Bevordering van het Europees herstel. De rede van Truman in het Congres. Uitstekende proeftocht van het Vlapschip. Onderhond van veerdiensten over de Schelde- stromen niet gemakkelijk. naar Nederland. De voedselvoorziening van Duitsland. Belangrijke tariefovereenkomst te Geneve. tyz-wfHts-écéfd Den geschenk Niet onverdeeld gunstig ontvangen. Te Washington interpreteert men de te Genève gesloten tariefovereenkomst, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, als volgt Met ingang van 1 Januari 1948 zullen de landen van Europa minder uitvoerrechten moeten betalen voor de export naar de V. S„ dientengevolge meer geld voor hun goederen maken en meer dollars verkrijgen. Het Europees herstel zal in invloed heeft op de overeen- sten van Australië, België, Ne derland, Luxemburg, Ca nada, Frankrijk, Engeland en de V.S. De andere landen kun nen tot 30 Juni 1948 tekenen. De Benelux-landen zullen er dit voordeel bij hebben, dat de importheffingen op tuinbouw- j producten verminderd worden en faciliteiten verleend worden voor de export naar Engeland De overeenkomst zal dus tot van iinnen weefsels en ruw Te Washington legt men er de nadruk op, dat het voornaamste de doel van de overeenkomst is:van Binnenlandse Zaken en op lange termijn de basis te ,eg-Nationale Verdediging zijn 36 gen voor het terugbrengen van personen, waaronder militairen, een voorspoedige wereldecono- jn hechtenis genomen, nadat in mio i >3 nAmWnln Vinruan Bohemen een complot tegen de dit verband op twee wijzen be- onmiddellijk gevolg hebben, dat jjzcr. vorderd worden: I de wederzijdse handel in de 1 Dp V S zullen dp tarief 1 geest van de in het pIan~ 1. De v. b. zuilen de tariet Marshall gewenste eigen hulp concessies 1 Januari m werking I se laten treden, zelfs indien de overeenkomst dan nog niet door de vereiste meerderheid is on dertekend. Grondwettelijk is de Amerikaanse regering daartoe gerechtigd zonder de toestem ming van het Congres af te wachten. De landen van Europa zijn niet verplicht hun importquota te verminderen, totdat het evenwicht in de dollarsituatie aanzienlijk is hersteld, dat wil zeggen, totdat het plan-Marsliall het dollartekort heeft opgelost. 2. De handel tussen de lan den van Europa onderling wordt verbeterd, daar deze landen, hoewel zij een tekort aan dol lars hebben, niet noodzakelij kerwijs ook een tekort hebben aan. deviezen, van andere lan den, zodat onderling tariefcon cessies kunnen worden gegeven. Arrestaties in T sjecho-Slowakije. Volgens een communiqué van Tsjecho-Slowaakse minlste- mie in norm'ale banen. Volgens Trygve Lie, secreta- ris-generaal der V.N., is de overeenkomst van 30 October „een succesvolle beginaanval in het centrum van de internatio nale handel". Z.i. kent deze conferentie haar weerga met wat betreft de uitgebreidheid en ingewikkeldheid van haar taak zowel als hetgeen be reikt is. Julio Lacarte van de confe rentie voor internationale han del en werkgelegenheid heeft op 'n persconferentie verklaard, dat dit protocol 1 Januari voorlopig Tsjecho-Slowaakse republiek werd ontdekt. Deze personen stonden in verbinding met vertegenwoor digers van een zeker vreemd land. In de loop van het onder zoek kwam aan het licht, dat zij gegevens van groot belang voor de verdediging van de staat aan de buitenlandse mogendheden verkochten, aldus het commu niqué. Militaire ontruiming van Palestina. Naar de correspondent te Je ruzalem van het Londense blad „The Times" meldt, is de evacu atie van Britse troepen en leger- goederen uit Palestina reeds be gonnen. De correspondent verklaarde, dat het Britse leger in verband met het geforceerde tempo, waarin de ontruiming onder druk der politieke gebeurtenissen moet plaats vinden, van mening is, dat meer dan de helft van de thans aanwezige 210.000 ton legergoe- deren