Minister Beel verdedigt Regeringsbeleid. Reconstructie Republikeins Kabinet. Rumoer in het Franse Parlement. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG IJ NOV. 1947 Gemeenschappelijk staatsverband onder het Huis van Oranje. Minister Lieftinck over Financiën. Ongunstig geacht voor het bereiken van een accoord. Britse Minister ging zijn Beekje te buiten. Min, Sehagen v. Leeuwen vraagt ontslag. Staten-Generaal ontvangen Maekenzie King. Min. Neher naar Middelburg. Concert van Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 797 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEL.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.58 u., onder 16.50 u. Maan op 11.05 u., onder 18.09 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 15 November: 3.08 u. 2.08 m., 15.23 u. 2.07 m. Bij de gisteren voortgezette behandeling van de Rijksbe groting in de Tweede Kamer kwam de minister-president, de heer Beel, aan het woord om de verschillende sprekers te antwoorden. Minister Beel deelt ö.m. mede, dat de kwestie van hervatting van het georga niseerd overleg voor het Rijkspersoneel aan de orde komt in de eerstvolgende verga dering van de salariscommissie. De herziening der salaris sen van het overheids personeel houdt onverbre kelijk verband met de loon- en prijspolitiek der regering, waar op spr. zal terugkomen. De technische herziening van het bezoldigingsbe sluit beoogt te bezien of de onderlinge verhouding der daarin vastgelegde lonen nog klopt op de toestand, zoals die zich heeft ontwikkeld. Het toezicht op de disci pline der Kamerle de n is naar zijn inzicht aller eerst een aangelegenheid der Staten-Generaal zelf. Spr. merkt op, dat de rege ring het tijdstip der verkie zingen niet geheel in de hand heeft. Hij koestert echter de verwachting, dat tegen de tijd der verkiezingen de Indi sche politiek verdere verduide lijking zal hebben gevonden. Met de instelling ener staats commissie tot algehele grond wetsherziening wenst de regering nog te wachten. Wel wil zij overwegen een aanvang te doen maken met de voorstudie van de daarmee ver band houdende vraagstukken. In verband met de Indi sche kwestie herhaalt Spr., dat de regering vasthoudt aan het behoud van een gemeen schappelijk staats-verhand on der het Huis van Oranje. Spr. weerlegt de mening, dat de motie-Romme-van de Goes van Naters niet zou zijn nage leefd en verzekert, dat nieuwe onderhandelingen met de repu bliek ernstige bezwaren ont moet. De tijdsomstandigheden leiden er toe, dat een nieuw contact in de lijn der ontwikke ling ligt. Herhaaldelijk is een nieuwe reis van ministers naar Indië overwogen. De beslissing hangt af van de vraag of de omstan digheden deze reis vereisen. Van een adviseurschap van Prof. Sehermerhorn ten behoe ve van Dr van Mook is geen sprake dan op het gebied der luchtkartering. De regering meent, alle om standigheden in overweging ne mende, dat zij haar standpunt in de Indonesische kwestie niet onduidelijk geformuleerd heeft. Met de opmerkingen van de heer Romme ten aanzien van de arbeidsvrede kan de re gering zich verenigen. De com missie voor de bestudering der bezitsspreiding zal haar werk eerstdaags aanvangen. Ten aanzien van de publiek rechtelijke b e d r ij f s o r g a- n i s a t i e is de regering be reid bij de desbetreffende com missie op spoed aan te dringen. In verband met de 1 o o n- en prijspolitiek merkt spr. op, dat deze er steeds op gericht io de arbeidsproductiviteit zo veel mogelijk te bevorderen om 'de mogelijkheid te scheppen tot verruiming van het welvaarts peil. Vastgesteld kan worden, dat het prijspeil in vergelijking met andere landen laag is. Hij merkt op, dat er in de lonen tal van correcties zijn aangebracht zonder het loonplafond aan te tasten. Verder betoogt hij o.m. dat de landbouwlonen meer ge stegen zijn dan de industrie- en andere lonen. De homogeniteit van een ka binet kan alleen voortkomen uit rustige beraadslaging. Natuur lijk zijn er