ZEEUWSCH DAGBLAD Toenemende activiteit in de randgebieden. Zeven Nederlandse militairen gedood. Republikeinse strijdgroepen verdreven. OnafhankelRkheidsplan voor Korea goedgekeurd. Nieuwe regeling voor bestuur mijnen in RulirpMei Hitiers plannen met Nederland. Bier-, Motorrijtuigen- en een Engnete-voorstel Eerste steenlegging voor „Plan Middenhof' te Souhurg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na 4 November. Boodschap van Attlee aan het Nederlandse Volk. Nederlaag voor Labour-pariij. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. £en faelanqrijke conferentie. In het mooie conferentie-oord Blrkhoven (bij Amersfoort) werd 30, 31 October en 1 November een „grondslagen-conferentie voor het onderwijs gehouden. Het doel was, dat voorstanders van het Christelijk onderwijs el kaar beter zouden leren begrij pen t.o.v. belangrijke punten, waarin ze verschilden. Daartoe waren uit heel het land een zestigtal mannen bij elkaar gebracht door de Vereniging van Christelijke onderwijzers en de Unie, een school met de Bijbel. De conferentie stond onder leiding van Prof. Dijk. Er is gesproken over Staat en school, Kerk en school, Gezin en school, resp. door Mr Terpstra, Ds Meeter en de heer H. de Boer, hoofd van een Haagse school. Er werd na elk onderwerp eerst in drie secties en daarna In „ple naire zitting" druk van gedachten gewisseld. Niemand maakte van zijn hart een moordkuil, en ook niet van zijn hoofd. Daardoor kwamen de verschil lende meningen scherp naar voren en kwam er werkelijk een beter- elkaar-begrijpen. Maar er kwam meer. Het bleek, dat men dichter bij elkaar stond, dan aanvankelijk van verschillende kanten werd ge meend. Zodat ln een dertiental conclusies (in het nummer van gisteren opgenomen) resultaten van het samenspreken konden worden vastgelegd. Weer is gebleken, dat gebed, broederlijke samenspreklng met als grondslag Gods Woord, eerlij ke gedachtenuiting véél vermag. De eenheid onder de voorstan ders van het Christelijk onderwijs Is versterkt! Zéér nodig in een tijd, waarin ln snel tempo steeds duidelijker naar voren dringt de geweldige tegenstelling, de tegenstelling ln de mensenwereld: die van Chris tendom en Humanisme. Een heerlijke conferentie! H, 3e JAARGANG No. 790 Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 6 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUlZENGA, Middelburg, Ds J. KARpLSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. De eerste herbeplantingsdag op Walcheren ligt achter de rug en de bevolking is weer begon r.en, na een dag van feestvreug de, met haay gewone arbeid. Het programma van de vierde November is vlot afgewerkt, dank zij de uitstekende organi satie door de Stichting „Nieuw Walcheren". Zij verdient grote waardering voor haar initiatief. Er zullen nu meer „plantda- dagen" volgen zonder feest. Steeds zullen dat dagen zijn, waarvan gezegd kan worden, dat ze schakels zijn in de lange keten van het herstel van het Walcheree landschap. Treffend is Dinsdag tot uiting gekomen, hoe groot nog de moei lijkheden zijn, waarmede de Walciierse bevolking heeft te wowtelen. Wel zeer duidelijk kwam dat tot uiting in het kloeke woord van de Commissa ris der Koningin, in wie Wal cheren een grote pleitgezorger vindt voor zijn belangen. Wij weten, dat speciaal de boeren hun krachten concentre ren, teneinde gedaan te krijgen, dat Walcheren niet vervalt tot een gebied, waar het leven en het werken slechts te vergelij ken is met de armste landbouw- zandgronden in ons land. Wij kunnen hun de verzekering ge ven, dat de gehele bevolking van Zeeland achter hen staat en dat gehoopt en gebeden wordt, dat hun strijd met de overwin ning zal eindigen. Ontzettend zware jaren staan voor de deur; de herverkaveling, die op langere termijn uitkomst zal brengen, moet nog begin nen. Te