ZEEUWSCH DAGBLAD Het Koninklijk Huwelijk in Engeland. Kabinetscrisis in Frankrijk. Vriendschappelijke besprekingen te Batavia. Middenstanders wensen vrijheid. 't WxtanAuürite- uJuutqAtufo. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een half millioen mensen juichten het Prinselijk Paar toe. Auriol voornemens snel te handelen. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie C..J; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Door een groot aantal kerken en verschillende maatschappelijke organisaties is een dringende op roep gericht tot overheid en volk om door een uiterste krachts inspanning het tempo van wo ningbouw te versnellen alsook om in een offervaardige bereidwillig heid tot samenwonen waar dit noodzakelijk is de rampzalige gevolgen van de woningnood te temperen. Aan een bijgevoegd rapport be treffende het woningvraagstuk is het volgende ontleend: Het gebrek aan woonruimte is het grootste sociale kwaad, het welk op dit moment bestaat. De gevolgen van het woningruimte- tekort op godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk terrein zijn naar onze mening veel erger, dan men oppervlakkig wel vermoedt. Weinig sociale problemen zijn zó urgent als dit. Het is een zware plicht van de overheid en van allen, die tot enige hulp in staat zijn, alle mo gelijke medewerking te verlenen teneinde de honderdduizenden, die een menswaardig woonverblijf moeten ontberen, te hulp te komen. Zwaar getroffen door de hui dige woningnood zijn: duizenden oorlogsslachtoffers, de jongge huwden, die nog gescheiden moe ten leven of op een onmogelijke wijze inwonen bij familie, de tij dens de oorlog uit hun woninkje gegroeide gezinnen, de gerepatri- eerden, die na jaren van schei ding in het kampleven zo hun keren naar herstel van hun ge zinsverband, de vrijgelaten delin quenten, die wij op verzoek der overheid in de geest van verge vingsgezindheid weer in ons mid den opnemen. Ook degenen, die wensen te huwen en zelf geen voorlopige woongelegenheid kunnen vinden, dienen geholpen te worden, al zullen deze moeten begrijpen, dat de gemeentelijke overheid niet aanstonds in staat is iedere aan spraak op woonruimte te ver wezenleken. Rekening houdend met de be staande mogelijkheden, zal meer malen volgens bepaalde criteria van leeftijd, van vestigingsduur en werkzaamheden in de gemeen te en van duur der verkering een beslissing moeten genomen worden. Met de in meer gemeenten voorkomende praktijk, dat de aanvraag om woonruimte niet in behandeling wordt genomen, al vorens het burgerlijk huwelijk is gesloten, kunnen wij ons moeilijk verenigen. Nadat er dan verder op ge wezen is op wat gedaan wordt om dat tekort te overwinnen, ver volgt het rapport: Vermeden moet worden het streven naar perfectionnisme. Men stelle zich op het standpunt: hoe kunnen met het beschikbare materiaal zoveel mogelijk'eenvou dige doch degelijke woningen worden gebouwd. Men loopt ge vaar de huidige belangen volko men op te offeren aan de toe komst. Het is minder ernstig, dat wij jaren lang met eenvoudige en minder aantrekkelijke woningen zitten, dón dat wrj nu de bevol king laten verkommeren in een gedrongen samenwohing. Wel echter worde er voor zorggedra gen, dat de woning aan redelijke eisen voldoen. Met het pleidooi voor eenvoudi ge woningen wordt derhalve niet betoogd de terugkeer tot de bouw van minderwaardige arbeiders woningen met onbruikbare kleine kamertjes en met andere ernstige evidente tekorten. Met klem wordt ook aanbevolen bij de bouw er rekening mede te houden, dat de woningen aan een toekomstig hoger woningpeil zoveel mogelijk kunnen worden