Huwelijken in het Britse Koningshuis. Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 8 November 1947 Rijk aan traditie, romantiek en.... politiek. Belgische minister over Europese samen werking en de Beneinx. (fZWGHMH sicifd 1st echtscherdingsvraagsfuk. ph/uShave Een groot Nederlander. Ministers naar Indië. Van Anna Boleyn tot Prinses Elizabeth. s (Van een bijzondere medewerker. Op 20 November zal de Engelse troonopvolgster, prinses.Elizabeth, in de echt verbonden worden met lord Mountbatten, waarmede een „soberheids-huwelijk" in de vier registers van de kapel v. Eduard de Belijder gere gistreerd wordt, dat juist door de eenvoud in verband met de tijdsomstandigheden door de Koning gewenst een geheel ander karakter zal dragen dan de vele huwelijken, in de loop der eeuwen door leden van het Engelse koningshuis' gesloten. VOESTENHUWELMKEN IN ENGELAND VEOEGER Laat ons beginnen met Henri VIII, wiens zes huwelijken een Koninklijke Blauwbaard veel meer waren dan een uit vloeisel van menselijke gevoelens. De liefde van de vijf en der tigjarige koning voor de drie jaar jongere markiezin van Pem broke (zo luidde haar titel)r zijn huwelijk met l;aar alsmede haar later val en terechtstelling, hielden nauw verband met alle mogelijke hof-intrigues en politieke kuiperijen. Feestelijkheden? Die ontbra-1 Overigens mocht deze Prins ken totaal, omdat men pas twee van Wales niet klagendank zij maanden na het sluiten ervan dit huwelijk voteerde het parie de bevolking van het tweede ment een bedjag van 650.000 huwelijk des konings kennis pond sterling ter delging van gaf. 25 Januari 1533. „Op 25 Januari 1533", aldus schrijft Dr Powland Lee, een der kanseliers van de koning, „werd ik reeds in alle vroegte door een officier in mijn slaap gestoord, met het bevel in de troonzaal van Whitehall te ver schijnen". Dr Lee verkeerde aanvanke lijk in de veronderstelling dat hij in ongenade'was gevallen en zijn doodvonnis te horen zou krijgen. .Groot was zijn verba zing toen hij bemerkte als ge tuige te moeten optreden bij het geheime huwelijk tussen de ko ning en Anna Boleyn. een strijd tussen zijn plicht en zijn vaderlijke gevoelens zege vierde de eerstepersoonlijk bracht de generaal de onheils- mare aan de koningin. De her tog werd terug geroepen naar Engeland en voor de keuze ge steld: of het huwelijk nietig verklaren, of van zijn rechten op de troon afstand doen. Na zware, innerlijke strijd, besloot de hertbg tot het eer ste. De scheiding werd uitge- sproken. Carolina kreeg zenuw zijn schulden, waarbij"het hu-koortsen, die haar dermate uit- welijk als voorwaarde was ge steld. Het jonge paar bracht do huwelijksweken in Windsor Castle door. Toen de bruidegom in 1821 als George IV "gekroond werd, ontbrak de koningin bij deze plechtigheid. „Men" vertelt dat zij geen plaatsbewijs had gekre gen en dat zij tevergeefs pro beerde zich toegang te ver schaffenWas dat soms een kleine wraak voor haar dwaze bekentenis, dat zij liever met 'n Duitse prins, aan wie zij haar hart verloren had, in het huwe lijk was getreden dan met de „eerste gentleman ter wereld"? ders verlopen zijn dan thans. Slechts één der negen kinde ren van koningin Victoria, prins Leopold, hertog van Al bany, stierf op jeugdige leef tijd (30 jaar) aanlongont steking, net als zijn vader. Het laatste huwelijk, waarbij de hoogbejaarde vorstin per soonlijk aanwezig was, betrof Opvoeding van kinderen is een moeilijke en