zal moeten worden achter gelaten. De toestand van de kinderen in Europa. Minstens 5 millioen kinderen in Europa lijden aan sterke on dervoeding. Aldus heeft dr Charles R. Joy, vice-voorzitter niging voor het bc- langs gevaren wordt in een vast- houd van het kind> die 6 maan- gestelde koers. Met gebruikma- den door Europa gereisd heeft, king van speciale stophorloges te New-York verklaard, kan op deze wijze de snelheidVolgens dr Joy kan de ver van het schip nauwkeurig wor- eniging in overweging nemen, den gemeten en aldus het ver- 1 langzamerhand het hulppro gramma voor kinderen in Bel gië in te trekken „wegens een golf van voorspoed" aldaar. In Nederland is het gebrek aan kleren nog groot, aldus dr Jcy, die tevens melding maakte van schurftepidemie wegens gebrek aan zeep voor het wassen van kleren en lakens. „Hallo, hier de „Willem Ruys". Topsnelheid bedroeg 24.6 mijl. Wanneer in dolce far niente een telefoontje je komt opschrikken, brom je iets onverstaanbaars, maar zodra de juffrouw aankondigt: „Ik sluit u aan met de „Willem Ruys"en je weet tevens, dat die ver weg, ergens op de Oceaan, moet zwalken, dan krijgt je gezicht toch direct een vriendelijker plooi. Maandagavond laat beleefden I meten mijl" gevaren. Dit ge- we die sensatie en vlak daarop schiedde voor iedere snelheid hoorden we het stemgeluid van viermaal. de perschef van de Rotterdam-1 Deze „gemeten mijl", die ten sche Lloyd, die we aan boord op Westen van Plymouth bij Eddy- de technische proefvaart wisten, stone ligt, is een door op het „Alles gaat uitstekend", zo zeide land aangebrachte bakens offi- hij. „Zaterdag precies half twee cieel vastgestelde zeemijl, waar- j van'de vereniging' voor "het bc- vertrokken van de Lloydkade en om even voor half vier waren we in volle zee. Dat was eerst geen hapje, er stond een aardige bries, zodat binnen een paar uur ongeveer de helft van de passa giers was „afgeknapt". Laten wij dit alles maar met de bekende mantel der liefde bedekkèn", ver zocht de perschef ons ietwat schuchterder dan eerst. Ook onder de Javaantjes wa ren heel wat uitvallers geweest, vernamen we verder. Het nieuwe vlaggeschip van de „Lloyd" liep Zondag met een snelheid van 22 a 23 mijl per uur, dat is ongeveer 42 k.m. en daarmee liep de „Willem Ruys" om zo te zeggen alles en iedereen op zijn weg voorbij. In de loop van Zaterdagavond, halverwege de Noordzee, kwam het weder tot bedaren en daarmee ook de maag van de passagiers. Zondagmiddag passeerde de „Willem Ruys" op ongeveer 60 mijl afstand de „Nieuw Amster dam" op terugreis van Amerika. Varend hotel. „Wat het diner betreft", ver zekerde onze zegsman, „telkens blijkt opnieuw, dat ook de tech niek van keukens, magazijnen, vrieskamers en alles wat dit va rend hotel tot een lustoord maakt, uitstekend functionneert. En ook wat het zuiver technische gedeelte aangaat is er alle reden tot tevredenheid. De gezagvoer der, kapitein C. H. Vellenga, toonde zich uitermate voldaan en stak zijn vreugde niet onder stoe len of banken. Er werden druk- en temperatuurproeven van hoofd- en hulpmotoren genomen, verder een volledig stel diagram men om het vermogen te meten, brandstofmetingen van de hoofd motoren, enz. De resultaten van deze proeven moesten groten deels worden gebruikt, om Maan dag de uitkomsten van de snel heidsproeven langs de z.g. „ge meten mijl" te kunnen vaststel len, want Maandag heeft de „Willem Ruys" met vier verschil lende snelheden (18, 20 en 22 mijl en „volle kracht") langs de „ge mogen berekend. Na afloop van deze proeven kon worden medegedeeld, dat de bereikte resultaten geheel in overeenstemming zijn met de hieromtrent gekoesterde ver wachtingen. De bereikte snelheid bedroeg 24.6 mijl (46 k.m.), zo dat de vastgestelde toekomstige dienstsnelheid van 22 mijl ruim schoots verzekerd