Herdenking van de proletariscbe revolutie Commissie van goede diensten in goede stemming. Cholera lil Irak. Extra rantsoen vlees. Er komt een kleine Algemene Vergadering. ™tsr„n hzl 2* Meerdere prijsverlagingen op komst. Rumoerige zitting van ;liet Engelse Lagerhuis. De wereld-voedselsituatie verslechterd. Algemene vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland. Hel Hatzdv~e.lt. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MoEotof: beschermer van de wereldvrede Schriftelijke vragen Kamerleden. TRtgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- TO, TeL 2438, Giro 274289. kantoren: Vlissingen, Walstraat tl, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In een dezer dagen versche- |nen brochure van H. J. M. Hen- 'öriksen: „Ik beschuldig de K. V. P.", worden een tweetal arti kelen van het Handvest der Verenigde Naties geciteerd. Art. 2 sub i: Niets in dit iHandvest zal de Verenigde Na- jties het recht geven tussen beide te komen in zaken, die in wezen binnen de uitsluitende bevoegdheid van enige staat vallen, of zal van de lan- jden eisen zodanige zaken aan [beslechting krachtens dit Hand vest te onderwerpen. En dan art. 73: „Leden van 1de Verenigde Naties die ver- antwoordelijkheden bezitten of aanvaarden voor het beheer van gebieden, [wier bevolking nog niet een vol ledige mate van zelfbestuur be- 1 reikt heeft, erkennen het be ginsel, dat de belangen van de in w o n e r s van deze ge bieden allesoverheer send zijn, en zij aanvaarden als 'n heilige opdracht de ver- pichting om naar hun beste krachten, binnen het door dit Handvest in het leven geroepen [stelsel van internationale vrede en veiligheid, de welvaart van de inwoners van deze ge bieden te bevorderen". Deze bepalingen laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Het wekt dan ook verbazing, dat de V. N. zich het recht heb ben aangematigd tussenbeide te komen in een zaak, die in we zen tot de uitsluitende bevoegd- beid van 't Koninkrijk der Ne derlanden behoort. Maar niet minder, dat de Ne derlandse regering zo gemakke lijk van haar bevoegdheid af stand heeft gedaan tot niet te berekenen schade van de inwo ners, de bevordering van welks belangen zij als een heilige ver plichting heeft aanvaard. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 791 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 7 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA Middelbnrg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.46 u., onder 17.01 u. Maan op 1.56 u., onder 15.50 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 8 November: 10.16 u. 1.46 m., 23.04 u. 1.78 m. Tweede Kamer. Het Enquete-voorstel aangenomen. In de gisteren gehouden verga dering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen de stemming over de amendementen van de heer Bierema (Vrijh.) op het voorstel van de heer Van der Goes van Naters tot het houden van een enquete naar de gebeur tenissen, verband houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgen de kabinetten te Londen. In het eerste amendement beogende ook het beleid van het kabinet Schermerhorn en Drees vooral ten aanzien van het finan- citwe beleid in de enquete te be trekken, waartoe de periode vraarover de enquete zich zal uitstrekken zal lopen tot aan de opening van de zitting der Voor lopige Staten Generaal op 20 No- jvember 1945 bracht de heer Bierema (Vrijh.) alsnog een wij ziging aan, waarna het werd aangenomen met 50 tegen 25 st. De overige amendementen- Bierema werden met ongeveer dezelfde stemmenverhouding aan- 1 genomen. Het voorstel-Van der Goes van Naters werd daarna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Behandeling der Rijksbegroting. De voorzitter der Tweede Ka mer heeft in de gisteren gehou den vergadering van dit college medegedeeld, dat in de vergade ring van a.s. Dinsdag een aan vang gemaakt zal worden met de behandeling der