Publicaties GEMEENTERADEN Leiders versterken hun positie. Schoolartsendienst Zeeuwse eilanden. zentSin DE GROTE REIS VAN5^ MTUlip penningmeester wees uit over het boekjaar 1946 een verlies van f 33,95. Als bestuursleden werden herkozen dhrn P. Schip per en A. Pieters Pz. De contri butie werd vastgesteld voor 1947 op f 1. Op voorstel van het be stuur werd een commissie van materiaal benoemd bestaande uit de heren J. I. Wisse en K. Cappon. ARNEMUIDEN. Benoemd tot president-kerk- •voogd in de Ned. Herv. Kerk de heer F. Poortvliet. eniging „Het Groene Kruis" een algemene ledenvergadering, die matig bezocht was. In verband met het toekennen van Rijkssub sidie werden de statuten gewij zigd. Er is een actie gaande om te komen tot centralisatie van de wijkverpleging in het gewest. Dit kan leiden tot een practischer werkverdeling voor de wijkzuster en tot gelijke salariëring. Daar de contributie der leden, gezien de huidige tijdsomstandig heden, zeer laag zijn, werd be sloten deze in principe te verho- Donderdagavond zal in de gen tot f 5 per lid. Geref. Kerk een herdenkings dienst gehouden worden voor de bevrijding van deze gemeente en omstreken. In deze dienst zal voorgaan de vroegere predikant ds H. Scholing van Kamper land. DOMBURG. Herdenkingsdienst. In de Herv. Kerk te Domburg Is Zondagavond een inter-kerke- lijke herdenkingsdienst gehouden, gewijd aan de bevrijding van Wal cheren, waarvoor ook deze plaats zulke grote offers heeft gebracht op 1 Nov. '44. Voorgangers waren Ds G. H. Wlllenswaard, Herv. pred. ter plaatse en Ds J. E. Vis ser, thans Geref. pred. te Scher- merhorn, doch ln die bange da gen te Domburg, waar zijn hulp en troost nog ln de herinnering leven. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het eerlang te stich ten gedenkteken voor de gevalle nen en de Stichting 19401945, waarvan dezer dagen alhier te Aagtekerke een afdeling ls opge richt. SOUBURG. Zaaiweek te Souburg. De vorige week was door cfe Evangelisatiecommissie der Ge- reform. Kerk een Zaaiweek ge organiseerd Deze week werd in gezet met een samenkomst der gemeente waar ds J. v. d. Berg en Ir P. Ph. Steneker gesproken hebben over de noodzake- lijkheid en de moge- 1 ij k h e i d van evangelisatie. Een groot aantal leden, vrouwe lijke zowel als mannelijke, had den zich bereid verklaard mede te helpen bij de verspreiding van lectuur. Donderdagavond had een sa menkomst voor volwassenen plaats waar ds Veldkamp uit Middelburg en ds Hindriks uit Yiissingen gesproken hebben. Vrijdagavond werd een avond voor de jeugd gehouden waar film, muziek en zang de spre kers ds J. v. d. Berg en Ir P. Ph. Steneker afwisselden. Zaterdagmiddag had op het Oranjeplein een openbare sa menkomst plaats met als spre kers ds v. d. Berg en ds Hin- criks, terwijl de muziekveren. ..Vlijt en Volharding" haar me dewerking verleende. In het afgelopen badseizoen werden alhier bij de zwemplaats van „Luctor et Emergo" 40.295 baden genomen, waarvan 10.332 sehoolbaden. Bij het diploma zwemmen behaalder 102 zwem mers (sters) het schooldiploma en 150 zwemmers (sters) het di ploma K.N.Z.B. VEERE. In het seizoen 1 October 1947 tot 1 October 1948 zullen de huisslachtingen vrijgesteld zijn van keuring. KETRANCHEMENT. Groene Kruis. Zaterdag 1 Nov. hield de ver- De voorzitter de heer H. Zwier werd bij acclamatie herkozen. Te vens werd tot bestuurslid geko zen de heer J. A. Hennekeij. De rekening over 1946 werd goed gekeurd. Na de vergadering was er ge legenheid tot bezichtiging van do zending nieuwe verplegingsmate- rialen, die dezer dagen werd ont vangen uit de Zuid-Hollandse ge meente Moerkapelle. Onder leiding" van Mevr. Barnouw is de Vrouwenvereni ging dezer dagen weer opgericht. BRUINISSE. De opleving van de mossel- handel, die vorige week begon, zette zich ook deze