8iJiffi1y1 Publicaties mm M wf". Lichtstraal in ontredderd Duitsland. Klein begin der Evangelische vakbeweging. Slechte economische situatie in Frankrijk. Si am verwerpt voorstel len van verzoenings commissie. WEMAPHARfói's Schroef van de „Willem Ruijs". Spoorwagons uit Duitsland terug. IJselmeer geen „dood water". Opbrengst sigaretten- actie Ned. Volksherstel. Boekennieuws. Dam-Labyrinth. Burgerlijke Stand. DE GROTE REIS VAN Beste neefjes en nichtjes, Ja, jullie zullen misschien wel wat verwonderd kijken, dat lk nu weer schrijf, 't Is eigenlijk de beurt van Oom Wlm, niet waar? 'k Zal jullie eens vertellen wat er aan de hand is: Oom Wim is ziek! Hg heeft griep. En nu ligt hij maar hele dagen op z'n bed. ^Jullie moesten hem maar eens gauw een briefje schrijven. Daar wordt hijdan misschien wel wat beter van. Maar nu ga ik maar weer verder met het brieven be antwoorden, want daar was ik vorige week nog lang niet klaar mee. Robbedoes. Dat was maar een kort briefje, hè Wist je geen nieuws meer? Ik ben big, dat je liever een beetje moeilijker puzzle hebt, dan kan ik ze hoe langer hoe moeilijker maken. Goed? Willy. Wat fijn, dat jij me ook een foto stuurde, 'k Ben er reuze blij mee. Bedankt, hoor! Nee, die krant, waar je van schreef, ken ik niet, dus die Wim ook niet. Nee zeg, jg bent de enige uit je dorp. Vraag maar eens aan je vriendinnen of ze ook mee willen doen. Amazone. Zo, dus jij vond de puzzle erg moeilijk. Ja, dat schre ven er meer, hoor! Maar lk vind het dan dubbel-knap van je dat je hem toch gevonden hebt. En 't is helemaal goed! Krullebol. Nou zeg, nu kan lk op de foto zien, dat je krullen hebt. Dank je wel hoor! Nu ken lk je tenminste ook van gezicht. Hoe is 't met je sokken? Zijn ze al af? Winnetou. Reuze, wat had jij een fijne lange brief, zeg! Nee hoor, lk zal echt niet boos zijn, als je naar Oom Wim schrijft en niet naar mij. Trouwens, dat is ook eerlijk, hè? Je kan ook niet alles tegelijk doen! Het varken Is nu al geslacht zeker? Is het lek ker? Gelukkig maar, dat het je broer zo bevalt ln Indië, hè? Ja hoor, beide puzzles waren goed, Doornroosje. Kijk jij ook altijd zo vrolijk als dat meisje op het plaatje? Ik wacht op de foto hoor! Heb je ook al Wat versjes geleerd op het koor? Hoe is 't met het duifje? Had je een mooi cijfer voor die repetitie van Vad. Geseh.? Witkop. Welkom als mijn nieuwe neef! Je hebt gelijk hoor, wat je niet kan, moet je laten. Toch wel jammer, dat je hem niet vinden kon hè Maar een volgend keer, heb je 'm wel helemaal. Vast! Is het varken al geslacht? Nachtegaaltje. Natuur lijk vinden wij het goed, dat. je een andere schuilnaam hebt ge kozen. Maar ik vond je eerste ook wel leuk, hoor! Is je broertje al uit het ziekenhuis? Ben je hem nog wezen halen in de auto? Ik vind je foto wèl mooi hoor, en ben er erg blij mee. Meld om t n. Fijn, dat jullie de krant zo vroeg krijgen, dan kan je vlug de raadsels oplossen en het verhaaltje lezen, hè? Je puz zle was goed opgelost hoor! Vlinder. Wat heb jij een mooie naam zeg, die heb ik nog nooit eerder gehoord, 't Is zeker een Friese? Doet je vriendinnetje nu ook mee? Madeliefje H. 't Ja, daar zit ik nou een beetje mee, want zie je, ik heb al een nichtje, die Madeliefje heet. Denk nog maar eens heel goed na, dan kan je nog wel een andere vinden. Wat een ondeugend broertje, zeg, om die krant te verscheuren! Ja, die nummer 3 waserg moeilijk. Moeders oudste. Hoera! Weer een foto. Dank je wel, hoor! Is hij voor jullie huis genomSn? Hoe vind je de nieuwe püzzle? Niet zo erg-moeilijk, hè? Vaders knecht. Ja, die letters waren maar raar door el kaar gekomen, hè Ze hadden ge danst zië" je, en toen waren ze zo vrolijk geworden, dat ze zelf hun plaatsen niet meer terug konden vinden. Gelukkig, dat jij het wel kon! F1 et. Als je echt helemaal geen schuilnaam kan bedenken, houden we je gewone voornaam maar. Dat kan ook. Heb jij ook meegewerkt op 't land? En kan jij die koeien wel melken? Peet. Geweldig, kan jij zo goed zwemmen, zeg? Als ik nu eens ln 't water viel, h zou jij me er dan wel uit kunnen heden Hoe Is het met je muizen Groeien ze goed? Luistervinkje. Ja, dat verhaaltje van Ties en Thijs is mooi hè? 