ZEEUWSCH DAGBLAD West-Java zelfhesturend gebied? Belangrijke verlaging textielprijzen. Het plan Marshall. Grote onrust in Frankrijk. Mackenzie King gisternacht vertrokken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ïPxymJkeA iw&tyuitfyicAt. Republikeinse Kabinetsreorganisatie onbevredigend. Vervroegde voorlegging aan het Congres. frtwhm^nim Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofd kantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 799 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 17 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SUOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.03 u., onder 16.46 u. Maan op 13.32 u., onder 20.58 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 18 November: 4.55 u. 1.77 m., 17.19 u. 1.83 m. De financiële toestand van ons land is nog altijd ver van gunstig. Onze staatsschuld is tot het enorme bedrag van f 23 milliard gestegen en het benauwende daarbij ls dat die schuld met de dag groter wordt. En dan komen daar nog bij de onbekende fac toren, als onze schuld aan En geland voor de verleende militaire hulp en de schulden die in Indië gemaakt zijn, waarvoor Neder land tenslotte verantwoordelijk blijft. Ondanks dit alles mogen we ons ogenschijnlijk nog ln een be trekkelijke welvaart verheugen. Dit is een gevolg van het feit, dat we tot nu toe in stemt wa ren met goed gevolg een beroep te doen op de internationale geld markt, met name Amerika. Houdt Amerika de hand op de zak, dan ls het uit. Ronduit verklaarde minister Lieftinck ln zijn memorie van toe lichting op de begroting: f,Indien voldoende hulp van het buiten land niet zal worden verkregen, zou dit leiden tot vergaande stag natie van de economische activi teit en zou de verzorging van de bevolking terugvallen tot heneden het physiologische bestaansmini mum." Met andere woorden, dan zullen we moeten leven aan de uiterste rand van armoede. In die omstandigheden zouden we mogen verwachten, dat de re gering alles zou doen wat moge- 1 lijk ls om te bezuinigen. Dat dras tische maatregelen zouden wor den genomen. Toch ls dat niet het geval. En het merkwaardige ls, dat het par lement lnstede van de regering kort te houden, haar telkens op wekt tot het doen van nieuwe uit gaven. En we voegen er aan toe, dat het overgrote deel van ons volk, van versobering niet wil weten, maar aan het leven steeds hogere eisen stelt. Als mocht gebeuren, wat sem- migen vrezen, dan moeten we dit goed verstaan, dat hier niet alleen de regering de schuldige ls, maar dat hier is gemeenschappe- lrjke schuld, waaruit volgt da* hier ook is een gemeen- schappelijke taak. Het „Dagblad" te Batavia ver neemt dat de West-Javaconfe- rentie, waarheen elk regentschap zowel Indonesische als Represen- tatiten van andere bevolkings groepen zal zenden, in December zal worden gehouden. De toekomstige status van West-Java zal worden be sproken. Verwacht wordt, dat de basis zal worden gelegd voor een z.g. .Daerah Istimewa", een zelf- besturend gebied, welke staatkun dige vorm door het grootste deel der bevolking van West-Java schijnt te worden geprefereerd. De Republikeinse kabi netsorganisatie. De Masjoemi schijnt met de kabinetsorganisatie nog niet te vreden te zijn: „Merdeka" meldt, dat het hoofdbestuur van die or ganisatie heeft verklaard, dat er nog steeds geen tekenen zijn, dat de republiek thans een nationaal zakenkabinet bezit. De Masjoemi blijft daarom nog steeds hopen, dat zodanige wijzingen zullen worden aangebracht, dat het ka binet zo spoedig mogelijk als zo danig aanvaardbaar zal zijn. Hoewel minder scherp dan de „Berita Indonesia" keert ook de „Soember" zich opvallend critisch tegen de jongste kabinetswijzi ging. Het blad noemt het kabi net een parlement in het klein, waarin met alle partijen meteen ook alle tegenstrijdigheden van de republiek vertegenwoordigd zijn. Wel is het blad, evenals de „Berita Indonesia", ingenomen Ongeveer een millioen Duitse