week nog door, zodat door de kwekers pl.m. 6600 tonnen aan de han delaars werden afgeleverd. Rechtstreeks naar België per eigen vaartuig gingen pl.m. 500 tonnen, naar Holland ongeveer 30 tonnen. Aangevoerd van de Wadden zee pl.m. 800 tonnen mossel zaad. Zaterdagmiddag hield de Padvindstersgroep „Prinses Mar griet" alhier een bazar in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Er was een geheel verkregen van grotere en kleinere cadeaux en handwerken, waarmee men goed voor de dag kon komen en die via de gewone kooptransac tie of wel als prijs in de grab belton, het rad van avontuur of bet „stootbord" gretig aftrek vonden. Verder waren er de poppen waarvan de naam gera den moest worden enz. Het mud eierkolen bevatte 1102 stuks. Er was de gehele middag een gezellige drukte en 's avonds kon men terugzien op een „ge slaagde bazar". De bonte avond georgani seerd door het NIWIN-comité alhier is, zoals voorspeld, een groot succes geworden. Het Ned. Herv. Ver. Gebouw was stamp vol, toen de voorzitter, dhr G. Grolleman, het publiek welkom heette en in een kernachtige speech het ons allen zo sympa- tieke doel uiteen zette. Het Wilhelmus werd staande gezongen, terwijl neg andere va derlandse liederen op het orgel er direct de stemming in brach ten. Het ernstige gedicht van de heer van Immerzeel „Gedachten aan Holland", speciaal ontleend aan de gewaarwordingen die onze soldaten stuk voor stuk on getwijfeld ondergaan, maakte indruk. De verloting van de taart bracht echter weer ontspanning, de muziek en zang van de pad vinders sloegen in, zodat de ge hele zaal bij de meer bekende melodiën spontaan meezong. De heer van Immerzeel gaf nog drie schetsen in Flakees dialect en wist met zijn voor drachten het publiek te boeien. De padvinders voerden enige volksdansen uit enz. Ook in fi- slaagde nancieel opzicht avond volkomen. 's-H. ARENDSKERKE. Gisterochtend vroeg reed de meerdere jacht op deze dieren, op dat de enorme schade meer be perkt wordt. Herkozen werd tot voorz. de op 1 heer Verkamman en tot bestuurs- de Rijksweg een personenauto leden de heren F. Bout en L. Keg- van M. uit Viissingen op een niet ge. Gekozen ln de vacature B. verlichte landbouwwagen van de Kegge en P^ Baayde heren Jac. hofstede van de heer L. De auto werd licht beschadigd. THOLEN. Vissersvereniging „Helpt Elkander". Vrijdagavond kwam de vissers vereniging „Helpt Elkander" in algemene vergadering bijeen. Uit het jaarverslag over 1946 Bout en C. Schot Cz. NBEUtVERKERK. Een woonwagenbewoner, die hier enige dagen op de staan plaats voor woonwagens vertoefde had zijn hit in een welland daar ter plaatse gebracht. Vrijdagmor gen vond hij de hit in een sloot langs de trambaan. Vermoedelijk J j IClUjjö UC Of (All. UClcili. V Ci lUUCUCllJlf 47 bleek, dat in kas waS de som }S £ier 's morgens vroeg door MELISKERKE. In de gehouden raadsvergade ring waren alle leden aanwezig. Aan de orde werd gesteld de be noeming van een Gem.-Ontvan- ger, tevens ambtenaar ter secre tarie. Benoemd werd dhr W. H. van der Heyde, kassier sociale zaken te Leiden, voorheen werk zaam ter secretarie te Leider dorp. Door dhr v. d. Heyde werd daarna de ambtseed afgelegd. Wegens zijn benoeming tot ad junct-commies ter Prov. Griffie werd aan dhr J. de Wolf op de meest eervolle wijze voor boven genoemde functies ontslag ver leend. Door de burgemeester, de secretaris en de raadsleden wer den woorden van waardering ge sproken aan het adres van dhr De Wolf. Ingekomen was een brief van Ged. Staten inzake wijziging jaarwedde-regeling secretarissen en ontvangers. Deze regeling werd aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd voor tijdelijk een leening aange gaan van f 2200, om de kosten der herbeplanting dorpsschoon enz. te kunnen betalen, totdat de Rijksvergoeding voor deze zaak is uitgekeerd. Verder had begrotingswijzi ging plaats voor 1947 en werd de begroting 1948 aangeboden met een eindbedrag van f 36550, waaronder een bijdrage van het Rijk groot f 9440. Volgens art. 101 L.O.