Militair, moreel en financieel minderen onze krachten. Drie Regenten wensen innige samenwerking met Nederland Wat Li <Bo£iüe& PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Tweede Kamer over het regeringsbesluit. Zij werden door Dr v. Mook ontvangen. Spontane ontvangst van Mackenzie King te Pntte. Nieuw Deens Kabinet. Jhr De Geer ontslagen als Minister van Staat. Hervormde Schoolvereniging krijgt gehouw. Wrak van de Breskens 27 gevonden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. hantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Op de vraag: Wat is politiek, werden naar wij in „In de Waag schaal" lezen, in een Zwitsers blad, de volgende antwoorden ge geven „Politiek ls het oorverdovend lawaai, dat kunstmatig gemaakt wordt, om het knorren van de lege magen te overschreeuwen. Politiek is het zand, dat de par tijen het volk In de ogen strooien, opdat het niet in staat zal zijn om te zien. Politiek is de mist die over een land ligt omdat het onbegaanbaar is. Politiek is het bedrijf, dat ieder een gelooft te kunnen uitoefenen, zonder het geleerd te hebben. Politiek is het grootboek van de schuld, waarin de zonden der kinderen aan die van de vaderen worden toegevoegd. Politiek is het troebele water dat het volk als een verfrissende dronk wordt aangeboden. Politiek is het geneesmiddel dat hun het beste bekomt, die het aan anderen voorschrijven. Politiek is de ladder, waarlangs de eerzuchtigen naar boven klim men. Politiek is de toverspiegel, waarin schurken zich zelf zien als mannen van eer. Politiek is een wegwijzer, die in alle richtingen wijst". Er zijn er in ons land ook wel in Christelijke kringen, die deze ant woorden gaarne onderschrijven en die deze Zwitserse wijsheid ge bruiken als motief voor hun zich onttrekken aan alle politieke ac tie. Zg gaan er prat op, dat zy niet aan politiek doen. En tegelijkertijd |beglnt dan vaak de critiek op allerlei dingen die naar hun oordeel verkeerd gaan. Zij hebben critiek op de economische-, de financiële- en vooral op de Indische politiek. En niet te vergeten de ver doorge voerde overheidsbemoeiing. Daar deugt nu letterlijk niets van. De regering deugt niet, maar van het parlement is al evenmin iets goeds te vertellen. En de Prov. Staten en de gemeenteraden vallen onder hetzelfde oordeel. En zo zijn deze crltikasters, zonder dat ze er erg in hebben, druk bezig aan politiek te doen, zy het dan in hoofdzaak afbre kende politiek. Het spreekt vanzelf, dat ze zich niet aansluiten by een politieke partij en dat ze er niet aan den ken de partij-actie financieel te steunen. Zij hebben critiek op het heden en menigmaal vrees voor de toe komst, vooral als ze denken aan hun kinderen in verband met de dreiging van het communisme en andere gevaren. Maar ze gevoelen zich niet ge roepen een hand uit te steken en mee te werken om de zaken in de goede richting te leiden. Onverklaarbaar deze houding. In 't byzonder voor Christenen, die hun Bybel kennen en die het kunnen weten, dat het onze taak is, God te dienen op alle terreinen van het leven. Die het kunnen weten, dat" ze met hun zich afzijdig houden en hun afbrekende critiek in de kaart spelen van hen, die de gro- 1) afbraak beogen en die niets fiever wensen dan de Christelijke grondslagen van ons volksleven te ondermijnen. De heer Van Heyst als burgemeester geïnstal leerd. Maandag is dhr v. Heyst, oud directeur der Stichting Herstel Zeeland '45, geïnstalleerd als bur gemeester der gemeente Dirks- land, door de wnd. burgemeester dhr Ottink. De nieuwe burgemeester sprak ln zgn Installatierede zijn dank uit jegens zijn Hemelse Vader, die hem tot dit ambt heeft geroepen, jegens