Prof.Gerbrandy naarGoes lrovinri§^«« Publicaties Ruim 4 ton verlies leverden Prov. Stoom bootdiensten in 1945 op. Arnemuiden verloor te Colijnsplaat. DE GROTE REIS m ffah Stee, Koudekerke; A. v. d. Berg, H. Leune, C. v. d. Nieuwendijk, A. Parent, A. Rietveld, allen te „Geborgen Land" een succes. Vlissingen; W. M. Bosselaar, Einde herbeplantings- week. De Walcherse herbeplantings- week werd Zaterdagavond be sloten met een door de tentoon stellingscommissie gearrangeer de feestavond in het Schutters hof te Middelburg. Na een in leidend woord van de heer P. Blaauw werd een gevarieerd programma afgewerkt, waar aan medewerking verleenden 'n strijkje o.l.v. de heer v. Iren en het M'burgs Mannenkoor o.l.v. de heer Sulkers. Deze avond werd ook het declamatorium „Geborgen Land" voorgedra gen. De voorz. der St. Nieuw Walcheren, de heer J. L. Ver hagen, heeft uitvoerig dank ge bracht aan allen, die bij de or ganisatie van de vierde Novem ber en de tentoonstelling wa ren betrokken. Hij wees erop, dat het werk van Nw. Walche ren eigenlijk pas is begonnen en dat de op 4 November j.l. ge legde contacten van groot be lang voor Walcheren kunnen zijn. De Stichting wil 'n spreek buis zijn voor de Walcherse be volking en heeft plannen voor het stichten van jeugdherber gen, voor het beschikbaar stel len van landbouwwerktuigen, terwijl zij ook grote aandacht zal besteden aan een bevredi gende schaderegeling. De tentoonstelling. De tentoonstelling „Geborgen Land" is een groot succes ge worden. Passeerde Zaterdag morgen de 2000e bezoeker de entrée, Zaterdagavond kwart voor tien kon de 3000e bezoeker worden binnen gelaten. Beiden ontvingen een boekwerk. Na kwart voor tien hebben nog ruim 200 bezoekers de keu rig verzorgde stands aan schouwd. Daar de belangstelling nog zeer groot blijkt te zijn, is be sloten de tentoonstelling nog te verlengen met enkele dagen. Zij zal nog zijn geopend Souburg. Diploma Sterkstroommonteur. J. J. van der Aa en M. Bayens, Middelburg; A. de Ligny, Oost- kapelle; A. Geensen, Middelburg; J. C. Hamelink, Zoutelande; C. P. Mol, Oudelande; H. Mommaas, Vlissingen; C. van Riet, Middel burg; M. A. Schipper, 's Heer Arendskerke; G. J. Verhage, Middelburg; J. Vogel, Middel burg; J. Hamelink, Goes. Diploma Installateur. J. Koster en M. M. C. de Reeper, Vlissin gen. Naar wij vernemen hopen prof. Gerbrandy en generaal Winkelman op Woensdag 3 De cember a.s. in Goes te spreken Natuurlijk over het Indische vraagstuk. Aan belangstelling zal het ze ker niet ontbreken. Men zal dan ook verstandig doen om zodra de kaarten verkrijgbaar zijn, zich van een plaatsbewijs te voorzien. Laat een ieder alvast beginnen, met deze avond vrij te houden. BROEKSMA KOMT VOOR. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Middelburg zal a.s. Vrij dag o.m. terechtstaan de 43-ja- rige Middelburgse electricien Aibertus D. H. Broeksma, die als landwachter te Ermelo en te Putten op ergerlijke wijze heeft huisgehouden. Zo heeft hij o.m op een door hem aangehouden onderduiker, die was ontsnapt, met een karabijn geschoten on diverse huiszoekingen verricht. GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN. De Zeeuws-Brabantse Turn kring van het K.N.G.V. organi- op seert Zaterdagmiddag in net Woensdag- eri Donderdagavond Schuttershof te Middelburg van acht uur tot half twaalf. OOK TE BIGGEKERKE WER DEN BLOEMEN AAN GEBODEN. Betreurenswaardig verzuim. gymnastiekwedstrijden speciaal voor de verenigingen van het platteland. De wedstrijden be staan uit vierkampen, voor het grootste deel voorgeschreven oefeningen. De belangstelling Bij het verslag van de boom- j voor deze wedstrijden is groot- plantdag op 4 Nov. werd ver- niet minder dan 18 dames- en zuimd melding te maken