hoogst verant woordelijke zaak. Het einddoe*. moet zijn, dat we God, onze Schepper, recht kennen, Hem van harte liefhebben om een maal met Hem in de eeuwige zaligheid te leven. Zal de opvoeding van de kin deren slagen, dan moet aller- dat tussen haar kleinzoon Geor- eerst het gezin wezen een Chris- Het huwelijk van Anna Boleyn Vóór de bruid in de troon zaal verscheen, kwam het tot een heftig debat tussen de ko ning en de kanseliers, die wei gerden het huwelijk te voltrek ken, omdat de scheiding tussen de vorst en zijn eerste gemalin Catharina nog niet door de Paus was uitgesproken. Het de bat had juist een hoogtepunt bereikt, toen de bruid, aan de arm van haar vader, de zaal be trad. Zij stelde zich zwijgend naast haar a.s. gemaal op en bepaalde zich tot luisteren naar een juridisch steekspel, waar bij Henri VIII tenslotte zijn wil doorzette. Eerst twee maanden later, op de vooravond van Pa sen, werd aan het huwelijk be kendheid gegeven. Drie jaar la ter stierf Anna Boleyn reeds op het schavot. De eerste „Prins Charming". Met heel wat meer feestelijk heden ging 't huwelijk gepaard,' dat op 8 April 1795 ruim vier eeuwen later voltrokken werd tussen de toenmalige Prins van Wales (later Koning George V) en prinses Carolina von Braunschweig. Ziedaar een verbintenis tussen twee adel lijke telgen, waarbij zeker geen rekening werd gehouden met de gevoelens van de bruid. Toen zij in Greenwich landde, biecht te zij aan de haar toegewezen hofdame, lady Jersey op, dat haar hart behoorde aan een Duitse prins. Natuurlijk werd de bruidegom hiervan op de hoogte gebracht? Geen goed begin van het huwe lijk van „Prins Charming", die "als Engeland's eerste gentle man werd beschouwd. met Henri VIII wordt ingezegend Romantiek. Veel romantischer is het kor te huwelijksgeluk geweest, dat hertog William von Clarence heeft gesmaakt met de beeld schone Carolina von Linsingen. De latere Willem IV werd in 1790 naar Hannover gezonden met zijn beide broeders: een be leefdheidsbezoek in verband met de personele unie, bestaan de tussen Engeland en Hanno ver. De hertog Von Clarence leerde reeds op de eerste dag van dit bezoek "de dochter van generaal Von Linsingen kennen. De generaal was een gunsteling van koningin Charlotte, Enge land's koningin. De hertog en de generaais- dochter huwden enkele maan den na deze eerste ontmoeting in diep geheim in een boskapel nabij Bad Pyrmont. Een jaar later kwam de vader van de bruid achter het huwelijk en na putten, dat zij door drie artsen voor dood werd verklaard. Een vierde arts, een nog jeugdige dokter, die zijn hart aan de jonge Carolina had verloren, stelde echter vast, dat zij schijn dood was. Hij redde haar leven, vroeg "en verkreeg na haar ge nezing de hand van zijn patiën te. Brieven van de hertog stuur de Carolina ongeopend naar En geland terug, hoewel zij een o«- gqjukkig bestaan leidde aan de zijde van haar tweede man. Nog. betrekkelijk jong stierf zij...... Koningin Victoria. In tegenstelling met dit onge lukkig ëindigc-nde huwelijk, staat dat van koningin Victo ria, ondanks het feit, dat de politiek er de grootste invloed cp uitoefende. De 18-jarige vor stin had natuurlijk zelf niets in te brengen bij de keuze van haar toekomstige gemaal. Na l.ang wikken en wegen vverd de bijna even oude prins Albert van Saksen-Coburg gekozen. Op 10 Februari 1840 werd het hu welijk ingezegend in het paleis St James door de aartsbisschop van Canterbury. Een