lrorinu'»i^#%K ^ORT Huldeblijk Nederlandse vrouwen aan H. M. de Koningin. Breed wees spitters voor de Wehrmacöt aan. Subsidie voor Zeeuwse kinderen in herstellings oorden. Ged. Staten van Zeeland be sloten op 27 October 1945 voor verpleging van kinderen uit Zee land in kinderherstellingsoorden, vacantiekolonies en gezinnen f 0.50 per kind per dag toe te kennen. Tevens werd de mogelijk heid opengesteld de aan de in richtingen veroorzaakte oorlogs schade met financiële medewer king der provincie te herstellen. Deze laatste bepaling kan thans vervallen, daar geen der Instel lingen daarvan gebruik heeft ge maakt. Voorts is bjj de toepassing van het besluit gebleken, dat de voor subsidie in aanmerking komende instellingen niet steeds de nodige zuinigheid betrachten en subsidie VTagen voor kinderen, wier ouders volkomen in staat moeten worden geacht de kosten van verpleging c.q. vacantie te dragen. Ook wordt gedeclareerd voor kinde ren, die slechts enkele dagen ln een koloniehuis verblijven, het geen wijst op een onvoldoende selectie der kinderen dan wel op een ander gebruik der kinderher stellingsoorden. Ged. Staten stellen thans voor het besluit zodanig te wijzigen, dat slechts f 0.50 per kind per dag subsidie wordt verleend, wanneer de financtële omstandigheden der ouders dit noodzakelijk maken en voorts subsidie eerst toe te ken nen indien het betrokken kind ge durende tenminste 14 achtereen volgende dagen verpleegd is ge weest. Rechtsvervolging schade vergoeding Mr P. Dieleman. Aan de leden der Prov. Staten ls toegezonden de rekening der provinciale inkomsten en uitgaven over 1944. De cijfers van de ge wone dienst zijn in debet en cre dit f2.848.452,62; er is geen voor- of nadelig saldo. Het nadelig slot van de buitengewone dienst be draagt f574.134,20. (Ontvangsten 9.504.589,70 gulden; uitgaven 10.078.723,90 gulden.) In 1944 zijn door wnd. Commissaris der Provincie, Mr P. Dieleman, ten onrechte uitgaven voor rekening der Provincie gedaan tot een to taal bedrag van f 6185.50 (stads- ritten in M'burg, gevorderde per sonenauto voor zijn gebruik, aan leg centrale verwarming in zijn huis, jaarwedde October '44 aan de toonm. burgemeester van 's-H, Arendskerke, aankoop waterlaar zen politiepersoneel en beloning van een onderwijzer aan de Vis- sersschool te Arnemuiden.) Dit bedrag zal door Mr Dieleman zon der meer in de provinciale kas moeten worden teruggestort. In dien hieraan niet wordt voldaan, dan stellen Ged. Staten voor een rechtsvervolging tot schadever goeding ln te stellen. Statuten "N.V. P.Z.E.M. Het dagelijks bestuur van de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteits- Maatschappij heeft op verzoek van Ged. Staten in de statuten van de vennootschap de in uit- zlch gestelde wijzigingen ontwor pen. Principiële veranderingen zijn niet aangebracht. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt één mlllioen gulden, ver deeld in 1000 aandelen, waarvan de Provincie Zeeland er 995 be zit. Vijf aandelen zijn elk ln twee onderaandelen gesplitst. Hiervan bezit de Provincie er twee en de andere zijn in handen van de ge meenten Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. De vennootschap wordt be stuurd door een raad van bestuur bestaande uit tenminste 14 leden, die door de alg. verg. van aan deelhouders worden benoemd en ontslagen. Althans de kleinste meerderheid van deze raad van bestuur zal bestaan uit leden van de Prov. Staten van Zeeland. Bij voorkeur zullen de voorzitter en de leden van het College van Ged. Staten en de Griffier der Staten tot lid worden benoemd. De voor- zttter van Ged. Staten is ambts halve voorzitter van de Raad van Bestuur. Uit zijn midden kan de raad van bestuur een dagelijks bestuur van drie leden aanwijzen. Onder de raad van bestuur staat de directie, die voor de leiding van het bedrijf richtlijnen van de raad van bestuur ontvangt. De alg. verg. van aandeelhouders be noemt en ontslaat de leden der directie, de raad van bestuur be noemt en ontslaat het personeel AUTO-BIJSCHOOL. De heer P. Paardekoper te Goes, die op dit gebied veel er varing heeft, en die officieel ge diplomeerd is, heeft een auto-rij school geopend. Geen overbodige luxe in deze tijd, nu het wegverkeer steeds drukker wordt. Dit gehele verkeer berust op wederzijds vertrouwen. Blijkt dit vertrouwen niet gerechtvaardigd, dan zijn ongelukken onvermijde lijk. Daarom is het van het groot ste belang, dat chauffeurs niet alleen hun auto, maar ook de verkeersregels enz. grondig ken nen. Het geldt hier een zaak van algemeen belang. Ook voor de voetgangers. Wij hopen dat velen zich op deze rijschool verder zul len bekwamen. Eervol ontslag D. van Hejjst. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben met ingang van 1 Nov. 1947 eervol ontslag verleend aan dhr D. v. Heijst, commies ter Prov. Griffie, in verband met zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Dirksland c.a. Volkshogeschoolbijeenkomst. In het weekend van 29 en 30 November a.s. zal in hotel Faas te Cadzand een Volkshogeschool- bijeenkomst worden gehouden, die wordt georganiseerd door de Commissie voor Oprichting van een V.H.S. in Zeeland. Des Zaterdagmiddags zal Mr A. Bouman te Amsterdam een inleiding houden over moreel herstel en des avonds spreekt Jhr Mr A. F. de Savornin Loh- man te Aerdenhout over zijn er varingen als psychologisch selec tie-officier. Zondagmorgen is er kerkgang, 's Middags spreekt Ir F. Posthu mus te Delft over mogelijkheden tot onderling contact tussen de bevolkingsgroepen van Neder land. De dag wordt besloten met een voordracht van mevr. v. d. Broeckede Man over Neder landse letterkunde. MIDDELBURG. Dr P. Hoekstra gepromoveerd. Op 11 Nov. promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbe geerte aan de Universiteit van Amsterdam op een proefschrift „Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis", de heer P. Hoekstra, leraar aan het Gym nasium te Middelburg. VLISSINGEN. „Onze vloot" jubileert. Ter gelegenheid van het feit, dat 28 September j.l. de Vereni ging „Onze vloot" 40 jaar bestond en op 24 Nov. a.s. een herden kingsavond wordt gehouden is het interessant een tip van de sluier, die over de geschiedenis van deze vereniging ligt, op te lichten. Op 28 September 1906 werd in de zaal van de „Oude Vriend schap" aan de Grote Markt, een bijeenkomst gehouden, die geleid werd door de heren Joh. van Raal- te en B. C. A. v. Renterghem respect, directeur van „De Schel de" en de Prov. Stoombootdienst, die ten doel had het stichten van een afdeling der Kon. Ned. Vereen. „Onze vloot" welke ver eniging in Mei van hetzelfde jaar in Den Haag werd gesticht. Staande de vergadering gaven zich ruim 60 personen op als lid. In Maart 1907 nam de afdeling een werkzaam aandeel in de vie ring van het herdenken, dat het 23 Maart 300 jaar geleden was, dat M. A. de Ruijter te Vlissin gen werd geboren. Op die dag leg de Z. K. H. Prins Hendrik de eer ste steen van de nieuwe zeevaart school, de „De Ruijterschool". Het ledenaantal was in dat jaar tot 120 gestegen. Door het gratis- verzenden van pakjes aan de schepelingen in O.- en W.-Indië (2 x per jaar) voor hun betrek kingen hier te lande, door het houden van lezingen, het organi seren van vaartochten met boten van de Maatschappij „Zeeland" en filmvoorstellingen werd getracht het leden-tai te doen stijgen of op peil te houden. Toch ging dit gaandeweg achteruit. Gedurende de laatste oorlog was de vereni ging sluimerende en had de pen ningmeester kans gezien de kas te laten onderduiken. Thans verkeert de afdeling in bloeiende staat, ze telt ruim 200 leden, een aantal dat nog steeds stijgende is, en heeft In zich op genomen de afd. Middelburg. Mo gelijk dat in Middelburg een zelf standige afdeling zal komen. Voor een contributie van f 5.per jaar ontvangt men het prachtig geïllu streerde en degelijk geredigeerde De Nederlandse vrouw 18981948. Als huldeblijk van alle vrou wen van Nederland aan H. M. de Koningin bij haar vijftigjarig re geringsjubileum zal het volgend jaar in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage een tentoonstel ling getiteld „De Nederlandse Vrouw '948" worden ge houden. Het comité, dat deze tentoon stelling organiseert, is