't Wordt ook spannend! Ik wist niet dat de fam. de V. familie van jou was. Als die an dere zelf maar geen aap is! Vergeet-m ij- nietje. Wat knap dat jij ook al kan mel ken zeg. Dat kan ik niet hoor: Misschien zou lk het niet eens durven! 'k Heb de groeten aan oom Wim al gedaan, hoor. F1 o n i. Ook toevallig, dat je broers net timmerman en metse laar zijn. Fijn hè. Zo 's een hele week naar Axel; en dan moet je nog overvaren ook. Dat vind je zeker wel leuk? Woelwater. Fgn, weer een nieuw nichtje! Ja, de meesten zijn wel een paar jaar jonger, maar dat ls niet zo erg, hoor! Wat ben je aan 't maken op de naaischool Waar was die inlei ding over? Ga Je graag naar M.V. Wat waren jullie ver weg geëvacueerd, zeg! Maatje de Br. Waar blijft je schuilnaam? Denk maar eens goed. 't Is te begrijpen, dat zo'n klein jongetje nog niet zo lang stil kan zitten, hè? Dat kan jij toch zeker wel beter? Leren jul lie mooie versjes voor het Kerst feest? Doe je de groeten terug thuis? Zie zo, we zijn er weer door. Maar nu komt nog de verrassing, wie een"prijs heeft. Dat heb lk nu eens lekker voor 't laatst be- bewaard! 't Was weer een gezoek hoor. Maar hier zijn ze dan.: Moeders oudste en Winnetou. Wel gefeliciteerd, hoor nicht en neef. Jullie hebben de prijs eerlijk ver diend. 'k Zal hem gauw sturen! Zo jongens en meisjes, ik stop weer. Doe je best maar weer op de nieuwe puzzle. We zullen maar hopen, dat Oom Wlm volgende week weer beter is. Tot de vol gende keer. Tante Bep. (Van onze Utrechtse correspondent.) Ontstellende cjjfers over Duitsland. Herinnert u zich nog de hongertochten, die vele bewoners uit het Westen des lands naar het Noorden ondernamen in de winter van '44'45? Soms-gaf de straatweg van Amersfoort naar Har derwijk het beeld té zien van een onafgebroken rij trekkers, zeulend met allerlei voertuigen. Een zee van ellende. Dit is momenteel ook het beeld van Duitsland. We wisten het al maar iedere keer worden we er opnieuw bij bepaald wanneer we mensen ontmoeten, die in Duitsland rijn geweest. Ditmaal waren het de heren M. Ruppert en F. P. Fuyk- schot, de voorzitter en de se cretaris van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, die ons een somber verhaal deden over Duitsland. Hier volgen enkele cij fers uit het rapport betreffende het hulpwerk der Evangelische kerken. Wat de voeding betreft, men teert in de Engelse en Ameri kaanse zones officieel op 1550 caloriën, maar in werkelijkheid ontvangen de mensen in West- falen 6 a 800 caloriën. En dan te bedenken, dat het bestaans minimum 2400 caloriën is! In Hessen, een streek waar ook plattelanders wonen, komt acht procent van de kinderen zonder ontbijt op school. Dat de gezondheid veel te wen sen overlaat spreekt uit het cijfer der zuigelingensterfte. Terwijl in Engeland op de honderd babies er nog geen drie sterven, be draagt 'het in de Britse zone vijf tien procent en in Berlijn zes tien procent. In de arbeiderswijk van Berlijn wordt de sterfte al leen door t.b.c. reeds geraamd op 172 per 100.000 inwoners. Voor woningtoestanden geldt het woord: iSie er over zwijgt heeft het sehrikkelijkst gespro ken! Berlijn en Keulen o.a. zagen 80 pet. van de woonruimte verlo ren gaan; Essen ren Wiirzburg zelfs 87 pet. Gemiddeld wordt in Duitsland