H. K, H. de Prinses Regen tes voor de benoeming en allen die hieraan hebben medegewerkt, waarna hy zich tot de wethou ders en andere leden van de raad wende, benevens tot het gemeen- tepersoneel en de burgerij. Hierna -d het woord gevoerd door het van G. S. van Zeeland, dhr A. Schout, die gewaagde van de werkkracht en werklust waarover dhr v. Heyst beschikt. Hy felici teerde de zo juist geïnstalleerde burgervader en zijn echtgenote, alsmede de gemeenten, die nu aan zijn zorgen zyn toevertrouwd. Na mens de bevolking van West- Zeeuwsch-Vlaanderen werd dank gebracht door de burgemeester van Aardenburg, voor het vele werk door dhr v. Heyst verricht in zpn vorige functie. Mr M. v. Thiel, burg. van Halsteren, sprak als oud-directeur van de Stichting Herstel Noord-Brabant, terwijl Mr J. de Vries het woord voerde namens de derde afd. der Prov. Griffie van Zeeland. Dinsdag vond de installatie plaats in Melissant door de loco- burgem. dhr Kleynenberg. Hier werd gesproken door dhr L. P. v. Oorschot als weth. van Soc. Za ken van Vlissingen. Evenals te Dirksland namen ook hier dhr en mevr. v. Heyst een zanghulde van de schooljeugd in ontvangst. Dezelfde middag installeerde dhr Witvliet als loco-burg. dhr v. Heyst in de derde gemeente Her- kingen. Ook hier voerden vele sprekers het woord. Voor de bomenactie op Walcheren. De Franse ambassadeur, Jean Riviere, die de herbeplanting van Walcheren op 4 Nov. heeft by ge woond, heeft ten bate van de bo menactie van de Stichting Nieuw Walcheren, een schenking gedaan van f300. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 796 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 13 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Toen de heer Schouten Dinsdag sprak over de Indische politiek van de regering (door een teiexstoring was het gisteren geplaatste verslag onvolledig, waarom wjj dit aanvullen) verklaarde de heer Schouten, dat hg de oordeelvellingen van Dr van Mook over de republiek volkomen serieus vindt. Maar dan is het een raadsel, dat men thans nog de republiek als partner in besprekingen zou willen aanvaarden. Aan de politionele actie wordt zo volkomen haar waarde ontnomen. Kan men thans nog zeggen, dat deze actie doeltreffend is geweest? In de drie maanden, verlopen na deze actie, is men niets gevorderd, integendeel steeds achteruitgegaan. Militair, moreel, financieel, economisch worden onze krachten minder. Over de financiële positie van Indië is ons, al is er om gevraagd, geen enkel cijfer gegeven. Geen woord over deze zaak! Dit is niet te dulden. Dit is ten enenmale in strijd met de plicht van de re gering tegenover de volksverte genwoordiging. Laat men toch het debat niet afleiden door te spreken over de ijver van het kabinet. Deze wordt door niemand betwist, maar daar gaat het niet over. Het gaat over de richting van het beleid. Dit beleid mist de vastheid, die het nodig heeft. Een bewindsman moet de problemen duidelijk stel len en niet achter woorden ver bergen. Wjj leven in een crisis van het gezag. Men tracht deze te be dwingen door een absolutistisch stelsel, maar de enige remedie is de krachten, die leven in het volk, te regenereren. Het gaat om de verhouding van gezag en vrijheid. In dit herstel schiet de regering te kort. Het enige redmiddel is, dat men te rugkeert tot de gehoorzaamheid aan Gods Woord. Alleen zo is er herstel mogelyk. Neen, de regering kan het volk niet bekeren, maar wanneer de ze gedachte bij de regering voor op staat, is er de mogelijkheid de regenererende krachten op te wekken, alleen dan is een vast beleid mogelijk. Dan krijgt het beleid een richting, die het ont trekt aan het proces van