zware tijd van machteloos wachten uiterste beheersing. en Prijsverlaging van schoeisel en textiel. Hollandse jongens in Indië. Wat een Frans kolonel verklaarde. In prinGipe besloten tot hervorming van het Hogerhuis. magnetische Noordpool. s-icifd De Verzet tegen nieuw bewind in Siam. Communisten spannen zich in om bevolking in slavernij te brengen. Pest uitgebroken in Perzië. Vrouw op een bed van wol. (Van onze Indië-redacteur te Batavia.) Het buitenland controleert. En hier is hetgeen de Franse mili taire attaché na afloop van zyn inspectie-reis door Java en Su matra, in een besloten gezelschap verklaarde: „Wanneer ik Nederlands soldaat was, zou ik liever op de plaats worden neer geschoten, dan vijf meter te moeten terugtrekken voor de repu blikeinse troepen". Denk van deze opmerking, wat ge er van denken wilt: één feit staat vast, namelijk dat de kolo nel, die nooit eerder in Indië ge weest was, en derhalve als ob jectief beschouwer een bezoek bracht aan weerszijden van de demarcatielijn, niet het minst te spreken was over de verrichtin gen der Indonesiërs, terwijl hij tevens in bedekte termen zijn waardering uitsprak over de werkzaamheden der Hollanders in het algemeen, en over die der Hollandse soldaten in het bijzon der. Ga, met deze wetenschap voor ogen, een Nederlandse post be zoeken; liefst één in 't binnen land, waar ge, tijdens de politiële acties, reeds eerder geweest zijt, en vergelijk dan de toestand van „toen zij kwamen" met die van thans. Er is niet veel nodig om te kunnen constateren, dat er heel wat veranderd is: het dode, uitgestorven dorpje, eens levend onder pressie der republikeinse soldaten, is geworden tot een druk gezellig plaatsje, waar het een va et vient is van Inheemse kooplieden, die gaarne bereid zijn, hun waren kippen, eieren, groenten en rijst in te wisselen tegen Nederlands geld, waarvoor zij in de nabije, grote stad, stof fen en kleren kunnen kopen, zo veel zij maar willen. Natuurlijk de prijzen hiervan vallen niet mee: een eenvoudig baadje kost nog altijd enige tientallen gul dens, maar, en dat begrijpt de bevolking ook, het begin is er alvast. Ga, in zo'n dorpje, ook eens een praatje maken met de sol daten. Leef een paar dagen let terlijk met hen mee; slaap in hetzelfde tentenkamp, waarin zij slapen; eet met hen aan dezelfde Wankele tafel, waaraan zij ook eten; ga met hen op patrouille en breng ook eens de nacht met hen door in het wachtlokaal, waar constant acht Hollandse jongens zitten, die om het uur op post moeten, scherp turend in de donkere duisternis Wanneer ge dat gedaan hebt, en na die luttele dagen zijt te ruggekeerd in de comfortabele hotelkamer te Batavia, beseft ge, wat een moeilijk leven deze ke rels hebben, en wat minstens even belangrijk is, op welke prachtige wijze zij zich heen slaan door deze zware periode. Ja de jongens hebben het zwaar, dat behoeven wij niet te verdoezelen. Trouwens zijzelf zul len het onmiddellijk vertellen. Niet omdat het beroeps-kanke raars zijn; niet, omdat ze gen stootje kunnen velen, maar dood gewoon, omdat het ook mensen zijn, die net als alle andere men sen verlangen naar een levens doel, naar een beetje rust en naar een beetje geluk. Hun moreel Prima, al doen zich natuurlijk ook incidenteel gevallen voor, waar dit niet zo is. Ons leger, en dat heeft Gene raal Spoor onlangs nog op on dubbelzinnige wijze verklaard, bestaat nu eenmaal niet uit tin nen soldaatjes, die links en rechts verplaatst kunnen worden, zonder dat er iets mee gebeurt. En juist ómdat het geen tinnen soldaatjes zijn, omdat het moreel gebonden is aan omstandigheden en tijd, daarom is het noodzakelijk, dat één ding komt, met een zeker heid, die geen andere mogelijk heden openlaat. Dat ene is: Af lossing en demobilisatie, zo spoe dig mogelijk. De politiële acties, die onge twijfeld veel van de jongens ge vergd hebben, zijn reeds lang voorbij. De nog veel zwaardere tijd, die van machteloos