iedere kamer door twee echtparen bewoond. Men denke even aan de gevolgen: natuurlijke schaamte en innerlijke reinheid gaan volkomen verloren. Een nieuwe wereld? De oorlog heeft 'in Duitsland 6.850.000 mensen aan de maat schappij onttrokken. Hieronder vallen nog 3.500.000 krijgsgevan genen en vermisten over wier lot men permanent in onzekerheid verkeert. Hoe groot is hier de morele en materiële nood! Wedu wen moeten zware arbeid ver richten in brikettenfabrieken. Ja, het komt op de moeders neer. Menige vrouw heeft voedsel voor haar kinderen moeten inruilen tegen haar eer...... Een wereld van ellende en dus obk van zonde gaat open voor elk, die ln Duitsland reist. Het is geen wonder, dat dit toonbeeld van ontreddering de lieer Ruppert de woorden in de mond gaf: Op die manier is het onmogelijk een nieuwe wereld te bouwen. Het is grauw en troos teloos in alle opzichten. En toch was de heer Ruppert niet somber gestemd, zodra hij kwam te spreken over de toe komst der Evangelische vakbe weging in Duitsland. Hebben de mensen voor zulke dingen dan nog interesse, zal men vragen. Inderdaad; niet ieder in Duits land is neerslachtig. De heer Fuykschot heeft ons uiteengezet, hoe energiek de Evangelische kerken arbeiden. Zij hebben wel geleerd in de voorbije jaren. In De prijzen gaan omhoog. In Frankrijk is de kolenprijs verhoogd van 1350 francs per ton tot 2160 frs. Dit is het gevolg van het intrekken van de regerings subsidies op steenkool. Het is waarschijnlijk, dat deze prijsver hoging andere verhogingen tot gevolg zal hebben. De regering heeft reeds besloten een onder zoek in te stellen naar de moge lijkheid van een algemene verho ging van de maximum-prijzen in de industrie. Ze heeft er echter op gewezen, dat deze eventuële verhoging van de prijzen in de industrie niet mag leiden tot stij ging van de levensmiddelenprijzen. Inmiddels is reeds de prijscon trole op een aantal artikelen van secundair belang opgeheven, ter wijl een onderzoek wordt inge steld naar het vraagstuk van een nieuw algemeen minimum-Icon voor .arbeiders. De uitkeringen aan oud-strijders zullen per 1 Ja nuari worden verhoogd. Het intrekken van de prijstoe- slagen op steenkool is noodzake lijk geworden omdat de Franse schatkist deze grote uitgaven niet meer kan dragen. Voor de Franse arbeiders zullen deze prijsverho gingen wel allesbehalve welkom zijn. Zij zijn echter wel een be wijs voor de moeilijke economi sche situatie waarin Frankrijk zich bevindt. Tribnnaai Goes. Een tegenvaller voor een royaie gever. Karei Meertens, koopman te Middelburg, die Donderdag voor het Goese Tri bunaal verscheen, had niet be- grépen, dat terwijl hij een luxe leventje leidde, het Nederlandse volk in nood verkeerde. Hij had dat toen heel anders gezien en zo zag hij er ook geen been in om enkele Nat.-Soc. organisa ties te verrijken met giften. Uit zakelijke overwegingen had hij dit gedaan, want de N.S.B. had geen plaats in zijn hart kunnen vinden. Uit kunstzinnig oogpunt was hij lid geworden van de Kultuurkamer, verklaarde hij. Zijn winkel verkocht hij al in het begin van de bezetting, want hij had kans gezien inko per te worden voor de Duitse weermacht en meerdere instan ties. Hij verklaarde van mening te zijn geweest, dat hij zijn hele leven lang aan de weermacht zou kunnen blijven leveren, wat de voorzitter ontlokte; „Wel een tegenvaller voor U!" Nadat beschuldigde verklaard had niet het gevoel te hebben, dat hij het Nederlandse volk heeft benadeeld, kwam de ver dediger mr Dirven aan het woord, die geen opzet van be nadelen zag. Daar Meertens 3 jaar geïnterneerd is verzocht hij onmiddellijke invrijheidstelling, een verzoek, dat door het Tri bunaal niet ingewilligd werd. Nog een milde gever. Een zaak die reeds in Ter- neuzen gediend had en waarvan nu nog slechts de financiële kwesties werden besproken, was die van Pietcr C. R ij k s e, waterbouwkundig opzichter te Goes. Hij had eerst als uitvoerder-opzichter en later voor eigen rekening werk voor de Duitse weerm. uitgevoerd, waar mede hij behoorlijk verdiende. Van dit geld schonk hij, zoals de dagvaarding vermeldde, gif ten aan Nat.