een actie begonnen het bedrijfskapitaal door alle Nederlandse vrouwen bijeen te doen brengen. Hiertoe werden couponboekjes ontwor pen, waardoor iedere vrouw in de gelegenheid is, tegen ont vangst van een coupon, waarvan de waarde varieert van 10 cent tot 10 gulden, een bijdrage te geven. Voorts kunnen de geef sters haar handtekening in een uit te geven gedenkboek plaat sen. Om deze actie in het gehele land te bevorderen worden plaat selijke comité's gesticht. Over de samenstelling van de expositie vernemen wij nog het volgende: Daar het gezin voor de meeste Nederlandse vrouwen het voor naamste is, heeft men een be langrijk deel van de tentoonstel ling aan het gezin gewijd. Voorts is een deel gereserveerd voor in drukken uit de oorlogsjaren. In het midden van de tentoonstel ling zal men de vrouw vinden, werkend op het terrein buiten het gezin, zoals zij b.v. haar plaats inneemt in het politieke en staat kundige leven, als kunstenares, als academisch gevormde, als on derwijzeres. Voorts zal men de vrouw in de landbouw, in de handel, de in dustrie en het hotel- en restau rantbedrijf en in de sport ont moeten. Vanzelfsprekend ontbreekt de mode niet. Een afzonderlijke hoek aan het einde der zaal wordt in het bijzonder gewijd aan de vrouw in het godsdienstige leven. maandblad en heeft men gratis toegang tot alle lezingen etc. Het tegenwoordige bestuur be staat uit de heren Wysveld, voor zitter (die dus mede jubileert), van Waarde, secretaris, Blanken, penningmeester, Lammers, vice- voorzitter en Falhaber, bestuurs lid. Chr. Zangver. „Hosanna". Vrijdagavond 14 Nov. j.l. gaf de Chr. Zangver. „Hosanna" te Vlissingen onder leiding van haar directeur de heer J. Suurmond, een uitvoering in de St. Jacobs- kerk. Na gebed door de voorzit ter werd het Bondslied gezongen, dat in de grote ruimte een goede vertolking kreeg. Daarna volgden van F. Möhring: Verheugt U, gij volken, van Alph. Vranken: Beati mortici en Psalm 100 van Joh. Wagenaar, die door het koor zeer goed werden voorgedragen. In het eerstgenoemde stuk wa ren de bassen uitstekend, toen ze even de leiding hadden; bij de inzet van Psalm 100 waren de tenoren minder. Het ging wat aarzelend en niet volkomen zui ver. De klank van de sopranen was de hele uitvoering mooi en zuiver. De altpartij had wat meer stemmen kunnen hebben. Het leeuwendeel van de uit voering werd gevraagd voor de cantate: de Leeuw van Juda, mu ziek van Richard Dawre, tekst naar het Engels van Oswald Al lan, over het leven van de Hei land. De piano begeleiding was in vertrouwde handen. Speciaal het dubbel-kwartet, dat enkele keren zong, mag vermeld worden; het was een genot daarnaar te luisteren. Vreemd deed het aan een bassolo aangekondigd te zien, die door een tenor werd gezon gen. De lagere tonen kwamen wel wat in het gedrang. De so praan-soliste had goede momen ten, maar ook ogenblikken waar in niet zo zuiver werd gezongen. Het koor: O, doornen kroon en de Jubelzang blonken uit. Al met al een uitvoering, waarop „Ho sanna" met voldoening kan te rugzien. De inleiding en nabetrachting van de voorzitter was slecht te verstaan. Ds Hindriks eindigde met dankgebed. Het was een goede geste in de kerk niet te applaudiseren. De opkomst van belangstellenden was bevredi gend. Gedupeerde Belgische onderdanen. Gedurende de oorlogsjaren en bij de bevrijding werden er te Vlissingen veel eigendommen van Belgische onderdanen, die vroe ger te Vlissingen woonden en waarvan er na de oorlog nog enkele teruggekeerd zijn, vernield of beschadigd. Voor deze belang rijke categorie is tot heden nog geen schadevergoeding vastge steld en nog veel minder uitge keerd. Dat. dit tot veie gemoti veerde klachten aanleiding gaf behoeft geen betoog. Thans wor den pogingen in het werk gesteld om in deze materie tot een op lossing te komen. Op Zaterdag middag 3.30 uur wordt er ten stadhuize een vergadering belegd, waarin men zal trachten een com missie in te stellen die de be langen van deze Belgen zal be hartigen. De heer M. A. van Popering, weth. van Openbare Werken, zal deze vergadering presideren. Reparatiesehlp voor „De Schelde". Na