wachten en uiterste beheersing, brak toen aan. Ook deze periode zullen ze, zij het ook met uiterste moeite doorkomen, maar het verlangen wordt met de dag groter: Het verlangen naar Holland, naar huis en haard. Een enkele vraag is voldoende om dit te .kunnen beseffen. Ge kunt hem stellen aan Jan in Tji- latjap, aan Melle in Semarang, aan Wouter in Salatiga: „Gaan wij nog naar Djokja, jongens?" Het antwoord zal aan duidelijk heid niets te wensen over laten, maar ook dat ene zinnetje, dat er steeds vlak achter komt, spreekt boekdelen: als we maar gauw op de boot naar Hol land zitten". Doch wanneer het zover is, wanneer zij eenmaal op de terug weg zijn, dan zullen ze inzien, dat hun Indische jaren niet voor niets zijn geweest. Voor het land, waar zij heengingen, waren zij een onmisbare steun, voor zich zelf was deze periode een belang rijke, leerrijke tijd en voor hun Vaderland zullen zij zijn de bes te voorlichters, die Nederland ooit heeft kunnen wensen. Dat zij dan ook, in ruime mate, die waardering mogen genieten, waarop zijn, door hun prachtige werk, aanspraak mogen maken. Opdat zij, die wensen te studeren, daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld, terwijl de andere categorie, die werken wil, niet maandenlang behoeft te wachten alvorens aan de slag te kunnen gaan. De soldaten toonden, het land in moeilijke omstandigheden wat zij waard waren kunnen zij, op hun beurt, rekenen op steun van de Regering en volk? WIM TAUSENT. Kunstmatige regen in België. Sedert enige tijd worden in Bel gië met succes proeven genomen, die ten doel hebben kunstmatige regen te verwekken. Deze onder zoekingen zullen thans worden voortgezet door een pas opgerich te commissie. Tijdens de eerste vergadering heeft deze commissie een rapport aangehoord, dat door een vliegenier over zijn waarne ming werd uitgebracht. Zij heeft chemische producten aan een on derzoek onderworpen, die het meest in aanmerking komen om een regenwolk een dusdanige „shock" te geven, dat de water damp in regen wordt omgezet. Hiertoe zal voortaan voorname lijk koolzuur en koolzuurijs wor den gebruikt. In de toekomst zul len deskundigen op de begane grond de resultaten der proefne mingen controleren, terwijl een tweede vliegtuig boven de wol ken zal vliegen voor bestudering van de verschijnselen, die zich daar voordoen. Scherpe woorden van Churchill. Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdagavond in beginsel zyn goedkeuring verleend aan het voornemen van de regering om de bevoegdheden van het Hogerhuis te beperken door de tyd, gedu rende welke dit lichaam een door het Lagerhuis aangenomen wet kan ophouden, van twee tot een jaar terug te brengen. Een amen dement van de oppositie om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 345 tegen 194 stemmen afge stemd en het ontwerp werd in tweede lezing aangenomen. Een „verdronken dorp' viel droog. De Britse pers brengt foto's van een „verdronken dorp", dat tengevolge van de abnormale droogte weer droog is gevallen. Het betreft het dorp Derwent, dat in 1943 werd prijsgegeven voor de vorming van een na tuurlijk waterreservoir, voor de watervoorziening van Sheffield. Van dit verlaten dorp staat nog de kerktoren overeind, waarvan in normale omstandig heden slechts de top van de spits boven het water van het reservoir uit te zien is. Zondag j.l. echter trokken drommen kijklustigen van heinde en verre naar het eens populaire vacantieoord, dat na vier jaren onderdompeling zijn ruïnes te zien gaf. Inmiddels zijn uit Engeland berichten gekomen over regenval, tengevolge waarvan o.a. de be raamde noodmaatregelen voor de watervoorziening van Manchester nog opgeschort konden worden. Saargebied en Frankrijk. Volgens het blad van de Franse bezettingsautoriteiten in het Saargebied, heeft de de gouver neur Grandval, verklaard, dat de economische samensmelting met Frankrijk binnen 14 dagen een feit zal zijn. De economische sa