Het Kabinet Ramadier afgetreden. Groot tekort aan veldpredikers in Indië. Verdeling der huisbrandkolen. Duitse protesten tegen grenscorrecties. Vertaoging bijzonder invoerrecht op benzine. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Leon Blum Kabinetsformateur J. W. REÜGEBRINK f Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD i ïïlatt mcui (UtAaMeA. Het optreden van Truman, de president van de Verenigde Staten, getuigt van grote moed. En tevens blijkt er uit, dat hij niet in de eerste plaats bedacht is op persoonlijk- of partijbe lang, maar dat bij hem het al gemeen belang domineert. Had hij in de eerste plaats rekening gehouden met zijn kansen bij de komende presi dentsverkiezing, dan zou hij ze ker niet bij het Congres de maatregelen hebben aanbevo len, welke hij voor het behoud en de her-opleving van West- Europa noodzakelijk acht. Wat dit betreft, neemt hij een hoger standpunt in dan zijn me dedinger naar het president- schap, Taft, die door met zwaar geschut te werken, in de eerste plaats dacht aan zijn kansen bij de komende verkiezing. Men heeft meer dan eens uit gesproken, dat president Tru man geen groot staatsman is. In i hoeverre dit juist is, laten wij in het midden, maar hij heeft in elk geval, door het indienen van impopulaire maar voor het algemeen welzijn noodzakelijke voorstellen getoond, een man van karakter te zijn, wat ook voor een staatspresident geen slechte eigenschap is. Het is overigens een ver van gemakkelijk vraagstuk, waar voor Truman zich gesteld zag. Verhoging van de koopkracht in Europa is noodzakelijk mede om de Amerikaanse productie en haar export op peil te hou den. Maar de daartoe nodige maatregelen hebben dit be zwaar, dat ze in Amerika de prijsstijging bevorderen. Ter be strijding hiervan zijn maatrege len in uitzicht gesteld zoals men die ook tijdens de oorlog ge kend heeft en die ver van po pulair zijn. Er is sprake van rantsoenering, prijsbeheersing,. belemmering van speculatieve beursmethoden ten aanzien van granen enz. En toch ft ingrijpen noodzakelijk, omdat het de sterke stijging van de prijzen is, waardoor de verleende dol- larcredieten voor een deel hun betekenis verliezen. Al deze dingen heeft Truman overwogen. Hij heeft zich nauw keurig op de hoogte laten stel len over de mogelijkheid van het verlenen van steun aan Amerika en de gevolgen daar van ook in de V. S. Maar daarna heeft hij ook niet geaarzeld ingrijpende maat regelen voor te stellen, ook al stond van te voren vast, dat ze weinig waardering zouden vin den. Gemeld werd dan ook, dat zijn rede in stilte we*d aangehoord, en dat aan het slot geen waar derend applaus weerklonk. Het zal dan ook niet gemak kelijk gaan om het voorgestelde doel te bereiken. En dat te min der, omdat, zoals gezegd, de presidentsverkiezingen op han den zijn en er bij velen altijd de neiging is om meer te letten op de kiezers, dan op het belang van de zaak. Truman had het zich gemak kelijker kunnen maken, door de voorgestelde steun vooral te verdedigen met het oog op het communistische gevaar. Hij deed dit niet. En daarmee toonde hij te zijn een man van karak ter, zoals ze helaas maar al te weinig worden gevonden. De Kamers vergaderen. De Tweede Kamer heeft gisteren de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de H.O.-wet en de M.O.-wet behan deld. Bij het eerstgenoemde ontwerp werd het voorstel om muziek op de gymnasia in te voe ren met 38 tegen 28 st. (44 leden afwezig) aangenomen en het ontwerp z.h.s. goedgekeurd. Ook het tweede ontwerp werd z.h.s. aangenomen. Hierbij werd o.a. bepaald, dat een der leraren van een H.B.S. wordt aangewe zen als onder-directeur. De Kamer heeft daarna een aanvang gemaakt met de behan deling van de begroting Binnenlandse Zaken. De Eerste Kamer heeft in een korte vergadering verschil lende kleinere wetsontwerpen af gedaan. Bjj het ontwerp tot in trekking van een uitvoerings besluit inzake personenver voer, dringt de heer B i e- wenga (A.