en twintig jaar smaakten de koningin en haar gemaal een bijzonder huwelijksgeluk, dat met de geboorte van .vier prin sen en vijf princessen werd ge zegend. Toen stierf de .Prins- Gemaal aan een longontsteking. Koningin Victoria trok zich na deze slag geheel uithet open bare leven terug. In Engeland beschouwde men de vroegtijdige dood van de prins als een natio nale ramp. Alle huwelijken van haar kin deren woonde koningin Victoria persoonlijk bij in het paleis St. James. Slechts een der kinde ren, de prins van Wales, huwde in de eeuwenoude St. George- Kapel van kasteel Windsor. Dat was de latere koning Edward VII, gehuwd met de Deense prinses Alexandra op 10 Maart 1863. Van bijzonder politieke bete kenis was het huwelijk, geslo ten tussen de oudste dochter der Koningin, met de toenmali ge prins Frederik Wilhelm van Pruisen, die later als Frederik III tot keizer van Duitsland ge kroond werd, doch die, na 100 dagen geregeerd te hebben, aan keelkanker stierf. Het is be kend, dat uit dit huwelijk de la tere keizer Wilhelm II sproot.... Diens vader stond sterk onder invloed van de vooruitstreven de ideeën der Engelse prinses. Indien hij niet veel te vroeg was overleden zou de wereld historie vermoedelijk heel an- ge, hertog van York,, die op 6 Juli 1893 met prinses Mary von Teek huwde. De bruid was eerst verloofd geweest met de troon opvolger, prins Albert, doch in 1892 stierf de laatste geheel on verwacht aan longontsteking. Op 20 November zal de voor malige prinses Mary von Teek, die toen met prins Albert huw de, als Koningin-Moeder Mary, het huwelijk van haar kléin- dochter Elizabeth bijwonen. Prinses Elizabeth huwt met een Mountbatten. Twee doch ters van de oude koningin zijn met prinsen van Battenberg ge huwd. Wie weet, dat de naam Battenberg tot Mountbatten werd, zal beamen dat Engeland, het land van de tradities, ook in het huwelijk van de Engelse troonopvolgster een traditie on verzwakt handhaaft telijk huisgezin in ,de volle zin van het woord. In zulk een gezin kent men nog steeds ouderrecht naast ouderplicht, ook in een tijd, die recht voor allen en plicht voor niemand vraagt. Er zijn opvoeders geweest die alleenspraken over de rechten van het kind en de plichten van de dtaders. Een tótaal ver keerd standpunt. Billijkheid ge biedt echter te erkennen, dat deze richting bevorderd is door de eenzijdigheid der opvoeding in het verleden. Een recht ge aard zoon moest het voorbeeld zijn van zijn vader, een volg zame dochter de copie van haar moeder. In smaak en gewoonte, in voorkeur en tegenzin mocht in een een ordelijk gezin geen verdeeldheid bestaan. Ging dit niet vanzelf, dan liet het ouderlijk gezag zich gelden om met strengheid te bereiken wat men meende nodig te zijn. Dit is echter niet Christelijk, niet bijbels. Heel de opvoeding moet er op gericht zijn, de ouders als het ware overbodig te maken. De kinderen moeten leren wat zelftucht is en daartoe moe ten gezag en vrijheid samen werken. Als kinderen en voor al meisjes, bij het opgroeien eens andere dingen doen dan de moeders graag zouden hebben en eigenlijk als vanzelfsprekend verwachten, dan rgoeten ze daar in niet dadelijk een poging zien om uit de band te springen. Willen ze inderdaad iets zon digs, dan is verzet nodig, doch willen ze alleen maar iets an ders, dan kan men dat stilzwij gend voorbijgaan. Een bekend opvoedkundige heeft eens gezegd: „Van koek deeg kan men wel sinterklaas- poppen