Minister zonder portefeuille Krijgt 't Duitse nationalisme weer 'n kans? f De Sowjet-zöne springplank tegen het Westen. ÖAMAeidó- faemoejunq,. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De schroef van de „Willem Ruys". De heer L. Götzen benoemd. Monument voor in de strijd gevallenen te Middelburg onthuld. zending Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korto Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In de toelichting op zijn begro ting verklaart minister Huys- mans, dat het departement van Economische Zaken er naar streeft de overheidsbemoeiing op economisch terrein terug te bren gen tot meer normale proporties. „In het huidige stadium zal de beperking nog niet over de ge hele lijn kunnen plaats vinden. Maar te wachten totdat op alle gebieden het vooroorlogse peil is bereikt, komt de minister niet verantwoord voor, al gaat de ver mindering van overheidsingrijpen gepaard met zekere nadelen voor een deel der direct belanghebben den. Er zal op velerlei gebied ge legenheid bestaan om bepaalde regelen over te dragen aan het bedrijfsleven". Een verblijdende mededeling Natuurlijk kan niet ontkend Worden, dat de huidige bijzondere omstandigheden bepaalde maat regelen en bemoeiingen van de overheid noodzakelijk maken, die ln meer normale omstandigheden onduldbaar zouden worden ge acht. Maar al te vaak echter neemt het ingrijpen van de over heid vormen aan, die de indruk wekken, dat men van hogerhand dit ingrijpen vanzelfsprekend acht en dat er geen neiging bestaat, het eenmaal „bezette gebied" weer los te laten. De hier aangehaalde uitspraak is van te meer betekenis omdat wel kan worden aangenomen, dat hier niet in de eerste plaats be- zuinlglngsoverweglngen ln het spel zijn, maar dat hier in het geding is de opvatting van de minister omtrent de taak van de staat. Zulks in tegenstelling met b.v. minister Vos,, voor wie op grond van zijn beginsel vergaande staatsbemoeiing het ideaal is. De voor het bedrijfsleven goede tijding van minister Huysmans en dit is de andere kant van de zaak legt op dat bedrijfsleven een zware verantwoordelijkheid. Immers vervulling van de wens van de minister is alleen moge lijk, indien de organen van het be drijfsleven aanwezig zijn en in staat zijn de hen toegedachte taak te vervullen. Het economisch leven kan nu eenmaal niet aan zijn lot worden overgelaten. Bovendien terecht is daarop de aandacht gevestigd zal de uitvoering van het plan Marshall volgens hetwelk de V.S. enorme credieten aan Europa zul len verstrekken, noodzakelijk ma ken, dat het bedrijfsleven in alle opzichten paraat is. Amerika zal zeker niet toelaten, dat met de verstrekte credieten op econo misch niet verantwoorde wijze wordt omgesprongen. Het georganiseerde bedrijfsle ren staat hier voor een belang rijke taak. En hieruit volgt tevens, dat het van het grootste gewicht is, dat de Christelijke organisaties wor den versterkt. Wie met zichzelf niet rekent, zal zeker niet kunnen verwach ten, dat door anderen met hem gerekend wordt en dat hem een belangrijke taak wordt toever trouwd. Mackenzie King ere-doctor. Van de Amsterdamse Universiteit De Senaat van de Gemeente Universiteit te Amsterdam heeft in zyn vergadering van Zaterdag besloten het ere-doctoraat in de faculteit der rechtsgeleerdheid te verlenen aan de right honou rable William Lion Mackenzie King, eerste minister van Canada. De promotie zal geschieden op Vrydag 14 November a.s. in een plechtige zitting van de senaat in de aula van de Universiteit. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 793 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 10 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. De „internationale commissie voor bestudering van Europese kwesties" beweert in haar jongste rapport, toegestuurd aan de eerste ministers en ministers van Buitenlandse Zaken van alle voor malige geallieerde landen, dat zowel de Sowjet-Unie als de Engelsen en Amerikanen het Duitse nationalisme en de Duitse nationale macht uit rialiteit jegens elkaar weer opbouwen. In het rapport wordt verklaard, dat de Sowjet-regerlng „haar steun verleent aan Duitse gene raals en het vrije Duitse comité te Moskou, ter verzekering van de Sowjet-Russisch-Duitse samen werking en de wederopbouw van een machtig Duitsland". De Sow- jet-autoritelten, aldus het rapport, zijn er in geslaagd haar zone zo wel politiek als economisch geheel afhankelijk te maken van de Sow jet-Unie, de zone kan thans als bolwerk of springplank tegen het Westen worden gebruikt. Koning Paul van Griekenland lijdt aan typhus. Na een nieuw bloedonderzoek ls vastgesteld, dat Koning Paul van Griekenland niet aan para- typhus, doch aan typhus lijdt, zo wordt van betrouwbare zijde ver nomen. Grondwet voor het Saargebied. De nieuwe grondwet voor het Saargebied, die voorziet in eco nomische eenheid met Frankrijk, ls door de landdag van het Saar gebied met 45 tegen 1 stem aan genomen. De tegenstem kwam van een der twee communistische leden. Het tweede lid was niet aanwezig. Groeiende extremistische invloed? De „Keng Po" merkt naar aan leiding van de huidige situatie op, dat, toen als gevolg van de poli tionele actie de T.N.I. in alle rich tingen vluchtte, terwijl een door stoot naar Djogja binnen het be reik der mogelijkheden lag, de re publikeinse regering zich tot de Veiligheidsraad wendde en haar hoop vestigde op de sympathie van de wereld. Thans, nu deze sympathie begint te wankelen, wordt eens te meer de hoop ge vestigd op de „Semangat" (geest), hetgeen volgens dit blad betekent, dat de aanhangers van Soedlrman en Soetomo te Djogja weer meer invloed krijgen. Cholera in Egypte. Volgens het wekelijks bulletin inzake de cholera ln Egypte zijn in de week voor 4 November 4218 nieuwe gevallen geconstateerd en 2283 personen overleden. Te Cairo 1 vermeldt de lijst slechts 8 gevallen en 2 doden. Te Aiexandrië 63 ge vallen en 25 doden. In het gebied van het Suezkanaal 39 gevallen en 14 doden. Volgens het rapport geven de twee Duitse admiraals Saalwaech- ter en Witzell cursussen aan de marine-academie der Sowjet-Unie en heeft Von Rlchthofen, een van Hitiers vooraanstaande luchtcom- mandanten, een hoge positie bij de Sowjet-luchtmacht. Wat Duitsland betreft zegt het rapport, dat de pogingen om dit land te zuiveren van nazi-elemen ten langzamerhand worden opge geven. Dat twee jaar na de oor log Duitsland zrjn oorlogsbuit nog niet heeft teruggegeven, dat Duitsland de steenkoolproductle saboteert om het economisch her stel van de verwoeste landen te gen te houden, ten gunste van zijn eigen economisch herstel, en tenslotte dat men zich langzamer hand niet meer houdt aan de be perking van de staalproductie en de politiek ten opzichte van de herstelbetalingen. De verklaringen in dit rapport worden door autoriteiten van de Engels-Amerikaanse zone met .voorzichtige scepsis" beschouwd. De beweringen omtrent de Wes telijke zones bevatten zulke flag rante onjuistheden, dat zij niet veel vertrouwen inboezemen voor de rest, aldus deze zegslieden. Te Rotterdam gearriveerd De schroef van de „Willem Ruys", die zo een gehandicapt transport achter de rug heeft, is eindelijk op de plaats van bestem ming Rotterdam, aangekomen. Een 24-wielige trailer had het bronzen gevaarte tot aan de ha ven van de Moerdijk