-R.) aan op bevor dering van de Zondagsrust, door inkrimping van de diensten op Zondag. 3e JAARGANG No. 802 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord DONDERDAG 20 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W, VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.08 u., onder 16.42 u. Maan op 14.36 u., onder u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 21 November: 7.34 u. 1.21 m., 20.26 u. 1.35 m. Stakingen breiden zich nog steeds uit. Ramadier heeft gisteren het ontslag van zijn kabinet ingediend, opdat, zoals een verklaring van het bureau van de president luidt, „stappen mogen worden gedaan, waarbij de gehele repu bliek en alle partijen hun verantwoordelijkheid kunnen Inzetten". Tussen Blum en de leiders van de voornaamste middenpartijen, met inbegrip van de M.R.P. onder Bidault, zou, nog voordat Rama dier zijn ontslag indiende, een overeenkomst tot stand zijn ge komen over een toekomstige coalitie en haar program. Guy Moilet, de secretaris-gene raal van de Franse socialistische partij, heeft tegenover een jour nalist van A.F.P. verklaard, dat de huidige situatie maatregelen vereist, die niet populair zijn, doch wel streng. Naar zijn me ning is het noodzakelijk, dat een nieuwe man, die door zijn per soonlijke Invloed de publieke me ning hiervoor weet te winnen, aan het hoofd der regering komt te staan. Op de vraag, wat het program ma der nieuwe regering zou zijn, antwoordde hij, dat verhoging der minimum-lonen, bepaling van een nieuw prijspeil en het in stellen van een prijs- en loon stop op het nieuwe niveau over zekere periode het eerst zou moeten geschieden. Moilet meende, dat zowel de socialisten als alle meer rechtse groepen voorstanders zjjn van het invoeren van geheime stem ming bij de beslissing over het al dan niet authortseren van stakingen door vakverenigingen. Leon Blum kabinetsfor mateur 7 Van gewoonlijk welingelichte zijde verluidde, dat Paul Rey- naud geen deel zal uitmaken van de nieuwe Franse regering, waarover besprekingen gaande zijn tussen de leiders van de midden-partijen. Leon Blum zou in beginsel be reid zijn de leiding op zich te nemen van 'n regering op basis van de midden-partijen en streven naar een verzet tegen de druk zowel van de zijde der commu nisten als van de R.P.F. van De Gaulle. Waarnemers betwijfelen echter, of hy wel in staat zal zijn een regering te vormen, welke kan rekenen op een hechte meerderheid in het par lement. Blum zou in elk geval geen officieel verzoek tot vor ming van een regering krijgen alvorens nog verder met leiden de politici te hebben overlegd. Reynaud zou o.a. gestrand zijn op de door hem gestelde eis, dat de «ieuwe regering vriendschappelijk zou staan te genover Generaal De Gauiie. Nader wordt gemeld, dat de Franse socialistische leider Leon Blnm zich bereid heeft verklaard een nieuwe regering te vormen, Onchristelijke demon stratie in België. Oud-illegalen vragen een „bebloede bjjl" Meer dan 20.000 leden van het nationaal waak- en actiecomité der Belgische Ondergrondse Be weging hebben Zondag gedemon streerd tegen de vrijlating van politieke delinquenten. In de op tocht werden spandoeken meege dragen waarop o.a. te lezen stond: „Wij vragen geen spons, maar een bebloede bijl", „Als de politieke delinquenten terugke ren in het onderwijs zullen wij ze er uit gooien", „De economi sche collaborateurs krijgen hun millioenen terug" en „Laatste .Waarschuwing aan de verant woordelijke ministers". De commissie van goede diensten. Gisteravond meldde een com muniqué van de commissie van goede diensten, dat de commissie wederom Informele besprekingen heeft gevoerd met de leden van de technische commissies tot uitvoering van het bestand. Er werd overeengekomen, dat de technische commissies Vrijdag naar Djogja zullen vertrekken en de vergaderingen aldaar zul len voortzetten. Van Zeeland ver trekt vandaag voor een dag naar Makassar. Kirby, die