Situatie in Indië delicaat en verward. Toekomst van vrije volken in Europa in gevaar. Weest op uw hoede! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aan beide zijden groot gebrek aan vertrouwen. Flinke stap in de goede richting. Voldoende wintergroente tegen redelijke prijs. Gezondmaking van de wereldhandel. Verwarde politieke toestand in Frankrijk. Daverend motorrumoer te Amsterdam. Geschenk van Prinselijk Paar aan Prinses Elisabeth. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- s'r. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Deze waarschuwing, bij de stormwaarschuwingsdienst ge bruikelijk, heeft minister Lief- tinck de vorige week in de Twee de Kamer laten horen. Sprekende over de financiële toestand zeide deze bewindsman letterlijk: „Wanneer de hulp aan de 16 Europese landen tijdig komt, zal het in ons land mogelijk zijn om zonder zeer diep ingrijpende maatregelen de economische be drijvigheid, consumptie en inves teringen op een min of meer be vredigend peil te handhaven. Niettemin dreigt hier een gevaar, dat ik aan de Kamer niet mag verhelen. Het is niet ondenkbaar, dat de behandeling van het Marshall plan met betrekking tot de hulp aan de Europese landen tot een zodanige vertraging zal leiden, dat wij intussen voor de situatie komen te staan, dat wij onze aan kopen in de dollar-area niet zul len kunnen volhouden in de vereis te omvang en dat wij zullen moe ten overgaan tot het toevlucht nemen tot de laatste reserves, waarover wij beschikken, met na me tot een versnelde liquidatie van het effectenbezit, resp. een inzetten van een deel van onze goudvoorraad. Die mogelijkheden zijn er onge twijfeld, zij het ook, dat de rege ring hoopt, dat zij worden ver hoed. Dat brengt ongetwijfeld met zich mede, dat wij ons ernstig moeten beraden of wij niet reeds nu bepaalde maatregelen moeten treffen om de repercussies van een dergelijke situatie op te van gen. De regering heeft zich daar omtrent nog niet definitief vast gelegd, maar ik lean u de ver zekering geven, dat dit een zaak is, die haar met grote zorg ver vult, die zij bij voortduring in studie heeft en waarmede zij zich in alle opzichten bezig houdt. Hoewel hier dus een gevaar dreigt- en ik heb niet ge schroomd daarop nadrukkelijk te wijzen sluit ik mij aan bij het geen in de memorie van antwoord reeds is gezegd, dat men het „de wolf komt'! niet ijdel moet roe pen. Ik geloof niet, dat het mo ment daar ls, dat wij de conclusie kunnen trekken, dat de Marshall hulp te laat zal komen. Er is nog alle kans, dat zij op tijd komt. Men heeft in de verantwoordelijke kringen van de Amerikaanse ad ministratie volledig begrip voor de urgentie van de hulp, die in aanmerking komt. Daarom is de regering voorals nog niet in een alarmstemming en is er geen reden, dat het Ne derlandse volk in een alarmstem ming zou geraken. Dit neemt niet weg, dat men zich wel gewaar schuwd houde". ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 800 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 18 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.05 u., onder 16.45 u. Maan op 13.59 u., onder 22.08 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 19 November: 5.39 u. 1.57 m., 18.10 u. 1.66 m. „Hoewel de situatie delicaat is en moeilijk en in vele opzichten verward", aldus Paul van Zeeland in een redevoering voor radio Batavia, „zyn de voornaamste feiten eenvoudig. In al hun eenvoud gezien liggen in deze feiten de redenen tot droefheid of verheugenis al naar gelang de wijsheid, welke de mensen van goeden wille in staat zullen zijn in de komende dagen aan alle zijden op te brengen." Na een beeld gegeven te heb ben van de gebeurtenissen sedert het einde van de tweede wereld oorlog tot aan de komst van de commissie van goede