Het eerste contact met Djogja. Blum kreeg geen vertrouwen. Belasting-fraudeurs voor de Middelburgse rechtbank. Het foe&ipjiwt. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V.S. stellen schip beschikbaar voor besprekingen. Uitgave jiung „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Moordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Pilatus had Jezus ondanks de felle en heftige beschuldigin gen van de Joden, onschuldig verklaard. Dat Jezus zichzelf als koning beschouwde interesseerde hem weinig. Immers Jezus was ko ning in een niet werelds rijk, in een abstract rijk van theorieën en systemen. En dat interes seerde Pilatus niet. Wat is waarheid? Wie zal uitmaken wie gelijk heeft? Daarom het vrijsprekend vonnis: deze mens is onschuldig. Maar deze onverschillige hou ding verandert, als Jezus wordt beschuldigd, dat hij zich de kei zerstitel toeeigent. „Hij noemt zich Gods Zoon Dat was een titel waarop de keizer van Rome voor zichzelf aanspraak maakte. Op de mun ten van Tiberius stond: Zoon van de goddelijke Augustus. En als dan de Joden er bij Pilatus op aandringen te kiezen tussen de vriendschap van Christus en van de keizer, dan durft hij niet langer weerstand te bieden. Hier gaat het om het kern punt. De Joden geven de internatio nale dictator de voorkeur boven Christus. „Wij hebben geen an dere koning dan de keizer!" Bij de Romeinen was naast de keizer als Gods Zoon in de totalitaire staat geen plaats voor Christus als Gods Zoon in een koninkrijk niet van deze wereld. En vrijwillig voegen de Joden uit haat tegen de Christus - zich hier naast de Romeinen. Wat te Jeruzalem het kern punt was en het keerpunt is het ook nog in onze dagen. Toen Duitsland koos voor de dictatuur van de Führer en deze Führer tot een afgod raakte, brandde vanzelf de strijd los tegen Christus en de christenen. Wie koos voor de Christus moest zich stellen te gen de Führer en wie de Führer eerde als zijn gebieder, koos daarbij tevens positie tegen de Christus. Met het communisme, dat thans een nieuwe dreiging vormt niet alleen voor Europa maar voor heel de wereld, is het niet anders. Het is niet zonder reden aan geduid als een pseudo-religie. Het eist van zijn aanhangers volledige overgve. „In de Wagschaal" gaf onlangs een citaat uit het Zweedse werk van Maurice Hindus waaruit dit opnieuw duidelijk blijkt. „Om opnieuw geboren te wor den (n.l. tot de communistische mens), moet gij eerst sterven (aan de burgerlijke, kapitalisti sche mens), zó volkomen ster ven alsof gij nooit geleefd had. Daarna zijt gij een nieuw mens, gij zijt een vreemde voor hen die u niet volgden, toen gij „stierft" en „opnieuw geboren werd". Gij zoudt u kunnen ke ren tegen uw vader en moeder en broeder en kameraad. Wan neer men communist is, is men niet meer zijn eigen meester. De partij wordt zijn vader en moe der, zijn dienaar, maar nog veel meer zijn heerser, die beveelt over zijn arbeid, zijn vrije tijd, zijn opvoeding, zijn hele leven en straks over zijn doodsure. Duidelijker kan het al met worden gezegd. In dit systeem is voor Chris tus, die heel het leven voor zich opeist geen plaats. Hiermee in strijd schijnen de berichten uit Rusland, dat de vervolgingen van de kerk de finitief voorbij zijn. In het Noorse blad „Vart Land" is er echter op gewezen, dat hier goed onderscheiden moet worden. De Orthodoxe kerk in Rus land heeft een grote mate van vrijheid, omdat zij meent, dat zij n Russisch evangelie aan de mensheid te brengen heeft. De Russische filosoof Berdja jenu verklaarde dan ook, dat de machthebbers het denken van de kerk als minder gevaarlijli beschouwen, dan de onbarm hartige filosofie. In de Baltische landen daar entegen komen verschrikkelijke berichten over de aanvallen op de kerk. En zo blijft ook hier weer de oude tegenstelling: Voor of te gen de Christus. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 804 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woond ZATERDAG 22 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.12 u., onder 16.40 u. Maan op 15.02 u., onder 1.45 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 23 November: 10.05 u. 1.20 m., 22.48 u. 1.47 m. Gisterenmorgen zijn enkele leden van de techni sche commissies naar Djogja vertrokken. Van Zeeland is naar België teruggekeerd en zijn functie wordt tijdelijk waargenomen door Van der Stichelen en Horremans. De jongste Nederlandse verliezen bedroegen 1 gesneuvelde, 5 gewonden en 1 vermist. Eerste vliegtuig met leden van commissies naar Djogja. Gisterenmorgen ls het eerste vliegtuig met enkele leden van de staf van de technische com missies naar Djogja vertrokken. Antara meldt Inmiddels, dat het gezelschap in Djogja is aange komen. Van Nederlandse zijde gingen slechts secretarissen mee om voorbereidingen voor morgen te treffen. Van Republikeinse zijde kwamen Setiadjtt, Leimena en Abdoel Madjid mee, terwijl van de delegaties van de com missie voor goede diensten mee gingen de Amerikaanse voorzit ter Glenn Abbey en luitenant Claes Bouaert. Communiqué der Commissie van goede diensten. De Commissie van goede dien sten bevestigt in een communiqué, dat Van Zeeland tijdens zijn af wezigheid zal worden vertegen woordigd door de heren Van der Stichelen en Horremans. Horre mans is gezant en gevolmachtigd minister. Het communiqué meldt voorts, dat de commissie van de heer Van Zeeland verslag heeft ontvangen van zijn reis naar Makassar. Van Zeeland kondig de aan, dat hij naar België ver trekt om de zitting van de Bel gische Senaat bij te wonen en dat hjj ten spoedigste naar Indo nesië zou terugkeren. Tijdens zijn afwezigheid zal hij voort durend in contact blijven met zijn vertegenwoordigers over de arbeid der Commissie. Aneta verneemt, dat de V.S. er in hebben toegestemd een schip ter beschikking van de Commissie van goede diensten te stellen. Er is nog niets bekend over de aankomst daarvan. Men verwacht, dat het een schip zal zijn van het Amerikaanse marine type „A.P.A.". Bezoek van Van Zeeland aan Makassar. De correspondent van Aneta te Makassar meldt over het bezoek van Paul van Zeeland aan Ma kassar, dat voor de begroeting aanwezig waren president Soeka- wati, minister Warouw en ver schillende andere ministers, als mede de voorzitter van het par lement. Voorts waren nog aan wezig de Commissaris van de Kroon, M Brouwer, alsmede de hoogste militaire, marine en ci viele gezagsdragers. Het gezel schap van Paul van Zeeland, waaronder de Australische kapi tein-luitenant ter zee Chester- man, een militair waarnemer van de Commissie voor goede diensten en zijn collega, Overste Buckner. van het Amerikaanse leger, had de vlucht met een Nederlandse B-25 gemaakt. In het paleis had de officiële begroeting plaats door het Comité, waarin ambte naren van de ministeries, plaat selijke autoriteiten en de voor naamste zelfbestuurders van Zuid-Celebes zitting hadden. Soe- kawati hield een korte toespraak, welke door Paul van Zeeland werd beantwoord. Het Nederlands leger communiqué. Het Nederlands legercommuni qué van heden meldt, dat de ver liezen gisteren bedroegen 1 ge sneuveld, 5 gewonden en 1 ver mist. Op Java en Sumatra hadden de gebruikelijke beschietingen van Nederlandse posten en pa trouilles plaats. Op West-Java zijn in het grensgebied van Ban tam enige schermutselingen met Republikeinse strijdgroepen gaan de geweest. In de randgebieden van Mid- den-Java, ten Zuidoosten van Pe- kalongan, nabij Demak, bij Goe- boeg en Salatlga moest worden opgetreden tegen geïnfiltreerde T.N.I.