Ilrovincii^m r Brennerpas Zal er een nieuwe oorlog komen? De onderhandelingen in Indië. Geen tekort aan peulvruchten. Radio rede Minister Van Gielen. De Perzische olie. Steenkoolproductie in het Ruhrgebied. Staten-Generaal zullen Mackenzie King ontvangen. Ontstemming over een luisterspel -uitzending. Scherpe aanval van Spaak op Rusland en de communisten. GEMEENTERADEN smidse van de As, schuilplaats voor avonturiers. Ongetwijfeld heeft de Brenner pas meer vermaardheid gekregen door de historische ontmoetingen van de As-genoten Hitler en Mus solini, dan om de technische pres taties, die reeds in 1867 zijn ver wezenlijkt en waaraan het plaats je Brenner o.m. zijn ontstaan te danken heeft, n.1. de aanleg van de Brennerlyn. De Brennerpas zelf ligt hijna 1400 m. hoog in de Tiroolse Al pen en verbindt het Sill-dal. De Sill is een zyrivier van de Inn en zo vormt de Brenner-spoorlijn de verbinding tussen Innsbrück in Oostenrijk en Bolzano in Italië. Toen deze spoorlijn gelegd werd wist men de route zo te kiezen, dat viaducten en bruggen verme den werden. Het gevolg is een lange spoorlijn met vele kronke lingen en tunnels; daartegenover Is echter een zeer veilige verbin ding tot stand gekomen, die door stormen noch lawinen gehinderd wordt. Na de eerste wereldoorlog werd het Zuiden van Ti rooi afgestaan aan Italië. Bij het verdrag *ran St. Germain in 1919 kwam de Oostenrijks-Italiaanse grens over de Brenner en de Italianen be gonnen onmiddellijk Zuid-Tirool te ver-Italiaansen; Duits klinken de plaatsnamen, zelfs familiena men veranderde men. Toch bleef de bevolking naar Oostenrijk hunkeren. Bij het binnendringen van Hit- Ier in Oostenrijk en de verwezen lijking van de Groot-Duitse droom van de Führer, waren er velen in Oostenrijk, die dachten, dat Hitier wel een stap verder zou gaan en Zuid-Tirool terug nemen van Italië. Zij rekenden er op, dat Hitler met Mussolini zou hande len als met andere staatshoofden, waarmee hij accoorden sloot. Maar zo waren er ook, die van Mussolini verwachtten, dat hij zich verzetten zou tegen de machtsgreep van Hitier. De Führer ging niet over de Brenner en Mussolini evenmin. Hitier gaf uiting aan zijn gevoe lens, toen hij het bekende tele gram zond aan Mussolini: „Ik zal dit nooit vergeten". Hij scheen het meest opgelucht te zijn van bei den! Het wantrouwen van Mussolini tegenover Hitler is op de Brenner in steen vereeuwigd. Daar im mers staan de bolwerken, die het fascistische Italië oprichtte, om zich te beschermen tegen de Ger manen! Zware betonnen forten, die de bergpas beheersen. Van Maart 1938 af. was de As een realiteit geworden op de Brenner, Duitsland en Italië had den een gemeenschappelijke grens en de dictators reikten elkaar de hand over de Brenner. Maar om andere redenen ook is deze plaats een symbool van de As. Hier im mers ook was het, dat de Führer beslissingen dicteerde aan de Du- ce en hem steeds verder lokte op het verderfelijke pad van de twee de wereldoorlog. Bij de ontmoe ting van Maart 1940 bijvoorbeeld dwong Hitier de Duce een non interventie op in de overval, die hij op België en Nederland beoog de en werd een afspraak gemaakt voor de dolkstoot In de rug van Frankrijk. In de geschiedenis van de oorlogvoerende As zijn de ont moetingen van de Brenner de uit roeptekens. Vanzelfsprekend dat ook de oorlogslawine over de Brenner neerkwam. Zodra de geallieerde luchtmacht haar basis dicht ge noeg by Italië had, begonnen de bombardementen op de Breimer- lyn en meer dan eens werd het verkeer onderbroken. De Brenner was immers een punt van strate gisch belang geworden. Duitse troepen en Duits oor logsmateriaal sijpelden hierlangs het oorlogsmoede Italië binnen. En toen het uitzicht van de strijd veranderde, trachtten de Duit sers via de Tiroolse Alpen het hun noodlottig geworden Italië weer te verlaten. De ineenstorting van de As, heeft de Brenner achtergelaten onder geallieerde bezetting; wel iswaar liggen aan weerszijden van de