-Soc. organisaties. Nadat mr Dirven een en an der toegelicht had werd de uit spraak evenals voor de eerste zaak bepaald op 20 Nov. a.s. Siam heeft de uitspraak van de internationale verzoeningscom missie over de provincies aan de gTens van Siam en Indo-China verworpen. De commissie, waar van de vertegenwoordigers (En geland, V.S.. Frankrijk, Peru en Siam) te Washington zijn bijeen geweest, stelde voor, dat de vier omstreden provincies aan Frans Indo-China zouden komen en on geveer 80 eilanden in de rivier de Mekong aan Siam. die kerken leeft weer iets van het profetisch getuigenis, dat op hoop tegen hoop stand houdt! Wat werd bereikt? De heren Ruppert en Fuyk schot trokken onze Oostergrens over in opdracht van de Protes tants-Christelijke Arbeiders In ternationale, waarvan zg beiden bestuurslid zijn en van welke or ganisatie behalve het C.N.V, nog zustervakbonden in Zwitserland, Denemarken en Amerika deel uitmaken. De heren hadden mede dank zij de dit jaar ge houden Lutherse wereldconfe rentie in Lund, waar het C.N.V. een manifest aan richtte ver schillende contactpunten. Zo to gen rij naar de bekende dr Hans Asmussen, president van de kan selarij der Evangelische kerk in Duitsland. Een christelijke vak beweging is jets waarover men in het buitenland vrijwel niet ge dacht heeft. Voor iemand die er onbekend meé bleef ,valt het niet mee direct een oordeel 'over zulk een christelijke organisatie te vormen. Dr Asmussen deed geen uit spraak, maar hij bood de heren royaal acht pagina's in het ambtsblad der Evangelische kerk om in een artikelenserie de chris telijke vakbeweging aan de orde te stellen. Dit was metterdaad een vors telijk aanbod, gelet op de papier schaarste in Duitsland. Het kan belangrijke gevolgen hebben dat dit vraagstuk in discussie komt en dat zal ongetwijfeld het geval zijn want 'bedoeld blad wordt in 15.000 pastorieën gelezen! Er werd eveneens contact ver kregen met de voorman der Evangelische mannenverenigin- gen, pastor Zur'Nieden in Offen bach am Main. Deze organisatie omvat 20.000 leden en komt on geveer overeen met wat we voor heen hier te lande kenden in christeiijk-sociale organisaties als Patrimonium, de Werkmansbond en Maarten Luther. De bond van Evangelische mannenverenigingen sloot zich meteen aan bij de P. C. A. I. Essen bovenaan! Wij zagen zoeven al, dat Essen bovenaan staat op de lijst der geluisterde plaatsen. Maar Essen neemt ook de eerste plaats in op het rapport der resultaten van de heren Ruppert, en Fuyk schot. Kan men de Evangelische mannenverenigingen niet anders zien dan in het licht der kerk (en daardoor veelal bewaard on der het Hitler-regieme), in Essen hebben een paar personen uit eigen beweging een christelijke arbeidersorganisatie gesticht, zelfs tegen het advies van ker kelijke autoriteiten in. Daar von den de twee heren de beste voe dingsbodem voor de christelijke vakbeweging. Daar was een zichtbare instemming toen zij zeiden, dat ook op sociaal gebied de gehoorzaamheid aan Gods ge boden de enige redding is. Ik heb nog nooit zo'n fijne propa- gandavergadering bijgewoond, getuigde de heer Ruppert. Het moét. De Duitser denkt gevolg van de situatie der laatste jaren graag in grote getallen. Velen vragen zich af wat het voor zin heeft om in Duitsland zo in 't klein een Evangelische