roest van Limburg, die als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering gisteren ln Frankfort a. Main de kostbare la ding van de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in ontvangst nam. Hij was vergezeld van de chef-keldermeester der Neder landse Bank, de heer A. J. Schuurman en 's Rijks munt meester, de heer J. w. A. van Hengel. Nadat de door Amerika, Engeland en Frankrijk gevormde, te Brussel zetelende tripartite commissie deze 30 ton goud had toegewezen, waren de drie heren per auto naar Frankfort vertrok ken. In het gebouw van de voor malige Duitse Rijksbank lag het goud opgeslagen en onder bewa king van leden der Amerikaanse Military Police werden Vrijdag middag de 423 kistjes in de 4 zware A.T.O.-trucks geladen. Voor het vertrek stond de heer Roest van Limburg aan Ameri kaanse verslaggevers een pers conferentie toe. Het transport. Daarna begaven de wagens.zich tegen het avonduur op weg naar de Nederlandse grens, die in de nacht bij Beek overschreden werd, Hier nam eigen personeel van de Nederlandse Bank, gewapend met afdeling der T.N.I. plaats. Bij mogen weer meedoen. Het schijnt j Sedono, in het grensgebied ten dat zij zich hebben verenigd metwesten van Ambarawa, werd een geïnfiltreerde dreven. T.N.I.-groep ver- Rep. bestudeert uitvoering van het bestand. een verandering van tactiek en nu mee zullen ageren volgens de nieuwe methode. Het maakt een komische in- j druk. wanneer de heer Jhr Van der Goes van Naters, de woord-j Het republikeinse kabinet, in voerder van de P. v ,d. A., het vergadering te Djogja bijeen, j voorstelt, alsof zijn partij de heeft het rapport van minister enige is, die zich tegen de com- Leimena, voorzitter van de repu- munisten verzet. W'i; zouden ge- blikeinse technische commissie makkelijk allerlei citaten Kunnen ter uitvoering van het bestands- aanhalen, om te be vijzen, dat tal bevel, in behandeling genomen, van socialisten hun geestelijke of Dit rapport handelt over de eerste ideologische verwantschap niet resultaten van de conferentie de Russische revolutie hebben er- tussen de beide technische com kend. Maar dat is nu niet nodig. Toen de communisten een soort gene rale repetitie hielden door de di recte actie tijdens het vertrek der militairen naar Indië, heeft de Regering en heeft ook het Roije gemeentebestuur van Am sterdam zeer slap gereageerd. Het was zo zoet en zo vergoe lijkend mogelijk. Het was voor de communisten zeer bemoedigend, dit zwakke verweer. Alleen een krachtige, op prin cipiële vastheid gebaseerd beleid kan hier heil brengen. Een be leid, zoals de Regering in 1903 en in 1918 heeft getoond. missies te Batavia, Tevens is be sproken het rapport van de vice- premier Setiadjit over het Neder landse optreden in de republikein se zóne van Madoera. I Duitse politieke organisatie verboden. Het Britse militaire bestuur heeft de „Bund Deutscher Er- neuerung", die vandaag in Det- mold opgericht zou worden, ver boden met de motivering, dat deze bond een nationalistische organi satie van militair karakter zou zijn. „Komt u eens hier meneer. U maakte zojuist een grote fout". Wist U niet, dat U de rijweg nooit schuin,' over mag steken In de grootste steden van ons land is de Veilig Verkeer Actie be gonnen. Er wordt nu speciaal op de voetgangers gelet en heeft iemand een fout gemaakt, dan volgt .geen bekeuring doch wordt er op de fout, die op een formulier wordt aangestreept, gewezen. sten-guns, de bewaking van de M.P.'s over. Zonder oponthoud zette de colonne de reis naar Am sterdam voort. Tegen 9 uur posteerden zich rechercheurs en agenten van politie zo onopvallend mogelijk langs het Rokin en bij het Bankgebouw. Tegen tien uur arriveerden de wagens. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het uitla den der kisten, die op de kleine lorries der bank over de rails met bekwame spoed naar de kluizen werden gereden. Daar aan het transport van deze kostbare lading van te voren zo weinig mogelijk ruchtbaarheid in ons land was gegeven, ge schiedde het uitladen opvallend rustig. Het passerende publiek op het Rokin nam er dan ook hoege naamd geen notitie van en binnen een half uur waren de 30 ton goud uit de trucks geladen en in de kluizen verhuisd. van de inundatieschade wacht op aanneming van de wet op de materiële oorlogsschade. Door verschillende landbou wers werd geprotesteerd tegen het feit, dat de lonen door de Heide Mij aan DUW-arbeiders betaald hoger zijn dan de con tractlonen in de landbouw. Dit heeft tengevolge, dat nor male landarbeiders afvloeien naar de Heide Mij; zelf verdie nen zij bij het delven van sloten 64 cent, terwijl de DUW arbei der voor hetzelfde werk 75 ct krijgt. Door de heer Bos, opzichter bij de Heide Mij werd medege deeld, dat Landbouwherstel de eis stelt, dat de werkzaamheden tot herstel van inundatieschade aan wegen, waterleidingen, slo ten enz. in D'uiveland voor 1 Mei 1948 moeten zijn beëindigd. Het delven van de secundaire waar dit nog moet gebeuren, zal dus op korte tijd moeten geschieden. De landbouwers blijven vrij dit te doen met eigen personeel en in eigen beheer, waarvoor een zekere vergoeding wordt gege ven, doch dit kan ook gebeuren door de Ned. Heide Mij, zonder dat dit kosten meebrengt voor de betrokkenen. De heer Giljam zegt, dat een gat van een V I nog steeds niet is dicht gemaakt in zijn bouw land, hoewel de Heide Mij daar aan reeds twee jaar geleden be gonnen was. Dit zal nu spoedig gebeuren. r Aangedrongen wordt op op ruiming van de bunkers, want de perceelen waarop de bunkers staan zijn door afgraving van de teeltaarde zo goed als waar deloos en liggen dan ook braak. De bunker hoek Lange weg- Rijkss trapt weg belemmert bo vendien het uitzicht op dit be langrijke verkeerspunt. Uit mededelingen van de heer Bos bleek, dat over de oprui ming door militaire instanties moet worden beslist, i.v.m. de- Aanzienlijke prijsverhoging van melk, pap, Joghurt, boter, kaas, varkensvlees en vleeswaren. De prijzen van wintergroenten gaan 30 procent naar beneden. Zoals bekend, is sedert eind October de melkprijs voor de boer met 3 cent per liter verhoogd en de prijs voor het varkensvlees met 20 cent per kilogram. Tot dusver is deze prijsverhoging be streden uit het Landbouwegalisa- tiefonds. Aangezien de regering, zo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, het niet mogelijk acht een verhoging der binnen landse prijzen verder ten laste van de schatkist te brengen, wór den met ingang van heden als ge volg hiervan de verbruikersprjj- zen als volgt verhoogd: melk, pap en joghurt met twee cent per liter; boter met 96 cent per kilo gram; kaas met 35 cent voor vol vette en met 30 cent per kilogram voor 40 plus kaas; varkensvlees met gemiddeld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogram. De regering heeft er in het ka der der algemene prijsverlagings actie naar gestreefd de staging van de uitgaven, die uit deze prijs verhogingen voortvloeien, in de eerste plaats in de levensmidde lensector zelf op te vangen, op dat de prijsverlagingen op andere gebieden tot een verlaging van de kosten van levensonderhoud zullen kunnen leiden. Als belang rijkste maatregel is een regeling getroffen op grond waarvan de pryzen der voornaamste winter groenten als kool, bieten, peen, uien en koolrapen met enige tien tallen procenten waarschijnlijk 30 worden verlaagd. Telers en groentehandelaren zijn doende dit resultaat te bereiken door een vrijwillige regeling. t De mogelijkheid van een prijs verlaging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de volgende levensmiddelen worden verlaagd: groentenconserven, to matenpuree, huishoudjam, appel stroop, gort en havermout, ont bijtkoek en biscuit, alle soorten