thans door ziekte verhinderd is, zal op eeD indien president Anriol hem dit opdraagt. Wanneer Blum een meerderheid in het parlement zou kunnen verkrijgen zou hij wellicht zelf de portefeuille van Buitenlandse Zaken nemen en aldus als ver tegenwoordiger van Frankrijk op treden op de komende conferen tie van ministers van Buiten landse Zaken te Londen. Blum Is gekant tegen een aan de macht komen van De Gaulle. STAKINGEN DUREN VOORT. Marseillle was gisteren een stil le stad met ongeveer 85 pet. van haar arbeidersbevolking ln sta king, doch ook elders in Frankrijk rolt de stakingsgolf voort. De havenarbeiders te Parijs slo ten zich aan bij hun stakende ka meraden te Marseille en Nice, terwijl al het personeel van safe deposito in staking ging. De staking ln 15.000 meelmaal- derrjen ln Parijs en omgeving bleef voortduren en de mijnwer kersstaking ln het Noorden breid de zich uit tot deze door 150.000 stakende mijnwerkers de steen koolindustrie practisch verlamd werd. De grootste stakingsbeweging heeft plaats onder de metaalar beiders, van wie 350.000 man ln staking zijn. Zij hebben de gehele nacht de wacht gehouden bij hun machines om eventuele acties om de staking te breken te be letten. 12.000 man onderwijzend per soneel aan de Parijse lagere scho len dreigden Vrijdag ln staking te gaan en ook ondere de ambtena ren heerst ontevredenheid. Inventarisatie Amerikaanse voedsel voorraden? De commissie voor de uitga- en van de Amerikaanse Se naat heeft gisteren geëist, dat de Amerikaanse voedselvoorra den worden geïnventariseerd, alvorens het congres een be slissing neemt ten aanzien van President Truman's plan om Frankrijk, Italië en Oostenrijk tussentijdse hulp te verlenen tor een bedrag van 597 millioen dollar. De voorzitter der com missie, Senator Bridges, zeide. dat de commissie eenstemmig heeft besloten een grondig on derzoek te doen instellen naar de binnenlandse voedselsitua tie, teneinde uit te maken, hoe veel voedsel voor de export kan worden gemist. Senator Reed deelde mede, dat het duidelijk geworden is, dat de Amerikaanse tarwe-ex- port na 30 Juni van het vol gende jaar niet op het huidige peil zal kunnen worden gehand haafd. Met het oog op de slechte vooruitzichten voor de winter- tarwe-oogst is er reeds sprake van geweest, dat de export in het komend oogstjaar zal moe ten worden gehalveerd. De textieldistributie. Van opheffing geen sprake. Het bestuur van het N.V.V. heeft een telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken, naar aanleiding van ge ruchten over een in overweging genomen opheffing van de gehele textieldistributie. Naar aanlei ding hiervan deelt het ministerie van Economische Zaken mede, dat van een beslissing Inzake het vrijkomen van de distributie van textielgoederen geen sprake ls en voorlopig geen sprake zal zijn. Oproep van Generaal Spoor. HET ZIJN UW EIGEN MANNEN EN HET GAAT. JONGENS OM WIE De legercommandant lt.-gen. S. H. Spoor Treeft een beroep ge daan op de zielzorgers in Neder land in het belang van de gees telijke verzorging van de troe pen in Indië. Het Nederlandse volk, zo zei- de hij o.m., staat sinds eeuwen bekend om zijn eerbied voor godsdienst voor alle gezindten. Vrijheid van geweten en gods dienst zijn de twee voornaamste pijlers waarop het Nederlandse volksleven rust. Het is dus voor de legerlei ding in Indië een zaak van voortdurende aandacht, of de troep in dit opzicht wel krijgt, waarop zij recht heeft, met an dere woorden, of over heel In dië bij alle onderdelen voldoen de veldpredikers en aalmoeze niers aanwezig zijn, om alle leden van hun kerken regelma tig te bezoeken en te verzor gen. Helaas is dit op het ogen blik ten aanzien van het aantal veldpredikers niet het geval. De latere datum een bezoek aan geestelijke verzorging van de Sumatra brengen. Graham zal rooms-katholieke militairen staat eveneens andere delen van de er gelukkig beter voor. archipel bezoeken. - Deze reizen worden namens de commissie van goede diensten ge maakt om beter met de situatie bekend te raken. Het lid van de Amerikaanse delegatie Brandis is met enkele leden van de repu blikeinse technische commissie vertrokken en keert vandaag met zijn gezelschap terug. Er is een clearingsovereen- komst getekend tussen Frank- .rijk, Italië, Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse economische unie. Voorschriften voor gelijke ver delingen is niet mogelijk. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Van Liet, betref fende de verdeling van goede en minder goede brandstoffen heeft de minister van Economische Za ken o.m. geantwoord: De verdeling van de ter be schikking komende soorten huls brandstoffen door de groothan delaren onder de handelaren en door de handelaren onder de ver bruikers is niet aan voorschrif ten gebonden. De handelaren streven er naar, zoveel mogelijk rekening te hou den met de wensen van de afne mers, waarbij in sommige geval len, o.a. door het breken en zeven j ten. Hier in deze uitgestrekte der aangevoerde kolen, aan degebieden met hun vaak nog vraag van de verbruikers kanslechte wegen en de zeker niet worden tegemoet gekomen. Het geven van voorschriften ten aanzien van deze distributie zou, met het oog op de zeer ge differentieerde behoeften, ver band houdende met de uiteenlo pende stookgewoonten en stook- gelegenheden in de onderscheide ne delen des lands, een vergaande uitbreiding en complicering van de distributieregeling en een zeer uitgebreide controle noodzakelijk maken, waartoe het apparaat ontbreekt. Het publiek is er op gewezen, dat het geen aanspraak kan ma ken op levering van bepaalde soorten. De geestelijke verzorging van de protestanten van de Konink lijke Landmacht is in de loop van dit jaar in een impasse ge raakt door een toenemend tekort aan veldpredikers. Het tekort deed zich vooral ernstig gevoelen na het inzetten van de acties op 21 Juli toen im mers de troepen over een aan zienlijk groot gebied werden ver spreid. Hierdoor werd het voor een veldprediker onmogelijk meer dan een bataljon voor zijn rekening te nemen. Vooral de brigadestaven en de afgelegen specialisten-posten hadden gebrek aan verzorging, evenals de hospitalen, de vrou wenkorpsen en ook menig ba taljon. Om deze tekorten op beschei den wijze aan te vullen, zijn thans op korte termijn 25 veld predikers nodig, waarbij dan nog komt, dat enkelen van de aanwezigen kans lopen afge keurd te worden, en in de naaste toekomst anderen aan spraak op demobilisatie maken. Het getal 25 voorziet dus slechts in de allereerste behoefte. Het is bekend, dat ook in Ne derland gebrek is aan predikan- De verkoop van het Middendamterrein. Grote „aankopen" worden bij het Centraal Bureau van de Na tionale Monumenten-commissie gedaan. Zo heeft o.a. het district Amsterdam van „De Nederland se Padvinders" twee vlerkante meter aangekocht. Het bedrag van f 10.000 was destijds geschon ken door de Amsterdamse bur gerij, die, onmiddellijk na de be vrijding, de wacht hadden be trokken bij fusilladeplaatsen ln de hoofdstad. royale transportmogelijkheden zijn echter veie duizenden jongs kerels, die onder grote geeste lijke spanningen, ver van hun familiekring, hun dagen moe ten doorbrengen, terwijl de dichtstbijzijnde veldprediker niet in staat is hen regelmatig te be zoeken. De veldpredikers kunnen hun taak dus niet af. Ze pijnigen zich met de vraag, hoe zij hun veel te grote rayon moeten verzor gen. Ze vinden overal waar zij komen wijd open deuren, die zij te vlug weer achter zich moeten sluiten. Het noodlottige gevolg daarvan ls, dan ook dat veel van de te weinig veldpre dikers over hun toeren raken. De hoofdveldprediker in In dië, de luitenant-kolonel ds Ko ningsberger, heeft zich daarom in mijn opdracht met spoed naar Nederland begeven om door contact met de kerken en pre dikanten daar te trachten aan deze noodtoestand een eind te maken. Het is een onverdragelijke ge dachte, dat