van 4 herenploegen schreven in. De het feit, dat te Biggekerke beoordeling is vergelijkend en door Mina Zacharias- voor de beste prestaties wor- s e aan H. K. H. Prinses Ju- den zowel in de 2e als in de 3e liana een bouquet werd aangc- graad persoonlijke prijzen gege- boden. ven. Het belooft, daar de ver- Op de droeve Zondagavond I enigingen met meer wedstriid- van September 1944 had Bigge-1 routine deze middag zijn uitge- kerke tengevolge van een bom- sthakeld, een zeer interessante bardement meer dan 40 slacht- ontmoeting te worden, offers te betreuren. Tot de slachtoffers behoorden ook de1 ouders van Mina Zachariasse. 1 De Zij zelf kon met haar broer nog I meente VLISSINGEN. burgemeester dezer ge'- is Woensdagmorgen onder de "puTrhopen "van* hun verhinderd spreekuur te hou- huis uitkruipen Het meisje dat hier bloemen aanbood behoort dus wel tot de zwaarst getroffenen. Daarom te meer betreuren wij het, dat van het gebeurde te Biggekerke geen melding werd gemaakt. Geslaagd. Bij de vanwege de Neder landse Vereniging voor Gemeen tebelangen van 38 November j.l. in Den Haag afgenomen exa mens voor gemeentefinanciën (le gedeelte) slaagden de he ren: P. G. van den Bossche, den. Dit spreekuur zal Vrijdag morgen op hetzefde uur worden gehouden. Gemeenteraadsvergadering. De voorgenomen raadsverga dering zal niet, zoals oorspron kelijk was bepaald op Vrijdag 28, doch op Donderdag 27 No vember a.s. worden gehouden. ST. LAURENS. Plechtige herdenking. Het was een plechtig uur Za terdagmiddag in de Ger. Kerk; de herdenking van hen die vielen ambten, ter secretarie te Kort- door oorlog en verzet. gene; G. van Hekken, id. te Wis- sekerke; J. Traas, id. te Hein- kenszand; S. Wisse, id. te Mid delburg; J. de Wolf, id. te Me- liskerke; A. Viseh, ambten, ter prov. griffie te Middelburg; al len leerlingen van de Zeeuwse cursussen voor gemeente-admi nistratie en gemeentefinanciën te Middelburg. Zeeuwse Eleetrotechn. Vakopleiding. Bij de dit jaar door de V.E.V. (Ver. tot Bev. van Electrotech- nisch Vakonderwijs) gehouden examens slaagden van de cursis ten van de Z.E.V.: Diploma Adspirant-V.E.V.-Cur- sist. C. Coppoolse, Grijpskerke; H. van Dijk en P. A. Kaat, Sou burg; D. Kamp, Middelburg; B. de Looff, Kortgene; J. Postma, Souburg; H. Schmid, Goes; J. van De voorzitter de heer S. San ders opende namens het Comité. Staande werd gezongen het le couplet van 't Wilhelmus, waar na op sobere maar duidelijke wij ze werd herinnerd aan de bange jaren 19401945. Dankbaar werd herdacht de ondergrondse arbeid van wijlen dhr A. Schoneveld, lid van het Comité; overleden Dec. '46 te Rotterdam, terwijl de namen van de 15 overleven den onder ademloze stilte werden afgelezen en daarna staande on der orgelspel herdacht. Namens de G.O.I.W. sprak de heer Hamelinck over de verschil lende wijzen waarop door de slachtoffers verzet was gepleegd; waarna koorzang: Blijf bij ons Heer, gezongen door 't Herv. Da meskoor. Door de heer A. H. Verbeek werd namens de nabe staanden van de gevallenen een woord van waardering gesproken voor alles wat door het Comité en de gehele bevolking was ge daan om te komen tot oprichting van het monument. Na een slot woord van de voorzitter, zong men staande; Mijn schild en de betrouwen en verliet het Comi té gevolgd door vele nabestaan den en de talrijke aanwezigen onder de tonen van het orgel het kerkgebouw op weg naar de be graafplaats. Toen allen geschaard waren om het omfloerste monument had de onthulling plaats door de heer Sanders en werden -*v. de voet tal van bloemen en kransen ge legd door vertegenwoordigers van verschillende corporaties en en kele nabestaanden. Hierna zong het Dameskoor het le couplet van het Wilhelmus en droeg de heer J. T. Meyer