diensten, zeide Van Zeeland verder: „Wij kwamen hier met niets dan onze goede wil om aan te bieden en met een nieuwe kijk en met de vurige wens om behulpzaam te zijn, waar wij konden. God zij gedankt, dat wij aan belde zijden mensen ontmoeten, die, hoewel zij van mening ver schillen, oprecht wensten elkan ders standpunt te begrijpen. Het bleek spoedig, dat aan beide zij den een groot gebrek aan ver trouwen heerste en dat zulks de grootste belemmeringen vormde voor de pogingen om de partijen dichter bij elkaar te brengen". Voorts zeide Van Zeeland, dat de commissie van goede diensten wegen zocht te effenen, die zou den leiden tot een ontmoeting tussen de vertegenwoordigers der partijen. Dat was de eerste stap in de richting van een re geling. Op de eerste ontmoeting van de technische commissies werden drie redevoeringen ge houden. „Ik mag zeggen, dat ik ze alle geïnspireerd vond door hogere motleven." „Het zij mij vergund te zeg gen, dat aan beide zijden man nen van ondervinding ons her haaldelijk verteld hebben, dat in het belang van een goede en langdurige overeenkomst al het Jeugdleiders Christelijke Vakbeweging. Conferentie In het vacantie-oord. In het vacantieoord van het C.N.V. te Putten zijn Vrijdag en Zaterdag conferenties gehou den voor jeugdleiders der Christelijke vakbeweging. In zijn openingswoord wees de heer Rupnert, voorzitter van het C.N.V. erop, dat de Christe lijke vakbeweging nog nooit zo veel jeugdige leden geteld heeft en dat de omvang der taak van de Christelijk sociale beweging met de dag toe neemt. De heer A. Borstlap, uit Am sterdam, hield in de eerste zit ting een referaat over „psycho logie van de rijpende jeugd". De referent legde er de nadruk op, dat verdieping van het vreugdegevoel, dat arbeid ge ven kan, een belangrijke taak is. Vooral de opvoeding van jonge mensen tot mannen, die in de sfeer van het bedrijf ge tuigen voor Christus zijn of worden, is naast de sociale en vakkundige scholing mee de zwaarste en dankbaarste taak, welke voor de jeugdleiders in de Christelijke vakbeweging is weggelegd. De heer C. J. V. Mastrigt, uit Utrecht, sprak over „De grond slag van het C.N.V.-jeugd- werk". Hij zette uiteen, dat deze moet zijn: dienst aan de jeugd, teneinde haar geestelijk te wa penen om aanvallen op haar ge loof te pareren en om haar de arbeid te doen zien in hoger licht. De jeugd moet inzicht worden gegeven voor de ar beidsverhoudingen zoals ze wa ren, zoals ze zijn en zoale ze be horen te zijn. De heer K. de Boer, uit Utrecht, besprak „De practijk van het C.N.V.-jeugdwerk". Hij wees er o.m. op, dat het niet- volledig slagen van het in 1931 gemaakte bestek een gevolg was van het te geringe aantal jeugdleden. mogelijke gedaan moet worden om de atmosfeer te verbeteren en rust en kalmte te doen terug keren. De commissie voor goede diensten kan alleen van nut zijn. indien geluisterd wordt naar haar beden." Republikeinse critiek op het kabinet. Vier vice-premiers en in totaal 37 ministers. De critiek op de recente wij- Na 6 maanden te Genève be sprekingen te hebben gevoerd over nieuwe tariefstabellen voor 23 landen van de V.N., zyn deze landen er in geslaagd een nieuwe tariefovereenkomst op te stellen. De Beneluxlanden zullen er dit voordeel by hebben, dat de im portheffingen op tuinbouwgebied l verminderd worden en faciliteiten j verleend worden voor import van linnen weefsels en ruw ftzer naar i Engeland. Het komt dus hier op neer, dat I vanaf 1 Januari a.s. de landen van Europa minder uitvoerrech- ten moeten betalen voor export naar de V.S., dientengevolge meer ziging van het republikeinse ka- j gei<i van hun goederen maken en De besturen van 14 Noord- Hollandse veilingen, practisch alle producenten van winter groenten vertegenwoordigend, hebben, naar