aangepast. Het is duidelijk, dat bij het bou wen van eenvoudige woningen de woningen voor grote gezinnen niet mogen ontbreken. De grote gezinnen behoren te worden opgenomen in het gewone leven. Daarom lijkt het ons niet juist om woningcomplexen te bouwen uitsluitend voor kleine of grote gezinnen. Bij het bouwen van woningcomplexen dient aan verschillende typen van wonin gen te worden gedacht. Nederlandse effecten in Frankrijk. Het Franse ministerie van Financiën publiceert het volgen de communiqué: Onlangs zijn door het Franse en het Nederlandse ministerie van Financiën onderhandelingen geopend over de Nederlandse ef fecten, die in Frankrijk uitstaan, in het bijzonder over de aan delen van de Koninklijke. De des kundigen van belde partijen heb ben een overeenkomst tot stand kunnen brengen, welke thans aan de belde betrokken regeringen ter goedkeuring is voorgelegd. 3e JAARGANG No. 803 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 21 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking: van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg:, Dr K. HUIZENGA, Middelburg;, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Os W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.10 u., onder 16.41 u. Maan op 14.49 u., onder 0.40 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 22 November: 8.47 u. 1.10 m., 21.41 u. 1:33 m. Onder enorme belangstelling van het publiek, niet alleen uit Engeland, maar ook uit tal van andere landen, is gisteren het huwelijk van Prinses Elizabeth van Engeland en Philip hertog? van Edinburgh voltrokken. Omstreeks negen uur kon de menigte, die zich een plaats ge kozen had langs de route, op plm. twee millioen geschat wor den. Duizenden hadden daar reeds de gehele nacht vertoeft. Velen sliepen op het plaveisel of zaten in ongemakkelijke hou ding op vouwstoeltjes. Te acht uur, drie en een half uur voor de bruid Westminster Abbey zou bereiken, was hét onmogelijk langs de route nog een plaats te vinden, vanwaar men iets zou kunen zien van de vorstelijke personen en de schit terende uniformen. De menigte stond ten minste twaalf rijen dik langs de straten, terwijl buiten de kerk 35.000 mensen een carré hadden gevormd. Vrijwel elke nationaliteit was aanwezig in de menigte op straat, zoals vrijwel elke natie vertegenwoordigd was onder de gasten in de kerk. Omstreeks half elf waren meer dan 2000 gasten de West minster Abbey binnengegaan. Dan kwamen in vijf verschil lende stoeten de belangrijkste personen: Elk rijtuig en elke auto werden geestdriftig toege juicht. De vorstelijke gasten werden snel herkend. Luide toejuichingen weer klonken ook voor Prinses Juli ana en Prins Bernhard, die bei den zeer gezien zijn in Enge land, hoewel de afwezigheid van Koningin Wilhelmina, die men in Engeland kent als de „sterke Vrouw", door velen be treurd werd. Even over elven (Eng. tijd), vetrok Prinses Elizabeth met haar vader, Koning George, on der een orkaan van gejuich van Buckingham Palace naar de Westminster Abbey, waar haar huwelijk met luitenant Philip Mountbatten, zou worden vol trokken. Nog geen vijftien minuten eerder was Koningin Elizabeth, gevolgd door de Koningen van Noorwegen, Denemarken en Roemenië en de Koninginnen van Griekenland en Denemar ken langs dezelfde route, van het paleis vetrokken. De Konin gin-Moeder, Mary, had zich van Marlborough House naar de kerk begeven, in gezelschap van Prinses Juliana en Prins Bern hard der Nederlanden en van de Kroonprins en Kroonprinses van Zweden, terwijl de bruide gom van Kensington Palace was vertrokken. De bruidegom bereikte de kerk een minuut voordat de