Irovinii&^Ms Publicaties Rijk en Gemeenten. DE GROTE REIS VAN\jig% &n J SURINAME-ZENDINGS- AVONDEN. Het Zeister Zendingsgenoot schap heeft op verschillende plaatsen in Zuid-Beveland een avond belegd om door de Surina- me-film en door gesproken woord de belangstelling te verlevendigen ln de grote nood die er heerst on der de Bosnegerbevolking. De in- vereniging te doen aansluiten bij het „Groene Kruis". Beslo ten werd dit aan te houden ;oi de eerstvolgende vergadering. BIEZELINGE. Dezer dagen vergaderde de on derafdeling Biezelinge van de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom. Om meer activiteit in de afdeling te brengen zal een spre- spectiereis van oud-zendeling Le- i ker aangezocht worden, om hier- gêne leverde als resultaat op, zijn aan mede te werken door een op- i uitroep: „Suriname schreeuwt j wekkende rede te houden. Bij de om hulp". Laat ieder van de vrije bestuursverkiezing werden geko- toegang gebruik maken en zich op zen Ds van .t Hoofti VOOrz., Chr. de hoogte stellen van de schoon heid en ellende die Suriname's oerwouden verbergen. Zr. Nelly de Borst, die 27 jaar daar gewerkt heeft, zal het woord voeren, in leder geval te Kapelle, Baarland en Woifaartsdijk. Men raadplege de advertentie in dit nummer. MIDDELBURG. Bailey-brug te Middelburg weer buiten gebruik. Gisteren is de tijdelijke Bailey- hefbrug over het kanaal voor het verkeer weer gesloten. De oor zaak daarvan is gelegen in het feit, dat aan het wegdek van deze brug werkzaamheden moeten worden verricht, nu er enige da gen gelegenheid is geweest de be strating in te rijden. Het verkeer moet nu weer van de oude sta- tionsbrug gebruik maken. Binnen enkele dagen zal de nieuwe brug definitief worden opengesteld. GOES. Dezer dagen kwamen enkele leden van de Spoorweg Ont houders Vereniging bijeen om te trachten een afdeling op te richten. Na een inleidend woord van de wnd. alg. secr. dhr Nou- hebei uit Utrecht, werden de bestuursleden gekozen. Voorzitter werd dhr van Os, die wegens ziekte tijdelijk ver vangen wordt door mevr. Beze- merVan der Jagt, wnd., secr. werd dhr van Sabben en pen ningmeester dhr van Duin, ter wijl mevr. van SabbenNieu- wenhuijze bestuurslid werd. N.C.G.V.B.-avond. Dezer dagen organiseerde het hoofdbestuur der N.C.G.V.B. voor de afd. te Goes een familie-avond waar allereerst de documentaire film vertoond werd „Elburg, het eeuwenoude stadje aan 't IJsel- meer". Daarna een grappige te kenfilm „Het Spookschip" en een bedrijfsfilm „Van graankorrel tot brood". Vervolgens hield de heer Jac, van Soelen een toespraak, waarin hij memoreerde de strijd van de Chr. Vakorganisatie tegen een hartvochtig en goddeloos kapita lisme enerzijds en socialisme an de .jds. Spreker deed een beroep op alle leden ook in woord en daad de organisatie te steunen. Daarna werden de aanwezigen door enige artisten, waaronder een snelteke naar, aangenaam bezig gehouden. In de pauze werden ten bate van het T.B.C.-fonds „D.E.L." een verloting en een Amerikaanse verkoping gehouden. Hierna werd het programma voortgezet met de film „Auto- finale", een dol avontuur met en zonder auto en tot slot de film „Van schapenwol tot Schotse ruit". KLOETINGE. Dezer dagen vergaderde de afd. Kloetinge van „Het Groene Kruis" in de gemeenteherberg. De begroting voor het jaar 1948 werd vastgesteld door het be stuur. Van de ruim 350 leden was niemand ter vergadering aanwezig. Donderdag hield de buurt vereniging Schoolstraat en om geving haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr K. Sinke. De kas sloot met een batig saldo. Als bestuursleden werden herkozen K. Sinke en M. Kole, terwijl tot penningm. gekozen werd P. Zandee in de plaats van J. de Back. De buurtvereniging „Prra ses Juliana" hield Donderdag avond haar ledenvergadering in de Bewaarschool. Het verslag