menvoeging zal volgens het blad zonder wrijvingen tot stand ko men. De hulpverlening aan Europa. Taft critisch gestemd. Senator Taft uit Ohio, repu blikeinse candidaat voor de pre sidentsverkiezingen in 1948, heeft voor de radio verklaard, dat de rest van de wereld eerst gerant soeneerd zou moeten worden voor staal, graan en olie, voordat „wij zelfs maar de rantsoenering van ons eigen volk overwegen". Hij zag het nut er niet van in om het distilleren in Amerika te verbieden, terwijl millioenen bus hels graan naar het buitenland worden verscheept om daar ge distilleerd te worden. Taft hecht te over het algemeen zijn goed keuring aan het rapport van Har- riman, doch achtte de cijfers te hoog. Superfort verongelukt. In Oklahama is een Superfort verongelukt, waarbij 2 inzitten den om het leven kwamen. 5 an deren werden gewond. Aansporing tot mobilisatie van Joden. De Joodse nationale raad Vaad Leoemi heeft tot onmid dellijke mobilisatie der Joodse mannen en hulpbronnen aange spoord in verband met de „nood toestand", die men verwacht bij de stichting van een afzonderlij ke Joodse staat. Tegen 31 Dec. moeten er 500.000 pond sterling bij elkaar zijn voor de veiligheid binnen de Joodse gemeenschap, Ondanks het feit, dat hij een zware kou had gevat, had Win ston Churchill, de leider van de oppositie zich naar het Lagerhuis begeven om de oppositie te leiden tegen het regeringsbesluit betref fende het beperken der bevoegd heden van het Britse Hogerhuis. Churchill verklaarde, dat de Labourregering trachtte te komen tot een eenkamersysteem en hij noemde dit een gevaarlijk prece dent voor Engeland, daar dit land geen geschreven grondwet heeft. Hij zeide, dat nog nooit een re gering een dergelijke willekeurige macht heeft uitgeoefend en nooit een regering meer had gefaald om aan de practische behoeften van het Britse volk tegemoet te ko men. Churchill besloot met te zeggen, dat Labour niet zou kunnen voortgaan met het regeren van het Britse gemeenebest of wat er van over is door party- en kabinetsintrigues, daar de socia listische meerderheid zou verdwij nen indien morgen algemene ver kiezingen zouden worden gehou den. „Als de regering nog een jaar wacht zal Labour verdwijnen voor een aanzienlijke tijd, unwept, unhonoured, unsung- and unhung" (niet beweend, niet geëerd, niet bezongen en niet gehangen). Madill, chef van de „magne- ;ische" afdeling van de „Domi nion Observatories" in Canada, heeft, een eerdere mededeling van het departement van mij nen en hulpbronnen bevesti gend, verklaard, dat de magne tische Noordpool gezocht moet worden op het noorden van het eiland Prince of Wales. De pool verandert voortdurend van po sitie, door dagelijks rond te draaien over een gebied met een normale diameter van on geveer een kleine 100 kilometer. In perioden van magnetische storingen kan deze diameter echter wel tweemaal zo groot zijn. Men heeft vastgesteld, dat de magnetische noordpool nor maliter tussen middag en mid dernacht van de meest zuide lijke naar de meest noordelijke positie beweegt, en in de andere helft van het etmaal in tegen gestelde richting. Volgens Ma dill hebben nauwgezette waar nemingen geen bewijs kunnen opleveren voor de stelling, dat zich secundaire polen zouden bevinden op het eiland Bathurst en het schiereiland Boothia. Feuilleton. door H. Lourense. 42) —o— Teleurgesteld roeien ze de Vaart af, de Vliet op. Het aanlegsteigertje achter het huis van Aay is van verre al te zien, nu de maan wat flauw licht verspreidt. Er ligt geen boot! Ze roeien naar de kreek in het overbos van de buiten plaats. Mogelijk heeft hij daal de boot voor deze nacht verbor gen Geen boot te zien. Onder de heul bij het stoom gemaal soms? Ook daar vinden ze niets. Al hun moeite van deze avond is te vergeefs. „Stap jij maar af", zegt de veldwachter tegen z'n helper. ,.Ik ga aan de overkant de pol ders nog eens in." „Nou, zo je wilt, hoor. Ik ga anders wel