jongelieden in de Sowjet-zóne hebben een boodschap gericht aan de jeugd van de gehele wereld, waarin wordt verzocht te helpen brj het verhinderen van verdeling van Duitsland. met de benoeming van Mr Moh Roem, omdat de minister van Binnenlandse Zaken nu eenmaal te beschouwen is als de defacto vice-president. Wijziging Republikeinse delegatie Volgens het republikeinse pers bureau „Antara" is besloten, de president voor te stellen Mr Moh Roem en Natsir (beiden lid van de Masjoemi) te benoemen tot respectievelijk lid en plv. lid van de republikeinsche delegatie. „Politieke sabotage moet ophouden. De „Berita Indonesia" merkt omtrent het geschil tussen Neder land en de Republiek op, dat, hoewel de wereld zich thans met deze kwestie bemoeit, zij toch al leen door de betrokken partijen zelf kan worden opgelost. Der halve is het nodig, dat beide par tijen er oprecht naar streven de sfeer te doen opklaren. Daartoe dient men op te hou den met „politieke sabotage" en daar kunnen volgens het blad de kranten in belangrijke mate toe bgdragen, o.m. door b.v. beledi gende termen als „Soekarnisme" achterwege te laten. Voedselnood in Indië. De minister voor ievensmidde- lenvoorziening Sojas, heeft in het werkcomité van het K.N.I.P. ver klaard, dat er slechts geringe kans op hongersnood is. Hij gaf echter toe, dat de republikeinse regering open staat voor het denkbeeld financieel de hand te leggen op de hoofdvoedsel gewassen, teneinde deze in distri butie te brengen. Thans worden levensmiddelen nog slechts ge distribueerd in het leger, bij de evacué's en bij sociale instellin gen, maar ook voor de massa des volks wordt nog naar de beste methode gezocht. Engeland en V.S. aan vaarden Sowjet-Russisch handelsaanbod. De vertegenwoordigers van En geland en de V.S. in de gealliëer- de bestuursraad hebben, ongeacht de komende principiële oplossing, het Sowjet-Russische aanbod tot het leveren van graan, benzine, rubber en timmerhout als tegen prestatie tegen de toewijzing van 15 pet der herstelbetalingen uit de Westelijke zones aan de S.U. aanvaard. Goedkope groenten naar grote steden? Veertien grote veilingen, die samen 90 pet van de groenten- productie in Noord-Holland ver tegenwoordigen, hebben besloten, teneinde aan de verlangens van de regering tegemoet te komen, een aantal winkels in de grote steden in de komende winter van goedkope groenten te voorzien. Duizenden agenten langs de weg. Scotland Yard heeft medege deeld, dat zij het grootste com plex veiligheidsmaatregelen uit haar geschiedenis heeft ontwor pen voor de bewaking van Prin ses Elizabeth en haar bruidegom. Bijna de helft van de 15.000 agenten, die Londen telt, zullen opgesteld staan langs de ander halve kilometer lange route, die de stoet zal kiezen. Vijf en zestig honderd ge-uniformeerde Bobbies zullen langs de route staan, ter wijl 500 „stillen" zich tussen de duizenden kijkers zullen begeven. Alle gebouwen langs Whitehall waar vele regeringsinstellinger en particuliere zaken gevestigd zijn, zullen grondig doorzocht woe den door agenten van de Yard die zich de onlangs in het mini sterie van koloniën gevonden bom nog heel wel herinneren. Personen, die „vensters" ver huurd hebben aan mensen, die de stoet willen zien voorbijtrekken, hebben aan de Yard lijsten moe ten zenden met de namen van hun klanten, opdat er eventueel een onderzoek naar hun antece denten kan worden ingesteld. Joodse illegale landing gelukt. Naar verluidt zijn ongeveer 250 Joodse illegale immigranten bij de Duits-Joodse nederzetting Na- haria, ten noorden van Haifa, ge land en hebben zij zich over de omgeving verspreid. Waarschijnlijk zijn deze immi granten afkomstig van de twee schepen, die, naar Joodse bron- nen meldden, de Palestijnse kust naderden. Deze schepen waren door de Joden Kadima (voor- Mevr. de weduwe H. Colijn waars) en Alijah (immigratie) Groenenberg is de vorige week op genoemd. 