grens Oostenrijks en Ita liaanse grenswachten, maar defi nitief is de Zuid-Tiroolse kwestie nog niet geregeld. Franse bezet tingstroepen hebben het heft in handen. Onder hun toezicht moe ten Oostenrykse en Italiaanse grenswachten proberen stoutmoe dige smokkelaars te beletten ka rige levensmiddelen van het ene land naar het andere te voeren. De bunkers, die Mussolini bouw de, zijn geliefde schuilplaatsen voor de avonturiers; ook het land schap leent zich uitstekend voor Amerikaans bezoek aan Nederland. Met 700 pet. gestegen. Dat de in de Verenigde Staten gevoerde propaganda van Neder landse zijde, erop gericht om zo veel mogelijk Amerikanen ertoe te brengen als toerist naar Neder- Feuilleton. fewannZH strijd 37) door H. Lourense. HOOFDSTUK 12. smokkeipartijen, niet alleen van "'f5,™iveum-- goederen. Want ook mensen wer- land te komen' vruchten begint af den van de ene zijde naar de an dere „gepasseerd". Kwamen de nazi's vóór de ineenstorting van de As via de Brenner naar Italië om hun instructies te geven en gingen de fascisten in Duitsland de nodige lessen leren, nu gaan zij via de Brenner onderduiken bij hun vroegere vrienden. Mikolajczyk geroyeerd. Naar radio Warschau meldt, heeft de centrale commissie van de Poolse Boerenpartij Mikolaj czyk en zijn met hem gevluchte medewerkers als partijleden ge royeerd. Amerikaanse steun voor China. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat China voor een waar de van 27.700.000 dollar zal ont vangen krachtens het Ameri kaanse program tot steunverle ning. China ontvangt 50.000 ton tarwe, 45.000 ton Amerikaanse rijst en ongeveer 30.000 ton Sia mese rijst, terwijl de rest van het bedrag hoofdzakelijk voor medicamenten zal worden be steed. te werpen, moge blijken uit het feit, dat in het afgelopen seizoen (1 April1 October) 550 inwo ners uit de V.S. alleen al in de grote hotels van Scheveningen verblijf hielden tegen 68 geduren de de overeenkomstige periode van 1946, hetgeen dus neerkomt op een stijging van 700 In bovenstaande getallen zijn niet begrepen de in de V.S. woon achtige Nederlanders, die tijdelijk in Scheveningen vertoefden. Op IS November a.s. zullen tie beide Kamers der Staten-Generaal de Canadese minister-president Mackenzie King in verenigde ver gadering ontvangen. Vijf wilde zwijnen en een vos geschoten. Tijdens een drijfjacht, die in de buurt van Eimpelveld is ge houden, waaraan 12 jagers en 40 drijvers hebben deelgenomen, zijn vijf wilde zwijnen en een vos geschoten. Grote moeilijkheden verwacht. (Van onze Haagse redacteur.) Schuin tegenover de werf van Jaap Rodenburg heeft Aay z'n broer aan wal gezet. Verder va ren gaat niet. Dan komt de brede rietkraag het landen be letten, tot aan het steigertje van „Ouderzegen". En daar wilde hij in geen geval voor wal komen. Stel je voor dat va hen samen in de boot zag! Wat Kees hier ook tegen aan voerde, Aay was niet bereid, ook maar een meter verder te varen. Dus was hij genoodzaakt het verdere eind te lopen. Even hebben ze op de Kaay gestaan, hand in hand, de beide broers. Waarom toefden ze zo lang? Kees heeft er over gepie kerd, terwijl hij de boot stond na te kijken, tot ze weer om de hoek van de Vliet uit het ge zicht verdween. Ook, terwijl hij de Kaay afliep naar huis. Hij weet er geen verklaring voor. Alleen weet hij, dat dit af scheid hem „hoog" zit. Waarom? Hij is wars van alle bijgelo vigheid, maar toch 't Is hem als was it een af- Offlclële autoriteiten weigeren commentaar te leveren op het be sluit van de Veiligheidsraad. Een bevoegde zegsman wees ons er op, dat we nu in feite weer zijn teruggekeerd tot de toestand zo als die onmiddellijk na de beëindi ging der politionele actie was, slechts met dien verstande, dat Djocja meer bereidheid tot onder handelen toont. Nederland zal bij de besprekin gen op het standpunt blijven staan, aldus onze zegsman, dat de partijen (Ned. en Djocja) niet gelijkwaardig zijn, doch dat de andere deelstaten wel gelijkwaar