Spanje onder curatele van de Veiligheids' raad.En Rusland Debat Rijksbegroting 1948. De Gaulle voor Frankrijk de komende man. Prins Bernard als vliegenier. De veevoederproiluctie. Zuivelproducten worden duurder. Harrïman wil geen Amerikaanse hulp voor Sowjet-satelieten. Prins en Prinses dineren met Mackenzie King. QxtnÉdag,. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ^AxyieAt. Uzc-$$.tfye.dac,hte*i Wij eisen onze politieke rechten en zullen die krijgen. Naar Kabinetscrisis in Frankrijk. Winstmarge Middenstanders te hoog? Koude winter op komst. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. November is de maand, waarin allerwege de dankdag of althans de dankstond voor het gewas wordt gehouden. In Zeeland en Overijssel wordt nog wel de dankdag in ere ge houden. In de andere provincies bepaalt men zich tot het houden van een dankuur en in de grote steden is ook het dankuur reeds op de achtergrond geraakt. Dit kan misschien voor een deel hieruit verklaard worden, dat men daar niet zo direct als op het platteland met de oogst en wat daarmee ln verband staat, in aan raking komt. Toch is men ook daar, niet min der dan op het platteland van het welslagen van de oogst afhanke lijk. Zelfs de koning wordt van het veld gediend, zegt Gods Woord, en dit geldt ook van de grote steden. De mens kan, dank zij de wijs heid en de gaven, die God hem heeft geschonken, veel tot het welslagen van de oogst bijdragen. Hij is minder dan vroeger van de natuur afhankelijk. Hij beschikt over allerlei middelen, kunstmest, ziektebestrijding e.d. om de ge varen waarmee de oogst bedreigd wordt af te wenden en de op brengst te vermeerderen. Maar ook hier zijn aan z'n kennen en kunnen grenzen gesteld. De strenge en lang aanhouden de vorst in de vorige winter heeft aan een deel van de gewassen veel schade gedaan en hierbij stond de mens machteloos. De grote droog te van de afgelopen zomer heeft opnieuw veel schade berokkend. 1 I.ar.il- en tuinbouw en veeteelt zijn daardoor zwaar getroffen en al zijn de gevolgen misschien niet zo funest als aanvankelijk werd gevreesd, feit is toch dat daardoor de opbrengst zeer ten ongunste is beïnvloed. Tenslotte blijft de mens met al zijn wijsheid en kennis een afhan kelijk schepsel. Als God spreekt, ook in Zijn oordelen, dan staat de mens machteloos. Nu scheen het de laatste jaren alsof ook misgewas e.d. de mens heid niet meer behoefden te ver ontrusten. De moderne communi catiemiddelen maakten het moge lijk om het tekort dat hier of daar mocht ontstaan, onmiddellijk aan te vullen. Voor hongersnood be hoefde men niet bevreesd te zijn. En zo had het de schijn alsof de oppermachtige mens dan toch zelf zijn lot ln handen had en als of hij het zonder God zou kunnen stellen. De geschiedenis van de laatste jaren heeft echter het tegendeel bewezen. En zo staan we nu voor het ontstellende feit, dat tal van streken in het buitenland met honger worden bedreigd. Het is tenslotte niet de mens, die over leven en welvaart be schikt, maar de Almachtige God, de Schep, er van hemel en aarde, uit Wiens hand wij regen en droogte, vruchtbare en onvrucht bare jaren, voedsel en drank, ge zondheid en ziekte, rijkdom en armoede ontvangen. Voor een biddag of wil men een gebedsure blijft er .zo nog altijd plaats, evenals voor een dankdag of dankuur. Ook in deze tijd van versobering en distributie, nu we heel veel dingen slechts mondjes maat ontvangen. Danken is niet afhankelijk van het hebben van overvloed. De apostel Paulus vermaant ons God i n a 11 e s te danken. In voorspoed en in tegenspoed. Omdat heel ons leven dient te zijn afgestemd op de lof van Hem, die in Christus onze God en Vader wil zijn. Zo kunnen wij danken, ook nu ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 798 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 15 