duizenden flinke jonge kerels, die als levende le den van de protestantse kerk naar Indië vertrokken, nog lan ger de noodzakelijke pastorale zorg geheel of gedeeltelijk zou den moeten ontberen. Ik doe daarom een beroep op de kerken in haar geheel, zowel als de afzonderlijke gemeenten en de voorgangers, om ds Ko ningsberger in zijn streven krachtig ter zijde te staan en te overleggen wie van de predi kanten spoedig naar Indië zou den kunnen vertrekken als veld prediker. Het zijn uw eigen mannen en jongens om wie het gaat en daarom gij allen, die in Neder land naar deze woorden hebt geluisterd, helpt ons, helpt uw mannen, uw verloofden en uw zonen, wij allen zullen u daar dankbaar voor zijn. Een triest beeld zoals de jongens in Indië dat nog regelmatig tegen komen. Het totaal vernielde dorp Seriboe Dolok op de Piso-Piso hoogvlakte in de omgeving van Medan. In strijd met de toezeggingen der bezettlf, 7 in het bekende schema met 1 cent worden verhoogd, zal de prijs voor de consument verder inschrompelen en daar om in strijd met de toezeggin gen der bezetting zijn. De afgevaardigden van de landkring Erkelenz, die een deel der langs de Limburgse grens opgeëiste gebieden omvat, heb ben een speciale zitting aan de kwestie gewijd en een memo randum opgesteld, waarin de opvatting wordt weergegeven, dat met het demontageplan aan alle herstelverplichtingen zou zijn voldaan. Ook dit memoran dum noemt de correcties een doorkruising van het .door Enge land en Amerika opgestelde in dustrieplan. Voorts zegt het memoran dum, dat de in het gebied van de kring Erkelenz wonende be volking steeds Duits is geweest en het ook wil blijven. Een der afgevaardigden be toogde, dat er in de streek van Geilenkirchen en Heinzberg 50.000 Duitsers in het correctie- gebied wonen en slechts 1500 Nederlanders. De landdag-pre sident Gockeln uit Düsseldorf sprak tijdens de bijeenkomst de hoop uit, dat Duitsland in deze kwesties gehoord zal worden voor een beslissing genomen wordt. De correspondent van het A.N.P. seint: De reeks van nieuwe protes ten, die thans in West-Duits- land worden geuit tegen de Nederlandse eisen tot grens correcties, blijkt zich nog altijd uit te breiden. Sedert de minister-president van Neder-Saksen, dr H. Kopf, de eisen in verband heeft ge bracht met de demontage van industriële uitrusting in de Britse zone, betogen alle Duitse bladen, dat de eventuele grens correcties de aan Duisland ge laten productie-capaciteit nog Maximumprijzen van consumptie-aardappelen. Ten einde het oplopen der prij zen van consumptie-aardappelen te voorkomen en een zekere winstmarge voor groot- en klein handel te garanderen, heeft de minister van Landbouw, met In gang van 24 November, ln plaats van de tot dusver geldende richt prijs een maximumproducenten prijs voor consumptie-aardappelen (zowel zand- als kleiaardappe- len) vastgesteld. De basis-maximumprijs ls ge steld op f 7.40 per 100 k.g. Deze prijs mag worden vermeerderd met een bewaarvergoeding, wel ke successievelijk opklimt van f 0.50 per 100 k.g. voor de perio de 24 November tot 14 December 1947 tot f 3.per 100 k.g. na 13 Juni 1948. Met ingang van 15 December a.s. zullen tevens maximumprij zen gelden voor verkoop van groothandelaar aan groothande laar, welke gelijk zijn aan boven staande prijzen, vermeerderd met f 0.60 en de werkelijke vracht kosten vin laadplaats tot plaats van bestemming. Eveneens zullen met Ingang van 15 December 1947 maximum prijzen worden vastgesteld voor verkoop van consumptie-aardap pelen door groothandelaren aan detaillisten, n.l. van 15 December 1947 t.m. 26 April 1948 11 cent per k.g., van 27 April t.m. 31 Mei 1948 12 cent per k.g. en na 31 Mei 1948 13 cent per k.g. De vaststelling van deze maxi mumprijzen voor teler en hande laar brengt geen wijziging in de prijs voor de consument. Zoals men weet. geldt voor de consu ment tot 15 December 1947 een maximumprijs van 11 cent per k.g., welke prijs