dig zijn met Djocja. Twee zeer grote moeilijkheden zullen ongetwijfeld een ongunsti ge invloed uitoefenen op het ver loop der besprekingen. De eerste is, de gelijkberech tigdheid der deelstaten. Deze zul len wel degelijk hun stem moeten laten horen over de toekomstige status van Indonesia. De tweede moeilijkheid is het autonome verlangen van delen der huidige republiek Djocja. Reeds is zelfstandigheid verleend aan Oost-Sumatra, doch ook West- Sumatra, Zuid-Sumatra, West- Java, Oost-Java en nog enkele andere gebieden, welke onder het „gezag" vallen, dat de republiek zich heeft aangematigd, verlan gen autonomie en zrjn weiger achtig om met Soekarno In één huls te wonen. Het Nederlandse standpunt blijft onveranderlijk, dat deze gebieden zelf hun status zullen moeten bepalen en daartoe ook gelegenheid zullen moeten krijgen. In hoeverre dit gerecht vaardigde standpunt in de Com missie van Drie gewaarborgd zal Deze winter voor iedereen voldoende. Het Ministerie van Landbouw deelt mede, dat er van alle peulvruchten tezamen ongetwij feld voldoende is om een regel matige voorziening deze winter mogelijk te maken. Fijne peul vruchten, zoals bruine bonen, capucijners en?, zijn er evenveel als vorig jaar. Groene erwten zijn er belangrijk meer. Uit import is een vrij belang rijke hoeveelheid witte bonen verkregen. Maatregelen zijn ge troffen om een regelmatige af levering te bevorderen. Wanneer het publiek thans niet meer koopt dan voor een normale directe behoefte-bevre dinging nodig is, is er geen en kele reden om gebrek aan peul vruchten te verwachten, al zai men genoegen moeten nemen met de soorten, die leverbaar zijn. scheid voor goed! Kom, geen narigheid voor de tijd. 't Is een gevolg van de moeilijke omstandigheden, waar onder hij zijn broer heeft aan getroffen. Hij stapt zo vlug hij kan naar huis. Op de dam ziet hij moeders gezicht voor het raam van de geut. Even later staat ze aan de deur van de boenhoek. „Kees, jonge waar kom jij vandaan? Ben je niet moe? Kom maar gauw binnen." 't Is gelukkig niet de bedoe ling, dat Kees op al deze vra gen tegelijk antwoord zal geven. Anders zal hij meteen al moe ten beginnen met het onder werp dat hij maar het liefst tot het laatst bewaard, z'n bezoek aan Aay! Want hij zit nog maar net in een makkelijke stoel, of de vragen komen al weer los. Hoe het met Saremie gaat, wat hij vandaag gedaan heeft, of hij niet eerst wat eten moet; honderd vragen van een zorg zame moeder. Kees vertelt en beantwoordt dc- vragen, zoals dat in het ge sprek te pas komt. Als hij bijna uitverteld is, ko men Antje en Louw van het melken thuis, even later ge volgd door va, waarna hij op nieuw van voren aan kan be ginnen. Onder het boterham eten laten ze hem ook niet met rust en blijven doorvragen, zrjn, is uit de aard der zaak niet te bezien. Een diplomatieke zegsman gaf ons evenwel te verstaan, dat vol gens zijn mening de commissie van drie rechtmatige, door de meerderheid van een volksgroep ondersteunde aanspraken op sou- vereiniteit en autonomie niet ter zijde zal kunnen leggen, zelfs niet om een spoedige oplossing te be werken in het huidige geschil. Men zou dan een kuil graven om een andere kuil te dichten. Het schijnt, dat ook de regering In Den Haag deze kwestie dusda nig ziet. Men verheelt zich niet, dat vermoedelijk de republikeinen zich met hand en tand zullen ver zetten, indien het huidige Java en Sumatra al uiteen zouden val len in diverse staten. Dat dit ge beuren zal staat evenwel vast. Zijn wij goed ingelicht, dan be tekenen de nieuwe besprekingen met Djocja en de Commissie van Drie geen stilstand in de weder opbouw van Indonesië. Terwijl de Veiligheidsraad beraadslaagde ging het werk door. Ook tijdens de onderhandelingen zal het werk normaal doorgang vinden. Onder het personeel van de Katholieke radio-omroep is ont stemming ontstaan over de uit zending op Vrijdag 31 October van het luisterspel „De Wart- burg" door de N.C.R.V. Dit luisterspel, dat het leven van Maarten Luther ten grondslag had, werd die dag van de KR.O.