ver- wereldiyking, dat zich allerwegen voltrekt. Bij de gisteren voortgezette be sprekingen hield de heer Wage naar (C.P.N.) een beschouwing over de toestand in het binnen land. Hy betoogde, dat de loon- en prijspolitiek der regering ge faald heeft. Het beleid ten aanzien van de landbouw is z.i. verkeerd geweest. De militaire operaties in Indië keurde spr. af. Het „koloniaal oorlogsavontuur" zal z.i. voeren naar een financieel bankroet van Nederland. De heer de Wilde (A.R.) gaf te kennen, dat de financiële toe stand van ons land bedenkelijker is dan twee jaar geleden. Als het zo doorgaat nadert z.i. snel de tijd dat de regering de zaak der finan ciën en de daarmee samenhan gende kwestie van lonen en prij zen niet meer in de hand heeft. In het bijzonder signaleert spr. als bezwaren het te groot aantal Indische begroting. Wat wordt er in Indië uitgegeven en geleend? Het is toch duideiyk, dat Neder land verantwoordelijk er voor is. Het is noodzakelijk, dat de minis ter van Financiën, duidelijkheid verschaft. De heer Korthals (Vrijh.) betoogde, dat zijn fractie het blijft betreuren, dat niet een nationaal kabinet gevormd is. De basis van het huidige kabinet is voor de abnormale omstandigheden van het ogenblik te smal. Er is nog zeer veel recht te zet ten, meent spr. en hij noemt de salarissen van leraren, ambtena ren en de wetenschappelijke staf van universiteiten en hogescholen. Spr. vraagt verder o.m. of van de prijsverlaging, welke mogelijk moet zijn door de verhoging der arbeidsproductiviteit, in de indus triële sfeer weldra resultaten ver ambtenaren, de bureaucratisering I wacht kunnen worden. van het leven; het slechte Indi sche beleid. Twee zaken dienen z.i, voorrang te hebben, n.l. het Indische pro bleem en het financiële vraagstuk. Naar zijn mening moet men niet te zeer rekenen op steun van buitenaf. Men moet steun in eigen kracht zoeken. De heer de Wilde merkte o.m. op, dat men niets weet over een Ten aanzien van het deviezen- tekort dringt de heer Korthals aan op het nemen van een beslis sing, opdat een catastrophe worde vermeden. De heer Vonk (Vrijh.) be spreekt de aanvulling van en de wijzigingen ln het kabinet. Er is gezegd, dat de minister zonder portefeuille verantwoordelijk voor de speciaal hem toegewezen verbinden. taak. Maar ons staatsrecht kent niet een dergelijke figuur als dragende ministeriële verantwoordelijkheid. Met klem dringt spr. er op aan in deze klaarheid te verschaffen. Hij vraagt voorts o.m. opening van zaken op het vitale punt van toevloeiing van deviezen uit Indië naar ons land. De heer Teulings (K.V.P.) bespreekt de nieuwe samenstel ling der begroting. In vereenvou diging steekt stellig iets goeds, doch thans is de regering te ver gegaan. De heer Andriessen (K. V. P.) wijdt een beschouwing aan de loon- en prijspolitiek. Verschillende omstandigheden doen z.i. twijfel rijzen, of deze po litiek te handhaven zal zyn. De heer H o f s t r a Arb.) acht de critiek op het financiële beleid der regering niet geheel gerecht vaardigd. De heer Van der Feltz (C. H.) betoogt, dat de veranderde opzet der begroting het moeilijk gemaakt heeft tot een juist in zicht te komen. O.m. vraagt spr. in een cijfer te willen vermelden als dat mogelyk is wat voor rekening van Neder land zou komen als Indië niet in staat is zijn uitgaven zelf te be talen. Hij dringt verder aan op bezuiniging. De heer Zandt (S.G.P.) zegt, dat het hem verontrust, dat dit kabinet een deugdelijke grondslag mist. Spr. heeft bezwaren niet te gen de hulpverlening aan de ouden van dagen, maar tegen het stelsel van verzekering, dat men aan de definitieve regeling wil Het gevoerde beleid spreekt