het „Vrije Volk" meldt, besloten er voor te zor gen, dat het publiek van vol doende wintergroente, zoals witte kool, peen en bieten, voor zien zal kunnen worden tegen1 lijke een redelijke prijs en van goede kwaliteit in het raam van de maximum-prijzen zoals de rege ring zich deze heeft ingedacht. Deze groenten zullen dus niet hoger dan de maximum-prijs plus de marges van twaalf pro cent voor de groothandel en dertig procent voor de kleinhan del behoeven te worden gekocht. Heeft men speciale wensen, dan binet is in de republikeinse bladen te Batavia nog niet tot zwijgen gekomen. „Merdeka" uit scherpe af keuring, en meent dat de repu bliek ermee achteruit gaat in plaats van vooruit, want „ook met duizend premiers, vice-pre miers en vertegenwoordigers van alle partijen in het kabinet kan aan de wereld niet worden bewezen, dat wij eensgezind en sterk zijn Integendeel, er wordt juist door bewezen, dat wij niet eensgezind zijn en dat de leiders slechts rekening houden met partijbelangen". Vier vice-premiers naast een premier en in totaal 37 minis ters, roept het blad vervolgens uit, en het blad berekent, dat, indien ieder dezer heren dui zend roepiah per maand ver dient, hun belangen het land maandelijks 37.000 roepiah's kosten: „Maar indien de Neder landers mochten aanvallen, worden wij aan ons lot overge laten, en worden wij gedwon gen ons leven te wagen tegen een gewapende vijand alleen om de zetels van deze hoge he ren veilig te stellen". „Merdeka" verzekert echter dat „ook indien wij critiek op onze regering uitoefenen en daarbij uitdrukkingen bezigen gelijkend op die van Dr van Mook en Abdoelkadir, wij toch overtuigd blijven, dat alleen met de repubiek de uiteinde overwinning kan worden meer dollars krijgen. Het herstel van Europa's economisch leven wordt hierdoor in niet geringe mate bevorderd. De leraren-salarissen. Geen overeenstemming bereikt. De besturen der vier vereni gingen, omvattende de rectoren, con-rectoren en directeuren der scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs delen mede, dat zij hun vertegenwoor digers in de salariscommissie hebben verzocht zich daaruit te rug te trekken. De verenigingen zijn van mening, dat bij de be perking, waaraan de regering vasthoudt, slechts door een ge deelte der leraren en door de lei ders der kleinste scholen enige verbetering van positie kan wor den verkregen, zodat de voorge stelde regeling onaanvaarbaar is. Dit uittreden moge tevens be wijzen aldus de mededeling dat de berichten hier en daar in de pers verschenen als zou overeenstemming en bevrediging in de salariscommissie nagenoeg zijn bereikt, onjuist waren. behaald" De Belgische regering heeft een kwart-millioen franc beschik baar gesteld voor de gereedma king van het schip „Sealdis", dat moet worden uitgerust voor het diepzee-onderzoek van de Belgi sche geleerden Piccard en Cosijns. Frans ambassadeur te Brussel teruggeroepen. Regering ontstemd over zyn optreden. Raymond Brugere, heeft de lei ding van de ambassade over gegeven aan de ambassaderaad Wolfrom, die in afwachting van de komst van een nieuwe ambas sadeur de functie van zaakgelas tigde zal waarnemen. Hiermede is een einde gekomen aan een incident, dat enige tijd geleden nogal wat stof heeft doen opwaaien. De Belgische Prins-Regent zou het bezoek, dat generaal De Gaul le destijds aan Brussel heeft ge bracht, op 23 October met een tegenbezoek beantwoorden. Ge heel Parijs was reeds met Belgi sche en Franse vlaggen ver sierd en de wegen waarlangs Prins Karei zou rijden waren in een lange weg van indrukwekken de triomfbogen herschapen, toen de Franse regering bekend maak te, dat het bezoek aan Parijs, als gevolg van de interne politieke spanning in Frankrijk, tot een later tijdstip moest worden uit gesteld. Een