vakbewe ging te stichten. Of het zin heeft, zeide de heer Ruppert, het moét! Almeer blijkt in de landen van Europa dat er tussen christendom en communisme niets meer is wat de mensen begeesteren kan. Het socialisme wordt machteloos. Daar moet dus een christelijke vakbeweging aanwezig zijn tegen de tijd, dat de uitersten zich gaan toespitsen. Ik rie yoor de Evan gelische vakbeweging in Duits land wel toekomst, verklaarde hij. Zo denkt de leiding van het C. N. V. er over. Daarom heeft men besloten in 't begin van 1948 een christelijk sociale cursus voor Duits sprekenden te beleggen. In Duitsland bestaat daar grote eb- langstellmg voor. En de heer Fuykschot, die dezer dagen naar Helsinki vertrekt, zal na zijn Finse reis de contacten in Duits land gaan vernieuwen. Rode Hoestpoeders stillen de hevigste hoest. Prys per doosje 65 ct. Bij Uw Apotheker en Drogist. (Ingez. Med.) Gistermiddag heeft de reserve- schroef van de „.Willem Ruys" Zevenbergen verlaten, na daar ge durende enige weken op een ver gunning voor transport te hebben gewacht. De schroef is gistermiddag te Moerdijk gearriveerd. 3000 goederenwagons en 700 personenrijtuigen van ^Frans^, Belgische, Luxemburgse en N e- derlandse herkomst, die zich in Rijnland en Westfalen bevin den waar zij na de capitulatie in beslag zijn genomen, zullen een dezer dagen aan de betrokken landen worden teruggeven, aldus verneemt A.F.P. Dat Urk nog niet aan „dood water" ligt, bewijzen weer de vis vangsten, welke dit jaar gedaan zgn. Op de gemeentelijke visafslag is dit jaar reeds meer dan f2.000.000 omgezet, terwijl het vorige jaar de totale omzet f 886.000 bedroeg. De opbrengst van de eerste si garetten-actie van Nederlands Volksherstel bedraagt in totaal f 3.150.867.—. Dit bedrag wordt verdeeld on der verscheidene instellingen en organisaties op sociaal-medisch en cultureel gebied. Het resterende bedrag van f 50.867.zal tezamen met de op brengst van de tweede sigaret- ten-actie in principe eveneens voor de noodgebieden worden be stemd. Maandag is bij de afbraak der zwaar beschadigde kerk te Maas- bracht de 27-jarige van R., af komstig uit Roosendaal, door een vallende steenmassa op slag ge dood. DIJKEN. Samenstelling - Aanleg - Onderhond, door T. Huitema. Uit gave N.V. Uitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam- Antwerpen. Prijs f 17.50. Gedurende de laatste wereld oorlog hebben we nog eens weer extra het belang van de dijken voor Nederland, leren beseffen. Een groot deel van -ons land ligt lager dan het wateroppervlak in de aangrenzende zee, rivie ren, kanalen enz. De zich steeds weer uitbreidende industrie plaatst fabrieken, waar men dit vroeger nooit zou hebben gedurfd uit vrees voor de waterwolf. En de geschiedenis van Zeeland is welhaast een aaneenschakeling van dijkaanleg, dijkwallen en dijkdoorbraken. Dit alles in aanmerking geno men valt het toch wel zeer te verwonderen dat er zo weinig literatuur over dijken bestaat. Het thans verschenen boekwerk tracht deze leemte te vullen. Het is niet de bedoeling van de schrijver om diep in te gaan op theoretische kwesties. Integen deel, het is juist de praktijk wel ke speciaal behandeld wordt. En dat is zeer grondig gedaan. Uit voerig wordt besproken welke eisen gesteld moeten worden aan een te bouwen dijk. Dit zowel wat materiaal als wat profiel bet- treft. Vrijwel alle bekende sys temen vair bekleding eri buiten beloop krijgen een beurt. Af schuiving van het binnenbeloop doet vaak een doorbraak ont staan. Het dijklichaam is dan overzadigd met water. Het ver dient dus aanbeveling om voor de binnenzijde van de dijk goed door latend materiaal te gebruiken. In verband met over de kruin slaand water is het echter ook dikwijls