van de penningmeester gaf een batig 'slot van f 109 te zien. De aftredende bestuursleden S. Blomaard en Chr. Kole werden herkozen. Als leden der ka: commissie werden benoemd de heren J. Bliek en P. van Wir. gen. Zo mogelijk zal in de ;oe komst een reisvereniging opgft richt worden. De jaarlijkse go zellige avond wordt in Januari gehouden. KAPELLE. Vergadering Wijkverpleging. Vrijdagavond kwam de ver eniging Wijkverpleging Ka pelle-Biezelinge in buitenge wone vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr C. Traas Sr. Deze herdacht allereerst de bekende oud-voorzitter wijlen Aug. Slabbekoorn, die in leven zoveel voor de vereniging heeft gedaan. Het was zijn levens werk geworden de wijkverple ging te leiden en te steunen. Met hem heeft de verenigin, een groot verlies geleden, aldus sp i :er. Mede door het vertrek van Ds Drost en de ontslagaanvrage van mevr. Hendriksen wegens verlek, moest er thans in 3 vacatures worden voorzien. In de vacature van mevr. Hen driksen werd gekozen burge meester H. G. van Suylekom, ln de vacature van ds Drost de heer H. J. le Clercq en in de vacature wijlen de heer Aug. Slabbekoorn mevr. van 't Hooft te Biezelinge. De heer C. Traas Sr., die tij delijk het voorzitterschap heeft waargenomen, werd nu als zo danig gekozen en als secreta resse mevr. van 't Hooft. De voorzitter richtte een woord van dank tot mevr. Hen driksen, voor al het werk wat ze in het belang van de vereni ging heeft gedaan en bood haar een kleine herinnering aan. Verder stelde hjj voor om de d. Schraaf, secr. penningm. te vens correspondent en bode, W. Slabbekoorn, algem. adjunct en C. Traas, lid. KRABBENDIJKE. Vorige week vergaderde de A.R.J.O.S. onder leiding van C. Boucherie. Verslag werd uitgebracht van de Toogdag die op 8 November j.l. in Utrecht werd gehouden. Vervolgens kreeg dhr C. Ha- verhoek gelegenheid zijn politiek maandoverzicht te houden, waar op bespreking volgde. De voorzitter sprak verder over Het ambt der Overheid" en be antwoordde de verschillende vra gen die daarover gesteld werden. SOUBURG. De Vereniging voor Chr. Wijk verpleging te Souburg-Ritthem, was door de Duitse bezetting ver boden en moest worden opgege ven. In werkelijkheid is dit niet ge daan. Zij heeft haar werk voort gezet in een interkerkelijke com missie. Ook de contributie werd geregeld doorbetaald. In een de vorige week gehou den vergadering heeft zij nu haar werk weer officieel ter hand ge nomen. Daar verschillende leden van de commissie niet in aanmer king wensten te komen voor een bestuursfunctie, moest een geheel nieuw bestuur gekozen worden. Het bestuur werd nu als volgt samengesteld: Mevr. KruithofKeuker. Mevr. AntheunisseBouff, Ds J. v. d. Berg, G. Krijger, J. A. Arendse, allen Souburg en A. Lijnse, Rit- them. MELISKERKE. Zanguitvoering. De Chr. Zangvereniging „Con Amore" hield haar eerste uit voering in de Geref. Kerk, die door de ere-voorzitter de heer H. Janse geopend werd. Het pro gramma dat uitgevoerd werd o.l.v. de heer J. Hekhuis uit Vlissingen werd gewaardeerd en omvatte naast zangnummers door koor en kwartet, enkele or gelsolo's. Ds van Nes wenste in een slotwoord op deze avond de vereniging succes. WESTKAFELLE, In een vergadering van grond eigenaren werd besloten om de belofte van het hoofd van d Ruilverkaveling op Walcheren, dat de inwoners van Westka- pelle 9095 pet. van hun gror.d terug krijgen, zwart op wit te krijgen. Eerst dan zullen de grondeigenaren hun land laten schatten en het ka dasternummer opgeven. In he' andere geval zullen zij het nie doen. Het bestuur zal in deze met de betreffende instanties overleg plegen. TERNEUZEN. Eervol ontslag en benoeming Waterschout. Met ingang van 1 Nov. 1947 is eervol ontslag verleend aan de heer M. C. Hack als water schout. Met ingang van gelijke datum is in deze functie