z.i. vierkant tegen, dat het kabinet christelijk zou zijn. Spr. beleid de handhaving der Zondagsrust en ontwikkelt be zwaren tegen het rijden van auto bussen op Zondag. Het lijkt wel of dit kabinet België en Frankrijk achterna wil. Het kabinet heeft niets gedaan tegen het misbruik van Gods Naam. Er is een verwildering, dat dient de regering ter harte te gaan. Verder bepleit hij maatre gelen tegen het euvel der echt scheidingen. Voorts roept hij de protestanten op tegen het steeds verder opdrin gen van Rome. O.m. maakt hij bezwaar er tegen dat op het Ma- ria-congres te Maastricht mili taire eerbewijzen gebracht zijn aan de kardinaal Verder wijst hij er op, dat de kardinaal een bgzon- dere plaats heeft gehad bij de be ëdiging van de Prinses-Regentes, en dat velen zwaar hebben te gen het Willebrordus-monument dat te Utrecht ls onthuld. Tenslotte betoogt hij o.m., dat de hoognodige bezuiniging nog steeds op zich laat wachten. De wederopbouw dient krachtiger ter hand te worden genomen. De vergadering wordt dan ver daagd. Te Batavia wordt van groot belang geacht, de beslissing van drie regenten resp. van Krawang, Soemedang en Soekaboemi, dat zij een innige sa menwerking met Nederland wenselijk achten, ten einde te komen tot een welvarend Indië. Bedoelde regenten, behorend tot oud-adelijke Soendanese families werden Dinsdag door Dr van Mook ontvangen. In West-Java-Conferentie. te Djogja, regelingen zal voor- stellen voor besprekingen tus- stede van half November d„ W o Tra wrl« sen de republikeinse en Neder- de West-Java-conferentie jandse eo^missies ter uitvoe- zal half December bijeenkomen, teneinde te geraken tot 't vast stellen van algemeene richtlij nen voor de toekomstige status van West-Java. Commissie van goctle diensten. Een communiqué van de com- ring van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 Novem ber. Tamzil somber gestemd. De republikeinse vice-minis ter van Buitenlandse Zaken, Tamzil, heeft tijdens een verga- dering van het werkcomité van missie van goede diensten deelthet K.N.I.P. o.m. verklaard, dat nog mede, dat Graham, de A- merikaanse vertegenwoordiger Gevallen Canadezen herdacht. (Van onze speciale verslaggever.) Het bekende Brabantse dorpje Putte was gistermiddag in feest stemming. Er was dan ook wel iets bijzonders aan de hand, de be volking verwachtte n.l. de Cana dese minister-president Macken zie King, die na een verbiyf in Frankryk en België hier de Ne derlandse grens zou passeren. De regen gutste in stromen neer en zwaar van het hemelwa ter, hingen de Canadese en Neder landse vlaggen slap langs hun stokken boven de erepoort, die juist op de grensscheiding was opgericht. Een erepoort, die ge tuigenis aflegde van de bevrijding van het dorpje op 6 Oct. 1944 door het Canadese leger, maar ook van het feit, dat hier twaalf Canadese jongemannen het leven lieten. ..Eternal thanks", de woorden op de erepoort, waren de stille, doch nooit genoeg vergelde dank, die het Nederlandse volk de Cana dese natie kan brengen. Toen om vgf uur (twee uur over tijd) Mr Mackenzie King ar riveerde, ging er een spontaan ge juich op. Direct na de begroeting door de Canadese Ambassadeur, de heer S„ Dunuy, liep de premier op het publiek toe, waarmede hg zich onderhield. Aan de andere zijde van de grens hadden kinderen met vlag de vrijheid gevallen Canadezen zgn begraven. Na aankomst in specteerde de premier eerst de manschappen van het 3e Regi ment Infanterie. De avond was reeds gevallen, toen de heer Mackenzie King zich naar het monumentale kruis ach ter op het kerkhof begaf, om een grote krans aan de voet daarvan neer te leggen. Hg verwijlde hier enige minuten in stille aandacht, mogendheden De Marlnierskapel der Kon. Marine o.l.v. Gijsbert Nieuwland speelde het Canadese, Engelse en Nederlandse volkslied. Daarna werden kransen gelegd door de burgemeester van Bergen op Zoom, Ir H. B. J. Witte, door de luit.