een passend gedicht voor, waarna deze plaats van weemoedige herinnering ver laten werd. Slechts drie van de gevallenen vonden een rustplaats op dit kerkhof. NISSE. In deze gemeente is grote be hoefte aan een verenigingsge bouw en om daarvoor aan geld te komen is Zaterdag j.l. een bazaar gehouden. Hoewel klein van omvang, ook wat de arti kelen betreft, was de belang stelling groot en gezien de netto- opbrengst van f 650 is deze avond goed geslaagd. HE1NKENSZAND. Zaterdag kwam het bestuur van de Zondagsschoolver. „Ma- ranatha" in vergadering bijeen. Besloten werd voor de collecie ten bate van de Kerstfeestvie ring van de Zondagsschool, de gemeente in vier wijken te ver delen voor het houden van eer rondgang. Verder werd aangenomen, om een aandeel te nemen in de ver- bouwingskosten van het gebouw „Maranatha". TÏIOLEN. Vrijdagavond hield de Thool- se C.J.M.V. „Jacob van Elsaeker" haar druk bezochte ontspannings avond. Na de opening door de voorz. en samenzang, hield de voorzitter een inleiding over Efeze 1 vers 10-20, getiteld „Ten strijde" waarna gezongen werd lied 150. Gedichten werden daarna voor gedragen door C. Schot en A. van Beers, welke evenals het stukje „Het grappige dievenpaar" door H. Aaibrechtse, J. v. d. Velde, L. v. Dijke en Joh. van Dijke, zeer in de smaak vielen. W. Deur- loo droeg nog een gedicht voor en enkele leden speelden nog „De inneming van Den Briel" en „Gratis geschoren". Na het zin gen van lied 251 uit de bonds- bundel, hielden we pauze waarin loten werden verkocht. Allen zaten in spanning toen de cijfers der gelukkigen uit de mand werden gehaald. De taart als eerste prijs was voor Mej. Aaibrechtse, de fruitmand voor Mej. Schot. Na de pauze volgden voor drachten, zang enz., waarbij ver schillende prijzen werden uitge reikt Na een dankwoord van de voorz. werd de goed geslaagde avond met gezang en dankgebed gesloten. RENESSE. Door B. en W. is mej. Ge leijnseHart aangesteld als con cierge dezer gemeente, voorlo pig voor het tijdvak van 1 jaar. B. en W. hebben de commissie voor sociale bijstand als volgt samengesteld: M. v. d. Kaai, con tact-ambtenaar van de afd. so ciale bijstand van het Ministerie van Sociale Zaken, voorzitter; leden, de heren D. J. Marijs, di recteur bijkantoor Gew. Arbeids bureau te Zierikzee, alsmede J. W. de Jonge, gemeente-secretaris van Renesse. Mej. M. Stoutjesdijk slaag de dezer dagen te Goes voor het Kruideniersdiploma. Dhr J. A. v. d. Velde slaag de te Amersfoort voor het poli- fie-diploma. Stukken Prov. Staten. Verschenen zijn de jaarstukken van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland over 1945. Links en rechts sluiten met een bedrag van f 2.993.370,17, het verlies bedraagt f 495.043.02, waar in begrepen een exploitatieverlies van f76.053.55 voor de dien sten, welke geheel voor rekening der provincie komen. Er werden in 1945 515.375 passagiers en 11.822 auto's ver voerd. De boek waarde der per 31 Dec. '45 aanwezige schepen van de provinciale vloot was f 1.575.267. Kasgeld voor de Provincie, voorstel werd aangehouden. Het Ged. Staten verzoeken de Prov. I komt nu gewijzigd opnieuw aan Staten hun (evenals voor dit de orde. jaar) ook voor 1948 machtiging te verlenen tot het opnemen van kasgeld tot een bedrag van ten hoogste vijf millioen gulden. Conversie geldleningen der Provincie. Ged. Staten hebben reeds in Augustus 1945 met verschillende geldgevers onderhandelingen ge voerd omtrent verlaging van de rentestand van tegen 4 pet en hoger gesloten leningen. Deze geldgevers hebben hun rente daarop tot 3% pet. verlaagd. Op daarna volgende verzoeken tot verlaging van de rentevoet tot 3 pet. werd verschillend ge reageerd: één geldgever verlaag de de rente tot 3 pet., vier ande