Het politiek debat in de Tweede Kamer. Wijzigingen in bet republikeinse kabinet. Vereenvoudigde bonkaarten voor brood. Levenslange dwang arbeid voor Manin. Herstel van Duitse economie van vitaal belang Atoombomproef in Rusland. Vrijdagavond 8 uur Mine, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND fedAijju-en. Scherpe critiek op het Indische beleid van de heren Schouten en Tilanus. Controle op het bedrh'fs- vergunningsbesluit. Breskens 27 met 3 man vergaan? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atr. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3© JAARGANG No. 795 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 12 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. e. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds 3. KAIH3I.se te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDEWEX te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan, Donderdag: Zon op 7.54u., onder 16.53 u. Maan op 8.37 u., onder 17.07 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 13 November: 2.00 u. 2.12 m„ 14.13 u. 2.06 m. De Zeeuwse briefschrijver van „De Banier" brak een lans voor de kleinere landbouwbedrijven. Na er op gewezen te hebben, dat bij de saneringsmaatregelen als op Walcheren het gevaar bestaat, dat alleen de grotere bedrijven zullen overblijven, wat tot verstoring van het zo no dige evenwicht kan lijden, ver volgt hij: „Dan is er nog het gevaar, dat de productie in haar geheel niet zal vermeerderen, maar zal teruglopen, dat er minder zal worden gepresteerd en dat zal leiden tot een vermindering van ons nationaal inkomen. Het moet worden toegegeven, dat de grote bedrijven met min dere winst toch het hoofd bo ven water kunnen houden, dat de kleine het wel het moeilijkst kunnen hebben, let wel, de kleine, die alleen van hun be drijfje of zaakje moeten be staan en geen bijverdiensten sneer hebben. Maar we mogen toch niet vergeten, dat ook die Zelfstandigen straks, als ze geen eigen bestaan meer hebben, toch moeten worden onderhouden, dat ook zij dan weer met de hunnen zullen moeten leven uit dat, wat de bedrijven en wat ons land opbrengen. Dat ons volk zal moeten bestaan van dat -wat geproduceerd wordt in het eigen land, hetzij dat het pro ducten zijn, die hier worden ge wonnen of wel bereid. Dat de kleine bedrijven meer opbrengst van het te bewerken of te verwerken goed hebben is duidelijk vastgelegd door de Regering in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp „Herverkaveling Walcheren". Daarin is een staat opgeno men, weergevende de bedrijfs opbrengsten van de bedrijven van 3 tot en met 35 ha. groot. Een eenvoudige deling leert, dat de kleine bedrijven van 3 ha., per ha. een opbrengst hadden van f 185.per ha.een be drijf van 5 ha. gaf f 152.per ha.een bedrijf van 7 ha. f 111 een bedrijf van 9 ha. f 114. per ha.een bedrijf van 12.5 ha. f 81.per ha.een bedrijf van 14.5 f 71.per ha.een bedrijf van 25 ha. f 56.per ha. en een bedrijf van 35 ha. f 52.per ha. Aan de juistheid van die cij fers zal niet moeten worden ge twijfeld. Immers, ze zijn daargesteld met de bedoeling te tonen, dat het klein bedrijf toch eigenlijk geen voldoende opbrengst geeft om van te leven. Op zichzelf wil de briefschrijver dat niet be strijden. Hij weet wel, dat er geen ruim bestaan van 'n klein fandbouwbedrijfje te wachten is. Maar als nu die cijfers eens op een andere wijze worden be keken, dan blijkt er wel uit, dat de opbrengst van het land, als het alles in grote bedrijven om gezet werd toch wel danig lager zou zijn. Het is toch maar een derde ongeveer, dat de grootst genoemde bedrijven opbrengen per h.a. tegenover de kleinste. Dat moet toch te denken ge ven. Dat moet er toch toe lei den om wel zeer