IrovinutK^/m HReffe* zending^ Problemen van hei Zeeuwse bedrijfsleven onder de loupe. ESPERANTO C. DE KLERK Chr."Hist. Statenkring „Schouwen-Duiveland". Maandag hield de Christelijk Historische Statenkring „Schou wen en Duiveland" te Zierikzee een vergadering, waar ook be langstellenden toegang hadden. Voor een aandachtig gehoor tra jn als sprekers op, de Tweede Kamerleden de heren Baron van der Feltz en H. Kikkert. De eerste sprelier had ale on derwerp: „Onze C.H.-beginselen hoofdzaak ook In deze tijd". Spr. wees er op, dat vlak na de wereldoorlog alweer over een niouwe oorlog wordt gesproken. Armoede en ontbering zijn een bodem voor het Communisme, vroeger tot op zekere hoogte on gevaarlijk, doch nu gevaarlijk. Doch wij moeten onszelf zijn. God ls sterker dan Stalin. Wij moeten God dienen, hem erken nen. Doen wij dit niet dan zijn wij genjk aan andere partijen die hun g.ondslag niet ricnten op God en zijn dienst. De toestand is geestelijk en fi nancieel erbarmeiyk slecht. De be zetter heeft ons uitgemergeld en het financieel beleid van de Re gering geeft ons reden tot be- zorgoneid. Goederenscliaarste brengt geleide economie en amb- tenarenuom, hetgeen tijdelijk niet anders en met mate kan, doch geen doel op zichzelf mag wor den. Met een opwekking de C.H.-be ginselen tot toepassing te bren gen, eindigde sp.eker. De heer H. Kikkert sprak over: „Sociaal economische problemen". De Bijbel spreekt ook over eco nomische vragen en kent een plaats toe aan werkgever en werknemer. De werkgever is rent meester en verantwoordelijk voor zijn bezit en de werknemer is dat bij de gratie Gods. Samen moeten zij verantwoordelijkheid gevoelen, hun talenten gebruiken. Een Christen kan niet, mag niet, re- actionnair zijn, hetgeen velen ons verwijten. Vroeger zijn er op so- ciaai-economiscn tertein vele ex cessen geweest. In naam der „Vrijheid" zijn vele onrechtvaar digheden toelaatbaar geacht, doch BURGEMEESTER VAN DREiSCilOli OVERLEDEN. Maandag overleed te Dreischor op ruim bó-jarige leeftijd de heer Leendert Jan Mol, sedert 1 Mei 1939 burgemeester van deze ge meente. „DOORTJE VERKERK". Niet geheel onbevooroordeeld gingen wij zien naar „Doortje verkerk', als een bijzonder filmwerk aangekondigd. Daar dit een in Nederland vervaar digde christelijke geluidsfilm is, waren wij bevreesd voor een experiment, dat als mislukt zou moeten' worden beschouwd. Laten wij echter direct vast stellen, dat deze eerste schuch tere poging van christelijke zij de, om met een speelfilm voor de dag te komen, die het pu bliek kan bevredigen en die bovendien een zuiver evangeli sche strekking heeft, is ge slaagd. Zeker, er zijn aanmerkingen te maken op deze film, die in dienst staat der christelijke barmhartigheid en gemaakt werd in opdracht van de Ver. „Het Zonnehuis" (Chr. Ver. tot verpleging van behoeftige chro nische zieken) te Beekbergen. In bepaalde gedeelten zit niet voldoende vaart en het geluid kon beter zijn, maar dit zijn o.i. zaken, die het geheel volstrekt niet beheersen. Het spel van Iris Man als Doortje Verkerk, die ernstig ziek wordt, via een lange lij densweg tenslotte in het „Zon nehuis" terecht komt en daar liefderijk wordt verzorgd naar lichaam en geest, is natuurlijk in zijn eenvoud aangrijpend. Wie denkt een avond te kun nen lachen kan beter thuis blij ven. Maar wie wil zien, hoe groot de genade is in het ver plegen en verpleegd worden in opdracht van de barmhartige Hogepriester, zal een zeer goe de avond beleven. Ds A. de Vries, Ned. Herv. pred., opende de avond te Mid delburg met gebed en Schrift lezing; in de pauze sprak de heer Van Helm een kort pro- pagandawoord. Als tweede film werd ver toond „Draag zorg voor hem", die een duidelijke weergave is van het leven'in het „Zonne huis". Dr A. H. Oussoren, Ger. pred., sloot Dinsdag de avond te Mid delburg met gebed. Woensdagavond werden beide films gedraaid in de zaal Krij ger te Goes. Hier spraken Ds R. Flinterman, Ger. pred. en Ds J. H. Boerlijst, Ned. Herv. pred. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: Enige sleutels; bal; ceintuur; overhemdboordje; wantje; munt biljet; linnen zakje; dames handschoen; schort; kinder muts; babywantje; enige porte- monnaies; hondenhalsbandje; ketting; pet; damesrijwiel; rij wielsleutel en een jongensjasje. Omtrent voorwerpen die door particulieren in bewaring zijn gehouden raadplege men de lijst op ons kantoor Walstraat 33 Tentoonstelling Franse boeken. Het streven van de directrice der Openbare Leeszaal en Biblio theek, Mej. T. M. van Heulen, om de aanwezige lectuur meer onder de aandacht der ingezete nen te brengen, blijft niet zonder succes. Voortdurend is zij er op uit om de boekenschat aan te vullen en te vernieuwen. Door schenkingen, die door haar be moeiingen tot stand kwamen, wordt de achteropgeraakte en gesehonden bibliotheek weer op een behoorlijk peil gebracht. On langs werd door de Franse am- verschillende protestantse voor mannen hebben ook hun stem daartegen verheven. De Overheid moet zich be moeien met lonen en prijzen in deze overgangsperiode, doch dit moet niet blijvend zijn. De arbeider moet zijn arbeid niet verkopen, noch in onder- waarts, noch in bovenwaartse richting, wijl indien dit zo door zou gaan alles op losse schroeven zou komen te staan en uiteinde lijk de prijzen en lonen toch weer voorbij streven, waar wij niet bij gebaat zijn. Wat wij moeten hebben is een organische binding, waarbij de overheid zorgt voor een toezicht tegen egoïstische groepsbelangen, welke laatste de maatschappij, niet dienen, aldus spreker. De C.H.-gedachte op sociaal- economisch gebied is van een ge zonde Christelijke vooruitstre vendheid, gegrond op de Heilige Schrift, welke ten dienste staat van het gehele volk. Na beide toespraken volgde nog enige discussie. bassade een zeer belangrijke schenking gedaan, welke collec tie thans is tentoongesteld. Dins dagavond vond in bijzijn van het bestuur en enkele genodigden de opening van de tentoonstelling plaats, die werd ingeleid door de wn. voorz. van de Leeszaal, de heer M. A. L. Beun. Mej. van Heulen sprak haar blijdschap uit over de schenking van de Franse ambassade en de boeken onlangs door de Openb. Leeszaal te Den Haag geschonken. Verder noemde zij nog zendingen van Engelse en Amerikaanse afkomst o.a. van de Boston University en het Help Holland Council. GOES. Begrafenis Koster Geluk. Gistermiddag werd het stof felijk overschot van de op zo tragische wijze om het leven gekomen koster der Ned. Herv Gem., de heer H. Geluk, aan de schoot der aarde toever trouwd. Nadat in de woning van de familie de wij kpredikant, Ds Odé, de rouwdienst had gehou den, vertrok de familie met ge nodigden naar de Herv. Kerk waar het lijk stond opgebaard, en vanwaar de stoet zich naar de algem. begraafplaats begaf. Van alle kerkelijke collega's fun geerden een 2-tal als dragers Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds Odé, mede namens de Kerkeraad, de heer Burger, namens de kerkvoogdij, de heer C. K. Maar- tense, namens het Class. Be stuur en de heer v. Zaltbommel namens de Kolenveren. „De Bijenkorf". Nadat Ds Odé nog een slotwoord had gesproken en het lievelingsvers van de over ledene (Gez. 174: 1 en 4) had voorgelezen, dankte een schoon zoon voor de, ondanks het gure weder, nog grote belangstelling. YERSEKE. Oesterverzending Oct, '47. Holland 359.936; België 1.099.005; Engeland 157.000; andere landen 52.183. Totaal 1.668.124. Vorig jaar 2.019.076, dus onge veer 18 pet. minder. Een opmerkelijk feit 's, dat België evenals verleden jaar plm. twee derde van onze verzending voor zijn rekening neemt. Duitsland dat in de jaren voor Hitier 