communiqué in deze geest werd per radio uitgezonden en aan de pers toegestuurd. De Franse ambassadeur te Brussel was van oordeel, dat door deze wijze van kennisgeving een grove fout was begaan tegenover de Prins-Regent, terwijl hij het zijn regering eveneens ten zeer ste kwalijk nam, hem niet in de gelegenheid te hebben gesteld als eerste de Belgische regering van het uitstel van de reis in kennis te stellen. Naar het blad „La Derniere Heure" mededeelt wa ren de termen waarin de heer Brugere aan zijn regering van zijn misnoegen heeft blijk ge geven van die aard, dat deze be sloot de ambassadeur terug te roepen. Boodschap van president Truman aan het congres President Truman heeft gisteren zijn boodschap betreffende hulp aan Europa en zijn plannen voor het tegengaan van inflatie in de V.S. zelf, tot de speciale zitting van het congres gericht. Hij verklaarde, dat „wij wellicht voor alle tijden de kans om een wereld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven, zullen verliezen, tenzü het congres snel de tussentijdse noodhulp voor Europa goedkeurt." Hij stelde voor controle in te stellen op de prijzen van bepaal de belangrijke artikelen om de alarmerende inflatie In de V.S. tot stilstand te brengen. In zijn boodschap van 4000 woorden, die hij persoonlijk tot de verenigde zitting van de Senaat en het Huls van Afgevaardigden richtte, zei de Truman voorts: „Wij kunnen niet nalaten hulp aan het buiten land te verstrekken, noch ook kunnen wij ons eigen volk aan de verwoestingen van een ongecon troleerde inflatie prijsgeven". „De toekomst der vrije volken van Europa staat op het spel. De toekomst van onze eigen eco nomie is in gevaar. De actie, die gij onderneemt, zal in de geschie denis van dit volk en van de Bijzondere bijeenkomst Brits kabinet. Het Britse kabinet heeft in een speciale bijeenkomst de motie ge sproken van de oppositie in het parlement, volgens welke een commissie uit afgevaardigden van alle partijen een onderzoek zou moeten instellen naar de ont hulling van bijzonderheden over de begroting opgesteld door de min. van Financiën, Hugh Dalton, voordat deze vorige week Woens dag zijn standpunt te dezer zake heeft bepaald. Argentijnse toezegging van het grootste belang voor heel de wereld. Zal Ramadier het veld ruimen? Coalitie van midden-partijen. gerings-eoalitie van de midden partijen besproken zal worden door Paul Ramadier en de lei- Naar Reuters Parijse corres- zal men daar ook iets meer voor i pondent meldt, verwacht men, over moeten hebben. I dat er deze week een officiële De groothandel zowel als de verklaring zal worden afgelegd j ders van de voornaamste poli kleinhandel hebben zich bereid over de intensieve activiteit tieke partijen, buiten de Com- verklaard aan deze regeling mee achter de schermen onder eenmunistische te werken en zo zullen tuinders aantal leidende Franse politici, Harold King, Reuters corres- en handelaars aantonen, dat er die een „stevke" regering wil len vormen, gebaseerd voor ieder groente tegen behoor lijke prijzen beschikbaar is. Wanneer de regering met deze regeling accoord zal gaan, zal de vaste-prijzenregeling, die in het voornemen ligt, overbodig wor den. De „nationale" stertocht. De hoofdstad, zo meldt het A.N.P., was Zondag het toneel van daverende motoren, die reeds van 11 uur af door de stad kruisten. Er waren ongeveer 3000 deel nemers. De beste prestatie werd geleverd door de heer C. Kame rast uit Bleiswijk, die Zater dagavond om 9 uur was gestart en die in de donkere nacht in regen en hagel, meermalen meer dan 100 K.M. had gereden. Na afloop werd in de Koop mansbeurs een bijeenkomst ge houden, waar de doden pardon de hardrijders gehuldigd werden. Daarna daverden de motoren weer de stad uit. Pierre de Gaulle burgemeester van