voorzichtig te zijn in het wegwerken van de kleine bedrijven. Ebt niet alleen om een groter opbrengst te behouden, maar ook moet er niet licht over ge dacht worden om een deel men sen htm genot, hun blijdschap, die zij in het zelfstandig zijn vinden en hebben, weg te ne men, om juist de nijverigster. onder ons volk de mogelijkheid bot het ijverig werken te bene men. Zij zullen nooit passen in de veelheid. Zij willen liever wat minder inkomen hebben, ze willen liever hard werken, dan op te gaan in de massa. Het is niet altijd met een re kensom klaar te maken. Er zijn nog andere factoren, die gelden, maar rekenen kan ook wel een ander licht op de zaak geven." Het is goed, dat ook op deze kant van de zaak de aandacht wordt gevestigd. Het is bij de kleine bedrijven niet alles ideaal. Er moet vaak bard worden geploeterd voor 'n sober bestaan. Maar ook hier en juist hier is er menigmaal de arbeids vreugde. Hier wordt de volks kracht °esterkt en gestaald. Hier worden soms karakters gevormd, die grote waarde heb ben voor het volksleven. Daarom verdienen ook de kleine bedrijven de volle belang stelling. De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aan vang gemaakt met de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting voor 1948. Met de minister president, Dr L. J. M. Beel, hadden acht ministers achter de regeringstafel plaats genomen. De beschouwingen werden geopend door de heer Schouten, terwijl daarna de heer Tilanus het woord voerde. De heer Schouten heeft de uit eenzetting in de memorie van ant woord over het vraagstuk der lo nen en prijzen met instemming gelezen, maar z.i. is het de vraag of de werkelijkheid er mee in overeenstemming is. De landbouworganisaties en de organisaties der landarbeiders zijn van mening, dat de achterstand der landbouwgelden geneutrali seerd dient te worden door een herziening dezer lonen. Ten aanzien der bakkerijen merkt hij op, dat de marges zo zijn, dat men kan spreken van een toestand, welke ten gevolge heeft, dat men onvoldoende uit zijn arbeid kan halen, om in het levensonderhoud te voorzien. Er zou meende de heer Schou ten overwogen kunnen worden, of de landbouwlonen zo herzien kun nen worden, dat het landbouw- egalisatlefonds geliquideerd kan worden. Er moet naar de opvatting van de heer Schouten naar gestreefd worden, dat het gemeen overleg ook inderdaad algemeen overleg blyft, uitsluitend in de Kamer en niet daarbuiten. Spr. acht het onjuist, dat mi nisters mededeling over het rege ringsbeleid doen op een congres van de Partij van de Arbeid, me dedelingen, welke aan anderen worden onthouden. Sprekers groep wenst de natio nale eendracht steeds te doen praevaleren. Blijkens een verkla ring van de heer Van der Lende van het N.V.V. behoudt dit ver bond zich in verband met de In dische kwestie alle rechten voor. Het N.V.V. wil, aldus de heer Schouten, de staking gebruiken als een politiek middel tegen het wettig regeringsbeleid. De gang van zaken na het be vel „staakt het vuren" is in alle opzichten teleurstellend geweest. De toestand is thans in alle op zichten precair, zo betoogt spr. Er is in ludië voortdurend levens gevaar en men mag niets doen om dit gevaar weg te nemen. Het komt spr. voor dat men de laat ste maanden meer achteruit dan vooruit gegaan is. Het algemeen beleid der rege ring besprekend, zegt spr. be zwaar te hebben tegen de geest, waarin het gevoerd wordt. Vraag stukken worden z.i. alleen opge lost, wanneer het kabinet het volk duidelijk voor ogen stelt: dat is de situatie, daarvoor moet met alle kracht gewerkt worden. In het beleid van dit kabinet acht spr.niet aanwezig een waarborg tegen de gevaren, die het leven bedreigen. In dit verband de wederopbouw besprekend, wijst