maken, maar geen ka rakters". Het gaat niet om de glorie van de opvoeder, maar om het heil der kinderen. Om dat alle gezag van God is, heeft niemand het recht wat. Hem toebehoort dienstbaar te maken aan eigen verlangen en eigen ijdelheid. Opvoeden is óók dienen. Het Amerikaanse stoomschip „Robert Burns", dat stoffelijke resten van gesneuvelde Ameri kaanse soldaten zal repatriëren, is uit Cherbourg te Antwerpen aangekomen. -> Harold Wilson, Britse minister van Handel, heeft te Stafford (Engeland) het laboratorium „Nclson" ingewijd. Hier zullen meer dan 500 geleerden de moge lijkheden bestuderen om de atoomenergie b(j industrie en ge neeskunde toe te passen. Veel natuurschoon is in de loop der tijden verloren gegaan. Bovenstaande foto geeft een beeld van de Vogelzangsweg te Goes, zoals die een kwart eeuw geleden was. Hoop op herstel van het Rijnverkeer. Tijdens "een onderhoud met een correspondent van het A.N.P. te Brussel verklaarde de Belgische minister van buitenlandse handel, Baron van der StraetenWaillet, dat het aanvaarden van Amerika's uitnodiging om in het kader van het Marshall-plan het probleem van een Europese tolunie te bestuderen, geenszins be tekent, dat onmiddellijk zal worden overgegaan 4ot een uitbreiding van de Nederlands-Belgiseh-Luxemburgse douane-overeenkomst. Voordat er besloten wordt andere landen in de overeenkomst op te nemen, moet er gezorgd worden, dat alle vraagstukken die samenhangen met de tolunie een oplossing hebben gevonden. Feuilleton. door H. Lourense. 38) o— 't Wordt maar een kort be zoekje, want de trein, waarmee Kees naar huis wil, vertrekt spoedig. Va brengt hem tot in de trein-, Siem Poot, die mee gereden is, naar het stationnetje, blijft bij de witvoet achter. Het beest is een beetje schuw uitgevallen. Kees heeft 's avonds thuis heel wat belevenissen te ver tellen. Saremie had zich wat onge rust gemaakt over z'n onge woon lange uitblijven, maar het verslag van de drie afgelegde bezoeken maakt alles goed. Het langst duurt het gesprek over het bezoek aan Aay. Daar wil ze alles precies van weten. „Wel zo, dus ze hebbe 'n jonge. Hoe heet 'ie?" „Aay, na z'n vader. Aay merk te d'r schamper bij op, dat 'ie va niet nog* meer wilde tergen. Maar je kon zien dat 'ie er last van had, dat 'et kind z'n van niet krijgt. ,;'t Zal wel. Mit al z'n ver keerde drijve, het Aay toch wel wat goeds over 'um. Hoe zag 'et d'r b(j hen uit?" „Nou, zo'n beetje. Nog 'et ouwe boeltje van d'r moeder denk ik." „Dan zei 'et ook niet veel- meer weze." Koningin Victoria treedt in het huwelijk met prins Albert van Saksen-Coburg. „Nee. Ik doch al, 'k heb op 'et boelhuis vandaag een tafel ge kocht, die mos d'r maar na toe? „Mijn best." „Aay het ook niet veel werk, vertelde die. An de armoe kon ik 'et wel zien." „Zouwe me ze niet wat kenne heipe. Me hebbe zelf wel niet veel te misse, maar toch „Jij mos d'r op een keer maar is heen gaan. Je weet nooit, wat je d'r nog bereike ken. Zij lijkt me een flink wijf". Och ja, en nou 'et d'r een keer zo leit „Heb ik thuis ook gezeid." „En?" „Va wou d'r natuurlijk niks over hore. Maar ik geef 'et nog niet op. De eerste keer de beste, dat 'k thuis kom, begin, ik d'r weer over. Va mót maar een streep door 'et gebeurde hale. Aay, van zijn kant, wil wel, maar hij durft niet meer thuis an te kom- me. Hij js bang z'n kop te zei le stote", zeit 'ie. Nou, zo as 'et d'r nou voorstaat, is d'r veel kans op." ,,'tls erg