ZEEUWSCH DAGBLAD Republiek tot weinig nut voor eigen land en volk. OvLeAAeid en cuCtuub. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Optreden Veiligheidsraad waarborg voor haar voortbestaan. De toestand te Djogja ver van gunstig. Opzienbare arrestatie. Algemene verhoging geldlenen niet toelaatbaar. de> vatt cU Mets-tec. De windels tot 10 uur 's avontls open. c.gave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2fi)52. „C u 11 u u r" kan worden om schreven als de toestand, waar in het maatschappelijk leven (wetenschap, kunst, bedrijf) van een volk zich bevindt. Óver de overheid zegt art. 36 van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis (geldend voor de Ned. Hervormde en alle Gero; formeerde kerken) o.m.„Wij geloven, dat onze goede God, uit oorzaak der verdorvenheid des menselijken geslachts, Konin gen, Prinsen en Overheden ver ordend heeft, willende dat de wereld geregeerd worde door wetten en politiën; opdat de ongebondenheid der mensen be dwongen worde, en het alles met goede ordonnantie onder de mensen toega. Tot dat einde heeft Hij de overheid 't zwaari in handen gegeven, tot straffe der bozen en bescherming der vromen". Als we nu deze twee (cultuur en overheid) met elkaar in ver band brengen dan kunnen we m.i. zeggen, dat volgens de ge noemde belijdenis de overheid zich met het maatschappelijk leven, met de cultuur moet be moeien, als daar een „ongebon den" toestand is, als het daar niet „met goede ordonnantie" toegaat. (Beide termen zeggen hetzelfde: een ongebonden toe stand is hetzelfde als een toe stand, waar het niet met goede ordonnantie (regeling) toe gaat). De overheid moet dus toezien, dat het leven volgens een goede ordening loopt. Hoe? „Tot dat einde heeft Hij de overheid het zwaard in handen gegeven, tot straffe der bozen en bescherming der vromen". Dus door de zwaardmacht, d. w.z. door de macht om 't recht, te handhaven. Het zwaard is 't zinnebeeld van het gezag. (Vgl. Spreuken 8 15: de vorsten stellen gerechtigheid). God gaf de overheid niet als zinnebeeld de uil (wetenschap) niet het palet (kunst), niet het vliegwiel (bedrijf), maar het zwaard. Volgt uit een en ander niet, dat de overheid zich niet recht streeks met de cultuur moet bemoeien, tenzij daarin „de goe de ordonnantie" ontbreekt en dus ongebondenheid heerst? En dat ze dan moet ingrijpen om het recht te handhaven, wat ook veronderstelt corrigerend Bemoeiing met de wetenschap (met het onderwijs ook) als er geen goede regeling is, als er geen goede verhoudingen zijn. B.v. als ons volk door slecht onderwijs zijn plaats zou verliezen in 't wereldleven. En dan nog: eerst de organen van wetenschap en onderwijs zelf trachten te stimuleren tot ver betering. Want dat is de orde die God allereerst wil. Bemoeiing met de kunst als er „ongebondenheid" is. B.v. dus als het met de kunst niet goed gaat door ontaarding, of door inzinking. Maar: eerst zo mogelijk stimulering van de eigen organen der kunst. Bemoeiing met het bedrijfs leven -als er geen ordelijke toestanden heersen. B.v. als er misstanden zijn in betrekking tot lonen, werktijden, veilig heid e.d. Maar: eerst zich in spannen om het particulier ini tiatief te prikkelen tot actie. Hoe hebben we te denken over subsidiëring door over heidsinstanties van cultuur-or ganen als schouwburgen, bios copen, volksuniversiteiten, e.d.? Hier zal ieder geval van sub sidiëring apart beschouwd moeten worden. Eerste vraag is dan: is de bepaalde cultuurinstelling waarvoor subsidie gevraagd wordt, een goede factor in 't culturele leven van gemeente, gewest of volk? Néén, dan geen subsidie. Ja, dan