Parijs. Hevig tumult in de gemeente raad. Pierre de Gaulle, de broer van generaal Charles de Gaulle, die leider is van de R.P.F., is, naar officieel wordt meegedeeld, tot burgemeester van Parijs ge kozen. Zeer heftige tonelen hadden plaats, toen na de verkiezing het Communistische raadslid Ray mond Bassu, het aftreden van de nieuwe burgemeester verlangde en de leden van de Rassemble- ment Du Peuple Francaise „Vi- chy-isten en Cpllaborateurs" noemde. De leden van de R.P.F. ant woordde met kreten als „ga naar Moskou terug". Beide partijen schreeuwden en sloegen op hun lessenaars, zodat de voorzitter tevergeefs de bel liet weer klinken. Pas na een kwartier keerde de rust weer. De 25 communis tische raadsleden verlieten daar na als één man de zaal. Wapens in Sowjet- repatrieringskamp. Ongeveer 2000 Franse bewa kers met vier pantserauto's om ringen het Sowjet-repatrierings- kamp te Beauregard nabij Parijs, waar twee kisten met wapenen in een bergruimte werden ontdekt. Deze wapens, waaronder 50 revolvers, stenguns en geweren en een dozijn granaten, werden ontdekt, toen op last van de Franse regering in het kamp ge zocht werd naar 3 Franse kin deren, die door hun Russische moeders zouden zijn „ontvoerd", aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken. Een bericht van Russische zij de, dat de wapenen van Duitse afkomst, Russisch eigendom zijn, en dat de kampcommandant ge rechtigd is die te bewaren, wordt van Franse zijde tegengespro ken. Het is een gunst van de Franse regering, dat de bewa king practisch door Russische onderdanen plaats vindt vormen, gebaseerd op de centrumpartijen en welke weer stand zou kunnen bieden aan de druk van Communisten en Gaullisten. Paul Reynaud, de laatste Franse minister-president voor de val van Frankrijk in 1940, zal, naar wordt verwacht, deel uitmaken van de nieuwe rege ring, terwijl Leon Blum, wiens gezondheidstoestand te wensen overlaat, volgens de laatste be richten geen plaats in de rege ring zou nemen. Nader wordt uit Parijs ge- meldt, dat de mogelijkheid van de vorming van een 'nieuwe re- Het huwelijksgeschenk van Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard aan Prinees Elisabeth van Engeland en Luit. Philip Mountbatten bestaat uit vier bij zettafeltjes van palissanderhout. Men kan deze tafeltjes onder el kaar schuiven, zodat deze, indien ze niet gebruikt worden, weinig plaats Innemen. Op verzoek van het prinselijk paar heeft Prinses Elisabeth de tafeltjes zelf op tekening uitge kozen. Het ontwerp werd ge maakt door de jonge Haagse bin nenhuisarchitect H. P. Mutters. Gezien echter de kostbare materialen, die door dit ontwerp werden gevergd, verzocht Prinses Elisabeth om eenstrak,uiterst een voudig model. Prins Bernhard, die ook het eerste ontwerp aan Prin ses Elisabeth toonde, heeft on langs bij een bezoek aan Londen een nieuw ontwerp, dat meer met haar wensen strookte, met Prin ses Elisabeth besproken. Na haar goedkeuring is men bjj de Kon. Ned. Meubelfabriek H. P. Mutters en Zn., welke fir ma ook het interieur van het nieuwe schip „Willem Ruys" ver zorgt, hard aan het werk gegaan om het geschenk nog tijdig ge reed te krijgen. De tafeltjes zijn vervaardigd uit dofgepolitoerd palissander hout. De pootjes zijn recht en zeer slank. Het grootste tafeltje is 56 c.M. hoog en het blad is 55 bij 44 c.M. Rond het blad is een zacht gebogen, Iets geschulp te rand aangebracht. Op speciaal verzoek van Prinses Elisabeth zijn alle hoeken afgerond. De bla den der tafeltjes worden volgens haar wens, met het oog op huis houdelijk gemak, voorzien van glazen platen om vlekken op het edele hout te voorkomen. pondent in Parijs, meldt, dat men deze week de officiële aankondi ging van een nieuw kabinet, ge baseerd op de middenpartijen (van socialisten