Wettelijke regeling voor de Omroep. Russisch protest tegen Frankrijk. In Frankrijk Kabinetswisseling verwacht. Het dollar-probleem voor Curasao opgelost. Ontploffingen op de kustvaarder „Holland". Viering Nationale Feestdag. Zal Koning Leopold terugkeren? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 19 NOV. 1947 Het rapport van de Radio-raad. Bouwt Rusland Superforten Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. üx^qAtu-eMmtcPitirig, In verband met de hier en daar reeds gehouden en op an dere plaatsen nog te houden dankdag, schreef ds G. v. Veld- huien in de „Hervormde Kerk" een artikel, waaraan wij het volgende ontlenen: „God beslist over de oogst. Dat is de tijding welke de Kerk de wereld voorhoudt op deze dankdagen. Onverschillig of het een goed dan wel een boos jaar was. Onverschillig ook of de wereld jubelt over de vooruit gang of gelijk thans slechts van puinhopen en atoombommen weet. Zelfs de vraag, of Europa aan de rand van de afgrond staat, verkrijgt bij dit evangelie een andere kleur. Want de „On dergang van het Westen" is voor de christen nog niet de laatste oogst uit Openbaring 14, waar de engelen hun sikkels zenden en maaien. Die wacht tot Gods tijd. In de brieven van de grote zendingsman Adriani spreekt deze eens over de uit stervende Toradja's. Maar zegt hij - zelfs als zij onder gaan, hebben zij met hun laat ste psalmen nog iets kunnen zaaien op de wereldakker dat rijpt voor God en komt in het licht. Maar ook de Kerk zelve dient goed te verstaan, dat God over de oogst beslist. Het gevaar van elke activering der Kerk is al tijd, dat zij de geheimzinnige Wer ker vergeten kan. In dat geval gaan wij van alles verwachten van kerkordes en werkcentra, van bouwplannen en commis sies en de boodschap der Kerk raakt op de achtergrond. Doch ook de Kerk kan slechts zaaien in ootmoedigheid. Een Ander maait die ook de was dom schenkt. Door heel dit beeld schemert iets heen van de uitverkiezing en onverdiende za ligheid. Zullen we dan het werk maar niet volkomen aan God overla ten? Zullen we ook niet slapen en opstaan, dag en nacht, en de wereldakker haar vrucht vanzelf laten voortbrengen zon der ons druk te maken? Deze conclusie ligt voor de hand, als we ons zo verdiepen in de ge nadegave van de oogst. Tot we lezen van een zaaier in (de sfeer van) de Geest. Dan we ten we, dat dit werk ons on danks alles opgedragen werd. En we weten ook: van dit ene zaad zijn we zeker; van 't zaai en des Woords in het geloof. Dat zal vruchten voortbrengen in de grote Dag. Hierom, omdat de vruchten van dit zaad in we zen de vruchfen zullen zijn van dat uitzonderlijk goede Zaad Jezus Christus, die op Goede Vrijdag gezaaid is en tevens ge maaid en in Gods schuur ge borgen. Hij, die in Bethehem - brood-huis, oogst-huis gebo ren werd, Hij garandeert ons al leen dat we tussen dankstond en Kerstfeest zo gaarne zingen: „Er komt een oogsttijd voor de zielen, De Heer zal spijzen met Zijn brood". ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT _£Iet vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Se JAARGANG No. 801 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.07 u., onder 16.44 u. Maan op 14.19 u„ onder 23.20 u. Eerste Kwartier 22.44 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 20 November: 6.31 u. 1.37 m., 19.12 u. 1.48 m. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft thans voor publi catie vrjjgegeven het rapport van de Radioraad met betrekking tot een wettelijke regeling van de omroep. Het rapport is ver gezeld van een ontwerp van wet en een memorie van toelichting daarop. Aan deze toelichting is het volgende ontleend: Overkoepeld orgaan. 