gebracht, waar het, aangezien transport over de Moerdijkbrug niet werd toegestaan, overgeladen moest worden op een lichter. Tot dit doel had men de bok „Simson" gecharterd. Na veel gemanoeu vreer konden de stroppen met 'n zware sluiting aan de drie oren van de schroef bevestigd worden. De machines op de „Simson" ra telden, de staaldraden trokken aan tot op een gegeven ogenblik de schroef op de trailer een wen teling maakte als ware hij al aan de scheepsromp van de „Willem Ruys" bevestigd. Het stophout kraakte en werd van de wagen geslingerd. Toen begon de schroef haar zwevende reis naar de lichter. Zo er al enig geschil over zijn ge wicht mocht bestaan het meet apparaat op de bok maakte hier aan een einde. De fabrikanten, de firma Lips te Drunen, hadden als gewicht 22 ton opgegeven; de Rotterdamse Lloyd nam aan, dat het 18 ton was, maar de bok „Simson" maakte aan alle discus sie een einde door het verschil te delen en 20 ton aan te geven. De schroef werd behoedzaam hoven het ruim van het motor vrachtschap „Avanti" geplaatst. Toen zij stevig op het schip was bevestigd, vertrok dit direct naar Rotterdam. Stijgende kolenproductie. De kolenproductie van het Ruhrgebied beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Zij be reikte op 6 November j.l. 274.249 ton of 1500 ton meer dan op 5 November, aldus maakt de Noord- Duitse kolencontrole bekend. Op 3 December zal Rofolfo Graziani, de vroegere opperbe velhebber van de gewapende macht in Noord-Italië, terecht staan wegens collaboratie. Wachtgeld voor „uitgevroren" arbeiders. Regeling voor de komende winter. De Minister van Economische Zaken heeft zich tot de Stich ting van de Arbeid gewend met het verzoek, een beroep op de werkgevers te doen om zo mo gelijk alsnog een wachtgeldre geling aan te vragen voor ar beiders die bij „uitvriezen" geen officiële aanspraak op wachtgeld kunnen maken. De Minister wijst er op, dat dit een aangelegenheid is, die het bedrijfsleven aangaat en waarvoor derhalve door het be drijfsleven een regeling dient te worden getroffen. Zolang er nog geen verplichte wachtgeld- en werkeloosheidsverzekering is, zullen er ondanks de medewer king van de werkgevers nog gevallen overblijven, waarin op andere wijze moet worden voor zien. De Minister van Sociale Za ken heeft zich daarom in een londschrijven tot de gemeente besturen gewend, waarin hij goedkeurt, dat bij „uitvriezen"! de overbruggingsregeling toe passing vindt Prinses Marijke. Naar wy vernemen, is Prinses Marijke, die kort geleden voor een nabehandeling in het gasthuis voor oogïyders te Utrecht werd opgenomen, thans weer op paleis Soestdyk teruggekeerd. Dodelijk ongeval. Een der leerlingen van het op leidingsschip „Prinses Juliana", dat ln de buitenhaven van Enk huizen lag gemeerd, trachtte een bravourstukje uit te halen door van de ene mast via een verbin dingslijn naar de andere te wil len klimmen. Halverwege stortte de jongeman naar beneden. Zwaar gewond ls hij naar het ziekenhuis in Enkhuizen overgebracht, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Tegen de danswoede. Teneinde jeugdige dansmaniak- ken te beteugelen, heeft de ge meenteraad van Reuver een ver ordening vastgesteld, waarhij het aan personen beneden 18 jaar verboden is zich zonder begelei ding van meerderjarigen ln loka liteiten op te houden, waar dans gelegenheid gegeven wordt. Duitse fabrieksinstallatie aangekomen. Zaterdag arriveerde ln Hilver sum de trein van 16 zware vracht auto's, afkomstig uit Frankfort ln de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland, welke geladen wa ren met een complete fabrieksin stallatie, bestemd voor de Hol- landia