25 pet. afnam, komt .op de lijst van afnemers niet voor. De mosselverzending naar Frankrijk en België ging tot aan de staking der publieke diensten in Parijs uitstekend. Laatstleden Vrijdag trad een grote teruggang in, daar toen alleen Noord-Frank rijk meer aan de markt kwam. Toch zijn verleden week naar Parijs, Noord-Frankrijk en Bel gië nog een 16000 tonnen mos sels weggegaan. De oesterverzending was ook iets beter, maar laat toch, gezien de cijfers van '46, wel iets te wensen over. De groei is uitstekend, de qua- liteit zeer goed, maar het lijkt wel dat de financiële draagkracht in België iets verminderd is. WAARDE. Gouden jubileum. Het was Dinsdag 50 jaar ge leden dat dhr M. Westveer op 17-jarige leeftijd in dienst trad bij de fam. Mol op de hofstede „Oud Valkenisse" als paarde knecht en arbeider. Hij was 25 jaar werkzaam bij wijlen A. Mol en 25 jaar bij C. Mol. Dit feit werd Dinsdag voor middag feestelijk herdacht ten huize van fam. Mol temidden van fam. en personeel. Dhr. C. Mol noemde de jubi laris een zeer bekwame en ge trouwe hulp op het bedrijf en bood hem voor de trouwe dienst een verguld zilveren medaille aan met inscriptie en een oorkonde. De burgemeester, de heer J. C. van Burg, deelde mede, dat het H. K. H. de Prinses-Regentes be haagd had hem de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toe te kennen. Nadat op de jubilaris een dronk was uitgebracht, werd het Wil helmus gezongen. Men bleef daarna nog enige tijd gezellig bijeen. SOUBURG. Jaarvergadering M.V. Maandagavond werd door de Geref. Kleine M.V. „Van knop tot bloem" de 16e jaarvergadering gehouden. De leidster Mej. Da- vidse verwelkomde in haar ope ningswoord alle belangstellenden waarna door de bestuursleden de jaarverslagen in de vorm van een samenspraak werden gehou den. Verder werd de avond ge vuld met een zangwedstrijd, voor drachten enz. Voor onze militairen in Indië. Door de kerkeraad der Geref. kerk was het plan gemaakt om aan de in Indië vertoevende tot de kerk behorende militairen een kerstpakket te zenden. Medewer king hiervoor werd gevraagd aan de leden van de J.V. Het is een mooi resultaat ge worden. Aan alle 23 Indische mi litairen uit deze plaats kan een pakket gezonden worden waar van de inhoud bestaat uit boeken, scheerzeep, lucifers, scheermesjes enz. enz. RITTHEM. Dezer dagen is opgericht een vereniging tot exploitatie van volkstuintjes, waarvoor de ge meente 39 aren grond beschik baar stelde. Het bestuur bestaat uit de heren Jac. Osté, J. H. Vink en J. S. Roelse. NW. EN ST. JOOSLAND. Aanrydlng. Dinsdagmorgen werd een drie- wielige bakfiets, geladen met vis en van M. uit Arnemuiden ter hoogte van villa „Vesta" aan de Rijksweg aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door O. uit Ovezande. De bakfiets werd zwaar be schadigd en de vis kwam op de straat terecht; het motorrij wiel werd licht beschadigd. De beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Naar de schuld vraag wordt een onderzoek in gesteld. THOLEN. Door de keurmeester voor vlees zijn reeds verschillende gevallen van tuberculose gecon stateerd. Bij verschillende die ren kwam deze besmettelijke ziekte voor in de kopklieren, longen, lever en het kransvet, zo dat deze moesten vernietigd worden. Een slachtvarken moes: wegens algemene T.B.C. in zijr. geheel worden afgekeurd. In de plaatsen waar nog vrijstel ling wordt verleend voor de keuring van huisslachtingen, is het van groot belang voor de volksgezondheid, dat, wanneer de slager afwijkingen in T.B.C.