1. Er zal zijn een over koepelend omroep- lichaam zijn, dat de vorm zal hebben van een Stichting en be last zal worden met het gehele beheer van de omroep, waartoe onder andere behoren de techni sche verzorging de exploita tie der zendinrichtingen inbe grepen de buitenlandse ver tegenwoordiging en de verzor ging aan de wereldomroep. De Stichting beheert, onder toezicht van de overheid, de op brengst van de luisterbijdrage. Zij heeft een publiekrechtelijke taak en kan bindende voor schriften geven aan alle om roepinstellingen. Omroeporganisaties. Er zullen zijn o m r o e t> - organisaties, welke geheel zelfstandig zullen beschikken over zendtijd, die zijn allereerst kunnen be stemmen voor het uitdragen van eigen beginselen en voorts desgewenst voor de verzorging van andere programmastof. Zij zullen in het bestuur van het overkoepelend omroeplichaam zitting hebben. Algemeen programma. 3. Naast het programma van een omroeporganisatie zal in be ginsel steeds een alge meen programma kun nen worden beluisterd, dat aan de volgende normen zal moe ten voldoen: Het moet erop ge richt zijn, op hoogstaande en harmonische wijze een zo ge trouw en veelzijdig mogelijk beeld te geven van het geeste lijke, maatschappelijke en cul turele leven van het Nederlandse volk. Het moet zo zijn, dat daar aan redelijkerwijs geen aan stoot kan worden genomen. Het algemeen prgramma zal door een apparaat van de Stichting worden verzorgd onder toezicl t en verantwoordelijkheid van een algemeen programmacom missie, benoemd door de Raad van Beheer van de Stichting en samengesteld uit vertegenwoor digers der grote geestelijke, maatschappelijke en culturele organisaties en instellingen. Verzorging kerkdiensten. Aan de kerken zal zendtijd worden toegewezen ten behoeve van de verzorging van kerk diensten. Arbeiders in Duitsland. Ons land schreeuwt om werk krachten. Maar, zegt „Fr. Dag blad, in Duitsland vertoeven momenteel ongeveer lOO.OdO Nederlanders. Het grootste ge deelte bestaat uit arbeiders, tex tielarbeiders, turfgravers, ind.is trie-arbeiders, melkers, een paar honderd mijnwerkers, enz. Ze hebben praetisch allemaal werk m Duitsland. En de Nederland se Regering veraangenaamt hun verblijf, door ze iedere maand een levensmiddelenpakket te zenden. Onder deze ondersteunden be vinden zich velen, die tijdens de bezetting voor de vijand in diens land gingen werken, een Duitse vrouw hebben ge trouwd en nu werken voor de wederopbouw van Duitsland. Zij krijgen daarvoor iedere maand een levensmiddelenpak ket. Aanbod van Koning George van Engeland. Geen nieuwe lasten op het volk. Koning George van Engeland heeft het Britse parlement gis teren medegedeeld, dat hij bereid is gedurende twee jaar na hun huwelijk de kosten voor het on derhoud van Prinses Elizabeth en Luitenant Philip Mountbatten uit eigen middelen te betalen, om op het ogenblik geen last te laden op de schouders van het volk, dat met zulke grote economische moeilijkheden te kampen heeft. Prinses Elizabeth zelf heeft medegedeeld, dat zij 20 van de 25 japonnen en andere kleding, die zij als huwelijksgift van het New-Yorkse instituut van kle dingontwerpers heeft ontvangen, aan twintig Britse bruiden, die op 19, 20 of 21 November in het huwelijk treden, zal geven. De parlementaire enquête. De commissie uit de Tweede Kamer, belast met het houden van een parlementaire enquate naar de gebeurtenissen, verband houdende met de Duitse Inval in Nederland, naar het beleid van de opeenvolgende kabinetten te Londen en dat van het kabinet- SchermerhornDrees, heeft gis teravond haar eerste vergadering gehouden. In scherpe bewoordingen afgewezen. De Sowjet-Russische ambassa deur te Parijs, Alexander Bogo- molof, heeft bij Bidault, de Fran se minister van Buitenlandse Za ken, protest uitgebracht tegen de Vrijdag j.l. plaats gevonden door zoeking van het Russische repa triëringskamp Beauregard bij Parijs. Bidault heeft dit protest in een scherp gestelde nota van de hand gewezen. Hij verklaarde, dat geen Franse onderdanen meer toestem ming zouden krijgen om Frank rijk te verlaten en zich in de Sowjet-Unie te vestigen