-afdelingen, terwijl in het grensgebied van Mtdden-Sumatra Republikeinse benden nabij Loe- boek Aloeng werden verdreven. Het Koninklijk gezag. Het Koninklyk Besluit hou dende bepaling van het tijd stip der neerlegging van de uitoefening van het Koninklyk gezag door H. M. de Koningin heeft, zo men weet, als datum van hervatting daarvan ge noemd 1 December 1947. Naar het A.N.P. verneemt is terzake een nieuw besluit niet waarschynlyk, zodat in derdaad verwacht mag wor den, dat Hare Majesteit met ingang van bovenvermelde da tum haar hoge taak weder zal kunnen opnemen. VOOR DE ZONDAG Nieuwe emissie van de Koninklijke in de V.S. onwettig? De procureur der Amerikaanse regering deelde aan Reuter mede, dat hij er onofficiëel van overtuigd is, dat de aanbieding van claims koninklijke in ver band met de nieuwe emissie van i deze maatschappij onwettig is, aangezien deze aanbieding niet geregistreerd is bij de securities and exchange commission. Waar schijnlijk zal laatstgenoemde In stelling binnenkort een officiële verklaring over deze aangelegen heid publiceren. Bidault en Marshall naar Londen. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken zal Bidault de Franse minister van buitenlandse zaken, Maandag uit Parijs naar Londen vertrekken, waar hij op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken, welke Dins dag aanvangt, de plannen voor Frankrijk zal verdedigen. Marshall, minister van buiten landse zaken der V. S., is reeds uit Washington naar Londen vertrokken. Vredesverdrag ItaliëCuba. Daar Cuba het vredesverdrag van de grote mogendheden als „onbillijk" had verworpen, heeft de wetgevende vergadering van Italië een apart vredesverdrag met de Cubaanse republiek gera tificeerd. Graaf Sforza, de Itali aanse minister van buitenlandse zaken, deelde mede, dat Cuba in het nieuwe verdrag geen aan spraak maakt op herstelbetalin gen. Tweemaal verwierp de Franse nation het voorstel. Is thans Schumann aan de beurt? Nadat de Franse socialistische leider Leon Blum de Assemblée gisterenmiddag had toegesproken, teneinde een motie van ver trouwen te verkrijgen en zodoende een nieuwe regering te kunnen samenstellen, heeft, na tweemaal gestemd te hebben, de Franse nation het voorstel verworpen. Blum had de z.g. constitutionele meerderheid, dat is de vol strekte meerderheid van het aantal afgevaardigden (308 stem men) nodig om een Kabinet te vormen. Bij de eerste stemming werden er slechts 302 stemmen op hem uitgebracht; de tweede maal 300. Samenzwering in Roemenië. Te Boekarest is een nieuwe samenzwering ontdekt, de eerste sinds de ontbinding van de Nationale Boerenpartij. 17 personen werden verhoord. Wa penen en brochures zijn ont dekt. De leden van deze orga nisatie zouden het plan gehad hebben tegen de uitspraak be treffende Maniu te betogen. Prijsverlaging Levensmiddelen. De Centrale der Nederlandse Bedrijfscoöperaties heeft aan de overheid medegedeeld, te zullen overgaan tot prijsverlaging van een aantal belangrijke levensmid delen. Als voorbeeld geldt een prijsverlaging van huishoudjam van 9 cent per pond. Naar aanleiding van deze mededeling bericht de Centrale der Nederlandse Bedrijfscoöpera ties, dat, indien de fabrikanten van jam en stroop dit voorbeeld zouden volgen, dit, naar de me ning van de Centrale, voor het huishoudbudget neer zou komen op een verlaging van de brood prijs met bijna twee cent. Franse onderwijzers staken. Te Parijs kwamen gisteren duizenden kinderen voor dichte scholen, daar de