- vorm opmerkt, eerst advies in wint van de keuringsveearts voor men tot verkoop overgaat. BRUINISSE. Woningbouw. Reeds is gewezen op het feit, hoe onefficiënt het is de arbeiders die op Bruinisse wederopbouw werk verrichten, onder te bren gen in andere gemeenten. Daar dit extra reiskosten en extra werkuren kost. De bouwonderne ming Kolpa te Hilligersberg pakt de zaak anders aan. Niet minder dan 60 bouwvakarbeiders zullen dezer dagen beginnen aan de bouw van 105 huizen tussen Deestraat en Steinstraat. Deze arbeiders zullen gehuisvest wor den op het dorp zelf en wel in de voormalige Ned. Herv. Pas torie. Door de leden der Chr. Geref. kerk te Tholen is opgericht een mannenvereniging met aanvan kelijk 20 leden. De op 11 November gehouden collecte voor de Nederlandse oorlogsgraven bracht te Veere f23.87 op. I rrtiT - Ned. Herv. Kerk. Drietal te Dordrecht (vac.-J. S. Smit Sibinga), H. M. Bier man te Bergen (N.H.), H. F. O. F. de Boer te Bergen op Zoom en P. H. Kapteijn te Veendam. Beroepen te Den Andel, H. A. Laurentius, cand. te Leiden; te Dordrecht, S. Coolsma te Sit- tard; te Oude en Nieuwe Wete ring, dr J. G. Thoomes te Vee- nendaal. Bedankt voor Maarn-Maars- bergen, A. H. Sonnenberg te Ooltgensplaat. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Woensdag werd in Hotel „De Korenbeurs" te Goes een vergade ring gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De voorzitter, de heer F. P. O. M. K o c h, sprak een kort wel komstwoord en gaf het woord aan de alg. secr., de heer A. S. de Jonge voor het voorlezen van een groot aantal ingekomen stukken. Van de Min. van Verkeer en Wa terstaat kwam antwoord in op een adres van de Kamer t.a.v. de vliegvelden in Zeeland. Verschillende plannen voor aan leg van vliegvelden in Zeeland zijn in studie en de Minister vleit zich, dat aan gerechtvaardigde verlan gens in dit opzicht zal kunnen worden voldaan. Uitvoerbelasting in België. De Nederl. K. v. K. voor België en Luxemburg richtte een schrij ven aan de Zeeuwse Kamer, waar in uiting werd gegeven aan meer dere klachten over de op 1 Sept. j.i. in België ingevoerde uitvoer belasting van 3 hetgeen een vermeerdering van lasten bete kent. Vele exporteurs trachten aan de andere kant deze belasting af te wentelen op de buitenlandse importeurs, hetgeen met name in Nederland en Luxemburg grote ontstemming heeft veroorzaakt. Deze belasting strookt niet met de Benelux-gedaehte en mag niet voor Nederland en Luxemburg worden toegepast. De Nederland se Ambassade liet reeds een offi cieel protest horen. Verzocht werd aan te dringen op afschaffing. Enige leden waren het ermede eens, dat de belasting in strijd is met de Benelux-gedaehte, terwijl de heer H. H. M. A. óe Meijer deze zaak als een Interne binnen landse kwestie beschouwde. Stap pen zuilen worden ondernomen. Electriciteit. De voorz. der afd. Handel, de heer M a 1 j e r s, richtte een schrijven tot de Kamer, waarin hij erop wees, dat het bedrijfsleven in Middelburg steeds tobt met het aanschaffen van electrische appa raten, waar het net nog steeds niet op 220 volt is. Een transfor mator maakt de zaak haast dub bel zo duur. De Kamer zal deze technische zaak laten rusten. Moeilijkheden Zegelwet. Namens vele grossiers in Zee land maakte de heer Maljers schriftelijk attent op de moeilijk heden, die de Zegelwet oplegt. Tot deze zomer was innen bij rem- bourskwitanties vrijgesteld van zegelplakken. Dit is ineens inge trokken, omdat men meent, dat de grossiers geen eigen expeditie afdeling hebben, hetgeen in feite wel het geval is. Alleen bij verzen ding onder rembours per bode is men van zegels vrijgesteld. Het zegelen bij eigen vervoer brengt hoge kosten en nog grotere lasten mede, omdat de distributie insluit, dat een order nooit ineens kan worden afgeleverd. Deze zaak zal ter bevoegder plaatse worden besproken. Geleldebiljetten. Tenslotte vestigde de heer Mal jers de aandacht op de kwestie der geleldebiljetten, die nodig zijn bij verzending van suiker of zout naar Z.-Vlaanderen voor hoeveel heden van 20 kg. en meer. Aan vragen van deze biljetten moeten door de ambtenaren van de ont vanger worden uitgeschreven, hetgeen veel onnodig werk en ver traging bij de expeditie mede brengt. De commiezen in Z.