betreuren is, dat het weer zo lang duurt, voordat ook de Eerste Kamer het betreffen de wetsontwerp goedkeurt Daarmede gaat veel kostbare tijd verloren. Walcheren kan zelf veel doen; stug doorwerken, de tanden op elkaar, doch zon der volledige medewerking, in 't bijzonder wat betreft de scha deregeling door de overheid, zal niet bereikt kunnen worden, wat wij ons allen voorstellen. Het is bekend, dat het me rendeel der Walcherse boeren weet, waar kracht te vinden is in de strijd om het bestaan en het geluk. Moge op hun werk, verricht in alle gebrekkigheid in rijke mate de zegen van Bo ven rusten. Dat is wel het beste, wat ieder hun kan toewensen. Van officiële zijde wordt ge meld, dat reeds geruime tijd in het Nederlands gebied in de om geving van Poerworedjo overlast is ondervonden van aldaar on dernomen activiteiten. Deze activiteiten culmineerden op 3 November in het tot ont ploffing brengen van een mijn op Nederlands gebied, waardoor 4 Nederlandse militairen werden gedood, 3 zwaar en 1 licht ge wond. De vorige dag waren er 3 gesneuvelden en 3 gewonden. Het terzake ingestelde onderzoek wees uit, dat deze activiteiten geschieden in opdracht van het T. N. I. commando. Om een herhaling te voorko men is het in de nabijheid van Bandjarnegara gelegen verant woordelijke stafverkeer van de T.N.I. op geëigende wijze gecor rigeerd, aldus de officiële mede deling. Overigens neemt de activiteit in de randgebieden toe. Op West en Midden-Java moesten republi keinse strijdgroepen uit Neder lands gebied worden verdreven. Op Java zowel als op Sumatra worden Nederlandse patrouilles en posten beschoten. Het besluit van de Veiligheidsraad. Volgens Antara zijn over het algemeen de politieke kringen en de pers te Djogja niet zeer opti mistisch ten aanzien van het be sluit van de Veiligheidsraad be treffende het Indonesisch geschil. Men ls van mening, dat het be sluit ten nadele van de Indone siërs en ten voordele van de Ne derlanders is genomen, omdat, evenals op 1 Augustus, ook nu geen garantie is gegeven, dat de Nederlanders hun agressie zullen herhalen. Volgens hen ls het pres tige van de V.N. gedaald, aange zien gebleken ls, dat de V.N. deze „textcase" niet op objectieve wijze heeft kunnen oplossen. Sjahrir voert besprekingen. Gisteren heeft Sjahrir een on derhoud gehad met de Egyptische premier, met wie hij verschillende politieke vraagstukken, voort vloeiend uit de situatie ln Indië besproken heeft. Het is niet onmogelijk, dat Sjahrir zich over enige weken naar Australië zal begeven. Nog geen plaats voor besprekingen. De commissie van goede dien sten heeft te Djogja een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat nog geen beslissing is genomen omtrent de plaats, waar de Nederlands-Indonesische be sprekingen zullen worden gehou den. Gisteren hebben de republikein se autoriteiten in een vergadering voorstellen dienaangaande inge diend. De commissie heeft op verzoek der partijen eveneens voorstellen gedaan, welke alle door het Ne derlandse contact-lichaam te Ba tavia moeten worden besproken. De republiek heeft aan de com missie verder nog een tweetal me moranda voorgelegd, handelend over de procedure voor de komen de besprekingen en voor de uit voering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 November. Deze memoranda zullen aan het contact-lichaam te Batavia wor den voorgelegd. Vandaag keert de commissie naar Batavia terug. Vlak voor zijn vertrek van Schiphol heeft de Britse pre mier, Clement Attlee, voor een radio-microfoon de vol gende boodschap tot het Ne derlandse volk gericht: „Ik ben zeer verheugd de gelegenheid te hebben gehad weer voor korte tijd naar Ne derland te komen en wel voor namelijk om het eiland Wal cheren en het volk van Wal cheren te bezoeken. Ik was in staat het grootse werk te zien, dat reeds