bruid van het paleis was weg gereden. Prinses Elizabeth, gekleed in wit satijn, had haar sluier naar achteren geworpen en wuifde de menigte toe. Een escorte van zeven officieren en 119 manschappen met gepluimde helmen en in scharlaken en blauwe uniformen omringten de bruidskoets. De verschillende stoeten wer den uitbundig toegejuicht. De regeringsgebouwen in White hall waren vrolijk versierd. Voorbij het parlement reden de stoeten naar Westminster Ab bey. Toen Prinses Elizabeth, steu nende op de arm van haar va der, uit de koets steeg, speelde de militaire kapel het „God save the King". Een fanfare van trompetten kondigde het ogenblik aan, waarop de bruids stoet de kerk betrad. Plechtig schreedde de stoei door de kerk onder het gezang van het koor van de Konink lijke kapel. Toen de bruid de voet van het altaar bereikte, trad de bruidegom naar voren om zich bij haar te voegen. De Aartsbisschop van Canterbury, Dr Fisher, primaat van Enge land, stond voor het paar. De dienst werd gehouden vol gens de rite van de kerk van Engeland. Toen de Aartsbis schop de bruidegom de vraag stelde: „Zult gij haar liefheb ben en tot steun zijn?" ant woordde Mountbatten met een krachtig „ja". Daarna vroeg de Aartsbis- chop de Prinses: „Zult gij deze man liefhebben, gehoorzamen en dienen?" Zij antwoordde rustig: „ja".. Vervolgens stak de bruide gom de ring aan de vinger der Prinses en te elf uur 44 (12 uur 44 Ned. tijd) verklaarde de Aartsbisschop het huwelijk voltrokken met de woorden „Ik verklaar U man en vrouw". De dienst werd voortgezet met het zingen van Psalm 23 en het gebed voor kinderzegen en huwelijksgeluk. Hierna hield de Aartsbis schop van York een toespraak tot het Prinselijk paar, waarin de grote betekenis van het hu welijk werd uiteengezet. Na deze toespraak weerklonk een fanfare, waarop het volks lied werd gezongen. Vervolgens begaf het jonge paar zich naar de kapel van Eduard de Belijder om het re gister te tekenen. Toen het weer in het midden schip verscheen, kondigde een nieuwe fanfare aan, dat de bruidsstoet de kerk ging ver laten, daarbij werd Mendel sohns Hochzeitmarch gespeeld. Op het ogenblik, dat het bruids paar de deur bereikte, begon het klokkespel van Westminster te galmen en onmiddellijk werd het overgenomen door alle carillons van alle Londense kerken, zodat tot in de afgelegenste voorsteden toe bekend werd, dat het vorste lijk huwelijk voltrokken was. Toen het jonge paar uit de kerk naar buiten trad, werd het opnieuw luide toegejuicht en dit gejuich vergezelde de stoet tot aan het paleis. De Prinses wuifde glimlachend haar echtgenoot, die in marine uniform was, salueerde. Bij het palels nam de druk op het sterke politieeordon toe. Bij Foto van de ontwerp-tekening van Prinses Elizabeth's bruids toilet. Ongeveer duizend personen slaagden er in de hekken te be reiken en de winnaars van de race klommen er tegen op. De menigte riep luid, dat zij de Prins ep de Prinses wenste te zien. Daarna verschenen het bruids paar en de Britse koninklijke Familie op het balkon. Nadat de het Buckingham Palace (waar het bruidspaar en de gasten zich heen begaven), werd het cordon doorbroken. familieleden naar binnen waren gegaan, bleven de jonggetrouw den nog enige minuten zichtbaar onder onafgebroken toejulchtn gen. Het huwelijksmaal op het Buc kingham Palace werd bijgewoond door 2000 gasten. Hier is ook de grote huwelijkstaart door de bruidegom met zijn degen aan gesneden. Aan het bruiloftsmaal hebben vijf koningen en zes koninginnen mee aangezeten. Het aantal gas ten bedroeg honderdvijftig en de bruiloftstaart woog vijfhonderd Engelse ponden. Bruid