hij op de over maat van commissies en hy vraagt, of het niet tyd wordt vele dier commissie met een harde be zem weg te vegen. Het antwoord der regering op de opmerkingen inzake de nood zakelijkheid van bezuiniging, heeft spr. niet bevredigd. De re gering moge denken in millioenen, de kleine dingen mag zij niet voorbijzien. De Kamerleden krijgen iedere week een persoverzicht van de R. V. D. Wat voor nut heeft dat nu, vraagt spr. Men vindt er niets in, dat men al niet gelezen heeft. Z.i. kan dit worden afgeschaft. Nog pas is het boek van het militair gezag verschenen, dat naar hem ter ore kwam f 60.000 kost, waar hij f 40.000 auteursrecht. Hij ziet het nut daarvan niet in. Spr. betoogt, dat het sociaal ongerechtvaardigd is, dat de lo nen in de landbouw lager zijn dan in de industrie. Dat de algehele herziening der grondwet wordt uitgesteld kan sprekers instemming hebben. Niet echter kan hij Instemmen met de suggestie van de Kamervoorzit ter, om het aantal leden uit te breiden. Overigens bedenke men, dat in de toekomst veel overgedragen kan worden aan staatkundige or ganen. Ten aanzien der politie is spr. van oordeel, dat er in veie gemeenten meer politie is geko men, terwijl er minder gewerkt wordt. Door de nn toegepaste me thode wordt bet gezag van de burgemeester ondergraven. Tenslotte komende tot het In dische beleid merkt spr. op, dat financiële gegevens in onvol doende mate ztjn verstrekt. Voorts vraagt hij, of dit kabi net de republiek erkent als een politieke realiteit, hetgeen z.i. juist de fout van de vorige rege ring is geweest. Het Is droevig, dat er nog steeds berichten binnenkomen over het sneuvelen van Neder landse militairen. Daarvoor dra gen mede de regering en de par tijen, die haar steunen, verant woording. Al wil de C.H.U. als gouverne mentele party de regering steu nen, ten aanzien van het Indische beleid zegt de heer Tilanus de scherpst mogelijke afkeuring te moeten uitspreken. De pogingen, om een nieuwe partij te vormen, noemde de heer Van der Goes van Naters (Arb.) De heer Tilanus iphi he tragisch als men denkt te zijner too^t, dat Indische be.eid van "trait ™n" te kunöen dit kabinet ons land in bescha mende internationale moeilijkhe den heeft gebracht. Met een ver breding van het kabinet thans kan spr. niet instemmen. Hjj acht de P. v. d. A. mede-verantwoor delijk voor de afvloeiing van stemmen naar de communistische partij. De C.H. wensen geen conserva tisme, geen reactlonnalre en geen koloniale politiek. Zij zien zeer wel de nationale en internationale ontwikkeling der dingen en het ontwaken van het Verre Oosten, maar zij wensen geen socialisme en uitbreiding van de ambtenarij. Zij willen een sociale politiek op de grondslagen van Christendom en historie. Spr. constateert de wii der Ne derlandse bevolking tot herstel, waarvan b.v. de Landbouwten toonstellingen het bewijs leveren. het een scheidingsstreepje zal we zen. Spr. betreurt het, dat de A.R. onverantwoordelijke oppositie voeren, niet slechts ten aanzien van het Indonesisch beleid, maar tegen het gezag zelf. Met instemming verklaart de heer Van der Goes uit de memo rie van antwoord te hebben ver nomen, de verklaring, dat niet gestreefd wordt naar vernietiging der republiek, maar dat een her nieuwd contact tussen Nederland en Indonesië mogelijk blijft. Het komt hem voor, dat alleen de minister van Overzeese Ge biedsdelen verantwoordelijk is. Een raad van toezicht en disci pline voor de Kamerleden acht spr. gewenst. In dit verband wijst hjj op de veroordeling van een Eerste Kamerlid en de uitsluiting van een ander Eerste Kamerlid door de perszuiveringscommissie. Van aftreden heeft hij intussen nog niet vernomen. Voorts gaat spr. nader in op het