onderwijzers in staking waren gegaan. De on derwijzers hadden reeds enige dagen met staking gedreigd oa hun eisen om salarisverhoging kracht bij te zetten. Wintergroenten goed koper. Met ingang van Maandag. Onder het. motto: „Een goed product voor een redelijke prijs" zijn door veilingen, groot- en kleinhandelaren van- en in groen ten en fruit met goedkeuring van het .Directoraat van de prijzen kilogramprijzen voor de voor naamste wintergroenten, ofwel stapelgroenten, vastgesteld. Deze prijzen gelden tot 1 Ja nuari 1948 en worden wellicht daarna verhoogd met enig be- waarloon. Het gevolg van deze samenwerking die voortspruit uit particulier initiatief, is, dat de normale kwaliteit groenten tegen veel lagere prijzen in de handel zullen worden gebracht, dan thans het geval is. De voor naamste vellingen en grossiers van deze producten, kool, peen, uien, enz., werken mede. De klein handelaren, die hun steun aan deze actie om de prijs van het levensmiddelenpakket te vermin deren geven, krijgen raambiljet ten, waarop vermeld zal staan (prijzen per kilogram): „uien 20 ct., gele kool 12 ct.. kroten 14 ct., rode kool 15 ct„ peen 14 ct., ra pen 12 ct". Voor snijden van groenten zal drie cent per k.g. extra worden berekend. Dit betekent met ingang van aanstaande Maandag een aan zienlijke prijsverlaging voor de meeste dezer producten. Witlof, spruitkool en boeren kool worden niet in deze regeling betrokken, daar dit geen stapel producten zijn en dus minder houdbaar. Blum's toespraak. In zijn toespraak wees de 75- jarige Blum op het gevaar, dat de Franse Republiek bedreigt. „De vrede wordt bedreigd", zo zei hjj. „Aan de ene kant heeft het Internationale Communisme de oorlog verklaard aan de Fran se democratie, aan de andere kant ls een partij ontstaan, die tot doel misschien wel tot enig doel heeft de fundamentele rechten der nationale souvereini- teit te vernietigen. De derde groe pering de groep, die tussen de communisten en de beweging van generaal De Gaulle staat is niets anders „dan de Unie van republikeinen voor vrijheid, soci ale rechtvaardigheid en vrede". Reeds gisteren betwijfelden waarnemers of Blum de meer derheid zou kunnen verwerven, daar men verwachtte, dat aan hangers van De Gaulle zouden kunnen bijdragen dit te verhin deren. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, aldus meldt Reuter, zal zeer waarschijnlijk Robert Schumann, minister van Finantiën in het kabinet van Ra- madier, lid van de M.R.P., met Volgens Blum diende men een i de vorming van een nieuw kabi- beroep te doen op de werkende net worden belast, hoewel hjj bij massa's, die „voor het grootste president Aurloi is geweest en deel" de republiek geschapen deze hem geen opdracht tot ka- 1 hebben. binetsformateur heeft gegeven. Hjj noemde de zending van Frankrjjk „een internationale derde kracht" te grondvesten, die tot taak zal hebben misverstan den uit de weg te ruimen, vrede te stichten en een internationale gemeenschap de hoogste autori teit te verlenen. „Wij moeten een onafgebroken strijd voeren tegen het stijgen van de kosten voor levensonder houd en tegen de Inflatie van ons geld. Wij moeten naar evenwicht en stabilisatie streven met be trekking tot de prijzen van in dustrie- en landbouwproducten, lonen en valuta, tot de dag, waarop „de door de regering der Verenigde Staten in een nobele geest van internationale solida riteit aan Europa geboden hulp Frankrijk in de gelegenheid zal stellen een blijvend stabiele eco nomie te voeren", aldus Blum. fod w&e-t! Een oppervlakkige zal het boek Esther voor God-loos verslijten. Diens Naam komt er tenminste niet in voor. Toch is het niet als de kro niek van zoveler