voordat de Franse burgers, die thans in de Sowjet-Unie vertoeven, toe stemming gekregen zouden heb ben om naar Frankrijk terug te keren. Hij voegde er aan toe, dat het kamp van Beauregard van 1 December a.s. af onder uitslui tend Frans toezicht geplaatst zou worden. Eenheid in het beheer. Verder wordt er op gewezen, dat meer dan ooit eenheid in het zakelijk beheer nodig is, nu de verarming van ons land zich op alle terreinen doet gevoelen, en de opbrengst van de luister bijdrage, met inachtneming van de culturele eisen van de om roep, op zo economisch moge lijke wijze moet worden aan gewend. In verband met het voornemen de exploitatie der zendinrichtin gen mede in handen te leggen van het omroeplichaam merkt de toe lichting o.m. op: Ook wordt er op gewezen, dat met het gebruik van zendinrich tingen belangen van inter nationale aard zijn gemoeid, welke naar het verleden heeft aangetoond, het best kunnen wor den verdedigd door de omroep zelf. De wereldomroep. Een andere consequentie van het streven naar eenheid in het omroepbedrijf is het hier voor gestelde opnemen in de stichting van de wereldomroep, al zal deze omroep door de aard van zijn werkzaamheden een afzonderlijke plaats daarin innemen. Het wordt voorts nodig geoor deeld, dat het overkoepelend om roeplichaam in het belang van de omroep in zijn geheel voorschrif ten zal kunnen geven voor de sa menwerking tussen de verschil lende deelnemende organisaties onderling en van deze met het omroeplichaam zelf. Aan deze voorschriften is bindende kracht verleend. Ook kan de ontwikkeling van de omroep het gewenst maken, dat de Stichting de bevoegdheid heeft, te besluiten, met uitslui ting van anderen bepaalde werk zaamheden op zich te nemen. In beide gevallen zal goedkeuring van de minister waarborgen, dat aan het beginsel der zelfstandig heid op programmagebied der omroepinstellingen niet wordt ge raakt. Stromingen, welke nog niet een eigen vaste organisatievorm heb ben gevonden, en instellingen, die niet van de bemiddeling van een omroeporganisatie wensen ge bruik te maken, kunnen in het algemeen programma gelegenheid verkrijgen zich te doen horen. Vorstelijk huwelijk in de mist? Sombere voorspelling van weerkundigen. Wordt het huwelijk van Prin ses Elizabeth met Philip Mount batten een huwelijk in de mist? Het heeft er alle schijn van, want de Engelse weerstatistici achten de mogelijkheid groot dat Lon den op 20 November, de huwe lijksdag, in een dichte geelgroene erwtensoep-mist zal zijn gehuld. Maar mist of geen mist, het hu welijk gaat door! Vele hoge gasten, die de huwe lijksplechtigheid zullen bijwonen, zijn intussen reeds in Londen aangekomen. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken arriveerden per trein en werden door het Britse Koningspaar ont vangen. Voorts zijn te Londen aangekomen Koning Michael van Roemenië, vergezeld van zijn moeder, Prins, Regent Karei van België, de Koningin van Grieken land, ex-Koning Peter van Joego slavië en zijn echtgenote, Prins Jan en Prinses Elisabeth van Luxemburg en Prins George van Griekenland. Vandaag wordt Ko ning Hakon van Noorwegen ver wacht. Paul Reynaud kabinetsformateur? Na een onderhoud van ander half uur met Paul Ramadier heeft Paul Reynaud Maandag avond doen verstaan, dat mis schien binnenkort mededelingen gedaan zullen worden over de uitslag van de besprekingen over het vormen van een nieuwe Fran se regering. Het laatste half uur van het onderhoud tussen Rama dier en Reynaud werd bijge woond door André Blumel, de vroegere privé-secretaris van Leo Blum, de leider der socialisten. De Franse pers over de toestand. Zowel de linkse als de rechtse bladen in Frankrijk leveren cri- tiek op de pogingen tot vorming van een krachtiger regering. De „Humanitê" (comm.) zegt, dat niets natuurlijker is dan het samengaan van Reynaud en Blum, daar zij beiden voorstan ders zijn van volledige onderge