gewenst het binnen beloop te be kleden. De meeste doorbraken in Noord-Holland kwamen daar voor, waaT water over de kruin sloeg. Het voor Zeeland zo belang rijke verschijnsel van „dijkwal len" wordt zeer degelijk behan deld, evenals de middelen waar over men tegenwoordig beschikt om ze tegen te gaan. Vele nuttige gegevens kan men ook vinden onder „Dijkbreuken en het dichten daarvan". Het is prettig, dat bij het be handelen van de stof steeds van bestaande voorbeelden .wordt uit gegaan. Zo worden de recente dijkvallen in ,de Wilhelminapol- der, het herstel van de dijken op Walcheren en de problemen bij de aanleg van de dijken van de Zuiderzeepolders uitvoerig toege licht. Vele fraaie foto's én tekenin gen verduidelijken het geheel. Bij het noemen van potentiaal- lijnen bij de grondwaterbeweging was het wenselijk geweest wat dieper op de theorie in te gaan. De nieuwe theorie van de schrij ver over het ontstaan van de terpen is wel belangwekkend. Nadere onderzoekingen, zowel van geologische als van geschied kundige aard zullen "t een en ander nog moeten bevestigen. Aan het eind van het boek vindt men nog een handig regis ter met vaktermen. Onze eindconclusie over dit werk is; een goed, degelijk boek over dijken, voor ingenieurs, mid delbaar technici en belangstel lende leken. Nederlandse Beeld-Ency- clopaedJe. Samengesteld onder redactie van Chr. Stapelkamp, oud-direc- teur Chr. H. B. S. te Groningen. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Dit is iets geheel nieuws. Een encyclopaedic niet in woorden, maar in beelden. Allerlei dingen op de meest uiteenlopende ter reinen, vindt men hier afgebeeld. Het begint met de verschillende soorten van molens en dan wor- •8en verder afgebeeld alterlei soorten schepen, bruggen, spoor wegen, locomotieven, vliegtuigen, auto's enz., maar ook voertuigen zoals ze in de landbouw gebruikt worden. Landbouwgereedschap pen en huishoudelijke artikelen, land- en tuinbouwgewassen, kle derdrachten, muziekinstrumenten en wat niet al. Kent u de wapens van de verschillende provincies en van de voornaamste gemeen ten 'uit iedere provincie? Men vindt ze hier afgebeeld. Een practisch boek, bruikbaar voor iedere A. Een vraagbaak Voor gezin en school, voor ouders en leerlingen. De veelzijdigheid van déze .uitgave blijkt alleen reeds uit het feit, dat het, achter in het boek opgenomen register, on geveer 4000 trefwoorden bevat. De tekeningen zijn van J. de Vries e.a. Overleden: W. de Bil, 90 j., wed. van W. van GilstP. Zoe ter, 75 j., wed. van J. Beekman; K. v. d. Berge, 82 j., wed. van P. v. d. Berg; J. de Krom, 74 i J. Kik, 16 d. Gehuwd; A. Valk, 29 j. en B. Jumelet, 29 j.; J. H. Bakker, 32 j. en E. IJzelenberg, 33 j.; J. W. Hanzen, 32 j. en C. Bouw man, 23 j.; W. F. W. Versteeg, 26 j. en D. Olree, 26 j. ST. MAARTENSDIJK. Gebo- reriCoinmerijntje, d. v. J. A. Jopse en J. van A«; Elizabeth C., d. v. A. v. d. Boogaart en R. C. Pot; Aaltje G., d. v. A. Lange jan en H. J. Poot; Dick T., z. v. H. Vermaat en D. Iza- rin. Ondertrouwd: A. C. Siereveld, 65 j. en J. Hengstmangel, 45 j.'; G. C, van de Ree, 29 j. en M. Knuist, 23 j. GehuwdM> A. Bazen, 24 j. en P. A. Vroegop, 21 j.; J. j. Dane, 20 j. en J. C. Kristelijn, 21 j.D. van Vossen, 23 j. en A. P. Hage, 21 j. Overleden: J. Zwagemaker, 60 j.; J. Zwagemaker, 79 j., vr. van C. Franke. SCHOONDIJKE. Geboren Jacobus E., z. v. E. J. Minnaard en J. J. Versprille; Izabella K., d. v. C. W. Beeke en J. P. Seen. Gehuwd: K. P. Ritieo, 23 j. en S. J. Deunink, 20 j.J. A. J. Tellier, 35 j. en C. Deunirik, 30 j.; J. J. Risseeuw, 29 j. en A. van Hoeve, 31 j. Overleden; te Oostburg, A. J. Versprille, 72 j.; te Breskens, S. M. du Burek, 54 j. NIEUWERKERK. Geboren; Janna J., d. v. S. van Klinken en B. Kooijman. Overleden: C. Sijrier, 80 j., wed. van J. Quaak; J. Smalle- gange, 84 j., echtg. v. M. Kloet Gehuwd: J. Heijöoer, 26 j. en E. J. Schoof, 24 j.C. J. Klee- mans, 25 j., te Z-ierikzee en J. Rentier, 23 j. delige stand, zou er winst moge lijk zijn? 812; 19—23 9—14; 33—29 14—20; 23—19 12—18; 19x8 18x27; 8—2 27—32; 2—7 20—25 remise. Er had kunnen volgen 716 (32—37) J6—38 (25—30) 24x 35 (37—41) 29—24 (15—20) 4146 remise. Onderstaande stand kwam voor in de competitie-wedstrijd „Kam perland" tegen „G.D.C." Goes. Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. j pp pp m BÖRSSELE. GeborenPe- tronella, d. v. A. de Jonge en J. Rijk; Maria J., d. v. A. V. d. Ende en A. Nieuwenhuyse. Gehuwd: J. Verheyke, 33 j. en S. M. Koole, 27 j.; W. Han- newijk, 26 j. te Driewegen en N. T. Nieuwenhuize, 24 j.; J. J. Schikker, 27 j. en N. v. Zwee- den, 27 j. Overleden: C. Braamse, 51 j. HEINKENSZAND. Geboren: Adriaan C., z. v. J. Vermue en T. Vermue; Cornells A. Gv z. v. J. A. Bos en J. Vermeulen; Jo- hannis A., z. v. J. IJzerman en E. Paauwe; Maria J., d. v. H. Knuit en P. M. Vermeulen. Overleden: J. Tramper, 88 j., echtg.'van C. J. de Jonge. Gehuwd: J. F; de Vos, 33 j., te 's-Heerenhoek' en E. Knuit, 32 jaar. OUDELANDE. Geboren: Gs- rardus J., z. v. W. L. Heijmans en N. v. d. Wielen; Adriana M., d. v. J. J. J. den Herder en A. Geelhoed. Overleden: P. Baart, 76 j., wedr v. A. Hoogenboom, echtg. van G. de Broekert. OOSTKAPELLE: Geboren: Sara W., d. v. J. Wondergem en C. Schout; Jan W., z. v. J. Hof man en E. Volmer; Adriana .T. C., d. v. L. de Kam en A. Won- tlergemHubrecht, z. v. J. A. Brand en C. M. FranGke; Maria C., tLv. K. Dingemanse en C. M. Geldof. Overleden: C. Krijger, 74 j. Gehuwd: A. van Loon, 25 j. en W. v. Oosten, 25 j. Ondertrouwd: J. Wondergem, 26 j. en C. de Voogd, 23 j. SCHERPENISSE. Geboren: Adri J., z. v. A. S. Hartog en J. van Hemert; Adriana M., d. van Di Hage en C. R. PootMa- rinus C., z. v. J. M. v. d. Hoek en E. D. v. Doezelaar; Janne tje C., d. v. W. J. van Houdt en W. Oudenes. Gehuwd: P. C. Heemskerk, 28 j. en C. P. v. d. Werff, 23 j. BRUINISSE. Geboren- Lena, d. v. L. Jumelet en P. van Oe- verenAbraham, z. v. D. v. d. Berge en J. J. Heijboer; Jacoba# tl. v. J. Kik en A. <je Koning; Dirk, z. v. P. L. van der Linde en W. Houkamp. Belgische Damkampioenschappen. Het zal vele Zeeuwse damvrien- den interesseren hoe de resultaten zijn van de ons bekende Belgische dammers in het kampioenschap van België. Hierbij de uitslag: 1 en 2 O. Verpoest en Demesmaeker 10 pnt.; 3 L. Vaessen (oud-kam pioen) 9 pnt.; 4. Havaert, 8 pnt.; 5 Verleene, 7 pnt.: 6 Goyaerts, 6 pnt.; 7 R. Vaessen, 5 pnt.; 8 F. Verpoest, 1 pnt. Verpoest en Demesmaeker zul len een match spelen van 4 par tijen. Uit bovenstaande blijkt, dat L. Vaessen onttroond ls. Vorig jaar kwam deze speler gelijk aan met Verpoest, maar behield de titel, die hij nu verloren heeft. Het zal ons benieuwen hoe de match zal eindigen. Verpoest is nog een jonge kracht van 22 jaar, die slechts 3 jaar onze sport be oefent, daarentegen is Demesmae ker (een goed bekende in Zee land) een veteraan. Een stan'd uit de competitiewed strijd D.I.D. te Goes en Aagte- kerke. Zw. 9 sch. op: 3, 8, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 26. Wit 8 sch. op: 24. 