is. Vanochtend arriveert de „Wil lem Ruys" weer aan de Lloyd kade, om op 2 December de reis naar Batavia aan te vangen. wm In een kolenmijn te Tientsin heeft een Instorting plaats gehad, waarbij 19 Chinese mijnwerkers zijn omgekomen. Er werden 26 mijnwerkers gewond. De Timorese kerk zelfstandig. (Van onze correspondent.) Onlangs bracht het Prinselijk Paar een bezoek aan Goeree en Overflakkee. Dat de feestvreugde op het eiland groot was, ligt voor de hand; niet dagelijks ontvangt men zulke visite. Uiteraard deden de plaatselijke muziekcorpsen het hunne er aan toe om de vrolijkheid te verhogen. Dat zij daarbij niet altijd in koninklijke stijl bleven, bleek te Middelharnis. Terwijl het Prinselijk Paar in die gemeente werd ontvangen speelde de fanfare „Marie, hup met de beentjes"! de kerken zelf kon je allerlei liederen op bekende wijzen ho ren. Men gebruikte bij voor beeld melodieën uit Valerius' gedenkklank of wijsjes uit Johannes de Heer. Maar ds Zeydner had ook eens een kerk lied horen zingen op de mclod van „Ach mein lieber Augus- tin". Merdeka Hoewel ds Zeydner de Timo rese taal niet machtig was, werd hij toch een keer getroffen door een woord uit het welkomstlied, dat men hem ergens toezong. „Merdeka" luidde dat wooid. Zouden ze hier in de gemeente ook al?...., dacht ds Zeydner. Maar bij navraag bleek, dat dit Dat lijkt wel een beetje op de ontvangst welke ds W. A. Zeydner, praeses van de gene rale synode der Ned. Herv. Kerk, ten deel viel toen hij op zijn reis langs de protestantse kerk in Indië een bezoek bracht aan Timor. In een der kampongs op dit eiland werd hij begroet met „Turf in je ransel". Maar het deed mij als geboren Ha genaar goed deze klanken te horen, verklaarde ds Zeydner en hij voegde er aan toe, dat hij nog meer merkwaardigs op mu zikaal gebied had ervaren onder de Timorese christenen. Zo ging men meermalen ter kerke onder begeleiding van een fluitorxest. En dat klonk lang niet gek. In Feuilleton. door H. Lourense. 47) o— Bij het opgroeien werd dit er niet beter op. Bertha wekte de afgunst op van allen, die zij ontmoette, om de gratie, waarmee ze zich met de afleggertjes van anderen tooide. Al droeg haar moeder met re den de bijnaam van „de Malle", in één opzicht was ze veel vrouwen voor in verstand. Zodra de boerendochters de school „volleerd" vaarwel zei den, kwamen ze thuis, om daar onder leiding van moeder ver der bekwaamd te worden tot de levenstaak. De meisjes onder de keuters en daggelders gin gen naar een boer in een „dienstje". Malle Mien stuurde haar dochter naar een naaischool in de stad. Was het, omdat haar gekrenk te hersenen nog juist peilden,' dat er voor Bertha toch geen plaatsje te vinden zou zijn op een boerenhof? Of wilde ze haar kind vrij waren voor de tuimeling, die ze zelf, mogelijk onwetend, ge maakt had? Hoe het zij, Bertha bereikte hierdoor haar grootste geluk. Ver in de omtrek werd ze ge roemd om haar kunnen. Zo werd ze negentien. De moeder was de laatste jaren, nu haar dochter geregeld verdien de, thuis gebleven. Toen trof Bertha de eerste grote slag in haar leven. Op een avond, toen ze van een naaihuis, achter in de pol der gelegen thuis kwam, voud ze haar moeder dood in haar armstoel zitten. Van nu aan stond ze geheel alleen op de wereld. Was de hulpvaardigheid van de mensen alleen tot haar on nozele moeder uitgegaan? Het scheen zo. Na haar sterven kreeg de dochter van verschillende kan ten bericht, dat men van haar diensten geen gebruik meer wilde maken. Ze vermoedde de ware oor zaak niet. 