Platenfabrleken aldaar. De zending is 150 ton zwaar en be staat onder meer uit matrijzen en machinerieën voor de vervaardi ging van hotelzilver. Landelijke en regionale architecten-commissies. Voorkoming of bewerking van oponthoud. Enige tijd geleden heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een landelijke architectencommissie en twaalf regionale architectencommissies w.o. een voor Zeeland, Ingesteld, omtrent wier algemeen beleid de minister thans richtlijnen heeft vastgesteld. De „regionale commissies" zul len bemiddelend optreden als een architect of zijn opdrachtgever zich niet kan verenigen met de eisen of het oordeel van de super visor. Zij zullen tevens adviezen uit brengen omtrent architectonische aangelegenheden betreffende de wederopbouw op verzoek van alle daarbij betrokken instanties, evenals zij alles wat zij in het belang van dergelijke aangelegen heden, die de wederopbouw ln haar ressort betreffen, nodig achten, door tussenkomst van de landelijke commissie onder de aandacht van de minister zullen brengen. De „landelijke architectencom missie" zal aan de minister des gewenst advies uitbrengen over eschillen, welke niet door de regionale commissies konden worden opgelost, alsmede over andere door de minister aan haar voorgelegde architectonische aan gelegenheden. Zij zal daarnaast alles wat zij in het belang van de architectonische aangelegen heden, die de wederopbouw be treffen, nodig oordeelt, onder de aandacht van de minister brengen. Voorts zal zij aan de regionale architectencommissie door haar nodig geachte aanwijzingen geven Inzake technische en kunstzinni ge eisen, waaraan de weder opbouw moet voldoen en tevens om nodeloze arbeid bij het tot standkomen van de plannen der bouwwerken en oponthoud daar in te voorkomen. Ter bevordering van eenheid in het beleid der regionale commis sies, zal zij met deze laatste con tact onderhouden. Ingeleverde rijksmarken. Naar aanleiding van de door het Tweede Kamerlid, de heer Algera, gestelde vragen inzake de vergoeding van rijksmarken, Inge leverd door middenstanders op grond van art. 1 van het besluit Inlevering vijandelijk vreemd pa piergeld, heeft de minister van financiën geantwoord, dat hij niet bereid is de totstandkoming van een vergoedingsmaatregel te be vorderen. By K. B. van 8 November is tot minister zonder portefeuille benoemd de heer L. Götzen, thans hoofd van de 2e afdeling van het ministerie van Overzeese Gebieds delen en oud-directeur van het departement van Financiën te Ba tavia. De heer Götzen zal niet belast zyn met de leiding van een minis terieel departement, doch zyn taak vinden binnen het kader van het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. De bedoeling zit hierbij voor om aan de nieuwe minister in het bij zonder de behartiging toe te ver trouwen van de financiële en eco nomische vraagstukken, waarvan de verzorging tot het werkterrein van dit ministerie behoort. De juiste taakverdeling zal een aan gelegenheid zijn van onderling overleg tussen de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de heer Götzen. Ten behoeve van de voor bereiding van de staatkundige hervormingen zijn geen verdere voorzieningen nodig. Dank zij de benoeming van de ze nieuwe minister voor financiële en economische aangelegenheden, zal de minister van O. G. zich meer kunnen wijden aan de staat kundige vraagstukken, zulks ln samenwerking met de minister president, die als minister van Algemene Zaken ruimer gelegen heid heeft gekregen om aan de staatkundige hervormingen lei ding te geven. De nieuw benoemde minister is op 10 October 1894 te Amsterdam geboren. Hier doorliep