1 80-jarige leeftijd overleden. Medewerking van industrie en handel. In het kader van de door de regering nagestreefde prijsverla gingen zullen de prijzen van alle textielgoederen vrij aanzienlijk worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mede mogelijk geworden door de medewerking van het grootste deel van de desbetreffen de takken van industrie en handel, om de prijs- en loonpolitiek van de regering te doen slagen. Verlaagd worden de fabrieksprijzen van de katoen-, kunstzijde- en linnenindustrie, de wollenstoffenindustrie, de tricotage- en de confectie-industrie, terwijl ook de marges van groot- en kleinhandel zijn herzien. Tenslotte kan in dit verband nog melding worden gemaakt van de binnenkort te verwachten verlaging der maat- kleermakerstarieven. Teneinde een indruk te geven van de invloed, die een en ander zal hebben op de winkelprijzen, worden hier enkele voorbeelden genoemd van te verwachten verlagingen van de prijzen van enkele belangrijke artikelen. De herenconfectie zal met ongeveer 7 pet worden verlaagd, damesjaponnen zullen 13 a 15 pet goedkoper worden, damesman tels zullen een daling van 11 a 12 pet te zien geven. Verder zijn te noemen: wollen stoffen 10 pet, kunstzijde en katoenen stoffen 12 pet, overalistof 9 pet, luiers, doeken e.d. 8 pet, katoenen bed- lakens 9 pet, overhemden 10 pet, dameskousen 7/2 pet, babytrui- tjes 11 pet, tapijten 15 pet, trijp 18 pet, geconfectionneerde over alls 5 pet. De prijzen van bepaalde goederen in meer luxueuze uitvoering gaan minder omlaag. De meeste dezer verlagingen zullen begin December in werking treden. De nieuwe handelsmarges zullen per 1 Januari ingaan. Aangezien de doorstroming der goederen in het prductie- en distributieproces uiteraard enige tijd neemt, zal het totale effect der verlagingen eerst over enkele maanden volledig tot uitdruk king komen. Dankbaar voor de hartelijke ontvangst. Nederland in hem gewekt had den, uit te drukken en hoe hrj getroffen was door de vele blij ken van warme genegenheid hem betoond als even zovele bewijzen van de hechte vriendschap tus sen de beide landen. Hoewel de „Oranje-Nassau" tussen tien en half elf had moe ten vertrekken, geschiedde dit pas tegen twaalf uur, daar men met het vertrek had gewacht op een uit Duitsland komende trein met Engelse verlofgangers, die vertraging had ondervonden. De 73-jarige Canadese minis ter-president is weer vertrokken. Zaterdag bracht hij een bezoek aan Amsterdam, waar hem aan de gem. universiteit het ere-doc- toraat werd uitgereikt. Vervol gens bracht hij een bezoek aan het prinselijk gezin te Soestdijk. Na een afscheidsreceptie ten huize van de Canadese ambassa deur te Wassenaar, vertrok hrj naar Hoek van Holland, vanwaar hij met de „Oranje-Nassau" naar Engeland zou oversteken. Tegenover de pers verklaarde Mackenzie King, dat hij haast geen woorden kon vinden om de gevoelens, die dit bezoek aan De derde Poolse Boeren leider in Engeland. De derde Poolse Boerenleider, die, binnen een periode van veer tien dagen, tn Engeland is gear riveerd, Stefan Korbonski, heeft meegedeeld, dat „de meerderheid der Polen zich voorbereidt op een andere oplossing". Indien een vreedzame oplossing „van het Poolse probleem" mocht falen. Korbonski gaf te kennen, dat „het Poolse volk ook thans ver trouwen heeft in het Westen en hoopt, dat de Westelijke mogend heden zullen bijdragen tot hetgeen zelfs nu als bevrijding wordt be schouwd". Hij voegde er aan toe, dat „een ontzaglijk aantal" Polen het land poogt te verlaten en dat twee van de drie gepakt worden. Tussen 30.000 en 35.000 perso nen, aldus Korbonski zijn gegre pen bij pogingen om het land te verlaten. Mikolajczyk, de reeds eerder ln Engeland aangekomen Poolse boerenleider, verklaart, dat hij in tegenstelling tot hetgeen ln het Poolse parlement gezegd ls geen brief heeft achter ge houden, waarin Groot-Brittannlë verzekert, dat het de Westelijke grenzen van Polen erkent. De brief was gedateerd 31 October 1944. In November trad Mikolajc zyk uit de Poolse regering te Londen en zijn, zo verklaart hij, de documenten ln handen van de nieuwe regering overgegaan. Ge durende zijn verblijf in Polen is Mikolajczyk volgens zijn verkla ring niet in het bezit van de do cumenten geweest. Hrj wist. dat het departement van Buitenland se Zaken bekend is geweest met de inhoud. Prinses Juliana en Prins Bernhard te Londen. PER SPECIAAL VLIEGTUIG GEARRIVEERD. Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard z$jn gisteren per speciaal vliegtuig te Londen ge arriveerd en daar ontvangen door de Hertog van Gloucester, broer van de Koning van Engeland. Renter meldt, dat ook de Ne derlandse ambassadeur in Lon den, Jhr Michiels van Verduy- nen, bij de verwelkoming aan wezig was. Moord bij Maastricht. In de nacht vuu Saterdag op Zondag is te Borgharen bij Maas- I tricht de 20-jarige M. Dolmans gedood met twee revolverschoten in de maagstreek. De dader was de 48-jarige ongehuwde H. Hen- druks uit Ulestraten. Een woor denwisseling tussen de twee man nen was aanleiding tot de moord. Een derde persoon, die de scho ten hoorde, waarschuwde de po litie. Het slachtoffer werd over gebracht naar de nabijliggende chemische fabriek, waar hij een kwartier later overleed. De dader heeft zich brj de politie aange meld. Hrj staat daar bekend we gens geestelijke afwijkingen. Het slachtoffer stamt uit een gezin met elf kinderen. Een nader on derzoek wordt ingesteld. Groot tekort aan flessen. De tweede verstrekking van olie, die in December zal plaats hebben, dreigt te worden be moeilijkt door een tekort aan flessen. Onmiddellijke Inlevering van ledige flessen is daarom dringend gewenst. De papierprijsverlaging. Geldt niet voor rotatiepapier. Onlangs is een bericht in de pers verschenen, dat „de papier- prijs" verlaagd werd. Deze prijs verlaging geldt echter niet voor het rotatiepapier van de dagbladen. Meer dan 1000 woningen in een maand. Volgens de voorlopige telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn voor het eerst na de bevrijding meer dan 1000 wo ningen in een maand gereed ge komen. Over de maand Septem ber alleen kwamen n.l. volgens deze telling 1009 woningen ge reed. Nederlands tankschip in brand. Radio Elbe-Weser meldde gis termorgen, dat het Nederlandse tankschip „Holland", dat zich op de Noordzee bevond ter hoogte van de Deense kust, in brand stond. De Duitse trawler „Helmi Soehli" en een drietal sleepboten verleenden assistentie. Volgens nadere berichten is het schip gezonken. De bemanning bevindt zich in veiligheid. In een mijn in Zuid-Chili zijn ten gevolge van een ongeluk twee arbeiders om het leven gekomen. Eén werd zwaar gewond en 7 lijden aan de gevolgen van ver giftiging van de lucht. Moskou over de ontdek king in het kamp Beauregard. Radio Moskou heeft het vol gende uit Parijs komende tele gram over de Vrijdag door 2000 Franse politie-agenten verrichte inval ln het Sowjet-Russische re patriëringskamp te Beauregard omgeroepen: „In de middag van 14 November heeft de Franse politie, daarmee de bestaande FransSowjet-Russische over eenkomst over repatriërings zaken schendende, een schanda lige aanval gedaan op het Sow jet-Russische repatriëringskamp te Beauregard bij Parijs, waarbij het zeer luidruchtig toeging. De inval ging gepaard met een on rechtmatige doorzoeking". Vol gens progressieve kringen te Pa rijs, aldus Radio Moskou, wilden de Franse autoriteiten door deze anti-Sowjet-Russische provocatie van de politie de aandacht aflei den van de brandende vraagstuk ken der politieke situatie in Frankrijk zelf, die gekarakteri seerd wordt door optreden van reactionaire en fascistische ele menten en door het toenemen der economische moeilijkheden. Naar verluidt heeft president Truman besloten op de speciale zitting van het Amerikaanse congres, welke vandaag begint, ook het plan-Marshall voor hulpverlening aan Europa op lange termijn in te dienen en deze zitting niet, zoals aanvankelijk het plan was, te beperken tot