enkele dagen voor exper tise op de rede te hebben gele gen ls Vrijdag in de haven ge komen het voormalige Belgische tankschip Ampetco, thans varen de onder Panamese vlag. Het schip dat onderweg was van Ant werpen naar Aruba en thans de naam draagt van Maria Letizia C, heeft een Italiaanse beman ning aan boord en kreeg reeds op haar eerste reis voor de nieu we onderneming belangrijke ma- chineschade. Het ligt thans in de haven van Vlissingen om door de Mij. „De Schelde" te worden hersteld. Het oponthoud van dit 8700 ton metende stoomschip zal plm. 14 dagen duren. Bibliotheek Chr. Ziekenhuis „Bethesda". De door het Damescomité ge voerde actie tot uitbreiding en verbetering van de bibliotheek van Bethesda is uitstekend ge slaagd. Ruim 1000 boeken werden ge schonken. Het comité had de be schikking over een klein fondsje gekregen, waarbij nog plm. f 175 aan giften binnen kwamen. Hier voor werden 38 van de nieuw ste boeken gekocht, w.o. enkele rijk geïllustreerde en plaatwer ken voor de herstellenden en de kinderen. Heropening „Sporthuis". De herstelwerkzaamheden van het sportartikelen en lederwaren- magazijn van de heer H. L. Schmelzer, Coosje Buskenstraat 62, zijn thans zover, dat de zaak Zaterdagmiddag weer kon wor den geopend. De bekende zadel makerij wordt nog steeds door de heer Schmelzer beoefend. Daarnaast vindt men in de ruime winkel nog lederwaren en sport artikelen. Het aannemerswerk en de betimmering der geheel ge moderniseerde etalages werd uit gevoerd door de firma B. J. N. Schmelzer. Het schilderwerk door de heer P. A. Gillissen, ter wijl de geheel gemoderniseerde verlichting werd verzorgd door de heer A. C. Willemsen. GOES. Ongeval. Dat het zeer gevaarlijk is in de laadbak van een vrachtauto te gaan staan, werd Maandag middag bewezen toen de vracht wagen van Van der Ende met een flinke vaart van de straat weg de Wijngaardstraat in draalde en Wisse uit Oude- lande, die met nog enkele per sonen ln de bak stond, er af sloeg. Hij viel met zijn hoofd op de straatstenen en werd ernstig verwond. Het slachtoffer werd binnen gedragen in café De Haas waar dokter Snoek eerste hulp verleende. Per ziekenauto is de gewonde korte tijd later naar 's-Gravenpoldpr vervoerd AAGTEKERKE. Gemeenteraad. De Raad besloot tot verplichte aansluiting op de Waterleiding. Vrijdagmiddag kwam de raad dezer gemeente ln voltallige zit ting bijeen o.l.v. burgemeester Bosselaar. Aan de orde kwam vaststelling Bouwverordening. Van de bij zondere artikelen die de be langstelling hadden, waren die omtrent verplichte aansluiting op de Waterleiding. Uit eeii bespre king welke B. en W. hadden met de directeur van Waterleiding Mij Miden Zeeland, bleek dat er bij verplichte aansluiting spoedig kans bestaat, dat de percelen die aan de reeds bestaande buislei ding zijn gelegen aangesloten kunnen worden. Wanneer de ze aansluiting niet verplicht wordt gesteld dan zal de gemeen te een zeker bedrag moeten ga randeren, zodat B. en W. voor stellen tot deze verplichte aan sluiting over te gaan. Dhr. Moens vroeg of men dan bij aansluiting ook verplicht is water af te ne men. Dhr Wisse merkt op dat juist de meest behoeftigen niet voor aansluiting ln aanmerking komen. Hij drong er bij B. en W. op aan om dit alsnog gedaan te krijgen. Weth. P. de Visser vond deze opmerking terecht evenals enkele andere leden. Dit is aldus de Voorzitter, vanwege de kosten niet mogelijk. S. de Visser Pz. vraagt of verplichting inderdaad noodzakelijk is, hetgeen de voor zitter bevestigde. Ook vroeg hij nog of het niet mogelijk is dat de raad subsidie verleent voor die perce len die meer dan 40 meter van de buisleiding af liggen. Na nog enkele opmerkingen en vragen werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming besloten tot verplichte aansluiting over te gaan. Eveneens werd de nieuwe Bouwverordening aangenomen. De voorzitter sprak er zijn blijd schap over uit dat dit be sluit door de raad was genomen en hoopte dat het moge strekken tot bloei en welvaart der gemeen te. Hierna kwam aan de orde een verzoek van B. Dekker, om per 1 Jan. 1948 ontslagen te