mee." "„Nee, dat hoeft niet. Ik kan het wel alleen opknappen. Daar hoef ik hem toch niet te zoe ken." Even later legt de veldwach ter de boot aan de overkant vast, en stapt de Kaay langs. Aay heeft aan de overkant van de sloot een poosje geluis terd naar de geluiden, die de wind tot hem overdroeg. Maar niet te lang. Ze waren z'n spoor kwijt! Best, dan voortmaken. An ders krijgen ze de kans nog, om hem de pas af te snijden. Hij haast zich naar de Vaart, brengt daar vlug z'n boot ui' het riet in het vrije water. Dan roeit hij weg. Eerst bij de spoorbrug wordt hij omzichtiger. Hij laat de boot uitlopen, houdt even voor de samenvloeiing de rechterriem in het water, zodat hij wat meer onder de wal komt. Dan, als de kop van de boot aan de grond raakt, luistert hij scherp en nauwlettend. Even later duwt hij de boet voorzichtig nog wat meer naar de monding van de kleine pol derwetering, en werkt haar tus sen het riet. Hij heeft het pie pend knarsen van riemen de dollen gehoord. Doorvaren is gevaarlijk z'n achtervolgers zijn te dicht bij! Het geluid komt al naaer en nader, houdt plotseling op. Hij begrijpt hun bedoeling. Hier, bij de splitsing willen ze hem opwachten, 't Kan niet dol ler! Hun boot kan geen pols stoklengte van hem af zijn! Hij blijft roerloos zitten. Hij kan bijna verstaan wat de veldwachter en z'n helpe: overleggen! Wachten duurt lang. Bij wij len kan Aay haast de verzoe king niet weerstaan om z'n boo uit het riet te drijven en de omgeving eens op te nemen. Bakstenen worden uitgevoerd. En hier een tekort. De regering heeft, aldus persdienst T.N.B., 25 millioen bakstenen aan Engeland ver kocht. In de pers zijn hierover berichten verschenen, waarin werd medegedeeld, dat de uitvoe ring van deze order niet van in vloed zou zijn op het huidige bouwprogramma in Nederland. Het vakblad „Bouwschade" spreekt echter andere taal en stelt in het licht, dat door de on deskundige opzet van het bouw programma in ons land de vraag naar bakstenen plotseling zo is toegenomen, dat er allerwege een gedrang om stenen is ont staan. Aangezien niet voldoende stenen kunnen worden afgele verd, blijft de bouw allerwege steken. Desondanks exporteert men. Andere artikelen worden duurder. Na de prijsverlaging van de Philipsartikelen werd gemeld, dat ook de brillen en meubelen goedkoper zullen worden. De regering doet pogingen om ook de prijzen van andere ver- bruiksartikelen te drukken. Aan de producenten is verzocht hieraan mee te werken en naar 't schijnt niet zonder succes. Begin December zal de prijs van dames-, heren- en kinderschoenen met c.a. 6 worden verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijsverlaging merkbaar worden. De handel krijgt echter tot ongeveer 10 Januari 1948 gelegenheid de voorraad duurdere schoenen uit te verkopen. In het bijzonder wordt de aandacht van het kopend publiek er op gevestigd, dat de verbruikersprrjs gestempeld moet zijn in de hielvoering of op de loopzooi van de linkerschoen van ieder paar. Niettegenstaande de binnenlandse prijzen voor textiel-rayongarens verreweg de laagste ter wereld zijn, hebben de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem, de N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda en de N.V. Kunstzijdespinnerij te Nijmegen besloten met ingang van 1 December een gemiddelde prijsverlaging voor textiel- rayongarens van 5 procent voor het binnenland toe te passen. Ten aanzien van het goederenvervoer (langs de weg, per spoor en per post) schijnen ook verlagingen op komst te zijn, evenals voor klelaardappelen (denkelijk 1 cent) jam, groenteeonserven en som mige grutterijproducten. Ook metalen huishoudelijke artikelen zouden lager in prijs gaan worden. Daar staat echter tegenover, dat andere artikelen weer duurder worden. Boter, kaas en melk zullen in prijs verhoogd moeten worden. Dat zal waarschijnlijk ook het geval zijn met sigaren. Dit zal dan hier op neer komen, dat dit rookmaterlaal