en bruide gom sneden haar aan met de degen, die de bruidegom bij de huwelijksplechtigheden had ge dragen. In de namiddag verlieten bruid en bruidegom het Buckingham Palace in een rijtuig, geëscor teerd door de cavalerie des ko- nings, om zich naar het Water loo-station te begeven, waar zij per trein naar de Broadiands bij Romsey, gingen, waar zij de wittebroodsweken zullen door brengen. De gezondheidstoestand in Egypte. In Cairo is men bevreesd, dat een typhusepidemie zal uitbreken, nadat officieel werd medegedeeld, flat 30 gevallen van typhus in de afgelopen dagen In de provincies werden gerapporteerd. Het aantal doden tengevolge van de cholera is tot 12 per dag gedaald. Slechts 21 dorpen van de 4000 zouden nog door cholera aangetast zijn. De nieuwe schoenenbon No. 8. Het C.D.K. deelt mede, dat in het tijdvak van 23 November t.m. 17 Januari a.s. een schoe nenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 8, dan wel op de cijfer combinatie 04, 14, 24, 34, of 44 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt Tevens zal in bovengenoemd tiidvak aan kinderen geboren in de maand December van een der jaren 1932 t.m. 1945 als mede aan kinderen geboren in de maand Februari 1947 een schoenenbon worden verstrekt. Bij laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. Emissie Kon. Olie. 302.174.400 aand. a pari en ƒ100 millioen 3>/2 pet obllg. tegen 101 pet. De Koninklijke Nederlandse Mij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Ned.-Indië zal op 30 December uitsluitend voor hou ders van aandelen en onderaan delen, resp. recepissen daarvan, ƒ302.174.499 aandelen aan toon- ?aa u*tê:even tot de koers van 100 pet. De nieuwe aandelen delen ten volle in de winst over het boekjaar 1948 e.v. Tevens stelt de Mij op 28 No vember de inschrijving open op ƒ100.000.000 3% pet obligatiën in stukken van nominaal 1000 aan toonder tot de koers van 101 pet. BLUM KABINETSFORMATEUR. Niet bevestigde berichten uit Parijs melden, dat de socialistische leider Leon Blum na een bezoek aan het Elysee de vorming van een nieuwe rege ring, waarvan hij premier zal zijn, op zich heeft genomen. Auriol verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat hij van plan is mee te han delen en dat hij de nationale ver gadering schriftelijk op de hoogte zou stellen van zijn keuze t.a.v. Nationale de nieuwe premier, opdat de ver gadering morgen met diens ln stallatie zou kunnen beginnen. „Al hebben wij nog zo'n haast" aldus Auriol, „de tijd, die tech nisch gesproken nodig is voor de installatie van een nieuwe pre mier en de vorming van een nood- kabinet, zal enige tjjd kosten. Terwijl wij wachten op de tot standkoming van een nieuwe re gering ls het noodzakelijk, dat de steenkool en de levensmiddelen ogenblikkelijk weer naar de ste den worden vervoerd. In het be lang van de arbeiders en het ge hele volkh moet het werk onmid dellijk hervat worden. Naast de politieke crisis be staat er een sociale. Iedere dag gaan door stakingen duizenden steenkool onherroepelijk voor huisbrand en fabrieken verloren. Meel groenten en fruit gaan ver loren en verrotten, terwijl de reeds zo zorgelijke voedselpositie nog meer zorgen baart. Ik weet dat het recht van sta king in de grondwet is neergelegd, maar ook de vrijheid van arbeid is daarin vervat. Ellende en hon gersnood zjjn echter niet in over eenstemming met de grondwet, daarom moeten alle arbeiders be grijpen, dat zij weer aan het werk moeten gaan". De president drong er bij de journalisten er op aan bij te dra gen tot het scheppen van een at mosfeer van rust. die zo nodig was om de problemen waarmede