voor hen, maar Tc vind 'et nog erger voor 'et kind. Dat groeit nou op, zonder dat 'et ergens van hoort. Bidde of danke zelle ze vwel niet doen." „Dat zei niet. Z(j staat 'r hele maal buite, en Aay zei 'et d'r niet bijbrenge." „Wat een armoei, niet?" Kees staart voor zich. „Dat is juist, wat me 'et meeste benauwde, toen 'k d'r zat. En de eerste de beste keer ken je d'r niet over beginne. Hij zou d'r niet na geluisterd hebbe". ,,'kGa d'r de volgende week na toe", besluit Saremie. „As- ik nog langer wacht ken ik vooreerst niet meer!" „Best, je ziet maar." Saremie staat op, om voor de avondpap te zorgen. Hoewel stadsmensen, houden ze deze gewoonte nog in ere. Later, als ze tegenover elkaar aan de tafel zitten, komt het ge sprek op de verkoping van die morgen. Dan eerst vertelt Kees van z'n wondere ontmoeting met de Schrale, en de gevolgen daar-' van. Hij is nog wel wat bezorgd over het verloop van z'n eerste schreden op het pad in de han del in „antiek". Maar een goede week later is z'n zorg verdwenen. De Schrale heeft niet te veel gezeg'd of beloofd. 't Eerste stuk dat van zijn koop die dag de winkel verlaat, is de antieke klok. HOOFDSTUK 13. Bij de opening in de doornen heg, die toegang tot zijn woning geeft, staat Aay, tien minuten, een kwartier te luisteren, naar enig gerucht of geluid van voet stappen. Alleen het zachte ruisen van de wind in de kale takken van de bomen is er, verder niets. Bijna tastbaar is dé duister nis van de maanloze avond. Is de man dan toch reeds te ruggekomen, zonder dat hij het De bijeenkomst der 13 landen op 10 November te Brussel moet dus gezien worden als een voor bereidende studievergadering, waar de mogelijkheden wan een Europese samenwerking op het gebied van invoerrechten, accijn zen enz. overwogen zullen wor den. Naar de minister verder mede deelde, hebben Canada, Zweden, Noorwegen, Hindoestan en Zuld- Afrika toegezegd een waarnemer naar deconferentie te zenden. De heer Spaak zal de conferen tie voorzitten, terwijl een Neder lander en een Belg een beschou wing zullen geven over de Bene- lux-tolünie. Tevens zal op deze bijeenkomst het zenden van een uitnodiging aan de bezettingszones van Duitsland, in de toekomst de vergaderingen bij te wonen, in overweging Worden genomen. Sprekend over de Ned.-Belg.-Lux. douane-overeenkomst, merkte Baron van der Straeten-Waillet op, dat de overzeese gebiedsdelen hiervan weliswaar'geen deel uit maken, doch dat met deze gebie den in het kader van de toekom stige economische unie ten nauw ste zal worden samengewerkt. Zo zullen er b.v. lijsten worden opgemaakt van artikelen, die vrij in de drie landen uit de over zeese gebiedsdelen mogen worden ingevoerd. „De hoop tot een overeenstem ming te komen inzake het Rijn- verkeer", zo zeide de minister van buitenl. handel, „hebben wij niet opgegeven, en wij verwach ten alsnog tot wen accoord te ko men. Naar mate de Duitse uit- voerproductie zal stijgen, zullen zich vanzelf ook weer de natuur lijke afvoerwegen voor deze pro ducten opdringen. Wanneer in het kader van een Europese sa menwerking het transportwezen gerationaliseerd wordt, zal in de eerste plaats de Duitse in- en uitvoer weer over de natuurlijke havens geleid moeten worden. Dit zou een belangrijke bijdrage zijn tot het herstel van het ver keerswezen in West-Europa." Met betrekking tot de 3 pro cent belasting op de uitvoer ver klaarde de minister, dat het so ciale fonds voor arbeiders, dat