be noemd de heer K. Reinders, in specteur van politie. ZONNEMAIRE. Dat de heer J. N. Kohier, far mer en stockbreder, Woudzicht, p.o. Roadside (Zuid-Afrika), zijn geboorteplaats niet vergeten heeft blijkt wel uit het feit, dat hij ten behoeve van de schoolkinderen kisten Zuid-Afrikaanse sinaasap pelen heeft geschonken. De heer Kohier ging in 1871 op school te Zonnemaire en verliet ln 1884 zijn geboorteplaats om een nieuwe toekomst in Zuid-Afrika te zoeken. Gemeenteraad, meente onderhouden. Tn voor komende gevallen zou de nabe staanden verzocht kunnen wor den de graven te onderhouden of te doen laten onderhouden. Spr. was eveneens voor verhoging der wedde. Besloten werd de wed de te verhogen. Aan de hand van een door de Wederopbouw opgemaakte kaart deelde de voorz. mede, welke per celen ten behoeve van de woning bouw onteigend zullen worden. Bij de rondvraag vroeg weth. Fonteine naar een onbewoonde woning van de heer Van Putte, welke voor de jeugd gevaar op levert. De voorz. deelde mede, dat dit reeds de aandacht heeft. De gemeente-opzichter is reeds opdracht gegeven een rapport hierover in te zenden. Van dit rapport zal het afhangen of een voorstel zal worden gedaan tot onbewoonbaarverklaring. Verder vroeg weth. Fonteine naar het onderhoud van een gat in de Veerdiilt. Ook dit zal zo spoedig mogelijk worden hersteld. Heel de Veerdijk zal worden nagezien. De benodigde materialen zijn hiervoor reeds in bestelling. Hierna volgde sluiting. Donderdagavond kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Roelvink bij een. Weth. Vis was wegens ziek te afwezig. De voorz. deelde o.m. mede, dat G. S. hun goedkeuring aan een raadsbesluit om de te bouwen middenstandswoning te bestemmen tot ambtswoning voor de secretaris, onthouden hebben. Een drietal begrotingswijzigin gen werden goedgekeurd, alsme de wijzigingen in drie belasting verordeningen, t.w. begrafenisver ordening, verordeningen op de heffing van inentingsgeldén en besmettelijke ziektengelden. De rekening voor het dienst jaar 1945 werd voorlopig vast gesteld met nadelig saldo van f 2.007.70. Onder dit nadelig sa' do is niet begrepen een bijdrage van de volgende dienst (door mid del van de kapitaaldienst) ad f 7.806,63. De inkomsten en uit gaven van de kapitaaldienst wa ren gelijk n.l. f 27.479,48. In de vacature van A. van Nieuwenhuijze, lid der woonruim tecommissie werd benoemd de heer Joh. P. van der Wekken, Voorlopig vastgesteld werden de bedragen der uitgaven enz. voor het openbaar L. O. over de jaren 1944 en 1945. Dr J. H. van Eldik werd benoemd tot gemeen tegeneesheer. Een voorstel van B. en W. om de jaarwedde van de grafdelver met f 70.te verhogen ondervond critiek. De heer van der Wekken vond het salaris te weinig, Weth. Van Splunder achtte het salaris, wanneer goed werk wordt verlangd, gering. De heer Van Kooten vroeg naar het onderhoud van die graven, waarvoor niet door particulieren wordt betaald Deze worden niet door de ge- De Herst. Evang. Luth. Kerk. De algemene Kerkelijke Com missie van het Herst. Evang. Luth. kerkgenootschap heeft in haar jongste vergadering de kerkstrijd beëindigd door over te gaan tot invoering van het parochiestelsel in de Amster- r- gemeente en ontbinding van de thans functionerende colle- ;es. De thans nog lopende klach ten tegen de verschillende func tionarissen zijn geseponeerd. Dit besluit werd genomen in al gehele overeenstemming, ook met die van de Amsterdamse leden der A.K.C. Hiermee is aan een droevige periode in de ge schiedenis van het Kerkgenoot- ,ehap een einde gekomen en wordt de toekomst met nieuwe hoop tegemoet gezien. Be gesohiedeniswaardering b$j H. de Cock." INAUGURELE ORATIE VAN PROF. J. HOVIUS. (Van onze correspondent.) De theologische school der Christelijke Gereformeerde Ker ken, die enkele weken geleden