bespreking van de tus sentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië. De bedoeling ls het congres te verzoeken hiervoor 597 millioen dollar ter beschikking te stellen. In een tweede boodschap tot het congres, die een of twee weken later zal worden uitgesproken, zal de president het vierjaren plan voor het herstel van Europa (het plan-Marshall) voorleggen. Ofschoon niet verwacht wordt, dat het congres vóór de ln Ja nuari a.s. beginnende gewone zitting het volledige herstelplan ln behandeling zal nemen, zal het door de vervroegde voorlegging in staat zijn over de tussentijdse hulp te beslissen aan de hand van het volledige plan. Het voorstel van Truman zal gebaseerd zijn op het rapport van de commissie-Harriman. Deze schatte de kosten van het volle dige plan gedurende vier jaar op 12 a 17 milliard dollar, waarvan in het eerste jaar (1948) te ver strekken een bedrag van 5.75 mil liard dollar. Auto in kanaal gereden. Twee doden. Vrijdagavond laat geraakte een uit Luik (België) afkomstige auto met vijf inzittenden uit Has selt bij Eindhoven te water. Twee van de vijf personen zijn verdronken. Duitsland en de a.s. con ferentie der grote vier. Aan de vooravond van de Lon- dense conferentie hebben de Ka tholieke bisschoppen van Duits land gisterochtend ln alle katho lieke kerken de gelovigen opge roepen tot gebed voor de vrede. In de bisschoppelijke verklaring wordt gezegd, dat de vrede niet alleen moet gebaseerd zijn op het recht op herstel der door Duits land bezette landen en op de eis van militaire veiligheid, doch ook op het levensrecht en de herstel- capaciteit van de overwonnene. De bisschoppen merkten op, dat Duitsland zich thans weer in de zelfde positie bevindt als voor de conferentie van Moskou, omdat ook toen geen Duitse onderhan delaars zijn toegelaten. Ondanks de grote mate van verwarring, waarin het Duitse politieke leven geraakt is door de mislukte pogingen om tot de vorming van een representatief Duits orgaan te komen, dat de Duitse mening aan de te Londen bijeenkomende staatslieden zou kunnen kenbaar maken, werd van enkele zijden nog ge tracht wegen te vinden om de Duitse stem indirect te doen ho ren. Zo heeft volgens het libe rale blad „Der Morgen" de Duit se raad voor de Britse zóne het plan, de dag voor de opening der conferentie te Londen bijeen te komen teneinde zich te beraden over de toekomstige competenties van een Duits parlement, een bondsraad en een centrale rege ring. De ministers-presidenten van de staten der Westelijke zo nes en ook vertegenwoordigers van Berlijn en de Sowjet-zóne zouden worden uitgenodigd. Po gingen van de secretaris van de Laenderrat te Stuttgart, Ross- mann, om een ministers-conferen tie te doen houden, schijnen de finitief te zijn mislukt. De mo gelijkheid is nog open gebleven, dat de ministers-presidenten af zonderlijk steeds een ongeveer gelijkluidende verklaring tot de bestuursraad zullen richten. Zo als bekend hebben ook reeds en kele politieke partijen in het ge mis van onderlinge overeenstem ming aanleiding gevonden zich zelfstandig tot de bestuurs raad te richten. Dat de resolutie, die vorige week door een aantal politici van verschillende richtin gen te Berlijn werd opgesteld, een zodanige ondertekening zal krij gen, dat zij als representatief kan worden beschouwd, ls, na de lauwe ontvangst, die zij ln de pers gehad heeft, niet aan te nemen. Algemene Vergadering der V.N. naar Europa? De Algemene Vergadering van de V.N. heeft besloten de vol gende zitting in Europa te hon den, mits de daaraan verbonden extra kosten worden goedge keurd. De jregering met de handen in het haar. Prins Karei van België is te Londen aangekomen, waar hij het huwelijk van Prinses Eliza beth zal bijwonen. In sommige delen van Frank rijk, met name te Marseille, heerst grote onrust de laatste dagen. De havenarbeiders zijn daar reeds enige dagen in staking. En zijn dreigen, dat in geval de ma rine het werk mocht overnemen, de