hij de la gere en middelbare school en be haalde hij het einddiploma H.B.S. Hij koos de aecountantsstudie en behaalde het diploma van accoun tant in 1920. In hetzelfde jaar behaalde hij de acte M.O. boek houden en de acte Staathuishoud kunde en Statistiek. Gedurende de jaren 19141918 was hij als officier gemobiliseerd. In 1921 vertrok de heer Götzen naar Indië als accountant by de Nederlands-Indische belastings accountantsdienst, waar hij alle rangen tot en met die van hoofd van deze dienst doorliep. In 1935 werd hij benoemd tot thesaurier- generaal; ln November 1938 tot directeur van het departement van Financiën te Batavia, ln wel ke functie hij bleef tot de Japanse inval. Hij werd geïnterneerd en na de Japanse capitulatie her vatte hij zijn werkzaamheden in de oude functie tot zijn vertrek naar Nederland In October 1946. Hier werd hij benoemd tot hoofd van de tweede (financiële) afde ling van het departement van Overzeese Gebiedsdelen. De heer Götzen woonde als ge delegeerde tal van internationale conferenties bij. Gedurende de Ja panse bezetting was de heer Göt zen in hetzelfde kamp geïnter neerd als minister Jonkman, te zamen met wie hij ook in handen van de Kempeitai is geraakt. Hij is ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw en Officier in de orde van Oranje Nassau. De K.L.M. bracht ook thee mee. Een K.L.M.-vracht Skymas- ter met een heel bijzondere naam is gistermiddag op Schiphol geland. Het was de „Flying Tea Clipper", die dui zend kistjes Java-thee naar Nederland heeft gebracht. De verzending van deze thee is een initiatief van de A.M.V.J. en de verzendingsproeedure is zeer eenvoudig: de afzenders in Indië behoefden slechts f27.50 te storten, en ontvingen hiervoor een adresetiket, dat zij moesten invullen, waarna de K.L.M. voor verzending zorg droeg. De Tea Clipper bracht ook een kistje mee voor hare Koninklijke Hoogheid de Prinses-Regentes. Ambtenarensalarissen. Nog geen beslissing genomen. In verband met de lopende ge ruchten, dat de salariseommissie ad hoe aecoord zou zijn gegaan met een salarisverhoging van tien procent voor de rijksambtenaren, deelt men ons mede, dat de sala riseommissie op het voorstel van de centrale van verenigingen van personeel in 's Rijks dienst, om de salarissen met ruim 10 pet. te verhogen en over 1947 een maand salaris Ineens uit te keren, nog geen beslissing heeft genomen. SCHOOLJEUGD PLANT BOMEN TE VLISSINGEN. Zaterdag ls de herbeplanting door de schooljeugd te Vlissingen beëindigd. Enthousiast hebben de kinderen de taak der autoriteiten, die op de „grote" herbeplantings- dag boompjes in het Bellamypark hebben geplant, overgenomen en het arbeidsterrein uitgebreid tot de Koudekerkseweg, de Singel en het Havendorp. De waarne mend voorzitter der stichting, Ds Hindriks, en de wethouder van onderwijs hielden bij het zieken huis toespraken. Op het Bellamy park spraken de voorzitter van de stichting „Nieuw Walcheren", notaris J. Verhagen, en burge meester Mr B. Kolff. In de Scheldehal werden de prijzen voor de fraaist versierde schoppen uitgereikt, waarna de grote stoet van schoolkinderen, begeleid door een tweetal muziek corpsen, naar het Concertgebouw trok, waar de jeugd van rijwiel- acrobatiek en goocheltoeren ge noot. GOES. Prov. Comité A.R. Party. Zaterdagmiddag vergaderde het Prov. Comité van de A.R. partij. Besproken werd o.m. de actie voor het mlllioenenplan, de wlntercampagne, de voorlichting van de antirevolutionairen ln on ze provincie door de pers, en de propaganda. Daarbij werd beslo ten tot bezoeken van alle kiesver enigingen van wege het Prov. Co mité. Ook zullen op de volgende vergadering uitgewerkte voor stellen Inzake voorlichting en pro paganda door pers en persoonlijk contact aan de orde komen. Vereniging van Chr. Onderwijzers. De Afd. Z.