worden als grafdelver. Besloten werd hem met ingang van die datum eervol ontslag te verlenen. In de rondvraag vestigde Weth. W. de Visser de aandacht op de aanplant van het Dorpsplein en vroeg om een boom te doen ver planten. Dhr Moens meent dat de bomen te dicht langs de huizen zijn geplant. Weth. P. de Visser zou graag zien dat er een be scherming om de bomen werd aangebracht en dat de Begraaf plaats, voornamelijk de oude, van goede afsluiting werd voorzien. Dit werd toegezegd. Verder wees hij op de onhoudbare toestand van de Roosjesweg. Dhr. S. de Visser Pz. vraagt om verbetering van het voetpad naar P. Louws daar dit ook zeer slecht is. De voorzitter zegt dat het gedeelte weg door de uitvoer der van de Roosjesweg in orde moet gebracht worden, terwijl de voetpaden voor rekening van de aangelanden zijn. Door hem zal nu een pad door zijn grond be schikbaar gesteld worden, zolang de verbinding met Domburg niet gereed is. Dhr. Willemse vroeg of er met de verdere nieuwbouw door de ge meente geen voortgang meer worden gemaakt. De voorzitter deelde mee, dat er nog 4 wo ningen gebouwd zullen worden en B. en W. reeds een terrein hier voor op het oog hebben. Hierna sluiting. KOUDEKERKE. Op Woensdag 3 Dee. a.s. orga niseren de arbeiders uit het we- deropbouwkamp een St. Nico- laasfeest voor de kinderen uit Koudekerke en omgeving. Het contact dat tussen de ar beiders en de inwoners van Kou dekerke bestaat is gegroeid tot een wederzijdse vriendschap. In de afgelopen zomer mochten de kin deren der arbeiders hun vacantie doorbrengen bij de boeren en In woners van Koudekerke. Deze va cantie is tot wederzijds genoegen geslaagd en nieuwe vriendschaps banden zijn gelegd. Thans is het de beurt der arbeiders om hun beste beentje voort te zetten. Reeds weken sparen de arbeiders voor de Zeeuwse kinderen. Doch er moet veel wezen en voor die talrijke kinderschaar zal die spaarpot nog niet toereikend zijn. Inmiddels hebben een Damescomi té uit Koudekerke en de heer Bur gemeester hun medewerking toe gezegd. Aan diverse winkeliers en fa brikanten verzoeken de arbeiders nog, door middel van een geestig uitgevoerd St. Nlcolaas-foldertje, om hun voorraden te inspecteren en een eventueel surplus in natu- ra af te staan ten behoeve van die feestdag. De goede gaven aan snoep, speelgoed, boeken e.d. kunnen ge zonden worden aan het Opbouw- kamp Koudekerke. De gevers kunnen verzekerd zijn van de dankbaarheid van vele kinderen en van de arbeiders die Walche ren helpen om weer de tuin van Zeeland te worden. NEEUWDORP. Zaterdagavond werd in het seizoen 19471948 de eerste ont spanningsavond gehouden in de Geref. Kerk, speciaal bestemd voor de Jeugdverenigingen. Deze avond werd verzorgd door de heer F. C. van Dorp, declamator te Roterdam. Op het programma wisselden ernst en humor elkander af. Met het ernstige gedicht „Emmaüsgan gers 1945" van C. Rijnsdorp wist de declamator de aanwezigen wel het meest te boeien, doch ook de humoristische schets „De on verwachte ruil" viel niet minder in de smaak. Ds E. Beukema, die deze avond opende en sloot, sprak aan het einde woorden van dank en waar dering tot dhr v. Dorp, die zeer zeker op zijn plaatg waren. Dat er nog meer avonden van hetzelfde genre mogen volgen. THOLEN. Inbraak. In de nacht van Zaterdag op Tribunaal Middelburg. Hij mocht zich aan Seyss Inquart voorstellen. Een berucht figuur uit de be zettingstijd te Middelburg, dc 38-jarige bloemist Pieter Breed, had zich Maandagmorgen voor het Tribunaal te verantwoorden. Eén der ernstigste beschul digingen was zijn werkzaamheid als ambtenaar ter gem.-secreta rie van Middelburg, waarin hij speciaal medewerkte aan het vorderen van huizen en rijwie len voor de Duitse Weermacht en voorts spitters voor de Duit sers aanwees. Later werd hij hulpland wach ter en als zodanig nam hij deel (in Aug. '44) aan een huiszoe king bij J. Verhage, waarbij een onderduiker werd gearesteerd. Op zekere dag, toen Seys In- cuart Middelburg bezocht, kwam het grote ogenblik van zijn le ven: hij werd aan de „Reichs- kommissar" voorgesteld. In de jaren 1942 en 1943 was hij werkzaam bij de D. Diens t- post; aan allerlei D. instant.es leverde hij bloemen, grafkran sen enz.; meermalen mocht hij het Wehrmachtsheim versieren. Natuurlijk leverde dit alles hem geen windeieren op. Na zijn vertrek uit Zeelend in het najaar 1944 is hij burge meester geweest van diverse ge meenten, o.m. van Bergam bacht, Ammerstol en Lekker- kerk. Tenslotte werd hem nog ten- laste gelegd: lidmaatschap van het Economisch Front, het N.A.F., de N.V.D. en de Ned.