wordt de tweede vraag gesteldIs zij een nood zakelijke factor? (Alles wat goed is, is nog niet noodzake lijk; vooral in 'n tijd van volks- verarming moet dat bedacht worden!) Néén, dan geen subsidie. Ja, dan komt de derde vraag: Is het absoluut onmo gelijk, dat de instelling zonder het gevraagde subsidie kan blij ven bestaan? Kan dat wèl, dan geen sub sidie. Kan het niet, dan subsidie. De moeilijkheid zit vooral in de eerste vraag. Een cultuurin stelling heeft meestal goede en kwade elementen. Maar, zoals gezegd, daarover kan hier niet gehandeld wordenhet gaat om concrete gevallen, die stuk voor stuk aan de orde moeten komen. De personen, die hier te be slissen hebben, hebben een zwa re verantwoordelijkheid tegen over de gemeenschap, maar vooral tegenover God. H. Se JAARGANG No. 792 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 8 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZuiuEMA Dlrectenr: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds YV. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.47 u., onder 17.00 u. Maan op 3.18 u., onder 16.03 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 9 November: 11.26 u. 1.65 m., 23.57 u. 1.88 m. Dc „Sin Po" tekent in haar rubriek „vluchtige notities" aan dat de republiek slechts verslagen is in haar eigen ogen en in die van bokswedstrijd maniakken. Het is juist dit gevoel van verslagen zijn dat zoveel verwarring veroorzaakt, maar toch is dit gevoel volkomen ongefundeerd, want anders was de Djogja-republiek al lang van de aardbodem ver dwenen. Feitelijk betekent de stap van de Veiligheidsraad, hoe teleur stellend deze ook voor de republiek moge zijn, een waarborg voor haar voortbestaan, want zij is er als het ware onkwetsbaar door gemaakt voor aanvallen van Nederlandse zijde, en dit is toch wel het tegendeel van verslagen zijn. Dit is zelfs een niet geringe overwinning, en zelfs een zeer goed kope victorie, wanneer men bedenkt dat de republikeinse hande lingen tot dusver weinig nut hebben opgeleverd voor de vooruit gang van de wereld en tevens voor die van eigen land en volk. De juistheid van dit oordeel wordt wel opnieuw gedemonstreerd door het eindeloze geharrewar over de reconstructie van het repu blikeinse kabinet, waarbij van Mohammedaanse zijde steeds verder gaande eisen worden gesteld. Transportmoeilijkheden, huizennood en duurte. Het geheim van de atoombom. De democratische Amerikaanse senator Carl Hatch, lid van de Senaatscommissie voor buiten landse aangelegenheden, die ook bij de experimenten op Bikini te genwoordig is geweest heeft ver klaard, dat de bewering van Mo- lotof, dat het geheim van de atoombom niet meer zou bestaan, meer beschouwd moest worden als bestemd voor binnenlands ge bruik dan als berustend op reële basis. VOOR DE ZONDAG. Een algemene indruk van zijn bezoek aan Djogja gevend, schrijft de Aneta-correspondent, dat de schattingen over het aantal inwoners van Djogja zeer uit eenlopen. Zij variëren van 650.000 tot 1 millioen zielen, doch zelfs het laagste cijfer ligt nog ver boven het absorbtievermogen van de stad. Grote problemen voor Djogja zijn het transport en de huizen- nood. Daarom kan men zeggen, dat de woningen, welke ter be schikking van de commissie van goede diensten zijn gesteld, „uit de mond zijn gespaard", terwijl het zeer waarschijnlijk is, dat de beste auto's, die in Djogja ter beschikking van de commis sie zijn gesteld, wel eens pech zullen hebben vertoond. De „adongs" (rijtuigjes) ma ken dan ook goede zaken. Een korte rit kost minstens 5 roe- piah: twee roepiah voor een Ne derlands-Indische