men hierdoor wil vormen (1200 millioen francs), overeenkomt met een loonsverhoging van 2 procent. Er is overeengekomen dat indien een der landen der Beneluxgroepering een handels verdrag met derden - afsluit, de beide andere partners gerechtigd zijn een waarnemer naar de be sprekingen af te vaardigen, zo zeide de Belgische minister. Wanneer in de toekomst een der drie landen wil overgaan tot het oprichten van nieuwe indus trieën zuilen de plannen hiertoe allereerst moeten worden voor gelegd aan een coördinatieraad van de Benelux. Hierdoor zal worden voorkomen dat de landen elkaar op nadelige wijze becon curreren en zal bereikt worden, dat de drie partners zich zoveel mogelijk op eigen terrein specia liseren. De offers, die sommigen hierdoor zullen moeten brengen, zullen latër blijken van groot voordeel te zijn geweest voor het welslagen van de unie der lage landen. Boterbon wordt keuzebon. - Naar wij vernemen heeft het departement van. Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten, dat. eerlang op de bo terbon ook margarine zal mo gen worden gekocht. Voor de goede orde voegen wij daaraan toe, dat het omgekeerde, het kopen van boter op de marga rinebon, niet wordt toege staan. Ontstellende cijfers. In de te Amsterdam gehouden I ledenvergadering van de Centraal Bond voor inwendige Zending en Chr.-philantroptsche inrichtingen Is de heer A. Otter, oud-hoofd van de Herv. Da Costaschool te Am sterdam, als directeur geïnstal leerd. Mr H. de Bie, van Roterdam besprak „het echtscheidings- vraagstuk". Hij zeide o.m., dat het aantal echtscheidingen in de jaren 1925 tot 1935 tussen de 2000 en 3000 per jaar beliep, doch in 1946 was dë onrustbarende hoogte van 10.630 echtscheidingen bereikt; ongeveer 10 pet. van het aantal der in dat jaar gesloten huwelijken. Hoewel het cijfer over 1947 door spr. op 8500 wordt geschat, is dit toch nog zo hoog, dat bijzondere maatregelen van Kerk en' Staat mogen worden verwacht: meer uitgebreide zielszorg en het tegen gaan van lichtvaardige echtschei dingen, ook via gezinsraad en ge- zinsrechter. Voorts dienen overal bureaux voor levensmoeilijkheden vanwege de Centraal Bond te worden opgericht. t Volgens Chinese bladen is" te Nanhsien een vijf ling (drie jon gens en twee meisjes) geboren. gemerkt heeft? 'tls anders m huis duidelijk genoeg te horen, als iemand langs de Straatweg het huis passeert. Vooral, als die iemand zware laarzen aan heeft en een loop over zich heeft alseen Franse dragonder, zoals de tegenwoordige veld wachter! Even voor het vallen van de duisternis, op deze korte De cemberdag, heeft Aay hem de Straatweg op zien gaan! Misschien is hij bij de Kande laar overgegaan en door Veeren teruggelopen. Hier is hij niet langs gekomen, dat staat wel vast. Wist h(j het maar zeker! Hij wil die kant op, en er wordt op hem geloerd. Wel, dubbel goed uitkijken dan! Hij loopt om het huisje heen de achterdeur' in. ,,'k Ga weg, hoor", roept hij in de keuken zijn bonker aan schietend. Bertha komt uit de kamer ge lopen. „Doet 'et niet Aay, toe, gaat er nou niet uit. Je weet, dat ze op je loere!" „Dat doen ze al zo lang. Ze hebbe me nog niet" „Nee, maar je weet dat 'ie daar nog erges zit!" „Nou, vrete, me denken, 'et Hü ken net zo goed over de Kandelaar terug gegaan weze. En 'k ben niet van plan om voor een veldwachter op zij te gaan." Compromis-voorstel voor verdeling van Palestina. In een geheime bijeenkomst van de werkgroep voor de bestudering van de verdeling van Palestina heeft de" Amerikaanse afgevaar digde een compromis-voorstel naar voren gebracht betreffende de verdeling van Palestina. Dit voorstel is een poging om de Sowjet-zlenswijze hieromtrent te gemoet te komen en behelst in hoofdzaak dat de 'V.S. bereid zijn de jurisdictie van de Veiligheids raad t.a.v. een oplossing van het Palestijnse vraagstuk gedeeltelijk te erkennen.