'tWas niet zo verwonderlijk, dat de ouders van huwbare zoons de deur voor haar sloten Bertha werd met bewondering aangestaard door alle jongelui, die, wat obstructief, de keuze van een schoondochter niet aan de ouders alleen wensten over te laten. Tegen dezulken vooral was de maatregel gericht. Maar ook tegen de volgzamen. Je kon toch maar nooit we ten, wat er in dat kind schooi. Zo'n moeder, weet je! Geen enkel fatsoenlijk mens zou toch van je verwachten, dat je toestemming zou geven tot een huwelijk met een oneent kind van een onnozele vrouw: Op de duur begon Bertha de gevallen met elkaar te vergelij ken, en toen begreep ze ook gauw wat er schortte. Ze wa ren allen gelijk. Haar enige reactie was, dat ze zich schrap zette tegen deze, van weimg Christelijke liefde getuigend, houding. De enige die nog wat mede gevoel toonde, was haar oud leermeesteres, die, nu de ar moede begon te dreigen, haar thuis werk bezorgde. Zo vereenzaamde het jonge meisje al meer en meer. In een kerk kwam ze niet. Wie zou haar de weg er heen leren kennen? Het gedrag van veel kerkse mensen was haar integendeel een belemmering om de kerk muren ook eens van de binnen kant te bekijken. Maar hierdoor kwam er weer een reactie van de zijde der pol derbewoners. Daar waren er ou der, het dient tot hun eer ge zegd, die Bertha in de dagen, die ze op hun hofstede als naai ster had doorgebracht, met het geestelijk goed in contact had den gebracht. Ze hadden in een voudigheid gezaaid, en speur den naar wasdom. Mogelijk wel wat gauw. Deze trokken nu ook de han den van haar af. Ze wilde zich toch niet beteren. Zo verstreken de jaren. De leeftijd, waarop de boe rendochters gewoonlijk tot een Het geldwezen in het Saargebied. Het Franse militaire bestuur van het Saargebied maakt be kend, dat de maatregelen, die zullen leiden tot vervanging van de mark door de franc, op 20 Nov. a.s. van kracht zullen wor den. Hevige ontploffing te Tokio. Een serie enorme ontploffin gen heeft zich voorgedaan in munitie-opslagplaatsen nabij de vroegere Japanse marinebasis te Yokosuka, op 48 k.m. van To kio. Ten minste zeven magazij nen en honderden tonnen springstoffen zijn in de lucht ge vlogen. Alle beschikbare artsen en ziekenauto's zijn naar de plaats van de ramp ontboden. Tot dus ver worden vier doden gemeld. Men vreest echter, dat er veel meer slachtoffers zijn gevallen, daar een grote hoeveelheid zware granaten tot ontploffing is gekomen. woord (merdeka betekent vrij heid) betrekking had op de wens der Timorese christenen Om vrijheid, zelfstandigheid te verkrijgen voor hun kerk. Deze vraag naar kerkelijke vrijheid kwam overal op Timor naar vo ren. Men beschouwde ds Zeyd ner daar als de vader van de kerk in Nederland en bracht daarom telkens die hartewens der Timorese christenen naar voren. Op 31 October j.l. kreeg de kerk op Timor zelfstandig heid. Ds Zeydner heeft toen na mens de generale synode een te legram van gelukwens naar die jonge kerk gezonden, bevatten de de oud-christelijke groet Geloofd zij Jezus Christus in eeuwigheid". Geen voogdij, maar broederschap. Men noemde mij wel vader aldus ds Zeydner in de verga dering te 's-Gravenhage waar hij zijn reisverhaal deed maar ik voelde hij helemaal niet zo en ik heb die mensen steeds weer verteld, dat ik niet meer dan een broeder was. Heeft een kerk, zo vroeg ds Zeydner, die zich door oorlog en bezetting heen zonder Europese hulp handhaven kon, nog voogdij no dig? Toen de Hollandse predi kanten op Timor in Japanse kampen opgesloten zaten, nam een inlandse predikant, ds Ar- noldus, de leiding van de kerk op zich. Eenmaal kreeg ds Ar- noldus van Japanse zijde bevel om in gezelschap van zijn hele gemeente eerbewijzen te komen brengen aan een Japans afgods beeld. Hij weigerde hoewel het de ernstigste gevolgen hebben kon. Dergelijke voorvallen ken den wij in Nederland ook in be zettingstijd, maar dan dook men in de regel onder. Ds Ar- noldus niet alzo. Hij bleef rus tig thuis zitten en zette zijn werk voort. Tot ieders verbazing ge beurde er niets. Op een goede dag meldde zich