gulden. In het algemeen hebben de prijzen de neiging om te stijgen. De rijst kostte vorige week 2.50 tot 3 roepiah. Tijdens het be zoek van de commissie noteerde zij 3.50. Een paar leren scnoenen kost 150 roepiahs; vlees om en nabij de 10 roepiah per kilo; kip 15 roepiah. Krantenjongens op straat vra gen 1 roepiah per krant en het abonnementsgeld per maand zal de volgende maand verhoogd worden tot 17.50 roepiah per maand. Textiel is voor de gemid delde burger practisch niet be taalbaar, hoewel de salarissen van de ambtenaren met 60 pet. duurtetoeslag zijn verhoogd. De prijs van het zilverwerk, waarvoor van de zijde der bui tenlanders grote belangstelling bestond, varieerde van 2 tot 2.50 roepiah per gram. De buitenland se gasten konden kopen tegen een niet officiële maar des on danks min of meer vastgestelde koers van 60 roepiah voor 1 A- merikaanse dollar. De import goederen zijn enorm in prijs ge stegen. Commissie van goede diensten. Donderdag heeft de commissie van goede diensten gedurende twee en een half uur met de Ne derlandse contactgroep verga derd. Het overleg is gisteren voortgezet. Bijzonderheden over het onderhoud zijn nog niet be kend. Inentingen tegen cholera en pokkengevaar. Door de dienst volksgezond heid worden in Indië doeltreffen- Post voor militairen onderweg naar Indië. De in Egypte heersende cho- lera-epidemie is er oorzaak van, dat de uitreiking van post in een aanloophaven aan militai ren onderweg naar Indië, niet kan plaats hebben. De correspondentie, bedoeld voor deze militairen, zal nu rechtstreeks naar Indië worden gezonden, waar ze terstond na aankomst, zal worden uitge reikt. de maatregelen genomen tegen het cholera- en pokkengevaar. Inentingen vinden op grote schaal plaats en thans is in Ba tavia een inentingscampagne in voorbereiding, waarvoor de me dewerking van het publiek is in geroepen. Op 23 plaatsen in Ban doeng begint op 10 November een algemene inenting. Tandjong- Priok is reeds geheel gevacci neerd, terwijl in eerste instantie aan alle havenplaatsen aandacht is besteed. Kampongbevolking bevrijd. Het „Medan Bulletin" maakt melding van de bevrijding van 4052 mannen, vrouwen en kinde ren in het Medanse, behorende tot de kampongbevolking, die werd weggevoerd toen de Nederlandse troepen in Augustus tot de bezet ting van enkele ondernemingen overgingen. Deze bevrijding is het resultaat van een actie in groot verband tegen een verblijfplaats die eindelijk na een aantal ver geefse pogingen werd ontdekt. Nederlandse verliezen. Officieel is gemeld, dat volgens de tot dusver ontvangen berich ten op 6 November vijf Nederlan ders zijn gesneuveld en zeven ge wond. Leden Joodse raad te Amsterdam gearresteerd. Naar wij vernemen zijn de heer A. Asscher en prof. D. Co- hen, die gedurende de bezetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam, in arrest gesteld op grond van liun activiteit in de bezettings tijd. De arrestatie is geschied na een uitgebreid onderzoek van de P.R.A. waarbij verscheidene getuigen werden gehoord. De ontvangst van Mackenzie King. Het tijdstip, waarop de Sta- ten-Generaal Donderdag 13 No vember in de ridderzaal zullen bijeenkomen ter begroeting van de Canadese minister-president Mackenzie King is des middags te 4 uur. Bedrijfsorganisatie. Er wordt aan gewerkt. Uit de memorie van antwoord inzake de Staatsbegroting 1948: De wens van zeer vele leden, dat in het thans ingetreden par lementaire jaar en met het oog op de mogelijke inperking daar van tengevolge van Kamerontbin ding zo tijdig mogelijk een ont werp van wet omtrent de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie zou worden ingediend en af gehandeld, Is aan de commissie, die over deze materie de rege ring van advies dient, overge bracht. Wanneer deze commissie haar arbeid zal hebben voltooid, zal de regering het tuuce doen om zo spoedig mogelijk een definitief wetsontwerp te kunnen indienen. Kosten levensonderhoud practisch niet verhoogd. De regering zet in de mem. v. antwoord inzake de Staats begroting uiteen, dat zij geen algemene verhoging der geld- lonen kan toestaan. Binnen enkele maanden zouden de prij zen de lonen weer hebben ingehaald. Wat het gevoerde beleid ten van de huiseigenaren wordt ge- aanzien van de p r ij z e n be- vraagd. Gezien het feit, dat ook treft: door de stijging der grond- 41 stoffenprijzen op de wereldmarkt is de verlaging van het prijs peil, die de regering zich ten doel stelt, tot dusver niet ge realiseerd. Als gevolg van de toegepaste prijsdruk zijn echter de kosten van het levensonder houd, vergeleken met een jaar geleden, practisch niet verhoogd, terwijl de inkomsten der arbei ders door de kinderbijslag, de mogelijkheid om een gratifica tie van 2 pet. te geven, de her ziening der loonbelasting en ta riefregelingen in vele gevallen sedertdien met ongeveer 14 pot. zijn gestegen. Van een ernstige toeneming der spanningen op dit gebied kan dus niet worden gesproken. Erkend moet worden, dat door de handhaving van het vooroor logse huurpeil een offer Zeeweringen wegen en watergangen in W.-Z.- Vlaanderen. In antwoord op door de heer Hommes gestelde vragen heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat o.m. het volgende geant woord. Het is de minister bekend, dat de toestand der zeeweringen enz. dringend verbetering behoeft. De mededeling van de ingenieur van het Waterschap „Het vrije van De Me ester is daar en Hij roept U. Johs 11 28. Hier roept Jezus, Maria. Het was nodig, dat zij een aparte boodschap kreeg. Op 't bericht van Lazartis' dood is Jezus naar Bethanië geko men om de heerlijkheid Gods te openbaren in het huij van de dood. Martha is Jezus op de weg tegemoet gegaan toen zij hoorde dat Hij in aantocht was. Met haar hulp heeft de Heiland dan dat gesprek over de macht van Zijn her scheppende genade. Maar „Maria bleef in huis" zitten (vs 20J. Zo gaten" eens de vrienden van Job met hem zeven dagen en zeven nachten op de aarde Job 2 vs 13)). Dit „zitten" is rou wen. Zo was het dus met Ma ria: zij bleef rouwen terwijl Jezus er was! En daar moet zij boven uit komen. Daarom laat Jezus haar roepen. Hij is de Mees ter, die haar zal leren. Zijn onderricht heeft zij nodig om te komen tot de beleving van haar geloof. Vandaar die aparte boodschap: „De Mees ter is daar en Hij roept u!" De roep van den Meester klinkt telkens weer in het leven van Zijn discipelen. Ze is nog even nodig als toen bij Maria. In deze roep bestraft Jezus het leven, dat opgaat in de zorgen en zich overgeeft aan het verdriet. Zulk een leven wordt tot zonde. Want het rekent er niet mee in de smarten van het leven, dat Jezus er is. Hij is de Meester. Vanzelf gaat de pijn van het geschonden hart niet over. Gij komt zo maar niet los uit de greep van uw zorgen. Er is slechts Eén, die de verlo ren levensvreugde doet her winnen. Die weg ligt in het komen tot Jezus. Er zij een gehoorzamen aan Zijn roep, 'n luisteren naar Zijn Woord. V Maria is terstond tot Jezus gegaan. Zij heeft Zijn roep verstaan. Zij is gekomen in haar klacht. Voor haar wa ren daarmee de moeilijkheden niet opgelost. Maar dat be sliste niet voor de hergeboor te harer vreugd. Zij ging naar haar Meester. Bij Hem heeft zij geleerd hoe 't weer tot de