gemiddeld 1 tot 2 cent duurder wordt. Kerftabak daarentegen zou wat goedkoper worden. Luitenant-generaal Tsjoenha- wan, de plaatsvervangende op perbevelhebber van de Siamese strijdkrachten onder de nieuwe regering, heeft verklaard, dat er gevechten zijn uitgebroken tussen troepen van het leger en „strijdkrachten van het Sia mese volksverzet". De perschef van het militaire opperbevel sprak deze berichten over gevechten tegen. Tevens zeide de perschef, dat maar schalk Songkram, die Zondag de macht aan zich trok, de Britse, Amerikaanse en Chinese ambas sadeurs heeft ontvangen en vriendschappelijke besprekingen met hen heeft gevoerd. De liberale leden van het Roe meense parlement hebben op een vergadering, die door Tatarescu bijeengeroepen was, besloten, een .politiek van opbouwende oppo sitie" te gaan voeren. Tatarescu, die afgetreden is als vice-premier werd tot voorzitter der partij ge kozen. Kerkvrijheid in Hongarije De Hongaarse minister van Verkeer, heeft te Boedapest in een rede gezegd, dat de regering, ofschoon zij de vrijheid van de kerk erkende en in goede ver standhouding met haar wenste te leven, niet kon gedogen, dat ze kere kerkelijke kringen hiervan gebruik maakten om de demo cratie te critiseren en te onder mijnen. Ofschoon „zekere kerke lijke kringen in connectie ston den met de imperialisten" was de Hongaarse democratie niet van plan een campagne tegen de kerk te beginnen. Conferentie voor internationale handelsorganisatie. Binnenkort wordt te Havana een internationale conferentie ge houden, met het doel tot een in ternationale handelsorganisatie, in het kader der Verenigde Na ties, te komen. Drs A. B. Spee kenbrink, dir.-generaal voor de buitenlandse economische betrek kingen van het ministerie van Economische Zaken, zal in zijn kwaliteit van waarnemend voor zitter der Nederlandse delegatie naar New York vertrekken per K.L.M. Als tweede voorzitter zou oorspronkelijk medegaan de heer L. Götzen, die benoemd is tot minister zonder portefeuille. Geen leger van verplaatste personen. Het „Badener Tageblatt" meldt dat de autoriteiten van de Ame rikaanse zone van Duitsland een aanbod van Generaal Stefan Ben- der, lieder van de „Vrije Oekrain- se beweging" van Anti-Sowjet elementen van geheel Oost-Euro pa, tot vorming van een leger van 120.000 Oekrainse verplaat ste en uitgeweken personen ver worpen hebben. Generaal Bender zou met onbekende bestemming uit Polen in de Amerikaanse zone zijn aangekomen. Hij heeft vroeger de commu nisten in Polen en Slowakije be streden, tot dat hij door de Pool se en Tsjechoslowaakse legers werd verdreven. Zijn ze niet zacht doorgeva ren? Maar neen, hij blijft waar hij is. De anderen zijn ook niet van gisteren! Als het niet zo ontaard don ker was, zou hij hun boot kun nen zien, tussen het riet door! Hoor, daar zijn de fluister stemmen weer. Doe maar niet zo voorzichtig, jullie krijgt deze avond Aay Aaks niet te pakken. Daar moet je nog vroeger voor op staan! Hoe lang wacht hij al? Hij weet het niet. Dan begint het langzaam aan lichter te worden op het water. De maan komt op. Aay gluurt tussen de riet stengels door. Niets te zien. Als hij niet beter wist zou hij denken, dat de lui er tussenuit waren! Wachten! Opeens is daar de kop van een boot, die langzaam de Vaart inschuift. Ze varen kort langs hem heen. Als het moest sloeg hij die vuile hond achterin, met een riem op de kop! Maar hjj weet zich te beheer sen. Hij ziet hen naar de spoorbrug trekken, terug komen. Hij blijft in z'n schuilhoek. Hij neemt een van de fuiken op, die hij achteloos in de boot geslingerd heeft, onderzoekt bij het bleke maanlicht de kuil. Precies zoals hij dacht, de helft is er afgesneden. Die hebben de lui in de an dere boot natuurlijk bij zich! Een pracht bewijsstuk. Dat hij fuiken bij zich heeft, maakt hem niet strafbaar. Z'n acte is goed! Maar als hij nou in hun handen gevallen was, had hij lelijk de klei gei eden! Hij heeft al een keer in het hekje gestaan. Alleen het alge hele gebrek aan bewijs, heeft hem toen gered. Maar zoiets ge beurd geen twee keer achter elkaar. Als de anderen zo ver weg zijn, dat zij het geluid van zijn riemen onmogelijk horen kun nen, werkt Aay z'n boot uit de rietkraag, roeit kort langs de oever achter hen aan. Hij kan hun boot goed in het oog hou den, ze varen midden op het water. Opeens zwenkt hun boot op de linkeroever aan. Wat heeft dat te betekenen? O, ze willen zeker eens kij ken, of hij thuis zit. Geen kwaad idee. 