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag; Zon op 8.00 u., onder 16.49 u. Maan op 12.06 u., onder 18.55 u. Hoogwater te Vlisingen. Zondag 16 November: 3.41 u. 2.00 m., 15.57 u. 2.02 m. afhankelijken", hem zullen vol gen op de weg, die leidt naar het „algemeen heil". Voor De Gaulle is er maar één oplossing die uitkomst kan bren gen. Hij heeft niet het minste vertrouwen in de zogenaamde „derde kracht" van een coalitie van centrumpartijen, naar het voorbeeld van de tegenwoordige regeringsformatie, maar dan wat uitgebreid naar rechts. Het is niet onwaarschijnlijk dat De Gaulle gelijk heeft en dat het Franse volk, moe van het ein deloze politieke geharrewar hem de macht in handen geeft. En wat dan? Een bepaald pro gram heeft De Gaulle niet, naar hij zelf verklaarde, want het woord program is door de poli tieke partijen zo misbruikt, dat hij zich wel zal wachten met een De politieke commissie van de succes, hij is overtuigd, dat al'e Veiligheidsraad heeft in de afge- Fransen met uitzondering dan lopen week een merkwaardige van communisten en „wilde on resolutie aangenomen. In deze resolutie wordt n.l. het besluit dat het vorig jaar door de Algemene Vergadering is aan genomen bevestigd en de Veilig heidsraad uitgenodigd hande lend op te treden indien bin nen redelijke tijd geen verdere actie volgt om in Spanje het regime van Franco door een de mocratische regering te vervan gen. Hiermede is dus de mogelijk heid gesteld, dat sancties zullen worden toegepast. Afgewacht dient nu te worden of de Algemene Vergadering deze resolutie zal bekrachtigen. Is dat het geval, dan staan we voor het merkwaardige feit dat een veel meer autoritaire staat als Rus land, waar zelfs geen schijn van democratie aanwezig is, mee werkt om een andere staat te dwingen het autoritaire sys teem te laten varen. Of zullen straks ook tegen Rusland en Russische vazalstaten maatrege len worden genomen? Van meer belang dan wat er in Spanje gebeurt is intussen, wat men zou kunnen noemen het Franse vraagstuk. Hier is het vooral het optre den van Generaal De Gaulle, dat de aandacht trekt. Met de „de mocratie" is het in Frankrijk vastgelopen en De Gaulle twijfelt niet of hem zal straks gelegen heid worden gegeven orde op za ken te stellen. In een gehouden persconferen tie verklaarde hij er geen ogen blik aan te twijfelen, dat zijn be weging in kracht zal toenemen en dat uiteindelijk de gehele natie met uitzondering van de „separa tisten", waarmede hij de commu nisten bedoelde en van enkele „wilde onafhankelijken" onderdak zal vinden in het Gaullistische huis. Wie zich zal verdedigen tegen deze golf zal worden meegevoerd, ook degenen, die er goed aan denken te doen op de oever naar deze stroom te kijken. En zo is dan de voornaamste zin van wat De Gaule gezegd heeft deze: hij is zeker van zijn program te komen. Hij meent te kunnen volstaan met doelstellin gen. Het voornaamste daarvan is een evenwichtige begroting en verhoging van de productie. Aan deze doelstelling koppelt De Gaulle vast het denkbeeld van een nieuw sociaal regime, dat hij al eens eerder ontwikkeld heeft. Het komt hierop neer dat arbei ders en patroons in de onderne ming gezamenlijk de lasten en lusten moeten delen, en dat iedereen betaald moet worden naar verhouding van het rende ment dat de onderneming ople vert. De Gaulle heeft getoond een eerste klas militair te zijn. Of hij ook in staat zal zijn politieke lei ding te geven zal de toekomst moeten leren. Vast staat, dat Frankrijk grote behoefte heeft aan een regering die met vaste hand in de goede richting stuurt. VOOR DE ZONDAG Want de mens gaat naar zijn eeuwig huis. Pred. 12 15. De herfst roept sombere gedachten op. Elk afgevallen blad, dat gij met uw voet vertreedt, is een brief, waar in ook aan u de boodschap van vergankelijkheid wordt gebracht. De profeet Jesaja heeft deze boodschap