-studio uit met behulp van het technische personeel van de Ned. Radio-unie, dat in deze studio werkzaam is uitge zonden. De strekking was echter ter van die aard, dat het Ka tholieke personeel er zich door gekwetst achtte en de herha ling, welke Dinsdagmorgen zou geschieden, weigerde van deze studio uit uit te zenden. Deze herhaling is toen van de Avro- studio uit geschied. Bij de radioverenigingen be staat overigens een gentleman- agreement, dat programma's waarvan de inhoud tegen de overtuiging en opvattingen van een der omroepverenigingen in druist niet in de studio van die omroepverenigingen worden uit gezonden. Door eerl misverstand was zulks ditmaal toch geschied. In Engeland is een wetsontwerp ter hervorming van het strafrecht ingediend. Het ontwerp stelt o.m. voor de afschaffing van het gese len, van de doodstraf voor mis dadigers beneden 18 jaar en van gevangenisstraf voor personen beneden 15 jaar. honderd uit. Als het eten ge daan is, en va de brik in ge reedheid wil gaan brengen, moet Kees het gesprek dwingen in de richting, waarin hij het heb ben wil. Het gaat niet gemak kelijk. Dan maar met grof geschut, luisteren moeten ze! ,,'k Ben vanmiddag effe bij Aay an geweest". Er valt een beklemmende stilte. „Wat zeg je daar?" ,,'t Is va, die de vraag stelt. Z'n ogen staan donker. „Ja, 'k zag hem, toen hij an de Kandelaar uit z'n boot stap te, en toen ben ik effe met hem meegegaan na z'n huis." „Zo." Moe maakt een beweging van, zwijg er nou maar over, maar dat is Kees nu juist niet van plan. Hij heeft zich voorgeno men, bij va te pleiten voor Aay, hij wil dit ook doorzetten, al worden zijn woorden nu juist niet vriendelijk ontvangen. „Hij het 'et niet te ruim, na me zo voorkomt." „Dan had 'ie niet weg motte lope, mit z'n stijve kop." Va's stem is hard. „Maar nou die dat een keer gedaan 'et, ken die z'n plek hier niet meer terug krijge?" 't Is er uit. Niet zonder spanning wacht Kees op het antwoord. 't Duurt even, voor het komt. In een rede over het onderwerp: „Zal er een nieuwe oorlog koiuen", heeft de Belgische minister-president een scherpe aanval gedaan op Rusland en de communisten. Hij toonde zich zeer onvoldaan over de huidige gang van zaken, waarvan de kleine staten de dupe worden. „Wij hebben", zo zei hg, „moe ten zwichten voor de wil van de Ver. Staten en van Rusland. Dat experiment is volkomen falikant gebleken. Sinds twee en een half jaar zijn de „groten", het over geen enkel punt eens geworden, en in veel andere gevallen, kon geen over eenkomst worden bereikt. Daar om hernemen wij vandaag met de overgrote meerderheid der volke ren al onze vrijheid. W ij zijn het die g e 1 ij k hebben gehad. Er is een systeem nodig, dat in staat is de mogelrjke geschillen niet slechts diegene welke rijzen tussen kleine landen, maar ook die van de grote landen te rege len, en ook de grote mogendheden moeten aanvaarden dat er boven hen nog een wet bestaat". Sprekende over Rusland, zei hy o.m.: „Ik geloof dat Rusland zich vergist. Sinds het bestaan van de UNO heeft Rusland méér dan 25 maal van zijn vetorecht gebruik gemaakt met als énig gevolg dat de organisatie in aller ogen onbekwaam is gebleken om haar taak te vervullen". „Wij kunnen slechts tot ontwik keling komen in Europa, zo werk loosheid en ellende bestaan, en daarom moeten wy ons verzetten tegen het Plan-Marshall voor hulp aan Europa" Tenslotte sprak de heer Spaak zijn vertrouwen uit in de toe komst: „De vrede zal slechts de belo ning zijn van een langdurige en dagelijkse inspanning van de vol ken om elkaar beter te begrijpen en te helpen, en om beter hun wederzijdse belangen in te zien". I Tenslotte had de heer Spaak het over het Plan-Marshall, en 'zette de draagwijdte uiteen: l „De Ver. Staten hebben geen I enkele voorwaarde gesteld voor hun hulp. Daarom kan ik het I communistische offensief niet be grijpen. Het wil mij voorkomen