evenwel een Japanse soldaat bij ds Arnolduj. Echter niet om hem te arreste ren maar om hem f 250 (voor Timor een kapitaal) te brengen ten behoeve van de armen! Ds Arnoldus is nu praeses van de Timorese synode en wie zal be weren, dat hij het alleen niet af kan? Elders op het eiland namen enkele jongens van 16 en 17 jaar de leiding der gemeente in handen als de pendita vermoord was en op weer andere plaatsen konden vrouwen het gemeente lijk werk doen. Op zijn bezoek aan Timor stond ds Zeydner telkens verwonderd wanneer hij de voorbeelden van oud-chris telijk geloof zag, het kenmerk ener jonge kerk. Meermalen had hij de Timorese kerk benijd als hij dacht aan de toestand in zijn eigen kerk. Het gaat er niet om alles te idealiseren wat ik op Timor zag en alles van onszelf neer te drukken. Maar wel wilde ik aantonen, dat een kerk als Timor niet langer on der onze voogdij mag staan. God zelf heeft haar zelfstandig gemaakt, zoals hij dat ook van zelf doet bij onze kinderen wan neer ze groter worden. Daarom kan het slechts tot verheuging stemmen, dat tussen de donkere wolken die heden over Indië drijven, dat lichte plekje van de zelfstandigwording der Ti morese kerk wordt gezien, zei ds Zeydner. Hetgeen hij ook met luitenant-gouverneur-gene raal dr Van Mook had gespro ken. huwelijk komen, was ze reeds gepasseerd. Op gezag van de ouders, werd ze door de boerenzoons gemeden. Er waren er, die de wil van hun ouders trotseer den, maar deze schatte ze niet hoog. Niet hoger dan die ene, die haar vader was, die ze al leen kende als de verleider van haar onnozele moeder, en voor wie ze niets dan minachting had. Toen ze zo, eenzaam, en wan trouwend tegenover een ieder, bijna tot dezelfde armoede ver vallen was als die, waarin haar moeder ten tijde van haar kin derjaren leefde, werd er 's avonds op de achterdeur ge klopt. Ze liep de keuken door, naai de - aangebouwde schuur. Een mannenstem vroeg: „Doe ope". Met de klink van de deur in de hand, wachtte ze, tot de vraag herhaald werd. Ze kende de stem niet. Maar om de dringende klank, opende ze de deur op een kier, de voet dwars er achter, om niet overvallen te worden. In het licht van de bijna volle maan, zag ze iemand tegen de deurpost leunen. Hij keerde zich naar de deur. „Laat me d'r in", zei hij op gejaagde toon. „Ik zei je alles uitlegge." (Wordt vervolgd. Provinciale Begroting 1948. (II.) 100.000 voor verbetering van steigers te Kortgene en Wolphaartsdijk. Provinciaal gasbedrijf kampt met grote moeilijkheden. Het op behoorlijke wijze onderhouden van liet verkeer en het vervoer over de Zeeuwse stromen kost het provinciaal bestuur nog vele hoofdbrekens. De verbinding van het eiland Tholen met de vaste wai is nu afdoende verbeterd, doch de vurige wens Noord en Zuid-Beveland door een brug te verbinden zal voorlopig nog niet in vervulling kunnen gaan, hetgeen wel gebleken is uit be sprekingen met de Minister van Verkeer en Waterstaat. Als gevolg daarvan is op de begroting voor 1948 een bedrag van 100.080 uitgetrokken voor verbetering van de steigers te Kortgene en Wolphaartsdjjk; ook de voor dit veer bestemde veerpont zal nog dit jaar worden verlengd. Het prov. bestuur blijft t.a.v. de brug- plannen echter diligent. Het autovervoer op de lijn de volksgezondheid t.b.c.