-wet 1920 werd voor bei de scholen het bedrag per leer ling bepaald op f15. Van de Grondkamer in Zee land was bericht ingekomen over de pachtwaarde van een perceel land van de gemeente, waarmee de raad accoord kon gaan. Bij de rondvraag informeerde dhr Iz. Matthijsse naar de oefe ning van de brandspuit, deze is niet geslaagd. Voorzieningen zul len getroffen worden. Dhr de Vis ser vroeg naar het onderhoud voetpad van Jac. Wisse Bater- amsweg. Dit proces is in het laatste stadium. Daarna sluiting. OUWERKERK. De gemeenteraad kwam in ver gadering bijeen, in verband met de benoeming van de gemeente secretaris R. A. J. den Boer tot burgemeester van Sas van Gent, waardoor deze met ingang van 1 November ontslag nam. B. en W. bevalen als zijn opvolger aan: 1. de heer c. M. A. de Vries, amb tenaar ter secretarie, tevens ont vanger der gemeente Kerkwerve; hee^ J-" A, van Splunder, eerste ambtenaar ter secretarie te Oosterland. Na een geheime zitting werd besloten de benoe ming aan te houden en alsnog een oproep te plaatsen. Vervolgens werd afscheid geno men van de heer Den Boer. Woor den van dank werden gesproken door de burgemeester, wethouder Kuijper en de ontvanger, de heer Hack. De heer Den Boer dankte allen voor de prettige samenwer king, die hij steeds van hen heeft ondervonden. TERNEUZEN. In de gehouden raadsvergade ring werd de heer de Vries als raadslid beëdigd. Aan A. Priem werd eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de O.L. school, terwijl in zijn plaats de beer Willerr- sen uit Biervliet werd benoemd. Tot gemeente-timmerman werd de heer M. de Kraker benoemd. Aan mevr. wed. E. J. Meulen- dijkv. Dijke werd eervol ont slag verleend als verloskundige. Door de heer Henry waren over de paratyphus vragen ge steld, die door B. en W. schrif telijk beantwoord waren. De heer Henry meende hierop te moeten terugkomen en wilde weten bij wie de schuld lag. Volgens hem was er met de worst geknoeid en hij wilde we ten, welke slagers hieraan schuldig waren. De voorzitter vond geen ter men om hierop in te gaan, ter wijl hij de mening van de heer Henry geheel voor diens reke ning liet. De heer Colsen achtte de door de heer Henry gemaakte opmer kingen ongepast, welke hoven- dien een smaad op de slagers wierpen. De heer Henry vond het een schande, dat de slagers niet als de ware schuldigen aangewezen werden. Volgens de voorzitter moet een en ander maar aan de Officier van Justitie worden overgelaten, waarmee dit on verkwikkelijke debat beëindigd werd. Bij de rondvraag bracht de heer Henry ^je lijn Mechelen Terneuzen ter sprake. Hij was de mening toegedaan, dat het van zeer groot belang, zowel voor de streek als voor de stad was, dat de maatschappij, die deze lijn exploiteert in zijn hui dige vorm blijft bestaan. Hij vroeg of B. en W. te dien aan zien stappen ondernomen heb ben. De voorzitter was het met de heer Henry volkomen eens en zeide, dat het gemeentebestuur in deze actief is. van f 85. Een geanimeerde bespreking ontstond over het al of niet plaat sen van een schuilhulsje nabij de haven, daar het vorige in de oor log is gesloopt door de bezetter. Het bestuur zal deze zaak eerst bezien en overleg plegen en dan nader de plannen de leden voor leggen. In verband met de grote schade aan de visstand aangebracht door de zeehonden, werd besloten, in overleg te treden met andere zus terverenigingen in Zeeland tenein de bij de overheid te pleiten voor zien. de tram aangereden; het dier was zodanig verwond, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt, wat een lelijke schadepost voor de eigenaar