Rijksbegroting. Vervolgens behandelde de Ka mer het wetsontwerp tot intrek king van het Besluit staatstoe- zicht op de bossen. Het werd na korte bespreking met 51 tegen 13 stemmen goedgekeurd. Daarna kwam aan de oriïe het [Wetsontwerp tot nieuwe regeling [van de samenstelling van de Hoge Raad, de Gerechtshoven, de Arrondissementsrechtbanken en de Kantongerechten en van de bezoldiging der rechterlijke amb tenaren. Ter ere van de dertigste verjaardag van de Sowjet-revolutie heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof, in een speciale bijeenkomst een rede gehouden, waarin hij melding maakte van drie perioden in het bestaan van de Sowjet-Unie. De derde nam thans een aanvang. Gedurende de tweede wereldoorlog, zo zeide hjj, heeft Hitler in Europa gehandeld als meester. Enige naties waren zjjn satellieten, andere waren veroverd of worden I door invasie bedreigd. De toestand veranderde pas, toen de Sow- jetlegers tot het offensief overgingen. Een belangrijke factor bij het totstandkomen der overwinning I was het vormen van een anti-fascistische coalitie. Molotof wees op de vooruitgang in de S.U. na de oorlog. Molotof vergeleek het herstel vredesdoeleinden doch heeft inti- van de Sowjet-Unie met de toe stand In de „meest ontwikkelde kapitalistische landen van Euro pa", zoals Groot-Brlttannië, dat een ernstige crisis doormaakt. De wereldoorlog heeft het kapitalis me op zijn grondvesten doen wan kelen, zo verklaarde hij. Molotof legde er vervolgens de nadruk op, dat de Sowjet-Unie tot het uiterste de belangen van de wereldvrede zou verdedigen. Als bewijs van de blijvende vredeswil noemde hij de vijf-jarenplannen. De Sowjet-Unie heeft belang, zo betoogde hij, bij een duurzame vrede. Hoewel de economische systemen verschillen, hebben ge durende de oorlog de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot- Brlttannië samengewerkt. Waar om zou die samenwerking thans onmogelijk zijn? Naar zijn mening was het dui delijk, dat „de Imperialistische landen nieuwe militaire en mari tieme bases aan het vormen zijn en dit geschiedt niet ter verdedi ging maar met agressieve bedoe lingen". „Het is bekend, dat de politiek der Verenigde Staten gebaseerd is op het alleen-bezit van het ge heim van de atoombom, ofschoon dit geheim als niet bestaand mag worden beschouwd". De grond onder de voeten der imperialisten is ln beweging, zo vervolgde hij, terwijl de kracht van de democratische naties da gelijks groeit. De anti-imperialls- tische krachten moeten verenigd worden in een machtig leger, dat door de kapitalisten nimmer kan worden geëvenaard. „Het feit", aldus Molotof, „dat de tijdens de oorlog bestaande ge combineerde Brits-Amerikaanse generale staf blijft gehandhaafd, houdt duidelijk geen verband met De directeur-generaal van So ciale Zaken van Irak heeft ver klaard, dat te Dubai aan de Per zische Golf de cholera haar in trede heeft gedaan. De Iraakse autoriteiten hebben onmiddellijk inenting van de bevolking van de Zuidelijke gebieden van het land gelast, vooral in het district Basra. Alle lucht- en scheepsver bindingen tussen het Iraakse ge bied aan de Perzische Golf en In dia en Pakistan zijn gestaakt, zo deelde de directeur-generaal me de. Ook de luchtpost uit Egypte en India is gestaakt, terwijl de gewone post ontsmet wordt. midatie met de mogelijkheid van toekomstige agressie ten doel". „Het is goed, dat het Ameri kaanse volk deze dingen komt te weten, want zijn pers en radio, die in de handen is van kleine kapita listische cliques, maakt het voor het volk moeilijk de waarheid te weten te komen". Molotof zeide, dat het „Ameri kaanse kapitalisme" gebruik maakt van de na-ooriogse moei lijkheden van zekere landen „om deze staten aan zijn wil en onge wenste leiding te onderwerpen. Hooggeplaatste deskundigen in regeringskringen te Washington waren niet bereid de verklaring van Molotof, dat het geheim van de atoombom niet