't Is jammer, dat ze slib van gen. Aay blijft onder de oever wachtend liggen. Het duurt niet zo heel lang, of de boot komt weer naar het midden van de Vaart, vervolgt haar tocht naar de Vliet, cn vaart deze in Noordelijke rich ting op. Zo, dus de heren hebben er voor deze avond nog niet ge noeg van? Burgemeester Haarlem. Bij Kon. Besluit is thans met ingang van 1 December benoemd tot burgemeester van Haarlem, Mr P. F. O. M. Cremers, thans griffier der provinciale staten van Zuid-Holland. De heer Cremers is lid van de K.V.P. Prijsverlaging voor textiel-rayongrens. Van de zijde van de „Stichting van Rayonfabrikanten in Neder land" te Arnhem wordt het vol gende medegedeeld: In het kader van de algemene actie van de Nederlandse regering om tot een verlaging van de prijzen voor verbruiksartikelen te geraken is ook aan de Nederlandse rayon producenten verzocht daaraan mee te werkep. Niettegenstaande de binnen landse prijzen voor rayongarens verreweg de laagste ter wereld zijn, hebben de rayonproducenten gemeend toch aan dit verzoek te moeten voldoen en hebben de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem, de N.V. Hollandse Kunstzfjde industrie te Breda en de N.V. Kunstzijdespinnerij Ny- ma te Nijmegen besloten met in gang van 1 December een ge middelde prijsverlaging voor tex tiel-rayongarens van 5 pet. voor het binnenland toe te passen. Zij zijn er zich echter van be wust, dat deze verlaging alleen zal kunnen worden gehandhaafd, zolang niet nieuwe tegenwerken de omstandigheden deze houding onmogelijk maken. Post voor de „Van Kinsbergen". H. M. kanonneerboot „Van Kinsbergen" is uit de West ver trokken en zal van 2427 Nov. a.s. in de haven van Casablanca vertoeven en op 2 December in Den Helder aankomen. Brieven enz. bestemd voor Casablanca moeten uiterlijk 18 November ter post worden bezorgd. Vestiging van verplaatste personen. De voorbereidende commissie van de internationale vluchte lingenorganisatie en de Britse functionarissen van de geallieer de commissie in Oostenrijk heb ben een overeenkomst getekend t.a.v. de zo spoedig mogelijke repatriëring of vestiging in het buitenland van alle verplaatste personen en vluchtelingen in de Britse zone van Oostenrijk. Frankrijk gaat straffen verzachten. Herziening vonnissen. Het Franse ministerie van Jus titie is, volgens Reuter's corres pondent, doende met een syste matische herziening van de von nissen, welke zjjn uitgesproken wegens collaboratie, teneinde op gelegde gevangenisstraffen te doen verlagen en eventueel dood vonnissen te verzachten. Volgens een hoge ambtenaar van het mi nisterie zijn van de herziene vonnissen in de meeste gevallen de gevangenisstraffen tot de helft teruggebracht. Van de 5386 dood vonnissen, sedert de bevrijding wegens collaboratie uitgesproken, zijn er slechts 634 ten uitvoer gebracht. De meeste andere dood vonnissen zijn veranderd in le venslange dwangarbeid. In het afgelopen jaar zijn aldus onge veer 6000 vonnissen per maand herzien en men verwacht, dat nog verschillende maanden aldus zal worden voortgewerkt. „Prawda", het blad van de Sowjet-Russische partij, meldt, dat de Sowjet-Unie thans een nieuw vijfjarenplan voorbereidt, dat „ons land het rijkste ter we reld zal maken". Schijnvertoon. Iemand vertelt: Ik zag een timmerman in een elitebuurt bezig met reparatie aan een raam in de voorgevel van het huis en moest