Frankrijk te worstelen had, op te lossen. Voorts wordt vernomen, dat Auriol na de persconferentie sa men met Leon Blum lunchte in welingelichte politieke kringen wordt Blum nog steeds beschouwd als d e eandidaat v oor het pre mierschap. Volgens een nader bericht uit Parjjs is Leon Blum, de leider der socialisten, door de president van Frankrijk, Vincent Auriol, aangewezen als kabinetsforma teur. Blum zal vandaag voor de Vergadering de poli tiek uiteenzetten, die een door hem te vormen kabinet zou vol gen. Indien hij een vertrouwens votum verkrijgt, zal hij met de vorming van' zijn kabinet be ginnen. ONGEVEER 600.000 ARBEI DERS IN STAKING. De spoorwegarbeiders in Mar seille hebben zich gistermiddag aangesloten bij de 130.000 stakers in de haven en de stad. In geheel Frankrijk zijn nu ongeveer 600.000 arbeiders in staking. Het onderwijzend perso neel van lagere en middelbare scholen in het departement Seine zou vandaag ln staking gaan, terwijl voor het personeel van de Parijse ondergrondse een sympa thiestaking van een uur voor van daag ls afgekondigd. De arbeiders van de Citroën- fabrieken te Parjjs hebben met 4978 tegen 1201 stemmen bjj 269 blanco-stemmen gestemd voor hervatting van het werk. De foto van Prinses Marijke De foto van onze jongste Prinses, bij haar geboorte door Prins Bernhard gemaakt en ter publi catie aan de Ned. Ver. van foto journalisten afgestaan. heeft f5250.opgebracht, welk geld op voorstel van Prinses Juliana bestemd ls voor de stichting „Wees een Zegen", aan welke het thans is afgedragen. De wilde zwijnen. Wederom zijn in de omgeving van Lochem wilde zwijnen ge signaleerd. Een vijftal evers kwam van de Lochemse berg, stak de weg over en verdween in de richting Barchem. De Barchemse jagers kwamen in actie maar tot nog toe Het geen der zwijnen zich verschalken. Deens schip bij Vlissingen op het strand gelopen. Gisterenmorgen plm. 7.15 uur is het Deense s.s. Mette Skou op weg van Denemarken naar Ant werpen vlak voor de Boul. Evert- sen te Vlissingen op het strand gelopen. Eerst toen de mist wat opgetrokken was ontdekte men het 1909 brt. metende schip. De sleepboten Pernis en Blankenburg voeren ter assistentie uit doch konden niets uitrichten. Het schip dat tamelijk hoog op het strand zat, liep bij hoog water aan de grond. Bij laag water viel het bij na geheel droog. Gistermiddag om vijf uur ls het schip met assistentie van de sleepboot „Maas" van de Mij. L. Smit Co. te Rotterdam, vlot gekomen en heeft het de reis naar Antwerpen direct voortgezet. De „Mette Skou" had 135 koel en aan boord en kwam van Ebsjerg. De prijsverlaging en de detailhandel. De raad van bijstand van de bedrijfsgroep Detailhandel heeft in verband met de oproep van de regering aan het bedrijfsleven om tot een vrijwillige prijsverlaging over te gaan, besloten aan deze actie medewerking te verlenen. In beginsel zal iedere verlaging van industrie- of groothandelprij- zen door de detailhandel onmid dellijk en in het algemeen ook voor de aanwezige voorraden moeten worden doorgegeven. De voor de detailhandel gelden de procentuele marges zullen ech ter naar het oordeel van de raad van bijstand met het oog op de handhaving van een flnantiëel ge zond detailhandelsbedrijf in het algemeen op het geldende niveau moeten worden gehandhaafd. Een bevredigend verloop. De coiWmlssie van goede dien sten heeft gisteravond in een communiqué medegedeeld, dat er degelijke vooruitgang is gemaakt i bij de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische eom- missie tot uitvoering van de or der tot het staken der vijande lijkheden. „In goede verstandhouding", aldus