met een cent mag worden verhoogd voor de betere kwaliteiten, onder voor waarde, dat men tevens behoor lijke consumptie-aardappelen voor een maximumprijs van 10 cent per k.g. voor verkoop beschik baar heeft. Na 14 December 1947 Na een korte ongesteldheid is gisteren op 24-jarige leef tijd overleden, de heer J. W. Reugenbrink, die vanaf 1 Mei j.l. aan de redactie van ons blad verbonden was. Gedurende de bezetting nam hij een werkzaam aandeel in het verzet, waardoor allerlei moeilijkheden hem niet be spaard bleven. Na de bevrijding was hjj te Zwolle regionaal redacteur van het dagblad „Trouw". Met jeugdig enthousiastme gaf hij zich aan zjjn arbeid voor de Christelijke pers. die hem Hef was en streefde hij naar de vervulling van zijn idealen op dit gebied. Een hevige ziekte heeft ech ter in enkele dagen een einde gemaakt aan zjjn nog veelbe lovend leven. Met dankbaarheid zullen wij zijn toegewijde arbeid aan ons blad blijven gedenken. Zweeds vliegtuig verongelukt. Een Zweeds vliegtuig, dat, naar men aanneemt, officieren van de Zweedse luchtmacht uit Addis Abeba naar Rome bracht, is Dinsdagavond in de mist tegen een berg bjj Salerno gevlogen en verongelukt. Van de 28 personen die zich aan boord bevonden, zijn er 20 om het leven gekomen, vijf ernstig gewond en vier min der ernstig. Ill De Westminster Abbey verzegeld. De Britse politie en militaire intelligence service legdlen giste ren de laatste hand aan de uit gebreide veiligheidsmaatrege len, die vandaag bij het huwe lijk van Prinses Elizabeth zul len worden genomen. Nadat gisteravond in de Westminster Abbey de repeti tie voor de plechtigheid was ge houden, hebben speciale politie mannen het kerkgebouw door zocht, dat vervolgens tot he den 6 uur werd verzegeld. De bruidsjapon van de Prin ses is gisteren aan het paleis af geleverd, waarna de algemeen directeur van het modemaga zijn, Mitchison, een zucht van vérlichting slaakte. Hij was voor de japon verantwoordelijk en gedurende de tijd, dat zij ge maakt werd, borg hij haar elke nacht in een ander vertrek op, terwijl hij vele matón 's nachts opstond om te zien of alles in orde was. Streven naar unificatie van de heffing. Aan de memorie van ant woord op het voorlopige verslag over het wetsontwerp „verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine" ls het volgende ontleend: De voorgestelde verhoging van de belasting op Dieselauto's van 200 pet. tot 250 pet. neemt het voordeel, dat de houders van Die selauto's hebben, doordat zij geen benzinebelasting behoeven te be talen, nog niet geheel weg. Bij de berekening van deze ver hoging ls rekening gehouden met het aantal kilometers, dat gemid deld per jaar wordt afgelegd alsmede met het gewicht van de verschillende categorieën motor rijtuigen. Bjj de voorgestelde ver hoging tot 250 pet. zal ook ten aanzien van de zware vracht auto's het fiscale voordeel, dat de houders van die Dieselauto's ge nieten, nog niet geheel zijn weg genomen. Er bestaat dan ook geen aanleiding om het percenta ge der verhoging van de motor rijtuigenbelasting voor zware Dieselauto's lager te stellen dan 150. Uit hetgeen ln de memorie van toelichting is vermeld, valt af te leiden, dat ook een unificatie van de heffing op benzine in het voornemen ligt. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de toekomstige heffing op benzine ln beide ge bieden gelijk zal zijn dan die, wel ke thans ln de Belgisch-Luxem burgse economische unie geldt. De hoogte van de toekomstige heffing voor de beide gebieden zal mede afhangen van andere in de ze gebieden op motorrijtuigen drukkende belastingen. Met de leden, dié van een an der inzicht deden bljjken, is de minister van Financiën van me ning, dat het in etappes gelijk maken der Nederlandse en Bel gische tarieven zeer wel als ar gument voor deze verhoging van de heffing op benzine kan worden gebezigd. BONNENLIJST. Geldig v. 23 Nov. t.m. 6 Dec. '47 Bonkaarten KA, KB, KC 713. 