tot en met on afhankelijke conservatieven), ver wacht. In politieke kringen ver wacht men, dat Paul Reynaud zo niet premier, dan toch lid van dit kabinet zal worden. Stakingen duren voort. Intussen duren de stakingen nog steeds voort. Te Parijs moesten gisteren verschillende bakkerijen geslo ten blijven, daar er door de sta king in 2000 meelmaalderijen een tekort aan meel was ont staan. In Noord-Frankrijk hebben 10.000 mijnwerkers het werk neergelegd. De havenarbeiders van Ajac- cio, Bastia, Sete en Nice zijn een staking begonnen uit soli dariteit met de havenarbeiders van Marseille. Een aantal reizigers dat te Marseille wacht op vervoerge- legenheid naar Noord-Afrika, heeft een beroep op de autori teiten gedaan om in staat te worden gesteld de reis voort te zetten, daar zij door de zeelie den- en havenarbeidersstaking ernstig worden gedupeerd. Een door de Argentijnse minis ter van Economische Zaken aan de Amerikaanse ambassadeur gedane toezegging om de komen de Argentijnse graanoogst te ver kopen tegen de geldende wereld- prijzen, indien de Ver. Staten op zich nemen om aan Argentinië de dringend noodzakelijke trans portmiddelen en brandstoffen te leveren tegen de geldende Ame rikaanse prijzen, wordt be schouwd als een radicale wijzi ging in de Argentijnse economi sche politiek. De Amerikaanse ambassadeur te Buenos Aires noemde de Ar gentijnse toezegging een feit van het grootste belang voor de ge hele wereld. Reuter's financiële redacteur wijst er nog op, dat het door Ar gentinië genomen besluit er uit eindelijk misschien toe kan lel den, dat een verbetering kan in treden ln het probleem van de wereldhandel. Het wordt moge lijk geacht, dat Argentinië hier mede een belangrijke positieve stap heeft gezet op de weg naar gezondmaking van de internatio nale handel. Argentinië zowel als Groot- Britannië en de meeste andere landen werden gedwongen hun toevlucht te zoeken tot het bila- teralisme, voornamelijk door het tekort aan dollars. Argentinië noch Groot-Brittan- nië passen het bilaterisme echter gaarne toe en ook de Ver. Sta ten zijn er ten zeerste afkerig van. De gehele bedoeling van het plan van Generaal Marshall ls Militairen onderweg naar Indië. De opvarenden van het m.s. „Kota Baroe" kunnen ln Sabang en Koepang (Timor) post krijgen, mits deze uiterlijk op 2 December en 10 December gepost wordt. Aan de opvarenden van het s.s. „Volendam" kan post verzonden worden ter uitreiking bij aan komst ln Batavia. Posten: uiter lijk 23 November. Stagnatie in Suez-kanaal. De „Volendam" in botsing met een brug. In het Suez-kanaal is het scheepvaartverkeer Maandag enige tijd gestremd geweest, daar het Nederlandse passagiersschip de „Volendam" in aanraking was gekomen met een draaibrug voor militaire doeleinden, welke brug dient voor de treinverbinding tussen Egypte en Palestina over het kanaal. Het schip liep schade aan de voorsteven op (boven de water spiegel), terwijl het oostelijk ge deelte van de draaibrug geheel vernield is, zodat de brug ge sloopt zal moeten worden. terug te keren naar vrije mark ten. De grote kwestie zal echter zijn, of de hulp volgens het plan- Marshall en de andere Ameri kaanse steun voldoende kunnen zijn om dit mogelijk te maken. Twee dingen wijzen thans op de mogelijkheid van een omme keer ln deze situatie. Het ene is de jongste beslissing van Argen tinië en het andere ls het feit, dat, terwijl de Inflatie-politiek van min. Dalton Groot-Britan- nlë tot het bilateralisme dwong, zijn opvolger Sir Stafford Crlpps zo goed als zeker een andere politiek zal volgen. Mackenzie King kreeg geen onderscheiding. Naar gemeld wordt, heeft het in de bedoeling van de Neder landse regering gelegen, de heer Mackenzie King een hoge onder scheiding aan te bieden. Het bleek echter, dat