verschillen, maar be slissend voor de homogeniteit is of men het tenslotte eens wordt. De heer Beel zet vervolgens uiteen, dat het aanbeveling ver dient de kwestie van de k i n - derbijslag voor kleine zelf standigen in het gehele vraag stuk der sociale voorzieningen te betrekken. Wijzende op de prijsverlagin gen op een aantal artikelen zegt hij. dat het voornemen bestaat ook verlagingen op het terrein der voedingsmiddelen toe te pas sen. Helaas zullen ook enkele verhogingen moeten volgen o.a. voor melk, boter en kaas. Hij vestigt er de aandacht op, dat elke verhoging van 't loon niveau onze exportpo sitie zal beïnvloeden. De re gering meent haar tot nu ge volgde loon- en prijzenpolitiek te moeten handhaven. De subsidies op le vensmiddelen mogen niet gezien worden als doel, doch als noodzakelijkheid ter handha ving van 'n verantwoorde icon en prijspolitiek. De mogelijk heid tot verhoging der h u r e n is op het ogenblik niet aanwezig. De commissie inzake 'de b r o o d p r ij s is nagenoeg samengesteld. Verwacht kan worden, dat ze'spoedig voltallig »al zijn en haar werk zal kunnen aanvangen. In verband met de wijzigingen in het kabinet merkt spr. op, dat onze Grondwet nog niet kent de staatssecretaris. Dit ge mis doet zich vooral voelen op het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. De enige mogelijkheid om de minister van bepaalde werk zaamheden te ontlasten was her creëren van een minister zon der portefeuille. De Grondwet kent die functie wel. De taak van den minister van O.G. zal door de heer Götzen aanzienlijk kunnen worden verlicht. De minister van O.G. blijft verant woordelijk voor het geheel. In de Kamer zouden minister Göt zen vragen over onderdelen ge steld kunnen worden. Het Indonesisch beleid maakt deel uit van het overleg in het gehele kabinet. Het ligt yoor de hand, dat de minister-presi dent er aan deelneemt en dat er nauw contact is tussen de mi nister van O.G. en de minister president. De minister van Marine, de heer Sehagen v. Leeuwen heeft spr. dezer dagen medegedeeld, voornemens te zijn ontslag te vragen. Nu daaromtrent nog niet is beslist, acht spr. het be zwaarlijk daarop thans in te gaan. In verband met de wijze waar op o.m. stelling is genomen te gen het beleid der regering, her innert spr. aan een politieke re de van de heer Colijn in de Eer ste Kamer in 1939 gehouden, waarin deze argumenten als: „Rome is de gevangene van Co- lijn" en „Colijn is dè gevangene van Rome" kleine politiek noemde. Andere qualificaties in genoemde rede wil spr. hoffe- lijkheidshalve niet herhalen. Tenslotte betoogt spr., dat samenwerking met de oppositie mogelijk blijkt. Het woord is daarna aan minister Lieftinck, die de structuur van de be groting en de inhoud van de millioenen- nota bespreekt. Geklaagd is over het gemis van een specificatie van de salarisposten, met name van het vaste departementspersp- neel. Spr. zegt toe te zullen trachten op enigerlei wijze een nadere specificatie te geven. Het is geenszins de bedoeling van het kabinet het onderzoek der Kamer te belemmeren. De wens om een na-calculatie op het budget over te leggen, zal de minister overwegen. In verband met de opmerking, dat (jet boek van het „militair ge zag" f 60.000 zou kosten, waar- Vervolgens gaat spr. nader in op de economische beschouwin gen, welke naar aanleiding der begroting gehouden zijn. Hij herinnert er aan, dat aan deze hulp ten grondslag liggen van f 40.000 auteursrecht, deelt een economisch, een humanitair spr. mee, dat de uitgave f 15850 en een politiek doel. Ook door Nederland is steeds het stand punt ingenomen, dat de binnen landse souvereiniteit niet aan getast mag worden. De vraag of de regering pa raat is als de Marshall-hulp niet heeft gekost en dat er geen auteursrecht is betaald. Een of ficier is in verband met de uit gave iets langer in dienst ge houden. Wat het persoverzicht van de R.V.D. betreft merkt de mi nister op, dat het overzicht toch wel gewaardeerd