prof. J. W. Geels emeritaat moest verlenen, ontving thans opnieuw een derde hoogleraar. Het was Ds J. Hovius, voorheen achter eenvolgens predikant te Sneek, Nieuwe Pekela en Zwolle. Aan de vooravond zijner in diensttreding als hoogleraar werd prof. Hovius tot zijn ambt inge leid in een samenkomst van de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn. De voorganger in deze dienst, de plaatselijke predikant en tevens president-curator van de theolo gische school Ds W. Kremer, sprak over Ps. 8 2 en 3. De volgende dag aanvaardde prof. Plovius het hoogleraarsambt met een inaugurele oratie over De geschiedeniswaardering bij Hendrik de Cock". Prof. Hovius had dit onderwerp gekozen daar de belangstelling voor „de vader der afscheiding" in de laatste tijd is toegenomen, niet in het minst door het conflict in de Gerefor meerde Kerken en door de disser tatie van Dr W. Volger, welke leidde tot het adres aan de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk betreffende eerherstel voor De Cock. Hoewel Ds H. de Cock nimmer geschiedkundige werken schreef hij maakte zelf historie valt bij hem toch een duidelijke geschiedeniswaardering te be speuren. Nadat deze waardering een volslagen wending had on dergaan, werkte De Cock doel bewust voor de wederkeer der al oude gereformeerde kerk. Hij kreeg oog voor de geschiedenis der reformatie en als vrucht daarvan riep hij op tot bezinning op hetgeen in de 16e en 17e eeuw in de Nederlandse kerk was ge schied. Prof. Hovius besloot zijn rede met het uitspreken van een drie tal conclusies. De eerste betrof de verhouding ten opzichte van de Ned. Herv. Kerk, welke onge wijzigd diende te 'blijven zolang niet voldaan is aan de voorwaar den door De Cock in de acte van afscheiding aangegeven. In de tweede plaats handelde prof. Ho vius over de oecumenische bewe ging. Hij achtte het verloochening van De* Cock's historische arbeid wanneer de Chr. Geref. Kerken aan deze beweging zouden deel nemen. Tenslotte noemde de hoog leraar het vraagstuk van de een heid aller gereformeerden. Daar moet naar gestreefd worden, zei- de hij en dankbaar memoreerde prof. Hovius wat de jongste sy node der Chr. Geref. Kerk in de ze richting heeft willen doen. Unie van Chr. Onderwijzers. 51e algemene vergadering. De 51e algemene vergadering van de Unie van Chr. Onderwij zers en onderwijzeressen in Ne derland zal 30 Dec. a.s. in Noord-Brabant" te Utrecht ge houden worden. De morgenver gadering is gewijd aan de behan deling der huishoudelijke zaken. In de middagvergadering zal de heer E. H. Bos, Inspecteur L.O. te 's-Gravenhage refereren over: ,De onderwijzer temidden van de geestelijke stromingen onzer da gen". Aan de jaarverslagen ontlenen we dat het ledental van 30 Sept. 4630 Sept. '47 steeg van 1340 tot 1448. Daarbij waren 68 hoof den van scholen nu de Unie tot hun toelating tot het lidmaat schap besloot. Mede tengevolge daarvan daalde het aantal dona teurs van 137 op 74.t Het aantal afdelingen bleef constant. Het aantal in- en uitgaande stukken van het bureau der Unie steeg van 8848 tot 11339. Het orgaan van de Unie „De Chr. onderwij zer" ziet thans weer als week blad het licht. De balans sluit met een eindcijfer van f 22045.38; de exploitatierekening met een van f 22.586.49 en de begroting 1948 met f23605.—. Het hoofd bestuur stelt voor om de alge mene vergadering 1948 ook te Utrecht te houden. Wat de naar voren gekomen wens om op ver schillende plaatsen de jaarverga dering te houden betreft, oor deelt het bestuur dat hier voor en tegen is. Wordt een te hoge rente gevraagd? In de afdelingen van de Twee de Kamer werd bij de behande ling van de begroting van Finan ciën werd o.m. opgemerkt: Het Rijk converteert zijn le ningen thans naar een rentevoet van 3 pet., doch vraagt een ren te van 4 pet. op na 1940 aan de gemeenten verstrekte voorschot ten ten behoeve van de volks huisvesting. Bovendien laat het Rijk in veel gevallen (evacuatie, herstel van woningen, opruimen van puin) de uitgaven voorlopig door de gemeenten financieren en betaalt dan geen rente, waar door de gemeenten wel ge dwongen zijn grote kasgeldlerfin- gen aan te gaan. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen (vac H. J. Langman), mr G. A. Alma te Lisse, K. C. van Gorkum te 's Gravenzande, F. Offringa te Vlagtwedde en W. Willemze te Hilversum. Aangenomen naar ijlst, B. A bada te O.L. Vrouwenparochie naar Holten, M. J. W. Knipscheer te Varik. Bedankt voor Kapelle, M. J W. Knipscheer te Varik; te Her wijnen, L. Emmerzaal te Om men. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Lisse, M. W. Nieu- wenhuyze te Den Haag-Cen trum. Beroepbaar. Ds H. Fransen, voorheen te Borssele-Driewegen, thans nog reserve-legerpredikant, stelt zich weer beroepbaar in de Geref, Kerken. Onderwij s Slordige sollicitaties. In „Onze Vacatures" schrijft een inzender over slordige solli citatiebrieven van onderwijzers. Sommigen van Hen schijnen te denken dat de besturen toch alles moeten nemen, wat ze kunnen krijgen, en dat je dus niet eens behoeft te zorgen voor een be hoorlijke brief. „Als je tegenwoordig brieven krijgt, sta je soms versteld over de slordigheid. Vaak kan men het met een briefkaartje wel af! En dan de taalfoutenZelfs de naam van Prins Bernhard schij nen de sollicitanten nog niet te kunnen schrijven. En wat te zeg gen van onvoldoend gefrankeerde brieven en briefkaarten? Is het wonder, dat de vorm der sollici tatie soms de lust tot verdere in formatie beneemt en sommige scholen liever een vacature heb ben dan een dergelijke candi daat?" Wel gedwongen verdeling van Palestina? Het Arabische bureau te Lon den heeft te kennen gegeven, dat Groot-Brittannlë „wel degelijk zijn troepen zou gebruiken om in de overgangsperiode, voordat de Britse strijdkrachten vertrekken, de Arabieren te dwingen tot aan vaarding van het verdelingsplan". Het bureau heeft dit opgemaakt uit de woorden van Cadogan, de vertegenwoordiger van Groot- Brittannië bij de V. N„ welke we gisteren publiceerden. van verloren. Hij acht het zijn taak te trachten hierin verande ring te brengen en zal in het ver volg aanzienlijk zwaardere straf fen eisen. Een waarschuwing dus aan het adres van hen die zich aan dergelijke diefstallen schul dig maken. Verd. zegt dit stukje lood te hebben meegenomen om op de zuurkool te leggen, daar de steen verdwenen was. Eis f 40 of 20 d. Uitspr. f 30 of 15 d. G. v. H. te Wilhelminadorp werd ten laste gelegd, dat hij de hond van J. van Wieringen had doodgeschoten. Verd. ontkent. Getuigen verkla ren 2 maal een schot te hebben gehoord toen zij de grote hond agen weglopen. Een der getuigen zegt ook verdachte te hebben zien staan. Verdachte zegt één schot over de honden te hebben gelost, maar de hond niet te hebben doodge schoten. Hij had zijn geweer bij zich om op wilde duiven te schie ten. De eigenaar vraagt f 150. schade. Verd. zegt, dat de hond geen 150 waard was en houdt vol de hond niet opzettelijk te hebben doodgeschoten. De Off. van Just, acht het bewijs geleverd; hij is er van overtuigd, dat verd. staat te liegen, wat voor een politieman zeer ernstig is. Eis f100 of 50 d. Mr P. C. Adriaanse vraagt vrij spraak. Uitspraak: vrijspraak en afwij zing der civiele vordering. N. M„ echtg. van C. G. te Mid delburg, heeft op 3 Juli 1947 uit een kraam op de markt te Middel burg weggenomen 1 slipover, 2 directoirs, 3 jongensbroekjes en 5 onderjurken, ten nadele van H. J. Hachmer. Uitspr. 1 m. gev. voorw. proeft. 