hem juist iets vragen. Op hetzelfde ogenblik kwam de vrouw des huizes met een kop thee naar buiten voor de ambachtsman. Toen de dame weer naar binnen was gegaan, zei de timmerman tegen me: als jC hier voor aan het huis werkt, krijg je altijd thee; achter krijg je niets, want daar zien de bu ren het niet. Ik weet niet of dit werkelijk gebeurd is. Maar het had in elk geval kunnen gebeuren. Er is veel schijn en schijn vertoon. Er wordt zoveel gedaan „om van de mensen gezien te wor den". Er is zoveel vriendelijk heid en liefbetoon, zoveel ijve ren ook voor op zichzelf goede dingen, dat in werkelijkheid niets anders is dan grof egoïsme. Ook hier geldt: „de zonde ligt aan de deur". Generaal Clark, de vroegere bevelhebber van de Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk, heeft ter gelegenheid van de wa penstilstandsdag van 1919 ver klaard, dat de communisten zich meer dan ooit inspannen om de volken der wereld in slavernij te brengen. Clark zeide, dat de wereld, twee jaar nadat zij de strijd te gen het nationaal-socialisme en fascisme met succes had beëin digd, te kampen heeft met de verraderlijke propaganda en in filtratie van een verderfelijke ideologie het communisme. Han van Meegeren veroordeeld. Eén jaar gevangenisstraf. Op 29 October heeft de officier van justitie, Mr H. A. Wassen- bergh, 2 jaar geëist tegen de kunstschilder Han van Meegeren wegens „oplichting met behulp van listige kunstgrepen" en het „opzettelijk valselijk signeren van kunstvoorwerpen' Uitspraak doende veroordeelde de rechtbank hem gisterochtend tot een gevangenisstraf van één jaar. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. Ten aan zien van de schilderijen heeft de rechtbank bepaald, dat zij aan De commissie van onderzoek der vier grote mogendheden welke de voormalige Italiaanse koloniën zal bezoeken, is Zater- j dag per vliegtuig uit Londen de eigenaars zullen worden te- vertrokken. ruggegeven. De grens tussen Perzië en Irak is gesloten en alle verbindin gen tussen de twee landen zijn verbroken wegens het uitbre ken van pest in West-Perzië De geneeskundige autoriteiten in Irak hebben onmiddellijk de strafste veiligheidsmaatregelen genomen. Psychiatrische muggen en olifanten. „Aan psychiatrische rapporten hecht ik weinig waarde, aange zien dergelijke rapporten psychia trische muggen tot psychiatrische olifanten plegen op te blazen". Deze wel zeer opmerkelijke en aanvechtbare uitlating bezigde Mr Zaayer, de procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Haag in zijn requisitoir tegen Mr L. Broersen, die tijdens de bezet ting gevolmachtigde voor de re organisatie-der politie was en als zodanig o.m. de „Germaanse groet" bij de politie heeft voor gesteld. Mr Zaayer liet zijn opmerking horen n.a.v. het feit, dat Dr Janssens uit Vught de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar i verklaarde. De eis tegen Broer- (Wordt vervolgd.) 'sen was 15 jaar. Bijz. Politierechter te Middelburg. Vleessmokkelaars en knoeiers. Zitting van 11 Nov. 1947. Vleessmokkelaars ver oordeeld. Op 30 Sept. zagen controleurs der C.C.D., dat de bode K. uit Colijnsplaat te Goes een kist afleverde aan de wo ning van B. P. Bij onderzoek bleek deze kist te bevatten 40 kg. ongestempeld varkensvlees. B. hierover ondervraagd ver klaarde, dat hij dit vlees van zijn broer uit Colijnsplaat had ontvangen zonder afgifte van bonnen. M. de B„ landbouwer te C o - lijnsplaat, gaf bij het voortgezet onderzoek toe dat vlees te hebben verzonden en verklaarde, dat dit afkomstig was van een hem toebehoord hebbend varken hetwelk op 27 Sept. frauduleus was geslacht. In totaal werd 84 kg. vlees in beslag genomen, f 200 of rnnd., met verb, verkl. vlees. De slagersknecht D. J. C. te Colijnsplaat, die behulp zaam was geweest bij het slach ten van vorenbedoeld varken werd veroordeeld tot f 40 of 20 d. Knoeierij met Lijnzaad. De graanhandelaar G. J. M. W. te S c h o o n d ij k