leven, dat inderdaad buiten Hem ge leefd icordt. Al heeft onze Statenbijbel achter dit zinnetje 'n vraag teken gezet het is niet schouderophalend geuit. Heftig bewogen horen we Mordechai spreken over de verantwoordelijkheid, die brug tussen ambt en tijd. Im mers hoe rampzaliger en ge vaarlijker de tijd, des te ern stiger en dwingender eischt de verantwoordelijkheid de, zelfopofferende ambtsvervul ling. Niet tot Esther, maar tot Hadassa, de Jodin spreekt de Jood. Haar volk is in doodsnood. Komt er geen redding uit Harer Majesteits paleis, geen nood, mensen hebben 't laat ste woord niet, ook van uit een andere plaats kan de Here verlossing schenken. Maar Hadassa moet durven (hoe vreselijk is het mees achtig te zijn! Openb. 21 8) Wie weet of niet juist daar- Wie weet of gij niet juist voor een tijd als deze is, tot de koninklijke waardigheid geroepen zijt f Esther If :14b. dagen. Immers God legt die op V! Mensenvrees of lijdens schuwheid zijn de sterkste vijanden. God roept U tot een koninklijk verantwoording- aanvaardend) priesterdom (biddend-zélf opoffer end le ven). Dat gold niet alleen in Kanadn, maar ook in Susan. Zelfs voor een wees, een meisje. Welk een koninkrijk hebt U ontvangen in een tijd als deze is? Woonruimte te over? Of is er geen plaats voor Hem dat is óók Hem! Matth. 25 45) Een ge zin? Een verloofde? Een vriend? Geld? Een tong, een paar ogen? Wa' doet gij voor Hem, Die het wéét, waarom juist gij voor die dingen ja voor Uw ge- om de edele Vast hi verdwij nen moest, opdat er in dit schrikkelijk ogenblik nog 'n ander dan Haman de vorst kon toespreken? 't Zinnetje hierboven wordt door Rome zónder vraagte ken gelaten. Door de broze omhulling van deze paar woorden gloeit de majesteit van den Ongenoemde. God weet het! Hij is getrouw, Die u niet boven hetgeen gij ver moogt, op de proef zal stel len, Hadassa! Hij steekt nooit een licht aan om het onder een korenmaat te zet ten. Trouwens dan nog geen nood, de gloed zal het hou ten gevaarte doen oplaaien in nog groter vlam. .(Bhjf schijnen, Hadassa!" Strijdt vorstelijkEnloofsleven, verantwoordelijk zijt in het noodjaar 1947 Een tijd als deze is, eist een bepaalde verantwoorde lijkheid, onbevreesd. Lafhar tigheid is niet goed te ma ken. Gij hebt dan Uw kans verspeeld. En God is niet om U verlegen. zit, de mouw, doet het! Maar, na gebed en omringd door gebed. Diep bewust, haar verantwoordelijkheid ziende en aanvaardend. Im mers, kón zij anders „in een tijd als deze? Verantwoordelijkheid is nooit af te schuiven. U aan vaardt die niet alleen voor goede maar óók voor kwade D. v. d. M. 180.000.inkomsten verzwegen. AFSCHRIKWEKKEND VOORBEELD. Voor de Middelburgse Rechtbank hadden Vrijdagmiddag de grossiers A. C. de K. en C. J. de K. te Middelburg, in de be klaagdenbank plaats genomen. Zy hadden de gelegenheid om in het verleden verzwegen inkomsten bij buitengewoon aangiftebiljet alsnog vrij van straf aan te geven, opzettelyk niet gebruikt. De Officier van Justitie eiste 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftyd. Deze fraude is aan het licht gekomen, doordat zij bij E. R., die betrokken is bij de destijds openbaar gekomen malversaties bij de Dump te Deelen en van Mr N. W. G. v. d. V. f50.000.