langer bestaat, te logenstraffen. Zij verklaarden echter, dat er een groot verschil bestaat tussen het weten van het atoomgeheim en het fabriceren van atoombom men. Voor dit laatste is geld, ar beid en materiaal nodig. Reacties op Molotof's rede. De secretaris van de Franse communistische partij oogstte een daverend applaus toen hij voor een menigte Communis ten zei: „Kameraden, ik heb goed nieuws voor jullie. Ik heb zojuist gehoord, dat kameraad Molotof te Moskou heeft be kend gemaakt, dat het geheim van de atoombom niet langer het monopolie is van een en kele staat". Een Amerikaanse woord voerder bracht de woorden van de Amerikaan Osborne, in her innering, die het geen vreemd verschijnsel vond, dat de Sow jet-Unie de Amerikanen be schuldigt van misdaden, waar- aaii zij zelf schuldig is. McNeil, de Britse gedele geerd, achtte de Sowjet-Unie verantwoordelijk voor de ver traging, die de kwestie der controle ondervindt. McNeil zeide er zeker van te zijn, dat geen enkele Britse regering de steun van het volk zou hebben, indien Molotofs beschuldigin gen op waarheid zouden be rusten. Wysjinsky glimlachte en zei de: „Het is mogelijk" toen hem gevraagd werd, of hij dacht, dat de Sowjet-Unie atoombom men bezat. Rusland zal haar boycotten. De politieke commissie van de Ver. Naties heeft het voorstel tot instelling van een „kleine algemene vergadering" met 43 tegen 6 stemmen bij 6 onthou dingen, aanvaard. De Sowjet-afgevaardigde Wysjinsky deelde mede, dat de Sowjet-Unie de „kleine algemene ver gadering" zou boycotten. De Britse gedelegeerde Sirvan deze zaak aan de uitspraak Hartley Shaweross heeft zich in de politieke commissie uitgespro ken voor de instelling van „een kleine algemene vergadering", die zal bijdragen tot de eensgezind heid onder de grote staten en on der alle leden. Deze eensgezind heid moet werkelijkheid worden en geen bittere bespotting zoals dat nu bet geval is. Wysjinsky verklaarde in zrjn antwoord aan Sir Hartley Shaw eross, wanneer de andere mogend heden samenwerking wensen, hadden zij dat duidelijker moeten tonen bij de doodgelopen bespre kingen over de laatste zetel in de Veiligheidsraad. De Joego-Slavlsehe gedelegeer de verklaarde, dat Amerika met zijn voorstel een crisis veroor zaakt had, die de ruïnering van de organisatie der Verenigde Na ties tengevolge zou kunnen heb ben. Hij viel Argentinië aan door te zeggen, dat dit land de Sla vische landen uit de V.N. verwjj- derd wenste te zien. Nadat het voorstel was aange- Behalve het reeds in de bon- nenlijst bekend gemaakte extra- werk van de „kleine algemene nog een extra rantsoen van 100 gr. beschikbaar gesteld. Voor per sonen van 5 jaar en ouder is voor de komende periode dus 600 gr. vlees aangewezen. In verband hiermede maakt het C.D.K. be kend, dat voor het tijdvak van 9 t.m. 22 November a.s. op bon R-03 vlees, 100 gr. vlees of vlees waren te verkrijgen ls. Christelijk Historische Unie. In de te Utrecht gehouden ver gadering van het hoofdbestuur der C. H. Unie werd besloten dat de propaganda voor de te ver wachten Kamerverkiezingen zo veel mogelijk zal worden gedecen traliseerd. Zeer uitvoerig werd van ge dachten gewisseld over het dag blad „De Nederlander". Uitdruk kelijk werd nog eens uitgespro ken, dat de uitgifte en exploitatie van dit dagblad steeds geheel los van de Unie heeft gestaan. Be sloten werd de ontwikkeling van dit dagblad met welwillendheid gade te slaan. Sommige verhogingen in de agrarische sector. Van officiële zijde wordt mede gedeeld: „De prijsverlagingen die deze week zjjn bekend geworden voor Phi- lipsproducten en voor de tarieven van het goederenvervoer langs de weg, zullen in de komende weken worden gevolgd door prijsverla gingen in verscheidene andere sectoren van het bedrijfsleven. Daarnaast zjjn sommige verho gingen in de agrarische sector on vermijdelijk. Momenteel worden nog besprekingen gevoerd tussen de