25, 31, 32, 33, 37, 38, 39. Zwart speelde 1722, wit had nu kunnen vervolgen met: 3228 16—21 A; 28x17 21x12; 25—20 14X25; 24—19 13x24; 37—32 26 X 28 33x2; A 22—27; 31X22 18x27; 28—22 27x18 en weer komt de slag naar 2 als 1ste va riant. Correspondentie. J. v. d. M. te V. Ik zal eens proberen; met Uw veronderstel ling is U niet juist ingelicht! J. S. te M. Ik zal het contro leren. Gaarne zie ik het tegemoet. Uitslag competitie-wedstrgd. D.I.D. I, GoesYerseke I. H. M. SlabbekoornJ. Blom 11; E. A. SchuitemaR. Rijkse 11; K. Schoesters—J. Zuidweg 11; P. MarijsM. J. Huisson 20; F. Pfuijmers—P. Hoogstrate 02; M. J. v. d. WeeleA. de Rooy 20; J. BisschopC. de Rooy 2—0; G. FoudraineD. Min naard 02; J. A. StokmansA. Goeman 02J. SchrijverD. v. Boven 11. Tot de volgende week. S. m- §j| IP1P Zw. 6 sch. op: 9, 12, 13, 15, 18, 26. Wit 6 sch. op: 24, 27, 28, 29, 32, 33. Zwart aanzet speelde 1217. Laten we eerst eens nagaan wat het gevolg zou zijn geweest van 9—14 (28—23) 15—20 A (24x15) 13—19 (33—28) 26—31 (27 x 36) 18—22 (28 x8) 19X37 (3&—31) 37x26 (8—3) B 26—31 (3X25) 31—37 (29—24) wint B (15—10) 14x5-8—2 wint. A 14—20 indien (23—19) C 26—31 (19X17) (31x11) 33—28 (11—17) 32—27 (17—22) (18— 23) (2029) remise. C (3328) 20—25 (23—19 of?) 2631 (19X17) 31x11 (28—23) 18—22 (3228) 22x33 (29x38) Door nu met schijf 11 te spelen maakt zwart remise; Indien zwart 1520 zou spelen kan volgen (24x15) 25—30 (15—10) 30—34 (104) wint. Het spel verliep als volgt: 12—17; 17—21 18—22; 21x12 22—27; 32X21 26x8; 2822 Wit heeft een voor- Kermis (Toondagen) Goes. Verplaatsing week- en veemarkt. Verkeersregeling. Gebruik stoepen, enz. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat: le. gedurende de kermis (Toon- dagen) van 18 t/m 25 Nov. a.s. de gewone weekmarkt op Dins dag zal worden gehouden op de Beestenmarkt en de veemarkt op de Vlasmarkt; 2e. zonder vergunning van hen,- op verbeurte van een boete van ten hoogste f 50.de stoepen of open plaatsen voor de panden ln deze gemeente niet voor het geven van vertoningen en/of ver kopingen, afgestaan of Voor dat doel Ingenomen mogen worden; 3e. vanaf Donderdag 13 t/m Vrijdag 28 Nov. 1947 geen rij- of voertuigen op de Grote Markt mogen parkeren en elk verkeer met rij- of voertuigen langs de Oost- en Westzijde van de Grote Markt is verboden, behalve voor voertuigen toebehorende aan ker misexploitanten voor zover deze door de Controleur van het Marktwezen worden toegelaten; 4e. op Dinsdag 18 en 25 Nóv. 1947 geen rij- of voertuigen op de Vlasmarkt en Beestenmarkt mogen parkeren en elk verkeer met rij- en voertuigen langs da Zuidzijde van de Beestenmarkt, over de Vlasmarkt, door de Rijfel- straat en de Stalstraat is ver boden. Distributiekring Zierikzee. Aanvragen om werkschoenen. De Directeur van de Distri butiekring Zierikzee maakt be kend, dat tot en met 22 No vember 1947 aanvragen on» werkschoenen kunnen worden ingediend door personen die: le. Na 31 December 1946 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvangen; 2e. 16 jaar en ouder zijn; 3e. een beroep uitoefenen, waarin werkschoenen worden, gedragen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 7.49 u., onder 16.58 u. Maan op 4.38 u., onder 16.17 u. Hoogwater te Vlisslngen. Maandag 10 November: 12.17 u. 1.77 m., u. m. CCGI5V TON JO CP SCHELTENS 147. Steeds verder lopen de vriendjes. Steeds helderder wordt het licht. Nog een vijftig me terEen trap op. Dan gaan ze de sombere, muffige gang uit. Even knippen ze tegen het dag licht. „Alé, een rivier!" roept Ties uit. Ze staan aan de oever van een rivier. Achter hen is de uit gang van de lange gang. Er staan wat bomen eri struiken voor, zo dat de opening niet makkelijk te zien is. 148. '„Kijk, daar ligt 'n roei bootje. Daar zijn die mannen ze ker mee overgevaren." Maar dan worden Thijs' ogen weer groot van schrikGauw, Ties! Ik hoor die kerel er weer aankomen." Dc jongens rennen naar net bootje, dat met een touw aan een paaltje vast ligt. „Gauw dat touw los!" De tx-anen van angst springen Thijs in de ogen. Nu horen ze duidelijk de mannen stemmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6