wordt. Het is voornamelijk bestemd voor de buitenlandse diplomatieke pos ten. Uit hoffelijkheid ontvangen de Kamerleden het ook. De Eerste Kamer waardeert het overzicht zeer. Spreker merkt vervolgens op, dat de aanvragen der departe menten 1.1 milliard hoger wa ren dan wat er op de begroting is gebracht. Daaruit blijkt, dat er grote behoeften zijn, maar ook dat er bezuinigd wordt. De minister merkt op, dat het invoercijfer f 3.470 millioen be draagt, d.i. minder dan 10 pet. der deviezenbehoeite van de verschillende departementen, de militaire inbegrepen. Voorts deelt hij mede, dat een export-belasting onderwerp van inter-departementaal overleg uitmaakt. De export ontwikkelt De Canadese premier Maekenzie King is in ons land aangekomen en zijn eerste bezoek gold de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom. Tijdens een rondgang op het kerkhof. Naax aanleiding van de jong- dat zij stelling zal blijven ne- ste hervorming van het repbli- keinse kabinet schrijft een poli tiek medewerker van het ANP: De medewerking van de Mas- joemi aan de regering van de republiek is reeds lang een bij zonder tere aangelgenheid ge weest. Ook in het derde kabinet Sjahrir was de Masjoemi niet als partij vertegenwoordigd. Weliswaar hadden in dit kabi net een aantal leden van de Masjoemi zitting, maar 't was nadrukkelijk onderstreept, dat deze leden uitsluitend individu eel en niet als vertegenwoordi gers van hun partij aan de re gering deelnamen. Bij de vor ming van het kabinet-Sjarifoe- din stelde de Masjoemi voor waarden tot medewerking, wel ke niet konden worden aan vaard. Daarentegen werden wel verschillende vertegenwoordi gers van de partij Sarekat Is lam Indonesia tot medewerking aan de regering bereid gevon den. De jongste kabinetswijziging, waarhij nu de Masjoemi als par verleend zou worden, kan de tij tot de regering is toegetre- 1 den, wordt te 's Gravenhage door ter zake kundigen bepaald ongunstig geacht voor het be reiken van een accoord. Reeds van den beginne heeft de Masjoemi zich scherp tegen Linggadjati gekeerd en uit de door haar gevoerde oppositie mag wel worden aangenomen, minister bevestigend beant woorden. Z.i. kan nog niet de conclusie getrokken worden, dat de Mars- hall-hulp te laat zal komen. De regering is niet in alarmstem ming. De vergadering wordt daarna verdaagd. Cripps opvolger van Dalton. Hugh Dalton, de Britse minister van financiën, Is afgetreden, omdat hfl voortijdig inlichtingen over de begroting aan de pers verstrekte. Sir Stafford Cripps, minister van economische zaken, is tot zijn opvolger benoemd. Tijdens een bijeenkomst van het parlement gisteren gaf Dalton toe dat hij sommige gegevens uit zijn begroting voor de mededeling daarvan in het parlement had zich de laatste maanden in ver-1 toen toekomen aan een Londens heugende zin. Hij hoopt, dat een bevredigende regeling gevonden kan worden. Dat er nog geen Indische be groting is, hangt samen met de omstandigheden in Indië. Iede re raming zou illusoir zijn. Een rapport was gereed geko men op het ogenblik, dat de po litionele actie begon. Nadien is er zoveel veranderd, dat 't rap port niet meer kan dienen. Ove rigens merkt hij op, dat de mi nister van financiën niet ver antwoordelijk is voor wat er te Batavia wordt gedaan, al heeft hij er uiteraard wel belangstel ling voor. De schuld van Indië bedraagt 3.4 milliard, n.l. 1.8 milliard aan Nederand, 578 millioen aan het buitenland en 1031 millioen in terne schuld. blad. Hij excuseerde zich daarbij voor deze „ernstige indiscretie". Het laatste geval van voortij dige mededelingen over de begro ting kwam voor in 1936 toen de voormalige minister van koloniën Thomas zich daaraan schuldig maakte. Dalton's begroting ondervond ernstige critiek in de pers. Ver klaard werd, dat deze begroting ontoereikend was om een oplos sing te bieden voor de problemen van inflatie en uit het evenwicht geraakte balans van in- en uit voer. Sir Stafford Cripps zal de coör