^ Een vliegende auto. Donderdag is een „vliegende auto" in de circulatie gebracht. Dit voertuig, dat gelijkt op een gevleugelde racé-auto, daalde neer op het vliegveld Lag'uardia (New-York). Vervolgens trok het zijn vleugels in en vertrok over de verkeersweg naar New- York. De eigenaar-constructeur ver klaarde, dat de kostprijs hoog is en dat hij voor het ogenblik geen mogelijkheid ziet van fabriceren in serie. De auto kan rijdend een snelheid van 75 km. bereiken, in de lucht 170 km. liet (ojifiiuil van gemak! Ga óók genieten van hec voordeel cn gemak der moderne scheermethode met de „PHILlSHAVE". het Philips electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demonstratie STAALBAARD Ook UW baard vliegt etaf! N.V. PHILIPS'VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN (Ingèz. Med.) Amerikaanse stoffen voor Europa. In antwoord op het pleidooi van de American Cotton Manu facturers Association hebbep de textielfabrieken in het .Zuiden een hoeveelheid van me*r. dan een half millioen yards stoffen voor de behoeftige vrouwen en kinderen in Europa beloofd. Een stukje vaderlandse geschiedenis. Bij A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij N. V. is een boek verschenen, waarin wijlen Dr H. Colijn door personen van zeer uiteenlopende politieke richting als een groot va- Meer dan 100.000 yards heb- derlander wordt getekend, ben de fabrieken reeds verlaten Dit boek bevat o.a. een be- voor uit. export van Philadelphia Gereed om zodra nodig te vertrekken. De volledige hervatting van zijn werkzaamheden aan het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen door minister Jonkman heeft „De Tijd" tot de conclusie verleid, dat hiermede een officiële aanduiding gegeven is, dat de plannen om de heer Jonkman aan het hoofd te stellen van een Nederlandse dele gatie, die toegevoegd zou worden aan de Commissie van Goede Diensten, wanneer deze haar be middelende arbeid in Indonesië gaat beginnen, van de baan zijn. Het blad meent, dat van de be noeming van de delegatie niets meer zal komen. Deze gevolgtrekking, zegt „Het Vrije Volk", Is onjuist. De heren Jonkman en Neher en ook de heer Steenberghe houden zich gereed om, zodra dit nodig mocht blijken naar Indonesië te vertrekken. Op het ogenblik, is hun aanwe zigheid nog niet noodzakelijk en zelfs is niet bekend, naar welke plaats zij zich zouden moeten he geven, doch het kan in de naaste toekomst wenselijk zijn, dat de minister .van Overzeese Gebieds delen zelf aan de onderhandelin gen deelneemt en daaraan autori teit geeft. Van een T,delegatie" zal niet gesproken kunnen worden. Eén of meer ministers gaan in hun kwaliteit naar Indonesië en zul len zich eventueel door deskundi gen doen bijstaan. Als zodanig zijn genoemd de heren Steen berghe en Van Vredenburgh, 'ter wijl ook nog een derde man. in aanmerking schijnt te komen. Te Dublin wordt vernomen, dat de regering van Eire alle vacantiereizen naar de Euro- lWordt vervolgd.) pese landen heeft verboden. langrijke bijdrage van den