optreden der communisten in verschillende landen, die daarbij ale leuze uitgeven: nationale on afhankelijkheid. Hij vreest voor wat er geschiedt als deze toeleg lukt. De heer R o m m e (K.V.P.) zegt, dat de nood der tijden hem er toe dwingt zich speciaal te richten naar de materiele Inhoud van de gevoerde en nog te voe ren politiek. De heer Van der Goes van Naters antwoordt hij, dat 't voor de katholiek in cofesso is, dat de katholieken zich ln eigen milieu hebben te organiseren. Over de zakelijke kant van de benoeming van de heer Götzen tot minister zonder portefeuille vraagt spr. nadere Inlichtingen. Dat de staatkundige hervor ming zal berusten bij de minister president en minister Jonkmam verheugt spr. Wat de algehele herziening der Grondwet betreft, betoogt hij, dat het noodzakelijk is de grondrech ten der democratie onder de loupe te nemen. Een dictatoriale partij geniet thans volop van de democratische vrijheid. Spr. vraagt de voorberei ding van een algehele herziening der grondwet in overweging te willen nemen en een staatscom missie ter zake tn te stellen. In verband met de rede van de heer Schouten verklaart hij, dat wat nouig is, de uitwerking in Christelijke zin van de politiek is. Hij bepleit verder een correctie van de kinderbijslag, welke de rechtvaardigheid voorschrijft. Wat de toekenning van kinder bijslag aan kleine zelfstandigen betreft, zou spr. ntet willen wach ten tot een algehele regeling. Z.i. dienen voorzieningen getroffen te worden daar waar de nood het schrijnendst is. Behoud van de arbeidsvrede is noodzakelijk. Deze steunt op het verantwoordelijkheidsgevoel van het Nederlandse volk en op een zeker vertrouwen in het bedrijfs leven. Voor behoud van dit ver trouwen blijft verbetering van de positie der arbeiders steeds nodig. De vergadering wordt daarna zjjn, terwijl het vast staat, dat verdaagd tot Woensdag. Jongste ontwikkelingen in de toestand zeggen weinig. Gisteravond heeft radio-Djogja belangrijke wij zigingen in het republikeinse kabinet aangekon digd. Vijf portefeuilles zijn beschikbaar gesteld voor de Masjoemi, vijf voor de Partai Sosialis. Geen brood-crisis in Britse zone. Voor het eerst sinds 1945 is er geen gevaar voor een broodcrisis, aldus Dr Schlange-Schoeningen, directeur van het voedsel, land bouw- en bosbureau in de Britse zone. Als iedereen meehelpt, kan het Duitse volk juist door de win ter „gesleept worden". Schlange-Schoeningen sprak tot de Frankische boeren te Ansbach in Beleren. Hij was van mening, dat het dieptepunt voor het Duit se volk thans bereikt was. Masjoemi heeft thans een vlce- premier, twee ministers, een mi nister van staat en een vice-mi nister. Gani en Setyadjit blijven vice- premier. De ontwikkelingen. Het belangrijkste in de jongste Chr. Metaalbewerkers- bond. Het aantal leden van de Chr. Metaalbewerkersbond vermeer derde in September met 235. Zuivelproducten worden duurder. Hoewel nog geen definitieve beslissing schijnt te zijn geno men, zal rekening moeten wor den gehouden met een verho ging van de melkprijs voor het publiek van drie centen. Voor de boter denkt men aan een verhoging, die tussen fl,en f 0.90 per kg ligt. In het licht dezer verhoging zal men ook het feit moeten beschouwen dat boterbon een keuzebon zal worden, waarop men dus ook de goedkopere margarine zal kun nen kopen. Bezuinigingen voor de bakkers en de Staat. Met ingang van 28 November zullen, zoals reeds is aangekon digd, bonkaarten van vereenvoudigd model in gebruik worden genomen. Tezelfder tyd zal ook een aanzienlijke vereenvoudiging in de bonaanwyzing worden ingevoerd. Van genoemde datum af zullen de broodbonnen van de gewone bonkaarten per week worden aan gewezen en wel als volgt: Op de