staking tot het gehele land zal worden uitgebreid. Het betreft hier niet alleen een plaatselijke actie. In tal van plaatsen is het onrustig. Te Parijs hebben de vakbonden gedreigd met de vorming van arbeidsker- nen in de fabrieken, in geval de regering weigert loonsverhogin gen toe te staan. Deze kernen moeten dienen om eventuele „ac ties" voor te bereiden. De regering zit met de handen in het haar. Zij is blijkbaar on machtig om te doen wat in de eerste plaats haar taak is, te regeren. En zo wordt de wan orde steeds groter. Gasten bij het huwelijk van Prinses Elizabeth gearriveerd. De nieuwe gasten, die op 16 November ter bijwoning van het huwelijk van Prinses Elizabeth ln Londen zijn aangekomen, zijn (behalve de Nederlandse Prinses- Regentes en haar gemaal)de Koning en Koningin van Dene marken, Prins-Regent Karei van België en de Koningin van Grie kenland. Koning Haakon van Noorwegen wordt op 17 Novem ber verwacht. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemar ken arriveerden per trein en wer den door het Britse koninklijke echtpaar bij het station verwel komd. Zij zullen verblijven in Buckingham Palace. De atoom-energie. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft medege deeld, dat met ingang van 20 November een strengere controle zal worden ingevoerd op de uit voer van alles, wat iets te maken heeft met het onderzoek betref fende de atoomenergie en ver wante productie. Grenswijziging Vlissingen. Een door Ged. Staten van Zee land ingestelde commissie tot voorbereiding van grenswijzigin gen in Zeeland is gereed geko men met het rapport omtrent de wijziging der gemeentegrenzen van Vlissingen. Naar wij verne men, voorziet dit rapport in de uitbreiding der gemeente door opheffing van de gemeente Rit- them, waarvan een deel (omge ving havens) aan Vlissingen zal worden toegewezen en het overi ge aan Oost- en West-Souburg, dat, evenals Koudekerke, een deel van zijn grondgebied zal moeten offeren om de uitbreiding van Vlissingen ln noordelijke richting mogelijk te maken. EXCURSIE C.J.B.T.O. De afdelingen van de Christe lijke Jongeren Boeren en Tuin ders Organisatie ln Zuid- en Noord-Beveland maakten Zater dag een excursie naar de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" en de Coöp. Suikerbietenfabriek „Din teloord". In de vlasfabriek, welke jaar lijks pl.m. 5 millioen k.g. vlas ver werkt, werden de verschillende bewerkingenmachinaal ontdoen van het zaad, roten, zwingelen, kammen en verzendklaar maken bezien, zodat de grote verande ring van het ruwe naar het voor de textielfabrieken bestemde fijne product gevolgd kon worden. De twee uur durende rondgang door de suikerbietenfabriek was uitermate leerzaam. Een greep uit wat gezien werd: het lossen, wassen en snijden der bieten; het uitlogen en drogen van de pulp; het Indikken, drogen en centrifu geren van het bietensap tot ha gelwitte suiker, uiteindelijk ver pakt in balen en kilo-dozen, en als klontjes ln kistjes; en de ver pakking van stroop in cartonnen potten. Per dag worden 4 millioen k.g. bieten verwerkt, per seizoen 250 tot 350 millioen k.g. Het was voor de deelnemers nuttig en Interessant, om te zien hoe de door hen geteelde gewas sen tot de vooral in deze tijd zo begeerlijke eindproducten ver werkt worden. GOES. Anton Pieck exposeert bij Sturm. In Sturm's toonzaal exposeert vanaf Zaterdag j.l. de bekende illustrator Anton Pieck, wiens werk aan een boek zo'n buiten gewone waarde verleent. Knap in het minutieuze, nog knapper in de tinten, zijn de hier opgehangen originelen, waarvan wij de reproducties uit de door Pieck geïllustreerde boeken her kennen, een duidelijk bewijs, dat de kunstenaar voortdurend in een eigen wereld leeft, n.l. die van de fantasie. En het voldeed ons, ook eens een kijkje ln die wereld te nemen. In dezelfde zaal houdt de heer Sturm tevens een boeken-exposl- tie, die zeker de moeite waard geacht mag worden. A. M. K. Er gaan reeds geruchten, dat Ramadier het