ook reeds vernomen en op zich zelf toegepast, want hij zei: „Wij allen vallen af als een blad". Bet blad heeft korte tijd mogen sieren en zijn dienst vervuld. Leert ook gij verstaan, hoe uw levensgang hierin getekend is. Wie ziet het niet, wie weet het niet, dat het leven elke dag voort snelt, de eeuwigheid tege moet? De mens gaat naar zijn eeuwig huis, dat wil zeggen, dat ook wij eens van onze plaats gerukt sullen worden; van die plaats, die we met vreugde of onder leed hebben bewoond. En dan mag er van de mens meer gezegd worden dan van een blad, dat ver welkt van een boom valt en vergaat. Niet voor allen is 't eeuwig huis een plaats vol zaligheid. Daar is een Vaderhuis waar in veel plaats is; daar is ook een oord van blijvende ramp zaligheid. Ér is maar één weg voor hen die eeuwig zullen wonen in de blijdschap en vrede van het Vaderhuis. Dat wij in 't diepe bewustzijn van onze zonde en schuld ons voor de Heilige verootmoedigen en maar éen hoop, éen geloof en éen liefde hebben, die zich richt op Jezus alleen, op Zijn dierbaar bloed. Hoe zullen wij vallen? Welk huis eeuwig bewonen? Laat de spraak, die ge hoort uit de herfstschoon- heid der natuur en die ver duidelijkt wordt door wat 't Heilig Woord van God ons zegt, u met gedachten over leven en dood vervullen. Dr Lint. Extra-trein Roosendaal Bergen op Zoom. Met ingang van Maandag zal in verband met druk reizigers- vervoer de volgende extra trein worden ingelegd: Roosendaal v. 9.40 uur, Bergen op Zoom a. 9.56, v. 10.06, Roosendaal a. 10.26. Mevrouw Colijn overleden. Dr Gani Voor al het overige een goede oplossing te vinden. Op zijn doorreis naar de con- domineren en de basis van de re ferentie te Havanna heeft Dr Gani de republikeinse minister van Economische Zaken, bij aan- Gisternacht is ten gevolge van *omst te Amsterdam aan persver- een plotseling optredende hart- j teg^wK°°„ J®?™.™.' embolie Mevrouw H. Colijn, ge- boren Groenenberg, echtgenote van de vroegere minister-presi dent, in de ouderdom van 80 ja ren te 's-Gravenhage overleden. „Ik ben altijd optimist geweest en ik ben het nog. Wel is het we derzijds wantrouwen zeer groot, maar wanneer wij psychologisch te werk gaan d.w.z. elkanders standpunten eerlijk bestuderen dan moet een algemene vorm kunnen worden gevonden waarin een accoord kan worden gegoten. Dat er nog steeds militaire con flicten zijn, is niet zo belangrijk, als gedacht wordt. Voorop gaat Behaalde het vliegbrevet A. politieke probleem, want zo- Z. K. H. Prins Bernhard beeft lang dit niet is opgelost, zal de gisteren op Schiphol examen ge- militaire situatie zo blijven ais zij daan voor het vliegbrevet A. De thans is. Prins legde dit examen met goed Wij eisen onze politieke rech- gevolg af en heeft nu de bevoegd- ten en wij zullen die krijgen. An- heid als bestuurder op een „Dako- derzijds willen wij graag speciaal ta" te vliegen en ook blind tede Nederlanders concessies geven vliegen. De Prins, die met de ge- op economisch gebied, maar het middelde kwalificatie van „zeer j politieke probleem is voor ons goed" voor het examen slaagde, probleem nummer één. Dat be is de eerste Nederlander, die vol-1 grijpen de Nederlanders nog on- In Domburg is men bezig de zesde zeekabel van de telefoonver binding Europa-Engeland aan te sluiten aan de ingewikkelde apparatuur, welke de gesprekken over de diverse aangesloten Europese landen verdeelt. Het werk wordt uitgevoerd onder leiding van Engelse en Nederlandse ingenieurs. Voortgezet debat in de Tweede Kamer. Ten behoeve van het te stich ten nationale oorlogsmonument op Den Dam te Amsterdam wordt morgen (op Zondag!) een grote sterrit gehouden. Aan dit motor- festijn wordt door de regering volle medewerking verleend. Voor deze rit is geen rijvergunning nodig en zelfs geen wegenbe lastingkaart. Ieder kan dus meedoen. Bo vendien zijn er prijzen. En