-bestrij- Katsche VeerZierikzee is sterk ding, kleuterzorg, geneeskundig schooltoezicht enz.) zijn de uit gaven geraamd op f 16500. De bijdrage voor onderhoud van zee weringen en strandhoofden is be groot op f 210000 en een gelijk bedrag voor het onderhoud van rivieren, kanalen, sluizen enz. Vreemdelingenverkeer vraagt f 5150 en de kosten voor het E. T. I. worden voor 1948 op f 10000 geraamd. De uitgaven voor de verpleging van behoeftige gees teszieken worden op f 489000 be groot; hier staat een post van f 425000, zijnde aandeel van der den in deze kosten tegenover. Voor subsidie van het handelson derwijs is f 18000 uitgetrokken, f 5000 is bestemd voor aanschaf fing van boeken en tijdschriften voor de provinciale bibliotheek, welke thans over 63000 boeken (circa 90000 banden) beschikt. Het subsidie in de kosten van stichting van lagere landbouw scholen is begroot op f 23750. De opbrengst der belastingen voor de provincie wordt geraamd op f 730000. toegenomen als gevolg van het niet naar behoren functionneren van de veerdienst Zijpe-Anna Ja- cobapolder. Helaas kan voor eerstgenoemde dienst nog geen groter schip worden beschikbaar gesteld. Dit wordt pas mogelijk, als de veerpont „Prins Hendrik" in de vaart is gekomen. Gehoopt wordt, dat dit begin Juni 1948 het geval zal zijn. Dan kan de motorboot „Ooster-Schelde" hier gaan varen. Ook wordt gehoopt, dat de fer ryboot „Prinses Juliana" in het najaar van "1948 gereed zal ko men. Het zusterschip van deze pont zal pas veel later in de vaart kunnen worden gebracht, daar de leveringstijden voor be paalde machine-onderdelen zeer lang zijn. Er is nog steeds gebrek aan reserve-schepen. Pogingen tot het verkrijgen daarvan zijn tot heden niet geslaagd. Omtrent de laat ste aanvraag voor een tweede Moerdijkpont kan nog niets wor den medegedeeld. Mocht dit ge lukken, dan zal het in orde ma ren van het schip een belang rijk bedrag vergen. Uiteraard is dit een noodmaatregel. Reeds in dit jaar is gebleken, dat de ver- voercapaciteit der veren te ge ring is. Zolang het bouwprogram ma voor schepen niet geheel is uitgevoerd, moeten de schepen noodgedwongen te lang in de vaart blijven. Tengevolge daar van is het in stand houden van de veerdiensten bij belangrijke storingen niet voldoende verze kerd. Plannen nieuwe werkplaats. Een grote handicap hij dit al les is ook, dat een goed inge richte werkplaats voor onder houd en revisie ontbreekt. Op dracht is thans gegeven plannen tot bouw van een werkplaats in plaats van de door oorlogsgeweld verloren gegane nader uit te wer ken. Momenteel is een gedeelte van een gebouw van „De Schel de" als werkplaats ingericht, waar werktuigen zijn, om de hulpmotoren in eigen bedrijf te kunnen onderhouden. Voor 1948 wordt het nadelig exploitatie-saldo van alle veren op niet minder dan f 981930 ge raamd. Gasbedrijf. Het door de oorlog zwaar ge- troffen provinciaal gasbedrijf Hlf UUlISlUDtt heeft nog steeds een onvoldoen- mUUÖ1011 WI1 UUUO Voorlopig alleen uit de Engelse zone. Reeds enige tijd komen uit Duitsland groepen kinderen van Nederlandse ouders naar ons land om hier weer enigermate aan te sterken. Het I.K.O. heeft thans con- Soeialisatie-idealen, Onlangs is in dit blad de aan dacht gevestigd op moedgevende uitlatingen van minister Huys- mans met betrekking tot de ver sterking van het particulier ini tiatief. Daarnaast verdient de aan dacht wat een andere minister, de heer Vos, onlangs heeft ver klaard. In een op het Economisch Con gres van de Partij van de Arbeid gehouden rede, zeide hij o.m.: „dat de bescherming van de private ondernemingsvorm ingaat tegen de democratische levens overtuiging van een zeer groot deel der West-Europese gemeen schap en tegen de historische ontwikkeling, die aantoont, dat de zo sterk begeerde democratie slechts is te verwezenlijken wan neer zij wordt tot socialistische democratie". Hier komt duidelijk tot uiting de drang naar socialisatie waar bij de Staat heel het leven leidt en beheerst, en waarvan het ge volg is, dat de democratie de nek wordt omgedraaid. Aan de kiezers straks de taak er voor te zorgen, dat deze socia- lisatie-idealen niet verwezenlijkt worden. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 ct. (Ingez. Med.) Naar het departement van voorlichting der Dominicaanse republiek meedeelt, wordt in Ve nezuela een revolutionnaire ex peditie geoefend, die een invasie op de Dominicaanse republiek beraamt. Duitse boeren tonen weinig medewerking. De drie westelijke zones van Duitsland zijn thans, na Groot- Brittannië, de grootste voedsel- importeurs der wereld, zo wordt in een overzicht der voedselsitu atie van het Britse militaire be stuur vastgesteld. Van de 28 millioen ton graan, die in 1946 en 1947 door alle landen ter wereld werden ge ïmporteerd, ging 5.6 millioen ton naar Engeland en 3.5 millioen ton naar Duitsland. Vrijwel al deze importen, zo wordt in de mede deling gezegd, zijn betaald door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Er is dan ook in Britse en Amerikaanse kringen te Berlijn grote ontstemming gerezen over de weinige medewerking van Duitse zijde aan de pogingen der bezetting om de inheemse pro ductie zo hoog mogelijk op te voeren. De leider van de afdeling voed selvoorziening van het Britse militaire bestuur, Hughes, heeft de productie-capaciteit. In 1946 is de vernieuwing van een kamer oven-inbouw gereed gekomen; thans is ook een tweede kamer- oven van een nieuwe inbouw voorzien. Direct zal met de bouw van een geheel nieuwe kleinka- meroven worden begonnen. De bovenbouw van een oven zal eveneens in de loop van 1948 worden vernieuwd. Daarna zal de capaciteit (een reserve-oven in- i'-C- gezocht met diverse auto begrepen) pas voldoende zijn voor het produceren van de benodigde hoeveelheid gas. Voor 1948 is een nadelig slot geraamd van f151000. Het verschil met 1947 wordt voor ruim f 60000 veroor zaakt door een hogere kolenprijs. Het verlies zal eerst kunnen ver minderen, wanneer in ruime mate gas kan worden geleverd. Algemeen bestuur. In de toelichting op de begro ting wordt tenslotte de aandacht er op gevestigd, dat de kosten van het algemeen bestuur een zeer belangrijk gedeelte van het budget vormen. Daaruit blijkt, dat een eilandenprovincie ook uit financieel oogpunt moeilijk te be sturen is. De splitsing van de provincie in kleine eenheden op gemeente lijk terrein en in vele water schappen en polders stelt hogere eisen aan het bestuursapparaat der provincie, omdat genoemde kleine eenheden vaak een des kundig apparaat moeten ontbe ren. Wij geven tot slot enige cijfers uit de begroting voor 1948. Voor riteiten en instellingen om dit werk op grotere schaal te kun nen uitvoeren. Mr-n is thans zover gevorderd, dat op 24 No vember a.s. het eerste contin gent van 100 kinderen uit Dus seldorf in Nederland verwacht kan worden. Het plan is binnen kort twee transporten per week naar ons land te doen komen. De kinderen worden direct bij hun aankomst in Nederland ge keurd en wel in het daarvoor in gerichte kamp te Horst-Amerika (Limburg). De zorg zal zich uitstrekken over kinderen van 6 tot 14 jaar. De bedoeling van het opnemen van kinderen in Nederland is niet alleen ze aan te sterken. Men zou dan immers ook voed selpakketten kunnen zenden, maar vooral ook om de kinderen enige tijd uit de sfeer te halen, die momenteel in Duitsland heerst. Voorlopig zullen alleen kinde ren uit de Engelse zone van Duitsland naar Nederland komen daar hier de organisatie reeds volkomen gereed is. Later zal men echter ook kinderen kunnen ontvangen uit andere zones. verklaard, dat vooral op het ge bied van aardappelen en vlees leveringen de Duitse boeren ver re bij hun verplichtingen zijn achtergebleven. Wanneer de boeren de varkens zouden inleveren, die zij thans clandestien aanhouden, dan zou de voorziening der bevolking met twee ons vlees per week voor de gehele winter verzekerd zijn, zo zeide Hughes. Het kan, zo voegde hij er aan toe, van andere landen niet ver wacht worden, dat zij zichzelf be perkingen opleggen om de Duitse zwarte markt tot bloei te bren gen. De van tijd tot tijd in de Duit se pers