schiktheid aan de Amerikaanse magnaten. De rechtse „Aurore" is van mening, dat een kabinetswijzi ging de dreigende communisti sche storm niet kan keren. De socialistische „Populaire" is ook van oordeel, dat een wijzi ging van de regering geen oplos sing biedt voor de huidige moei lijkheden. Volgens dit blad moet de strijd op economisch gebied worden aangebonden. Geen op pervlakkige wijzigingen, doch een energiek optreden tegen de on ruststokers is nodig en een zo danige verbetering van de econo mische toestand dat zij geen kans meer hebben. Algemene staking bij Renault. Gisteren is bij de Renaultfa- brieken een algemene staking uitgebroken. Bij deze staking zijn 35000 arbeiders betrokken. Ook bij de Panhard-autofabrieken te Parijs zijn alle arbeiders in sta king gegaan. Reynaud confereert. Paul Reynaud, de rechtse poli ticus en voormalige premier van Frankrijk, heeft gisteren met drie partijleiders besprekingen gevoerd. Men gelooft, dat deze besprekingen tot onderwerp had den de vorming van een Centrum- regering, die ln staat zal zijn zo wel de druk van de partij van De Gaulle als van de Communisten te weerstaan. Kolenvervoer uit Roer gebied stagneert. Lage waterstand van de Rijn. Honderden schepen zitten omhoog. De lage waterstand van de Rijn betekent, zo meldt Reuter uit Hamburg, een ernstig gevaar voor het gehele Duitse bedrijfs leven. Langs de oevers van de rivier beginnen zich grote voorraden levensmiddelen en kolen op te stapelen, welke op verscheping wachten. Vervoer per spoor of auto is eveneens zeer moeilijk in verband met de ongunstige situ atie bij de Duitse spoorwegen en het Duitse autopark. Men vreest, dat de uitvoering van het contract voor het ver voer van kolen uit het Roerge bied over de Rijn naar Rotter dam in gevaar zal komen. Bij dit contract ging men uit van een waterstand nabij Duisburg van minstens 1.69 meter omstreeks 10 November. Hoewel meteorologische des kundigen voor deze maand een lichte stijging van de waterstand in de Rijn voorspellen, wordt thans algemeen verwacht, dat deze stijging te gering zal zijn en te laat zal komen om de huidige verkeersmoeilijkheden te over winnen. Ongeveer 340 Nederland se binnenschepen zitten thans in Duitsland vast in afwachting van een hogere waterstand. Bezorgdheid in Amerika. De chef-staf van de Ameri kaanse luchtmacht, generaal Spaatz, heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat de Sowjet- Unie een eigen uitgave van de B- 29 Superfort bouwt. Hij herinnerde in dit verband er aan, dat in 1945 twee super forten tot dalen gedwongen wer den en in Sowjet-Russische han den vielen. Spaatz legde deze verklaring af bij zijn getuigenis voor de commissie betreffende de lucht politie. Verder zeide hij, dat de Sowjet-Unie een jaar geleden poogde in de V. S. banden, wie len en rem-accessoires voor dit type bombardementsvliegtuig te kopen. De order werd echter ge weigerd. Verder zeide hij, dat er tijdens de feesten ter herden king van de October-revolutie dit jaar, superforten boven Mos kou gevlogen zouden hebben. Naar zijn mening zouden de Sowjets misschien een kleine duizend in de komende zes maanden kunnen aanmaken. Spaatz wees de commissie er op, dat de Sowjet-Unie op het ogen blik meer vliegtuigen in de voor hoede had dan het program voor de Amerikaanse luchtmacht in vredestijd omvatte. De expeditie van katoen ln de haven van Alexandrië Is gestag neerd, daar drieduizend katoen sjouwers in staking zijn gegaan, daar zij een onkostentoelage van honderd procent verlangen. Alle partijen tevreden gesteld. Alle partijen tevreden gesteld. Naar gemeld wordt, hebben de te Londen gevoerde bespre kingen tussen de Engelse auto riteiten en de Curacaose dele gatie inzake het zgn. dollar-pro bleem tot een voor alle par tijen gunstig resultaat geleid. Curagao en Nederland hebben Engeland er van kunnen over tuigen, dat het niet aangaat, dat