zelfs een loterij! Alles ten bate van een na tionale herdenking van slachtoffers van oorlog en ver zet. Hier past een scherp protest. Dit is niet nationaal. Het is schandelijk. Dit rumoerige motorfeest is in strijd met de wet Gods. Het is ook in strijd met de eerbied die ons past tegenover de gevalle nen en hun nabestaanden. Wij verwachten dat dit pro test zal doorklinken in het par lement. En verder zal als dit zo doorgaat onder de ogen ge zien moeten worden de vraag of wij aan de stichting van een monument, dat op deze wijze tot stand komt, medewerking kun nen verlenen. De Tweede Kamer heeft giste ren de algemene beraadslagin gen over de Rijksbegroting voort gezet. Bij de replieken waarschuwt de heer de Wilde (A.R.) er in verband met de schuldpositie van ons land tegen het enorme tekort der staatsbegroting te bagatelli seren. De heer Schouten (A.R.) constateerde, dat de uiteenzetting van de minister-president ten aanzien van het Indisch beleid geen enkel nieuw gezichtpunt be vatte. Hij bepleit de maatregel om de militairen in Indië en ter zee aan de verkiezingen te doen deelne men. De heer van der Goes van N a t e r s merkte op, dat de A.R. het communisme bestrijden op principieële, maar ook op prac- tische gronden, in kranten, in vergadering en tevens in de Ka mer als dat pas geeft. Het ver schil met de P. v. d. A. bestaat hierin, dat zij zich op oportu- n i s t i s c h e gronden tegen de communisten keert. Daar ligt het aangrijpingspunt voor de commu nisten en daarin ligt ook de zwakte bij de P. v. d. A. De heer Til anus (C.H.) merkte op, dat alle sprekers de nieuwe samenstelling der begro ting hebben afgekeurd. Hij is er kentelijk voor de toezegging van de minister van Financiën dat hij e ennadere specificatie over het ambtenarenkorps zal geven. De staking te Marseille. Hoewel te voren was beloofd, dat levensmiddelen zouden worden gelost, hebben de stakers in de haven van Marseille thans gewei- ™ord schepen met aan bederf on- evige levensmiddelen uit te -en. Burma onafhankelijk. Het Britse Lagerhuis heeft de wet tot onafhankelijksverklaring van Burma buiten het Britse ge menebest in haar laatste stadium aangenomen. De oppositie, die bij de tweede lezing tegen het wets- Thans meer gunstige berichten. Na de alarmerende berichten van de laatste tijd, inzake de veevoeder-positie wordt thans gemeld, dat men in officiële krin gen er op rekent, de toestand het hoofd te kunnen bieden. In dien het een klein beetje wil „meezitten" met de verscheping uit Argentinië, mag men per koe zelfs méér veevoeder verwachten, dan in de afgelopen winter. Ook de kwaliteit der veekoeken zal aanzienlijk beter zijn, aangezien er thans geen gedroogde pulp in de veekoeken verwerkt zal wor den. Voor de z.g. „droge streken" zouden extra toewijzingen wor den verstrekt. Krijgt zo „het varken van de kleine man" ook een kans? Bon voor een ei. De qualificatie van de minis ter-president omtrent .„een klei ne politiek", waarover de heer Colijn in de Eerste Kamer sprak, heeft spr. onaangenaam getrof fen. Wanneer de minister gelezen had in welk verband de door hem te berde gebrachte opmerkingen waren gemaakt, dan zou hij ze z.i. niet aangehaald hebben. Aan de heer Van der Goes van Naters vroeg spr. of hij iets be reikt met zijn politiek tegen het communisme. Er is maar een middel tegen het communisme: het Evangelie. De heer Zandt (S.G.) merkte o.a. op, dat in de Haagse ge meenteraad de ambtenarij een sta-in-de-weg voor de wederop bouw is genoemd. Z.i. wordt de ze mening overal in den lande gedeeld. Spr. keerde zich tegen verdere staatsbemoeiing in het bedrijfsleven, waardoor nog meer ambtenaren nodig zijn. Voorts merkte hij o.m. nog op, dat gezegd wordt, dat het kabi net een christelijke politiek voor staat, maar de ministers lachen er om. Personenvervoer motor rijtuigen. De sterrit naar