ren tot 314 pet. en nog drie geld gevers wilden van 3% pet. niet afwijken. De restanten van de oude leningen zijn toen afgelost en de volgende nieuwe leningen geslotenper 1 Oct. '46 f 420.000 a 314 pet. en per 15 Febr. '47 f350.000 a 3 pet. Onderhandelingen tot verlaging der rente met een elftal geldge vers (leningen op onderhandse schuldbekentenis) leverden geen overeenstemming op. Ged. Staten zijn er echter op andere wijze in geslaagd de be- nodigde gelden tegen 3 pet. te verkrijgen. Hierdoor konden de restanten der 3% pet. leningen worden geconverteerd. Tot gelij ke bedragen zijn twee nieuwe leningen gesloten (op onderhand se schuldbekentenis), t.w. een lening van f 657.500.— a 3 pet. per 25 Juni '47. Ook een (restant) obligatie lening van f47.000.a 3% pet. kon per 1 Jan. '47 worden gecon verteerd in een gelijke obligatie lening a 3 pet. keldijk van New-York; s.s. Am- s'eldijk van Amsterdam; s.s. Alamak van idem. Gepass. van Antwerpen: m.s. Duurswoldvan Rotterdam. Znterdagmiddagvoetbal. KRABBENDIJKE NAM REVANCHE EN DE LEIDING. le klasse: Colijnspl. Boys I Arnemuiden I 1—0; Nieuwdorp I Krabbendijke I 01; Wemel- dinge IRilland Bath I 21; Yerseke IIIWissenkerke I 34. Voor de tweede maal werd Ar nemuiden in deze competitie ge slagen en evenals de eerste keer met 10. Geheel onverwacht slaagde Colijnsplaatse Boys er in om de opmars van Arnemuiden te stuiten. Dit is de enige en zeer grote verrassing van deze week. Krabbendijke vaart er wel bij en zeker nu van Nieuwdorp gewon nen werd. Toch schijnt deze te genstander voor Krabbendijke lastig te zijn. Voor Wemeldinge hadden wij op een overwinning gerekend en dat het met klein verschil zou zjjn hadden we even zeer verwacht. In Yerseke heeft het gespannen, doch ongetwijfeld heeft de sterkste uiteindelijk de punten in de wacht gesleept. 2e klasse A: Kats IDe Beve landers I 40; Kapelle I Nieuwdorp II 40; Kattendijkë I Wolfaartsdijk I 14; Arne muiden II's Heer Arendsker- Me II 60; Nieuwland IKort gene I 114. .'oor Kats is de Noord-Beve- landse ontmoeting een fraaie en gemakkelijke overwinning gewor den. Kapelle had met de reser ves van Nieuwdorp ook al niet teveel moeite. Alle uitslagen in deze klasse tonen een tamelijk groot verschil en de zwakste helft heeft moeten buigen voor de sterkere. Kattendijke, dat nog wel een keer aardig uit de hoek kan komen wist het tegen Wol faartsdijk niet ver te brengen en Wolfaartsdijk zet de race naar het kampioenschap onverminderd voort. Arendskerke II is tegen gevallen. Voor Nieuwland werd het een volledige debacle. 2e klasse B: Krabbendijke H Kats II 62; Wolfaartsdijk n Colijnspl. Boys II 12; Hansw. Boys IIIWemeldinge II 23; Kortgene II's Heer Hendriks kinderen 14. In deze klasse is niets bijzon ders te rapporteren. Krabbendij ke II is nu eenmaal met hoofd en schouders boven de rest ver heven en Kats II moest dit nog eens aan de lijve ondervinden. Colijnspl. Boys II behaalde een overwinning al was het schijn baar tegen Wolfaartsdijk II niet zo eenvoudig. Het moge voor de reserves uit Hansweert geen overwinning geworden zijn, de Boys zijn er toch in geslaagd Wemeldinge II het vuur na aan de schenen te leggen. Kortgene II had in 's Heer Hendrikskinde ren I een te zware tegenstander en de jongste club uit de Zafer- dagcompetitie doet het heel aardig voor een nieuweling. Ratten te Berlijn. Volgens een berekening van de betrokken stedelijke diensten moeten thans in de ruines van Berlijn drie millioen ratten leven of ongeveer evenveel als er men sen in de stad wonen. Naar schatting verslindt het ongedierte dagelijks 90.000 menselijke voed selrantsoenen. Men is thans een systematische campagne tot uit roeiing van de ongewenste mede bewoners begonnen. I.v.m. de naar