A-kaarten per week een bon voor 2000 gr. Op de B-kaarten per week een bon voor 2000 gr. en één voor 800 gr. Op de C-kaarten per week een bon voor 2000 gr, en één voor 400 gr. Op de D-kaarten per week een bon voor 800 gr. en één voor 400 gr. Op de E-kaarten per week een bon voor 800 gr. Het nieuwe systeem heeft tot gevolg, dat in plaats van 51.5 nullioen slechts 29.5 millioen bon nen per 14 dagen in omloop wor den gebracht. Dit houdt In, dat de bakkers elke 14 dagen 22 millioen bonnen minder behoeven te plakken dan thans het geval is, d.w.z. dat zjj elke 14 dagen tenminste 250.090 opplakveUen minder zullen behoe ven te gebruiken, hetgeen dus een belangrijke geldbesparing voor de bakkers betekent. Bovendien zullen hun uitgaven in nog belangrijker mate dalen, doordat de werkzaamheden ver bonden aan het opplakken der bonnen aanzienlijk verminderen. Voorts betekent de nieuwe rege ling ook voor de staat een bezui niging. De consument zal van de nieu we regeling geen moeilijkheden ondervinden. Hij zal n.l. vrijwel steeds „wisselbonnen" terug kun nen krijgen. Van de per 14 dagen in omloop komende 29.5 millioen bonnen zijn n.l. bijna 13 millioen (of ongeveer 44 pet.) bonnen van 800 en 400 gram, t.w. de bonnen van de D- en E-kaarten, de aan vullende bonnen van de B- en C- kaarten, alle bonnen van de kaar ten voor bijzondere arbeid en rantsoenbonnen. j Een tweede wijziging is voorts, dat de broodbonnen van de gewo- ne bonkaarten voor voedingsmid delen na 23 November één week geldig zullen zijn. De broodbon nen van de toeslagkaarten voor bijzondere arbeid enz. worden, als tot dusver, eens per 14 dagen aan gewezen en blijven 14 dagen gel dig ontwikkelingen van het geschil tussen Nederland en de republiek is wel, dat men het eindelijk eens is geworden over het feit, dat een schip als eventuele ontmoetings plaats zal worden gebezigd, zo mede het bekend worden van de bijzondere commissie van de re publiek voor de uitvoering van het staakt het vuren-bevel, over eenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad. Over het eerste punt verneemt de „Nieuwsgier", dat beide par tijen het denkbeeld van een schip als onderhandelingsplaats hebben aanvaard, nadat dit formeel door de commissie voor goede diensten was gevraagd, toen deze begreep, dat dit de enige manier zou zijn. De commissie kwam tot deze con clusie door de Nederlandse wei gering om de onderhandelingen te doen plaats vinden in de nabij heid van, doch buiten Indonesië, en de republikeinse weigering om waar ook binnen Indonesië samen te komen. Wat het tweede punt betreft merkt het blad op, dat het op vallend is, dat de republikeinse commissie uitsluitend is samenge steld uit gematigde elementen, van wie kan worden aangenomen, dat zy de ernstige bedoeling heb ben om tot resultaat te komen. Nederlands communique. Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen Maandag bedroegen 1 gewonde. In het grensgebied ten Noord-Westen van Batoe en ten Zuid-Westen van Modjokerto op Oost-Java werden T.N.I.-groe- pen verdreven. Verder hadden de gewone beschietingen van Neder landse posten en patrouilles plaats. Thans wordt reeds gemeld, dat Maniu tot levenslange dwangar beid is veroordeeld. Mihalacke, vice-voorzitter van de boerenpar tij, op alle hoofdpunten van de aanklacht schuldig bevonden, werd eveneens tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Van 15 jaar tot levenslang kre gen de vier ministers, die in het buitenland vertoeven en in hun afwezigheid berecht werden. De overige beschuldigden kregen ge vangenisstraffen van 1 tot 17 jaar. Alle veroordeelden hebben te gen het vonnis beroep aangete kend. Besprekingen over nieuwe Slowaakse regering. Het presidium van de Slowaak se