verschenen berichten, als zouden de bezetters de aanbie ding van bepaalde voedingsstof fen door buitenlandse leveran ciers hebben afggwezen, worden door het militaire bestuur offi cieel als onjuist bestempeld. In alle onderzochte gevallen zou namelijk gebleken zijn, dat deze leveranciers niet over exportver gunningen beschikten. De oor zaak van het feit, dat de onder handelingen over de levering van groenten uit Nederland nog niet tot resultaat hebben geleid, is volgens de Britse autoriteiten de weigering der Nederlandse rege ring om de voorgestelde beta lingsregeling te accepteren. De bezetting was bereid, zo heet het in de publicatie, een prijs te be talen, die overeenkwam met de calorische waarde en het over schot op een uitgespelde rekening te boeken, die betaald zou kun nen worden wanneer Duitsland weer in staat is de bezettende machten voor hun voedselleverin- gen schadeloos te stellen. Om dezelfde reden zijn onder handelingen met andere landen over voedselleveringen nog zon der succes gebleven. Volgens Hughes is de broodgraanpositie in West-Duitsland thans, met een voorraad voor 10 weken, beter dan in het vorige jaar, doch de bevoorrading met andere levens middelen wordt door hem pessi mistisch beoordeeld. Hagelbui eist slachtoffer. Gistermiddag wilde de 48-jari- ge R. Wildeboer te IJmuiden per motor huiswaarts keren. De door een hagelbui veroorzaakte glad heid van de weg deed hem slip pen. Met een schedelbasisfractuur moest W. in het ziekenhuis wor den opgenomen. a. Het proces tegen Krupp is gisterochtend te Neurenberg be gonnen. Alfred Krupp en zijn 11 medewerkers verklaarden „niet schuldig" te zijn. De door president Truman in het Congres gehouden rede is niet onverdeeld gunstig ontvangen. Ervaren waarnemers menen, dat het Congres Truman op vele punten zoals de instelling van controle op de toewijzingen, de uitbreiding van de controle op de export en dergelijke zal stennen, doch dat het in ieder geval voorlopig het verlenen van volmachten voor rantsoenering en prijsbeheersing aan de regering zon tegenwerken. Senator Joseph Ball verklaar de, dat het er op leek, dat Tru man de voor Amerika gunstige economische vrijheid wilde liqui deren ten gunste van de redding van Europa. Trumans programma voor de kosten van het levens onderhoud was hetzelfde, zo zei de hij, als hetgeen twee weken geleden opgesteld was door het C. I. O. (Congres van Industriële Organisaties). De voorzitter der commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, Char les Eaton, zeide, dat het voor stel voor de prijscontrole de aan dacht zal afleiden van de tussen tijdse hulp aan Europa, waar voor het congres eigenlijk ver vroegd samengekomen was, en dat de wet voor de interim-hulp waarschijnlijk vertraagd zou wor den. Senator Wherry verklaarde, dat het onmogelijk was de tus sentijdse hulp toe te staan en het plan-Marshall uit te voeren zon der de kosten van het levenson derhoud in Amerika te verho gen. De leider der republikeinse fractie in het Huis van Afge vaardigden, Charles Halleck, ver klaarde, dat de vroegere prijsbe heersing de productie geremd had, een aansporing was geweest voor de zwarte handel en tot schaarste geleid had. Hij zeide, dat het Congres op bouwend werk kon verrichten zonder de staat over te leveren aan een totalitair regime. In kringen der Europese diplo matie werd de rede van presi dent Truman met geestdrift ont vangen, vooral wegens de grote belangstelling van het Witte Huis voor de gevolgen van de hulp op lange termijn. De c."ge vrees gold slechts de mogelijkheid, dat de bespreking van het plan-Marshall ineen ge strengeld zou kunnen raken met de strijd die zich mogelijkerwijze ontwikkelt rond het voorstel voor Amerikaanse binnenlandse con trole.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2