- en N.-Beveland van deze Vereniging vergaderde Za terdag j.l. te Goes, onder leiding van de heer H. C. van Donk. Er werd verkiezing gehouden voor een voorzitter, de huidige func- tionnaris werd met op 1 na alge mene stemmen herkozen. De heer J. v. d. Berg, hoofd der Chr. Schippersschool te Wemeldinge, hield een zeer belangwekkende en boeiende lezing over het Schip- personderwijs in het algemeen, de strijd voor eigen scholen, de grote moeilijkheden, maar ook de ge weldige betekenis en de rijke ze gen van deze tak van onderwijs, wat spr. illustreerde met eigen ervaringen. Een drukke bespre king volgde. Helaas was de ver gadering slechts matig bezocht. Er werden plannen beraamd on der de leden meer belangstelling voor de organisatie van het Chr. Onderwijs te wekken. Droevig ongeval. Naar wij vernemen ls de koster der Ned. Herv. Kerk, de heer Ge luk, tengevolge van het hem over komen ongeval gisternacht in het Ziekenhuis Oostwal, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7J5I u., ondei 16.56 u. Maan op 5.58 u., onder 16.30 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag II November: 0.45 u. 1.99 m., 13.01 u. 1.89 m. De Amerikaanse medal of freedom is verleend aan de heer H. Zijlmans te Schijndel (N.B.) wegens moedig gedrag gedu rende de operaties der para troopers der 501e luchtlandings- infanteriegroep bij Arnhem. „Laat ons hun lichtend voorbeeld volgen". Het waren aangrijpende ogen blikken, toen Zaterdagmiddag op de Algem. Begraafplaats de ve len (doch van de Middelburgse bevolking slechts een uiterst ge ring percentage) getuige waren fers niet tevergeefs noemde, om dat zy gebracht zijn in het ge loof en omdat vruchten mogen worden gezien. Hij wekte op het lichtend voorbeeld der gevallenen te volgen en zich ln te zetten te- van de onthulling van het door gen alles, wat Indruist tegen de West-Brabant en het mijngas. Tal van West-Brabantse ge meenten zien reeds lange tijd ver langend uit naar aansluiting op het mijngasnet. In verband daarmee werden dezer dagen op het gemeentehuls te Zevenbergen besprekingen ge voerd door West-Brabantse bur gemeesters met een bedrijfsinge- nieur van de mijnen en met Ir Oosterholt, provinciaal adviseur in gas-aangelegenheden. Medegedeeld werd, dat de ge meenten in West-Brabant, die geen eigen gasfabriek hebben, voorlopig nog niet op aansluiting kunnen rekenen, omdat de thans bestaande gasfabrieken bij leve ring van mijngas als distributie bedrijven moeten fungeren. De mijnen leveren n.l. slechts naar één punt in de gemeente. Op deze wijze komen nadat medio 1948 Breda en Roosendaal op het mijngasnet zullen zijn aangeslo ten slechts de gemeenten Oudenbosch, Zevenbergen en Klundert ln aanmerking. De gas bedrijven ln deze gemeenten be hoeven alle belangrijke restaura tie. Men ziet daar de levering van mijngas verlangend tegemoet, ook al omdat de eigen gasproductie aan de grotere vraag van de toe nemende Industrialisatie niet kan voldoen. de G.O.I.W.N. tot stand gebrachte monument voor de als militair of in de ondergrondse strijd gevallen Middelburgse mannen, 35 ln getal. Voor het monument hadden de nabestaanden hun plaatsen inge nomen en daar zaten ook de ge nodigden, o.w. de burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Es- senburg, overste Pluijm, die de Minister van Oorlog vertegen woordigde en Dr Ir N. A. J. Voor hoeve, landelijk voorzitter der G. O. I. W. N. De voorzitter van deze gemeen schap te Midelburg, de heer J. P. Maljers, voerde eerst het