dinatie van economische aangele genheden blijven behartigen. Reuters correspondent wijst er op, dat Dalton's aftreden het heengaan betekent van een der „grote vijf" in de hiërarchie van Ramadier zal dictatuur bestrijden. Bij het ter sprake komen van de ongeregeldheden in Marseille is het gisteravond in de Franse Nationale Vergadering rumoerig toegegaan. Scheldwoorden klon ken over en weer. Bergasse, afge vaardigde van de republikeinse vrijheidspartij (rechts), verklaar de, dat de relletjes grotendeels waren geïnspireerd door de com munistische vakverenigingslei ders. De communistische oud-minis ter E'lioux gaf de schuld aan de leiders van de beweging van De Gaulle. Hij sprak van hen als van lieden, die hun land aan een vreemde mogendheid willen uit leveren. Minister-president Ramadier, die verzocht een debat over de ongeregeldheden te Marseille op zijn vroegst op 21 November te houden, verklaarde, dat de rege ring „nog niet nauwkeurig kan zeggen wat er gebeurd is", doch hij liet doorschemeren, dat na vol tooiing van het onderzoek straf fen zouden worden opgelegd. Onder kreten van afkeuring van socialisten en M.R.P. ver klaarde Billoux, dat de regering bloed aan haar handen had. Ra madier sprong op en riep: „Ik ken de bijzonderheden en de fei ten niet, maar ik weet, dat de betogers geïnspireerd waren door een politieke organisatie waar voor gij verantwoordelijkheid draagt". „Wij zullen een volledig onder zoek Instellen. Als gij een dicta tuur wilt, zullen wij die bestrij den". Toen Ramadier ging zitten, werd hij door allen, behalve de communisten, lulde toegejuicht. Tenslotte werd besloten 18 Nov. over de ongeregeldheden te debat teren. Mackenzie King niet bij minister Beel. De Canadese minister-president Maekenzie King, zou gisteroch tend een bezoek brengen aan Dr Beel in het kabinet van de mi nister-president aan het plein 1813. Aangezien de heer Maeken zie King zeer vermoeid bleek van het reizen der laatste dagen, ging deze ontvangst niet door. In plaats daarvan bracht minister van Boetzelaer de heer Maeken zie King een bezoek in het ge bouw der ambassade te Wasse naar. het kabinet en dat de samenstel ling van het kernkabinet hierdoor gewijzigd wordt. Het aftreden van Dalton bete kent in het bijzonder, dat Enge land ernst maakt met het zoeken van het herstel. De persoon van Cripps is daar voldoende borg voor, aldus de financiële redac teur van Reuter. De algemene vergadering der V. N. heeft gisteravond met 41 tegen 6 stemmen besloten tot de vorming van de zogenaamde „kleine algemene vergadering". De minister-president heeft in zjjn antwoordrede op de algeme ne beschouwingen van de Rijks begroting medegedeeld, dat de minister van Marine, Sehagen van Reeuwen, hem heeft medege deeld voornemens te zijn zijn ont slag als min. van Marine aan te bieden. Aangezien over de aan vaarding van dit ontslag nog niet is beslist, stelde de minister-pre sident de Kamer voor op de mo tieven van dit ontslag niet nader in te gaan. Het voornemen ontslag te vra gen houdt naar gemeld wordt, verband met de moeilijkheid, dat enerzijds in de Oorlogsbegroting een aflossing van troepen wordt aangekondigd, welke neerkomt op een vermindering der troepen sterkte, terwijl anderzijds de toe stand ki Indonesië die verminde ring niet gedoogt. Volgens „De Tijd" zijn enkele der naaste me dewerkers van Generaal Spoor in ons land aangekomen, om deze moeilijkheid met de regering te bespreken. De heer Sehagen van Leeuwen zou echter in ieder ge val de verantwoordelijkheid voor een troepenvermindering thans niet willen dragen. Droogte en melkgift. Tengevolge van de droogte liep de melkgift per koe in de maand September meer terug dan nor maal het geval is. De productie was in September 30 pet. minder dan in Mei, 36.2 pet. minder dan in Juni, 35.6 pet. minder dan in Juli en 24 pet. minder dan in Augustus, vergeleken bij Septem ber 1938 was de melkgift 32 pet. minder. nen tegen de richtlijnen van Linggadjati, welke