-kolonel C. Hoogers na mens het garnizoen van Bergen op Zoom, door de kap. lult. ter zee le kl. J. G. Broekhuijsen na mens de Mariniers en voorts door vertegenwoordigers van de Stich ting Geall. Oorlogsgraven „De Scheldemond", het Oorlogsgraven Comité B. o. Zoom en de G. O. I. W. N. Het gemeentebestuur van B. o. Zoom heeft de Canadese min.-pre- sident aangeboden een fraai ge bonden exemplaar in étui van het boek „Historie obigée de la ville de Bergen op Zoom" van Jean Feure, alsmede een oude gekleur de a.s. Nederlands-Indonesische onderhandelingen onder een toenemende Amerikaanse Invloed zullen staan. De republiek, zo zeide hij, kan slechts hopen op de steun van de over de gehele wereld ver spreide progressieve elementen. Wat dit betreft, is het betreu renswaardig, dat deze elemen ten een zo kortstondig leven hebben en dat er talrijke aan wijzingen zijn, dat de „reacti- onnairen" bezig zijn de over hand op de „progressieven" te verkrijgen, vooral in de Ver. Staten. Vervolgens constateerde Tam zil met bitterheid, dat Indone sië slechts een „kleine cel is in het internationale organisme, en dat zij dientengevolge reke ning dient te houden met de betrekkingen tussen de grote Ontwerp-statuut voor Negara Borneo. Door Dr J. Kiers, voorzitter van de West-Borneoraad en Pan- geran Kartanegara, voorzitter van de raad van zelfbestuurders van Oost-Borneo en lid van het contactlichaam voor de bespre kingen met de commissie van goede diensten, is gisteravond be kend gemaakt dat het ontwerp statuut voor de Negara Borneo (Kalimanten) te Batavia tot stand is gekomen. getjes zich opgesteld om de hoge de kaart van de vesting Bergen op Zoom. Daarna is het gezelschap, voor afgegaan en gevolgd door een vijftal militaire motorordonnan sen, naar Den Haag vertrokken, waar de Canadese mln.-president omstreeks 8 uur arriveerde. bezoeker te bedanken voor zijn bezoek aan België. Onmiddellijk na aankomst nam de heer Mackenzie King afscheid van de Belgische autoriteiten. ©mstuwd door de bevolking van Putte wandelde hij daarop ln ge zelschap van de heer Dupuy, Mr J. Visser, chef afd. Protocol Min. van Buitenlandse Zaken, kolonel W. G. Bendersc, comm. van de 3e Mil. Afd. en de burgemeester van Putte, de heer G. H. M. Hof- mans, naar de controlepost der Omtrent de oorzaak van de marechaussee, waar hij diverse welke het vissersvaartuig autoriteiten nader aan zich deed j Preskens 27 overkwam, is nog voorstellen. Hier herinnerde de n*ets komen vast te staan, doch burgemeester aan de bevrijding we', wordt in deskundige kringen Het statuut, dat voorlopig ont worpen ls, moet aan de respec tieve Daerahregeringen worden voorgelegd alvorens definitief van kracht te worden. In de staatkundige ontwikke ling van Borneo werd als eerste op 12 Mei van dit jaar de Daerah Istimewa Westborneo erkend, daarna Groot Dajak, Z.O.-Borneo en Oost-Borneo. Verwacht mag worden, dat binnenkort Hoeloe Soengel en Bandjermasin met dê hervormingen gereed zullen zijn en als Daerah zullen worden er kend. Spaanse kwestie in de V. N. De politieke commissie der V. N. heeft een resolutie Inzake Spanje aangenomen, waarin uit drukking wordt gegeven aan het vertrouwen, dat de Veiligheids raad zijn in het handvest vast gelegde verantwoordelijkheid zal nakomen, zodra de raad van me ning is, dat de toestand met be trekking tot Spanje dit vereist. In de resolutie wordt eveneens opnieuw de verleden jaar door