directeur-generaal van de prij zen en vertegenwoordigers van ihet bedrijfsleven om, in gezamen lijk overleg, te komen tot een ver- jlaging van de bestaande winst en i handelsmarges. Industrie en handel hebben de regering bij <Ht streven naar prijs verlaging in beginsel medewer king toegezegd. Concrete gegevens hierover, die in verband met de lopende bespre kingen nog niet bekend zijn, zul ten in de loop der maand bekend ■mncOm smeekt". Chr. Landarbeiders- internationale. Onlangs vergaderde te Ant werpen de Chr. Landarbeiders- Internationale. Het bestuur werd als volgt samengesteld: L. Marst- boom, Antwerpen, voorzitter; C. J. van Mastrigt, Utrecht, secre taris; C. J. v. d. Ploeg, Haar lem, penningmeester. Breedvoerig werd de positie der organisaties in de verschillende landen besproken. Grote aandacht werd besteed aan het loonbeleid in de agrarische bedrijven der on derscheidene landen. Het be stuur zal de nodige gegevens ver zamelen omtrent de positie van land- en tuinbouw en de land en tuinbouwarbeiders, waarbij vooral gelet zal worden op de sociale voorzieningen. Deze gegevens zullen in een nota samengevat een punt van bespreking uitmaken op de volgende vergadering. vergadering" te zullen boycotten. Wit-Rusland, de Oekraine, Tsjecho-Slowakije, Polen en Joe- go-Slavië zullen de interim-com missie eveneens boycotten. (Met de Sowjet-Unie behoorden deze landen tot de tegenstemmers). Wysjinsky zeide met een woe dend gezicht, dat ieder land het recht heeft zijn mening te uiten en dat men iemand niet kan dwin gen het handvest te schenden. Sir Hartley Shaweross vroeg aan Wysjinsky, of de Sowjet-delegatie bereid zou zijn zich ten aanzien Landbouwers te St. Laurens richten een coöp. landbouwwerktuigen vereniging op. Tjjdens een vergadering van landbouwers te Sint Laurens, die Woensdagavond gehouden werd, is besloten tot het oprichten van een coöperatieve vereniging tot exploitatie van landbouwwerktui gen, die zal werken met subsidie van het Kijk en als zodanig de eerste in Zeeland is. Reeds hebben zich twintig land bouwers als lid opgegeven, wier bedrijfsgrootte variëert van 1 tot 28 ha. Het doel van deze vereniging is te komen tot het gezamenlijk aan schaffen van landbouwmachines van het Internationale Gerechts hof te onderwerpen en voorts of Wysjinsky zijn eigen mening niet alleen voor de grote meerderheid van de politieke commissie, doch ook voor het Internationale Ge rechtshof te kennen wilde geven. Wysjinsky antwoordde hierop, dat dit de der .we koer was, dat hij hoorde, dat het Internationale Ge rechtshof boven de V.N. geplaatst werd. Hij zeide een dergelijk voor stel niet in overweging te kunnen nemen. Hierna stapte men van de kwestie af. Men besloot de besprekingen in zake Spanje uit te stellen en over te gaan tot de kwestie van de toe lating van nieuwe leden. Aanvragen van werk schoenen. Binnenkort weer gelegenheid. Het C.D.K. deelt mede, dat op nader, plaatselijk bekend te ma ken dagen tussen 9 en 23 Novem ber a.s. wederom aanvragen voor werkschoenen voor personen van 16 jaar en ouder kunnen worden ingediend, voorzover zrj sedert 1 Januari j.l. geen bon voor werk schoenen (of Engelse werkschoe nen) hebben ontvangen. De arbeiders in bedrijven met 10 arbeiders of minder moeten ln- divldueel een aanvrage indienen. Voor arbeiders in bedrijven met meer dan 10 arbeiders moet het bedrijf collectief aanvragen. De stemming in het Lagerhuis j kwam gisteren op kookpunt, toen de Conservatieven de regering be schuldigden van „steeds toene mend nepotisme" door „de eigen mensen en hun aanhangers baan tjes te verschaffen". Op een gege ven ogenblik waren vele leden van hun zetels opgestaan. Het leek wel eTen heksenketel. „Corruptie", „schande" werd geroepen. Kreten, die uitklonken boven wederzijdse bijvalsbetuigingen. De ongeregeldheden begonnen, toen Herbert Morrison, plaatsver vangend minister-president, het voorstel van majoor