-Vlaanderen treden nooit soepel op, ook als de goede trouw vaststaat. De Kamer zal tegen deze overbodigoe romp slomp protest aantekenen. 1000.— voor Tweede Z.E.T.O. Uit de mededelingen bleek, dat het bestuur der Kamer besloot in het garantiefonds voor de Tweede Z.E.T.O. voor f 1000.deel te nemen. Klachten aan de P.T.T. Op verzoek van het gem. be stuur van Terneuzen zal de Ka mer een deel der kosten van de nachttelefoonbediening te Terneu zen voor haar rekening nemen tot een maximum van f 200.per jaar. Men achtte dit algemeen een eigenaardige situatie, waardoor een precedent wordt geschapen. Dit is toch geheel Rijkszaak! De voorz. deelde mede, plotse ling tot deze maatregel te hebben moeten besluiten om Terneuzen en geheel O.-Z.-VIaanderen niet de dupe te doen worden en een ern stige handicap voor het bedrijfs leven te voorkomen. Er is bovendien een speciale re geling, als gevolg waarvan parti culieren soms hebben bij te dra gen. In elk geval zal de kwestie door het bestuur worden bespro ken met de P.T.T. Naar aanleiding hiervan ont spon zich een discussie, waarin vele klachten naar voren werden gebracht t.a.v. het storende con tact tussen telefoonleidingen en het net van de radiodistributie, het lang wachten voor de loket ten van vele postkantoren, speci aal in Z.-Vlaanderen, het lang uit blijven van internationale ge sprekken (soms kunnen zelfs be kende plaatsen niet gevonden worden!), de slechte telefoonver binding MiddelburgVlissingen enz. De heer L. J. v. 'tWestende verzocht stappen te ondernemen teneinde te bereiken, dat de radio- distributie weer in handen van het particulier bedrijf komt. Aldus be sloten. Bezoek dir.-gen. van de Arbeid. De voorzitter deelde mede, dat kortgeleden de dir.-generaal van de Arbeid met zijn staf een be zoek aan Z.-Vlaanderen heeft ge bracht i.v.m. nieuwe arbeids- en loonsvoorwaarden. De voorzitter heeft een uitvoerige uiteenzetting kunnen geven van de groei van het Z.-Vlaamse bedrijfsleven, die geheel anders was dan die bo ven de Moerdijk. Bereikt is, dat de dir.-gen. tot een andere visie is gekomen. Begroting 1948. Bij de bespreking der begro ting voor 1948 informeerde de heer J. L a p o r t naar het z.i. niet aanlokkelijke bezit van aandelen in de N.V. Haven van Vlissingen. Dit bézit maakt zelfs één derde van het kapitaal der Kamer uit. De alg. secr wees er op, dat deze aandelen een bepaald voordeel voor de Kamer betekenen, daar zij recht geven op een commissariszetel. De heer H. H. M. A. de Meijer had vernomen, dat er ernstige klachten bestaan t.a.v. het beleid van de directeur der Haven. De heer K. v. Everdingen wilde hierop niet nader ingaan; op voorstel van de voorzitter werd besloten, ev. concrete klachten te verzamelen en ter plaatse te hespreken. Hierna werd de begroting n\ a. s. aangenomen. Lasten middenstand. Voorts kwam aan de orde het voorstel adhesie te betuigen aar het adres van de K. v. K. N.- Holland t.a.v. de lasten op het middenstandsbedrijf. De heer J. R o o s e was van mening, dat allereerst de middenstand zelf zijn belangen moet behartigen. Bovendien is v/at voorgesteld wordt slechts een klein onderdeel van het middenstandsprobleem, dat in zijn geheel aangesneden moet worden. De middenstand moet zich beter organiseren en actie ver worden. Van andere zijde werd er op gewezen, dat de K. v. K. zeker tot taak heeft ook de belangen van de middenstand te behar tigen. De heer E. P. Fassaert wees op het bijzondere karak ter van de middenstand, dat medebrengt, dat soms protesten niet kunnen doordringen. De heer C. A. K a m m e - raad was het met de heer Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwerkerk, M Wielemaker te Silvolde; te Al- terveer, H. Smit te Rottevalle; t.e Joure, G. Leene te Nieuwen- dijk; te Boornbergum, C. J Hakman te Almkerk; te Zwager veen, K. Feenstra te Kraling- scheveer. Bedankt voor Oostvoorne, D. Brilman met verlof te Rotter dam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Smilde, G. A. Jansen, cand. te Bergentheim. Chr. Geref. Kerken. Beroepen teWerkendam, J. C. v. Ravenswaay te Zaamslag; te Vianen, E. du Marchie van Voorthuizen te Sliedrecht. Bedankt voor Papendrecht, M. W. Nieuwenhuijze te Den Haag-Centrum. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk. Naar gemeld wordt, heeft de Ned. Herv. Kerkeraad te Lage Vuurse afwijzend beschikt op het verzoek van het Moderamen der Generale Synode om voor de aanvang der Synodezitting met de gemeente het Heilig Avondmaal te vieren. Rouwdienst wijlen ds J. S. Post. Dinsdagavond werd in de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) te Axel in verband met overlij den van ds J. S. Post een rouv.- aienst gehouden. Voor de preek stoel waarvan hij zovele jaren het Woord had bediend stond nu het lijk opgebaard. Nadat mevr. Post en fam. wa ren binnengeleid en het zingen van Gez. 24: 14 (ook gezongen in de laatste godsdienstoefening door ds Post geleid) werd het woord gevoerd door ds Zemel, die als uitgangspunt nam Hebr. 3:16a en die er verder op wees hoe ds Post de gemeente van Axel heeft liefgehad om dat hij wist als dienaar Gods aan haar verbonden te zijn. Spr. roemde zijn ambtelijk werk en ambtelijk besef, gebonden aan Gods Woord. Dankbaar herdacht hij het optreden van ds Post in dagen van harde kerkelijke strijd. Namens de classis Axel werd het woord gevoerd door ds Lok van Zaamslag, namens de kerk van Zoutespui door ds Sollie. Verder werd nog het woord ge voerd door ds Pennings, Ned. Herv. pred. te Axel en namens het Chr. Lyceum voor Zeeland door de heer J. Laport te Goes. Een broeder van ds Post sprak namens de familie een woord van hartelijke dank voor de be toonde liefde en belangstelling. Nadat de familie het kerkge bouw had verlaten gingen alle aanwezigen langs de nu ge opende lijkkist om nog een laat ste blik te werpen op hun ge liefden leraar. Roose eens, doch was van me ning, dat de middenstand, door de overheid in een nauw keurs lijf gedrongen, nog steeds wacht op de wettelijke regeling van zijn positie. De heer A. S. de Jonge tenslotte constateerde, dat de middenstand steeds meer waar dering krijgt voor het werk der Kamer. Het terrein van de Ka mer voor het bedrijfsleven ligt nog grotendeels braak; er moet een betere outillage komen, opdat niet in het minst de mid denstand kan worden gediend. Hierna werd het voorstel aan genomen. Vestigingswetgeving. .Vervolgens kwam in bespre king het voorstel tot het zenden van «een adres aan de Min. van Eeon. Zaken t.a.v. de willekeu rige erkenningsregelingen en het buiten werking stellen van het Besl. Alg. Vestig, verbod Kleinbedrijf. Ook dit voorstel werd geac cepteerd. Rondvraag. Ir A. H. L. de Bel in formeerde naar de stand der be sprekingen omtrent de spoorlijn in O. Z.-Vlaanderen. Hierover zal een bespreking plaats vla den met de dir.-gen. van het verkeer. De heer J. Laport vroeg of er al iets meer bekend was omtrent het verzoek de verbin ding Vlissingen—Amsterdam sneller te doen worden. Dit schijnt af te stuiten cp gebrek aan materialen Een belangrijke verbetering mag worden verwacht, wanneer het volgend jaar de electrifica- tie tot Roosendaal wordt door gevoerd. Onderzocht wordt ook, of de electrificatie tot B. o. Zoom kan plaats vinden, zo deelde de heer B. Feenstra, Handelsagent der N.S. mede. Rondom de zaak Ds W. G. F. van Herwijnen. De Part. synode van het Zui den van de Geref. kerken onder houdende artikel 31 K.O. heeft na brede discussie van het rap port der commissie ad hoe met 8 tegen 4 stemmen en 4 onthou dingen aangenomen een voorstel