de Canadese premier als burger van Canada volgens 'n bepaalde wet, geen bui tenlandse onderscheiding mocht aannemen. Voor de Canadese mi litairen geldt volgens dezelfde wet een andere regeling. De man onder wiens leiding deze wet is tot stand gekomen, heet Mackenzie King. wereld groot worden geschre ven". Truman verzocht tevens om rantsoenering van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levensonder houd fundamenteel beïnvloeden. Met klem steunde hij het verzoek van Marshall om 597 millioen dollar om Oostenrijk, Italië en Frankrijk in de volgende vier en een halve maand op de been te houden. De president zeide, dat dit een onmisbare voorwaar de was voor het wederopbouw- program voor Europa op lange termijn. Hij vervolgde met te zeg gen, dat „indien de West-Europe- se landen deze winter zouden in storten tengevolge van het feit, dat het verschil tussen hun hulp middelen en behoeften niet wordt overbrugd, er voor hen of voor ons geen kans bestaat uit te zien naar hun economisch herstel". Truman zeide, dat de V.S. door critiek van bepaalde landen zich er niet van af kunnen laten schrikken om op vriendschappe lijke wijze samen te werken met en steun te verlenen aan andere landen, „die evenals wij de vrij heid lief hebben en de vrede en stabiliteit van de wereld trach ten te bevorderen". Hij betreurde de geschillen, die zijn gerezen en de zo luide uit gesproken critiek. Nader wordt gemeld: Het bijna geheel uitblijven van applaus op de rede van Truman voor het congres vat men op al3 een teken, dat de drastische voor stellen ter voorkoming van infla tie als een verrassing voor de vertegenwoordigers en senatoren kwamen. Slechts de en dan nog niet directe verwijzing naar de Sowjet-Unie lokte énig luid ap plaus nit. Overigens zaten de mannen van het congres stil en oplettend te luisteren naar het uitstippelen der wetgevende ar beid voor de speciale zitting. De zaal was overvol en op de pers en de publieke tribune verdrong men zich. Het uitspreken der rede werd per radio en televisie uitgezonden. Ook stond een aan tal filmtoestellen opgesteld. Duizenden Duitsers spoorloos verdwenen. Sinds het begin der bezetting van Berlijn zijn volgens de demo cratische leden van de gemeen teraad 5413 personen spoorloos „verdwenen". De Berlijnse ge meenteraad heeft op grond hier* van een votum van wantrouwen aangenomen tegen de politie- president Paul Markgrave, die destijds, nadat hij met de Rus sische bezetting te Berlijn was aangekomen, door de Russen tot hoofd der politie ls benoemd. De Berlijnse leider der sociaal-demo craten, Franz Neumann, ver klaarde, dat tegenwoordig de ver dwijningen talrijker zijn dan tij dens het nazi-regime. Benoeming van twee Zendingsconsuls. Mr J. de Visser en Dr F. L. Bakker. De Nederlandse Zendingsraad besloot tot uitbreiding over te gaan van de staf van het zen dingsconsulaat. Tot Zendingscon sul werden benoemd Mr J. de Visser en Dr F. L. Bakker. Mr De Visser was destijds secretaris van de commissie-gene raal. Dr Bakker is op het moment vertegenwoordiger der Gerefor meerde Zending bij de Gerefor meerde Kerken te Batavia. Door de benoeming van laatst genoemde is voor het eerst sedert de stichting van het Zendings consulaat in 1906 een Gerefor meerde kracht aan dit consulaat verbonden. Mr M. de Niet zal nu als oud ste dienstdoende zendingsconsul als voorzitter van het college van zendingsconsuls optreden, terwijl Dr U. H. van Beijma zich alB eerste zendingseonsul voor Oost- Indonesië zo spoedig mogelijk naar Makassar zal begeven. Met de benoeming van Dr F. L. Bakker ziet de Geref. Kerk van Amsterdam een van haar mls- sionnalre predikanten heengaan. Sinds 1923 was hij werkzaam voor den miss. dienst te Djokja karta en tevens docent aan de Opleidingsschool aldaar. Grote