volbracht ls: de wederopbouw sinds de oor logsdagen, toen ik het eiland zag en het overstroomd was. Ik hoop, dat deze weder opbouw met succes zal wor den voortgezet, zodat het eiland zijn oude welvaart zal herkrijgen. Ik ben bijzonder verheugd ook de Nederlandse ministers te hebben ontmoet en ik neem levendige herin neringen aan vriendelijke gastvrijheid ln Nederland mede.' Voor April 1948 worden verkiezingen gehouden. am Het 81.000 ton metende Britse Oceaanschip Queen Mary" heeft niet op tijd uit Southampton kun nen vertrekken, omdat er een zee liedenstaking dreigt. De politieke commissie der V.N. heeft met 20 tegen 6 stemmen en 7 onthoudingen het Sowjet-Bussi- sche voorstel inhoudende, dat de Sowjet-Russische en de Ameri kaanse troepen 1 Januari 1948 uit Korea zouden terugtrekken, ver worpen. De S.U. en haar aanhangers kondigden aan, dat zij de stem ming over de Amerikaanse tegen- resolutie zullen boycotten. De stemming over het Sowjet- Russische voorstel kwam bij ver rassing direct aan het begin van de vergadering, toen verschillen de delegaties nog niet aanwezig waren. Manoeilsky (Oekraïne) herhaal de de beschuldiging, dat het Ame rikaanse voorstel beoogt een ma- rionnettenregering in Korea uit te roepen en daar een militaire basis te vormen. Vervolgens werd het Ameri kaanse voorstel tot het vestigen van een onafhankelijke regering in Korea in stemming gebracht en met 46 stemmen voor en geen te gen aangenomen. Dit houdt tevens in, dat de be- Frankrijk en Benelux krijgen directe stem. Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland zullen een directe stem krijgen in het bestuur van alle steenkolenmijnen in het Ruhr- gebied, waar onderdanen van deze landen voor meer dan 50 het aandelenkapitaal in banden heb ben. Aldus is by een nieuwe Engels- Amerikaanse regeling bepaald. Deze nieuwe regeling is gevolgd op een protest van deze landen tegen het onlangs ontworpen En gels-Amerikaanse plan voor de steenkolenproductie ln het Ruhr- gebied, volgens hetwelk het deel nemen van Duitsers aan het be heer der mijnen zou worden ver hoogd. Frankrijk en de drie landen van de Benelux zijn er van ln kennis gesteld, dat zij een beheerder zul len mogen benoemen bg elke mijn, waarvan het bezit voor meer dan 50 ln handen van onderdanen Zwitsers-Nederlands asthma-fonds. Opgericht is het Zwitsers-Ne derlands asthmafonds, dat zich ten doel stelt asthmatische kin deren van onvermogende en minvermogende ouders uit te zenden naar het Prinses Bea trix Lyceum te Giion sur Mon- treux. De leerlingen worden voor de duur van een jaar aan genomen. De financiële situatie der ouders wordt nauwkeurig onderzocht. Een bedrag van f 30 per maand wordt als minimum- bijdrage voor iedere ouder die voor steun uit het fonds in aan merking komt, verwacht, ver meerderd met een bepaald be drag voor kleed- en reisgeld. De totale kosten bedragen per jaar per leerling f 2800. Het secre tariaat van het fonds is geves tigd Paleisstraat 1, Den Haag. Voorzitter van het bestuur is dr A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State. Telegram aan de Koningin. Door het bestuur van de Stichting „Nleuw-Walcheren" is Dinsdagmorgen het volgen de telegram aan H. M. de Ko ningin gezonden: „Bevolking van Walcheren biedt op deze voor het eiland zo historische dag bij vernieu wing haar gevoelens van ver knochtheid en aanhankelijk heid aan Uwe Majesteit en Haar Huis aan, dankt Hare Majesteit voor Haar waarde volle schenking van bomen voor Westkapelle, waardevol ook in stoffelijke zin, en spreekt de vurige hoop uit, dat de redenen, welke Uwe Majes teit hebben verhinderd aan Haar oorspronkelijk voorne men de Boomplantdag met Haar hoge tegenwoordigheid te vereren, spoedig tot het ver leden mogen behoren". Bestuur Stichting „Nieuw Walcheren": VERHAGEN, voorzitter. BALLINTIJN, secretaris. Te