van Ds H. Veltman te 's-Herto- genbosch waarin zij uitspreekt, kennis genomen hebbende van de overwegingen die tot de schor sing en afzetting van Ds W. G. F. van Herwijnen te Rilland- Bath en constaterende dat in geen der overwegingen enige overtreding genoemd wordt van de wet des Heren of een afwij king van de belijdenis der kerk, dat deze predikant wederom als dienaar des Woords dient ontvan gen te worden. Ds D. Zemel te Axel oordeelt in „Ons Kerkblad", dat dit besluit zondig is en met dit besluit zondig is en met schending van de K.O. genomen werd, waarom de kerken zich daarvan behoren vrij te maken. Hij deelt mede dat de vier uit gebrachte blanco stemmen af komstig waren van minstens drie synode-leden die weigerden aan deze zaak mede te werken om dat zij zich in alles gebonden wisten aan de K.O. W aterstanden. Keulen —23 (+0.06), Ruhrort —200 0.08), Nijmegen (Waal) 546 (+0.06), Arnhem (Neder- Rijn en Lek) 595 (+0.14), De venter (IJssel) 36 (+0.12), Borg haren 4045 f+ 0.33), Belfeïd (Beneden Maas) 1047 0.13), Grave (beneden de Sluis) 511 (+0.06). SCHEEPVAARTBER1CHTEN. 11 Nov.: Te Vlissingen aange komen: m.s. Mr Linthorst Ho- man van Antwerpen; m.s. West- land idem; m.s. Borelli idem: m.s. Mulan van Rotterdam. Ge- pass. naar Antwerpen: m.s. Fiat van Londen; m.s. Alphart vau Marseille;m.s. Maatje uit zee. Gepass. van Antwerpen: m.s. Edam naar Rotterdam; s.s. Oranjefontein naar Kaapstad. 12 Nov.: Gepass. naar Antwer pen: m.s. Aktjo van Colchester, s.s. Blommersdijk van Rotter dam. V eilingsberichten. GOES. Veiling van Dinsdag 11 November. AppelsJonathan f 21f 84 Goudreinetten 1856; Sterappels 1845; Reinette van Zucalmag- lio 26—58; Zure Bellefleur 19 34; Dubb. Bellefleur 3036; Glo rie van Holland 1832; Rambour Mortier 1222; Notaris appels 1628;--€ourtperdu 1220; Rei nette Tulpa 3140; Zoete Cam- pagner 2740; Zoete Bellefleur 2339; Zoete Ermgaarde 2132; Geld Holaart 19; Blanke Court- perdu 1027; Kroet en fabrieks- appels 5.809.10, alles per 100 kg- Peren: Comtesse de Paris 17 40; Zwijndr. Wijnpeer 2241; Br. Alex Lucus 3051; Br. Claugeau 50; Nouveau Parteau 1333; Le Curé 2022; Joseph de Meriine 2029; Jodenperen 1825; Groe ne Chaunontel 1319; St. Remy 1729; Pondsperen 1728: Gie- zer Wildeman 2546; Winter- louwtjes 1625; Kleiperen 15 32; Foppeperen 1621; Winter- suikerij 2027, alles per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven 188; Frambozen 133; Mispels 2339, alles per 100 kg. Noten 5.907.20 per 100 stuks. Wat brengt de radio? Vrijdag 14 Nov. 1947. HILVERSUM I, 301 m. 9.00 Morgenklanken. 9.30 Kamermu ziek. 10.00 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel. 12.00 The skymas- ters. 12.38 Operettemelodieën. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Kookkunst. 15.00 Dich ters. 15.20 Orgelspel. 16.30 Tus sen 12 en 16. 18.00 Nieuws. 18.30 Nederl. strijdkr. 19.15 Ac cordeonorkest. 20.00 Nieuws. 21.30 Radio-orakel. 21.50 Op vleuglen van muziek. 22.45 De avondwijding. 23.15 Concert. HILVERSUM H, 415 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Concert. 9.35 Orkestwerken. 11.00 De zonnebloem. 11.45 Or gelwerken. 12.03 Pianorecital. 12.33 Politiemuziekcorps. 13.00 Nieuws. 13.20 Politiemuziek corps. 14.00 Kamerkwartet. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Cem balogezelschap. 18.00 Ensem ble. 19.00 Nieuws. 19.30 Liede- renkwartet. 20.00 Nieuws. 20.12 ï)e gewone man. 20.20 Noors programma. 21.00 Benelux. 23.00 Nieuws. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 12 November 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1938 99% 99% Scheepv. Unie 187% 188% dito 1947 98% 08»/,, Rott. Lloyd 163 164% dito 1937 99% 99'/i. Stv. Nederl. 168% 169% Dollarlen. 101'/,. 