Curasao een sterling-eiland blijft, midden in het Ameri kaanse dollargebied. Bovendien heeft Curasao Ne derland kunnen overtuigen, dat het streng vasthouden aan de financiële eenheid van het moe derland en het Amerikaanse rijksdeel, dat geheel in de Ame rikaanse invloedssfeer ligt, een niet vol te houden koloniale verhouding in zich bergt. Daar^ om zijn bij de onderhandelin gen ditmaal als het ware drie zelfstandige partijen tot over eenstemming gekomen. De ge vonden oplossing komt in het kort hierop neer, dat Engeland de gehele sterling-opbrengst van de Curagaose olie-export converteerbaar stelt in dollars. Deze regeling heeft terugwer- Twee jachtvliegtuigen van de Spaanse luchtmacht zijn in de nabijheid van Murcia met elkaar in botsing gekomen. Een piloot kwam om het leven. De andere werd zwaar gewond. Zij waren op weg naar een legeroefening. kende kracht tot 21 Augustus j.l. Door deze oplossing blijft Curasao deel uitmaken van het sterlingblok, maar Is het toch uit zijn isolement verlost. Boven dien zal Curagao prioriteit ge nieten bij alle export, die uiter aard aan Engeland in dollars moet worden betaald. Tarwegebrek in Frankrijk Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Frankrijk vorige week de V. S. om levering van 250.000 ton tarwe heeft verzocht. Op een eerder gedaan verzoek om 500.000 ton tarwe, boven het aan Frankrijk toegewezene, was geen antwoord ontvangen. De Koninklijke Familie heeft Mackenzie King in het Paleis Soest- dijk ontvangen. Hier een foto van de Kon. Familie en Mackenzie King en de Canadese ambassadeur en zijn echtgenote. Maximumprijzen van oesters vervallen. Gezien het luxe karakter van oesters het product ls aan weeldebelasting onderhevig en eveneens met het oog op de grote sterfte onder de oesters ln de afgelopen strenge winter, welke een verhoging van de prijzen rechtvaardigt, heeft het Bedrijf schap van Visscherijproducten be sloten de tot nu toe geldende maximumprijzen te laten verval len. Een verordening tot Intrek ken van de prijzenverordening oesters 1946 ls gepubliceerd in het Voedselvoorzieningsblad No. 89 van 18 November 1947. Commissie van goede diensten. Paul van Zeeland tijdelijk naar België terug. Naar men van bevoegde zijde mededeelt, zal de heer Paul van Zeeland, de Belgische vertegen woordiger in de commissie voor goede diensten, dezer dagen tij delijk naar België terugkeren, omdat zijn aanwezigheid aldaar dringend nodig is. Volgens berichten in de Bel gische pers zou de heer Van Zee land Zondag a.s. in België ver wacht worden in verband met een belangrijke vergadering be treffende de koningskwestie. De heer Taymans zal van Zee land tijdelijk, men rekent op on geveer 14 dagen, vervangen. De Belgische minister-president Paul Henry Spaak, verklaarde tegenover het A.N.P., dat hem van een uittreden van de heer Van Zeeland uit de commissie niets bekend was. Van Zeeland heeft hem van een wens daartoe niets laten weten, noch heeft de heer Spaak hem verzocht, om welke reden dan ook, zich terug te trekken als lid van de com missie. Toestand in het binnenland. De te Batavia verschijnende „Min Pao" verneemt van Chinese evacué's, afkomstig uit Lamon- gan en Bodjonegoro in Oost- Java, dat de toestanden in het republikeinse binnenland afhan kelijk zijn van de inborst der locale potentaten. Indien deze reehtvaarig en consciëntieus zijn, dan blijft het ln het onder hen staande gebied volkomen rustig, maar wanneer zij daarentegen slechts bedacht zijn op eigen voor deel, dan is alles mogelijk en daar worden de Chinezen dan ln de eerste plaats de dupe van. Geen gewonden op de „Volendam". De legervooriichtingsdienst meldt, dat zich, blijkens bjj hem binnengekomen telegrammen, geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan tengevolge van de aanvaring, die de „Volen dam" in het Suez-kanaal had met een spoorbrug. Angstige uren voor bemanning. Op de kustvaarder „Holland", die met een lading van 50 ton zwavelzuur ln vaten en 200 ton stenen aan boord onderweg was van Scandinavië naar Rotterdam, heeft zich verleden week een ern stige ontploffing voorgedaan. Drie leden van de bemanning der kustvaarder „Holland" kwa men gisteren per trein ons land binnen. Het waren de kapitein J. H. Vermeulen uit Vlissin gen, de stuurman P. Verduin en het jongmaatje Cor van Dijk. Schipper Vermeulen vertelde, dat het schip juist voor de mon ding van de Weser (D.) was en hij zelf aan het roer stond met de matroos Karei Dronkers uit Den Helder. Plotseling ontstond een explo sie achter in het schip, die alle luiken los sloeg en die werd ge volgd door een hevige gasont- wikkeling. Door de hoge zeegang en de windkracht 8 tot 9 was de situatie hoogst onprettig voor de 6 koppen tellende bemanning. Schipper Vermeulen hield aan vankelijk de boot varende, niet tegenstaande door de ontploffing een ruit van de stuurhut was ver brijzeld, waardoor de verstikken de gassen van het zwavelzuur konden binnendringen. Nog meer ontploffingen. Het bleek, dat er na de ont ploffing brand in het achterschip was uitgebroken, waardoor nog meer ontploffingen volgden. De ravage werd steeds groter en tenslotte liet men het schip drij ven en werd geprobeerd de sloep overboord te zetten, hetgeen na Dagelijkse vluchten naar Batavia. Naar het A.N.P. van de zijde der K.L.M. verneemt, zal vanaf Zaterdag 22 November voortaan dagelijks van Am sterdam naar Batavia en van Batavia naar Amsterdam ge vlogen worden, en wel drie maal per week met Constella tions en driemaal met Sky- masters. Begrafenis Mevr. H. ColijnGroenenberg. In sobere eenvoud is gisteren in tegenwoordigheid van tal van vooraanstaande politieke figu ren Mevr. de Wed. H. Colijn- Groenenberg ter aarde besteld. O.m. werden opgemerkt de heren J. Schouten en mr J. A. de Wilde voor het Centraal Co mité van A. R. Kiesverenigin gen. Mr P. J. Oud, dr J. J. C. van Dijk en mr Th. J. I. M. Wei ter, leden van het derde Kabi- net-Colijnmr dr J. Donner, pres. v. d. Hoge Raad, dr A. A. L. Rutgers, lid van de P.aad van State, L. F. Duymaer v. Twist, en andere. In de aula werd alleen het woord gevoerd door ds J. Wy- menga te Scheveningen, door wie aan de geopende groeve het Apostolicum gelezen werd en ge beden. Dr A. H. Coltjn, de enig over gebleven zoon, dankte voor de betoonde belangstelling. vee! moeite gelukte. De sloep direct vol water, doch het hinderde niet. Hoe moei lijk de situatie ook was, de moed hebben wij geen moment verlo ren. Dronkers sprong in de sloep, doch blijkbaar was hij bang, dat deze onder het achterschip zou geraken. Hij sprong tenminste overboord en is helaas ver dronken. Van 27 uur volgden de ex plosies elkaar op. Het was een hel op de kleine coaster. We ston den met zijn vijven op het achter- scK'o en hadden geen last van koude voeten, want het dek was warm". „De zolen onder mijn klompen waren verschroeid", werpt stuur man Verduin er tussen. Bange uren. Bange uren hebben de mannen doorstaan. Het was niet mogelijk het schip tegen de wind in te kriigen, want niemand kon het uithouden in de verstikkende gassen. De kok W. Wijs uit Vlis singen, de machinist T. Hollan der en het jongmaatje Cor van Dijk gingen, toen de toestand vrijwel onhoudbaar was gewor den, van boord in de sloep. Zij werden opgepikt door een Duitse vissersboot, die hen in Bremerhaven aan wal zette. Daar moesten de kok en de machinist in het ziekenhuis worden opge nomen. De kapitein en de stuur man bleven aan boord, doch kon den weinig uitrichten. De brand woedde voort, zodat beide mannen blij waren toen een loodsboot te hulp kwam. Zij sprongen overboord en werden uit zee opgepikt. Het schip zonk later, doch het kan, naar de me ning van de kapitein, gelicht worden. De drie schipbreukelin gen waren blij weer vaderlandse bodem onder de voeten te hebben, al was het dan