Metz heeft het Rode Kruis zich ontfermt over een Hongaarse weesjongen van twaalf jaar, die al liftend op weg was naar Parijs, waar zijn broer als chauffeur werkzaam is. Hjj heeft twee maanden over de reis gedaan. De Prins-Regent van België zal de aanstaande Prinselijke huwe lijksplechtigheid te Londen bijwo nen. Hjj zal een theeservies van oud-Brussels porselein aanbieden. dezer landen is. De keuze der can- didaten moet worden bekrachtigd door de Noord-Duitse steenkolen- raad, die boven de beheerders staat. Ongeveer de gehele bevolking naar Polen? Kortgeleden is door Dr F. Kers ten, eertijds masseur van Himm- ler, medegedeeld, dat begin 1941 door Hitier en Himmler een uit voerig plan' zou zijn opgesteld om vrijwel het gehele Nederlandse volk naar Polen te deporteren. Dr Kersten beweerde dit plan ver trouwelijk ter inzage te hebben gekregen van Dr R. Brandt, Hlmmler's secretaris. Deze Brandt werd onlangs door het Amerikaanse militaire gerechts hof te Neurenberg ter dood ver oordeeld. In de gevangenis te Landsberg dezelfde waarin Hitier voor de machtsovername gevangen heeft gezeten is Dr Brandt nu aan een verhoor on derworpen door Drs. K. W. Swart, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie. Naar Drs. Swart me dedeelt, heeft Dr Brandt de ver klaringen van Dr Kersten tegen over hem bevestigd. Tevens had deze secretaris van Himmler in Maart 1941 een gesprek afge luisterd, waarin Himmler als zijn mening weergaf, dat de overge plaatste Nederlanders, voor zover nog in leven, stellig door de Polen als Indringers zouden worden be schouwd en daarom automatisch bij de Duitsers steun zouden zoe ken. De opsporingen naar een co- pie van bedoeld, uiteraard als zeer geheim gekenmerkt plan, worden door het R.V.O. voortge zet. zettingstroepen binnen 90 dagen na de vorming van een onafhan kelijke regering zullen worden te ruggetrokken en uiterlijk 31 Maart 1948 in Korea verkiezingen zullen worden gehouden, meer op nationale dan op zonale basis. De cholera-epidemie in Egypte. In Egypte is een lichte afne ming van de cholera-epidemie ge registreerd. Het gemiddelde aan tal nieuwe gevallen is gedurende de laatste zes dagen van 1000 per dag tot minder dan 500 te ruggelopen. 50 pet. dezer geval len had een dodelijke afloop. Rusland wil graan aan Frankrijk leveren. Volgens welingelichte kringen heeft de Sowjet-Unie zich bereid verklaard Frankrijk 200.000 ton tarwe en 100.000 ton andere gra nen te leveren in ruil voor indu striële producten. Tijdens de boomplantdag op Wal cheren: De eerste boom werd ge plant te Vlissingen door H. K. H. Prinses Juliana. SOCIALISTEN VERLOREN IN SCHOTLAND 66 ZETELS. De einduitslag van de gisteren in Schotland gehouden gemeente raadsverkiezingen toont aan, dat de Socialisten per saldo 66 zetels hebben verloren. In negen ge meenteraden, waaronder die van de fabrieks- en havenstad Dundee (in het Parlement vertegenwoor digd door de minister van Voed selvoorziening John Strachey), kon Labour zijn meerderheid niet behouden. Druiven voor Denemarken. Op initiatief van een daartoe gevormd comité en met belange loze medewerking van de geza menlijke Nederlandse exporteurs en van de betrokken expediteurs, vertrekt Maandag 10 November a.s. van de veiling te Westerlee een partij druiven naar Dene marken, bedoeld als cadeau-zen- ding voor Deense ziekenhuizen, waarin Nederlandse patiënten verpleegd zijn, en voor Deense kinderhuizen. Bovendien gaat een aantal kistjes mede als individueel ge schenk van een aantal Neder landse families aan hun Deense vrienden. De zending is bedoeld als een teken van dankbaarheid voor de zo gul door Denemarken in de moeilijke dagen na de bevrijding verleende gastvrijheid, in het bij zonder ook aan Nederlandse jon gens en meisjes. Burgemeester van Haarlem. Naar gemeld