te- genwoordigen minister van So ciale Zaken, de heer W. Drees, over: „Dr Colijn tn het ondergrondse poli tiek contac t". Dit hoofdstuk is vooral daar om van betekenis, omdat de heer Drees met Dr Colijn en Mr Verschuur heeft mee gear beid aan de vorming van een nationaal blok tijdens de be zetting. Duidelijk blijkt hieruit, dat de Nederl. unie in de Juli-dagen van 1940 niet alleen de gang van zaken ongunstig heeft be ïnvloed, doordat men voorbarig met de bezetters ging praten, maar ook principieel een ande re houding aannam, dan Dr Co lijn en de heer Tilanus, namens wie Dr Colijn soms mede zijn verklaringen aflegde, dan Drees, Joekes en de anderen. Aanvankelijk was er sprake van de vorming van een natio naal blok, maar nadat voeling was gehouden met het drieman schap Linthorst Iloman, De Quay en Reinink, werd beslo ten, dat een Nederlandse Unie zou worden opgericht. Het driemanschap was van oordeel, dat een opgesteld ma nifest tot het Nederlandse volk niet kon worden gepubliceerd, zonder dat de Duitsers 'er in gekend waren. Dezen maakten bezwaar te gen de woorden„in v r ij - heid en onafhankê- lijkheid en in trouw aan het Huis van O r a n j e". „De eenstemmige conclusie was, dat aan de Duitse eis tot schrapping van deze woorden niet kon. worden toegegeven. Dat o.a. Colijn hier zeer sterk stelling nam, lag in de lijn, zo veel van zijn karakter als van zijn beginselen. Daarom was 't een miskenning van zijn eigen wezen of van de Nazi-politiek, toen hij een ogenblik meende, dat de mogelijkheid van samen werking in een door Duitsland 'beheerst Europa moest worden onderzocht. Die mogelijkheid bestond niet. In het bijzonder ook niet voor hem". Hoe het standpunt was van Dr Colijn vertelt de heer Drees met een heel sober en duidelijk voorbeeld. De Duitsers hadden duidelijk te kennen gegeven, dat zij wel met „den alten Fuchs" tot een overeenkomst wilden komen. Een van de heren, die met de Duitsers had gesproken, vroegs welke consequenties wenst Dr Colijn te verbinden aan zijii op vatting, dat na de oorlog, as economie van het vasteland van Europa sterk onder Duitse in vloed zal staan? (Het was nog in de tijd, dat Duitsland en Rus land vrienden waren en samen Polen hadden verdeeld). Het antwoord luidde: T ij den de bezetting geen. Dit was ook het oordeel van de zes grote politieke partijen. Daarom gingen de leider* der oude partijen niet ijveren voor de winterhulp en weiger de Dr Colijn pertinent, deze ac tie door enig woord aan te be velen, ondanks dringende ver zoeken van de autoriteiten, ter wijl de Ned. Unie er zich op be roemde, dat er alleen door haar steun en haar geest driftige propaganda iets van terecht kwam. Week op week werd in haar orgaan verteld van plaatsen, waar het met de Winterhulp, dank zij het feit, dat de Ned. Unie er zich voor had ingezet, zo voortreffelijk liep. Tetecht is de opmerking ge maakt, dat het voor de latere geschiedschrijving van grote betekenis is, dat de heer £>rees, met de stukken er bij, nog eens precies heeft verteld, hoe het tijdens de bezetting is gegaan. Behalve de heer Drees, werk ten aan dit boek mee: B. Offrin- ga, die een inleiding schreef, J. Schouten, L. F. Duymaer van Twist, Prof, Dr K. Dijk, K. Floor, R. Hagoort, P. M. Hooy- kaas, Dr J. A. Nederbragt, Mr P. J. Oud, Dr Ir J. A.. Ringers, Prof. Dr H. Smitskamp, A. Sta- Mr J. A. de Wilde en A. baron van Wijnbergen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5