communistische partij ver klaart, dat de besprekingen over de vorming van een nieuwe Slo waakse regering zijn afgebroken door onenigheid tussen de com munisten en Slowaakse democra ten over twee posten, die van de minister van justitie en die van de minister voor voedsel en land bouw. Protest van de hoofdgroep Industrie. De hoofdgroep Industrie heeft in een uitvoerig schrijven bij de minister van Economische Zaken geprotesteerd tegen de controle op het bedrijfsvergunningsbe- sluit door ambtenaren van de C.E.D.E.C. die thans in de ver schillende bedrijven de capaciteit tracht vast te stellen. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat deze controle, wel ke aan een grote groep ambte naren werk geeft, voor het be drijfsleven uitermate bezwaarlijk is, terwijl de resultaten op zijn minst twijfelachtig zijn. Verder wordt de mening tot uit drukking gebracht, dat de Over heid door maatregelen als deze de industrie nodeloos tegen zich in het harnas jaagt. De industrie is gaarne bereid volle medewerking te verlenen, mits zij in de voorbereiding van allerlei maatregelen ook gehoord wordt. Mijnenvegers aan de kust van Schouwen-Duiveland Twee flottielles bestaande uit een 18-tal vaartuigen hebben de vluchthaven aan het Zijpe geko zen als basis van waaruit in sa menwerking met het moeder schip „Tanga", dat op de Greve- lingen voor anker ligt, doch ook in de Vluchthaven zal binnenlo pen de zeegaten Brouwershaven- se Gat, en Roompot van mijnen zullen worden gezuiverd. Het in- en uitvaren der sche pen vormt een interessant ge zicht. Rode Kruis-schip wordt gelicht. Vaarwater tussen Krammer en Grevelingen een Duits schip, dat met een Rode Kruis was gemerkt in het Nieu we Vaarwater in de grond ge schoten. De juiste plaats van het wrak was niet bekend, doch na enige dagen zoeken heeft men het thans gevonden. Het zal eind dezer week, wanneer het weer gunstig is, worden gelicht. Het stuk van het grote sleep- schip „Tristan" dat thans in het Volkerak wordt opgeruimd, zal op de slikken nabij Oude Tonge worden gezet. Te Hamburg is een sneltrein op een stilstaande trein gereden. 25 personen werden gewond. Ook tussentijdse hulp voor China. George Marshall, Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, heeft tegenover de Senaatscommissie voor buitenlandse betrek- lungen verklaard, dat de Amerikaanse regering in het totaal on geveer 2.657.000.000 dollar nodig heeft voor hulp aan het buiten land tussen thans en het eind van het huidige fiscale jaar. Juni 1948. Marshall keerde zich met kracht tegen eventuele buitenspo rige pogingen om de volkeren van Europa door propaganda of ad vertenties met de Amerikaanse bijdrage te imponeren. „De hulp moet in overeenstemming zijn met de waardigheid van die volkeren". Hij verklaarde, dat Duitsland het „hart van het Europese pro bleem" is. Het is van vitaal belang, dat de economie van Duitsland her steld wordt tot een niveau, waar op Duitsland zichzelf kan bedrui pen en tegelijk ook tot de wel vaart van het Europese continent kan bijdragen al tyd op die voorwaarde, dat er voldoende ga ranties worden geschapen om te voorkomen, dat dit land zyn mili taire kracht herkrijgt. Het is niet waar, dat de V. S. Duitsland wil len opbouwen ten koste van de andere Europese volkeren. Hij drong er op aan, dat de V. S. alles in het werk zullen stellen om te verzekeren, dat Duitsland zijn militaire potentieel niet weer kan opbouwen. Het aanbod, dat de vrees der Europeanen in dit opzicht had kunnen wegnemen het aanbod van een viermogend- hedenverdrag voor veertig jaar is helaas door andere landen ver draaid voorgesteld. Ten aanzien van de Duitse in dustrie zeide Marshall nog, dat er wellicht een nieuw niveau kan worden vastgesteld