de algemene vergadering genomen resolutie bekrachtigd, waarin het terugtrekken van de ambassa deurs uit Madrid wordt aanbevo len. Nederland o.a. onthield zich van stemming. Hedtoft, voorzitter van de Deense sociaal-democratische par tij, heeft een nieuw Deens kabinet gevormd, nadat de vier voornaam ste partijen het niet eens waren geworden over een coalitierege ring. Hedtoft heeft de minister- lijst aan koning Frederik over handigd. Men verwacht dat de nieuwe regering vandaag officieel zal worden benoemd. In het nieuwe kabinet, dat op de minister van buitenlandse za ken na uitsluitend sociaal-demo craten bevat, is Hedtoft min.- president, terwijl er één vrouwe lijke minister is. Door locomotief gegrepen. Naar het A.N.P. verneemt, is by Kon. Besluit Jhr Mr D. J. de Geer, oud minister-president ontslagen als Minister van Staat. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.56 u„ onder 16.52 u. Maan op 9.54 u., onder 17. 33 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrgdag 14 November: 2.35 u. 2.15 m., 14.46 u. 2.10 m. BONNENLIJST* Geldig van 16—29 Nov. 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie R). R-04 diversen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versna peringen. R-05 diversen: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (serie R). R-ll, R-12 diversen: 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. R-13 diversen; 450 gr. huishoud zeep of 360 gr. toiletzeep. R-16 reserve: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (alle soorten) of kinder biscuits. Bonkaarten MA, MD, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie R). R-21 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel, of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. versna peringen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711. R-01, R-02 tabak: 1 rants, ciga- retten of kerftabak. R-03 tabak2 rantsoenen clga- retten of kerftabak. R-01 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop enz. R-03 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen, of 100 gr. suiker,- boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. De reeds aangewezen bon R-03 vlees voor 100 gr. vlees is geldig t.m. 22 Nov. Bovengenoemde bon nen kunnen reeds op Vrijdag 14 Nov. worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernietigd. Aanrijding te Goes. Te Goes zijn twee luxe auto's op de hoek van de Korte Kerk- Op de spoorbaan te Dordrecht straat en de Singel op elkaar in- werd gistermiddag een spoorar beider, wonende te Groote Lindt, door een losse locomotief gegre pen en overreden. De man werd zwaar gewond. gereden. Beide wagens, waarvan de een afkomstig was uit Roosen daal, werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. GAULLISTEN SLAAGS MET COMMUNISTEN. WARE HEKSENKETEL TE MARSEILLE. De burgemeester van Marseille, Carlini (aanhanger van De Gaulle), is gisteravond uit de gemeenteraadskamer in het stadhuis moeten ontvluchten, toen een aantal demonstranten, uit protest tegen verschillende in het verloop van de dag uitgesproken von nissen tegen enkele hunner aanhangers, het stadhuis binnen drongen. gemeester, zij het niet ernstig, Overdag waren de ongeregeld heden reeds begonnen, toen enkele duizenden vakverenigingsleden zich toegang verschaften tot het gerechtshof om twee gevangenen te bevrijden. Daarna trokken zij naar het stadhuis. Binnen het ge bouw raakten Gaullisten en com munisten slaags, waarbij de bur- Gemeenteraad Goes. Voorstel betere verlichting Manhuis aangenomen. OMTRENT BEMANNING NIETS BEKEND. Wierdsma", welke Woensdagoch tend het wrak van het vaartuig in het Soragat in de Westerschel- de op een diepte