001 Melk: 4 L. melk. 004 Melk: 6 L. melk. 005 Melk: 6% L. melk. 006 Vlees: 100 gram vlees. 007 Vlees: 400 gram vlees. 008 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 009 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 019 Algemeen: 250 gram marga rine of 200 gram vet. 020 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 021 Algemeen: 1 el. 022 Algemeen: 2000 gram brood (geldig t.m. 29 November). 013 Reserve: 800 gram brood brood (geldig t.m. 29 Nov.). 014 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 016 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 29 November). Bonkaarten KD, KE 713. 504 Melk: 10 L. melk. 505 Melk: 11 L. melk. 506, 507 vlees: 100 gram vlees, 508 boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 509 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 519 Algemeen: 1 ei. 520 Algemeen: 800 gram brood (geldig t.m. 29 November). 513 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 29 November). 514 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MB 713 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1001 Vlees: 300 gram vlees. 1001 Margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 1003 Brood: 800 gram brood. 1004 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1006 Vlees: 200 gram vlees. 1007 Melk: 5 L. melk. 1008 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1009 Eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 21 Novem ber a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 November mag worden ge kocht. De bonnen 022 algemeen, 013 en 016 reserve, 520 algemeen en 513 reserve voor brood zjjn geldig t.m. 29 November. Op 27 November zullen wederom brood bonnen voor één week worden aangewezen. De bonnen 1003 brood der toeslagkaarten zjjn evenals voorheen 14 dagen gel dig, derhalve t.m. 6 December. Keuzebon boter/margarine. In de bonnenljjst van heden zijn bonnen aangewezen, welke recht geven op het kopen van boter, waarop desgewenst mar garine/vet kan worden gekocht. Het ls niet toegestaan zich op de uitsluitend voor margarine/ vet aangewezen bonnen boter te verschaffen. Vandaag is het de grote dag voor de Engelse kroonprinses Elisa beth, die in liet huwelijk treedt met Luit. Philip Mountbatten. Het aantal motorrijtuigen in ons land. Vooruitlopende op de officiële gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, hetwelk de absolute aantallen eerst bin nen enige maanden zal kunnen verstrekken, heeft de K.N.A.C. ter voorlopige Informatie der weggebruikers, aan de hand van eigen Inlichtingen, cijfers verza meld mot betrekking tot de aan tallen motorrijtuigen in ons land. De tussen haakjes gezette getal len zijn de ramingen per 1 Mei 1940. Totaal 201.300 235.200), per sonenauto's 68.000 (104.000), vrachtauto's (incl. tractoren) 60.000 (56.500), motorrijwielen (incl, driewielers) 70.000(70.000), bussen 3300 4700). ,Kota Baroe" naar Indië. Gisteren ls wederom een troe penschip naar Indië vertrokken en wel de „Kota Baroe" met 1500 man grenadiers en jagers aan boord. Dorstarieven verlaagd. De tarieven voor het dorsen van de oogst 1947 ztfn blijkens het Voedseivoorzieningsblad van 18 November, met 5 tot 10 pet verlaagd. PROF. GERBRANDY EN GENERAAL WINKELMAN NAAR ZEELAND. Naar ons ter ore komt zullen op de avond van 3 December a.s., wanneer Hunne Excellenties Prof. GERBRANDY en Generaal WINKELMAN voor Zeeland te Goes komen spreken, speciale busdiensten van de dorpen naar Goes worden ingelegd, en waar schijnlijk ook een extra boot van Zierikzee varen. Niet te verwon deren, want iedereen zal deze grote nationale figuren willen zien en horen...! Meerdere zalen zrjn reeds be sproken om de te verwachten grote menigte te kunnen her bergen. Voorziet U dus tijdig van kaar ten bij de Boekhandel te Goes!! DE BILT ZEGT Weinig wind. Nevelig of mistig weer met weinig wind en overwegend droog. Op verscheidene plaatsen lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1