woord en zei, dat wy al te gauw ver geten, dat de besten van ons volk ln de Duitse martelkampen het leven lieten en hun jonge wedu wen en kinderen vaak onverzorgd achter bleven. Dit monument is opgericht voor ons en voor het nageslacht opdat wij en zij deze helden steeds in herinnering zul len houden. „Het is moeilijk niet te begin nen met klagen, omdat men voortgaat in de richting van ver snippering en versplintering en dat men niet meer het lichtend ideaal van de verzetsstrijd ziet"; aldus Ds A. de Vries, Ned. Herv. pred. Hij wees er op, dat wy hier staan by een stuk heldendom, dat zich Inzette tegen de stroom der' gebeurtenissen. Wat geschied ls raakt ln de voortgang der eeuwen in de vergetelheid, doch wat deze mannen deden kan niet vergeten worden. Het te hulp geroepen woord en ook dit gedenkteken zullen verdwijnen en daarom stel de spr. de vraag, of deze herden king eigenlijk niét onzin is. Als antwoord daarop verwees hij naar de Bijbel, waar gesproken wordt voor een Boek van God, bij Wie geen tijd en vergetelheid is. Voor Hem staan alle doden, ook deze en God kent al hun daden. Nadat het Chr. Muziekkorps „Oefening na de Arbeid" het „Na der mijn God tot U" ten gehore had gebracht, nam Dr Voorhoeve het woord, die herinnerde aan het karakter van het verzet en de of- christelijke waarden, ook tegen wat sommigen ons Koninkrijk willen aandoen. Met een herinne ring aan het woord Repos Allleurs verzocht spr. de aanwezigen hun leven te stellen ln dienst van God en het Vaderland Na het uitspreken van de woor den „mogen zij, die het monument thans en in de loop der tijden aan schouwen zich bezinnen op het offer, dat hier is gebracht en dat het schoon is voor het vaderland het offer te brengen", trok de burgemeester de driekleur, terwijl het corps het Wilhelmus speelde, van voor het monument weg. De burgemeester zei dit monu ment gaarne namens het gemeen tebestuur te aanvaarden. Het neemt daarbij op zich een plicht, die met grote piëteit moet wor den vervuld. Want een volk, dat zyn doden niet eert, is ten onder gang gedoemd. Dat de namen, op dit monument Ingebeiteld, diepere zin mogen krijgen, opdat wij allen daardoor aan een betere toekomst mogen werken. De heer Maljers heeft tijdens deze plechtigheid een vijftal graf zerken op graven van in het ver zet gesneuvelden aan de families overgedragen. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat het monument door de liefde der Middelburgse bevolking mag worden omringd. Velen legden hierna bloemen aan de voet van het monument. DE BILT ZEGT: Iets minder zacht. Matige, voornamelijk aan de kust nu eu dan krachtige wind tussen Zuid-West en West, zwaar bewolkt met enkele verspreide op klaringen en tijdelijk enige regen. Iets minder zacht. Nagek. Advertenties. L^.L.1.iSSh Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudega-Kolder- wolde, S. de Vries te Slddeburen; te Wageningen, F. Offeringa te Vlagtwedde. Aangenomen naar Hoogezand, J. A. v. d. Meiden te Noordbroek. Bedankt voor Middelharnls, J. van Sliedregt te Huizen; voor Waspik, S. G. J. Goverts te Oud- Vossemeer. Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam-Zuid (5e pred. pl.)J. M. Mulder te Rot terdam-Zuid en A. v. d. Weg te Bussum. Beroepen te Driebergen, F. E. Hoekstra te Sassenheim; te Klun dert, K. Feenstra te Kralingsche- veer; te Kootwijkerbroek, J. Ber ger, cand. te Heemstede. Bedankt voor Schoonoord, H. Smit te Rottevalle. Een unicum. De classis Amersfoort der Geref. Kerken heeft praepara- toir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer M. v. d. Werff te Amersfoort, cand. aan de V. U. De classis heeft in de zelfde vergadering aan cand. v. d. Werff eervol emeritaat ver leend aangezien hij als reserve- legerpredikant naar Ned.