vreugde komen kon. De roep van de Meester is bevrijdend. Het is de roep van de Over winnaar over dood en graf. Wij Mij_ volgt zal in de duis ternis niet wandelen maar 't licht des levens hebben. (Johs 8 12) H. J. B. steed. Hoewel de weg plaatselijk aan de smalle kant is, kan niet worden beaamd, dat hij veel te wensen overlaat. Het ligt in de bedoeling te gelegener tijd rijwiel paden aan te brengen. Middensluis te Terneuzen De Middensluis te Terneuzen is weer ln gebruik genomen. De schepen kunnen nu weer dag en nacht worden geschut. Donderdag passeerde te Ter- haar neuzen het duizendste zeeschip vangen, van dit jaar. In 1945 werden 811 thans nog slechts in zeer be perkte mate onderhoudswerk zaamheden kunnen worden ver richt, meent de regering op grond van het grote algemeen belang van een stabiel loon- en prijspeil voorlopig nog geen huurverhoging te kunnen toestaan. Of het mogelijk is de meer welgestelden uit te zonderen van het effect der subsidies op de levensmiddelen is nog in on derzoek. Door de recente verhogingen in de prijs van melk en var kensvlees is de positie van de boerenbevol king verbeterd. In het ver band van de hiervoor genoemde prijsdrukkende maatregelen wordt er naar gestreefd de ver hoging, die hieruit voor de kos ten van levensonderhoud voort vloeit, te compenseren. De regering ontkent niet, dat er ondanks de prijsbehcersing in een aantal ondernemingen winsten worden gemaakt, die hoog resp. te hoog zijn. Wat de broodprijs be treft, kan worden medegedeeld, cat de commissie, die een nader onderzoek zal instellen in hoe verre de reeds thans voorlopig' vastgestelde prijs te laag is of voor verdere verlaging in aan merking komt, dezer dagen werkzaamheden zal aan- Het ontwerp herverkave- lingswet Walcheren. Aan het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ont werp herverkavelingswet Walcne- ren is het volgende ontleend: Enige leden waren van oordeel, dat ae voorgestelde regeling niet in voldoende mate voorziet in de nood, waarin Walcheren is komen te verkeren. Zij stemaen in met de critiek, op ait stuk tot uiting gebracht in het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer. Zij waren van oordeel, dat dit eiland in een ex ceptionele nooapositie verkeert. Vele leden verklaarden in te stemmen met het betoog, dat Walcheren, wat geleden schade betreft, in een bijzondere positie verkeert. Zij drongen bij de rege ring aan op een afzonderlijke voorziening in de nood. Ernstig bezwaar ontmoette bij sommige leden echter de regeling betreffende de z.g. gedwongen sa nering. Voorts had hen veront rust, dat Walcheren blijkbaar als experiment voor de plannen van de regering op landbouwgebied moest dienst doen. Van andere zijde verklaarde men, het ten volle te billijken, dat de regering met dit wetsontwerp een begin hoopt te maken met de zo noodzakelijke gezondmaking van het landbouwbedrijf. Veie leden verklaarden met be langstelling kennis te hebben ge nomen van de mededelingen van de minister van Landbouw om trent de financiële voorwaarden, gesteld bij vestiging in de Noord- Oostpolder. Gevraagd werd, of die conditiën ook gelden voor gega digden buiten Walcheren en of de vermelde voorwaarden voor de Walcherense boeren niet te be zwarend waren. Middenstandsbelangen. Naar de regering in de me morie van antwoord op het voorl. verslag der Staatsbegroting mee deelt, wordt over de ontworpen herziening van de Winkel sluitingswet momenteel nog bericht van enige advies instanties afgewacht. De regering meent met goede grond de ver wachting te kunnen uitspreken, dat nog gedurende deze7 zitting een ontwerp van wet