van 2*4 meter ontdekte, wist een lantaarnbak en een gedeelte van het net te ber gen. met de mogelijkheid rekening ge houden, dat het vaartuig door de plotseling opstekende stormach tige wind werd verrast, waardoor het onklaar is geraakt en daarna gezonken. Van de uit drie koppen be staande bemanning is nog niets met zekerheid bekend. Het staat echter vrywel vast, dat deze om het leven is gekomen. Reeds Maandagmiddag zijn in de nabijheid van Terneuzen wrak stukken aangespoeld, welke van van zijn gemeente, die de sleutel in handen gaf voor de glorierijke bevrijding van Zeeland. Hij bood de min.-president een fraai bord van blauw Delfts aardewerk aan met aan de achterzijde een zilve ren plaat, waarop de namen van de twaalf bij Puttes bevrijding ge vallen Canadezen zijn aange bracht. Mr Mackenzie King zei het bord in dank te aanvaarden en wees op de voor de bevrijding gebrachte offers. Hierna vertrokken de auto's in snelle vaart naar het kerkhof aan de Wouwseweg onder Bergen op [de Breskens 27 afkomstig zijn. De Zoom, waar meer dan 1800 voor reddingsboot „President J. van rouvh, snellen ter hulp. Nederlands vrachtschip in brand. Globe-radio bericht uit Manilla, dat het 5500 ton metende Neder landse vrachtschip „Alpherat", van de Stoomvaart Maatschappij Nievelt-Goudriaan en Co. zich bevindend in de Chinese zee, in brand staat. Twee andere sche pen, de Chama en de Boonesbo- In de gisteravond onder voor zitterschap van Mr ten Kate ge houden raadsvergadering, waren de heren Duvekot en Pol derman afwezig, de laatste wegens ziekte. De voorzitter wenste hem een spoedig herstel. Verschillende ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Z. h. st. werden goedgekeurd voorstellen tot het aangaan van een geldlening groot f 162.000 tot wijziging der gem. begrotingen 1945 en 1947 en tot het opnieuw nemen van een besluit tot het tot opzegging overdragen van enkele bevoegdheden aan B. en W. Eveneens werd z. h. s. goedge keurd het voorstel tot beschik baarstelling van lokaalruimte aan de Herv. Schoolvereniging (hulp- school ln Bouwplan III) en de gelden voor inrichting. De heer Z u 1 d e m a vroeg of bij de beschikbaarstelling van grond gerekend wordt met moge lijke uitbreiding en de heer Ha- verhoek of het niet nodig is direct een wat grotere school te bouwen. De heer De R o o ant woordde ontkennend. Wat de grond betreft, deze hulpschool wordt niet gesticht op grond voor een definitieve school bestemd. Het voorstel tot wy'zlglng ver ordening Gem. pers., daar Bin nen! Zaken geen salarisverhoging voor tuinmansdiploma toekent, wordt goedgekeurd. Op voorstel van de heer Vingerling zal alsnog gepoogd worden hierin ver andering te brengen. Doordat van verschillende zij den de gedachte werd geopperd de benoeming van de directeur weer ln de Raad te brengen, werd het voorstel tot wijziging der ver ordening op het bestuur van het Gasthuis aangehouden. Op voorstel van de fin, comm. werd eveneens aangehouden tot de begroting 1948 het voor stel van B. en W. om aan de Z. V. U. f 500 subsidie te verlenen. (Wij komen hierop nog terug.) De voorstellen betreffende sub sidiëring van een cursus voor straatmakers met f 25 per jaar, tot het toestaan van een aanvul lend credlet voor de Oostelijke havendam en tot aankoop van grond voor de aanleg van een in dustrie-terrein, werden z. h. s. goedgekeurd. Bij het laatste punt vroeg de heer Vlsscherof hier niet gelden de huizenbouw, waarop de heer Buys, weth., ontkennend ant woordde. Op een vraag van de heer Roos of er reeds gegadigden zijn, antwoordde de voorzitter toe stemmend, o.a. voor garagebouw. De heer Vtsscher drong er op aan hiervoor reclame te maken. De