de Neder landse regering blijkens haar nadrukkelijke verklaringen nog steeds aanhoudt. De kans, dat de republikeinse regering gedurende de komende onderhandelingen een meer ver zoenend standpunt zou gaan innemen, acht men voorts be paaldelijk verminderd. Indien de geruchten, welke Nederland bereikt hebben om trent toenemende spanning tus sen de republikeinse regering en de verschillende strijdorgani saties,, juist zijn, dan moet het mogelijk of zelfs waarschijnlijk worden gereht, dat de reorgani satie van het kabinet-Sjarifoed- din tot vermindering van deze spanning zal leiden, doordat de Masjoemi haar grote invloed in deze organisaties op onverant woordelijke wijze zal kunnen aanwenden. Zolang intussen de voorwaar den, onder welke de Masjoemi tot deelneming aan de regering bereid is geweest, niet bekend zijn, blijft het moeilijk de ka binetsvorming op haar juiste waarde te schatten en is van zelfsprekend «le grootst moge lijke afwachtende voorzichtig heid geboden. Cholera-gevaar in Indië. Dienst Volksgezondheid neemt maatregelen. De dienst der volksgezondheid te Batavia heeft naar aanleiding van de thans heersende cholera- epidemie in Egypte medegedeeld, .dat verschillende voorzorgsmaat regelen zijn genomen. Zowel het zee- als het lucht verkeer wordt aan strenge con trole onderworpen. De vliegdienst van de K.L.M. doet Egypte niet meer aan. Het zeeverkeer door het Suez-kanaal vindt op zoda nige wijze plaats, dat Egyptische havens praktisch worden verme den. Er worden geen drinkwater en levensmiddelen ingenomen. Verkeer met de wal is niet toe gestaan. Een aanvang werd gemaakt met inenting tegen cholera en pokken op grote schaal. In de eerste plaats worden de bevol kingen van de havenplaatsen in geënt. Deze maatregelen zal ook worden uitgestrekt tot de grote bevolkingscentra. Een inentings campagne te Batavia is in voor bereiding. Tandjong Priok werd reeds geheel ingeënt. Rampokbende in actie. Dezer dagen heeft een rafnpok- bende van 8 man een inval ge daan in een kampong nabij het vliegveld Kemajoran bij Batavia. Ruim 500 gulden aan goederen zijn gerampokt, terwijl de bewo ners van 2 gerampokte huizen werden vastgebonden. Gemeentelijke uitgaven W oonruimtewet. Door de regering zijn regelen vastgesteld betreffende de tege moetkoming uit 's Rijks middelen in de uitgaven der gemeentebe sturen uit hoofde van hoofdstuk II der Woonruimtewet 1947. De beschikking treedt in werking tegelijk met de Woonruimtewet. Geen verdeling van Palestina door Britse troepen. Cadogan, Brits gedelegeerde bij de V. N„ heeft in de subcommis sie voor de verdeling van Pales tina medegedeeld, dat Engeland zijn troepen niet zal gebruiken om de verdeling van Palestina door te zetten. De militaire autoritei ten hebben opdracht gekregen een evacuatie voor te bereiden, die op 1 Aug. 1948 voltooid zal zijn. Zolang er ln enig deel van het land nog Britse troepen zijn, moe ten zij orde en rust handhaven, doch, aldus Cadogan, onze troepen zullen niet beschikbaar zijn om, hetzij tegen Joden of Arabieren, dienst te doen als instrument ter oplegging van een regeling. Wij behouden ons het recht voor op elk moment ons mandaat neer te leggen, wanneer het duidelijk zou zijn geworden, dat de Assemblee geen voor Joden en Arabieren aanvaardbare oplossing heeft be reikt. Canada eert onze Koningin als een der grootste vrouwen aller tijden* In de Ridderzaal heeft gistermiddag te 4 uur de plechtige ont vangst van de Canadese minister-president Maekenzie King door ons parlement plaats gehad. Een straffe Hollandse wind woei door de haren van de grijze Canadese premier, toen deze op het Binnenhof een eredetachement van de wachteompagnie van het detachement van het ministerie van oorlog inspecteerde. Klokke vier arriveerde William Mackenzie King bij de Ridderzaal. Toen hij uit zijn wagen stapte luisterde hij eerst blootshoofds naar het Canadese volkslied, dat door de Koninklijke Militaire ka pel werd gespeeld en