was. De collecte door de padvin ders gehouden voor de Kerstpak- kettenactie der N.I.W.I.N. heeft de mooie som van f 357. opge bracht, zodat vele militairen ln Indië van de inwoners van Nieu- werkerk een dergelijk pakket ont vangen. Met voldoening kunnen de padvinders op dit werk terug- Zaterdagvoetbal. WOLPHAARTSDIJK SCHUDT KORTGENE VAN ZICH AF. Ie klasse. Nieuworp IYer-i 2e klasse A. Kattendijke I seke III 20; Wemeldinge IKapelle I 11; De Bevelanders Kloetinge I 41; Wissenkerke INieuwland I 41; 's-Heer Walcheren in slechte conditie. Schoolgebouwen hebben erg geleden. Sanitair vaak onvoldoende. IArnemuiden I 04; Ril- land-Bath IKrabbendijke I 0—3. Arnemuiden en Krabben dijke gaan onverstoorbaar voort met het verzamelen van punten en geen elftal is meer sterk genoeg om hen nog iets in de weg te leggen. Het zal in de grote strijd tussen deze twee elftallen in Krabbendijke met tertijd uitgemaakt moeten wor den, wie van de twee de kam pioensvlag mag hijsen. Arne muiden had het Zaterdag niet moeilijk tegen Wissenkerke. Krabbendijke zal zich zeker op een moeilijke partij in Rilland hebben voorbereid, maar 't liep nogal los en de overwinning wijst op een absolute meerder heid van de ploeg uit Krabben dijke. Wemeldinge wenste niet verder achterop te geraken en Kloetinge werd daardoor weer even teruggewezen. De presta ties van Nieuwdorp blijven over het algemeen beneden de verwachtingen, welke de eerste resultaten van dit seizoen wet tigden. Rechtszaken. Tuchtrechter voor de Pryzen Middelburg. STRO, IJS EN KACHELBLOKKEN. De eerste zaak van Woensdag middag j.l. was die tegen P. Z te Goes, welke een eigengebouwd radiotoestel te duur verkocht, het geen door de getuige-deskundige de R. werd bevestigd. De verdediger, Mr P. C. Adri- aanse maakte enkele opmerkin gen over de calculatie en bestede arbeidsuren. De zaak werd aan gehouden. M. J. V., J. G., M. J., M. J. M. en M. J., allen te Wolfaartsdijk en A. D. te Rilland-Bath, hadden geperst stro tegen te hoge pryzen verkocht; volgens het proces-ver baal had M. J. V. een overwinst gemaakt van ruim f 200,J. G. de J. f 110,M. J. van ruim f 100,M. J. M. van f 115,—, M. J. van f 45,en A. D. van f 35, De volgende boeten werden op gelegd, resp.: f 110,f30, f20,—; f75,—;f 20,— en f35,— L. O. te Viissingen had een ge- gebruikt petroleumtoestel te duur verkocht. Besch. zei, dat hij het geheel hersteld had en het toe stel later onder terugbetaling van de door hem gemaakte prijs, weer had teruggenomen van de koper. Boete f 10, Nog twee strozakken kwamen aan de orde, n.l. tegen A. B. te Rilland-Bath en L. de J. te Ka pelle. Daar in beide zaken het bewijs niet werd geleverd, moest de tuchtrechter ze terzijde leggen. C. V. te Domburg berekende een te hoge prys voor het ver vaardigen van een lijkkist. Be sch. gaf een opsomming van zyn gemaakte kosten. De tuchtrech ter gaf een waarschuwing. L. T. te Heinkenszand, welke kachelblokken te duur had ver kocht, erkende het te laste ge legde feit, doch beweerde, dat hy niet goedkoper had kunnen leve ren. Boete f 15, De zaak tegen H. V. te Oud karspel, betreffende de verkoop van ijswafels tegen te hoge prij zen, begaan te Viissingen, werd afgedaan met een boete van f 35. Bij verstek werden veroordeeld: G. N. te Goes wegens te dure ver koop van consumptie-Ijs, zo ook G. P. N. te Goes. Boeten resp. f30,en f50, J. C. v. d. B. en W. J. V. belden te Wlssekerke, verkochten ge perst graanstro te duur. Boete f 50,voor leder. Arendskerke IINieuwdorp II 42; Wolfaartsdijk IKortgene I 21; Arnemuiden IIKats 1—1. Het ging voor Wolfaartsdijk deze keer niet zo gemakkelijk als gewoonlijk. In Kortgene trof fen zij een gelijkwaardige te genstander en de twee puntjes zijn met één goaltje verschil bin nen moeten komen. Reeds nu na de eerste helft der competitie mag worden vastgesteld, dat Wolfaartsdijk bewezen heeft dc sterkste te zijn. Kattendijke en Kapelle waren aan elkaar ge waagd; we hadden Kattendijke iets meer durven toedenken. Nieuwland moest voor de Beve landers buigen, maar heeft met een volledig elftal thuis wel een kans dunkt ons. Arendskerke II heeft zich door het-plaatse lijke karakter van de strijd te gen Nieuwland II niet laten be ïnvloeden en sloeg de gasten ge decideerd. Kats heeft met moeite een gelijk spel bevochten in Ar nemuiden. 