banket en koekjes, spekbokking, tomatensap, bessensap en appel- H. M. de Koningin begin December in Amsterdam. H. M. de Koningin Is voorne mens Maandag 1 December a.s. voor een verblijf van enige tijd haar intrek te nemen in het pa lels te Amsterdam. Het Franse tribunaal te Rastatt in de Franse zone van Duitsland heeft 10 van de 34 bewakers van 4 concentratiekampen in Würt- temberg ter dood veroordeeld. -> Een 7-jarig Amsterdams jon getje, dat op de Overtoom krij gertje speelde met een vriendje, werd door een met straatklinkers geladen vrachtauto gegrepen en gedood. fensiedoeleinden zullen sommi ge bunkers intact worden gela ten. Uiteraard kan Landbouw herstel pas na opruiming de herstelwerkzaamheden van de grond ter hand nemen. Geklaagd werd nog over de geringe hoeveelheid gips per ha die aan de landbouwers in Brui nisse is toegewezen, in vergelij king met die in de naburige An na-Jacobapolder. De mogelijk heid om gips vrij te kopen zal onder ogen worden gezien. De vergoedingen voor draina ge zullen, indien ze worden ge geven, uiterst gering zijn, aan gezien proeven hebben uitge maakt, dat de drainbuizen door de inundatie, tegen verwachting in, niet zijn dichtgeslibt. Onderscheidingen voor Lord en Lady Mountbatten. Het Prinselijk Paar heeft ge durende zijn verblijf in Londen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Elisabeth onderscheidin gen uitgereikt aan Lord en Lady Mountbatten. Aan Lord Mount batten, die thans de titel draagt van „Earl of Burma", werd het grootkruis in de orde van de Ne derlandse leeuw verleend voor diens verdiensten gedurende de oorlog als bevelhebber van „Com bined Operation" en aan Lady Mountbatten, die onmiddellijk na de JapaDse capitulatie onder zeer moeilijke omstandigheden gevan genkampen in Indonesië bezocht, werd de medaille van het Roode Kruis uitgereikt. De critiek in de V.S. op de emissie der Koninklijke Behalve de „New York Herald Tribune" en de „New York Sun", oefenen ook de „New York Ti mes" en de „New York Journal American" scherpe critiek uit op de door de Nederlandse autoritei ten ingestelde beperkingen op het uitoefenen door de Amerikaanse houders van aandelen Koninklijke van hun claimrechten voor de nieuwe emissie. Laatstgenoemd blad merkt op, dat de Amerikaan se aandeelhouders van deze maat schappij als gevolg van de hou ding der Nederlandse regering een verlies zullen lijden van ongeveer 2 millioen dollar. Voorzitter Groninger Mij. van Landbouw treedt af. In de laatste vergadering van het hoofdbestuur der Groninger Maatschappij van Landbouw heeft de voorzlter de heer H. D. Louwes uit Westpolder (Alrum) medegedeeld, dat hij zich met 1 Januari a.s. niet herkiesbaar stelt. In de volgende hoofdbestuurs- vergadering, die 8 December a.s. gehouden wordt, zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. De heer Louwes heeft het alge mene Groninger Landbouwleven gediend en geleid gedurende een periode van achttien jaren, alleen door de oorlog onderbroken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poederoyen c.a., Joh. de" Bres te St. Maartens dijk; te Groningen (buitengew. pred. pi.) J. C. van Nieukerken te Vuren en Dalem; Hazerswoude, G. J. van Andel te Rinsumageest; Kampen, D. C. van Wijngaarden te Honseiersdijk; Sneek, C. L. Verbaas te Schipluiden (vac. A. Ken tie). Aangenomen naar Beerzerveld (Ov.) H. A. Laurentius, cand. te Leiden. Bedankt voor Helenaveen. Den Andel (Gr.) en EUewoutsdijk, H. A. Laurentius, cand. te Leiden; Oudemirdum, M. Hanemaaijer te Marrum (Fr.); Landsmeer, G. Ilartdorff te Waal en Koog, Nieuw-Beijerland H. Kraay te Hardinxveld. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig tot hedenavond. Regen en wind. Zwaar bewolkt met nu en dan regen en tijdelijk krachtige Wes telijke tot Noord-Westelijke wind. Minder zart*

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1