101% H.V.A. 235% 235% Ned. N.W.S. - Java Cult. 115 116 Spaarcert. io r/„ 101'/,. N.I.S.U. 126 126 Indië 1937 98 97"/„ Vorstenlanden 62% 61% Kol. Bank 106 105% D. Bat. Mij. 151% 152 N. I. Hand. Bk. 105° 105 Deli Mij. 169% 172 N. Hand. Mij. 143 142% Senembah 149 150% A.K.U. 167% 168 Muller Ie 176% 178 Bergh Jurg. 295 296 dito ne 158 158% Berkel Pat. 122 120% A'd. Bank 153% 155 Calvé Delft 172 173% Holl. Bank Unie 204% 205 Centr. Suik. Incasso Bank 156% 158% Fokker 186 187 Rott. Bank 155 152% Gelder Zn. 149% 150% Tw. Bank 165 164% Hoogovens 167% 163% Aanconda 35% 36 Unilever 290% 293% Beth. Steel 102% 102% Ned. Ford 385 390 Chrysler 127 Ned. Kabel 291 299% Gen. Motors 60% 60% Philips Gl. 371% 373 Inter. Nick. Wilton F. 201 201 Kennecott. 50% 50% Billiton Ie 490 Rep. Steel 27% 27% dito lie 395 406 U. S. Steel 77% 77% Dord. Olie 423% 428 Cit. Service 39% 39% Kon. Olie 451% 452% N. American 25% A'dam Rubber 163% 162 Cont. Oil 50% 50 Band. Rubb. 150% 148 Mldcont. 44% 44% D. Bat. Rubb. 125 125% Phil. Oil 60% 60% O. Java Rubb. 84 Shell. Un. 31% 31% Serbadjadl 96% 96 Tide Wat. 22% 22% H. Am. Lijn 178% 180 Baltimore 10% 10% J. C. Japanl. 152% 154 Miss. K. T. 3% 4 K. N. Stoomb. 181% 183% Pennsylv. 16% 16% Kon. Pakketv. 181 183 N. Y. Centr. 13% 13% ADVERTENTI8N f<2^<a^<a#ê><assê><as::ê><&#c> Op 18 Nov. a.s. hoopt D.V. onze geliefde Va- q) der, Behuwd- en Groot- V vader, de heer e) ABRAHAM JANSE, Szijn 80ste Geboortedag te herdenken. SDat hij nog lang ge- v spaard mag blijven is (y de wens van zijn dank- q) S bare S Kinderen, Behuwd- q) en Kleinkinderen, S Biggekerke, B 6, q) November 1947. <a5=ë><a#ë><£=e><Asë><3^<aj=ë>$ Heden nam de Here van onze zijde weg, na een zeer kortstondig lijden, mijn innig ge liefde Tante en Pleeg moeder, KLAASJE SIMONSE, in de ouderdom van 63 jaar. Zwaar valt ons dit ver lies, doch geve de Here ons genade, om in deze moeilijke weg, onder worpen gemaakt te worden aan Zijn hei lige wil. Haar bedroefde Neef en Pleegzoon, JOHs. CORN. VAN MAELSAEKE. Biggekerke, 11 November 1947. Heden overleed in het Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, onze zeer geliefde en zorgdragen de Vrouw, Moeder, Be huwd-, Grootmoeder en Tante, na een korte ongesteldheid, KLAASJE REMIJN SIMONSE, in de ouderdom van ruim 63 jaar. Zwaar valt ons dit verlies. Sterke de Here ons in deze beproeving. Namens de Familie: N. REMIJN. Biggekerke. 11 November 1947. Heden overleed, na een smartelijk, doch geduldig gedragen lij den, in zijn Here en Heiland, onze gelief de, zorgzame Man en Vader, JOHANNES PIETER LOUWERSE, in de ouderdom van 53 jaar. Sterke de Here ons in dit zware verlies. Wed. C. LOUWERSE- GEERSE. PAU. CORRIE en PIET. PIET. SUUS en LOU. JO. CHRIS. V rou wenpolder, 11 November 1947. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond na het zo plotseling overlijden van onze geliefde Vader, Zoon en Broeder, ADRIAAN DE HEERE, Weduwn. van Magdalena in 't Anker, Ridder in de orde van Oranje-Nassau, betuigen wij aan allen onze hartelijke dank. PIETERNELLA L. DE HEERE. Wed. J. DE HEERE en Familie. Wemeldinge, 12 Nov. 1947. VERLOREN: EEN RESERVEWIEL MET BAND, maat 650 X 20, tussen Drie wegen 's-Gravenpolder, Baarland, Oudelande. Terug te bezorgen tegen beloning bij J. J. MOL, Drie wegen, Telefoon Ovezande, K 1195, no. 203. De Lezing met proefles door Mevrouw ISBRÜCKER—DIRKSEN, welke op Woensdag 12 No-i vember in het gebouw van de Concert- en Gehoorzaal zou worden gehouden, is uitgesteld tot MAANDAG 17 NOVEMBER. De lezing wordt nu gehoui den in de Z.V.U.-Jeugdlees- zaal, Molstraat 13. Aan-< vang 8 uur n.m. Toegang vrij. Zie voor verdere gegevens „De Zeemeeuw". ZWARE Gouden Regen, Balroos, Jap. Sierkers, Ribes, VEREDELDE Seringen, deze zijn bestand tegen dé wind. Donderdag hiervan speciale aanbieding. Standplaats hoek Lange- delftMarkt Middelburg. Aanbevelend Koudekerkseweg 137, MIDDELBURG.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3