2e klasse B. 's-Heer Hendriks- kinderen IKrabbendijke II 1 3; Kortgene IIWemeldinge II 23; Kloetinge IIWolfaarts dijk II uitgesteld; Kats IIRil land-Bath II 22; Colijnspl. Boys IIHansw. Boys III 53. De krachtproef welke 's-Heer Hendrikskinderen twee weken achtereen te doorstaan kreeg heeft hen de tweede maal doen sneuvelen. Het is echter geen schande om van Krabbendijke II te verliezen. Wemeldinge II had met Kortgene II nogal moeite. Het resultaat tussen Kats II en Rilland II bevochten is wel in overeenstemming met de krachtsverhouding. Hetzelfde mag van de wedstrijd in Co- lijnsplaat gezegd worden. Een brief uit Indië. Dank en klacht. Twee van onze soldaten ln In dië, J. Hengsdijk en C. Reynhoudt, vroegen ons het volgende te plaatsen Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medege deeld, dat Frankrijk, Groot-Brit- tannië en de V. S. een overeen komst gesloten hebben, waarbij Frankrijk vrijwillig Duitse ar beidskrachten in de Brits-Ameri kaanse zone mag aanwerven, uit gezonderd mijnwerkers. Het hefschroefvliegtuig, dat 6 November van Den Haag naar Brussel vliegt en ter herinnering waaraan de poststukken met een bijzonder stempel zullen worden voorzien, zal op de terugweg eveneens een zending met een bijzonder stempel vervoeren. De verhuizing van de Joden van de „Exodus" van het kamp Pop- pendorf naar het winterverblijf te Emden is begonnen. In de trein waren geen wachten en de raamp jes waren niet getralied. De J- 'se begraafplaats te Zuld-Oranieuburg, ten Noorden van Berlijn, is geschonden, aldus meldt het plaatselijke Joodse blad „Der Weg". Er waren veertig grafstenen verwijderd. Vorige week vielen ons ver schillende stukjes in uw blad op, aangaande de gehouden Niwin- collectes, die zulk een schitterend succes mochten oogsten. Wij waarderen het zeer, dat het thuis front zo met ons meeleeft. Het is daarom, dat we naar de pen ge grepen hebben, om U iets te ver tellen over een maatregel, die een storm van verontwaardiging on der onze jongens heeft doen op waaien en die ook zijdelings het thuisfront aangaat. Het gaat hier slechts om één woordje, n.l. post. U weet, dat post in ons soldatenleven, een belangrijke plaats inneemt en wanneer men daaraan wil tornen, dat dan de gemoederen in opstand komen. Immers, zegt de Band Neder- land-Indië met zijn aanplakbiljet ten in onze cantines en soldaten- verblijven, niet: „Hebt U al naar huis geschreven, zo neen, doe het dan gauw!" en: „Schrijft, schrijft veel!" Menigeen onder ons, wiens schrijfwoede enigszins verslapte, werd hierdoor weer aangespoord. Maar nu, als bij donderslag uit heldere hemel, kwam de order, dat, ingaande 1 November a.s., aan iedere militair per maand 20 postbladen a 2% cent verstrekt worden, zonder dat deze gefran keerd behoeven te worden. Kan men met dit aantal niet toeko men, dan staan er voor hem twee wegen open, n.l. het gratis ver zenden per zeepost (met het nor male postpapier) of gefran keerd per luchtpost. Het eerste brengt dit bezwaar met zich mee, dat de post dan te lang onderweg is (minstens 6 we ken). En het tweede behoeft wei nig commentaar, wanneer wij hieronder de posttarieven vermel den. Deze zijn als volgt: van 0 t.m. 5 gram 25 cent; 6 t.m. 10 gram 40 cent; XI t.m. 15 gram 55 cent en 16 t.m. 20 gram 70 cent. Als U nu weet, dat