- Duitse Kuituurgemeenschap en penningmeesterschap van de N.V.D. De voorz., mr Loeff, noemde besch. één der meest ergerlijke N.S.B.'ers van Middelburg, die goede Nederlanders hun huis liet ontruimen en fietsen spe ciaal van „anti's" vorderde. Wie weigerde te spitten, werd door hem honds behandeld. Breed verklaarde: „Ik wees niet graag spitters aan, maar er moesten mensen komen, omdat de bur gemeester bang was voor repre sailles. Ik wist ook wel, dat ieder geldige redenen had om zich aan het spitten te onttrekken, maar ik wilde me niet laten om kopen. Nooit heb ik zoveel men sen geleverd als de Duitsers moesten hebben". Het bleek, dat besch. lid der N.S.B. was geworden, omdat zijn vak slecht betaalde en hij dacht, dat de N.S.B. de economische toekomst kon verbeteren. „Eigenlijk tegen beter weten in heb ik aan de N.S.B. vastge houden. Ik wist toen niet alle finesses; nu weet ik meer. Ik ben stom geweest, want er zat niets goeds in. Het stelsel was verkeerd, omdat er maar weini gen van profiteerden" aldus besch Vóór de oorlog had hij altijd blanco gestemd Mr A. H. Kuipers wees er o.m. op, dat voor vele dingen (o.m. het aanwijzen van spit ters) de ex-burgemeester, Meer kamp van Embden, aansprake lijk is en niet een ondergeschikt ambtenaar. Zeer begrijpelijk' richtte zich de haat der bevol king tegen deze uitvoerder, doch dat kan geen maatstaf zijn voor de berechting. De verd. betwist te, dat besch. ooit woningen had gevorderd. Breed was niet bang voor représailles van de bevol- Zondag j.l. is in de winkel van de fam. P. Q. op de Hoogstraat een inbraak gepleegd. Door het openschuiven van een der win kelramen, heeft de dief uit de etalage een 25-tal pakjes siga retten weten te bemachtigen. Door de politie is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zondag is men met een politiehond gaan speuren, welke de geleider bracht aan de deur van een hotel ter plaatse, zodat de dader vermoe delijk daar binnen is geweest voor of na de inbraak. Tot voorzitter van de com missie tot huisvesting woning wet is benoemd de heer Jan Overbeeke Mz., tot secretaris de heer M. Lindhout Izn. In de plaats van de heer Last, is tot commies der belastingen enz. met standplaats Tholen, aan gesteld de heer J. Jumelet te Bruinisse. Herkozen tot gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Biezelinge, A. van de Velde Hz. en Lt. Verhulst, en in de vacature W. J. van 't Veer en J. P. de Kam zijn gekozen de heren P. J. Kloosterman en A. Gijzel Az. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Biezelinge zijn herkozen de heren H. Zuidweg en M. Bruinooge. king: hij vertrok pas eind Octo ber uit Middelburg, nadat hij de gemeente nog f47.000 had be zorgd, afkomstig van de Duit sers. Uit de gemeenten waarvan hij burgemeester is geweest, is geen enkele klacht ingekomen. Hij verzocht een voorwaardelijke veroordeling. Bedankt voor Brussel, E. Pui- man te Schiebroek-Hilligers- berg; voor 's-Graveland, J. C. Derksen te Ten Post. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Cen trum, M. W. Nieuwenhuijze te 's-Gravenhage. Bevestiging en intrede. Zondag deed ds H. J. Meijer zijn intrede als predikant der Ned. Herv. Kerk te Wissen- kerke ter vervulling van de reeds sedert 2 jaar bestaan de vacature. In de morgendienst werd ds Meijer bevestigd door ds Tonnon uit Amsterdam met een predikatie over Exodus 25 40. In de middagdienst deed ds Meijer zijn intrede met een predikatie over Psalm 62 6, laatste gedeelte: „Want van Hem is mijn verwachting". Hierna werd de nieuwe predikant toe gesproken door dhr Louwerse namens de kerkeraad, de heer Geuze namens de kerkvoogdij, ós Tonnon