plan zou hebben af te treden, hoewel hg zich het gevaarlgke van zulk een daad zeer wel bewust ls. En wat zal De Gaulle doen? Alles wijst er op, dat zijn felste tegenstanders bezig zijn, de baan voor hem vrij te maken, omdat steeds meer de overtuiging veld wint, dat het zó niet door kan gaan. Afdelingen soldaten en politie- troepen zijn overgegaan tot ar restatie van onruststokers. Meer dan 1000 personen werden aan een verhoor onderworpen, waarna 82 hunner werden gearresteerd. Twee compagnieën van de Rijks politie, die te Marseille gestation- neerd zijn, worden vandaag ont bonden zonder pensioen. Hoewel er geen reden werd opgegeven, wordt deze maatregel ln verband gebracht met het besluit van de regering, op te treden tegen amb tenaren, die in hun plicht, het uitbreken van gewelddadigheden te verhinderen, te kort schieten. Intussen zijn kustafdelingen van de Franse marine, nadat een overeenkomst dienaangaande met de stakende havenarbeiders was bereikt, begonnen met het lossen van levensmiddelen, die aan be derf onderhevig zijn en zich aan boord van schepen in de haven van Marseille bevinden. De arbei ders hebben bepaald, dat de le vensmiddelen geen schade mogen lijden door de situatie. Naar gemeld wordt, ls de ge zondheidstoestand van Leon Blum verbeterd en zou hij bereid zijn de lasten van het minister- presidentschap op zich te nemen. De lunch bij president Vincent Auriol is, naar verluidt, niet zo belangrijk geweest, als men ver wacht had. Er waren geen per sonen bij tegenwoordig, die ge acht kunnen worden voor het mi nisterschap in aanmerking te komen. Te Marseille is thans zeventig procent der arbeiders in staking. KAPELLE. Uitvoering „Obadja". Zaterdagavond gaf de C.J.M.V. „Obadja" de jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, J. Burger, opende deze avond en herdacht met een enkel woord de vrienden, die thans in Indië vertoeven en ook de zieke leden. Er werden een paar stukken niet onverdienstelijk opgevoerd. Een leuke klucht „Schoonmama komt logeren" werd allereerst op gevoerd. De lachspieren kwamen hierbij los. Na de pauze volgde een blij spel in drie bedrijven. De heer J. Glas hield de dag sluiting. AAGTEKERKE. Verplichte aansluiting water leiding. De raad dezer gemeente be sloot ln zijn Vrijdag gehouden vergadering m.a.s. tot verplichte aansluiting op de waterleiding. VERENIGING VOOR CHR. MULO. De afd. Zeeland van deze ver eniging kwam Zaterdag j.l., on der leiding van de heer H. van Donk te Goes, ln jaarvergadering bijeen. De voorzitter sprak een kort openingswoord naar aanlei ding van Pred. 729, waarin hij wees op de onvastheid en stijlloos heid, zo we ons leven en ons werk niet richten naar de wet Gods. De jaarverslagen door secretaris en penningmeester werden uitge bracht, terwijl een uitgebreid verslag werd gegeven door de voorzitter van de Contactverga dering met het Hoofdbestuur, waarbij duidelijk gedemonstreerd werd de afwijzing van de eisen inzake de afbraak van het Mulo examen. Daarna werd de voorgestelde wijziging in het examenprogram ma besproken. Naar de a.s. Contactvergade ring te Amsterdam van 22 Nov. werden afgevaardigd de heren v. Donk en LJsselstein, naar de jaar vergadering op 22 en 23 Dec. a.s. te Hilversum de heren v. Donk en Ligteringen. Tenslotte hielden de heren v. Wouwe en Ditmar een referaat, respectievelijk pro en contra het nieuwe programma Natuurlijke Historie, waarop een geanimeerde discussie volg Je. Hierna sluiting. DE BILDT ZEGT: Vrij koud. Koude ochtend, overdag weer wat toenemende bewolking met een enkele verspreide bul. Meest matige westelijke wind. Nagekomen Advertentie» Heden overleed na kortstondige ziekte, zacht en kalm, onze geliefde Vrouw, Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. ANNA JASPERSE, geb. Boogaard, in de ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam: J. JASPERSE. West-Souburg, 15 November 1947. Marnixplein 41.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1