bij de Ka mer zal kunnen worden inge diend. De herziening van de Ves- tiginswet kleinbedrijf 1937 en de regeling van het c a- deausteisel bevinden zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding en zullen binnen kort eveneens ln handen van de aangewezen adviesinstanties wor den gesteld. Sluis", Inzake de te lage raming en in 1946 809 schepen geschut., en de aan het op peil brengen van alleen de wegen verbonden hoge kosten is de minister niet bekend. De minister is bereid deze zwaar getroffen streek financieel te steunen, maar met het oog op de toestand van 's Rijks financiën is het niet mogelijk het uitgetrokken bedrag (f200.000) te verhogen. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat het hier een eerste post betreft en dat de voor bereiding van de uit te voeren werken nog enige tijd zal vergen. Ten einde ook dit laatste zoveel mogelijk te bevorderen^ werd, naast de bovenbedoelde financiële steun, tevens, voor het opmaken van ontwerpen en bestedingsstuk ken volledige technische hulp van de Rijkswaterstaat toegezegd. Wat betreft de Rijksweg van Oostburg naar Sluis, met zijtak naar Aardenburg, daaraan is in de afgelopen zomer het nodige herstelwerk verricht; de weder opbouw van de brug bij de Lieter zal binnenkort worden aanbe- Het bezoek van Mackenzie King. Volgende week Woensdag Vrijdag zal de Canadese minister president Mackenzie King in ons land vertoeven. Hij arriveert Woensdagmiddag 3 uur aan de grens te Putte, alwaar hij zal worden begroet. Zijn eerste be zoek zal de Canadese begraaf plaats te Bergen op Zoom gelden, waar hij te half vijf hoopt te ar riveren en met een kranslegging aan de voet van het monument, zijn gevallen landgenoten zal eren. Vier vliegtuigiadingen aan me dische voorraden, waaronder 2.500.000 kubieke centimeter men selijke bloedplasma, als geschenk van het Amerikaanse Rode Kruis, en anti-cholera-vaccine, geschon ken door de wereldgezondheids organisatie, zullen uit New York Prijsverlaging binnen lands papier. De persdienst van het mini sterie van Economische Zaken meldt: Voor de papierprijzen is een nieuwe regeling getroffen, welke een verlaging van onge veer 20 pet. betekent van de prijs der binnenlandse papier soorten. Tot heden gold, zowel voor het binnenlandse als voor het geimporteerde papier per soort één prijs, waarin de prij zen van binnenlandse fabrikatie en import waren „gemengd". Deze mengprijs wordt half No vember afgeschaft. Tengevolge daarvan zal het papier, dat tot dekking van de meest dringende behoefte nodig is, tegen belang rijk lagere prijzen kunnen wor den verkocht. Het behoeft weinig betoog, dat de prijsverlaging invloed heeft op de kosten van de verwerkende industrie (verpakkingsmateriaal enz.) en op de prijzen van pa- naar Egypte worden overgebracht pierwaren (schrijfblocs enz.)." Rantsoenbonnen textiel van nieuw model. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 1 November j.l. rantsoenbonnen voor textiel van nieuw model in gebruik zijn ge nomen. Deze nieuwe bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren blauw grijs met oranje (waarde 1 p.) en blauw-grijs met groen (waar de 10 punten). De opdruk is in groene letter uitgevoerd. In de linkerbovenhoek bevindt zich een letter, gevolgd door een getal. Deze bonnen zijn evenals de thans in omloop zijnde bonnen der C-serie tot nader aankondi ging geldig. Met St. Nicolaas en Kerstmis. Nu de bevoorrading van vele winkels zoveel verbeterd is, dat het publiek in ruimere mate dan in vorige jaren zijn inkopen kan doen, mag verwacht worden, dat zich dit jaar in verhoogde mate de behoefde aan gelegenheid tot het doen van inkopen, in ver band met St. Nicolaas en het Kerstfeest, zal doen gevoelen. Op grond hiervan heeft de minister van Economische Zaken de colleges van B. en W. van alle gemeenten gemachtigd van de wettelijke voorschriften inza ke de winkelsluiting ontheffing te verlenen tot uiterlijk 10 uur des avonds op de werkdagen, vallende in de tijdvakken van 1 tot en met 5 en 22 tot en met 24 December a.s. Salariëring van leraren wordt thans uitgewerkt. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over hoofdstuk I der Rijksbegroting der Tweede Kamer wordt gezegd, dat de regering ten aanzien van de salariëring van de leraren bij het V.H. en M.O. thans op de prin cipiële punten haar standpunt de finitief heeft bepaald. In de com missie van advies en overleg wordt deze salariëring thans uit gewerkt, die geacht zal worden te zijn ingegaan met 1 September 1947. Op een vlaggeschip van de „American Overseas Airlines" zijn, voor het eerst sinds beëindi ging van de tweede wereldoorlog, Duitse zakenlieden naar de V.S. vertrokken. Te Bergen op Zoom werden 3000 valse textielpunten ontdekt. Zekere B. had deze punten in België gekocht voor 45 cent per stuk en verkocht ze voor 48 ct. hartigen. Hij vond het bot gespro ken van de heer v. d. Putte, dat G. niet terugkomt. De heer de Priester onderstreep te de woorden van de heer Jan sen en noemde het beneden zijn waardigheid op het gesprokene door de heer v. d. Putte in te gaan. De daden van de P. v. d. A. zijn gegrond op het partijprogram, aldus spr. Nog wees de heer v. d. Putte erop, dat zelfs bepaalde P. v. d. A.-mensen (i.e. de heer de Pries ter) als getuige voor Gabriëlse en tegen de gemeente waren op getreden. De heer de Priester zei zijn be leid wel te willen verdedigen, maar dan bij de behandeling der begroting. Hij achtte dit nu niet aan de orde, waarop de burge meester zei, dat over het aan de orde zijn van een zaak hij te he slissen had. Hierna werd het voorstel-de Priester met 6 tegen vijf stemmen verworpen (rechts tegen links). Met algemene stemmen werd de heer J. J. v. Glnkel tot gem. secr. benoemd, die direct daarop, in aanwezigheid van het voltallige secr.-personeel, in handen van de burgemeester de vereiste eden af legde. De burgemeester heeft hem gelukgewenst met zijn benoeming en met 't vertrouwen, dat hij gedu rende een periode van 1% jaar als wnd. gem. secr. bij de Raad en secr. pers. heeft verworven. Hij roemde de grote bekwaamheid en werklust van de heer v. Ginkel en bood hem „Het verjaagde water" van den Doolaard aan. Namens de raadsleden sprak de heer L. C. Jansen, die hem bloemen aanbood. Nadat de heer v. Glnkel woorden van dank had gesproken, bleef de Raad met het secr. pers. nog enige tijd bijeen onder het gebruik van een kopje thee. Gemeenteraad Goes. De gemeenteraad van Goes zal a.s. Woensdag 's avonds half 8 vergaderen ter behandeling van de agenda, waarvan de voornaam ste punten reeds in ons blad zijn opgenomen. O.m. komt nog aan de orde een voorstel om een bedrag van f 17.400 beschikbaar te stellen voor de bouw en Inrichting van een barak in Bouwplan Hl voor de Hervormde school. Hoewel de kosten daarvan f 1400 hoger zijn geven B. en W. er de voorkeur aan de gehede speelplaats en niet de helft te betegelen, om dat een dergelijke oplossing af doende ls en de tegels hun waarde behouden. Gemeenteraad Souburg. Rumoer rondom de oude gemeente-secretaris. Dhr J. J. Ginkel tot nieuwe secretaris benoemd. Rechts contra links. Tijdens de gisterenmiddag ge houden vergadering van de ge meenteraad is een uitvoerig debat gewijd aan het voorstel van B. en W. tot benoeming van een ge meente-secretaris. Wellicht herin nert men zich, dat de vroegere gem. secr., de heer J. C. Gabriëlse werd ontslagen op grond van ge constateerd wanbeheer bij de ad ministratie en door 't Ambtena rengerecht in Juni j.l. in het onge lijk werd gesteld, nadat hij in be roep was gegaan tegen deze be slissing. De heer Gabriëlse heeft daarna zijn zaak aanhangig ge maakt bij de Centrale Raad van Beroep van 't Ambtenarengerecht, die binnen enige weken uitspraak zal doen. De P. v. d. A.