uit Amsterdam, ös Postma uit Kamperland, ds de Roos namens de classis en bur gemeester van der Maas. De predikant werd door de ge meente staande toegezongen Gez. 91 vers 3. Afscheid dr Cazemier. In een bijzondere samenkomst nam dr Cazemier Vrijdag af scheid van de Ned. Herv. Ge meente te Terneuzen, die hij 18 jaar diende. De scheidende pre dikant werd eerst toegesproken door ds Sickesz, daarna door ouderling P. Kaan namens de kerkeraad. De president-kerkvoogd, de heer G. Verlinde, dankte dr Ca zemier namens de kerkvoogdij en notabelen voor de goede sa menwerking, de heer P. Loof sprak daarna namens de Jeugd organisaties en mevr. Moggré van Fraaijenhove en de heer A. Dees brachten hun dank uit na mens de gemeente. Ouderling Kaan hierna nog maals het woord voerend, bood namens de gemeente dr Caze mier een Royal-schrijfmachine met schrijümachinetafel en bu reaustoel aan, waarop de heer P. Loof mevr. Cazemier een kunstfoto aanbood. Dr Van Moorsel bracht de dank over van de Herv. Ge meente te Sluiskil voor het vele werk, dat dr Cazemier verricht had voor de zelfstandigmaking van deze gemeente en bood hiei- op als aandenken de Encyclope die of Religion aan. De heer Hoving besloot de lij der sprekers. Tenslotte dankte dr Cazemier allen, die hem gedurende de af gelopen 18 jaren hadden ter zijde gestaan, waarbij hij speciaal de steun die hij als jong predikant heeft mogen ondervinden van ds Raams en wijlen ds van Dis naar voren bracht. De gemeente dankte hij voor de geschenken, die zij gemeend had hem en zijn familie te moe ten aanbieden. Aan het einde van de bijeen komst betrad ds Sickesz nog maals de kansel om dr Cazemier daijk te zeggen voor de colle giale samenwerking die hij ge durende 4'A jaar heeft mogen ondervinden, waarop hij de ge meente verzocht de predikant en zijn familie toe te zingen Gez. 94. „We gaan naar de ton". A.s. Vrijdag zal het 90 jaar geleden zijn, dat te Bergen op Zoom een Geref. Kerk geïnsti tueerd werd. In de eerste ge schiedenis van deze kerk heeft de heer Nicolaas Vetten, mr pot tenbakker, een voorname rol gespeeld. Hij trad ook op als oefenaar en preekte staande op een ton, waarom de volksmond zeide „we gaan naar de ton". Prof. dr K. Schilder. Prof. dr K. Schilder, hoog leraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken onderhouden de art. 31 K.O., die op tourné in Amerika was, is j.l. Zaterdag op de „Westerdam" te New- York scheep gegaan teneinde de thuisreis te aanvaarden. Examens. Aan de Vrije Universiteit is cum laude geslaagd voor het cand. ex. theologie de heer G. Blom te Zaandam De heer Blom behoort tot de Chr. Geref. Kerken. Het cand. ex. aan de V.U. geeft hem echter aldaar geen toegang tot het ambt. Hij zal zijn studie voortzetten. Onderwijs. Voor het examen van der de stuurman is geslaagd de heer A. Beun te Vlissingen, leerling der De Ruyterschool. Te Rotterdam slaagde voor het candidaatsexamen economie de heer W. van Poelje, te Vlis singen. Geslaagd aan de Handels hogeschool te Rotterdam voor het doet. examen economische wetenschappen, dhr J. Boone te 's-Gravenhage, vroeger te Mid delburg. Gymnastiekwedstrijden Zeeuws-Brabantse Turnkring K.N.G.V. Zaterdagmiddag organiseerde de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. in het Schutters hof te Middelburg gymnastiek- wedstrijden speciaal voor de plat telandsverenigingen. Zeventien dames- en vier herenploegen, elk bestaande uit een zestal gymnas ten, namen deei. De wedstrijden voor de dames bestonden uit vierkampen, n.l. vrije oefeningen, brugwerk (een voorgeschreven en een keuze-oefening) en hurk- sprong. De opgaven voor de he ren waren: vrije oefeningen, brug rekwerk en grondgymnastiek. Voor de dames waren zes ver- enigingsprijzen beschikbaar ge steld, twee persoonlijke prijzen in de tweede graad en drie per soonlijke in de derde graad. Voor de heren waren er drie verenigingsprijzen, twee persoon lijke prijzen in de tweede en drie in de derde graad. Alle prijzen bestonden uit medailles. De algemene leiding was in handen van de heer J. Roseboom. De jury bestond uit de heren J. A. Bal, Middelburg; J. Klom- pe. Goes; J. de