— aan effecten „lekker hadden la ten onderduiken". Uit het getuigenis, dat Mr Por- theine, de president van de Recht bank, dhr Hoek, controleur der Belastingen, die het onderzoek in deze zaak instelde, afnam, bleek, dat door een tweetal banken te Middelburg deze effecten in een geëiste opgave van door de Gebrs de K. aangekochte en verkochte effecten, eveneens niet waren op gegeven. Door de speurzin van de belastingdienst kwam dit toch uit en ter terechtzitting konden we horen, dat niet minder dan f 180.000.belegd in effecten, niet voor de belasting waren aan gegeven. De Inspecteur der Belastingen, dhr W. LSchenk, als getuige- deskundige opgeroepen, verklaar de, dat door deze verzwijging een bedrag van rond f 116.000.aan belasting van verdachten zal worden nagevorderd en dat een bedrag van f 85.000.daarboven als wettelijke verhoging aan de schatkist zal moeten worden be taald. Verdachten bekenden het hun ten laste gelegde. De president voegde aan verdachten toe, dat hij zelden zo'n geraffineerde knoeierij had meegemaakt en rekende het hun zeer zwaar aan, dat, waar zij gelegenheid hadden straffeloos hun ontduiking, door het betalen van de verschuldigde belasting, goed te maken, zij toch zijn doorgegaan met hun geknoei en daarbij anderen ook nog in schakelden. Het requisitoir. De Officier van Justitie, Mr v. der Dussen, hekelde ook scherp het gedrag van verdachten en zeide stellig de gevangenisstraf, die op dit misdrijf staat, onvoor waardelijk te hebben geëist, ware het niet, dat door de fiscale maat regelen de verdachten reeds ern stig in hun vermogen zijn getrof fen. Zij zullen door een mild standpunt van de fiscus hun be drijfsvermogen van f 60.000. Voor het hoogaltaar van de West minster Abbey beloofden Elisabeth en Philip elkander plechtig liefde en trouw. Overzicht van de plechtigheid. mogen behouden om in de ge legenheid te zijn hun bedrijf voort te zetten. De Officier vorderde daarom als afschrikwekkend voor beeld voor anderen, die zich even eens niet zouden ontzien, de schatkist te benadelen, een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, Mr v. d. Weel, wees er op, dat verdachten, door te moeten plaats nemen „op de bank der schande", de maanden lange spanning, waarin zy heb ben verkeerd en de openbaarheid, die aan deze zaak thans wordt gegeven, reeds zwaar zijn ge straft en bovendien een fiscale boete van f 85.000.zullen moe ten betalen: Deze mensen staan in het bur gerlijk verkeer bekend als fat soenlijke lieden. Zij kunnen niet op één lijn worden gesteld met gewone dieven. Zij hebben zich echter niet kunnen onttrekken aan de vrij algemene mentaliteit dat belastingfraude niet zo ern stig is. Aan het eind van zijn pleidooi verzocht pleiter, in verband met de zeer hoge fiscale boete en de morele gevolgen van dit proces voor zijn cliënten geen verdere straffen te willen opleggen en uiterste clementie te betrachten. Herstel economische schade, welke door Nederland geleden is, als gevolg van de opheffing van de deviezengrens met het Duitse rijk en geannexeerde gebieden in 1941. Toen tengevolge van de ver ordening voor het bezetten Ne derlandse gebied de deviezen- grens tussen Nederland en Duits land, alsmede practisch het ge hele door dit ryk geannexeerde gebied was opgeheven, hebben diegenen, die in deze gebieden woonachtig of gevestigd waren, tussen 31 Maart en 7 Mei 1945 op grote schaal van deze om standigheid gebruik gemaakt, door hun bezit aan Rrjksmarken onbelemmerd tegen guldens af te stoten en met deze guldens Ne derlands vermogen te verwerven. Tot dit z.g. ryksmarkengebied behoorden Duitsland, Oostenrijk, Luxerburg, Eupen, Malmedy en Moresnet, Elzas-Lotharingen, de Sudeten-Duitse gebieden, Tsje- choslowakye (protectoraat Bohe- men en Moravië), Danzig, Memel, Joegoslavische gebiedsdelen (un- tersteiermarkKamten en Krain), de bij Duitsland ingelijfde ge bieden van Polen (niet het gene- raal-gouvemement) en het „Re- gierungsbezirk Bialistok". Het behoeft geen betoog, dat tengevolge van bovenbedoelde transacties aan het Nederlandse vermogen grote schade is toe gebracht. Naar