wordt, ls de be noeming te verwachten van Mr P. O. F. M. Cremers, thans grif fier bij de Provinciale Staten van Zuid-Holland, tot burgemeester van Haarlem. Haarlems nieuwe burgemeester is 43 jaar oud en van Katholieke huize. Schroef van „Willem Ruys" toch over water. De schroef van de „Willem Ruys", die zoals men weet ln Ze venbergen is blijven steken, zal vandaag verder naar Rotterdam worden getransporteerd. Per truck wordt het gevaarte eerst naar Moerdijk-haven gebracht, waar het Zaterdag overgeladen zal worden op een schip. Maandag wordt de schroef tussen de Spoor- haven en de Rijnhaven te Rotter dam uitgeladen om daar gewogen te worden op de weegbrug van de gemeente Rotterdam. Hierna wordt dit voor de „Willem Ruys" zo belangrijk onderdeel weer ln het schip geladen, omdat het over land niet door het hek van de Lloyd-terreinen kan. Aan de Lloyd kade zal het gevaarte dan eindelijk zijn reis volbracht heb ben. De „Volendam" naar Indië vertrokken. Gistermiddag omstreeks half zes ls het s.s. „Volendam" naar Indië vertrokken met 2100 mili tairen aan boord, waarvan onge veer tien procent kader. Dit con tingent troepen, dat met een vijf tal treinen en enige autoeolonnes naar het schip werd gebracht, be staat uit Mariniers en twee ba taljons infanterie. De „Volendam" zal niet de route langs de Kaap nemen, maar de gewone route door het Suezkanaal houden. Alleen wordt er niet te Port Said noch te Suez aangelegd, zodat contact met de door cholera besmette gebieden vermeden wordt. Er zal nu te Algiers en in Aden water worden ingenomen. In deze laatste plaats komt ook dan de post aan boord. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.44 u., onder 17.03 u. Maan op 0.40 u., onder 15.34 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 7 November: 8.50 u. 1.54 m., 21.48 u., 1.72 m. Deense regering neemt ontslag. De Deense minister-president Kristensen heeft gisterochtend, aldus het A.F.P., het ontslag van zijn kabinet aan de koning aan geboden. Babies krijgen meer melk, maar kaasrantsoen vervalt. Deskundigen op voedingsgebled achten het wenselijk, dat kinderen van 0 t.m. I jaar een onder de huidige omstandigheden zo groot mogelijk melkrantsoen krijgen. Om hieraan tegemoet te komen is besloten voor kinderen van 0 t.m. 1 jaar het kaasrantsoen van 100 gram per twee weken te ver vangen door één liter melk, zodat hun totaal melkrantsoen voortaan elf liter melk bedraagt. Deze re geling gaat op 10 November a.s. Het hoge gezelschap op de boomplantdag te Middelburg. Min.-pres. Attlee, H. K. H. Prinses Juliana, mevr. Attlee, Prins Bernhard en de burgemeester van Middelburg. Tweede Kamer. Accijns op bier. In de gisteren gehouden open bare vergadering van de Tweede Kamer ls het wetsontwerp tot nadere vaststelling van het be drag van de accijns op bier aan de orde gekomen. De heer Vermeer (Arb.) maakte bezwaar tegen het feit, dat vooruitgelopen is op een be slissing, welke nog door de Sta- ten-Generaal genomen moet wor den. Vervolgens ontwikkelde hij enige bezwaren tegen het wets ontwerp zelf. Z.i. kon de 20 mil- ltoen kilo gerst, welke voor de verhoging van het gehalte van het hier nodig waren, beter voor de voeding van mens en dier aan gewend worden. De heer S m e e n k A.R.) wees op de gevaren van het alcoholis me en hij vroeg zich af, of het wel verantwoord ls, nu er graan geïmporteerd moet worden, dat een graanoppervlak voor dit doel wordt beschikbaar gesteld. Z.i. had de maatregel niet genomen behoren te worden. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vroeg, welke instantie de mogelijkheid heeft geschapen, dat van de grondstof, welke als volksvoedsel kan worden ge bruikt, een zo groot deel wordt afgenomen, dat de kwaliteit van het bier verbeterd kan worden. De minister van Financiën, de heer Lleftinck, merkte o.m. op, dat het gevolg van niet-aan- vaarding van het ontwerp zou zijn, dat hetzelfde accijns geheven zal worden op bier van een ander gehalte. Dat blijft voor rekening en risico van de belanghebbenden. De minister van Landbouw, de heer Mansholt, verklaarde, dat de toezegging aan de brou wers tot verbetering van het bier door hem is gedaan, op voor waarde, dat dit geen korrel graan meer zal kosten. Het gevolg Is eenvoudig, dat het quantum bier geringer zal worden. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. aangenomen. Vordering motorrijtuigen door Militair Gezag. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot financiële af wikkeling van vorderingen van motorrijtuigen, gedaan door of ten behoeve van het „militair ge zag". De heer De Wilde (A.R.) vroeg de minister te willen over wegen alle schadeloosstellingen te berekenen naar de catalogus prijs 1939, verhoogd niet met 35, doch met 70 pCt. Hij vestig de verder de aandacht op enige onbillijkheden, die z.i. in het ont werp voorkomen. Hij achtte het niet juist, dat eigenaars, die hun motorrijtuig eigener beweging in gebruik hebben gegeven op de zelfde voet worden behandeld als degenen, wier motorrijtuig in eigendom is gevorderd. De minister van Financiën, de heer Lleftinck, betoogde, dat niet gezegd kan worden, dat het hier geldt een geheel van object en, die zo ernstige schade hebben geleden, dat er aanleiding zou wezen zich bij de schadeloosstel ling te baseren op de vervan gingswaarde. In hoofdzaak wordt de afschrijving vergoed. Na korte repliek werd het ont werp z.h.s. goedgekeurd. Enquête-voorstel. Vervolgens werd behandeld het voorstel van de heer Van der Goes van Naters tot het houden van een enquete naar de gebeurtenissen, verband houden de met de Duitse Inval in Neder land en waar het beleid der op eenvolgende kabinetten te Londen. De heer Til anus (C.H.) be twijfelde of we het prestige van ons land verhogen door de vuile was op te hangen voor het Inter nationale oog. De heer d e W11 d e (A.R.) ver klaarde voorfopig zijn stem aan het ontwerp niet te kunnen geven. De heren Donker (P. v. d. A.) en Wagenaar (Comm.) verdedigden het voorstel. De heer Romme (K.V.P.) kon met het voorstel meegaan. Hij zou de termijn willen uitbreiden tot 20 Nov. 1945, het optreden van het noodparlement. De heer v. d. Goes van Na ters (P. v. d. A.) verdedigde het voorstel. De kosten werden door hem geraamd op f 50.000. Hij wij zigde zijn voorstel in deze zin, dat de benoeming der leden wordt op gedragen aan de voorzitter der Kamer. Vandaag zal over het wetsont werp worden gestemd. BONNENLIJST. Geldig van 9 t.m. 22 Nov. 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie R). R-01 Brood: 800 gr. brood. R-01 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. R-02 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. R-01 Vlees: 100 gr. vlees. R-02 Vlees: 400 gr. vlees. R-01 Melk: 3>4 liter melk. R-03 Melk: 6 liter melk. R-05 Melk: 6liter melk. R-01 Diversen: 100 gr. kaas of 125 korstloze kaas. R-02 Diversen: 125 gr. koffie. R-03 Diversen: 50 gr. thee. R-03 Reserve: 1600 gr. brood. R-06 Reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KE 711 (Serie R). R-1I Brood: 800 gr. brood. R-ll Boter: 250 gr. boter. R-12 Boter: 125 gr. margarine at 100 gr. vet. R-ll, R-12 Vlees: 100 gr. vlees. R-13 Melk: 10 liter melk. R-15 Melk: 11 liter melk. R-13 Reserve: 800 gr. brood. R-14 Reserve: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC', MD, ME, MF, MG, MH 712 (bqz. ar beid, a.s. moeders en zieken) (Serie R). R-21 Brood: 800 gr. brood. R-21 Boter: 250 gr. boter. R-22 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. R-21 Melk: 5 liter melk. R-21 Vlees 300 gr. vlees. R-22 Vlees: 100 gr. vlees. R-21 Kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. R-21 Eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 November wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 November mag worden gekocht. De tussen tijds aangewezen bonnen: Q-03 Vlees en Q-06 Diversen, rechtge- vend op 100 gr. vlees, zijn -geldig t.m. 8 November. Spoorwegen schenken bomen aan Walcheren, Namens de Nederlandse Spoor wegen heeft de president-direo- teur Ir. F. Q. den Hollander een cheque van f 10.000 aan de Stich ting „Nieuw Walcheren" aange boden, vertegenwoordigende 4000 bomen voor de herbeplanting van het eiland. Het behoeft geen be toog, dat dit geschenk onder de hartelijkste dank op de herbeplan tingsdag in ontvangst is genomen. Souburg heeft uitbreidingsplannen. Woensdagmiddag beleefde Sou burg een belangrijk moment in haar na-oorlogse geschiedenis van opbouw, toen de dochter van bur gemeester A. H. S. Stemerding de symbolische handeling van de eerste steenlegging verrichtte van de bouw van 60 woningen „Plan Mlddenhoff", genoemd naar de ter plaatse aanwezige boerderij „Middenhof", die i.v.m. de bouw plannen (er komen hier ln totaal 200 woningen) moet verdwijnen. Het college van B. en W. van Souburg, vertegenwoordigers van het Streekbureau en de Dienst Volkshuisvesting, de architect Ir. Klokke, de aannemers W. Hoog straten en A. Voordouw, de arbei ders aan het bouwwerk en enige Souburgse ingezetenen, waren op het terrein aanwezig, toen de bur gemeester een rede hield, waarin hij de hoop uitsprak, dat Souburg, uit de vloed geborgen zijnde, scho ner dan voorheen zal herrijzen. Voor de oorlog bouwde Souburg jaarlijks 50 woningen, om de uit breiding der bevolking te kunnen opvangen. Dit proces is onderbro ken door de oorlog; en het laat zich aanzien, dat binnen afzien bare tijd een inwonertal van 6000 zal zijn bereikt. Van de 1200 1300 beschadigde woningen wach ten nog 100 woningen op herstel. Vijftig daarvan moeten alleen nog worden geschilderd, zodat het her stelwerk vrijwel is geschied. De gunning tot houw van 80 nieuwe woningen aan de Verl. Deekere- straat zal dezer dagen geschieden, terwijl de plannen tot bouw van 150 woningen in het Zuiden der gemeente bijna gereed zijn. Het gem. bestuur, dat het ka rakter van Souburg als aantrek kelijke woongelegenheid wil hand haven en verbeteren, heeft nog meer plannen: bouw van scholen, van een badhuis, restauratie van de kerktoren (waartoe de minis ter goedkeuring verleende), aan leg van plantsoenen, herstel van alle straten en pleinen (waartoe ook reeds goedkeuring is verkre gen), een goed verenigingsge bouw, waarvoor de plannen bijna zo goed als gereed zijn enz. De wijk Middenhof zal uitmun ten door ruime bebouwing en door groen in -de omgeving; de aanwe zige vijvers, zullen behouden blij ven. De bouw van de 60 woningen ls voorspoedig gegaan: op 10 September j.l. werd met het met selen begonnen en thans is reeds éénderde der stenen verwerkt. De burgem. sprak de hoop uit, dat de afbouw mag verlopen in goeda harmonie met alle betrokken in« 1 stantles en tot tevredenheid vrn allen, die aan de bouw medewer ken. Nadat mej. Stemerding een steen had gemetseld, voerde de heer H. G. de Lange namens Ir. Gerber het woord, die de wens uitsprak, dat spoedig de bouw mag zijn voltooid, opdat vele Sou burgers een geriefelijke woning kunnen betrekken. Tenslotte sprak Ir. Klokke, die nog mededeelde, dat er 44 wonin gen van dezelfde indeling en 16 van een afwijkende indeling ko men. Hij wilde er de nadruk op leggen, dat men verheugd moet zijn, dat de regering de gemeen ten ln staat stelt de bouw van dergelijke objecten uit te voeren. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. Kouder. Wisselende bewolking met voor namelijk in het Noorden van het land nog een enkel bultje. Matige tot zwakke wind tussen Noord- West en Noord-Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1