I dat de communisten als volgt re deneren In het dorpje Cromvoirt bij Den Bosch had een twist plaats tus sen twee mannen, welke zo hoog liep, dat zekere H. zijn tegenstan der met een knuppel een dode lijke slag op het hoofd toebracht. Zaterdag 8 November a.s„ na het nieuws van 20 uur, zal de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr J. J. Gielen over beide zenders een rede hou den over de jeugd-actie papier in zameling J.A.P.I. Politiek brandgevaar? De Sjah van Perzië heeft de oliewet getekend, waarbij de olie-overeenkomst met de Sow- jet-Unie van nul en gener waar de wordt verklaard. De Perzische eerste minister, Ghavam es Soeltanen, heeft de Russische ambassade schriftelijk van het van kracht worden der wet in kennis gesteld. Het blad „Ettelaat" meldt, dat er een Perzische oliemaatschap pij is gesticht voor de exploita tie van de olievelden bij Qum. 's-HEER ARENDSKERKE. Woensdag kwam de raad on der voorzitterschap van burge meester Elenbaas in openbare vergadering bijeen. Van het Dep. van Soc. Zaken was bericht ontvangen, dat ont heffing is verleend van de keu-1 ring van huisslachtingen voor het jaar 1947. Tot lid van het Burg. Armbe stuur werd m.a.s. benoemd de heer D. v. d. Maale. Op voorstel van liet college van B. en W. werd de verorde ning op de vermakelijkheids belasting zodanig gewijzigd, dat in het vervolg plaatselijke ver enigingen vrijgesteld zullen zijn, zulks behoudens hogere goed keuring. Voorts werd besloten een ge deelte van de oude rijksweg te 's Heer Hendrikskinderen te rio- leren en over te gaan tot het aanleggen van waterleiding in de nieuwe uitbreidingen van de gemeente en tot het verlenen van garantiebedragen hiervoor. Het -voorstel tot het aanschaf fen van een nieuwe klok met automatische luidinrichting voor de gemeentetoren te 's-Heer Arendskerke wr.ru eveneens m. alg. st. aangenomen. De gemeenterekening over 1946 werd aangeboden. De ge wone dienst vertoont een tekort van f 20228,59 en de kap. dienst een batig slot van f 2761,50. In de commissie tot het nazien van de rekening werden be noemd de heren Snoodijk, Meijaard en Wiskerke. Tenslotte werd besloten een kasgeldlening aan te gaan max. groot f 200.000 en een defini tieve geldlening max. groot f 125.000. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De Raad van deze gemeente kwam Manadagavond In openba re vergadering bijeen. De buiten gebruik zijnde oude brandspuit werd gegund aan de firma Elen baas Zonen voor de som van f 150.Medegedeeld werd dat Mej. de Wilde te Heinkenszand haar benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere school had aangenomen, zodat zij per 1 Januari a.s. In dienst zal treden. Besloten werd een bliksemaflei- Dan is va's stem er weer, nog harder dan zo even. ,,'k Heb 'um de keus gegeve, en hij het 'r lang genog over gedaan, voor die wist wat 'ie wou. Maar hij ken nog terug, as die wil. Alleen, hij zei alles motte late gaan, of hij zet nooit meer een poot binne m'n deur." „Maar dat is onmogelijk, va. Denk alleen maar is an dat kind!" „Daar had hij an mótte denke. Zwijg d'r nou maar over, ik wil d'r geen woord meer van hore!" Va loopt de deur uit. Kees blijft nog even met moe alleen achter. ,,'k Heb 'et d'r ook al meer dan eens over gehad, Kees. Maar va ken d'er nog niet over heen, dat Aay 'm zoveel ver- wete 'et voor die ging. Laat 'et nog maar wat betijen, ik heb d'r moed op, dat 'et nog wel goed komt. Praat 'r maar niet over, onderweg!" Even later rijden ze weg. Va heeft het nieuwe paard voor de tilbury gezet. Een. mooi zwart glanzend beest met witte voeten. Daar loopt het gesprek over, en over de bruine, die naar de „vilder" gebracht is, omdat het beest zo oud werd. Zonder ook nog maar een en kele keer het afgebroken onder werp te hebben aangeraakt, ko men ze aan „Niets zonder Gods zegen" op de Hofweg. (Wordt vervolgd.) der te doen plaatsen op de kerk toren onder voorbehoud, dat ook het kerkbestuur voor plaatsing van een bliksemafleider