Guy Lloyd (Cons.) tot het instellen van een commissie voor de benoemingen, die elke aanbeveling van iedere minister voor het vervullen van elke functie, waar hij zeggenschap over heeft, zou moeten verzoeken, van de hand wees. Toen Churchill, de leider der op positie, op inwilliging van het voorstel aandrong, antwoordde Morrison, gesteund door juichende aanhangers: „Neen, alleen wan neer mensen, die laster aan het adres van ministers verspreiden, hun beschuldigingen op schrift stellen". Tenslotte herstelde de voorzit ter de orde en ging het Lagerhuis over tot het afhandelen van de lopende zaken. Pfeiffer uit Oostenrijk vertrokken. De leider van de Hongaarse on afhankelijkheidspartij Pfeiffer, die gisteren op zijn vlucht uit Hongarije te Wenen was aange komen, bevindt zich, naar in be trouwbare kringen wordt ver nomen, niet langer in Oostenrijk. Het is nog niet bekend, wan neer en hoe Pfeiffer Oostenrijk heeft verlaten en waarheen hij zich heeft begeven. Met de „Volendam" van de H.-A.-L. vertrokken 2100 man aflos singstroepen naar Indonesië. Zij staan onder leiding van Overste Nijenhof. De mariniers gaan aan boord. Er dreigen ernstige politieke en economische gevaren. Sinds September j.l. is de we-1 voedselbesparing in de V. S. Hij reld-voedselsituatie nog slechter i waarschuwde er voor, dat voort- geworden. Aldus verklaarde Sir during van het accute wereld te- John Boyd Orr, directeur van de Oofd and Agricultural, Dins dag te Washington. De kloof tussen de minimum behoeften en de geraamde be schikbare hoeveelheid broodgra nen, zo zeide hij, is nog wijder geworden. Het verschil is sedert de conferentie te Genève geste gen van 9 tot 10 millioen ton, en hij voegde er aan toe, dat er geen hoop is op andere voedingsmid delen ter vervanging van brood. Het is niet te verwachten, dat de vetrantsoenen aanzienlijk zul len kunnen worden verhoogd. De oogst van voedergranen is ook aanzienlijk gedaald en zo doende zal het moeilijk zijn de melkrantsoenen te handhaven. Sir John riep de regeringen op krachtige pogingen in het werk te stellen om het voedselaanbod te verbeteren en hij legde de na druk op verdere vrijwillige pogin gen, zoals de campagne voor kort aan voedsel ernstige poli tieke en economische gevolgen zal hebben. Het Franse passagiersschip „Liberte", de voormalige Duitse „Europa", dat vorig jaar in de haven van Le Havre gezonken ls, heeft na ondergane reparaties het droogdok verlaten en zal ver der opgeknapt worden. Appelen voor militaire hospitalen. Met de „Tosari" van de Rot terdamse Lloyd, die op 13 November naar Indië ver trekt, zullen 100 kisten appe len vervoerd worden, welke een geschenk zijn van het Cen- traal-Bureau van de Veilingen voor de militaire hospitalen te Batavia. Gistermorgen keerde de commissie van goede diensten uit Djogja in Batavia terug. Aneta's spe ciale correspondent, die met de commissie meege reisd is naar Djogja, meldt, dat hij van de commissie vernomen heeft, dat de plaats van de toekomstige onderhandelingen spoedig zal kunnen worden geregeld. In Djogja zijn sommige kringen van mening, dat van de zijde van de republikeinse delegatie bezwaar zal gemaakt worden tegen de aanwezigheid van een Oost-Indonesische autoriteit in de Nederlandse contact-commissie. Hierover verklaarde de woord voerder van de commissie van goede diensten tegenover Aneta, dat zulk een aangelegenheid bui ten het terrein van de commissie ligt, aangezien de commissie uiteraard als vertegenwoordigers erkent zij, die als zodanig door hun regering zijn benoemd. In een gisteren gehouden pers conferentie met twee leden van de commissie van goede diensten, de heren Graham en Kirby werd gevraagd of de commissie na verwijf van een week in Indone sië mogelijkheid tot een oplos sing van het Indonesische con flict zagen. De heer Graham ant woordde, „ik heb goede hoop op een oplossing". Inzake de plaats der onderhan delingen kon