het communiqué, „hebben de commissies vriendschappelijke besprekingen gehouden". Behalve het afwerken van rou tinezaken, welke altijd gepaard gaan met alle conferenties, als mede de besprekingen van vele technische details met de mili taire adviseurs der belde com missies en der commissie van goede diensten, is wederzrjds be grip gevonden aangaande de vol gende punten van het beginsel- I programma: I Het achterwege laten van 1 radio-uitzendingen of enige an dere vorm van propaganda met i het doel te provoceren of onrust te verwekken onder troepen en burgers. Het onmiddellijk staken van publicatie der dagelijkse, mili taire communiqué's betreffende de operaties, "tenzij voorafgaande, wederzijdse schriftelijke overeen stemming. Uitgezonderd zijn de wekelijkse publicaties van de verlieslijslen met namen, leger- nummers en thuisadressen. Volledige gelegenheid zal ge geven worden voor waarnemin gen aan de adviseurs der com missie van goede diensten. Ingesteld zullen worden radio uitzendingen en andere soortge lijke maatregelen om alle troepen Vakgroepen een bezwaar Donderdagavond heeft in het Schuttershof te Middelburg de Zeeuwse Middenstand geluisterd naar, en gedebateerd met een tweetal sprekers, de heer Swagerman uit Den Haag, secretaris der Kon. Ned. Middenstandsbond en de heer K. Peyl, propa gandist dier .bond, die beiden gewezen hebben op de noodzake lijkheid, dat ook de Zeeuwse Middenstand ricli aansluit bij een vrije organisatie. By het debat spraken verscheidene bezoekers hun afkeer uit over de verplichte aansluiting b y de vakgroepen. DE MIDDENSTAND, VAN DE REKENING. Na het openingswoord van de voorzitter der afdeling Middel burg, de heer Van Meyeren, sprak de heer Swagerman over het onderwerp: „De Middenstand, kind van de rekening". Spreker was er van overtuigd, dat de Middenstand een zeer zware tijd tegemoet gaat. Tijdens de oorlog, waar tengevolge van de loonstop en de slechte bevoor rading alles werd opgeteerd, ves tigde men de hoop op de bevrij ding. Wat men kreeg, was het Directoraat van de prijzen met als doel de spanning tussen prij zen en lonen in overeenstemming te brengen. De verlaging van de loonbelasting en de verhoging van de omzetbelasting heeft ech ter het kleinbedrijf, dat slechts 1 pet van de omzet meer mocht berekenen, ten zeerste benadeeld. Dat ook de Middenstand offers moet brengen was spreker duide lijk; doch deze offers dienen bil lijk verdeeld te worden. KOUDE SANERING. „Wanneer", aldus spreker, „de overheid van mening is, dat %oor de diverse maatregelen de kleine en zwakke bedrijven het op moe ten geven, dan heeft zij het mis". „De bonafide zaken, die zich verplicht weten aan de overheids maatregelen, zullen hier de dupe worden en niet de ontduikers." Van grote betekenis achtte spreker het daarom te heseffen, welke maatregelen genomen moe ten worden om de toekomst te redden. Hy was er van overtuigd, dat, wanneer Nederland geen midden stand meer bezit, er een grote niet te overbruggen kloof tussen de twee uitersten zal ontstaan. Er doen zich echter problemen voor. Het grootste is de bijna Duit se „Gründlichkeit", waarmede ook onze overheid haar maat regelen heeft getroffen. Spreker zag er, wat de distri butie betreft, geen bezwaar in de door de overheid geregelde ver deling van niet strikt noodzake lijke artikelen los te laten. De heer Swagerman eindigde zijn betoog met een opwekking, om zich aan te sluiten bij de Kon. Ned. Middenstandsbond. ORGANISATIE, PUNT VAN BEREKENING. De heer K. Peyl, propagandist van de bond, constateerde in het begin van zijn betoog, dat er een geest van défaitisme rondwaart