-Indië vertrekt. Ds de Kuilman met emeritaat. Het Proy. Kerkbestuur van Z.- Holland heeft met ingang van 1 Mei a.s. aan Ds de Kuilman, Ned. Herv. predikant te Leiden, eervol emeritaat verleend. Ds de Kuil man werd in 1907 te Utrecht can- didaat, stond in 1908 te Leilens (Gt.), daarna (1910 te Huizinga (Gr.), vervolgens in Borne (O.) (1921) en sinds 1924 te Leiden. In Zuid-Holland voor 80 000 koeien geen voer. Een door landbouworganisaties ingestelde commissie heeft bere kend, dat in de provincie Zuid- Holland de thans beschikbare hoeveelheid wintervoer (hooi, loof, voederbieten enz.) voor het vee ongeveer 40 pet. minder is dan normaal. Dit betekent, dat Indien geen uitweg wordt gevon den, er voor 80.000 koeien in die provincie geen voedsel beschik baar is. Extra brandstoffen voor grote gezinnen. Het C.D.K. deelt mede, dat aan gezinnen, welke op I Nov. j.l. uit acht of meer personen beston den, binnenkort rantsoenbonnen zullen worden uitgereikt voor 2 eenheden brandstoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te be schouwen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte gezins- kaart. Inwonenden, familie en personeelsleden mogen ln dit mi nimum van acht personen wor den medegerekend, mits aan deze personen niet reeds eerder een brandstoffenkaart voor kamer bewoners werd uitgereikt. Datum en plaats van uitreiking van deze toeslagbonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten nader worden bekendgemaakt. Hiermede geven wij kennis van het overlij den, tengevolge van een droevig ongeval, van onze Koster, de heer H. GELUK, die gedurende een reeks van jaren zijn beste krachten heeft gegeven in dienst van de kerk. Zijn nauwgezette plichtsbetrachting zal dan ook bij ons in dank bare herinnering blijven voortleven. God vertrooste zyn Vrouw en. Kinderen ln dit voor hen zo smar telijk verlies. De Kerkeraad en Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Goes. Goes, 9 Nov. 1947. Met diepe droefheid delen wij U hierbij me de, dat heden is overle den, tijdig voorzien van de laatste H.H. Sacra menten der Stervenden onze Innig geliefde Va der, Behuwd- en Groot vader, Broer en Oom, de Weled. Heer JOHANNES MAKINUS HUIGE, Weduwnaar van Mevr. Jobina Huige AUemekinders, ln de ouderdom van 76 jaar. Goes: MARIN US HUIGE. WILHELMINA HUIGE—VAN SCHAGEN en Kinderen. Grosse Pointe (U.S.A.) CORNELIS HUIGE. ESTELLA HUIGE— QUISTWATER en Kinderen. St. Aubin-le Verteux (Eure) Frankrijk: DINGENIS HUIGE. ZULMA HUIGE— VAN DOORN en Kinderen. 's-Heerenhoek: JAN HUIGE. PETRONELLA HUIGE—ARS en Kinderen. Ovezande: DANIEL BOONMAN en Kinderen. Weduwnaar van Elisabeth Huige. La Chapelle Aux Pots Oise (Frankrijk): LAURENTIUS HUIGE. JULIENNE HUIGE VAN DOORN en Kinderen. 's-Heerenhoek: MAGDALENA SPELIER—HUIGE. EDUARD SPELIER en Kinderen. Goes: CLASINA SPELIER—HUIGE. EDMOND SPELIER en Kinderen. TIelt (België): JOHANNA DELEERSNIJDER- HUIGE. GASPAR DELEER- SNIJDER en Kinderen. Roosendaal: ADRIAAN HUIGE. LOUISE HUIGE— GORIS en Kinderen. Goes: PIET HUIGE. CORRIE HUIGE— VAN FRAASSEN en Kinderen. HUBERTUS HUIGE. CLASINA HUIGE- DRIEDUK en Kinderen. Nieuwdorp: ALBERTUS HUIGE. CATHARINA HUIGE—VAN GARSTEL. 's-Heerenhoek JACQUES HUIGE. Tielt (België): CORRIE DELEER- SNIJDER—HUIGE. ROBERT DELEER- SNIJDER. Fam. HUIGE. Fam. ALLEME- KINDERS. Goes, 9 Nov. 1947. Wijngaardstr. 62-62a. De plechtige H. Re quiem Mis zal plaats hebben op Woensdag 12 November a.s. In de Pa rochiekerk van de H. Willibrordus te 's-Hee renhoek om 9.30 uur waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1