Keijzer, Seroos- kerke, K. Kooij, Goes; Vis, Oost burg; D. Lampe, Middelburg en Mevr. Roseboom te Middelburg. Er is deze middag met grote animo geturnd en door enige groepen zijn opmerkelijke presta ties geleverd. Het was voor de eerste maal, dat de Zeeuws-Bra bantse Turnkring een ontmoe ting tussen plattelandsverenigin gen organiseerde. Opmerkelijk was wel het grote aantal dames- groepen in vergelijking met dat der heren. Blijkbaar bestaat er bij de dames heel wat meer inte resse voor gymnastiek dan bij de heren. De gedetailleerde uitslagen lui den als volgt: Verenigingsprijzen dames: le pr. Olympia, Tholen, 334 p.; 2e pr. V.Z.O.S. II, Yerse- ke, 319% p.; 3e pr. Sparta II, Krabbendijke, 313 p.; 4e pr. V. Z.O.S. I, Yerseke, 313 p. (deze twee na loting)5e pr. U.D.L, Wolphaartsdijk, 299% p.; 6e pr. W.I.K. I, Wemeldinge, 299 p. Verenigingsprijzen heren: le pr. U.D.I., Wolphaartsdijk, 314% p.; 2e pr. Olympia, Kapelie, 289 p.; 3e pr. V.Z.O.S., Yerseke, 288% punt. Persoonlijke prijzen dames 2e graad: le pr. mej. C. Franje van Sparta H, Krabbendijke, 59% p.; 2e pr. mej. P. v. Zanten van Olympia, Tholen, 59% p. (deze twee na loting). Persoonlijke prijzen dames 3e graad: le p. mej. T. v. Anrooy van V.Z.O.S. I, Yerseke, 59% p.; 2e pr. mej. P. v. Kuijl van Olym pia I, Kapelie, 58% p.; 3e pr. mej. C. van Zanten van Olympia, Tholen, 57 p. Persoonlijke prijzen heren 2e graad: le pr. C. Welleman van Olympia, Kapelie, 55 p.; 2e pr. J. Welleman, idem, 54 p. Persoonlijke prijzen heren 3e graad: le pr. W. v. Liere van U.D.I., Wolphaartsdijk, 56 p.; 2e pr. J. Reijnhoudt, idem, 53% p.; 3e pr. J. Dingemanse, idem 51 p., 4e pr. J. Sinke, idem, 51 p. (deze twee na loting). De prijzen werden uitgereikt door de heer F. G. Lemmers, penningmeester van de Zeeuws- Brabantse Turnkring, die de voorzitter, welke ongesteld was, verving. De Tsjecho-Slowaakse minis ter van Oorlog heeft een com missie benoemd, die een onder zoek zal instellen naar de gru weldaden, die door het Oekrainse verzetsleger der bende Rovci zouden zijn gepleegd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Langweer, P Dijkstra te Vorchten; te Mijns- heerenland, L. Emmerzaal te Ommen; te Assen, J. Streef land te Almen. Bedankt voor De Lier, H. A. Jellema te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam- Noord, F. Vroon te Wilnis; te Eestrum, J. Berger, cand. to Heemstede; te Krommenie, K. Feenstra te Kralingscheveer; te Barendrecht, C. Houtman te Bodegraven; te Poortugaal, H. Fransen, legerpred. te Amers foort. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 17 November, medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederl. 1938 99% 99% Scheepv. Unie 189% 186% Dito 1947 98% 98'/„ Rott. Lloyd 164% 161 Dito 1937 99% 997« Stv. Nederl. 171 171 Dollarlening 101'/,, 101 H.V.A. 232% 227%' Ned. N.W.S. 81'/,, 81 Java Cult. 116 115 Spaarcert. lOl6/» 1017„ N.I.S.U. 125% 124%' Indlë 1937 97% 97% Vorstenl. 61% 60%' Kol. Bank 103 102% D.D. Bat. Mij 153% 148% N. I. Hand. Bk. 104 103% Deli Mij 171 170 N. Hand. Mij 142 140 Senembah 146% 147 A.K.U. 167% 164 Muller Ie 177% 178% Bergh Jurg. 303 299 Dito lie 157% 158% Berkel Pat. 118 118 A'dam Bk. 158% 157 Calvé Delft 174% 171% Holi. Bk. Unie 206 206% Centr. Suik. 214% Incasso Bk. 160% 159% Fokker 162% Rott. Bank 155% 155 Gelder Zn. 147% Tw. Bank 168 165 Hoogovens 164% Anaconda 35% 36 Unilever 295 286% Beth. Steel 101% 101 Ned. Ford Chrysler 124% Ned. Kabel. 296 290 Gen. Motors 60 60% Philips Gl. 378 367% Inter. Nick. 29% 29% Wilton F. 203% 205 Kennecott. 50% 50 Billiton Ie Rep. Steel 26% 277„ Dito lie 415 402 U. S. Steel 76% 76% Dord. Olie 427% 395 Clt. Service 39 39% Kon. Olie 452% 425 N. American 24% 25 A'dam Rubb. 159 154% Cont. Oil 50 Band. Rubb. 147 146 Midcont. 44% 44% D. Bat. Rubb. 121% Phil. Oil 60%, O. Java Rubb. 85% 83% Shell Un. 30% 31% Serbadjadl 95 93 Tide Watt. 22% 23% H. Am. Lijn 181% 181% Baltimore 10% 11% J. C. Japanl. 153 149 Miss K. T. 3% 3% K. N. Stoomb. 185 183 Pennsylv. 16 16% Kon. Paketv. 184 182 N. Y. Centr. 12%'

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3