in de kringen van de midden stand, ja, er zouden zelfs wensen tot staking geuit zijn. Het eerste zowel als het tweede achtte hij totaal verkeerd. „De Middenstand", aldus spr., „moet namelijk de motor zijn, die als het ware het land voort stuwt". De crisis bewees, dat de Middenstand zwak stond en slechts 16 pet van de toenmalige Middenstand werkte actief voor verbetering. De oorlog kwam en daarmede de inzinking, en na de bevrijding bleek het nog niet veel beter te gaan, wat spr. met en kele voorbeelden toelichtte. In gaande op de reclamecapaciteit van het grootbedrijf en de coö peratie achtte hy het verkeerd, KIND hiervoor vrees te koesteren, daar men, zoals hij het noemde, de eerbied voor het kopend publiek onderschat. Gezien het feit, dat de omzet belasting bij de middenstander de minste weerstand ondervindt, achtte spreker de vraag redelijk of men hier zelf geen schuld draagt. De bescheiden plaats moet in genomen blijven. Zodra echter vitale belangen worden aange tast, moet er een hevig protest opklinken en dat protest is geen Staken, doch organisatie, gemeen schappelijk overleg. Ook deze spreker deed een be roep op zijn toehoorders om aan te pakken en vol te houden, be seffend, dat bundeling kracht betekent. LEVENDIG DEBAT. Na een korte pauze volgde een levendige gedachtenwisseling over het besprokene, waar velen der aanwezigen bnn verwondering uitspraken over het feit, niet over de vakgroepen te hebben gehoord. De heer Swagerman, zelf secr. van de commissie van oprichting, die onlangs hiervoor een konink lijke onderscheiding verkreeg, achtte de vakgroepen dringend nodig omdat, zoals hij zeide, zon der deze bureaux niemand op de bres zou hebben gestaan om voor de belangen van de middenstan ders op te komen. Men kon het echter niet met hem eens worden en achtte het een noodzakelijk kwaad. Na het debat deelde de heer Van Meyeren nog mede, dat de afdeling Middelburg een motie had aangenomen om aan Z.Exc. de Minister van Financiën een verzoek te richten om de door de oorlog getroffen bedrijven toe te staan geblokkeerde gelden vrij te maken. De heer Swagerman antwoord de hem, dat tijdens een vergade ring van de Kon. Ned. Midden standsbond een resolutie was aan genomen, waarbij was voorgesteld deze resolutie rond te zenden aan de diverse Middenstandsvereni gingen en hij achtte het daarom beter het verzoek met de reso lutie te combineren. Hierna werd de vergadering gesloten. Brand op de „Brastagi". Het 9246 ton metende Neder landse motorschip „Brastagi", van de Rotterdamsche Lloyd, dat bij He de Caldaira aan de grond is gelopen, staat thans in brand. Twee sleepboten hebben het schip Maandag j.l. bereikt en zouden trachten het bij de vol gende vloed vlot te krijgen. De „Zwarte Zee" van L. Smit Co.'s internationale sleepdienst is in de nabijheid. Voor de be manning van de „Brastagi" be staat geen gevaar. Men weet nog niet, hoe het vuur is ontstaan. Het Griekse ministerie van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat de militaire auto riteiten van de Brits-Amerikaan se zone van Duitsland een GrieksDuitse handelsovereen komst, welke voorziet in een uit wisseling van goederen ter waar de van 40 millioen dollar, hebben geratificeerd. en burgers op de hoogte te stel len van de delicate situatie. Voor dit doel zijn belde partijen over een gekomen, alle geschikte mid- delen, het uitwerpen van pamflet- j ten en het gebruik maken van mobiele radiowagens inbegrepen, aan te grijpen. De cbmmïssie van goede dien sten heeft zich beschikbaar ge steld om op alle mogelijke wijzen behulpzaam te zijn, teneinde toe te zien, dat de voorlichting