op de kerk zal zorgen. Er zulten drie straatlantaarns worden geplaatst op het gedeelte Rijksweg tussen het gemeentehuis en de woning vein Mevr. Polderdijk, terwijl op het Oude Dorp eveneens een lan taarn zal worden geplaatst. Een voorstel van B. en W. af wijzend te beschikk en op een verzoek van de heer van Nim- wegen om het raadsbesluit tot af schaffing van de rondvraag voor lopig buiten werking te stellen, werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor stemden dhrn. Kwekke- boom, Polderdijk, Joosse, De Lan ge en Boone en tegen Janse en v. Nimwegen. Verbetering zal worden aange bracht van de afsluiting aan de noordoostzijde van de overdekte speelplaats der O. L: school, door de houten afscheiding te vervan gen door een stenen muur. Er werd een raadscommissie be noemd inzake verbetering van de haven, bestaande uit de raadsle den J. Kweltkeboom, voorzitter en de leden Joh. Boone, Sam. Jan- se en P. G. de Lange. Een verzoek van de Ned. Bond van gem. ambten, over zieken- geldregellngen werd aangehou den; omtrent de salariëring ge- meentepersoneel zal een brief ge zonden worden aan de minister van Binnenl. Zaken. Aan dhr v. Nimwegen werd toestemming verleend een door hem ter tafel gebracht voorstel om een doktersrekening van de gemeentelijke schoonmaakster Wed. M. Baas-Vinke door de ge meente te voldoen, nader te be lichten. B. en W. zullen later met een voorstel hieromtrent komen. Dezelfde spr. verzocht B. en W. in de commissie van de woon ruimte twee plaatsvervangende leden op te nemen, hetgeen door B. en W. nader zal worden be keken. Daarna sluiting. KORTGENE. Dinsdag 28 October kwam de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Schuit. De commissie tot wering van schoolverzuim te Kortgene werd uitgebreid met twee leden n.l. de heren I Boot en E. M. Maas. Ten behoeve van de bouw van een aardappeisorteerpakhuis zal aan de heer C. de Regt Jzn. te Co- lijnsplaat een stukje grond op het haventerrein worden verkocht. Aan de heer J. A. van Aken, on derwijzer aan de O.L.-school te Kats wordt met ingang van 1 Januari 1948 eervol ontslag ver leend. Toestemming wordt verleend tot het gebruikmaken van een lo kaal der O.L.-school te Kats t.b.v. het organiseren van een arbei dersavondschool. Voorts wordt aan deze cursus een subsidie van f 50.toegekend. De voormalige gemeentesecretarie te Colijnsplaat zal voor de duur van drie achter eenvolgende jaren worden ver huurd aan de heer J. D. de Regt te Wissenkerke voor Inrichting van zijn districtsbureau voor de voedselvoorziening. Bij de rondvraag informeerde de heer de Fouw of B. en W. reeds maatregelen beraamd hebben voor de werkloosheid, die z.l. aan staande ls. De voorzitter ant woordde, dat hierover nog niet is beraadslaagd en dat de overbrug gingsregeling ®og niet volledig ter secretarie aanwezig is. De heer Welleman vond, dat de afwerking van de nieuwgebouwde woningen aan de Torendijk te Kortgene slecht opschiet. De voorzitter zal de gem. opzichter hierop wijzen. Vervolgens besprak de heeT Wel leman de eigenaardige toestand In dc Britse zone met sprongen omhoog. De kolenproductie in de Britse zone blijft met sprongen omhoog gaan en bereikte Dinsdag de 273.000 ton per dag. Daarmede ls de productie sedert de Ameri kaanse care-pakketten als aan moedigingspremie voor mijnwer kers in uitzicht werden gesteld, ln een maand tijd met 30.000 ton per dag gestegen. Het hoofd van de Britse kolencontrole, Collins, had juist enkele dagen tevoren de verwachting uitgesproken, dat met Kerstmis een productie van 280.000 ton zou zijn bereikt. De jongste productiecijfers be ginnen het In het begin van dit jaar gestelde doel (een productie van 300.000 ton aan het einde van 1947) binnen het bereik der mo gelijkheden te brengen. De stijging is ten dele te dan ken aan het feit, dat ln de loop van dit jaar 17.000 nieuwe mijn werkers naar de Ruhr werden ge zonden. Bakkersstaking. In de te Utrecht gehouden ver gadering van