e, sinds 2 April 1947 gedetineerd, wordt ten laste gelegd het uitlokken, althans medeplichtig zijn aan het in strijd met de voorschrif ten verhandelen van grote hoe veelheden lijnzaad in West Z. Vlaanderen. Verdachte gaf de feiten toe. Hij maakte gebruik van de diensten van S. en v. cl. A. Het verdiende geld gaf hij aan zijn moeder. Hij zegt veel spijt van het gebeurde te heb ben. De Politierechter merkte op, dat verdachte geraffineerd en weldoordacht knoeide. Het blijkt, dat hij de valse afleve- ringsbewijzen in België liet drukken. De Off. van Just, zeide, dat verd. op heel gemene manier heeft gehandeld en daardoor ge holpen heeft 30.000 kg. lijnzaad frauduleus te verhandelen. In een paar maanden heeft hij f 7000 extra in de wacht ge sleept. Eis 1 jaar gev.straf met aftrek preventief. Mr Kuipers betoogde, dat verd. eigenlijk een slachtoffer is van de boeren. Hij had persoonlijk geen voordeel bij de behaalde winst en toont diep berouw. PI. vraagt ged. voorw. straf. Uit spraak: 9 mnd. gev. met aftrek W.S„ vlasser te Eede, was mede bij deze zaak betrokken. Eis 6 mnd. gev. Smokkelaarster op een bed van wol. Naar aanleiding van een ge rucht, dat een partij wol zou worden vervoerd over de Wes- terschelde, van de haven van de Faal naar de haven van de Zim- mermanpolder werd door de Rijkspolitie te Water met hun vaartuig op bovenbedoeld tra ject gesurveilleerd. Op 1 Sept, van Valkenisse een roeiboot waargenomen, waarin enige personen. Bij onderzoek bleken deze personen 50 kg. wol te ver voeren. De inzittenden bleken te zijn J. A. B., monteur te- Go e s, en zijn helper J. C. v. H. Verd. B. verklaarde de eigenaar van de partij wol te zijn. Enigen tijd later werd een ander vaartuig ontdekt. Ach tervolging en aanhouding had plaats en bij onderzoek bleek men te doen te hebben met de „Gra 6". Bij controle op dat vaartuig werd in het vooronder een vrouw ontdekt welke ge kleed op een bed lag welk bed bleek te zijn samengesteld uit een hoeveelheid van ongeveer 50 kg. wol. In verband met een en ander werd de geleidster P. J. G echtg. van de vorige verd J. A. B„ uit Goes, gehoord. Deze gaf toe de verantwoordelijke per soon voor het vervoer te zijn en verklaarde die wol in Kiel- órecht voor f 36 de kg. te heb ben gekocht. Verd. verklaarde, dat het de bedoeling was de wol in Goes te verkopen. De wol werd in beslag genomen. De Off. van Just, zeide, dat beide verdachten zeer ongunstig bekend staan, het zijn aarts zwarthandelaren. Hij eiste voor ieder der verd. 9 mnd. gev.,, waarvan 3 mnd. voorw. proef tijd 3 j. en aftrek voorarrest, met verbeurd verklaring wol. Uitspraak 6 mnd. gev., waar van 2 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd en aftrek voorarrest, voor verd. G. en voor verd. B. 9 mnd. gev., waarvan 3 voorw. met 3 jaar proeftijd en aftrek voorarrest. Met verbeurd verkL der wol. Wegens overtreding Devie- zenbesluit werden veroordeeld: J. D. F. te Biervliet f 10 of 5 d. met verbeurd verkl. van 2530 B. francs; Ma. Ma. Ja. W., te Hulst, f 10 of 5 d. met verb, verkl. van f 300. J. B., chauffeur te Oostburg- Th. den D„ landbouwer te Sluis; W. M., boekhouder te Cadzand en H. v. S., koopman te Sluis, wegens frauduleuze invoer van ruim 2000 kg. vezels. B. en D. ieder f 75 of 15 d.; M. f 100 of 25 d. en S. 6 weken gev., met verbeurd verkl. der vezels. J. B., kleermaker te 's-Hee- renhoek, wegens het onbevoegd voorhanden hebben van 289 dis- boter-, suiker-, melk- en marga rinebonnen. Eis f 40 of 20 d. en 1 mnd. gev. voorw. proeftijd 3 jaar. J. W. opperman, en A. d. V., commissionnair, beiden te Mid delburg, wegens het frauduleus invoeren van 30 kg. tabak, 1000 sigaretten en 10 knotten wol. Bovendien hadden verd. zich te verantwoorden wegens uitvoer van resp. f846 en f 724 zonder vergunning. J. W. 2 mnd. gev. met verb, verkl.; A. de V. 3 mnd. werd ter hoogte van het Schaar gev. met verb, verkl.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2