-wethouder J. de Priester verzocht het voorstel aan te houden tot de uitspraak bekend zal zijn. Wanneer de heer G. wordt gerehabiliteerd, zou Sou burg met twee gem.-secretarissen zitten. De heer G. Janse (C.H.) ver klaarde zich hiertegen en wees er op, dat nu reeds anderhalf jaar op afhandeling van de zaak ls aangedrongen, doch dat zij door de houding van de P. v. d. A. steeds is opgeschort. De heer A. J. Arendse (A.R.) was van mening, dat de Raad een ernstige fout zou begaan, als ze zich nu zou schikken naar een uitspraak van de Centr. Raad van Beroep, nadat zij hangende het conflict reeds de heer Mantz tot gem. secr. benoemde (die echter bedankte) en vervolgens sollici tanten opriep. Was de heer Mantz gekomen, dan had Souburg ook met twee gem. seer, gezeten! De A.R.-wethouder M. A. v. d. Putte stond te zien van het voor- stel-de Priester. De beslissing tot het voorstel-benoeming nieuwe gem. secr. was door B. en W. una niem genomen. Bovendien is bij ev. vernietiging van het vonnis7 van het Ambten, gerecht de heer Gabriëlse nog niet in functie her steld; zo lang wjj hier zitten, zal een dergelijk besluit er ook niet komen, aldus spr. Er komt nog bij, dat als G. gelijk krijgt, de gemeenteraad er een beroepszaak van kan maken. De P. v. d. A. stelt zich in deze zaak volkomen op het standpunt van de ontsla gen gem. secr. Er zijn twee par tijen ln de Raad; de P. v. d. A. dient niet het belang der gemeen te. Met een verklaring van de heer de Priester (die hij leugen achtig noemde) wilde spr. dit be wijzen, doch de burgem. gaf hier toe geen toestemming. De burgemeester was van me ning, dat deze zaak nu uit moet zijn, omdat het gemeentebelang op het spel staat. Er moet nu de finitief worden voorzien en met welke uitspraak van de Centr. R. v. Ber. ook, komt geen gem. secr. terug. Het was het P. v. d. A.-lld L. C. Jansen, die ten sterkste protes teerde tegen wat weth. v. d. Putte zei, n.l. dat de leden van de P. v. d. A. niet de gem. belangen be- Een groot aantal Amerikaanse bommenwerpers (Superforten) hebben een- schijnaanval gedaan op de Amerikaanse vloot in het gebied van de Bermuda-eilanden. Dit is de grootste manoeuvre in haar soort sedert de oorlog. In het parachutistenkamp te Poulseur (ten zuiden van Luik) is een hevige brand uitgebro ken, die vier uur duurde. Zes barakken zijn totaal afgebrand. Predikbeurten. Verbeterde opgave. Geref. Kerken. Heinkenszand2 x ds Booy; Kruiningen: 2 x ds Koolstra. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig t^t Zaterdagavond. Rustig weer. Rustig, overwegend droog en tamelijk zacht weer. Tijdelijk wat afnemende bewolking, doch hier en daar nevel of mist. Nagek. Advertenties. Heden ontvingen wij het smartelijk bericht, dat op 6 Nov. j.l. door een noodlottig ongeval te Soerabaja is overle den, onze geliefde Zoon en Broeder, JACOB JOZIASSE. Marinier I klasse 22802, in de leeftijd van ruim 21 jaar. Sterke de Here ons in dit smartelijk verlies. Uit aller naam P. JOZIASSE. Gapinge, 7 Nov. 1947. Enige en algemene kennisgeving.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1