voren gebrachte wensen zal deze verordening niet van toepassing zijn op de bebouwde kom der gemeente, hetgeen eerst wèl werd voorge steld. Om te voorkomen, dat men niet op eikaars terrein komt, is een nieuwe bepaling ingelast, dat een vergunning van Ged. Staten niet nodig is voor het aanbrengen, verwijderen of wijzigen van be planting, indien en voorzover het Rijk (i.e. Staatsbosbeheer) krach tens wettelijke bepaling een ver plichting oplegt. De in te stellen „Prov. Zeeuw se Commissie voor de beplantin gen" zal bestaan uit tien door Ged. Staten te benoemen leden. Voorzitter zal een lid van G. S. zijn en secretaris een ambtenaar der Prov. Griffie. Deze commis sie krijgt o.m. tot taak het be vorderen van het aanbrengen van beplanting in Zeeland. Tenslotte is deze verordening zoveel mogelijk in overeenstem ming gebracht met de verorde ning tot behoud van de schoon heid van stad en land in Zee land. Kindertoelage personeel der Provincie. Ged. Staten van Zeeland stel len voor de thans voor het pro vincie-personeel geldende rege ling der kindertoelage in over eenstemming te brengen met de rijksregeling "en wel per 1 Janu ari 1947. Provinciale subsidies. Het Comité ter bestudering en bestrijding van insectenpla gen, dat door alle provincies wordt gesteund en waarvan het Rijk de kosten gedeeltelijk draagt, verzocht een bijdrage uit de provinciale kas van f 100. werd Nieuwe verordening op de I"d de. iar^" bedrag "teekend beplantingen in Zeeland. jaar di^ ^"«toegekend. In de zomerzitting der Prov. deropzegging een jaarlijkse bij Staten van Zeeland kwam aan dvage van f 100 te verlenen in de orde het voorstel tot vaststel- gaande 1 Jan. '46. Hetzelfde ling van een verordening op de beplantingen in Zeeland. Het alg. verslag der afdelingen was toen aanleiding contact op te nemen met Staatsbosbeheer, waarom het wordt voorgesteld (tol een ge lijk bedrag) t.a.v. het. verzoek van het Comité ter bestudering en bestrijding van ziekten in iepen en andere boomsoorten, O. W. Bouwsma te Breukelen; Aangenomen naar Zwijn- drecht, G. van Rongen te Waard huizen. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, E. T. v. d. Born te Amersfoort. Vrije Evang. Gemeente. Bedankt voor Heerde, D. de Jonge te Zwolle. De komende kerkorde. In de Maranathakerk te Rot terdam heeft ds G. van der Zee van Ridderkerk, lid van de gene rale synode der Ned. Herv. Kerk, gesproken over de komende kerk orde. Spr. zeide dat nog deze maand het ontwerp der nieuwe kerkorde aan de synode zal wor den aangeboden. Of dit ontwerp Geref. Kerken. Zijn verdiensten voor ons land vonden erkenning in de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Geref. Zendingsbond. Nu het hoofdbestuur van de Geref. Zendingsbond herhaalde vergeefse pogingen deed om een predikant te vinden die als mis sionair naar het zendingsvald op Celebes zal gaan heeft bet thane benoemd de heer P. v. Wakeren, hoofd van een Chr. school te Veenendaal, in het be zit van de acte godsdienstonder wijs. De heer v. Wakeren hoopt met zijn vrouw als zendeling leraar eerlang uit te gaan Tot onderwijzer met stand plaats Rante Pao is benoemd Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aardenburg, L. S. Bloem te Grotegast; te Bleis- wijk, W. L. Tukker te Bles- kensgraaf; te Westzaan, H. Bax te Oisterwijk; te Strijen, A. Sonneveld te Terheijden; te Ugchelen, H. v. Arkel te Gel selaar. Aangenomen naar Emmer- Compascuum, J. A. Waarden burg te N.- en St. Joosland. Bedankt voor Oudwaarde Westergeest, A. Sluyter te Mid- lum; voor Den Helder, M. J. W. Zevenboom te Wildervank; voor Spanbroek-Opmeer, H. Bax te Oosterwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Oosthem, J. Ber ger, cand. te Heemstede; te Pesse, G. Kuyper, cand. te H' - versum; te Diogeham, H. J. Heersink, legerpred. met ver lof; te Emmer-Oompascuum, J. S. v. d. Bos te N.euwetande; te Andijk, en te Deventer, Gijsb. Leene te Nieuwendijk (N.