besteeg daarna de geloperde trap naar de Ridderzaal, waarin ook tal van gasten aanwezig waren. Hier werd hij ontvangen door de heren Prof. Mr A. Anema en H. W. Tilanus, die hem binnen leidden. Nadat Maekenzie King, die met een hartelijk applaus werd be groet, op de voor hem bestemde zetel had plaats genomen, werd hij door de voorzitter van de Ver enigde Vergadering, Prof. Kra nenburg, welkom geheten. „Het is* ons, zo zeide hij, een groot voorrecht in U, excellentie, hoofd van de regering van Cana da en groot staatsman, een der leiders van onze gemeenschappe lijke strijd tegen wrede agressie te kunnen begroeten. Uw land heeft een speciale plaats in de harten van onze landgenoten ver overd. Voor ons, Nederlanders, zijn de Canadezen onuitwisbaar verbonden met het uur van onze bevrijding. In onze oren klinkt nog het gejuich, waarmee ons volk de onversaagde Canadese jongens begroette, toen zij in hun jeepfe onze steden en dorpen bin nenreden, een levende getuigenis, dat wij eindelijk van het onver draaglijke juk van onze onder drukkers "waren bevrijd." „Moogt grj, zo eindigde Prof. Kranenburg, naar uw land de boodschap terugdragen, dat gij hier in Nederland een volk hebt gevonden, dat door dezelfde idea len van vrijheid, rechtvaardigheid en zelfbestuur is bezield als leven in uw jonge, sterke gemeenschap. Een volk bereid om te lijden en te strijden voor deze idealen, over tuigd, dat het recht uiteindelijk zal overwinnen. Daar ik weet, dat gij bereid zijt in deze historische zaal het woord te voeren, past het mij te zwijgen en u dankbaar te verzoeken de vergadering toe te spreken." Maekenzie King heeft daarop in zijn rede te kennen gegeven, dat nimmer meer een natie het zal wagen de vrijheid en het le ven in de democratische landen te bedreigen, indien de democra tische naties de eenheid en de kracht tonen, die zg gedurende de oorlog aan de dag hebben ge legd. Bijeenkomsten zoals die van heden, zo vervolgde hij, moeten aan andere naties tonen, dat de banden tussen de vrije volken steeds sterker worden en dit zou een afschrikwekkend middel zijn bij nieuwe pogingen tot agressie en wereldheerschappij. Hij bracht verder de grote dankbaarheid onder woorden, die het Canadese volk koestert we gens de liefdevolle zorg, die het Nederlandse volk aan de graven van Canadese soldaten geeft. Hy bracht hulde aan Koningin Wilhelmina, die door het Cana dese volk als „een der grootste vrouwen aller tyden" wordt be schouwd, „een toonbeeld van zielskracht". Herinnerend aan het bezoek van de Prinses-Regentes aan Ca nada, zei Maekenzie King, dat naar zijn mening nimmer enig land een zo schitterende ambassa drice had gehad. Men koesterde genegenheid voor de Prinses. In alle delen van het land was zy bekend en haar naam zal in dank bare herinnering blijven. Maekenzie King heeft voorts een brief van generaal H. Crerar, commandant van het Canadese eerste leger, voorgelezen, waarin deze de dank van het Canadese volk voor de verzorging der Ca nadese oorlogsgraven ln Neder land onder woorden brengt. Twintig minuten voor vijf ver liet Maekenzie King de Ridder zaal en vertrok hij per auto naar Kasteel Oud-Wassenaar. De minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw, de heer L. Neher, zal Donderdag 27 No vember een bezoek brengen aan Middelburg, waar hij met ver schillende autoriteiten besprekin gen zal voeren over problemen de wederopbouw betreffende en o.m. de vlag zal hijsen bij de plaatsing van de eerste spant op het dak van het gothisch gedeel te van het stadhuis, dat momen teel hersteld wordt. Oostenrijkse rijkdommen vloeien Oostwaarts. „Oostenrijks rykdommen vloei en oostwaarts weg op een zeer eenzydige manier, zonder dat ge lijke waarde er voor in de plaats ontvangen wordt" en „zonder dat Oostenrijk in staat is er toezicht op te houden", aldus heeft Dr Karl Gruber, de Oostenrykse mi nister van Buitenlandse Zaken te Wenen verklaard. Hij zeide verder, dat het plan- Marshall geen enkele