een luchtpostenvelop met bijbehorend luchtpostblad tezamen al 5 gram wegen, dan kunt U wel begrijpen, dat een normale brief al gauw gefrankeerd moet worden met 55 cent. Bovendien mag er ln voornoem de bladen niets ingesloten worden bijv. foto's of krantenuitknipsels, daar anders de brief automatisch per zeepost wordt verzonden. Dit is echter nog niet genoeg, nu volgt de klap op de vuurpijl: brie ven tot 20 gram bestemd voor België en Engeland en per lucht post verzonden, behoren gefran keerd te zijn met 20 cent. Op twee manieren kunnen we ons dus nog bevoordelen, n.l. 6f onze ouders, familie, enz. te ver zoeken naar België of Engeland te verhuizen^ óf zelf maar naar Uit het jaarverslag over 1946 van de schoolartsendienst Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland blijkt, dat het medisch-hygiënisch schooltoezicht werd uitgeoefend op basis van de in 1943 getrof fen gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten van Wal cheren, Noord-Beveland en Wes telijk Zuid-Beveland. Hot schooltoezicht, dat na de bevrijding enigszins gestagneerd had, 'kwam in 1946 geleidelijk weer op gang. In de samenstelling van de commissie van beheer kwam deze wijziging dat tot provinciaal ver tegenwoordiger werd aangewezen de 1 st A. Schout, lid van Ged. Staten. Tot assistente bij de dienst werd benoemd mej. J. N. Zuidweg te Krabbendijke. Uit het verslag van de school artsen blijkt, dat alleen in W.- Zeeland, als gevolg van het tu berculose onderzoek d.m.v. de reactie van Von Pirquet meer dan 20 kinderen werden gevon den met een actief proces. In Walcheren werden de mees te wantoestanden aangetroffen. De schoolgebouwen hebben er erg geleden, en de meeste zullen op de duur door nieuwe vervan gen moeten worden. Het sanitair is vaak onvoldoende. Speelplaat sen ontbreken. Het aantal leer lingen per klas is te groot. Het onderhoud is onvoldoende door gebrek aan werkkrachten. Wat het onderzoek der kinde ren in Walcheren betreft nog het volgende: 3 pet. van de onder zochte kinderen hadden een on voldoende voedingstoestand; 25 pet. een slechte houding; 10 pet. een slecht gebit; 9 gevallen van t.b.c. werden aangetroffen. Van verschillende dorpen zijn Boisse/ain, 1/11 van Singa pore naar Shanghai. Delftdijk, VancouverR'dam, 2/11 te Liverpool. Duivendijk, VancouverRot terdam, 1/11 te San Francisco. Johan de Witt, A'damJava, pass. 3/11 Minikoieiland. Kota Agoeng. R'dam—Java, pass. 3/11 19 uur Gravesend uit gaand. Kota Baroe, JavaR'dam, pass. 4/11 Finisterre. Nieuw-Amsterdam, verwacht 0/11 v.m. van R'dam te New- York. Oranje, 3/11 van Batavia naar I A'dam. Én»8l ~ir Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Pernis (2e pred.- pl.A. Groenenboom te Hooge Zwaluwe; te Montfoort, H. Hav- kema te Wijk bij Heusden; te Wijk aan Zee en Duin, W. Dank baar te Maassluis; te Beerzer- veld, H. A. Laurentius, cand. te Leiden. Bedankt voor Druten en Leeu wen, A. S. Bijlsma te Broek op Langendijk; voor Ouö-Beijer- land, J. van Sliedregt te Huizen. Geref. Kerken. Beroepen te Eindhoven, J. F. Colenbrander te Ommen; te Boxum, G. Kuypers, cand. te Hilversum; te Duurswoude, H. J. Heersink, legerpred. met ver lof. Aangenomen naar Leeuwar den (verb, ber.), H. de Wit te Winterswijk. Bedankt voor Zaandam, D. Zwart te Halfweg; voor Bode graven J. F. Colenbrander te Om men; voor Den Ham, G. Leene te Nieuwendijk; voor Zwolle, J. R. Hommes te Winschoten. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Lisse. M. W. Nieu- wenhuijze te Den Haag-Cen trum en J. M. Visser te Hooge- veen; te Veenendaal, B. Neder- lof te Eindhoven en M. W. Nieuwenhuijze te Den Haag. Nagekomen Advertentie. Heden werden wij verblijd met de voorspoedige ge boorte van ons Zoontje en Broertje JOHANNES ADRIAAN. M. J. DB JAGER. C. DE JAGER— HOOGESTEGER. ADRI. Ovezande, 3 Nov. 1947. Holland te komen. Dit laatste lijkt ons verreweg het beste!! We behoeven er niet lang over uit te wijden, dat menig soldaat een belangrijk deel van zijn, toch al niet te hoog soldij, zal moeten aanspreken om zijn corresponden tie op enigszins normale wijze voort te zetten. We zouden het dan ook toe juichen, wanneer alsnog een voor ons betere en minder kostbare regeling kon worden getroffen. We hebben met bovenstaande uiteenzetting getracht om U een juiste voorstelling te geven van de hier geldende bepalingen op de nieuwe posttarieven en er naar gestreefd om zo min mogelijk te kankeren (want dat is een sol daat nu eenmaal eigen) al is dat niet altijd zonder reden! kinderen uitgezonden naar Zuid- Holland op medische en sociale gronden. Uit het verslag blijkt verder, dat de Vlissingse kinderen meer geleden hebben dan van de ove rige plaatsen. 8 pet. onvoldoende voedingstoestand. Voeding en vooral de sociale toestanden, slechte behuizing (waardoor kin deren vaak laat naar bed gaan) T spelen een grote rol. Opvallend is 1 t a j a' tT het aantal nerveuze kinderen. te Aden verwacht- vergeleken met de dorpen. Er is getracht deze kinderen zoveel mogelijk uit te zenden. De kolo niehuizen kunnen echter te we.i- nig opnemen door plaatsgebrek. Uitgezonden zijn: 4 kinderen voor het centraal genootschap naar het Boschhuis te Lunteren; 54 kinderen naar families in Zuid- Holland (uitzending Kinabu); 34 kinderen voor het nationaal uit- zendcom. naar Zweden en 18 kinderen van het nationaal uit- zendeom. naar Denemarken. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Pie- ter W. D., z. v. K. Gutteling en W. M. Remijn; Jacoba A., d. v. J. A. Bruggeman en A. H. Roest: Petrus J., z. v. H. J. Leijdekker en M. C. v. d. Voorde; Willem J., z. v. J. Pouwelse en P. L. de Neve; Cornelis W., z. v. J. Mul- lié en H. H. Verwaal; Susanna M., d. v. L. Zwartepoorte en C. M. Leijnse; Apolonia, d. v. P. J. Davidse en E. W. de Kam Overleden; P. Vader, 74 j., wed.e van J. Wondergem; J. P Boon, 2 j. Ondertrouwd: D. F. P. Hoegen en M. C. H. Ruijs te Amster dam; J. Th. V. M. Kemperman en J. C. P. P. Dietvorst. Gehuwd: A. A. Crucq, 24 j. en C. den Hollander, 22 j.; J. Kui ler, 54 j. en E. Puijpe, 39 j.; A. W. Olijkoek, 34 j. en S. Schuilwerve, 37 j.; J. Pieterse, 21 j. en P. van Iren, 17 j.; H. Verbeek, 24 j. en P. de Kramer, 20 j.; A. M. Louwerse, 29 j. en J de Kuiper, 34 j.; J. A. Buijs, 30 j. en S. M. Dieven, 29 j. ZOUTELANDE. Geboren: Maatje C., d. v. C. Meijers en C. Dingemanse. Ondertrouwd: A. Francke, 18 j. en N. A. Adriaanse. Getrouwd: J. de Pree, 22 j. en j. E. F. Riekwel, 24 j. OOSTERLAND. Geboren: Le- vina, d. v. W. van der Bijl en K. Lensom; Janna P., d. v. C. de Bruine en M. Dooge. Gehuwd: A. Mol, 36 j en D. A. Hanse, 35 j.; C. S. Capello, 20 j. en R. van der Have 19 j.; P. Stouten, 45 j. en J. Stouten, SI j. THOLEN. Gehuwd: M. J. Moe- liker, 23 j. en H. E. I. Gebraad, 19 j.; M. Overbeeke, 24 j. en P. J. Deurloo, 24 j. Inenting tegen pokken. De Burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis dat door de Gemeente-Geneesheer op Zaterdag 15 November a.s. des namiddags 2 uur te zijnen huize, Wijngaardstraat 51, zitting zal worden gehouden voor kosteloze inenting en herinenting. Trouwboekje moet meegebracht worden. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 3 Nov. Spinazie 4042, Prei 1718, Uien 19, Witlof II 4044, idem stek 23, Wittekool 9,50, alles p. 100 kg.; Bloemkool I 31, idem It 18, idem III 8, -alles per 100 stuks. KRABBENDIJKE. Veiling van 3 Nov. Appels; Goudreinette 18 46, Jonathan 2667, Zoete Ap pels 1929, alles per kg. Peren; St. Remy 1623, Beur- ré d'Anjou 35, Jeanne d'Arc 20— 24, Zwijndrechtse Wijnpeer 16 33, alles per kg. Peen II en III 8590 per 1000 kg. Wat brengt de radio? NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, RotterdamRio de Janeiro, pass. 3/11 Quessant. Boschfontein, 3/11 van Mom- bassa naar Suez. Donderdag 6 November. HILVERSUM I, 301,5 M.: 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arb. vitaminen; 10.35 Orgel; 11.50 Opera en operettefragmenten; 13.15 Musetteorkest; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Voor zieken en gezonden; 17.30 The Skymasters; 118.30 Nederl. Strijdkrachten; 20.15 Concert; 22.15 Muzikaal programma; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 218 en 415 M. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Mor gendienst; 11.00 De zonnebloem; 12.03 Piano; 12.33 Concert; 13.25 Concert; 13.45 Licht programma; 14.00 Ensemble; 15.00 Orgelspel; 15.30 Zangrecital; 16.00 Bijbelle zing; 16.45 Philh. orkest; 17.00 Jeugdjournaal17.30 Geestelijke liederen; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Land- en tuinbouw; 18.15 Hawaiiklanken; 18.30 Dubbelman- nenkwartet; 19.00 Nieuws; 19.30 Act. geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Strijkorkest; 20.40 Pianoduo; 21.00 Cellorecital; 21.30 Vaart der volken; 21.50 Met band en plaat; 22.40 Zang en piano; 23.25 Wer ken van Debussy. Amsferdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 4 Nov. 1947. Medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Ned. 1938 Ned. 1947 Ned. 1937 Dollarlening Ned. N. W. S. Spaorcert. Indië 1937 Kol. Bank N. I. Hand. Bank N. Hand. Mij. A. K. U. Bergh. Jurg. Berkel Pat. Calvé Delft Centr. Suik. Fokker Gelder Zn. Hoogovens Unilever Ned. Ford Ned. Kabel Philips Gl. Wilton F. Billiton Ie Billiton lie Dord. Olie Kon. Olie A'dam Rubber Band. Rubber D. Bat. Rubb. O. Java Rubb. Serbadjadi H. Am. Lijn J. C. Japanl. K. N. Stoomb. Kon. Pakketv. 99"/* 99"/* Scheepv. Unie 188% 189% 99 997* Rott. Lloyd 165 168 99% 99% Stv. Nederl. 170% 172 101 101% H. V. A. 239% 238%' 82% 82 Java Cult. 120 119 101'/* N. I. S. U. 130 130%' 97% 97 Vorstenl. 63 62%' 109 108% D. Bat. Mij. 158% 158% 107% 108% Deli Mij. 174% 172% 140% 1-13% Senembah 155 153% 170% 171 Muller Ie 182% 180 295ex 298 Muller He 161% 160 122% 123 A'damse Bank 157 156% 173% 175% Holl. Bank Unie 206 206% 214 Incasso-Bank 160 159% Rott. Bank 157% 157% 153 155 Twentse Bank 168 168 176ex 169% Anaconda 35% 35 293 292% Beth. Steel 109 105% 396 398 Chrysler 304 300 Gen. Motor 62 61% 372% 372% Inter. Nick. 28% 28% 207 206 Kennecott 48% 48% 488 Rep. Steel 28% 28% 399 U. S. Steel 80% 78% 418 430% Cit. Service 39% 39% 451% 452% N. American 27 26% 169% 167 Cont. Oil 50% 49% 156 156% Midcont. 45 45%' 129% 130% Phil. Oil 61 61% 87% 89 Shell Un. 32% 32% 100 100 Tide Wat. 23% 182 185% Baltimore 11% 154% 155% Miss. K. T. 4 3% 183% 185% Pennsylv. 17 180% 184% N. Y. Centr. 12% DOOR TON EN JOOP SCHELTENS 141. Ties en Thijs zitten alleen in de huiskamer. Voor hen op de tafel ligt een dik boek met mooie foto's. Maar ze hebben helemaal geen zin om het te bekijken. „Wat zou die man met ons wil len?" vraagt Thijs bezorgd. ,,'k Weet het niet. We zullen 'es kijken of we uit de kamer kun nen komen. Ik vertrouw het niet". Ze staan op en lopen de kamer door. Eerst eens kijken of ze door i van merken, de deur kunnen. Ties draait aan de knop. Maar de deur zit op slot! 142. „Zouden we door de ramen kunnen?" vraagt Thfls dan. Maar dat gaat ook niet. De ra men kunnen niet worden opge schoven. En een ruit breken Dat gaat ook niet: er lopen mensen op straat. Die mogen er ook niets Wat nu? Er zijn een paar kasten in de kamer. Ze draalen de kastdeuren open. In de ene zit ten allerlei etenswaren. Maar aan eten denken de jongens nu ook niet. De andere is een kleerkast. Een paar jassen en mantels han gen er in. Dan bukt Thijs zich. „Kijk esj Ties!"

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3