Chr. Bakkerspa- patroons is in de brede gehan deld over de bakkersstaking van deze zomer. Men was slecht te spreker over minister Mansholt. Het zit de bakkers hoog, dat de commissie van onderzoek naar de broodprijs welke door de minister ls toege zegd, nog steeds niet is ingesteld. Men protesteert en schrijft adres sen, maar men vecht tegen de bierkaai. Gewraakt werd het feit, dat de overheid de bakkersorga nisatie, waarbij 9000 van de 15000 bakkers ln ons land zijn aange sloten, nog steeds niet heeft er kend. De broodrantsoenverlaging betekent opnieuw verlies voor de bakkery. Aan critiek dus geen gebrek. Dit verhinderde de vergadering echter niet als haar mening uit te spreken, dat de staking prin cipieel fout is geweest. Wij hebben een wettige overheid en die moet gehoorzaamd worden. Verheugende uitspraak, die op nieuw de grote betekenis van or ganisatie naar eigen beginsel de monstreert. Jammer dat dit door vele bak kers ook ln Zeeland nog steeds niet wordt Ingezien. TEKORT AAN AUTO'S IN ZEELAND. Er is in onze provincie blijk baar nog altijd een ernstig te kort aan auto's. Maandagavond kwamen niet minder dan 33 lege luxe-auto's uit Den Haag naar hier voor het vervoer van de genodigden bij de boomplantdag op Walche ren. Dinsdagavond keerden de le ge auto's weer naar Holland terug Het was een aardig gezicht die lange file auto's met hun rode achterlichten. Maar 't was ook ietwat zuur. MIDDENSLUIS TE TERNEUZEN IN GEBRUIK. Woensdagmorgen is de Mid- densluis te Terneuzen, nadat deze wegens reparatie aan de hefbrug enige weken gestremd was, weder in gebruik geno men. Deze sluis zal, zoals voer de oorlog, dag en nacht schutten, hetgeen een grote verbetering voor de scheepvaart betekent, daar deze nu niet het daglicht zal moeten afwachten. Ook voor het verkeer aan de West- of Zeesluis betekent dit een verbetering, daar deze sluis nu geheel en al voor de zee vaart gebruikt kan worden. Organisatie van Herv. Mannen „In dienst der Kerk". Onlangs meldden wij de op richting van de nieuwe organi satie van Herv. Mannen „In dienst der Kerk". Nader wordt ons meegedeeld, dat in de maand November een drietal centrale vergaderingen zullen worden ge. houden, n.l. op Donderdag 20 Nov. te Middelburg, Vrijdag 21 Nov. te Terneuzen en Zaterdag 22 Nov. te Goes. Als voornaam ste spreker zal in deze vergade ringen optreden Ds Krop, studen tenpredikant en adviseur namens de Herv. Synode, van de nieuwe Bond uit Groningen. In deze vergaderingen zullen tevens mededelingen worden ge daan namens het oude Prov. Co mité van de Chr. Nat. Werk mansbond. MIDDELBURG. „Baarns Laantje" op het Seisbolwerk. Dinsdagmiddag ontving wet houder L. J. van 't Westende in hotel „De Nieuwe Doelen" het voltallige gemeentebestuur van Baarn, dat op uitnodiging van het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren de herbeplantingsdag medemaakte. Men zal zich her inneren, dat Baarn de Zeeuwse hoofdstad adopteerde. Ter her innering aan de vele hulp is men toen op de gedachte gekomen een „Baarns laantje" aan te leggen op het Seisbolwerk. Na afloop van de ontvangst heeft wethou der van 't Westende het Baarnse gemeentebestuur naar de plaats waar het laantje komt, begeleid. Uitslag molenwedstrijd. Het Molencomité heeft succes gehad met de oproep aan de win keliers, om hun étalages in het teken der molenactie te stellen. Er waren grote en kleine, kunst zinnig uitgevoerde en lustig met de wieken draaiende molens. De jury heeft voor de molenétalage- wedstrijd de volgende beslissing genomen: le prijs J. Sanderse; 2e prijs L. Mes-v. Lokven; 3e prijs C. Helder; eervolle vermel ding H. v. d. Heuvel. VLISSINGEN. Tjjdelijke Goederenloods. Het terrein waar voorheen het kantoor van de Firma Brasch en Rothenstein stond nabij de ingang van het station wordt door de technische dienst van de Spoor wegen een vroegere Canadese barak als tijdelijke goederenloods ingericht. Hiernaast zal nog een kantoor voor de ATO worden gebouwd. Het