en het ont mantelingsprogram herzien, in dien er op de Londense conferen tie der vier ministers van buiten landse zaken een basis van over eenstemming kan worden gevon den. De hulp voor China. Onder de benodigde 2.657.000.000 dollar zijn 60.000.000 dollar voor China begrepen, wat de eerste uit kering is van het 300,000,000 dol lar omvattende hulpprogram voor China. Desgevraagd verklaarde Mars hall, dat de toestand in Frankrijk Italië en Oostenrijk veel ernstiger is dan die in China, hoewel in eerstgenoemde drie landen een basis voor herstel aanwezig is, wat niet het geval is in China. Momenteel besteedt China 75 tot 80 pet. van zijn begroting aan de oorlogvoering, terwijl de drie ge noemde Europese landen alle energie gebruiken voor hun her stel. Kamerleden naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 28 en 29 Nov. zal een aan tal Eerste en Tweede Kamerleden van de Partij van de Arbeid een bezoek brengen aan Zeeuwsch- Vlaanderen. De bedoeling is, dat Vrijdagavond verscheidene Ka merleden het woord zullen voeren in een bijeenkomst, welke zal wor den belegd in een centrale plaats van Zeeuwsch-Vlaanderen. De daarop volgende dag zullen enige plaatsen worden bezocht. Installatie burgemeester van Sas van Gent. Te Sas van Gent werd Dins dagmiddag de nieuwe burgemees ter de heer R. A. J, den Boer officiëel geïnstalleerd. Verschil lende sprekers voerden bij deze gelegenheid het woord, waarbij vooral gewezen werd op het grote belang van Sas van Gent als in dustrie-centrum van Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Den Boer gaf tijdens zijn installatierede de ver zekering, dat zowel de industrie, het onderwijs als het geestelijk le ven zijner nieuwe gemeente op zijn voortdurende en bijzondere belangstelling zullen kunnen re kenen. De Tweede Z.E.T.O. Naar wij vernemen zal de Tweede Z.E.T.O. (Zeeuwse Ten toonstelling voor Handel en In dustrie), welke van 17 tot 26 Juni 1948 gehouden zal worden in de zalen van „Het Schuttershof" te Middelburg en in het gerestau reerde gedeelte van het Middel burgse Stadhuis, niet op Zondag geopend zijn. Er zullen enige at tracties aan de expositie worden verbonden. In verband met de belangstel ling, die door verschillende vak groepen aan de dag wordt gelegd voor deelneming aan de tentoon stelling, is besloten de vakgroe pen asm te schrijven, ten einde op deze wijze mede het Ambacht tot zqn recht te laten komen. Schip en bemanning vermist. Dinsdagmorgen werd te Bres kens gerapporteerd, dat nabij de Zuiderplaat in de Westerschelde de mast van het vissersvaartuig Breskens 27 boven water uitstak. De Breskens 27 was Maandag nacht ter garnalenvangst uitge varen en des avonds niet ln de thuishaven teruggekeerd. De reddingsboot „President J. v. Wierdsma" van de Noord-Zuid- Holl. Reddingsmaatschappij, wel ke onmiddellijk uitvoer, heeft Dinsdagmiddag tevergeefs ge tracht enig spoor van de Bres kens 27 te ontdekken, zodat ver ondersteld wordt, dat tengevolge van het ruwe weer de mast van het verongelukte vaartuig is weg geslagen. Algemeen wordt aange nomen, dat de uit drie koppen bestaande bemanning, de 31-jari- ge J. V., de 33-jarige A. S. en de 38-jarige J. T. om het leven is ge komen. Allen zijn gehuwd en va der van twee of meer kinderen. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog volkomen in het duister. De reddingsboot zal van morgen opnieuw uitvaren. Wilde zwijnen bij Tholen. Zondagavond werden nabij Glymes, aan de overzijde der Eendracht, twee wilde zwijnen gesignaleerd. De dieren, waar bij één exemplaar was van on geveer 90 kg„ trachten de rivier over te komen, doch vluchten weg, toen zij mensen op de zee dijk gewaar werden. Lovett, de onderminister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat het stopzetten van de omwls- selbaarheld van sterling Frankrijk ongeveer 200.000.000 dollar had gekost en Italië tussen de 85 en 90 milliard dollar. Deze landen hadden deze dollarfondsen nodig voor het aankopen van voedsel en brandstof en het verlies ervan had hun noodtoestand ernstig ver slechterd. Reacties. Twee Zweedse bladen hebben uitdrukking gegeven aan de vrees, dat het .centrale administratieve orgaan, zoals Marshall zich dat voorstelt, een grote macht over de Europese economie zal verwer ven en zal leiden tot Amerikaanse penetratie ln Europa. In Rusland is een proef geno men met een atoombom, waarbij tegenwoordig waren vele voor aanstaande Sowjet-autoriteiten, o.w. als persoonlijk vertegenwoor diger van Stalin, Andrei Zjdanofj een der leiders van de Kominform. Volgens een mededeling zouden de Sowjets, ondanks hun ontdek king, voorlopig geen schijn van kans hebben om een massa-pro ductie van atoombommen op tö zetten. Wel zouden zij reeds ver schillende grote centra van atoomkracht-industrie hebben op gericht in Midden-Azië achter do Oeral. In de Oeral en by het Bair« kalmeer zouden belangrijke vind plaatsen van radio-actief erts ont dekt zijn. Vier duitse deskundi gen zouden in dienst van de Sow jets werken. De mogelijkheden voor het Ned. Bijbelgenoot schap in Indonesië. Onder voorzitterschap van Ds C. D. Otte te Veere vergaderde Maandag te Goes het district Zee> land van het Ned. Bijbelgenoot schap. In deze vergadering hlekl de heer D. J. Coumou, adj. secc. van het Nederl. Bijbel Genoot schap een inleiding over: „Welke mogelijkheden zijn er voor het N. B. G. in het huidige Indonesië?" Spr. gaf een duidelijk overzicht van de diep ingfïjpende gevolgen die de oorlog had voor het werk van het N.B.G. in Indië. Dit werk dat vóór de oorlog zo'n gezegen de voortgang had, werd door de Japanners op allerlei manier on mogelijk gemaakt. Bij het einde van de oorlog waren alle voorra den aan Bijbels vrijwel op. Voor Java en Sumatra is er momen teel behoudens een enkele uit. zondering, zoals te Soerabaja nog geen uitzicht op een spoedige hervatting. Men is nu bezig met het druk ken van 20.000 Javaanse Oude en 30.000 Nieuwe Testamenten. De Timorezen zullen binnenkort de Bijbel in hun taal krijgen. Aan verschillende Bijbelvertalingen wordt gewerkt. Spr. drong er op aan het werk van het Ned. Bijbel Genootschap te steunen. De heer Coumou kon mededelen dat er in Nederland 90.000 huwe- lgksbijbels zullen gedrukt worden' (per maand 4000). Voor scholen enz. komen 2000 Bijbels per maand. Daarna brachten de afgevaar digden verslag uit van het werk der afdelingen en deelden ze dB plannen voor de a.s. winter mede, In de a.s. winter zullen weer veel samenkomsten worden gehouden. Churchill wil geen standbeeld. Er bestonden plannen voor de oprichting van een standbeeld van Churchill, van 70 meter hoog* te, op de rotsen van Dover, dat Churchill in marine uniform, een grote sigaar rokend, zou voorstel, len. In de punt van de sigaar zou een licht worden aangebracht, dat tot in Frankrijk zichtbaar zou zrjn. Churchill heeft echter schrifte lijk te kennen gegeven, dat hjj r'g uitvoering van het plan liever uit gesteld zou zien totdat hij zlcN definitief uit de politiek heeft te ruggetrokken of tot na zijn doo l. Men heeft dientengevolge van hei plan afgezien. DE BILT ZEGT: Aanhoudend wisselend weer. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Nagekomen Advertentie. Inplaats van Donderdag INTERKERKELIJKE EVANGELISATIE- SAMENKOMST, in de Hofpleinkerk te MIDDELBURG. Sprekers Zendeling v. d. WEG, Ir STENEKER, Ds F. DON. De interkerkelijke com missie voor Evangelisa tie te Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1