platzak. Vroeger beëindiging van het werk. De regering zoekt naar een regeling voor de viering van de nationale feestdag. Men is voor nemens zowel de arbeiders in het bedrijfsleven als het over heidspersoneel op die dag het werk in de middag vroeger te laten beëindigen, zodat ieder aan de feestelijkheden, die meest in de avond vallen, kan deel nemen. Aan de wens van de werkge vers- en werknemersorganisa ties in de kledingindustrie om de herdenking van de bevrij ding vast te stellen op de eerste Zaterdag in Mei, zal, naar wij vernemen, geen gevolg worden gegeven. Constellation veronge lukt bij New-Castle. Bij het vliegveld van New castle, in de nabijheid van de stad Wilmington, in de Ameri kaanse staat Delaware, is een Constellation van de Transworld Airways bij een proefvlucht ver ongelukt. De zeven inzittenden kwamen om het leven. Naar in goed-ingelichte krin gen verluidt, zou de Belgische regering nog voor het einde van dit jaar tot een oplossing van de Koningskwestie wensen te ge raken. Slechts weinigen ls het hierbij evenwel duidelijk welke houding de regering hierbij zal aannemen en tot welke besluiten zij zal ko men. Het verslag van de commis- sle-Servais, de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de houding van de Koning tijdens de bezettingsperiode, het ant woord daarop van oud-minister Pierlot, een rapport van ex-minis ter De Vleesehauwer en een re pliek van de commissie-Servais op het verslag van Pierlot heb ben de toestand niet duidelijk ge maakt, hoewel deze documenten misschien de verdienste hebben Duitse mijnenvegers voor de Kon. Marine. Sinds de bevrijding heeft de Kon. Marine, voor het vegen van mijnen op de Noordzee en in onze zeegaten, onder meer 23 voormalige Duitse mijnenvegers, benevens een mrjnenveegmoeder- schip, in gebruik. Al deze sche pen zijn nog bemand met perso neel van de Kriegsmarine. Administratief ressorteren 10 van de mijnenvegers onder de Engelse Marine. Deze tien zullen binnenkort definitief in ons bezit overgaan. Communistisch informatiebureau in Azië? Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat op 20 December te Charbin (Mandsjoerije) een conferentie van communistische partijen zal worden gehouden om te komen tot de oprichting van een communistisch informatie bureau voor Azië. De conferentie zal worden bijgewoond door af gevaardigden uit China, Mongo lië, Korea, Indonesië, India, de Maleise statenbond en Annam. aan te tonen, dat, al mocht de Koning verwijt treffen, dit toch even goed geldt voor bepaalde ministers. Intussen zou het de meerder heid van het Belgische volk wel duidelijk zijn geworden, dat de argumenten, die tegen de Koning worden aangevoerd, weinig steek houdend zouden zijn en de Vorst bij al zijn handelingen steeds het welzijn van België voor ogen zou hebben gehad. Politiek debat geëindigd. De Tweede Kamer is gisteren gereed gekomen met de algeme ne beschouwingen over de Rijks begroting 1948. Nieuwe gezichtspunten werden hierbij niet geopend. In de avondvergadering is een begin gemaakt met de behande ling van de begroting van Bui tenlandse Zaken. Jubileum N.C.G.O.V. J te Goes. De afdeling van de Nat. Chr. Geheelonth. Vereniging mocht op 17 Nov., onder leiding van de heer Overgaauw, haar 30-jarig bestaan vieren. Na de verslagen van secretaris en penningmeester, kwam de heer Fey aan het woord, die de af deling feliciteerde namens het Hoofdbestuur en District en ver der nog een korte rede hield, waarin hij de leden aanspoorde tot meer activiteit. Na een slotwoord en het zingen van de Avondzang werd deze ge zellige avond op gebruikelijke wijze gesloten. Mej. Potter en de heer Van Haaften zorgden voor afwisse ling door accordeonmuziek te geven. DE BILT ZEGT: Koud. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Plaatselijk nog ent- ge regen of sneeuw. Verander lijke wind. Koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1