voor de gebouwen gelegen terrein wordt geëgali seerd en voor laad en loswerk gebruikt. op de haven te Kortgene, waar lege boerenwagens niet binnen de meerpalen mogen staan, terwijl voor een zware kraan vergunning ls verleend. De voorzitter zal dit ln de vergadering Van B. en W. ter sprake brengen. Daarna slui ting. GOES. -i Ernstig ongeval. Bij het binnengaan van de Ned. Herv. kerk overkwam de koster G., Woensdagavond 'n ernstig on geval. De verwarmingsroostersj welke momenteel gerepareerd worden, warén open blijven staan en de niets vermoedende koster liep in de meer dan 1% M. diepe cementen put. De leerling-organist J. viel kort daarna in dezelfde put, maar kon er weer uitklimmen. Hij liep enkele schrammen op en had niet gemerkt dat de kos ter in de put lag. Toen deze echter lang weg bleef, is men gaan zoeken en vond men hem in de put. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het ziekenhuis Oostwal ver voerd, waar hij gisteren nog bui ten bewustzijn lag. Dokter Griep verleende eerste hulp. Gevaarlijke verlichting Manhuis. B. en W. delen aan de ge meenteraad mede, dat blijkens een rapport, overgelegd door de Wethouder voor Sociale Zaken, zich in het Manhuis een instal latie voor electr. verlichting be vindt, welke hoogst gevaarlijk mag worden genoemd. Vóór de oorlog bezat dit gebouw uit sluitend gasverlichting. De Duitse bezettingtroepen heb ben aldaar echter electrische verlichting aangebracht, welke later door de Engelse militairen is uitgebreid. Gelijk uit dit rap port blijkt, is de installatie zeer primitief en voldoet ze in geen enkel opzicht aan de eisen, die uit een oogpunt van veiligheid mogen worden gesteld. In de eerste plaats is het ge hele gebouw met verschillende bijgebouwtjes in één groep ge plaatst, zodat de volle belasting op de geplaatste veiligheidsslop komt te rusten. Bovendien is dit nog een gerepareerde stop, zodat generlei garantie bestaat ten aanzien van veiligheid. Ten tweede is gebleken, dat als lei dingdraad gebruikt is z.g. En gels telefoondraad, dat ten enenmale ongeschikt is voor 220 Volt, aangezien het slechts een zeer dunne kern koper en voor de rest staal bevat, zodat de verhitting veel groter is, dan een normale N.G.A. draad. Ten derde ontbreekt de verplichte buisleiding en om het gevaar nog te accentueren heeft men hier en daar leidingdraden met staaldraden bevestigd aan „wa terleiding- en gasbuizen". Een en ander is volkomen in strijd met de bestaande voor schriften, doch dit niet alleen, het gevaar van kortsluiting is door de huidige uitvoering der mate groot, dat het onverant woord geacht moet worden, dat een aantal ouden van dagen en gebrekkigen gehuisvest worden in een dergelijk gebouw. Boven- di<fti zal, ingeval een of andere calamiteit het gebouw mocht treffen, rekening gehouden moe ten worden met ernstige bezwa ren van de zijde van Verzeke ringsmaatschappijen, zo al niet uitbetaling van eventuele schade geweigerd zou kunnen worden op grond van deze situatie. In opdracht van B. en W. is onder de plaatselijke installa teurs een inschrijving gehouden. Laagste inschrijver is de heer J. A. Stokmans met f 2500. Voor het in orde brengen van bescha digingen enz. wordt geraamd f200, totaal f 2700. B. en W. stellen voor dit be drag beschikbaar te stellen. VROUWENPOLDER. Alhier is een „Chr. Leesbiblio theek" opgericht. Het bestuur is als volgt gekozen: W. de Voogd, voorzitter, W. Jobse, secretaris, Mevr. Arnold, penningm., Mevr. de Wolf, G. Vos en J. Geertse als bestuursleden. Bibliothecaris is dhr Jan Hekhuis. Er zijn plm. 500 boeken aanwezig. SOUBURG. Niwin-actie een succes. Niet minder dan 102 jongens in Indië kunnen met een Niwin Kerstpakket dat in deze ge meente is verzorgd, verrast wor den. Dit resultaat kon bereikt worden door de spontane mede werking van alle winkeliers, aje het comité in staat hebben gesteld een bazar te houden, welke met een gezellige avond

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2