Amsterdam. De Kamer heeft gisteren behan deld het wetsontwerp Personen vervoer met motorrytuigen. Door de heren Ruyter (C.H.) Algera (A.R.) en van Dis (S.G.P.) werd daarbij de sterrit naar Amsterdam ter sprake ge bracht. Zy vroegen deze wedstryd alsnog te verbieden. Eerstgenoem de sprak van een luguber bedrijf. Minister Vos, antwoordde dat hij tal van andere aanvragen heeft afgewezen. Hij had bezwaar ge maakt tegen een rit voor auto mobielen. Voor een rit voor moto ren heeft hij zich laten overhalen met het oog op het doel ervan. Hij meende voor dit dotl een uit zondering te mogen maken. Het is trouwens practisch niet mogelijk deze rit nu nog af te gelasten. Het ontwerp werd z.h.s. aan genomen. Op 20 November a.s. zal in de bonnenlijst voor alle leeftijds groepen een bon voor een ei wor den aangewezen. De in het na jaar aflopende productie van eieren heeft deze bon wat lang doen uitblyven, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw mede. Men zal er genoegen mee moeten nemen op deze bon eventueel een ei van klasse 5 geleverd te krygen. Joodse emigranten naar Palestina. Volgens betrouwbare berichten die uit Constanza aan de Zwarte Zee te Stamboel zijn ontvangen, hebben twee schepen onder Pana mese vlag de haven van Constan za verlaten, zij zouden ongeveer 10.000 Joodse emigranten aan boord hebben. Men verwacht, dat zij in het week-end de Dardanellen zullen passeren. Protesten tegen Nederlandse grenseisen. Het Bentheimer grenslandcomi té heeft zijn actie tegen de Ne derlandse grenseisen hervat. Het heeft een nota gezonden aan de regeringen van Neder Saksen en Noord Rijnland-Westfalen, waar in nogmaals de bezwaren tegen de Nederlandse plannen kenbaar worden gemaakt. De nota stelt de gevolgen van de grenscorrec ties voor als een bedreiging van de bestaansmogelijkheid van Duitsland. Een afwijzen der eisen zou volgens het comité de vriend schappelijke verhouding en de ge zonde economische samenwer king der beide landen ten goede komen. gens de nieuwe eisen van de I.C. A.O. (International Civil Aviation Organisation) werd geëxami neerd. De Rotterdamse haven. In de Rotterdamse haven liep Donderdag het 5000ste schip van dit jaar binnen. Hiermede is een recordcijfer behaald. Immers in 1946 bedroeg bet totaal aantal binnengekomen schepen 4402, een getal dat dit jaar dus ver over schreden zal worden. Radio-luisteraars. Het aantal aangegeven radio- toestellen in Nederland bedroeg Hij verklaarde er zeker van te op 1 November 910.841 tegen zijn, dat algemene vrije verkiezin- voldoende. Wij willen zelfbeschik kingsrecht. Voor al het overige is dan een goede oplossing te vin den." Gani kwam vervolgens te spre ken over de politieke ontwikke lingen sedert het cease fire". „De Nederlandse doelstellingen der militaire-actie zijn niet be reikt", zo zeide hij. „Er is geen rust en orde gebracht, want alom heerst thans de grootste ver warring. Er zijn geen economi sche voordelen behaald, doordat wij met succes de politiek van verschroeide aarde hebben toege past en ten derde hebben de Ne derlanders geen Quislings gevon- d<~" om tegenover ons te stellen. 892.177 op 1 October. Op 1 Octo ber waren er 486.046 aangeslo tenen op het Rijksradio-distribu tienet tegen 484.599 op 1 Sep tember. gen een overgrote meerderheid voor de republiek zullen geven. Voor communisme hoeft men in de republiek niet bang te zijn, zo lang daar godsdienst en adat nog Ramadier wil aftreden. De Gaulle eist ontbinding van het parlement. publikeinse structuur is de adat. Dat soms de schijn wordt gewekt van sterke communistische nei gingen in de republiek, komt al leen, doordat de communisten de meest spectaculaire propaganda voeren. Zij zouden echter in ver kiezingen volkomen verslagen worden. De enige kans, die zij hebben is gelegen in de munt, die zij kunnen slaan uit de onder drukking door de