geen verdere mede deling worden gedaan, doch op en -werktuigen en het door onder- een "desbetreffende vraag ant- linge regeling gezamenlijk gebruik WOOrdden de leden, dat, indien maken daarvan. Ter vergadering werd het woord gevoerd door de Rijksland- bouwconsulent Ir. C. W. C. van Beekom. De pogingen om tot oprichting te geraken zijn anderhalve meiand geleden begonnen van de zijde der plaatselijke Landbouwvereniging. De Z.L.M. en de C.B.T.B., afd. te St. Laurens, hebben de plannen uitvoerig besproken en verlenen hun volle medewerking. De leden zullen aandelen nemen ln het kapitaal der vereniging, ge baseerd op de grootte van hun landbouwgronden en moeten ge bruik maken van de door de ver eniging aangeschafte landbouw werktuigen. Slechts werktuigen, waaraan behoefte bestaat, zullen worden aangeschaft. Het ter vergadering gekozen voorlopig bestuur zal de plannen nader uitwerken. de onderhandelingen op een schip zouden plaats hebben, dit schip zeer spoedig ter plaatse aanwe zig zou zijn. Regeringsverklaring over LinggadjatL De toezegging van Mr van Klef- fens in de Veiligheidsraad gedaan, dat aan de Nederlandse regering nader om opheldering zal worden verzocht omtrent de al of niet op zegging van het accoord van Llnggadjati, waarover tijdens de debatten in de Veiligheidsraad verwarring ontstond, zal naar „Trouw" uit betrouwbare bron vernam, aanleiding zijn voor het kabinet-Beel, om een nieuwe ver klaring op te stellen, waarin re kening zal worden gehouden met de politieke ontwikkeling in In dië sinds het beëindigen van de politionele actie. niet overgaan voordat de zeker heid verschaft ls, dat ook de Re publiek zich zal uitspreken over het accoord van Llnggadjati, het geen door Mr van Kleffens reeds als voorwaarde werd gesteld en waarbij de Veiligheidsraad zich heeft aangesloten. Van Neder landse kant zal men er echter op staan, dat belde partijen gelijk tijdig zich over het aceoord van Linggadjatl uitspreken. De Nederlandse verliezen. Van officiële zijde is medege deeld, dat in de periode van 4 Aug. tot 31 Oct. uit gerectifi ceerde gegevens van de militaire geneeskundige dienst is gebleken dat de Nederlandse verliezen be dragen 248 gesneuvelden, 745 ge wonden en 19 vermisten. Tussentijdse hulp aan Frankrijk en Italië goed' gekeurd. De voorstellen Inzake de tussen tijdse hulp, die voor het einde van het jaar aan Italië en Frankrijk moet worden verleend, zijn door de betrokken commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden met algemene stemmen goedgekeurd. De commissie stelt voor, dat de hulp wordt verleend door bemiddeling van de Export en Importbank en de credietstel- ling van de overheid, zolang het plan-Marshall nog niet ln werking is getreden. Volgens een officiële bekendma king heeft Koning Christian van Denemarken Wilhelm Buhl, de vroegere Sociaal-Democratische premier, verzocht, besprekingen te voeren over de vorming van De regering zal echter hiertoe een nieuwe regering. Sjahrir in Cairo. Volgens Antara bevindt Sjah rir, die op reis naar het Oosten is, zich thans in Cairo, alwaar hij besprekingen heeft gevoerd met de Egyptische premier No- krashy Pasja. De ministers krijgen dagwerk. Van het vragenrecht wordt de laatste tijd door de Kamerleden een druk gebruik gemaakt. Door de heer Koenen is aan de minister van Verkeer gevraagd of het hem bekend is dat er een dienstorder bij de Nederland se Spoorwegen is versche nen, betrekking hebbende op be paalde stations en depots, die de enige vrije Zondag in de drie we ken, welke wettelijk is vastge steld, facultatief stelt en zo ja, wat de minister daaraan denkt te doen. De heer A1 g e r a heeft aan I de min. van Binnenl. Zaken ge- I vraagd of het juist is, dat de wet i Rechtsherstel Overheidspersoneel 1946 niet van toepassing wordt geacht op de ambtenaren, die werkzaam zijn op de arbeidsvoor* j waarden voedselvoorziening en zo ja, of de minister