wij vernemen zal thans van deze transacties bij de Nederlandse Bank N.V. kantoor deviezenvergunningen, afdelign aangifte Markenwet 1947, Dam straat 1223 (Postbus 838), Am sterdam, aangifte moeten worden gedaan en wel vóór 1 Febr. 1948. Het Nederlandse vermogen, dat in de periode zonder deviezen- grens door ingezetenen van het Rtjksmarkengbied (niet vijanden) anders dan onder algemene titel (b.v. erfopvolging) werd verkre gen, te ingevolge de op 8 Aug, 1947 in het staatsblad afgekon digde wet „Herstel vermogens- overgang Rijksmarkengebied" (Staatblad no. 251) in eigendom op de Staat der Nederlanden overgegaan. Is het verworven vermogen na derhand weder overgegaan op een ander, dan wordt ook deze overgang in het. algemeen niet erkend. Doordat het verdwenen vermo gen tot de Staat der Nederlan den terugkeert, wordt 's Lands vermogenspositie verbeterd. Een op vele millioenen te schatten vermogensschuld van Nederland tegenover het buitenland komt te vervallen als schadevergoeding voor waardeloze Rrjksmarken, welke Nederland daarvoor in de plaats had gekregen. De werking van genoemde wet strekt zich niet uit tot het ver werven van Nederlands vermogen door „vijanden", daar vijandelijk vermogen reeds aan de Staat der Nederlanden is gekomen. Aan de huidige bezitters van vermogen, dat ingevolge bedoel de wet aan de Staat der Neder landen is vervallen, zal een ver goeding worden toegekend. Deze vergoeding zal ingeval de inge zetene van het Rijksmarken gebied ter verkrijging van het vermogen Rijksmarken-bezit aan Nederland heeft afgestoten, in beginsel worden bepaald op basis van het percentage, dat de Staat der Nederlanden als schade vergoeding op reparatie-rekening zal ontvangen. Het beheer over het aan de Staat vervallen vermogen zal worden gevoerd door het Neder landse beheerinstituut, dat t.z.t. tevens de vergoeding zal regelen. Voor verdere bijzonderheden omtrent de aangifte en voor het verkrijgen van inlichtingen wende men zich tot de Nederlandse Bank, kantoor deviezenvergun ningen, afdeling Markenwet, de deviezenbanken en de effecten kantoren. Tevens zij verwezen naar de officiële publicatie, welke in de komende week in de dag bladen zal verschijnen. De verplichting tot aangifte rust op een ieder, die over de voorgekomen gevallen aan de Nederlandse Bank gegevens kan verschaffen. Het niet nakomen van deze verplichting of nalatig heid bij het verrichten van de aangifte is strafbaar gesteld. Vliegtuig met prinselijk paar opgehouden. De Dakota, waarin Prinses- Regentes Juliana der Nederlan den en Prins Bernhard naar Ne derland zouden vertrekken is door motorpech op het vliegveld Northolt opgehouden. Het vlieg tuig taxiede de startbaan at en moest toen terug, waarna werk tuigkundigen van de Britse Ko ninklijke Luchtmacht met het herstel begonnen. Prins Bernhard verliet de ma chine. Prinses Juliana bleef aan boord. Eerst om kwart voor 7 arri veerden gisteravond de Prinses- Regentes Juliana en Prins Bern hard met de Dakota Ph-PBA op het vliegveld te Soesterberg. DE BILT ZEGT over de weersverwachting, dig tot hedenavond: i Zeer zacht. Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Matlfe, vooral aan de kust tijdelijk krachtige Zuid-westelijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Nagekomen Advertentie. Het bestuur van het Groene Kruis afd. VeereGapinge, geeft met leedwezen kennis van het overlijden van zijn penningmeester, dé heer L. C. v. d. HAVE. Zijn getrouwe arbeid in het belang van de afdeling, gedenken wij met dankbaarheid. Namens het bestuur: C. CALJOUW, Vice-voorzitter. G. VONK, Secretaris. Veere, 21 Nov. 1947.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1