Nederlanders". Massa-arrestaties op Java? De correspondent van het Sow- jet persbureau Tass te Batavia seint, dat de Nederlandse autori teiten voortgaan masa-arrestaties te verrichten onder de Indonesi sche bevolking die aan de zijde der republiek staat. Het republi keinse blad „Berita Indonesia" meldt, dat de laatste dagen 59 Indonesische burgers te Buiten zorg zijn gearresteerd. Ontmoeting Nederlandse en republikeinse delegaties. De Nederlandse en republikein se technische commissie inzake de uitvoering van de order om het vuren te staken hebben teza men met de vertegenwoordigers van de commissie voor goede diensten een eerste ontmoeting gehad. De werkelijke besprekingen zul len bij een volgende ontmoeting beginnen. Tot voorzitter werd gekozen Glenn a Abbey van de Ameri kaanse delegatie. Ramadier heeft besloten af te treden, teneinde plaats te maken voor een regering tot het alge meen welzijn van het Franse volk. Aldus een artikel in het blad „Le Matin". De dringende nood zaak van het ogenblik maakt een dergelijke regering onmisbaar. Velen hadden gehoopt, zo ver volgt het blad, dat De Gaulle lei der van deze regering zou wor den. Hij stelt echter voorwaarden, zoals de ontbinding van het parle ment, die in de huidige toestand zelfmoord der natie zouden be tekenen. Het blad acht Ramadier niet in staat een „regering tot het al gemeen welzijn" te vormen. Ramadier zelf zou ontslag van de regering voorstaan, doch zou van mening zijn, dat de ernstige toestand van het ogenblik niet toelaat, dat er een leemte in de Gedwongen verlaging wordt overwogen. Dagelijks bestuur Nieuw Walcheren. In de Donderdagavond gehou den bestuursvergadering der Stichting Nieuw Walcheren is be sloten uit het 15 leden tellende bestuur een dagelijks bestuur te vormen. Hiervan maken deel uit de heren J. L. Verhagen, Vlissin gen, voorzitter, G. Ballintijn, se- cretaris, D. F. P. Hoegen, 2e pen- Amerikaans legervliegtuig ningmeester, P, Blaauw en R. de vt>rnnnc»1iibf- Muynck, allen te Middelburg. De y overige bestuursleden zuilen in 't Donderdagavond is een Super- commissie-werk geactiveerd wor- fort van het Amerikaanse leger den. tegen de Mount Spokane (St. 1 Tevens werd besloten omtrent Washington) te pletter gevlogen.1 de jaarwisseling een uitvoerig Vijf inzittenden kwamen om het overzicht over de resultaten der ontwerp stemde, gaf zich thans leven. Twee anderen werden ge- Bomenactie en de besteding der zonder stemming gewonnen. wond. gelden te publiceren. Het Directoraat-Generaal voor de Prijzen voert besprekingen met Industrie en Handel om te komen tot een vrijwillige verla ging der prijzen. De industrie schijnt tot medewerking bereid, zodat verschillende prijsverlagin gen zijn te verwachten. De autoriteiten koesteren even wel twijfel of men door al deze verlagingen wel zal komen tot een betere verhouding tussen loon en prijs, daar binnenkort vrij aan zienlijke prijsstijgingen voor som mige levensmiddelen zijn te ver wachten. Aangezien vooral de boter, melk en kaas, eieren, vlees, brood en vele dergelijke artikelen vrij sterk prjjsbepalend zijn voor de kosten van levensonderhoud vreest men, dat de prijsverlaging van industriële producten groten deels weer verdisconteerd zal worden door het duurder worden der levensmiddelen. Daarom zijn thans besprekin gen begonnen met de handel. Van bevoegde zijde vernemen wij ech ter, aldus „De Stem", dat men hierbij op grote moeilijkheden stuit. Vele middenstanders vin- uitvoerende macht ontstaat. De schrijver zegt tenslotte, dat men van mening is, dat Ramadier de volgende week een bespreking zal voeren met alle politieke leiders, die in aanmerking komen zitting in het eventuele nieuwe kabinet te nemen. Naar aanleiding van de tegen strijdige berichten, die over de prijzen van zuivelproducten in omloop zijn, deelt het ministerie van Landbouw mede, dat