daarin wil I voorzien. De heer S c h m a 1 stelde aan de minister voor Onderwijs vra gen over onregelmatigheden bft het laatste eindexamen aan het Bijz. Gymnasium te Eindhoven, waar examenstukken tevoren aan leerlingen bekend waren. Gevraagd wordt o.m. of het juist is dat dergelijke praktijken meer voorkomen. Mevr. Fortanier de Wit vroeg aan de minister van Economische Zaken Inlichtingen omtrent de vertraagde toewijzing van huisbrand-olie. En tenslotte de heer v. Sleen, die aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen inlichtingen vroeg inzake het ontbreken van een noodvoorziening over 1945'46 voor gepensionneerde West-Indi sche militairen. Woensdagmorgen a.s. zal in „de Korenbeurs" te Goes een algeme en vergadering worden gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland. Het dagelijks bestuur stelt o.m. voor met kracht te steunen een adres van de K. v. K. voor N.- Holland, waarin aan de Minister van Econ. Zaken verzocht wordt de Prijzenbeschikking Gedeeltelij ke Doorberekening Omzet- en In- voerbelasting 1947, zo spoedig mogelijk in te trekken, omdat de ze een belangrijk deel van de mid denstand onevenredig zwaar in zijn winstmogelijkheden treft, nu de sociale lasten of lonen (vacan- tietoeslag) worden verhoogd en het in 't algemeen verboden is de verhoging der omzetbelasting door te berekenen, terwijl de winstmarges, door de overheid vastgesteld, geen verzwaring van lasten kunnen dragen. Boven dien is wettelijk bepaald, dat de omzetbelasting een op de consu menten drukkende heffing is. Voorts zond de K. v. K. in N.- Holland een adres aan de Minis ter van Econ. Zaken, waarin verzocht wordt het op 1941 in werking getreden Besluit Alge meen Vestigingsverbod Klein bedrijf (B.A.V.K.) onverwijld bui ten werking te stellen voor die bedrijven, op welke de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 van toepassing is en het B.A.V.K., zo nodig met wijziging van laatst genoemde wet, op korte termijn geheel op te heffen. Dit B.A.V.K., dat geen normen stelt, vormt n.l. grotendeels een doublure van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 en zou direct na de bevrijding buiten werking moeten zijn gesteld. Zoals de toestand nu ls, kan gesproken worden van een juridisch mon strum; het B.A.V.K. kan n.b. eisen tot vestiging stellen, die de wet bewust niet heeft willen stel len en toepassing ervan leidt ln de praktijk tot zeer eigenaardige gevolgen. Bovendien zijn de admi nistratieve bemoeiingen van een ongerechtvaardigde omvang. Het vooral in de jonge generatie levende initiatief wordt gedood en op de duur graaft het volk zijn eigen graf. Het argument tot behoud van het B.A.V.K. In de distributieregelingen en goede- renschaarste te zoeken, gaat niet op, omdat dit besluit niet tot het hanteren van dtstributiemaat- regelen mag worden gebruikt. Voor de niet onder de Vest.wet Kl.bedr. '37 vallende branches kunnen alsnog vestigingseisen worden gesteld. Het dag. bestuur van de Zeeuwse K. v. K. stelt voor een adres van gelijke strekking te zenden aan de minister, daar de ervaringen in Zeeland de genoem de wantoestanden volkomen be vestigen. Het bestuur wil in het adres ook maatregelen verzoeken tegen de willekeurige z.g.n. erkennings regelingen, die tegenwoordig door diverse organen (bedrijfs- schappen, vakgroepen e.d.) in het leven worden geroepen en waar bij meermalen eisen worden ge steld, die op geen enkele wette lijke bepaling steunen. Tenslotte komt aan de orde de begroting der Kamer voor het jaar 1948, waarbij de inkomsten worden.geraamd op f61.875.en de uitgaven op f 64.236. Het proces tegen de Roemeense Boerenleider, Julius Manlu, is tot Maandag 10 November verdaagd. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. Rustig weer. Plaatselijk vorming van och tendmist. Nog een enkel verspreid bultje. Overdag wat minder be wolking. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1