overstroming op Formosa. Naar het Chinese persbureau „Central News" meldt, hebben drie weken van onophoudelijke stortregens op 't eiland Formo sa een overstroming veroorzaakt, welke de hevigste is van deze eeuw. 10.000 personen zijn dak loos en tot dusver heeft men 9 doden, en drie ernstig gewonden geteld. DE KAPELSE RAAD VERGADERDE. ER KOMEN VOORSCHOTTEN VOOR OORLOGSGETROFFENEN De raad ging hierna ln ge heime zitting over, waarna het plan tot bouwrijp maken van de door de gemeente aangekochte gronden ln het bouwplan te Ka- pelle werd goedgekeurd. De raad besloot verder om de riolering en de aanleg van stra ten in het bouwplan Kapelle on derhands aan te besteden aan de Firma Duijnhouwer te Goes. De voorzitter voegde nog een punt aan de agenda toe, n.l. de verlichting van de O. L. school te Kapelle. Daar de school nog steeds geen electrisch licht heeft is er ln die perioden, dat er geen verlichting mogelijk is, veel hin der. Omtrent de kosten voor aan leg electrisch licht hebben B. en W. reeds geïnformeerd. Bij de rondvraag informeerde de heer A. J. van Liere naar de mogelijkheid om ontlasting vrn de gemeente-administratie in ver band met het verhuren van wo ningen. De heer J. de Jager vroeg om verbetering van de Eversdijkse weg. De heer Goud kwam nog eens terug op de broeiraamkwestle van de heer Bom te Ierseke; dit moet toch ook eens afgehandeld wor den, aldus dhr Goud. De heer Davooij informeerde naar de beschikbaarstelling van bouwcredleten door de gemeente, zoals dit thans door de raad van Krulningen is besloten. Over deze kwestie heeft het Rijk met de betreffende Instan ties reeds besprekingen gevoerd. De heer De Waard vroeg om verbetering van het lichtpunt in de Blaaspoort. De heer de Klerk vestigde tot slot nog eens de aandacht op het zo noodzakelijke sportterrein. Gistermiddag kwam de Ge meenteraad van Kapelle ln ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester Van Suylekom. Nadat de voorz. verschillende mededelingen had gedaan werd de rekening van het Burg. Arm bestuur over 1946 goedgekeurd. De gewone dienst van deze reke ning sluit met een batig slot van 481.30 en de Kapitaaldienst met een batig slot van 1116.73. Ook de wijziging legesverorde ning werd goedgekeurd. De raad keurde verder goed de verordening heffing besmette lijke ziektengelden en de veror deningen heffing inentingsgelden en besmettelijke ziekten. Van de bijz. lagere school te Kapelle was een verzoek geko men om gelden voor herstel van hun schoolgebouw. Dit betreft de aanschaf van schoolmeubelen en leermiddelen en schilderwerk. De raad ging hiermede accoord. Eenzelfde verzoek is ook bin nengekomen van de bijzondere school te Biezelinge, hetwelk eveneens goedgekeurd werd. Het salaris van de hulpkeur meester van vee en vlees ln de keuringskring Kruiningen (Scho- re) werd herzien. Door de raad werd de pen sioensgrondslag vastgesteld van mej. C. S. Sloover, voormalig on derwijzeres aan de O. L. school te Schore. Om een vlottere afwerking te bewerkstelligen besloot de raad tot overdracht van de bevoegd heid van de raad aan B. en W. in de toewijzing van onteigende gronden voor de wederopbouw. Besloten werd om verder ten behoeve van oorlogsgetroffenen voorschotten van het rijk te aan vaarden en onder hypothecair verband wederom uit te lenen. De voorzitter zeide, dat dit meer een administratieve kwestie ls. Het rijk stelt zich niet ln ver binding met natuurlijke personen, alles moet vla de raad lopen. Hierna werden verschillende reclames behandeld tegen de schoolgeldaanslag 1945/46. DE BILT ZEGT: Afnemende wind. Geleidelijk afnemende wind uit Westelijke richtingen, wisselend bewolkt met nog enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien, koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1