-Br); te Nijmegen, P. W v. d. Veen te Broek onder Akkerwoude. Aangenomen naar Oosterend (Texel), M. N. de Wolf te Krommenie; naar Zeist, J. Koppe te Appingedam. Bedankt voor Rotterdam-Kra lingen (vac.-G. R. Kuijper), A. S. Timmer te Apeldoorn; voor Harderwijk, J. Koppe te Ap pingedam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.i Beroepen te Rotterdam-Zuid, zocht hij de Gen. Synode der Distributicdienst 's-Heer Arendskerke. Na-uitreiking bonkaarten. De na-uitreiking van bon kaarten voedingsmiddelen zal worden gehouden op 14 Nov. 1947 van 912 uur in het kring kantoor te 's-Heer Arendskerke. SCHEEPV AARTBERICHTEN. 10 Nov.: Te Vlissingen aan gekomen; m.s. Franka van Ant werpen. Gepass. naar Antwer pen: m.s. Adm. de Ruijter van Par; m.s. Noordstad van Wis- beek. Gepass. van Antwerpen; s.s. Averdijk van Rotterdam m.s. Nassauhaven van Kopenha gen. 11 Nov.; Te Vlissingen aan gekomen; m.s. Capella van Ant werpen. Van Vlissingen vertrok ken: m.s. Alk naar Londen. Ge- spoedig kracht van wet zal krij- jqa heer H. J, Schroten te Ouder gen kon spr. niet zeggen, doch z.i. I kerk a. q ussel. gaat de kerk een nieuwe periode tegemoet, die ongetwijfeld ten ze gen kan zijn, al moet men niet denken dat de kerkorde ons ge heel utt de ontreddering zal brengen. Krijgt de kerkorde haar beslag, dan zal het z.l. nog wel 25 jaar duren voordat elke vrijbuiterij, zo wel van links als van rechts, uit de'kerk ls verdwenen. Hoewel hij geen bijzonderheden over het ont werp mocht mededelen, meende spr. toch wel te kunnen zeggen dat de nieuwe kerkorde de be stuursorganen aan de kant zal zetten en dat daarvoor In de plaats de presbyterale kerkorde zal komen; dat de kerkorde ge wag zal maken van de oecumeni sche roeping der kerk; dat het normatieve karakter van Schrift en belijdenis als basis naar voren zal komen, en dat zal worden ge streefd naar een oplossing van het diaconale en het beheers- vraagstuk. Brj de beantwoording van enige hem gestelde vragen merkte ds van der Zee ten aanzien van de leertucht op, dat alle prediking, van rechts zowel als van links, die niet overeenkomstig Schrift en belijdenis is, zal moeten wor den opgeheven. Het zou echter naar zijn mening verkeerd zijn het mes erin te zetten in deze tijd van verschuivingen. Spr. gelooft, dat de nieuwe kerkorde dit proces zal verhaasten, er is een groep die bezig is zichzelf uit de kerk te werken, een an dere die steeds meer leert luis teren naar het getuigenis der Schrift. Er is een groei naar deze dingen toe, allen moeten weer leren Kerk te zijn en naar Gods Woord te luisteren. Dr Henry Beets f Dr Henry Beets, de in ons land zo bekende predikant van de Chr. Reformed Church in Grand Rapids (Ver. Staten), is op 29 October j.l. overleden. Dr Beets werd in Koedijk ge boren. Hij was met hechte ban den aan de Amerikaanse kerken verbonden, doch bleef in zijn hart Hollander. In zijn jeugd emi greerde hij en in 1895 werd hij te Grand Rapids candidaat. Het kerkelijk leven van die stad is mede door zijn arbeid tot grote bloei gekomen. Belangrijk werk verrichtte hij ook als Zendings directeur en als hoofdredacteur van „The Banner". Zijn levens werk is echter wel de strijd te gen het modemisme. Met grote belangstelling volgde hij ook het kerkelijk leven van Nederland. In 1902, 1911, 1923 en 1933 be- Burgerlijke Stand. 