het niet in de bedoeling ligt op dit ogen blik de bestaande subsidies op zuivelproducten te verminderen. Daar de regering echter een ver hoging van de subsidies afwijst, zal de verhoging van de melkprijs voor de veehouders met 3 cent per liter tot gevolg hebben, dat ook de prijzen voor zuivelproduc ten voor de consument zullen stij gen. De volgende week zal vermoe delijk een beslissing worden ge nomen omtrent de definitieve vaststelling van deze prijzen en van de datum waarop zij zullen ingaan. den hun winstmarge nu al te laag. Aangezien het evenwel nood- zakelijkheid is, dat ook de han- del zijn steentje bijdraagt tot de tinVè"Voorliet "'niet'willen samen- algemene prysverlaging wordt thans overwogen in hoeverre het mogelijk is om de winstmarge gedwongen te verlagen. De afdeling klimatologie van het K.N.M.I. deelt over de te ver wachten wlntertemperaturen het volgende mede: Er valt weinig met zekerheid te zeggen. Wij be leven een tijd met zeer zeldzame meteorologische omstandigheden, waarvan in vele opzichten de oor zaak nog niet bekend is. Het Is echter wel duidelijk geworden, dat dit tijdperk nog voortduurt. Het karakter van het winter weer vertoont onder de tegen woordige omstandigheden een grote mate van grilligheid, zodat naast zeer koude ook zeer warme winters mogelijk zijn. Er zijn enkele aanwyzingen, dat de komende winter nog koud zal zyn, waarmede men dus rekening zou kunnen houden. werken bij de voorziening in de wereldvoedselnood. In tegenstel ling met Canada, dat grote offers gebracht had om Groot-Brittan- nië te helpen, had Argentinië van de toestand gebruik gemaakt tot eigen voordeel. Bevordering van de handel tus sen alle Europese landen en de rest van de wereld zou waar schijnlijk strekken tot het „opha len" van het ijzeren gordijn. Provinciale begroting van Zeeland voor 1948 sluit zonder tekort. Verschenen is de provinciale be groting van Zeeland voor 1948. Voor het eerst sedert een aantal jaren sluit deze begroting zonder tekort, zodat Zeeland niet langer noodlijdend is. De begroting (ge wone dienst) sluit in debet en ere De Amerikaanse minister van handel, Harriman, heeft voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat hij er voorstander van was, in de toekomst onmiddellijk het verlenen van steun te staken aan enig land, dat onder Sowjet-Russische invloed mocht komen. Amerika zou bereid moeten zijn de hulpverlening uit te strekken tot de landen van Oost-Europa, wanneer deze zich zouden bevrij den van Sowjet-Russische over heersing. „Sommige van deze lan den, aldus Harriman, hadden met ons willen samenwerken, doch werden door de Russen daarin verhinderd. Polen, Hongarije en Roemenië zijn ons zeer vriend schappelijk gezind en zijn tegen hun wil ln een bankschroef be kneld". Harriman critiseerde Argen- Prinses-Regentes Juliana en t Prins Bernhard zaten gisteravond aan brj een officieel diner, dat t .r ere van de Canadese minister-pre sident Dr Mackenzie King door de Canadese ambassadeur te zij nen huize „Groot Hasebroek" te Wassenaar, werd aangericht. Tot de gasten behoorden de am bassadeurs, gezanten en zaakge lastigden van het Britse gemene best in Nederland, minister-pre sident Dr L. J. M. Beel en me vrouw Beel, alsmede de meeste Nederlandse ministers. Verhoging van prijzen in Frankrijk. Het Franse kabinet heeft be sloten de prijzen van gas, electri- citeit met 45 pet. en van vervoer met 25 tot 28 pet. te verhogen. In een officieel communique is medegedeeld, dat de prijsverho ging haar oorzaak vindt ln de afschaffing van de rijkssubsidie voor steenkool. DE BILT ZEGT: Meest zwaar bewolkt. Aanvankelijk zwakke, later weer toenemende wind uit weste lijke richtingen. Meest zwaar be- dit met f 2.918.170. Op de inhoud wolkt met regen. Weinig veran- komen wij nader terug. dering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1