heer De R o o weth. maakte hiertegen bezwaar ln verband met de woningnood. De heer Zulde- m a vroeg hoe het staat met het parkeerterrein en of het mogelijk is dat eventueel hier te brengen. De voorzitter antwoordde dat hierover nog steeds met Ged. Sta ten wordt onderhandeld. De voorstellen tot het aanbren gen van def. verlichting van het Manhuis en tot wgziging van de Bouwverordening, werden z.h.s. goedgekeurd. Daarna volgde rondvraag en sluiting. Geen auto-verkeer BreskensVlissingen. Met het overzetveer Breskens Vlissingen konden gisteren van wege de hevige westerstorm geen auto's worden vervoerd. Deze moesten de omweg over Perkpol- derKruiningen maken. De post bestelling in West-Zeeuwseh- Vlaanderen ondervond hiervan vertraging. „Klaproosdag" Vlissingen. te De scholieren der Rijks H.B.S. te Vlissingen hebben alle een aan tal graven van geallieerde militai ren, die in deze gemeente begra ven zijn, geadopteerd. Dinsdag morgen verzamelden zich de di recteur met de leraren en de leer lingen bij de Noorderbegraaf plaats en vervolgens begaf de stoet zich naar de graven, die on der een vracht van bloemen wer den bedolven. Na een hoorn-sig naal nam men twee minuten stilte in acht. De klassen hebben de verplichting op zich genomen, de graven jaarlijks ter gelegenheid van „klaproos-dag" met bloemen te sieren. werd gewond. De strijd breidde zich uit. Een vrouw liep op een Gaullistisch gemeenteraadslid toe en sloeg hem. Het werd een ware heksenketel, waarbij stoelen, do cumenten en schrijfbehoeften door de zaal vlogen. Bij het gevecht van man tot man, dat volgde, liep burgemees ter Carlini klappen op. Verschil lende communistische gemeente raadsleden en een journalist wer den gewond. Burgemeester Carlini wist met hulp van Gaullisten ln een auto te ontkomen. De manifestanten hebben een Amerikaanse vlag, die ter gele genheid van de wapenstilstands herdenking aan het balcon van het stadhuis was aangebracht, verscheurd. Bars en nachtgelegen heden moesten het eveneens ont gelden. Met de kreet „hang de Gaulle op" drong men daar bin nen, waarbij ernstige schade werd aangericht. Naar verluidt ls er met geweren geschoten en zou den 6 personen ernstig gewond zgn. Het bestuur van de vakvereni gingen te Marseille heeft besloten ar- te dringen op een algemene staking als protest tegen de uit spraken van het gerechtshof, die de aanleiding waren tot de onge regeldheden. Velen hebben reeds het werk neergelegd. Eervol ontslag Jhr Ir J. de Ranitz. De hoofdingenieur-directeur van de prov. dienst voor weder opbouw en volkshuisvesting in Zeeland, Jhr Ir J. de Ranitz, heeft per 1 Jan. 1948 op zijn verzoek eervol ontslag gekregen als ~o- danig. Hg zal zich associëren n. t een particulier architectenbureau in het centrum des lands. Burgemeester van Breda. Benoemd tot burgemeester van Breda, Mr Dr C. A. Prinsen, thans bezwaren tegen burgemeester van Roosendaal. Engels schip vergaan bij Terschelling. Gisternacht is op de Wadden zee benoorden Terschelling het Engelse 890 brt. metende stoom schip „Aquelty" vergaan. Het schip had noodsignalen uitgezon den, doch noch de reddingsboot, noch een sleepboot van de rederg Doeksen heeft lets van het schip kunnen ontdekken. Het lot van het schip is wel iswaar onbekend, maar kansen op berging lijken uiterst gering, om dat de uit 16 koppen bestaande bemanning ls opgepikt door het Duitse s.s. „Ibis", die de beman ning naar Lowestoft zal bretfgen. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Krachtige, aan de kust tijde lijk nog harde wind tussen West en Noord-West. Wisselende be wolking met enkele buien. Minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1