's-GRA VENPOLDER. Over leden; A. Tramper, 72 j., wed. van J. de Dood. Geboren: Melanie J., d. v. P. Bal en M. S. Ars; Pieter, z. v. J. Driesprong en D. P. Hart- hoorn; Paulina, d. v. A. van Bo ven en P. v. d. Weele; Cornelia M., d. v. M. Grim en M. C. E. Coppens; Marinus C., z. v. J. v. der Plasse en J. Zuidweg. Gehuwd; P. Weststrate, 27 j. te 's-Heer Arendskerke en C. W. de Visser, 23 j.J. Huyssen, 25 j., te Borssele en J. Hoogeste- ger, 20 j.; J. Huissen, 23 j., te Baarland en M. Stroosnijder, 21 jaar. Ondertrouwd; J. Lansen, 25 Faas, 21 j. en A, M. Sperjer, 20 jaar. Overleden; W. Verhage, 77 j., wedr an M. van den Driest; E. Janse, 85 j., wed. van A. van Vlaanderen. TERNEUZEN. Geboren: Pie ter, z. v. J. Oppeneer en N. van Sabben; Maria, d. v. C. Buijze en M. van de Velde; Anton A., z. v. A. Harms en M. Heije; Ca- tharina, d. v. I. de Jonge en D. Tolhoek; Josepha M. P., d. v. B. J. Serrarens en M. A. de Bakker, te Vogelwaarde; Johny A. J., z. v. R. Schelfhout en M. de Vos; Hendrik F., z. v. I. van de Velde en J. H. van Pienbroek, te Axel. Overleden: M. Hamelink, 50 j., te Zaamslag, echtg. van A. de Pooter. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 10 Nov. Groenten: Andijvie 636, j., te Goes en L. P. van Oosten, 1 Stoksnijbonen 2,07, Boerekool 23 j.P. Pieterse van Stee, 32 j. I 12, Rodekool 517, Savoyekool te Hoedekenskerke en J. Smul- 10—29, Wittekool 910, Peen der, 23 j. II 48, Prei 1721, Spinazie O.- W.-SOUBURG. Geboren: ^541, Uien 3—21, Witlof 59— 81, Koolrapen 310, alles per Adriaan J., z. v. P. H. Sonius en M. J. Adriaanse; Jan, z. v. J. van Lomwei en J. de Rijcke; Tannetje J., d. v. J. Gideonse en J. Waardenburg; Adriana J, J., d. v. J. Koole en A. Sturm; Adriana M., d. v. P. J. Arendse en M. Bosselaar; Theresia J. X,., d. v. B. Edelenbos en C. Lou- werse; Nicolaas C., z. v. G. A. Molhoek en J. van Moolen- broek; Jacobus J., z. v. G. J. Janse en J. J. Minderhoud; Ma ria J. G., d. v. W. P. C. Arts en A. van Eijkeren; Martina, d. v. J. Janse en S. Reijnierse; Jo hanna, d. v. B. Hofman en C. J Kaashoek. Ondertrouwd: Chr. de Muijnek, 32 j. en J. Baljeu, 22 j.; C. Ba- rentsen, 23 j. en C. Labruijère, 22 j.; F. G. Melse, 25 j. en F. M. van de Velde, 22 j.; W. Me lis, 56 j. en J. Lobbezoo, 45 j.; P. Pieterse, 24 j. en Z. Wester beke, 24 j.; P. C. van der Staaij, 21 j. en J. Westerbeke, 22 j. Getrouwd: P. Kortekaas, 21 j. en J. P. Louws, 21 j.; J. (le Visser, 21 j. en E. F. de Visser, 20 j.; A. den Engelsman, 22 j. en J. Wisse, 24 j.; C. W. de Vis ser, 24 j. en L. J. Goedhart, 21 j.; H. Janse, 24 j. en J. van So lingen, 22 j.; A. J. Bakker, 29 j. en A. J. Lantsheer, 28 j. Overleden: Maria Th. A. Körndörffer, 51 j., echtg. van J. C. Gabriëlse; W. J. Werkman, kg.; Bloemkool IA 4248, id. I 18—44, id. II 16—26, id. Ill 3 18, Natuursla II 27, alles p. stuk; Peen 414 p. bos. Fruit: Tomaten (natuur) 21 65 p. kg. Appels: Cox Orange Pippin 6580, Allington Pippin 24 80, Goudreinet 2641, Jonathan 53—61 p. kg. Peren; Comtesse de Paris 19 48, Jodenpeer 1422, Ponds peer 1924, Nouveau de Por- teau 2028, alles p. kg. Mispels 33 p. kg. GOES, veiling van 10 Nov. Groentenbloemkool I A f 50 -55, id. I 28-47, id. II en in 8-9. per 100 stuks; spinazie 36-42, rode kool 10, witte kool 8-10, groene savoije kool 22-25, was- peen 20, prei 20-21, herfstrapeu 1-1.50, alles per 100 kg. Wat brengt de radio? Donderdag 13 Nov. 1947. HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arb. vitaminen. 11.50 Sep tet. 12.00 Trio. 13.00 Nieuws. 13.35 Strijkorkest. 14.20 Orgel spel. 15.00 Voor zieken en ge zonden. 17.30 The skymasters. 18.30 Nederl. strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest. 21.25 Hoorsp. 22.10 The romanchers. 0 j.; H. A. Lucas, 71 j., echtg. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht pro van M. H. Verdiesen; P. Boo- gramma. gaard, 69 j., echtg. van A. Pol derman; Geertruida L. Mulder, 25 j.; Johanna, 8 dagen, d. v. B. Hofman en C. J. Kaashoek; J. Vlieger, 91 j., wednr. van C. de Potter. KOUDEKERKE. Geboren: Kornelis L., z. v. S. Wielemaker en P. Cijvat; Neeltje C., d. v. J. Harthoorn en C. Jasperse; Pieter, z. v. C. Diaane en K. L. Francke; Evert P., z. v. J. K. Gideonse en G. Izeboud; Wil lem, z. v. A. Boogaard en J. v. Eijzeren. Ondertrouwd: A. van Sorge, 30 j. en N. Harthoorn, 31 j.; G. M. Winkel, 32 j. en D. J. J. du Pon, 26 j.; P. A. de Jonge, 25 j. en J. de Witte, 21 j. Gehuwd: A. de Lange, 31 j. en J. de Buck, 23 j.A. Jacobse, 31 j. en J. de Bree, 23 j.; B. W. HILVERSUM II, 415 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de lag. 9.00 Mozart en Haydn. 9.35 Koor zang. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Or gelspel. 11.00 De zonnebloem. 12.33 Concert. 13.00 Nieuws. 13.25 Metropoleorkest. 14.00 Pi anorecital. 14.30 Zang met or kest. 14.40 Voor de vrouw 15.00 Symph. orkest. 15.15 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Piano. 17.00 Jeugdjour naal. 17.30 Geestelijke liederen. 18.00 Rijk over zee. 18.15 Pot pourri's. 18.30 Gemengd koor. 19.00 Nieuws. 19.30 Act. geluid. 20.00 Nieuws. 20.20 Mr. S. Wright. 20.30 B.B.C. Jubileum concert. 22.00 Piano. 22.10 Da vaart der volken. 22.30 Nieuws. 22.45 Overdenking. 23.15 Slot- accoord. Ajmsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 11 November 1947 medegedeeld door: Incasso Bank N.V. Goes. Nederl. 1938 99"/» 99% Scheepv. Unie 187% 187% dito 1947 98 99% 98% Rott. Lloyd 163% 163 dito 1937 97% Stv. Nederl. 169% 168% Dollarlen. 101'/,, 101'/,, H.V.A. 233 235% Ned. N.W.S. 81% Java Cult. 116% 115 Spaarcert. 101'/,, 101'/,. N.I.S.U. 126 126 Indië 1737 97% 98 Vorstenl. 61% 62% Kol. Bank 106 106 D. Bat. Mfl 151% 151% N. I. Hand. Bank 105% 105"/,, Deli Mij 165% 169% N. Hand. My. 142% 143 Senembah 150% 149 A.K.U. 166% 167% Muller Ie 177% 176% Bergh Jurg. 295 295 Dito ne 159% 158 Berkel Pat. 120% 122 A'dam. Bank 155% 153% Calvé Delft 172 172 Holl. Bk. Unie 204% 204% Centr. Sulk. Incasso Bk. 157% 156% Fokker 194% 186 Rott. Bank 156 155 Gelder Zn. 150% 149% Tw. Bank 163% 165 Hoogovens 167% 167% Anaconda 35% 35% Unilever 286 290% Beth. Steel 102% 102% Ned. Ford 392% 385 Chrysler Ned. Kabel 296 291 Gen. Motors 60% 60% Philips Gl. 370 371% Inter. Nick. 29% Wilton F. 201 201 Kennecott. 49% 50% Billiton Ie Rep. Steel 27% 27% dito He 400 395 U. S. Steel 77% 77% Dord. Olie 421% 423% Cit. Service 38% 39% Kon. Olie 443% 451% N. American 25% A'dam Rubb. 161% 163% Cont. Oil 50% Band. Rubb. 150% 150% Midcont. 45 44% D. Bat. Rubb. 125 Phil. Oil 60% O. Java Rubb. 86% 84 Shell Un. 31% 31% Serbadjadi 96% 96% Tide Watt. 22% 22% H. Am. Lijn 180 178% Baltimore 10% 10% J. C. Japanl. 153% 3 >2% Miss K. T. 3% 3% K. N. Stoomb. 182 181% Pennsylv. 16% 16% Kon. Pakketv. 184 131 N. Y. Centr. 12% 13% DOOR TON JOOP SCHELTENS 153. „Wat is het hier stil hè?" zegt Thijs, als ze door het grote bos met de hoge bomen wande len, Ze voelen zich toch een beetje angstig, alleen in dit bos, in een vreemd land. „Kijk, daar staat een huisje! Zullen we daar eens heen gaan Misschien weten die mensen, hoe we het best weer thuis kunnen komen. En ik heb zo'n honger!" Ze gaan naar het huisje, dat op een open piek in het bos staat. 154. Ties klopt aan de deur. Even later doet een grote man de deur open. Hij kijkt verbaasd als hij de jongens ziet. „Wat wil len jullie?" vraagt hij. Dan doen de jongens hun ver haal. „Kom maar binnen. Ik denk dat ik jullie wel helpen kan". Als ze binnen zitten, vertelt de man: „Mijn broer vaart op een vrachtboot. Elke weêk gaat hij naar Frankrijk. Misschien kan die jullie naar Frankrijk bren gen. Daar vandaan kun je met de trein naar Holland".

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3