over de huidige 'situatie zo wijd mo gelijk wordt verspreid. Vandaag en Zaterdag zullen vertegenwoordigers van de com missie van goede diensten en leden der speciale commissie tot het staken der vijandelijkheden naar Djogja vertrekken, aldus eindigt het communiqué. VAN ZEELAND NAAR BELGIË Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, zal Paul van Zeeland gedurende zijn tijdelijke afwezigheid in de commissie van drie niet worden vervangen door de heer Teymans. De regeling, welke voor de tijdelijke afwezig heid van Van Zeeland is getrof fen, houdt in, dat de Belgische missie voor de commissie van drie tijdelijk zal worden versterkt met een ambtenaar, lid van het corps diplomatique, die de rang' van gezant zal hebben. Post voor de „Van Galen". Van 5 December tot 7 Decem ber a.s. zal Hr. Ms. Torpedo jager „Van Galen" de haven van Ceylon aandoen. De opvarenden kunnen daar gewone en aange tekende brieven en briefkaarten ontvangen, mits deze uiterlijk 27 November gepost worden. De frankering kan geschieden vol gens binnenlands tarief. J.V. „Calvijn" te Vlissingen jubileert. Ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de Jongelings vereniging op Geref. Grondslag „Calvijn" te Vlissingen, werd in de Nieuwe Kerk een herdenkings avond gehouden, die onder lei ding stond van C. de Smid, voor zitter der vereniging. Eer de Bondsvoorzitter, Prof. Dr K. Dijk, zijn feestrede uit sprak, wees de voorzitter in zijn openingswoord er op, dat voor dit jubileum God de ere toekomt die de jongens als middel ger bruikte om de vereniging tot bloei te brengen. Na zijn gelukwensen te hebben aangeboden refereerde Prof. Dr Dijk over: „In het licht der his torie", waarin hij enerzijds zag de reformatie, die teruggrijpt naar de historie en anderzijds de revolutie, die niet rekent met de traditie en daarom in strijd ls met Gods heilig bestel. Met de traditie in de hand moet men vooruit zien. Traditie mag geen conservatisme zijn. Daarentegen vergeet de jeugd de schat, die ligt in de historie, wanneer zy wil breken met de traditie. Dan, ingaande op de 60 achter liggende jaren, bracht spr. onder de aandacht, de strijd, die gevoerd is op het staatkundig en sociale levensterrein. In die tijd, toen men verstond dat jongeren alleen iets beteke nen in het leven wanneer zij het Woord Gods hadden leren kennen, is deze J.V. opgericht. Dat was een jaar vdbrdat Vonkenberg de Bond. stichtte. Prof. Dijk ging nog in op het ontstaan van de Jongelingsver- enigingen, die in Duitsland met een meer evangeliserend karakter opkwamen. Wijzende op de grote betekenis van de J.V.-en voor kerk, staat en maatschappij leg de spreker er de nadruk op, dat wanneer de J.V. tot een zegen ka, God alleen de ere daarvoor toe komt. Na het op uitstekende wijze zingen van enkele liederen door het Geref. Evangeliesatiezang- koor, o.l.v. de heer Fey, sprak ds J. Hindriks een pakkend slot woord, waarin hij nog even her innerde aan de kerk in het jaar 1887 en later. Hij besloot met waarschuwende en opwekkende woorden. DE BILT ZEGT: j Zeer zacht. Meest zwaar bewolkt et plaatselijk enige lichte regen of motregen, zeer zacht voor de tijd van het jaar. Krachtige Zuid westelijke wind. Nagekomen Advertentie. Heden nam God uit het midden van ons weg, ons trouw en ijverig lid, WIM REUGEBRINK. Dat het heengaan van hem ons een roepstem z(j, de Heiland zo lief te hebben, zoals hij Hem lief had, waarvan hij ons zo vaak getuigde. Namens het bestuur van de J.V. „Openb. 3:11b" te Goes: A. VERBURG, Alg. Voorz. J. J. NEDERHAND, Alg. Secr. Goes, 19 Nov. 1947.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1