3 jaar en f 10 of d. A. R., koopman-woonwagenbe woner, werd wegens diefstal van een stuk kabel veroordeeld tot f30 of 15 d, M. E. B., 26 jaar, schilder te Middelburg wegens diefstal van een hoeveelheid karton f 25 of 10 dagen. C. F. H. loodgieter te Vlissingen wegens diefstal van een hoeveel heid lood te Domburg ten nadele van de firma Sanstra. f 40 of 20 d. A. G. chauffeur te Westkapelle, wegens diefstal van enige plank jes, toebehorende aan de Stichting Wederopbouw Walcheren, f10 of 5 d. C. O. chauffeur te Ovezande wegens beschadiging van een luxe auto. f 50 of 20 d. A. A. T., 27 jaar, werkman te Middelburg, wegens verduistering van een accordeon, welke hij voor B. Boswerger in bewaring had. 2 m. gev. J. J. G. musicus te Middelburg, die vorenbedoelde accordeon kocht wegens heling, f 60 of 30 d. A. H„ werkster te Souburg, nam in Vlissingen ten nadele van B. Milatz, waar zij in dienst was, een badpak, 1 bedsprei en een damesjapon weg. 1 m. gev. voorw. proeft. 3 jaar en f 30 of 15 d. J. H. N., timmerman te Goes, wegens in strijd met het Besluit Wederopbouw te Goes een werk ondernemen of voortzetten zonder goedkeuring door of vanwege het College van Algemene Commissa rissen voor de Wederopbouw, f 50 of 25 d. Wegens mishandeling werden veroordeeld: L. P. te Middelburg tot f 40 of 20 d.; M. v. d. L. te Middelburg, tot f 60 of 20 d.P. H. te 's-Gra- venpolder tot f 15 of 10 d.G. v. K., 44 j. te Waarde tot f20 of 10 dagen. Wegens belediging: M, J. Z. te Souburg tot f 15 of 10 d.; J. v. W. te Kwadendamme tot f30 of 15 d. mm Edwin Greenlade, een mijnwer ker van Zuid-Wales, heeft in een week 120 ton kolen gedolven. Hij verbeterde het laatste record met 40 ton. De politie te Veeneudaal heeft in samenwerking met de politie te Tiel een complot van zwarte handelaren ontmaskerd, dat in de Betuwe valse textielbonnen in de handel bracht. Er werden tot dus ver ongeveer 1000 bonnen in be slag genomen en 4 personen wer den gearresteerd. Te Fuhlsbüttel, nabij Ham burg, is het eerste Duitse vlieg veld voor burgerluchtvaart sinds de oorlog geopend, aldus meldt de Duitse nieuwsdienst ln de Ameri kaanse zöne. De Sowjet-Unie heeft een nieuwe serie postzegels uitgege ven met afbeeldingen van Kuror- ten in de Kaukasus, op de Krim en ln de Baltisehe landen. Dit jaar zijn er 20 nieuwe series uitgeko men, waaronder een jubileumserie ter herdenking van het 8ste eeuw feest. Brigade-generaal Wang Joean Liang van de generale staf voor de opleiding van officieren te Nanking is wegens corruptie te rechtgesteld. De dagelijkse productie van de bruinkoolmijnen in het Rijnland is in October tot 169.400 ton geste gen, vergeleken met 164.665 ton per dag in September. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 14 Nov. 1947. P. J. sjouwerman te Vlissingen stond terecht wegens diefstal van een schuitje lood, ten nadele van „De Schelde". De Off. van Just, wees op de steeds voortdurende diefstallen, welke dagelijks bij de Schelde blijken voor te komen. Wel wor den geen grote voorwerpen mee genomen, maar als iedereen een busje verf, een schuitje lood e.d. mee gaat nemen, ls het eind er L. Provoost; Pieternella W. C., d. v. J. H. Bostelaar en J. Roth; Susanna A,, d. v. C. M. van Dijke en C. Krijger; Johannes C„ z. v. L. Everaars en M. C. van der Maden; Abraham, z. v. A. W. I-Ioeijdonck en L. C. Antheunisse; Johannes A., z. v. A, J. Wezel en C. Schoolmeester; Elizabeth C., d. v. W. Prins en C. Klercq; Ma rianne C., d. v. N. H. Fastenau en C. Melse; Leny A., d. v. F. J. G. Kentin en A. E. Koster; Frederik J., z. v. A. Dingemanse en J. E. van Wijnen. Overleden: P. Marijs, 91 j., wed. Pieter Gernler; W. Minne- breuker, 3 mnd.; C. L. Wisse, 85 j., geh. met J. C. Julianus; W. Hozee, 39 j. Ondertrouwd: J. Buijs, 26 j. en C. Moens, 30 j.; J. van den Ber ge 24 j. en A. A. Schonis, 29 j.; J. Looise, 26 j. en M. Leijnse, 23 j.; W. Jobse, 34 j. en E. M. Geer vliet, 36 j.; A. Rombout, 25 j. en P. C. H. van Langeraad, 24 j. Gehuwd: C. Inpijn, 24 j. en S. J. de la Houssaije, 21 j.; D. Da- vidse, 31 j, en M. J. de Munek, 25 j.; J. Th. Kemperman, 28 j. en J. C. P. Dietvorst, 22 j.; J. L. F. Lagaaij, 26 j. en A. J. Ver- sluijs, 29 j. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: Elizabeth C., d. v. G. van Loen- houd en A. M. van Bremen; Hen drik J„ z. v. T. Pauw en M. C. de Visser. Ondertrouwd: M. C. Nijsse, 28 j. te Nijmegen en C. P. Priester, 27 j. Gehuwd: J. Nieuwenhuijse, 24 j. te Nisse en A. N. Dieleman, 24 j. Overleden: S. Maat, 64 j. echtg. v. A. Looij. Kool 12; Savoye Kool 8, alles pc- kg. Knolselderij 3V4Bloem kool 5-21, belde per stuk. Chry santen 17, per bos. ZIERIKZEE. Veiling van 14 Nov. Andijvie 1535; Witlof 63— 71; Spruiten 22—35; Uien 15—17; Prei 1323; Savoye kool 516; Rode kool 15; Tomaten 1630; Druiven 167216; Goudreinet 18 40; Ontario 1026; Bellefleur 1729; Notarisappel 1326; Emii 'd Heyst 3745; Comtesse de Paris 36; Doyenne de Comice 46, alles per 100 kg. Bloemkool 17 33; Knolselderij 1116; Bos- peen 510, alles per 100 bos. Dammen. Voor de eerste klasse van de Z. D. B. speelde Goes II Donder dagavond tegen Yerseke II. De uitslagen waren: E. Ekkelen- kampM. Huissoon 11; L. Dekker-P. van Anrooy 11; J. BehageL. Grim 20; I). van HeseL. Minnaard 11; M. Kik—W. Pikaar 2—0; H. Stein- meijerG. Ridderhof 02; W. van DalenH. Lacor 02; P. TemmermanG. van Noorden 20; P. W. BliekB. Nieuwen- huize 2—0; Ph. HaverhoekH. van Es 11. Totaal 128 voor Goes. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 14 Nov. '47. Groenten: Bloemkool I A 1731; Idem I 10—22; Idem II 6—13; Knolselderij 610, alles per 100 stuks. Spruiten 2451; Spinazie 923; Andijvie 816; Tomaten 43; Rode Kool 2—9.50; Witte kool 10; Groene savoye kool 1418; Gele savoye kool 10; Peen 110; Herfstrapen 3.508; Koolrapen 7.508; Kroten 2; Sjalotten 4; Prei 23, alles per 100 kg. Worte len 1117; Radijs 3.50 per 100 bos. Blauwe Druiven 233260 per 100 kg. KAPELLE. Veiling van 14 Nov. Appelen: Jonathan 1876; Goud- reinette 17—r40; Glorie van Hol land 2635; Zure Bellefleurs 11 32; Franse Reinette 17; Ontario 1324; Sterappels 1225; Cox's Orange Pippin 15; Campagnezoet 327; Ermgaard 5V447; Zoete Appels 516; Gelderzoet 16 27; Court Pendu 1120; Rem- bour Mortier 9'418; Laxton's Superbe 9%26; Hondsmuil 8%; Peren: Beurré Alexandre Lucas 39—63; Doyenne du Comice 17 47; Comtesse de Paris 536; Zwijndrechtse Wijnpeer 325; Nouveau Poiteau 318; Joden- peer 1022; Saint Remy 335; Pondspeer 623; Gieser Wilde man 1545; Kleipeer 330; Win- terlouwtjes 624; Wintersuikerij 1019; Brederode 23; Legipont 22; Bergamotten 11; Bezy van Schonauwen 6; Witte Cousin 9; Kweepeer 6%30; Diversen: Mispels 3538; Druiven 1.73 2.35; Rode Kool 8—9'A; Witte Toeslag brandstoffen grote gezinnen. De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg maakt be kend, dat gezinnen van 8 of meer personen voor het verkrij gen van een toeslag brandstof fen zich, onder overlegging van alle stamkaarten zonder inleg vel, voor 1 December a.s. kun nen wenden tot het kantoor Dam 43, lokaal 2, loket 1 of tot de Agentschappen. Wat brengt de radio? Dinsdag 18 November. HILVERSUM I, 301 m.: 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arb. vitaminen; 11.00 Orgel; 12.43 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 The romanches; 15.00 Waberuursie.; 16.30 Orgel; 16.40 De schoolbel; 17.30 Richard Tauber; 17.45 Rijk over zee; 18.30 Nederl. strijdkr.; 20.00 Nieuws; 20.15 Dinsdagavondtrein; 22.30 MendelSohnherdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 The skymasters. HILVERSUM II, 415 m.: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9 00 Lichtbaken; 10.40 Voordracht; 11.40 Koor; 12.03 Zang en piano; 12.33 Vaudeville-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 15.30 Kamermuziek; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Na schooltijd; 18.00 Orgelspel; 18.30 Metropole orkest; 20.00 Nieuws; 20.12 De gewone man; 20.20 Luisterspel; 22.30 Nieuws; 22.45 Kamerorkest. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Jo hannes P., z. v. D. Botje en A. Mulder; Theodorus C. J., z.v. C. A. van Maldegem en C. J. J. M. de Beer; Peter W., z. v. F. N. P. Keulemans en A. Vogel; Jan P., z. v. J. F. Eggel en J. M. van Rooijen; Vera J., z. v. C. C. P. Homburg en Tr. Start; Isaac, z. v. B. Sinke en J. Olijslager; Leun- tje, d. v. J. Gideonse en J. Boo ne; Leendert J., z. v. L. J. Ber- wald en II. M. v. Rikxvoort; Hu- brechta P., d. v. G. Passenier en Bomaanslagen te Jeruzalem. Door een bomaanslag zijn gis teravond zeven Britse militairen te Jeruzalem om het leven geko men. Een achtste werd gedood, toen een Britse patrouille door Joodse verzetslieden uit een hin derlaag werd beschoten. Een aan tal Britten en tenminste drie Jo den werden daarbij gewond. In een café werden twee bommen geworpen. TWEE HERFSTStëODELLEN. Sinds lang hebben wij zien aan komen, dat de modelijn zou ver anderen. Het kon wel haast niet anders; jarenlang waren de mo deontwerpers, figuurlijk gespro ken, aan handen en voeten ge bonden. Zij konden hun ideeën niet uitwerken en het is daarom logisch; dat de nieuwe ideeën in dit seizoen tot uiting komen. Een der ingrijpendste veranderingen, is de gewijzigde roklengte. De lengte wordt verschillend aange geven. Bij het bepalen van deze lengte voor Uw rokken en japon nen, kan Uw smaak een woordje meespreken. Trouwens bij het volgen der mode moet men over goede smaak en inzicht beschik ken. Wat de een kan hebben, staat een ander dwaas. Men kan beter de mode niet te slaafs volgen, dan de silhouet te bederven door te korte of te lange roklengte. De meeste dames kunnen het best de gulden middenweg bewandelen en de roklengte precies tot de kuit maken. Oudere vrouwen kunnen natuurlijk zonder bezwaar de rokken iets langer dragen. Voor de modellen die wij deze week geven, mag men met cor pulent zijn. Bij J 1610-18 valt de ruimte verwerking van voor pand en rokbaan wel het meest op. De schouderlijn is normaal en de mouw heeft weinig ruimte aan de kop. Voor 96 cm. boven wijdte hebben wij 2.50 m. stof van 140 cm. breed nodig. Een heel ander model is J 1612-18. In het armsgat van deze japon wordt zowel aan voor- als rugpand een aparte, ingepïooide baan ingezet. Het voorpand is 'n weinig overblousend. Het taille- stuk is van voren rond en van achteren recht geknipt. De rok- ruimte wordt middenvoor ingehaald. Voor deze japon hebben wij bij 92 cm. bovenwijdte 2.50 m. stof van 140 cm. breed nodig. Voor het eerste model zijn geknipte patronen in de boven wijdte 90 96 en 102 cm. Van J 1612-18 in de bovenwijdte 92, 98 en 104 cm. 5 f0.95 verkrijgbaar aan de administratie van „BELLA", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. DOOR TON EN JOOP SCHELT ENS „Ik woon eigenlijk in Frankrijk. Op een dag mochten mijn vader en ik mee op een vrachtboot naar Lissabon. Vader moest daar za ken doen. Ik ging met vader mee de stad in, maar ik raakte hem kwijt en verdwaalde. Een man vond mij en nam me mee. Ik wou niet mee maar ik móést; en 't was zo'n gemene kerel! Hij woont een uur lopen hier van daan. En ik moest heel hard voor hem werken. En hij sloeg zo ge meen 160. Vanmorgen ook weer. Nouen toen die man een poosje weg was, ben ik stilletjes weggelopen. Ik wil er nooit meer naar toe. Ik wil naar huis De jongens weten -let goed wat ze moeten zeggen, 't Is erg naar voor het meisje, maar hoe moeten ze haar helpen? Dan zegt Thijs: „Zeg! Wij gaan óók naar Frankrijk, met een boot. Ga je mee?" Het meisje kijkt ineens weer blij. „Ja, graag, fijn!" Dan gaan ze met hun drieën verder, het grote bos door.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3