politieke voorwaarde inhield, en dat de V. S. zich nimmer ln de binnenland se aangelegenheden van Oosten rijk gemengd hadden, doch aan Oostenrijk de mogelijkheid hadden gegeven twee essentiële dingen te verkrijgen, namelijk steenkool en voedsel. Van de andere kant zou Oos tenrijk geen vijf dagen lang kun nen leven op „wat de Oostelijke staten aanbieden", aldus Gruber. Hij zeide dit in antwoord op cri tiek van communistische zijde op zijn politiek, tijdens het debat over de begroting. Het concert, dat de Ver. voor Instr. Muziek te Middel burg Woensdag gaf, voor een goed bezette zaal, had een enigszins bont, maar toch aan trekkelijk programma. Naast twee inleidingen voor oratoria bevatte het een solo-concert, twee suiters, een fantasie en een tweetal werkjes voor orgel alleen. Begonnen werd met een ge voelvolle vertolking van „Ases Tod" van Grieg, in eerbiedige herinnering aan twee prominen te figuren uit de vereniging, die in 1947 zijn overleden. Dan volgde de sinfonia waar mee Handel zijn oratorium „der Messias" inleidt. Een enigszins traag tempo van het 2e deel hiervan, kon slechts weinig af breuk doen aan de goede in druk, die we hiervan opdeden. Het orgelconcert van Han del geeft ons aanleiding op te merken, dat een concertzaal, compleet met orgel, voor een stad een kostelijk goed is. De orgelconcerten van Han del worden meestal door orgel alleen uitgevoerd, doch zijn bedoeld met orkestbegeleiding. De combinatie, orgel en orkest, werd door Handel ingevoerd. Na hem zijn er slechts enkelen geweest, die hem hierin na volgden (o.a. Saint-aëns, Bossi, Peeters) Men bedenke bii de interpre tatie van muziek uit dit tijd perk (le helft 18e eeuw), dat overgangs-dynamiek (crescen do en décrescendo) toen nog niet werd toegepast en dat „zwevende" registers (vox ce leste) niet in stijl zijn. Solist was Th. C. Ferwerda, die het orgel, als romantisch instrument, goed tot zijn recht deed komen. Voor velen is Bach slechts de man van de zeer ernstige en zware muziek; de man van de Mattheus-Passionmoeilijk te begrijpen en oneindig tra gisch! Dat deze „man in 't zwart" ook lichte, vrolijke, zelfs humoristische muziek schreef, is niet algemeen be kend. Van dit lichtere genre is ook no. 3 van het programma, de suite in g mineur, waar de in leiding ouverture genoemd, een cyclus van dansen in diverse maatsooorten en van verschil lend karakter. Na de pauze werd gespeeld een fantasie voor orgel en or kest, van Mozart, een weinig bekend werk, met een voor het orgel zeer ondergeschikte par- tip Het orkest had het des te zwaarder en wist hier de tech nische moeilijkheden niet over al op bevredigende wijze op te lossen. Meer succes had men met de prelude van het oratorium „Le Déluge" Cde zondvloed) van Saint-Saëns. Dit werk begint met een 1 angzame inleiding, waarna zich een imponerende fuga ontwikkelt, waaraan een boeiend thema ten grondslag ligt. Na een somber unisona voor bassen en celli, volgt een viool solo, die door mevr. B, BonthuisDhont voortreffelijk werd gespeeld. Zonder goed koop effect bejag, wist zij met natuurlijke muzikaliteit r-n mooie voordracht de aandac.it te boeien. Dat is gezond musi ceren De romantiek geldt in 't al gemeen voor een periode van verval voor de orgelkunst. César Franck echter, toonde o.a. met zijn „Trois chorals", hoe ook in deze, niet bij aard en wezen van het orgel passen de stijl, dit instrument volledig tot zijn recht kan komen. Besloten werd met de Hol berg-suite, van Griegé Als pia no-compositie geniet dit werk wel bekendheid, maar ze is voor strijkorkest geschreven. In het laatste deel, de rigandon, viel weer een uitstekend gespeelde vioolsolo van mevr. Bonthuis te beluisteren. Caro leidde het concert met de zekerheid, die we van hem gewoon zijn. DE BUI ZEGT: Wisselend bewolkt. Krachtige, aan de Waddenkust tijdelijk nog harde Noord-Weste lijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien, weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1